Gönderen Konu: Europa Universalis IV Türkçe Yama Çalişmasi (%25) ve Bilgi  (Okunma sayısı 6821 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı recepali

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba;

Birkaç yerde Tolga Kaan adiyla Türkçe yama çalişmasi gördüm fakat bu hem oyunu oynamaya hemde Türkçe ile arabirimlerdeki çevirilerin farkli olmasından, ayrıca pekçok yerde hatalardan hiç kullanişli değildi. Belki arkadaş daha sonra düzeltti veya yeni başlamişti bilmiyorum. Fakat başta Osmanlilar olmak üzere oyunu yeniden çevirmeye karar verdim. Oyunun çevirisi için Europa Universalis IV: Conquest of Paradise eklenti paketininde dahil olduğu dil dosyalarını çevirmeye başladım. Yüklerken çikan ipuçlarini tamamen hikmetli sözlere çevirdim. Eğitim bölümünü tamamen Türkçe yaptim ki en azından oyunu öğrenmiş olursunuz. Arayüzü, Osmanli görevlerini vb... Türkçeleştirdim. Bildiğiniz gibi Ş,İ,Ğ harfleri kabul etmediğinden uygun harflere döndürdüm. Oyundaki satır sayısı 20.000 den fazla. Bazi bölümlerdeki bilgileri Wikipedia aracılığıyla biraz değiştirdim. Bazı cümlelerin Türkçe karşılığını bizim tabirimize uygun hale getirdim. Oyunda savaş sonuçları ekranında bazı problemler görebilir veya bazı cümlelerin içinde Türkçe-İngilizce karışıklıklar görebilirsiniz. Kalıp kalıp çeviri yapıyorum, sırası gelince o bölgelerde düzelecek. Oyunun Osmanlı, Müslümanlar vb.. bölümlerini çevireceğim, diğer ülkelerle uğraşmayacağım. Hatalar için bana bilgi vermenizi rica ederim. İleride açiliş ekranlarını tarihi Osmanli resimleriyle değiştireceğim, aslina bir kaç ülkenin oynanmasini da atmak lazim ki oyun hizlansin.

(01.02.2014: Mesaj hatalari, yer hatalari düzeltildi. Askeri, Diplomasi vb... konularda çeviriler eklendi. Ayrica Oyunun açilişta yüklediği Almanca ve İspanyolca dil dosyalari iptal edildi. İsteyen "German ve Spain" yazan dil dosyalarini silsin ki oyun az da olsa hizlaniyor. Dahan sonra Fransizca'da silinip İngilizce ve Türkçe diye iki seçenek eklenecek.)
Linkteki klasörü Oyunun kurulduğu dizine atın fakat ayni dizinin bir yedeğini almayi unutmayin ayrica basit ve seviyesiz sorular sormayın :)
Oyunun 1.4 Conquest of Paradise'a ait orjinal dosyalari için aşağidaki linke tiklayin:
http://s3.dosya.tc/server17/gUIOqb/localisation.zip.html

Oyunun %25li çevirisinin olduğu dosya için aşağidaki linke tiklayin (Asil dizini bir yere yedekleyin)
http://s3.dosya.tc/server17/vxpGKJ/localisation.zip.html

Güncellendikçe ekleme yapılacak...recep.ali
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2014, 11:17:45 Gönderen: recepali »

Çevrimdışı recepali

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı blackwhist

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europa Universalis IV Türkçe Yama Çalişmasi (%20) ve Bilgi
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2014, 17:55:22 »
Eksiler: Alexandria? Grasslands? Ayrıca 1444 de başlayan bölümün açıklamasının son bölümü alakasız çevrilmiş, tam cümleyi hatırlamıyorum ama orijinalinde Avrupa'nın gerilemesine dair bir bilgi yok aksine Osmanlı akınlarının başladığına dair bir bilgi var (tam cümleyi hatırlamıyorum).

Artılar: Güzel bir çalışma olmuş cümle yapıları Türkçe'ye güzel oturtulmuş birkaç ufak düzenleme ile çalışman gayet başarılı olur devamını bekliyoruz  tbrk*

Çevrimdışı xxdiag

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2014, 18:06:59 »
Başarılar.
:fpalm:
Bende Irak'ta ölen Binlerce Arap'a seviniyorum(!). İyi olmuş iyi yapmış Amerikalılar Dedelerimi sırf Müslüman değil diye öldürdükleri Arapları katletmekle.
Türkiye'nin düştüğü durum. :( :(  :wall:  :fpalm:  :thumbsdown:
ارسل كولمز Osmanlıca ismimin karşılığı

Çevrimdışı Miltiades

• Ağır Süvari
  • *
  • Miltiades
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2014, 18:12:50 »
Başarılar. Steam hesabın var mı ?
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2014, 18:13:19 Gönderen: Sergiu Hell Dragoon »

Çevrimdışı Anarsi

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • HRE İmparatoru
    • Profili Görüntüle
Bazen hayat yanlış olanı gösterir, doğru olanı görmen için vermen gerekir özveri.

Paradox oyunlarının Türkçe olması için sende buraya imzanı bırak

http://www.change.org/tr/kampanyalar/paradox-interactive-paradox-oyunlar%C4%B1-neden-t%C3%BCrk%C3%A7e-olmas%C4%B1n#share

Sağ tarafta istenen bilgileri girince imzanızı vermiş oluyorsunuz.

