İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - kerem1249

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 11
1
Herkese selam!

Bu hafta İberyanın Yeniden Fethini ve Kuzey Haçlılarını inceleyeceğiz. Gardınızı hemen düşürmeyin, halen çeşitli hatalar var ve ufak düzeltmelerle karşılaşabiliriz.12. yüzyılın sonlarında ya da daha sonra, Töton Şövalyeleri eğer bir efendi tarafından tutulmazlar veya bir ülkede yerleşik bulunmazlarsa kuzeye (İskandinavya / Baltık / Rusya) dönmeye karar verebilirler. Orijinal duyuru olayından sonra, kuzeyde yaşayan herhangi bir Kral ya da İmparator, Tötonlardan saldırmaları için belirli bir hükümdarı hedeflemelerini isteyebilir.Tötonlar kendilerine gelen talebi değerlendirdikten sonra bunu yapmak için toprak veya para isteyebilecekleri gibi, bedelsiz bir iyilik olarak da yapabilirler. Tötonlar kendilerine birini hedef seçtikten sonra tamamen ona odaklanırlar, özellikle hukuksuz krallığı Hristiyanlığa dönüştürmeyi amaç edinirler veya bir defalığa mahsus Düklerden biri uğruna savaşırlar. Kısaca, Tötonlar Hristiyan krallara düşman olmak istemezler.Kuzey Haçlı Seferleri başladığında Tötonlar yerel güç odaklarından destek isteyecekler, bu doğrultuda olaya özel birimler onlara katılacak ve düşman Dükalığa doğru yürüyüş başlayacak. Bu savaştan zafer elde ederlerse Tötonlar bölgede sözü geçen bir Devlet haline gelecekler. Eğer bozguna uğrarlarsa, gelecekteki Kuzey Haçlı Seferlerini başlatmak için birkaç sene bekleyecekler; ikinci şanslarını denediklerinde de galibiyet alamazlarsa kuzeyden ayrılacaklar.Tötonların kuzeyi etkisizleştirmesine yardım edenler altın, saygınlık, çeşitli eserler ve gerçekten dindarlarsa kan kutsaması kazanırlar.Şimdi güneye dönelim, yenilenmiş bir Reconquista (İber'in yeniden Hristiyanlarca Fethi)'ya sahibiz. Her İberli Hristiyan efendi (Dük veya daha üstü) İberya'da toprağı olduğu müddetçe İber'in Hristiyanlaşması için harekete geçebilir. Reconquista hazırlıklarını başlatmaya yarayan yeni kararlar oluşturuldu. Bu karar önemli miktarda dindarlık, itibar ve altın kaybına mâl olacak. Dikkatini çekmek istediğimiz husus; Reconquista oyunun herhangi bir aşamasında başlatılabiliyor ve Haçlı Seferleri gibi çeşitli şartlara bağlı değil.
Reconquista başladıktan sonra hükümdar ertesi yıl kaynak ve asker toplamaya başlayacak. Her yıl veya iki yılda bir, hükümdara kıvılcımı yakmak için hazır olup olmadığını soran, Papa'dan çeşitli destekler arayan olaylar gelecek.Saldırı için olağan durumlarda bir yıl beklemek gerekecek ancak hükümdar Reconquista'yı hemen yapmayı da kararlaştırabilecek, ama elbette bunun çeşitli dezavantajları olacak. Yeni Reconquista Casus Belli'si İberya'da özel düklüklere saldırma hakkını da verecek, bunun istisnası Navarra ve Balear Adaları olacak.

Reconquista devam ederken, Müslüman uluslardan bazıları hizmetlerini Hristiyanlara satabilecekler, veya tam tersi de olabilecek (tarihte Reconquista'nın yüzyıllarca sürmesinin oyuna yansıması). Hristiyan saldırganlara ve Müslüman savunuculara eş zamanlı olarak yardım edenleri (burada El Sid'e vurgu yapıyoruz) güçlendirici bir çeşit etki de var.Reconquistador savaşı başarıyla tamamlarsa Reconquista sona erer ve Hristiyan bir hükümdar İspanya İmparatoru tacını giyer.
Son olarak, eğer Hristiyanlık İberya'da umutsuzca son demlerini yaşıyorsa kısaltılmış bir hazırlık süresi içinde Reconquista örgütlenecektir.Ve geçen hafta yaptığımız gibi, oluşturulan yeni mekaniklerin devrede olup olmamasını ayarlanabilir kıldık.

