Gönderen Konu: Son güncelleme ile osmanlı güçsüz olmamış mı ?  (Okunma sayısı 1155 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
Ynt: Son güncelleme ile osmanlı güçsüz olmamış mı ?
« Yanıtla #20 : 14 Ocak 2018, 20:16:33 »
Yokedici gibi ilerliyor hala. Niye bu kadar abartıyorsunuz anlamış değilim. Memlük'ün kağıttan ordusuna göre Osmanlı 3-4 gömlek üstün.

O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 14 Ocak 2018, 21:17:19 »
Yokedici gibi ilerliyor hala. Niye bu kadar abartıyorsunuz anlamış değilim. Memlük'ün kağıttan ordusuna göre Osmanlı 3-4 gömlek üstün.

Katılıyorum
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı EmirY

• VIC2
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 15 Ocak 2018, 18:16:10 »
Bence gücü gayet güzel ayarlanmış. Abartılcak derecede güçsüzlük söz konusu bile olamaz.
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Ocak 2018, 20:49:45 »
Oyunun ilk senaryosunun adı "Rise of the Ottomans".
Oyun başında Osmanlı'nın tüm komşularını ezip bir anda çok büyük bir güç haline gelmesi normal. Gerçekte de böyle oldu. Bunu engelleyip yavaş yavaş güçlenmek zorunda bırakırsanız tarihsel gerçekçilikten uzaklaşırsınız. Bu nerf tarihle zerre bağdaşmıyor, koca bir saçmalık sadece.
Osmanlı nerflenmemeli demiyorum, kesinlikle nerflenmeli ancak bu şekilde değil. 18. ve 19. yüzyıllarda eventler ile gelen hellen isyanları, 16. yüzyıldan sonra gelecek teknoloji ile ilgili eventlerle yapılmalı bu nerf. Mesela şu şekilde:
"Buraya isyan ile ilgili bir yazı. Seçenekler:
57 Hellen milliyetçileri Atina'da ayaklanacak.
Atina'ya % 60 local autonomy ver."

"Yeni bir enstitü hakkinda bir yazı:
50 ADM ve 1000 ducat öde.
-% 10 institution spread speed" (bazılarının ingilizceleri tam aklımda kalmadığından türkçeleştirmeye çalıştım,  biraz saçma oldu ama umarım anlaşılır olmuştur. )

Bu gibi eventler eklenir ve son nerf geri çekilirse hem oyun tarihe daha yakınlaşır hem de Osmanlı ile oynaması eskisi gibi zevkli olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 15 Ocak 2018, 22:37:24 »
Oyunun ilk senaryosunun adı "Rise of the Ottomans".
Oyun başında Osmanlı'nın tüm komşularını ezip bir anda çok büyük bir güç haline gelmesi normal. Gerçekte de böyle oldu. Bunu engelleyip yavaş yavaş güçlenmek zorunda bırakırsanız tarihsel gerçekçilikten uzaklaşırsınız. Bu nerf tarihle zerre bağdaşmıyor, koca bir saçmalık sadece.
Osmanlı nerflenmemeli demiyorum, kesinlikle nerflenmeli ancak bu şekilde değil. 18. ve 19. yüzyıllarda eventler ile gelen hellen isyanları, 16. yüzyıldan sonra gelecek teknoloji ile ilgili eventlerle yapılmalı bu nerf. Mesela şu şekilde:
"Buraya isyan ile ilgili bir yazı. Seçenekler:
57 Hellen milliyetçileri Atina'da ayaklanacak.
Atina'ya % 60 local autonomy ver."

"Yeni bir enstitü hakkinda bir yazı:
50 ADM ve 1000 ducat öde.
-% 10 institution spread speed" (bazılarının ingilizceleri tam aklımda kalmadığından türkçeleştirmeye çalıştım,  biraz saçma oldu ama umarım anlaşılır olmuştur. )

Bu gibi eventler eklenir ve son nerf geri çekilirse hem oyun tarihe daha yakınlaşır hem de Osmanlı ile oynaması eskisi gibi zevkli olur diye düşünüyorum.

Kesinlikle. Osmanlı'nın gücü kısıtlanacaksa bu 1700 sonrası olmalı. Gerçekçilikten çok uzaklaşmamak lazım.
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı V.EmirGezeroglu

• Azab
  • *
  • Gezer Hanedanlığından V.Emir Gezeroglu
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 15 Ocak 2018, 23:11:24 »
Son güncelleme ile osmanlı güçsüz olmamış mı ?
çok güçlü idi zayıflatılması zorunluydu bence ^-^ ^-^
Prusya Geliyor !

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 15 Ocak 2018, 23:38:01 »
Ben Osmanlının idealarının yeniden düzenlenmesi taraftarıyım. Oyunda en abartı idealar Polonyada ve commonwealthde var. Ordu morali disiplin atlı ve piyade combat ability ve manpower limiti arttırıcısı var. Arada bir sormak lazım bu ideaları neye göre veriyorlar. Viyanada Polonyalıların yaptıkları kalleşlik dışında kanatlı hussarların bize karşı ne üstünlüğü vardı diye. Osmanlıya adam akıllı ayar şart. Tımarlı spahileri özel birim olarak bekliyorum ben ilerki yamalarda ve ekstradanda Atlı oranı.

O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı pro1453

• Müsellem
  • *
  • Ne pahasına olsun zafer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Ocak 2018, 14:20:12 »
Ben Osmanlıyı bizansla yendiğimi biliyorum bu versiyonda. Bizansla osmanı dağıtmak istiyosanız istanbul'daki orduları moraya götürün sonra estatelerden bi general alın force limitiniz yetene kadar asker basın geri kalan paraya da barque basın gemi limitini doldurun. Avusturya ile hemen ilişki geliştirin ben müttefik oldum ayrıca polonya ile birlikte bide memlükle işin kısası Osmanlı arnavutluğu almak için venediğe saldırdı ve tüm ordusunu korfuya götürdü bende bundan fırsat bildim ve gemilerimle blokladım onu ana karasına çıkamadı memlükle birlikte bizansa ait tüm coreları aldım :) ama sonra bana warning attı.