Çevrimdışı recepali

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2014, 18:52:59 »
Steam Hesabin varmi diyen arkadaşa "var" cevabindan sonra eksikliklerin olduğunu biliyorum, gün içinde firsat buldukça çevirilere devam ediyorum, bazi yerlerde hatalar var sirayla gidince gerekli yerleri düzeltiyorum. Belli araliklarla buradan güncellenmiş linkleri vereceğim. İskenderiye ve Otlaklar ilgili hata oldu, o alanlara gelince düzeltirim. Yapılan çeviri hatalarına rağmen oyun çekirdekten veri aldığı için çaliştiğindan düzeltmedim. Bazi yerlere ben bir kisim eklentiler yaptığımın farkındayım. Bire bir çeviri biraz monoton, ayrica bazi yerlerde hatalarım olabilir siz öneri sunun bende düzeltirim. Yarin %25lik bitmiş halini gönderirim aksilik olmazsa. (Eksiler için kusura bakmayim satır sayısı çok çok fazla. Şimdilik diplomasiye önem veriyorum) Ayrica tabirler konusunda beğendiğinizi söyleyin ki uygun olani kullanalım. Itibar, Savas Bitkinligi vb...
Saygılar recep.ali
http://i.hizliresim.com/w1NDaN.jpg
http://i.hizliresim.com/wLQg8Z.jpg
http://i.hizliresim.com/KrE8X3.jpg
http://i.hizliresim.com/e7AXWN.jpg

Çevrimdışı xxdiag

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2014, 21:51:31 »
Başka bir türkçe yama daha var bunu kullanamz mıyım ?
Bende Irak'ta ölen Binlerce Arap'a seviniyorum(!). İyi olmuş iyi yapmış Amerikalılar Dedelerimi sırf Müslüman değil diye öldürdükleri Arapları katletmekle.

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Jackal

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı CrypeNeuron

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • CKII-EUIV-VIC2
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı xxdiag

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2014, 22:58:18 »
Denedim de güzel çevirmişsin fakat bazı yerlerde saçma saçma büyük harflerle yazı var onları düzeltmen gerek düzeltene kadar bekleyeceğim :)

Çevrimdışı CrypeNeuron

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • CKII-EUIV-VIC2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2014, 23:34:43 »
Çok fazla boş event oluşmuş. Eventlerde sadece kodlar var. Şansıma yedek İngilizce dil dosyalarım da yok. Upload edip atabilecek var mı?

Çevrimdışı xxdiag

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2014, 23:47:14 »
Çok fazla boş event oluşmuş. Eventlerde sadece kodlar var. Şansıma yedek İngilizce dil dosyalarım da yok. Upload edip atabilecek var mı?
başka bir türkçe yamalı dosyam var iyi biraz upload ederim istersen

Çevrimdışı CrypeNeuron

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • CKII-EUIV-VIC2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2014, 23:49:57 »
başka bir türkçe yamalı dosyam var iyi biraz upload ederim istersen

Olur abi eventlerde kodlar yazıyor şu Tolga Kaan'ınkini indirecektim o da Speedyshare Premium istiyor bune ya!

Çevrimdışı CrypeNeuron

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • CKII-EUIV-VIC2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 01 Şubat 2014, 00:12:52 »
Ya şu son sürümün DLC'li dil dosyalarını yükleyecek biri yok mu ya?

Çevrimdışı recepali

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europa Universalis IV Türkçe Yama Çalişmasi (%25) ve Bilgi
« Yanıtla #16 : 01 Şubat 2014, 11:23:06 »
Arkadaşlar Events'lardaki (Olaylar) datalar düzeltildi, beğenmeyen veya yedek almayi unutanlar için ilk mesajimdaki orjinal dil dosyalarini geri yüklesinler. Türkçe çevir kullanıpta hataya rastlayanlar lütfen bana geri dönsünler çünkü ben oyunun (Osmanlılar) başındayim belki ilerisinde olanlara hata gelebilir. Hatırlatmakta fayda var bazi İngilizce cümlelerde Türkçe kelimeler olabilir, onlar hata değil benim çeviri tarzımdan kaynaklaniyor. Şu kelimeyi nerede görürsen şöyle yap diye... :)

Çevrimdışı CrypeNeuron

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • CKII-EUIV-VIC2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 01 Şubat 2014, 11:25:34 »
Bu arada Ülke isimlerini falan da çevirsen çok iyi olacak. Bazıları çevrilmiş ama daha çevrilmemiş çok fazla var. Eğer bu ülke tarihte hangisi diye geçiyor diye bana sorabilirsin.

Çevrimdışı aslanve

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Şubat 2014, 15:04:33 »
Eline koluna sağlık çok iyi bir çalışma dlc ler için yapman çok iyi oldu.

Çevrimdışı xxdark

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Şubat 2014, 15:43:24 »
Eline sağlık ama hatalar devam ediyor. Ambargo uygulama ambargo sorunu değiştirilmiş. Tıklayınca ticari sorunları çözüp uygulanan ambargoyu azaltmak yada kaldırmak istiyormusunuz diye açıklama yazıyor tam tersi olması gerekiyor. Biz ambargo uyguluyoruz ambargoyu kaldırmıyoruz.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2014, 15:43:51 Gönderen: xxdark »