Gönderen Konu: [WIP]Historical MiddlEast 1.22 YENİ ! Geliştirici Günlüğü 6.10.2017  (Okunma sayısı 3220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmetcezayirli

• Azab
  • *
  • Ordun sana sende orduna güveneceksin
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar 17.08.2017 tarihinde geliştirmeye başladım bu modu kendi başıma ve bir arkadaşımda bana tercihlerimde yardımcı oluyor forumda daha yeniyim hesabımı dün açtım konu açmaya ancak bügün fırsat oldu . Daha öncede hiç bir forumda bulunmadım o yüzden lütfen yalnışım olursa konumu kaldırmak yerine konu nasıl yazılır veya hatalarımı söylerseniz sevinirim.

Şimdi öncelikle bu modun amacı nedir ilk önce oradan başlıyalım.Bu mod Europa Universalis IV oyununda osmanlı hakkında yapılan tarihi yalnışlıkları düzeltmek amacıyla başlanmıştır.

Evet şimdi bu ilk modum ve her ülke için aynı şeyleri yapmayı planlıyorum zamanla.Şimdi normal eu4 de örneğin hükümdarlar 2 4 5 bir Yavuz sultan selim görüyoruzki bu bence çok yalnış.Uzatmadan eklediklerimi ve düzelttiklerimi sizlere açıklamaya başlıyayım:

-Ragusa tarihsel olarak 1458 de Osmanlıya bağlandı.
-Candaroğulları tarihsel olarak 1461 de Osmanlıya bağlandı.
-Oyunda Bosna devletinin yarısı osmanlıya katılıyor fakat FSM tamamını feth etmişti.1463 de Osmanlı tamamına sahip
-Kırım 1478 de osmanlıya bağlanıyordu evet bu doğru fakat özü kalesi ve çevresi Kırımın toprağı sayılıyor fakat osmanlıya bağlı olduğu için Yöneticisi sultan tarafından atanıyordu bu yüzden Osmanlıya ait gibi gösterilmiş , Artık Özü ve çevresi Kırıma verildi.
-1469 da Memlük devleti suriyenin tamamına sahip ti.Fakat oyunda Rahba ve Rakka Ak Koyunlularda gözüküyor bu düzeltildi.
-1480 yılında Otranto fethedilmişti lakin ertesi sene kaybedilmişti . Bu hiç oyunda bile rastlanılmayan bir detay . Bu düzeltildi.
-1514 de Karadağ prensliği Osmanlıya başvurmuş ve Osmanlıya tabi olmuştu.Oyuna baktığım kadarıyla bu da yoktu bunuda ekledim
-1516 da Yavuz Selim Sina çölüne kadar gelmişti lakin oyunda bu böyle gösterilmiyor düzelttim onuda.
-1517 de Tomanbay yenilmişti ve Memlüklere son verilmişti.Fakat oyun hala memlükleri var gibi gösteriyor bunu da düzelttim
-Osmanlının yapay zeka idealarını düzelttim
-Osmanlının National İdealarını düzelttim 2 yeni idea ekledim Risin of -Janissaries : Yeniçerilerin yükselişini temsil eder ve kendi adına özel bir açıklaması var(Gelişme aşamasında eleştrilerinizi bekliyorum)
-Many Beys,Princes and Voivodas : osmanlının 1574 den sonra çok fazla bağlı devlete sahip olmasını temsil eder (açıklamasını henüz yazmadım ama güzel bir şey yazıcam)(Gelişme aşamasında eleştrilerinizi bekliyorum)
-Osmanlının idealarını dengeledim artık sağ sola hurra diye dalamaz :D
-1478 de Topkapı sarayı bittiği , duvarların onarıldığı , Dünyanın en büyük pazarı Kapalı Çarşının inşaası bitti sonucunda istanbulun 1478 den itibaren devolopment i 50ye yükselttim,(Gelişme aşamasında eleştrilerinizi bekliyorum)(1821 e kadar 50 olarak kalacak ancak avrupada sanayileşen devletlerin başkenti 70lere dayanacak)
-1478 de İstanbul surları dahada kuvvetlendirildiği için Fortress koydum 8.Seviye artık öyle gelipte 15 k adamla kuşatıp da ele geçirilemeyecek(Gelişme aşamasında eleştrilerinizi bekliyorum)
-1478 de Kapalı Çarşı yı yansıtmak için Stock Exchange koydum
-1516 da Haliç Tershanesi ni yansıtmak için İstanbula Great Shipyard koydum
-Great Power sayısını 16 ya yükselttim o yüzden birine savaş açarken dikkat edin bütün great powerları işin içinde bulabilirsiniz.Ayrıca Osmanlı-Kutsal Haçlı İttifakı daha gerçekçi bir hal alabilecek.ÖRN: OSM VS LEH,AVS,İSP,RUS,
-1821 e kadar olan bütün hükümdarlar puanları tekrardan düzenlendi.
-1504 İtibari ile safevilere gürcistan,imereti krallığı,taberistanı vassal olarak ekledim.
-1533 İstanbul antlaşmasında Habsburg Hanedanının Avusturya koluna sadece Macaristanın kuzeyi bırakılmıştı.O da vergi vermek şartıyla onun dışında hırvatistan,erdel,orta macaristan osmanlı tarafından feth ediliyordu.
-Barbaros Paşa Tunusu 1533 de işgal ediyor (feth etmiyordu) 1534 kaybediyordu oyunda cezayire ait gibi gösterilmiş.Onuda düzelttim.1545 İtibari ile k.afrika tüm oyuncuların gözüne hoş gelecek ve tarihsel bir biçimde dengeledim.
-1574 ile K.afrikada Fas hariç artık bütün kıyı kesimdeki devletler osmanlının marchı haline geldi tarihdeki gibi.
-Tilimsan Sultanlığı artık direk cezayire verildi.