Kuzey Haçlı Seferi
*Etkin
*Devre Dışı

Reconquista (İber'in Yeniden Fethi)
*Etkin
*Sınırlı (Maceralar yok)
*Devre Dışı


Bu günlük yalnızca Baltık ve İberya Yarımadası içindi. Umarız ki yeni eklenen özellikleri severek kullanırsınız! Haftaya yeni bir Crusader Kings II geliştirici günlüğü ile karşınızda olacağız.

2
Mount & Blade II: Bannerlord / Blog M&B II: Bannerlord - Dev Blog #1
« : 12 Ağustos 2018, 12:24:11 »
Günlük Tarihi: 23 Kasım 2013

Mount&Blade serisinin hayranları ve okuyucular, bu blog TaleWorlds ailesini ve oyun geliştirme dünyamızın iç yüzünü anlamanız için planlandı. Ofislerimiz uzun bir koridorda sıralanan odalardan oluşuyor. Takım bazlı geliştirme yapımızı da yansıtacak şekilde, her oda farklı bir odakta çalışan farklı takımlara ev sahipliği yapıyor. Bu haftanın blogu sanat takımımız hakkında olacak, ya da bizim çağırdığımız şekilde “artist takımı”.

Çizerler ofisteki en çeşitli profesyonel arkaplana sahip grup. Bazıları usulen klasik sanatlar, sanat tarihi veya grafik tasarım okurken, diğerleri hobilerinden profesyonel olan kişiler. Hem işini bilen ustalar, hemde yeni mezunlar büyük ve rahat sandalyelerde oturuyorlar. Özenle düzeltilen bıyıklar, fiyakalı gözlükler, bir dizi karakter ve kişilik bulacaksınız. Her masa bir çeşit tablete sahip, bunlardan en etkileyicisi  kalem benzeri bir girdi ile çizim yapabilinen.”kalem ekranı” şeklinde pekte iç açıcı olmayan bir adlandırmayla karşımıza çıkan büyük, yüksek çözünürlüklü ekranlar. Bu eskiz çizmeyi veya gerçek bir tuvalde resim yapmanın bir benzerini, sanal çizim, kayıt, yakınlaştırma ve elinizi kirletmeden çizebilme olanakları sağlayan bir tablet.


TaleWorlds “Artist Takımı” iş üzerinde pür dikkatli. Arka plandaki postere dikkat.

Oyundaki her karakter, silah veya bina bir çizerler tarafından sanal evrende modelleniyor. Çizerler yazılım tarafından sağlanan olanaklar ile arzu edilen bir 3D şeklin (mesela bir kalkan) geometrisini işliyorlar. Bu şekle renk vermek için kaplama gerekiyor. Bu, gerçekçi bir resmi açıkta kalan yüzeye etkili bir biçimde boyayarak onu 3D şekle veya “mesh”e kaplamayı gerektiriyor.Arayüzü elementleri, ikonlar ve oyun menüleri için sanat çizimleri de gerekiyor. Animatörler çizerler ile aynı alanı paylaşıyorlar, motion capture teknolojisi ve el ile ortaya çıkarılan animasyonları canlı ve hareketli objeleri oyunda canlı hale getirmekte kullanıyorlar. Bu disiplinler kod yazmaktan farklı olup ve farklı kişiler ve farklı yetenekler gerektiriyor.

Çizerlerin odasında, TaleWorlds ofislerinden en büyük oda olmakla bilikte haftalık şirket toplantılarına ev sahipliği yapmakta, beyaz bir tahta bulunmakta, planlar ve hedeflerden çok sıralanmış pek çok eskiz ile dekore edilmiş durumda. Çizilecek iş tahtaya post-it notları ile birlikte çizilir ve online belgelerde saklanarak paylaşılır. Masalar en uygun iletişim şekli yerine tercih edilen ışık durumlarına göre konumlandırılmış halde. Panjurlar genellikle çekilmiş olur ve ışıklandırmalar doğru ambiyansı yaratmak ve en az ekran yansıması yapacak şekilde kullanılır. İşin çoğunluğu kulaklıklar takılı halde yapıldığı için genellikle sessizdir. Büyük bir kuluçka makinesi gibi.


