İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Agnostik

Sayfa: [1] 2
2
Europa Universalis IV / TAŞINDI: KOLAY OYNANIŞ
« : 07 Ocak 2018, 20:16:17 »
Bu konu EU4 - Modlar isimli bölüme taşınmıştır.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=54279.0

3
EU4 - Modlar / TAŞINDI: Hoi4 mod gözükmeme hatası!!!
« : 07 Ocak 2018, 12:09:44 »

5
1836-1919 / TAŞINDI: II. Abdülhamid ve Pan-İslamizm
« : 05 Aralık 2017, 23:20:13 »

7
Europa Universalis IV / TAŞINDI: Bu Mod Nasil Yapilir ?
« : 23 Kasım 2017, 19:52:26 »
Bu konu EU4 - Modlar isimli bölüme taşınmıştır.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=53945.0

8
Hearts Of Iron IV / TAŞINDI: kasierreich
« : 18 Kasım 2017, 20:57:05 »
Bu konu Kaiserreich isimli bölüme taşınmıştır.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=53926.0

9
Arkadaşlar, EU4'ün son sürümünde şöyle bir hata alıyorum. "Legacy hardware detected". Oyun açılıyor ama hafif bir kasma var. Sebebi ne olabilir?

10
Millenium Dawn: Modern Day / Millennium Dawn Kurulum Sorunu
« : 09 Ekim 2017, 17:31:44 »
Arkadaşlar mod konusuna yazdım ama pek ipleyen olmadı. Bir kişi de yazık deyip yardım etmedi :P Birde buradan deneyeyim. Modu nasıl kuruyoruz? Kuramadım modu. Zipin içindekileri mod klosörüne attım olmadı. Eski kurulum gibi değil değişmiş.

11
EU4 - Modlar / TAŞINDI: Eu4 dlc
« : 25 Eylül 2017, 23:47:26 »

12
1947 Sonrası / Kanlı Noel Türk Katliamı
« : 16 Eylül 2017, 00:47:02 »
Rahatsız Edici Görüntüler İçerir
(aç/kapa)

Kıbrıs 1963 yılının 21 Aralık günü itibariyle olağanüstü bir Rum vahşetine maruz kaldı. Silahsız Türkler kurşunlarla cezalandırıldı, tek suçları Kıbrıs’ta yaşamaktı. Kıbrıs adası bütün tarihinin en belirsiz günlerini yaşıyordu. Rumlar Hz. İsa’nın doğumunu bahane ederek sokaklara dökülmüşlerdi. 1960 yılında adada bir cumhuriyet kurulmasına rağmen Makarios bu anayasayı kabul etmedi ve kendi lehinde değiştirilmesi için Türk tarafına öneride bulundu. Fakat Türk kesimi bu öneriyi reddetti. Rumların bütün amacı Türkleri karşılık vermeye iterek katliamları meşrulaştırmaktı.

Olayların Gelişimi

1963 Aralık ayının başlarında İsmet İnönü'nün istifası ile birlikte hükümet büyük bir çıkmaza girmişti. Bu arada Yunanistan hükümeti de el değiştirdi ve göreve Yorgo Papandreu getirildi. Yeni hükümet Zürih ve Londra Antlaşmalarını kabul etmekte zorlanıyordu. Bu 13 maddelik değişiklik talebi ve karşı koyma beraberinde 20.000 EOKA militanını adaya taşımış ve “Akritas Planı”nı devreye sokmuştu. Plana göre Lefkoşa 8 saat içinde ele geçirilecek ve Türk köyleri imha edilecekti.

Rum kesimi ilk olarak saldırılarına bir kılıf hazırlamaya kalkıştı. 4 Aralık 1963 tarihinde EOKA tarafından daha önce öldürülen ve örgüt militanı olan Markos Drakos’un heykeli bombalandı ve suç Türklerin üzerine atıldı. İşte şimdi Türklere saldırmak için uygun ortam oluşmuştu. Bu durum bütün dünya kamuoyuna Türkler bizlere saldırdı diyerek bir güzel pazarlandı.