Lütfen yapıcı eleştrilerde bulunun ki bende yalnışlarımı düzelteyim eleştirilmeyi en çok ben severim galiba tanıdığım herkes arasında teşekkürler şimdiden her yorumunuz için ve biri de bana bu işaretleri kullanmayı öğretebilirse konuyu tekrardan düzenlerim  :popcorn:

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

EKİP
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 14:28:24 Gönderen: ahmetcezayirli »
-Historical Ottoman yapımı için yardım etmek isteyenler özelden bana ulaşabilir :)
Yapmak istediklerim ve ihtiyacım olan şeyler
 +Osmanlı için eventler
 +İran ve safeviler için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı ottoman1529

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: [WIP]Historical Ottoman 1.22
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2017, 11:03:40 »
kardeşim helal olsun. çok iyi yapmışsın. steam da eklimi mod?

Çevrimdışı ottoman1529

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2017, 11:19:54 »
açeh eventi ekleyebilirsen iyi olur. 2 selim döneinde yardım gidiyorya. daha sonra bize bağlanmak istiyorlar (1566 yılında Açe Sultanı, Osmanlı’ya bağlılığını bildirmek üzere 26 kalyonluk bir heyet yolladığında Portekizliler bu kalyonlara saldırdı. Neticede 2 kalyon İstanbul’a ulaşabildi. Osmanlı Sultanı, Kurtoğlu Hızır Reis Kaptanı 36 kanyonluk silah ve mühimmat ile her biri alanında ihtisas sahibi (çok sayıda subay, doktor, mühendis, din âlimi, hafız, Ehl-i sünnet alimlerinin eserlerini) bölgeye yolladı. Kurtoğlu Hızır Reis’e verilen 21 Eylül 1567 tarihli fermanda, Açe başta olmak üzere bölgede bulunan adaların Portekiz işgalinden kurtarılması isteniyordu. Osmanlı donanmasındaki askerlerle Açe askerleri Portekizlileri yendiler. İşgal sona erdi.)

