Gönderen Konu: Hangi Kara doktrini seçmeliyim?  (Okunma sayısı 749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
  • Befreunde dich mit der Tastatur.
    • Profili Görüntüle
Hangi Kara doktrini seçmeliyim?
« : 29 Ekim 2017, 22:05:02 »
arkadaşlar bir çok kara doktrini var speriydi taaruzuydu ama ben hangisini seçeceğimi bilmiyorum yani daha önce düşünmezdim seçerdim birtanesini zamanla tecrübeden bunların çok farklı etkenleri olduğunu anladım. ama mesela türkiye için hangi kara doktrini yada diğer devletler için ne seçmeliyim?
Forumda yeri olmayan birisinin burda olması doğru değil.

Çevrimdışı alemdar1227

• Sipahi
  • *
  • YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kara doktrini seçmeliyim?
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2017, 22:12:15 »
BEn Türkiyeyle oynarken 2. doktrinden gidiyorum. Seçerken hafif saldırı ve piyade gücünü arttıraanları seçiyorum. Ama ben de yine pek dikkat etmem.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
  • Yol ver Türk'ün bayrağına.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2017, 22:39:03 »
Superior Firepower Türkiye için en uygunudur.
Mobile Warfare: Büyük sanayi devletleri için uygundur. Zırhlı birliklere dayalıdır.
Superior Firepower: Küçük ülkeler için uygundur. Ama tümen tasarımına fazladan support (artillery,engineer,maintenance) bölükler eklediğinde faydasını görürsün.
Grand Battleplan: Birçok coğrafyada savaşacaksan uygundur. Türkiye için de uygun sayılabilir, malum kafkaslar,ortadoğu ve balkanlar çok farklı coğrafyalar.
Mass Assault: Sadece çok fazla manpower'ı olan ülkeler için idealdir (Sovyetler,Çin,Hindistan vs.)
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2017, 08:34:37 »
Türkiye ile mobil savaş öğretisini seçin ve tan üretin piyade kullanmayın Türkiye ile. İşiniz başta zor olacak ama manpower sıkıntısını ancak böyle yenersiniz.

Çevrimdışı napolyon94

• Yarışma Kazanan
  • *
  • Çoktan üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2017, 13:37:37 »
Grand Battle Plan en uygunu, önce memleket müdafası sonra taarruz prensibi.

Manpower istiyorsan Mass Assault da iyidir, tanklar için Mobil kadar iyidir.

Çevrimdışı Polat_Sever

• Müsellem
  • *
  • Hayatımı da vatana feda ediyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2017, 16:45:34 »
Mobile Warfare: Büyük sanayi devletleri için uygundur. Zırhlı birliklere dayalıdır.
Superior Firepower: Küçük ülkeler için uygundur. Ama tümen tasarımına fazladan support (artillery,engineer,maintenance) bölükler eklediğinde faydasını görürsün.
Grand Battleplan: Birçok coğrafyada savaşacaksan uygundur. Türkiye için de uygun sayılabilir, malum kafkaslar,ortadoğu ve balkanlar çok farklı coğrafyalar.
Mass Assault: Sadece çok fazla manpower'ı olan ülkeler için idealdir (Sovyetler,Çin,Hindistan vs.)
Doğru bir açıklama olmuş bunu dene bir.
Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2017, 17:21:41 »
banada üstün ateş gücü mantıklı gelmişti denedim gerçekten çok işe yaradı. özellikle büyük devletlerle çok aşırı derecede mücadele ediyorum yıl 30 ekim 1940 154 fabrikam var ve tümenlere techizat yetiştiremiyorum :D
Hindistana ilerledim yunan bulgar yugoslav aldım kahireyide aldım hile kullanmadım. gerçekten üstün ateş gücü çok işime yaradı ve türiye odak ağacı moduyla yaptım tavsiyem bu modla oyun çok eğlenceli oluyor.  tbrk*

Çevrimdışı battle4royal

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır."
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #7 : 31 Ekim 2017, 17:31:17 »

Kesinlikle en iyi açıklama bu. Superior Firepower ile daha az kayıp verip daha büyük hasarlar verebilirsin. Ancak bölüklerini mümkün mertebe top, tanksavar gibi silahlarla desteklemelisin.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Ekim 2017, 17:53:40 »
Kesinlikle en iyi açıklama bu. Superior Firepower ile daha az kayıp verip daha büyük hasarlar verebilirsin. Ancak bölüklerini mümkün mertebe top, tanksavar gibi silahlarla desteklemelisin.
Hocam türkiyeyi seçtim ya delicesine savaştım ve manpower gerçekten az hasar alıyor yani top falanda koydum destek ekipler gerçekten haklısınız bir dahakine türkiye gibi manpoweri az olan devletlere ateş gücünde oynayacağım.