Tarihler 20 Aralığı gösterdiğinde Rum saldırıları ilk olarak Lefkoşa’nın Tahtakale semtinde kadınların üzerlerinin aranmak istenmesiyle başladı. Olay yerinde bulunan Türkler ise bu duruma karşı çıkmak isteyince Rumlar kalabalığın üzerine ateş açtı, açılan ateş sonunda Zeki Halil ve Cemaliye Emirali hayatını kaybetti. 21 Aralık tarihinde garantör olarak Türk kesiminden sorumlu olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük ve dönemin Savunma Bakanı Osman ÖREK Yunan İçişleri Bakanı Yorgacis ile konuşmaya geldiğinde Baf Kapısı Polis Karakolu adeta bir seferberlik havası içindeydi. Türk gençleri 21 Aralık’ta yapılan saldırıyı kınamak istediğinde EOKA tarafından Lefkoşa Türk Lisesi yaylım ateşine tutuldu. Aynı gün Lefkoşa’da bulunan Atatürk modeli ve Rauf Denktaş’ın bürosu saldırıya uğradı. Artık EOKA birliklerine Rum milisler de destek vermeye başlamıştı. Sokak başları tutulmuş ve Türk köylerinde insan avı başlamıştı. Işığı yanan Türk evlerine baskınlar düzenlendi ve cinayetler işlendi. Rumlar, Noel Bayramını Türk halkını öldürerek kutluyordu.


EOKA Kuvvetleri

Saldırıların odağında Lefkoşa’nın Kumsal kenti vardı. Rumlar Lefkoşa’yı ele geçirdiğinde Türk dirayeti kırılmış olacaktı. Dönemin Türk Kuvvetleri Komutanı olan Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarına adeta bir vahşet uygulandı. İlhan’ın eşi Mürüvet İlhan ve çocukları Murat, Hakan ve Kutsi vahşice Rumlar tarafından öldürüldü.

Rumlar kendi kaderlerine kendilerinin karar vermesi adına Türklerin yoğunluklu olarak bulunduğu Kumsal Kentine saldırmayı düşündüler. Çünkü adanın Rum varlığı 1133 iken adadaki Türk varlığı 5126 kişiydi. Adadaki bu dengesiz nüfus nedeniyle 19 Aralık tarihinden başlayarak Rumlar saldırılar planlamaya başladılar. Fakat Türk milisler yapılması planlanan bu saldırı planlarına karşılık hazırlıklara başladılar.


Yurtlarını savunan Türkler

Rum Saldırıları Artıyor


22 Aralık 1963 günü Rum saldırısı başladı. Saldırılarda EOKA’yı Nikol Sampson komuta ediyor ve Rum birlikler sürekli takviye ediliyordu. Saldırıların başlamasının hemen ardından Yunan yönetici Makarios, Garanti Antlaşmasını tanımadığını açkılayınca Rumlar iyice saldırganlaştılar. Kent boşaltılmalı ve Türkler güvenli bölgeye çekilmeliydi. 23 Aralık tarihinde Türkiye antlaşmanın garantörü olan İngiliz ve Yunan ortaklarına Kıbrıs’a müdahale için öneride bulundu; fakat müdahale yapılmadı. Adada bulunan mücahitlerin özverili çalışmalarıyla 24 Aralık tarihinde 5.000 Türk vatandaş Lefkoşa’nın güvenli bölgelerine taksim edildiler. Rumlar Kaymaklıya saldırdığında genç yaşlı demeden öldürmeye başlamış ve ellerine geçirdikleri yaşlı veya çocuk 550 kişiyi esir almışlardı.

25 Aralık tarihinde Türk tarafı müdahale hakkını kullanmak için harekete geçmiş ve türk savaş uçakları Kıbrıs semalarında Rumlara gözdağı vermeye başlamıştı. Makarios hemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük’ü ve Rauf Denktaş’ı anlaşmak için İngiliz Komiserliğine çağırdı. Türk hükümeti ile anlaşma masasına oturan Rumlar hem anlaşma sağlarken hem de geri planda Ayvasıl Türklerini öldürüp toplu mezarlara gömmüştüler. Ayvasıl köylülerinden 21 kişi öldürülerek çukurlara atılmış ve üzerleri kapatılmıştır. Ayvasıl toplu mezarları BM Müfettişi nezaretinde 14 Ocak 1964 tarihinde açıldı ve bütün dünyaya bildirildi.