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2017, 13:21:52 »
açeh eventi ekleyebilirsen iyi olur. 2 selim döneinde yardım gidiyorya. daha sonra bize bağlanmak istiyorlar (1566 yılında Açe Sultanı, Osmanlı’ya bağlılığını bildirmek üzere 26 kalyonluk bir heyet yolladığında Portekizliler bu kalyonlara saldırdı. Neticede 2 kalyon İstanbul’a ulaşabildi. Osmanlı Sultanı, Kurtoğlu Hızır Reis Kaptanı 36 kanyonluk silah ve mühimmat ile her biri alanında ihtisas sahibi (çok sayıda subay, doktor, mühendis, din âlimi, hafız, Ehl-i sünnet alimlerinin eserlerini) bölgeye yolladı. Kurtoğlu Hızır Reis’e verilen 21 Eylül 1567 tarihli fermanda, Açe başta olmak üzere bölgede bulunan adaların Portekiz işgalinden kurtarılması isteniyordu. Osmanlı donanmasındaki askerlerle Açe askerleri Portekizlileri yendiler. İşgal sona erdi.)
1.Süleymanın 4.Hint seferi esnasında bağlanıyordu diye biliyorum ben.Bölgedeki portekiz gücünü kırdıktan sonra elçiler oradaki Kaptana mektup göndererek osmanlıya tabi olmak istediklerini bildiriyorlardı ki bu da 1553 tarihine felan denk geliyordu ondan sonra zaten 1700 lerin başına kadar da bağlı kalıyordu neyse bir şekilde eklicem onuda ama birinin bana event yazmayı öğretmesi gerekiyor  ;D
-Historical Ottoman yapımı için yardım etmek isteyenler özelden bana ulaşabilir :)
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2017, 13:24:37 »
kardeşim helal olsun. çok iyi yapmışsın. steam da eklimi mod?
Maalesef atölyeye nasıl yükliyeceğimi daha bulamadım araştırdım ama pek bir şey bulamadım millet de yükle seçeneği var ama bende yok :(
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı alemdar1227

• Sipahi
  • *
  • YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2017, 19:39:31 »
Osmanlıyı 1699'dan sonra güçsüzleştirebilecek bir mekanik tarzı bir şey eklersen güzel olur. Hem daha tarihsel olur hem de Osmanlıyı biraz dengelemiş olursun. Bunun üzerinde düşünmeni isterim.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2017, 21:29:51 »
Osmanlıyı 1699'dan sonra güçsüzleştirebilecek bir mekanik tarzı bir şey eklersen güzel olur. Hem daha tarihsel olur hem de Osmanlıyı biraz dengelemiş olursun. Bunun üzerinde düşünmeni isterim.
Merak etme hem avusturya hem de safevileri boostliyacagiz belli bir tarihten sonra oyuna basladiginizda cok net bir sekilde goreceksiniz ayrica yukselme devrindede osmanlinin lehine bir cok event olacak 1520 1566 %20 moral bonusu gibi ayrica safevileri tamamen yeniliyecegiz ve karamana formable a.selcuklu a.selcukluyada formable eklieyecgiz o da son olarak buyuk selcuklu olacak :)
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2017, 01:58:58 »
Onun dışında bir event ekliyemeyi düşünüyorum 2.Mustafadan sonra -%5 Moral -%10 Moral -%15 Tax Modifier -%15 Manpower Recovery Speed -%15 Trade Power 1821 e kadar devam edecek bu ve ilerleyişini keseceğiz ama onun dışında da 1683 e kadar Çeşitli osmanlının aleyhine olan eventler eklenecek yani bir yandan arşa çıkartırken bir yandan da yerin dibine sokmayı düşünüyoruz :) eventlerle birlikte
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı savasarabacii

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2017, 15:35:15 »
Selamlar, özelden mesaj atmışsın da göz atamıyorum pek.
Steamdan ulaşabilirsen yardımcı olabilirim.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2017, 16:40:30 »
Selamlar, özelden mesaj atmışsın da göz atamıyorum pek.
Steamdan ulaşabilirsen yardımcı olabilirim.
Steamden ekledim artık kabul ettiğinde konuşuruz usta :)
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Geliştirici Günlüğü 25.08.2017
Evet şimdi bügün sizlere uzun zamandır yapmaya çalışıpta yapamadığım şeyleri sonunda yapmamın şerefine bir kaç tane yaptıklarıma dair fotoğrafları atacağım sizlere
Bunlardan ilki Ottoman Ideaları 7 tanesi yapıldı lakin 5 tanesi yazıldı.
(aç/kapa)