Duvardaki fotoğraftan çizerlerin ne kadar çok çalıştıkları belli oluyor

Doğrudan modelleme ve kaplama programlarıyla çalışmanın yanı sıra, çizerler oyun içi görüntülerde de görev alırlar ve oyuna eşya eklemekte gerekli belgelere aşinalar. Bu ek yetenekleri uygulamak çizerlerin çalışmalarında etkinliklerini geliştiriyor; eğer oyun içinde bir sahneyi modellerken yeni bir eşya veya bina tasarlanması gerektiği vakit o iş ile uğraşabiliyorlar. Bu eşyaları oyuna ekleyebilmek de onlara çalışmalarını oyun içinde nasıl göründüklerini gösteriyor bu da onlara eşyalar üzerindeki materyalleri ve kaplamaları ayarlayarak en iyi görsel sonucu ortaya çıkarmalarına yarıyor. 3D sanat ve tasarımı hakkında genel olarak daha deneyimliler için oyun endüstrisinde sonradan öğrenilen bir olgu bu.


Oyunda kullanılan saçlardan bir tanesi. Sağ tarafa doğru kaplamasız bir hal alarak modelini görebilmemiz sağlanmış.

Çizerlerin şu sıralar odaklandığı konulardan bir tanesi karakter saçları. Saçlar, tüm oyunlar için, aynı anda farklı şekilde hareket eden birçok bireysel yapı içerdiği için gerçekçi hareket ve dokuları canlandırabilmek, gerçek zamanda yapıldığında oldukça yoğun kaynak gerektiren bir uğraştır. Bazı oyunlar bu canlandırmayı geliştirmek için farklı yönetmeler kullanırlar, ekranda bazen yüzlerce karakter görebileceğiniz Mount&Blade gibi bir oyunda kaynakları kurtarmak çok daha zor hale geliyor. Şu an üzerinde çalıştığımız yöntem, saç telleri ile kaplanmış (alfa kanalıyla poligonlara dönüştürülen) bir temelin (saça benzeyen bir bone tarzı) farklı yönlere hareket etmesinden ortaya çıkan doğal görünüş. Bu, bize Warband’de kullandığımız saç kaplamasının saça verdiği derinliğe oranla, daha fazla derinlik sağlıyor. Farkı aşağıda görebilirsiniz:


Sol tarafta M&B:Warband, sağ tarafta M&BII:Bannerlord. Fark inanılmaz. Yüz aşırı gerçekçi bir halde.

Şu an gördüğünüz manzara oyunun güncel halinden alınma ve saçlar büyük ihtimalle daha da üzerinde çalışılarak geliştirilecek. Bu, eğer beğenmediğiniz bir şey olursa ki bize bunu bildirmekten kendinizi alı koymayın, o şey büyük ihtimalle bizi mutlu etmiyordur. Bu konu hakkındaki en önemli gelişme ise yeni oyun motorumuzun gücüyle başarabildiğimiz bütün haliyle performansı çok fazla etkilemeden kullanılabilmesi.


Alıntı yapılan: Oyunfest
Mehmet Arda Gündüz tarafından Oyunfest için tercüme edilmiştir.

3
Imperator: Rome / Imperator - Viki
« : 12 Ağustos 2018, 11:22:56 »


Imperator: Rome resmi Viki ansiklopedisi Paradox Interactive İsveç tarafından oluşturuldu.

Henüz ziyaret etmediyseniz, aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. Sayfa yalnızca İngilizce dilindedir.
Viki hakkındaki sorularınızı konu üzerinden sorabilirsiniz.
https://imperator.paradoxwikis.com/Imperator_Wiki

4
Japon İmparatorluğu odak ağacı geçtiğimiz DLC (Waking the Tiger) ile güncellendi. Yeni gelişen odak ağacı ülkeyi "Demokratik Şogunluk", "Komünist Tek Parti", "Otoriter Faşist-olmayan İmparatorluk", "Mihraklar İmparatorluğu (Zaibatsu hakimiyeti)" türlerinden birine dönüştürebiliyor. Tabi isteyen tarihsel olarak gidip Faşist ideolojisinde de kalabiliyor.


Yeni odak ağacı hakkında düşüncelerinizi alalım. Anket 30 Ağustos'a kadar sürecek.

5
Bilişim Teknolojileri / İnternet Instagram Takipçi Arttırma Hizmeti
« : 30 Temmuz 2018, 16:47:14 »
Tarafımca denenmiştir, hızlı çalışan ve güvenilir bir hizmettir. Instagram takipçi arayanlara tavsiye ederim.
Not: Konu kefillik mahiyetinde değil tavsiye niteliğindedir.