İngiliz Komutanların da aracılığıyla “Yeşil Hat” çekildi. 26 Aralık 1963 gecesi ise Türk, Yunan ve İngiliz taraflarınca adaya müdahale kararı alındı. 23 ve 25 Aralık günleri arasında “Kanlı Noel” olarak adlandırılan safhada 200 Türk hayatını kaybederken 475 kişi de yaralıydı ve en vahimi kayıpların akıbeti bilinmiyordu. EOKA’ya liderlik yapan Nikol Sampson daha sonra “Eleftheria” gazetesine emri Yunan hükümetinden alarak uyguladığını bildirdi ve “Kanlı Noel”i zafer olarak nitelendirdi.

Rum saldırılarının ardından 18.667 Kıbrıslı Türk, 103 köyü boşaltmak zorunda kaldılar. Barış Gücü ve mücahitlerin nezaretinde bulundukları bölümleri boşaltan Türkler'in BM kayıtlarına göre Lefkoşa’da 39, Girne’de 7, Baf’da 49, Larnaka’da 21 ve Magusa’da 21 olmak üzere 137 köyü zarar görmüştü. 1963 tarihinde başlayarak 1964 yılında sonlanan Rum saldırılarında toplam 364 Kıbrıslı Türk hayatını kaybetti.


Katliamdan kaçan Türk kadınları

Kaybolmuş Hayatların Hikayeleri

Tarihler 1 Ocak 1964 tarihlerini gösterdiğinde Sadrazamköy’de aslında Türk olan yedi kişilik bir aile Rumlara çobanlık yapıyordu. Onlar bilemezlerdi yıllardır hizmet ettikleri insanların onların canlarına kastedeceklerini. Rumlar yedi kişilik aileyi öldürüp kuyuya atmışlardı. Kan dondurucu bu vahşet aslında toprakla veya egemenlik haklarıyla örtbas edilemezdi. Baba Rahmi Hasan (59), Anne Ayşe Rahmi (42) ve ailenin çocukları olan Hasan (15), Zahide (12), Ahmet (7), Şerife (5) ve Mustafa (2) zalimce katledildiler. Yedi kişilik aile hiç bilmedikleri bir davanın ve savaşın ortasında günahsızca katledildiği ve ailenin gömüldüğü toprak parçasında yıllar sonra barıştan bahsedeceklerdi. Fakat bu aile Girne’nin Karşıyaka (Vasilya) köyünde doğmalarına rağmen hayatlarını Rumlara çobanlık yaparak sağlıyorlardı.

24 Aralık günü İbrahim Nidai ve Şevket Kadır Lapta köyünden Girne’ye haber almak için yola çıkmışlardır. Fakat iki gençten ne bir haber nede kendileri dönebilmişlerdir. Her gece köye nöbet tutuluyordu; fakat iki genç geç saate kadar halen gelmeyince köyü bir endişe kapladı. Bir gün sonra bütün ümitleri tüketen o haber gelmişti. Gençler Rum çetelerin eline düşmüş ve Ayyorgi kireç ocaklarında canice yakılmışlardı. Ölümler arttıkça köyü aynı telaş sardı. Rumlar 4-5 bin kişilik gruplarla toplanmışlardı ve 350-400 Türk ne kadar dayanabilirdi? Adanın Türk halkı ve milisler ellerine geçen en eski silahlarla bile Rum çetelerine karşı savaştılar.