Çevrimdışı CalixCube

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2017, 11:24:53 »
Arkadaslar hakli, farkli doktrinlerin farkli avantajlari var ama superior firepower doktrin acik sekilde hepsinden cooook onde. Multiplayer'de almanya olan bile superior firepower doktrini aliyor mesela, mass assault ve mobile warfare'i ise sonundaki nufus bonuslari icin cok cok kucuk nufuslu ulkeler almak tercih edebilir, onun disinda herhangi bir bariz acigi kapatmak istemeyecegimiz tarzda her ulke icin en iyisi superior firepower.

1945lere kadar kimsede oyle catir catir uzun donemli savasabilecek 5-10 battalion heavy tank iceren tank divisionlarindan 40li 40li cikarip savas boyucu destekleyebilebilecek endustri gucu olmuyor. Ancak Heavy Tank 2'ye rush edersen, orta veya buyuk boy ulkeyle space marine denen yaya birligi + topcu + bir heavy tank destroyerli (division basina 20 ht destroyer) division yapabilirsin.

Space Marine dedigimiz set bir division degil, kendine uyarlayabilirsin. Ornegin en son fransa oyunumda 100 tane [9 marines + 3 art + 1 ht destroyer] ve 48 tane (24luk iki ordu) [12 marines + 8 art + 2 ht destroyerlik] ordular yaptim. Buyuk olan durdurulamazdi zaten. Bu dizilimin avantaji ht destroyer hard attack arttiriyor, piercing ve armour veriyor, artillery'nin soft attack'i ile kombinlenince karsinizdaki 0 zirhli ordular eriyor, nitekim division'in zirhini delemiyorlar, ustune dusmanin 5-6 tank battalionli tank divisionlarida ht tank destroyer'in kurbani oluyor. Marineleri kullanmak daha avantajli special forceslara extra organizasyon bonuslari geldiginden cunku 8 tane artillery demek organizasyonu ezmekte demek biraz, marine'lerin nehirden yapilan saldirilarada bonusu var.

Superior Firepower bu hali hazirda her ortadan buyuge ulkenin bir versiyonundan uretebilecegi bug gibi guclu olan division template'i dahada guclu yapiyor. Ilk bonusu yeter 20% Soft Attack veriyor kafadan, sonradan line artillery'ye 10% soft attack veriyor, tum orduya yeniden bir 10% soft ve hard attack daha veriyordu bir noktasinda, ustune organizasyon bonuslari vs, hic bir doktrinde bu kadar direkt ise yarar bonus yok. Ozellikle grand battleplan cop yani.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2017, 11:31:00 Gönderen: CalixCube »

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2017, 16:49:44 »
Arkadaslar hakli, farkli doktrinlerin farkli avantajlari var ama superior firepower doktrin acik sekilde hepsinden cooook onde. Multiplayer'de almanya olan bile superior firepower doktrini aliyor mesela, mass assault ve mobile warfare'i ise sonundaki nufus bonuslari icin cok cok kucuk nufuslu ulkeler almak tercih edebilir, onun disinda herhangi bir bariz acigi kapatmak istemeyecegimiz tarzda her ulke icin en iyisi superior firepower.

1945lere kadar kimsede oyle catir catir uzun donemli savasabilecek 5-10 battalion heavy tank iceren tank divisionlarindan 40li 40li cikarip savas boyucu destekleyebilebilecek endustri gucu olmuyor. Ancak Heavy Tank 2'ye rush edersen, orta veya buyuk boy ulkeyle space marine denen yaya birligi + topcu + bir heavy tank destroyerli (division basina 20 ht destroyer) division yapabilirsin.

Space Marine dedigimiz set bir division degil, kendine uyarlayabilirsin. Ornegin en son fransa oyunumda 100 tane [9 marines + 3 art + 1 ht destroyer] ve 48 tane (24luk iki ordu) [12 marines + 8 art + 2 ht destroyerlik] ordular yaptim. Buyuk olan durdurulamazdi zaten. Bu dizilimin avantaji ht destroyer hard attack arttiriyor, piercing ve armour veriyor, artillery'nin soft attack'i ile kombinlenince karsinizdaki 0 zirhli ordular eriyor, nitekim division'in zirhini delemiyorlar, ustune dusmanin 5-6 tank battalionli tank divisionlarida ht tank destroyer'in kurbani oluyor. Marineleri kullanmak daha avantajli special forceslara extra organizasyon bonuslari geldiginden cunku 8 tane artillery demek organizasyonu ezmekte demek biraz, marine'lerin nehirden yapilan saldirilarada bonusu var.