Ücret Tarifesi

Instagram
~~Takipçi~~
●2k türk takipçi  5₺
●5k türk takipçi 10₺
●10k türk takipçi 20₺
●30k kaliteli türk takipçi 100₺
●3k Bayan Takipçi 25₺
●1k Bayan Takipçi(düşme oranı %0) 50₺

~~kaydet servisi ~~
●10k yabancı kişiler 15₺
●15k yabancı kişiler 30₺
●30k yabancı kişiler 50₺

~~Beğeni Servisi~~
●2.5k türk beğeni 4₺
●5k türk beğeni 8₺
●15k türk beğeni 15₺
●30k türk beğeni 30₺
(isteğe bağlı 10 ayrı gönderiye dağıtılır)

~~Oto beğeni~~
●30gün boyunca Her paylaşılan   gönderiye +1k beğeni 20₺
●30gün boyunca Her paylaşılan gönderiye +2k beğeni 30₺
(Beğeniler gönderi paylaşıldıktan 5dakika içinde otomatik başlar)

~~izlenme servisi~~
●1Milyon izlenme 35₺
●100k izlenme (%100 keşfet'e girme) 70₺
●30 günlük oto izlenme yüklenen   her videoya 5dk içinde 10k izlenme gelir 30₺
●10k hikaye izlenme son hikaye 30₺
●20k hikaye izlenme son hikaye 60₺

~~FACEBOOK~~
●1K sayfa beğenisi 40₺
●1k profil abonesi 40₺

~~Linkedin~~
●1K karma takipçi  100₺
●2K karma takipçi 195₺
●3K karma takipçi 290₺
●4K karma takipçi 385₺
●5K karma takipçi 480₺

Youtube izlenme ve abone paketleride mevcuttur iletişime geçiniz.

İLETİŞİM
Forum: @BulutMedya
Telefon: 05373716327
Facebook: https://m.facebook.com/bulut.ilik

6
Konu Dışı / Tuvalette mahsur kaldım!
« : 27 Temmuz 2018, 11:23:32 »
Olay bu sabah oldu arkadaşlar. Tuvalete girdim, kapıyı kilitledim. Çıkacağım sırada kilit açılmadı, 20 dakika zorlayarak açmayı denedim ve halen açılmadı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi telefon ettik, 5 dakika sonra geldi ve ücretsiz olarak kapıyı hiç zarar vermeden aletlerle açtı. Hizmetleri için teşekkür ederim, bu da böyle bir anımdır. Artık umumi tuvaletlerde dahi kapı kilitleyemem :-\

7
Forum Duyuruları / Onursal Üye rütbesi
« : 23 Temmuz 2018, 09:24:08 »
Forumumuzda 7 ay ve daha uzun süreli olarak ekip görevi almış olan, görevi sırasında takdire değer hizmetlerde bulunan ve Paradoxfan'da iz bırakan üyelerimiz Onursal Üye ünvanına layık görülmüştür.

Onursal Üyeler kendilerine özel hazırlanmış çerçeveyi iletilerinde kullanabilecekler ve özel üye grubu rengine sahip olacaklar. Ekip Üyesi başvurularında makam ve sırada Onursal Üyelere öncelik tanınacak.

İlk onursal üyemiz, forumun kurucusu: @Ömer

Onursal üyeliğe 2009-2018 yılları arasında hak kazananlar 14 gün içerisinde tarafımızca tespit edilecek ve ünvanları tanımlanacak.

Her şey daha iyi bir Paradoxfan için
Paradox Interactive Türkiye Forum Ekibi

8
2018 FIFA Dünya Kupası (World Cup)'nda maç skoru tahmini yaparak yarışmaya katılabilirsiniz.

KURALLAR
*Bir skor birden çok üye tarafından tahmin edilirse kazanılacak ödül bilenler arasında bölüştürülür.
*Tahmin hakkı 17:50'de sona erer ve konu kilitlenir
*GM ve Yöneticiler yarışmaya katılamaz
*Yarışmaya foruma 24 Haziran 2018 ve sonrasında kaydolmuş üyeler katılamaz
*Yarışmaya 20'den az iletiye sahip üyeler katılamaz

ÖDÜLLENDİRME
*Yalnızca doğru skoru tahmin eden üyelere ödül verilir.
*Doğru skoru bilen üyeler 2018 yılsonuna kadar Yarışma Kazanan rütbesine sahip olur.
*Doğru skoru bilen üyeye skorun karşılığı olan PLira verilir. (PLira henüz etkisizdir - yakında işlevi olacak)
*Doğru skoru bilen üye "2018 Dünya Kupası Skor Tahmincisi" nişanına layık görülür (Nişan henüz yok - tasarlanacak)