O Fotoğrafın Hikayesi

EOKA ve Rum çeteleri birleşerek köylere saldırmaya başlamıştı. Yer Lefkoşa’nın batısında bulunan Kumsal semti… Semte gelen Rumlar İrfanbey Sokağına ulaştığında Mürüvet Hanım çocuklarına pijamalarını giydiriyordu. Fakat birden kapının önündeki Rumları fark etti ve çocuklarıyla birlikte küvetin içinde saklandı. İki evladı ile küvete sığınan sessizce ölümün ayak seslerini dinlemeye başladı. Evin sahibi olan Hasan efendi ve Feride hanım ise yine banyoya sığındılar. Ev sahibesinin kardeşi olan Nuvber ise beş aylık bebeğiyle banyoya saklandı. Zaman ilerledi ve Rum çetesi kapıyı kırarak içeri girdiler. Evde bulunan insanlara çoluk çocuk demeden otomatik mavzerle 15, storn otomatik tabanca ile 12 ve diğer mavzer silahlarla 6 el ateş ettiler. Rumlar Kumsal köyüne saldırıyorken hiçbir destek kuvvet gelmedi. Birlikler iki gün sonra köye ulaştığında 2 numaralı evdeki banyonun ışığı açıktı. Duvarlar kanlarla ve et parçaları ile kaplıydı. Bir kadın banyo küvetinde cansız üç yavrusuyla birlikte can vermişti. Hakan ve Kudsi annelerinin kucağında can vermişlerdi. Rumların gözü kan bürümüştü. Yoksa hangi ideoloji veya amaç küçücük bedenleri kendilerine hesap görürler ki. Kıbrıs Türk Alayı Binbaşısı Dr. Nihat İlhan eşi ve ufacık yavruları Rum çeteler tarafından böyle katledilmiştir.

(aç/kapa)

Katliam Fotoğrafları Rahatsız Edici Görüntüler İçerir

(aç/kapa)

Kaynaklar

Ahmet Akyol, Kanli Noel Olayları

Kıbrıs TKD, Kanlı Noel

Kanlı Noel Unutulmadı, Yeni Çağ Gazetesi

Barbarlık Müzesi

Ve son olarak


13
Europa Universalis IV / EU4 1.21 Macaristan (Hungary) Yaması
« : 14 Eylül 2017, 20:31:51 »
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/update-1-21-hungary-is-now-live-checksum-bbec-not-for-problem-reports.1016822/

(aç/kapa)

Önemli gördüğüm yerler.

*Koloniler artık tüm komşu yerlilere saldıramıyor.( Artık yerliler kolonilere saldırınca koloni sahibi ülke devreye giriyor)
*Koloniler Başkentleri Amerika'da olan bütün bağımsız devletlere saldırabilir. (Koloni sahibi ülke dahil olmaz)
*Koşulsuz teslim olmak için savaşın 12 aydan fazla sürmesi gerekiyor.
*Naval tradition %10 yerine %20 sailor recovery sağlıyor.
*Mandete kaybı 20 sene sürüyor. Diğer etkilerine ek olarak diplomasi puanı kaybıda oluyor.
*Mandete'yi kaybetmek 2 istikrar kaybettiriyor.
*Mandate'yi kaybetnek ayrılıkçı isyanlarının oluşumunu arttırıyor.
*Unguarded Nomadic Frontier disaster'ının ilerleyişi artık daha hızlı artıyor.
*Ülke reformlamak için artık 8 ADM teknolojisi gerekiyor.
*Naval ideaları güçlendirildi.
*Enstitüler artık ticaret şirketi toprakalrında otomatik olarak yayılmıyorlar.
*Denizde olan gemiler artık kazanılan denizci miktarının %2 sini harcıyorlar. Bazı idealar bun azaltabilir.

Yapay Zeka

*Size haraçlı devlet teklif eden Aİ eğer bunu kabul etmezseniz daha agresif olacak.
*AI artık daha mantıklı savaş ilanlarında bulunacak.
*AI kontrolündeki ülkeler, imparatorun korumasında veya  imparatora dostça yaklaşıyorlarsa HRE'ye katılabilirler.
*AI artık Tordesillas Antlaşması'na daha çok dikkat ediyor.
*AI artık çok fazla diplomatik ilişkiye sahip olamayacak.
*AI diplomatik ilişki sınırına daha çok dikkat ediyor.
*AI özellikle HRE daha az yayılmacı olacak.
*AI artık kuşatmayı kırabilmek için bütçesini aşan birimler üretebilir.
*AI İmparatoru ihlak edilen prenslerin özgürleştirilmesi konusunda daha istekli.
*AI nin koalisyondan çıkmaması sorunu düzeltildi.
*AI muharabelere daha fazla takviye güç gönderecek.