Superior Firepower bu hali hazirda her ortadan buyuge ulkenin bir versiyonundan uretebilecegi bug gibi guclu olan division template'i dahada guclu yapiyor. Ilk bonusu yeter 20% Soft Attack veriyor kafadan, sonradan line artillery'ye 10% soft attack veriyor, tum orduya yeniden bir 10% soft ve hard attack daha veriyordu bir noktasinda, ustune organizasyon bonuslari vs, hic bir doktrinde bu kadar direkt ise yarar bonus yok. Ozellikle grand battleplan cop yani.
Anladım hocam. Ben millenyum dawn moduyla türkiyeyle oynuyorum (75mnüfus) Tankların ve zırhlı araçların çok olması nedeniyle mobil warfare doctrin'i seçtim. Fakat şimdi böyle dediniz aklıma takıldı. superiorpower benim bildiğim nüfus değil daha çok ateş gücü sağlıyor mobilwarfare ise zırhlı birlikler için ideal diye biliyorum ne önerirsiniz hangi doktrini seçmeliyim? Bir de grantbattleplan savunmada çok işe yarıyor. Bunu farkettim yani düşmanı geri püskürtebiliyorsun bu savaş planıyla mesela  30divison birliği 5divison birliğe saldırt 5division birlik geri püskürtüyordu ben onu farkettim.

Çevrimdışı CalixCube

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Ocak 2018, 10:14:52 »
Acikcasi benimde oyunla ilgili bilgilerim cok gelisti son donemde. Soyle bir ozet gecebilirim tekrar:

Oyun stiline gore

Superior Firepower: Tank birlikleri kadar olmasada infrastructure istiyor biraz supply icin. Bu grubu line artillery koyacaksan secmelisin bence. Soft Attack cilgin yuksek oluyor...

Mass Assault: En esprisiz doktrin bu ama bazi kondisyonlarda secilmesi ise yarayabilir. Mass Assault'in en buyuk olaylari duz piyade'nin combat width'ini dusurmesi ve supply tuketimini-out of supply penaltylarini azaltmasi. Mesela Cin icin ideal bir doktrin cunku Cin'de insan bitmiyor ama uretim gucu o kadar insani detayli silahlandiracak seviyede degil. Cin ile bu doktrini alip devasa piyade ve parasutcu birlikleri yapip Japonya'yi oyle aldim mesela, donanmasi kuvvetli oldugundan denizden alt etmesi pek kolay degil Cin'i. Ayni sekilde role playing icin bol bol parasutlenmek istiyorsan yine bu doktrin ideal.

Grand Battleplan: Aslina bakarsan objektif olarak en guclu doktrin buymus ama bu doktrinin gucu plan bonuslarini 110%'e cikarmasindan geliyor, superior firepower gibi duz bir bonus degil bu. Yani bu doktrin'i kullanacaksiniz planiniz, hedefiniz belli olmali. Almanya ile mesela o cepheden bu cepheye kosan bir oyunda plan bonusunu yukseltmek zor olabilir ama Romanya ile eninde sonunda Rusya'ya dalacaginiz garanti bir oyunda bu doktrin en iyisi.

Mobile Warfare: Daha oncede hep dendigi gibi deli gibi sanayi istiyor bu doktrin ama soyle bir avantaji var: Tum doktrinlerden daha cok organizasyon veriyor bu. Sirf motorize ve tanklara degil, duz piyade'yede bayagi organizasyon veriyor. Dallarinda motorize piyade secmek tank'a oranla daha mantikli cunku tank dali biraz overkill gibi geliyor bana degerler acisindan ote yandan motorize piyade dalinda yine cok guzel bonuslar var ve tank birliklerininde en az yarisinin motorize piyade olacagini dusununce cok ise yarar.

Edit: Ilk dedigimin arkasindayim ama hala. En esnek sekilde sanayi'ye en az yuk vererek cilgin ve spontane bir ordu yaratmanin yolu superior firepower + 12 piyade/dagci/amfibi + 6 topcu + 1 heavy tank destroyer'lik 44 genislikte (-10% combat width field marshal'iyla 80 genislige tam 2 birlik sigdiran dizayn).
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2018, 10:18:14 Gönderen: CalixCube »

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Ocak 2018, 16:48:12 »
Grand Battle plan'a nerf gelecek paradox yayınında açıkladı . En tatlı doktrin Grand battle plan , Almanya'da bile gideri var .
Birliklerinize Sinyal bölükleri eklerseniz daha da efektif oluyor .

Mobile Warfare'de tank ve motorize birlikleriniz için biçilmiş kaftan .

Mass Assault'un sol kısmı berbattır . Sağ kısmı harikadır .

Superior Firepower'ı de severim öncelikle hayvani soft attack ve hard attack bonusları var Ayrıca 2. ayrımda soldan giderseniz %20 Air superiority bonusu var .