SKORA KARŞILIK PLİRA MİKTARI
FR: Fransa - HR: Hırvatistan

Beraberlikler
FR0-HR0 (7PLira)
FR1-HR1 (5PLira)
FR2-HR2 (5PLira) @erdem13
FR3-HR3 (10PLira)
FR4-HR4 (15PLira)
FR5-HR5 (20PLira)

Fransa Galibiyetleri
FR1-HR0 (4PLira) @alemdar1227
FR2-HR0 (6PLira) @vakanüvis
FR2-HR1 (5PLira) @Furkan 65 @Fernweh
FR3-HR0 (8PLira)
FR3-HR1 (7PLira) @The Last Kaiser
FR3-HR2 (7PLira) @Elessar
FR4-HR0 (12PLira)
FR4-HR1 (12PLira)
FR4-HR2 (10PLira)
FR4-HR3 (15PLira)
FR5-HR0 (15PLira)
FR5-HR1 (15PLira)
FR5-HR2 (16PLira)
FR5-HR3 (17PLira)
FR5-HR4 (18PLira)
FR6-HR0 (18PLira)
FR6-HR1 (18PLira)
FR6-HR2 (18PLira)
FR6-HR3 (20PLira)
FR6-HR4 (21 PLira)
FR6-HR5 (21 PLira)

Hırvatistan Galibiyetleri
HR1-FR0 (6PLira)
HR2-FR0 (6PLira)
HR2-FR1 (5PLira)
HR3-FR0 (10PLira)
HR3-FR1 (8PLira)
HR3-FR2 (7PLira)
HR4-FR0 (15PLira)
HR4-FR1 (10PLira)
HR4-FR2 (10PLira)
HR4-FR3 (15PLira)
HR5-FR0 (20PLira)
HR5-FR1 (15PLira)
HR5-FR2 (13PLira)
HR5-FR3 (15PLira)
HR5-FR4 (17PLira)
HR6-FR0 (25PLira)
HR6-FR1 (24PLira)
HR6-FR2 (23PLira)
HR6-FR3 (23PLira)
HR6-FR4 (22PLira)
HR6-FR5 (25PLira)

9
15 Temmuz 2016'da, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi generaller tarafından oluşturulan Yurtta Sulh Konseyi isimli yapı tarafından anayasal düzen bozularak hükümet ve cumhurbaşkanı görevlerinden alınmaya çalışıldı. Milli iradenin yoksayılmaya çalışıldığı bu isyanın bastırılması için direnen Türk halkına ve darbeye karşı olan polis ile askerlere saldırıldı. 250'yi aşan vatandaş şehit oldu, 2000'i aşkın vatandaş gazi oldu.
15 Temmuz'un etkileri ile Türk Lirası hızla değer kaybetti, enflasyon ve terör olayları arttı, OHAL ilan edildi, yönetim alt-şekli parlamenter yerine başkanlık olarak değişti, 2018'de erken seçim OHAL şartlarında yapıldı, TSK iç yapısı ve emir-komuta hiyerarşisi tamamen değişti, 150000'i aşkın kamu görevlisi ihraç edildi, 50000'i aşkın FETÖ üyesi tutuklu olarak yargılanıyor, onbinlerce dava açık olarak devam ediyor.

ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN!
Paradox Interactive Türkiye Forum Ekibi

10
Bilişim Teknolojileri / Bilgisayar LoL ve GTA V kaldırabilecek 2500 TL'lik PC
« : 14 Temmuz 2018, 13:16:54 »
Başlıkta da özetlediğim gibi; League of Legends, GTA V ve elbette HOI4 kaldırabilecek 2000 ile 2500 TL arasında mümkünse toplama olmayan bilgisayar önerilerinize açığım.

AMD Radeon R7 240 2 GB ekran kartım var, ekran kartı kötü olsa da sorun olmaz. Monitörüm de var (1440*900), o da eksik olsun.

11
Dünya Halkları Dairesi / OHAL Kanunnamesi
« : 09 Temmuz 2018, 21:47:58 »
Olağanüstü Hâl veya kısaltmasıyla OHAL'in kapsamı ve uygulanma koşulları bu kanunnamede düzenlenir.

*OHAL aşağıda sıralı koşullarda uygulanabilir;
1) DHD bir başka ülkeye savaş açtığında ve bu savaşı DHD Sekreterinin yürütmesinin mümkün olmayacağı anlaşılırsa;
2) DHD'nin kuruluş amacı olan dünya barışı, üyelerin çoğunluğu tarafından tahrip edilmekteyse veya tahrip edilmeye çalışılıyorsa;
3) DHD üyelerinden biri, diğeri ile savaş halindeyse, OHAL ilan edilebilir.