Tabi şimdi tarihsel olarak düşündüğüm için 1504 de alırsanız Timeline ı Safevilere gerçekte olduğu gibi kafkas ların ve bütün iran coğrafyasının hakimi yaptım
(aç/kapa)

Haliyle Cengiz Hanın halefleri ile oynamak isteyenlerde olabilir bunlardan benim en çok sevdiğim Altın Orda nın da hemen tokatlanmasına gönlüm müsade etmedi biraz dvp sini arttırayım dedim :)
(aç/kapa)

Karaman için yeni bir fikir geliştirdim umarım beğenirsiniz :) Artık karaman ile belli yerleri aldığınızda Sultanate of Rum olacaksınız ve Sultanate of Rum ilede belli yerleri feth ederseniz Great Seljuks(Büyük Selçuklu) olabileceksiniz tabi bunlar daha decisions olarak eklenmedi ilerki zamanlarda ekliyeceğim :) Tabikide idealar en baştan düzenlenecektir.
(aç/kapa)

Evet sonunda gelen yorumlara göre Istanbulun dvpsi 50 den 38 e düşürdüm ve fort levelini 8 den 6 ya düşürdüm.Bunun yanında bazı extra binalar ekledim tarihsel olarak Yeniçeri ocağını yansıtması için Training Fields , ve Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan kapalı çarşı yı yansıtması için Stock Exchange i ekledim.
(aç/kapa)

Bana yardımcı olan savasarabacii ya teşekkür ederim  tbrk*
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2017, 21:10:23 Gönderen: ahmetcezayirli »
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı Furkan 65

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • İslamcı, Hacı, Hoca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2017, 18:18:44 »
Mod çok iyi teşekkürler  tbrk*
:singer: :Yenge çocukları pistten alalım.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2017, 21:06:28 »
Mod çok iyi teşekkürler  tbrk*
Teşekkürler fikirlerinle bana yardımcı olabilirsin :) Yorumlarınızı bekliyorum mantıklı olanlardan hepsini yapmaya çalışacağım :)
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı alemdar1227

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Güzel olmuş. Tımar sistemine savaşta degilken askerlerin masraflarını düşüren özellik eklersen daha iyi olur. Çünkü devlet askere para ödemek yerine köylüye verdiği tarlayla askerleri besliyor. Onun dışında gayet iyi gidiyorsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Güzel olmuş. Tımar sistemine savaşta degilken askerlerin masraflarını düşüren özellik eklersen daha iyi olur. Çünkü devlet askere para ödemek yerine köylüye verdiği tarlayla askerleri besliyor. Onun dışında gayet iyi gidiyorsun.
Teşekkürlerde o hangı ideaydı ? maintence lı bırşeydi ama hatırlayamadım yardımcı olursan hallederim onuda  :yes:
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı alemdar1227

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Valla hatırlamıyorum. Dershane başladığından beri pek fazla oynayamıyorum. Ama army maintance olabilir.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Valla hatırlamıyorum. Dershane başladığından beri pek fazla oynayamıyorum. Ama army maintance olabilir.
Tamamdır bakıyorum şimdi hemen   &)
 +Osmanlı için eventler
 +Bolca eleştrel yorum...

Çevrimdışı Destekhile

• Azab
  • *
  • Savaşın zevkini almk isteyenler Türklerle savaşsın
    • Profili Görüntüle
Takipteyim ne zaman eklenir mod
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel

Çevrimdışı ottoman1529

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
kardeşim en kısa zamanda modunu steamde görmek istiyoruz. çok güzel gidiyorsun. çalışmaya devam et  tbrk*

Çevrimdışı shahanshah

• Azab
  • *
  • Bağdat içinde her nice Türkman kopar.
    • Profili Görüntüle
Formable olayını çözdünmü?