Decision-Event-Idea
*Artık Manchu kültüründeki devletler, Manchu'yu kurabiliyor.
*Restore the Chinese Empire decision'u silindi.
*Macaristan'a bol sayıda yeni event eklendi.
*Disloyal Cossacks eventi artık her zaman milliyetçi değil, çiftçi isyancılar da çıkartıyor.
*Eğer Japonya dışından bir ülke Kyoto'yu alırsa ve Şogun diğer bölgelere sahip olarak varlığını sürdürüyorsa Şogunluğunu kaybediyor, önceki durumlardaki gibi bir Daimyo Kyoto'yu geri alırsa kendini Şogun ilan edebiliyor.
*Great Yuan ideaları eklendi.

14
EU4 - Rehberler / TAŞINDI: Milan ile Roman Empire Timelapse
« : 06 Eylül 2017, 00:55:14 »

15
EU4 - Rehberler / TAŞINDI: Savaş Sonrası Ekonomi !?
« : 01 Eylül 2017, 02:03:06 »

16
EU4 - Hikaye ve AAR / Yeni Osmanlı Hikayesi/ 4. BÖLÜM GELDİ!
« : 31 Ağustos 2017, 18:33:24 »
Ben Sultan Mehmed. 12 yaşındayken babam tahtı bana bıraktı. Bu yüzden genç ve tecrübesizken tahta çıkmak zorunda kaldım. Bunu fırsat bilen haçlılar, Niş savaşının sonucunda imzalanan, Edirne-Segedin Antlaşmasındaki maddelerden biri olan 10 yıllık saldırmazlık maddesine uymayıp,  IV. Eugenius'un "Kafirlerle yapılan yeminin hükmü yoktur." demesi üzerine tekrardan birleşip devletimize saldırdı. Çok tecrübesizdim. Bu yüzden babama bir mektup yollayarak ona şöyle dedim. "Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız geleneklerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz!" Bunun üzerine babam ordularımın başına geçti.

Düşmanın sayıca üstün olmasına rağmen, Polonya kralının öldürüp kafasının bir mızrağa geçirilmesiyle düşman askerleri kaçmıştı. Lehlerin gidişiyle sayı üstünlüğünü kaybeden Macarlarda geri çekilmişlerdi.

Babam Murad'ın taktiği.


Manisa Şehzadeliğim zamanında Yunan tarihine çok ilgi duymaya başlamıştım. Sarayımda ki batılı bilginlerden Yunan filozoflarının kitaplarının temin edilmesi emrini verdim. Okudukça ilgim daha da artıyordu. Ortodokslara da ilgi duymaya başlamıştım. Hristiyan azizlerinin kitaplarını temin edip gizli gizli okuyordum. Sarayıma gizli bir Ortodoks Din adamı getirttim. Benden başka kimse onun Ortodoks olduğunu bilmiyordu. Hristiyan öğretileri hakkında dersler almaya başladım. Temel öğretilerini öğreniyordum. Temel felsefesini öğretilerini öğrendikten sonra İncil temin edip okumaya başladım. İncil beni çok etkiledi ve Ortodoks hristiyan oldum. ibadetlerimi gizli bir şekilde yapıyordum. İstanbul'un fethinden sonra bunu açıklayacaktım..17
1919-1947 / TAŞINDI: 1.Dünya Savaşında Araplar (belgesel)
« : 29 Ağustos 2017, 12:14:27 »
Bu konu 1836-1919 isimli bölüme taşınmıştır.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=53297.0

18
1836-1919 / TAŞINDI: Tarihi Çarpıtmak
« : 31 Temmuz 2017, 23:30:02 »
Bu konu Tarih isimli bölüme taşınmıştır.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52875.0

19
HOI4 - Hikaye ve AAR / Hikaye yardimi
« : 17 Haziran 2017, 18:47:59 »
Arkadaslar. Modern day modda Sovetlerin yeniden sogusunu koni alacak bir hikaye yazmak istiyorum. Ancak daha once hic hikaye yazmadim. Bu isin erbabi arkadaslardan yardim bekliyorum oneriler icin.

20
Hearts Of Iron IV / Yazıların Ufak Gözükmesi
« : 14 Haziran 2017, 15:55:08 »
(aç/kapa)

Arkadaşlar yazılar çok ufak gözüküyor. Okuyamıyorum. Daha önce böyle bir sorun yoktu. Uptadeleri indirince oldu galiba.

Modern day modda böyle bir sorun yok.

Sayfa: [1] 2