*OHAL'in ilânına ilişkin usul ve esaslar;
4) OHAL, Başkan tarafından Sekreter'in onayıyla ilan edilir.
5) OHAL ilan edildiğinde 3 tur yürürlükte kalır, 4. tur kendiliğinden sona erer ve 12 tur boyunca ne olursa olsun tekrar ilan edilemez. OHAL'in kendiliğinden sona ermemesi DHD Kurultay'ının OHAL'in devamı yönünde kanunnameyi salt çoğunlukla onaylamasına bağlıdır, şayet bu onay verilirse OHAL 2 tur daha uzar.
6) OHAL'in yürürlükten kaldırılmasına ilişkin düzenlenecek kanunnameler ancak Kurultay'ın %75 çoğunluk ile vereceği onaya bağlı geçerli olur.

*OHAL ilânının verdiği yetkiler ve sorumluluklar;
8) DHD Orduları Başkan'ın görevi devredebileceği bir üye tarafından komuta edilebilir.
9) DHD Başkanı "bir ülkeyi mağdur edici olmayan" her konuda Kanun Hükmünde Kararname çıkarabilir. KHK sonucu DHD bütçesi, birimleri ve yapısında oluşabilecek eksilmeler mağduriyet sayılmaz.
10) DHD Başkanı kanunnameleri iptal edebilir.
11) DHD Kurultay'ı Koordinatör tarafından düzenlenen Emirleri salt çoğunluk ile iptal edebilir.
12) OHAL ilan edildiğinde DHD Başkanı; Sekreter ve Koordinatör'ün görüşünü alarak kapsamlı bir anayasa tertip eder. Hazırlanan anayasa Kurultay'ın %30'unun onayıyla yürürlüğe girer. Kurultay'ın %77'sinin onayıyla değiştirilebilir veya yürürlükten kaldırılabilir.
13) Kurultay, Anayasada belirtilen hükümlere aykırı kanunnameler çıkaramaz.
14) Koordinatör, Anayasada belirtilen hükümlere aykırı emirler çıkaramaz.
15) OHAL KHK'ları Anayasayı değiştirebilir, eğer bu olursa meclis KHK'yı salt çoğunluk alarak iptal edebilir.
16) KHK'lar 15. bentte belirtilen durum dışında yalnızca kararname ile iptal edilebilir.
17) Anayasa, Daire Tüzüğünün yerini alır. Çıkarılacak ilk anayasada bu gözetilerek gerekli uygulamalar yapılmalıdır. Bu madde Anayasa yazıldığında mülga olur.

*OHAL Kanunnamesi'ni koruyucu hüküm;
18) OHAL Kanunnamesi sadece Kurultay'ın %75'inin vereceği onayla iptal edilir.
19) OHAL süresince OHAL Kanunnamesi iptal edilemez.
20) OHAL Kanunnamesi getirilerine uyum amacıyla Daire Tüzüğünde küçük değişiklikler yapmaya Başkan yetkilidir. Bu madde Anayasa yazıldığında mülga olur.
21) Anayasa yazıldığında, bu kanunnamede bulunan anayasayı tanımlayıcı "12,13,14,15 numaralı" maddeler değiştirilmeden anayasada bulunacak bir anamaddeye taşınır. Bu madde Anayasa yazıldıktan 1 tur sonra mülga olur.

OHAL'i ilan etmemize hiç gerek kalmayacak, ancak birgün bu olabilir. Güçlü bir liderliğe ihtiyaç olursa DHD'yi seri olarak yöneteceğiz. Bunun için onaylamanızı istirham ederim. Ben onaylıyorum.

12
Konu Dışı / Köşe Yazısı 2019'daki Yerel Seçimler Üzerine Değerlendirme
« : 08 Temmuz 2018, 12:12:28 »
Türkiye geçtiğimiz seçimlerde iktidara yakın kesimler tarafından bile beklenmekte olan bir dip dalganın aslında olmadığını gördü. AK Parti, gerçek oy oranını (%40.8) %1.5 arttırarak birinciliğe devam etti. CHP'den İYİ Parti'ye %3 oy geçtiğini varsayarsak, CHP'de kendi oyunu (%25.2) korudu. Seçimin kazananı milliyetçi-muhafazakar ülkücü akım oldu. MHP %11.1, İYİ Parti ise %9.95 oy aldı. Eğer baraj sorunu olsaydı MHP %12, İYİ Parti %10.5 alabilirdi ve AK Parti %40 ile seçimi tamamlayabilirdi.

Ortada olan tabloya göre, AK Parti tarafından yönetilen şehirlerde CHP'ye, CHP tarafından yönetilen şehirlerde MHP ve İYİ Parti'ye oy geçişleri olmuş. Durum buyken yerel seçimler oldukça heyecan verici bir havada geçecek. Ben yerel seçimlere ilişkin ittifak yasası düzenleneceğini düşünüyorum, özellikle MHP-İYİ Parti birlikte bunu isteyeceklerdir, bu istek reddedilirse AK Parti, CHP ve HDP yönetimi dışında bir düzineden fazla belediye olmayacağı açık. İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'na yanaşması artarak sürüyor, yakın gelecekte böyle olmaya da devam edeceği kesin.
Üstte tahlil edildiği üzere, şu anki mevcut durumda AK Parti, CHP ve HDP'nin seçimleri domine edeceğini düşünüyorum. İzmir'de en az 2 belediye AK Parti'ye, İç Anadolu/Karadenizde de en az 3 belediyenin CHP'ye geçeceğini, İYİ Parti ve MHP'nin yalnızca yerel seçimlerde böyle olmak kaydıyla oy oranlarının büyük oranda düşeceğini düşünüyorum.

Seçimler planlandığı gibi 31 Mart 2019'da düzenlenirse aşağıdaki tahminime çok yakın (%1 oynama payı ile) sonuçların geleceğini bekliyorum.

Büyükşehirler
İstanbul ve Ankara'da AK Parti, İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin üstünlüklerini koruyacaklarını gözlemledim.

Türkiye Geneli
AK Parti: %44.7
CHP: %29.6
HDP: %10.9
MHP: %7.23
İYİ Parti: %6.68
Diğer: %0.89

SONSÖZ
Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ediyorum, tahminimde yanılmayacağıma sonuna kadar inanıyorum. Eğer İYİ Parti; Cumhur bloğuna yanaşmaktan kendini alıkoyarsa, İnce; CHP Başı olursa, yerel seçimler ittifakları oluşturulursa tahminimde değişiklik olur, işte o zaman yeni yazımı yayınlarım.
Okurlarıma sevgilerimle.

Önemli: Bu makale Kerem "kerem1249" Açıkel tarafından yazılmış olup, içeriğin bir bölümü bu bilgi ve makale asıl bağlantısı paylaşılarak alıntılanabilir. İçeriğin tümü kesinlikle alıntılanamaz. Bu uyarının çiğnenmesi durumunda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer Türkiye Cumhuriyeti telif hakkını gözetme yasaları ile yargı kararlarına göre yasal haklar sonuna kadar kullanılır.

13
Konu Dışı / Ürdün Kraliçesi Rania Hakkında
« : 01 Temmuz 2018, 12:22:43 »
Anayasasının 2. maddesinde "bir İslam devleti olduğu" yazan Ürdün Haşimi Krallığı Kraliçesi halkına dayatıldığı şekilde tesettür kullanmıyormuş :) Rania el Abdullah'ın kim olduğunu da Twitter'da bir reklamda görme şansı buldum. Ne diyeyim, halkı baskıya dayalı olarak yaşamaya özendirenler Avrupai bir özgürlük yaşıyor.


14
Forum Duyuruları / 2 Yeni Dernek İçin İlan - Haziran 2018
« : 29 Haziran 2018, 13:38:41 »
Dernekler Sistemi etkinleştirildi ve sizlerle buluştu. Şimdiyse 2 yeni dernek kurabilme hakkını üyelerimize veriyoruz. Dernekler, Dernekler Bildirisi'nde belirtilen kurallara uygun olarak ve aktifliğini her zaman koruyarak faaliyetlerini sürdürmek zorundadır.

Derneklerin İmtiyazları Neler?
Forumda özel kullanıcı grubuna sahip olmak
Dernek üyesi olduğunu belirtir özel başlığa sahip olmak
Derneğe ait konuya (ve derneğin üye sayısı 10'u geçerse forum bölümüne) sahip olmak
Sizle aynı dernekteki üyelerle kaynaşma ortamında bulunmak
Topluluğumuz için faydalı çalışmaları dernek üyeleriyle ortaklaşa yapabilmek
Derneğe üye sayısı ve aktifliğe göre Yönetimce verilecek PLira yardımından faydalanmak (PLira sistemi ilerleyen günlerde sizlere tanıtılacak)

Dernek kurabilmek için, Destek Sisteminin "Paradoxfan İcra Dairesi" bölümüne biletle başvurmalısınız; kısayolu burada.
Unutmayın: Derneğin aktifliğini temin etmeyecek, sadece heves olsun diye dernek kuran üyeler yaptırıma tabi olacaklar. Lütfen bunu göz önünde tutun ve uzun soluklu bir maceraya atıldığınızı, en az bir ekip üyesi kadar sorumluluk sahibi olacağınızı bilin. Sorumluluklarınız (Kurucu/Başkan veya üye olarak) ayrıntılı bir biçimde Bildiride yazmaktadır.

İşleyiş hakkında sorularınızı ve fikirlerinizi buradan topluluğa iletebilirsiniz.

15
Forum Duyuruları / Dernekler Bildirisi
« : 29 Haziran 2018, 13:26:13 »
Forum Kurallarına aykırı amaçlar taşıyan dernekler kurulamaz.
Her üye yalnızca 1 derneğin başkanı olabilir.
Her üye (başkanı olduğu dahil) yalnızca 3 derneğe aynı anda üye olabilir.
Dernekler "tarih, toplum, sohbet, ideoloji, paradox oyunu, bilişim teknolojileri" kategorilerinden biri ile ilişkili olmalıdır.
Dernekler sadece belirli zamanlarda Yöneticilerin yapacağı duyuruda belirtilen sayı kadar açılabilir. Bu, inaktifliği önlemek için alınmış bir karardır.
Dernekler arasında bir rekabet olamaz. Her derneğin birincil amacı yüklendikleri kategoriye uygun olarak forumu zenginleştirmektir.
Dernek Başkanı kurduğu derneğin işlemesini sağlamak zorundadır. Amaçsız ve inaktif olması muhtemel dernekler kurulamaz.
Dernekler kategorilerine uygun olarak forumda haftada en az bir konu açmaya (örneğin tarihle ilgili dernek tarih konusu açmalıdır) ve konuyu en az bir gün canlı tutmaya mecburdur. Bu ödevi dernek başkanı yerine getirmelidir, üyeler ise açılan konuya katılım sağlamalıdır.
Ödevini üç hafta boyunca yerine getirmeyen dernek başkanı forum kurallarının ilgili maddesine göre cezalandırılır ve görevinden alınır.
Ödevini (dernekle alakalı konuya katılmak) altı hafta boyunca yerine getirmeyen dernek üyesinin derneğe üyeliği feshedilir ve forum kurallarının ilgili maddesine göre cezalandırılır.
Dernek Başkanı, derneği hakkında çeşitli dernek kuralları koyabilir. Bunlardan bazıları üyelerin dernek ismini imzasında taşıması olabilir.
Herkes derneklere katılmakta hürdür. Katılım koşulları Dernek Başkanı tarafından Yöneticinin onayıyla kurallarda belirlenir ve üyeler buna uygun olarak kabul edilir.
Bir kimse rızasını beyan etmedikçe derneğe üye yapılamaz. Rıza beyanı, Dernek Başkanına kişisel ileti ile veya destek sistemine biletli bildirim ile yapılabilir.
Dernekle ilgili iç kararlar Dernek Meclisi kurulmazsa Başkan tarafından alınır.
Bir derneğe üye olan kişi, dernek kurallarını kabul ettiğini ve sadık kalacağını onaylamış sayılır.
Dernekler; üyelerinin salt çoğunluğunun talebiyle, inaktiflik riskiyle veya 3'den az üye bulunması sebebiyle kapanabilir. Kapanan dernek aynı isimle tekrar açılamaz.
Her derneğin ilk Başkanı kurucusudur. Dernek kurulduktan sonra 6 ayda bir Başkanlık Seçimleri yapılır.
Başkanlık Seçimlerinde aday olabilmek için derneğin başkanlığa aday adayı olmayan en az bir üyesi tarafından aday gösterilmek gereklidir. *Bir kişi seçimde oyunu aday gösterdiği kişiye vermeye mecbur değildir.
Dernek Başkanlığı seçimleri aday belirtme süresi başkanın görev süresi dolduğundan itibaren 3 gündür.
Dernek Başkanlığı seçimleri aday belirtme süresi dolduğunda derhal başlar ve 7 gün sürer.
Dernek Başkanlığı seçimleri aday belirtme ve oy verme süreçleri sırasında başkanlığı önceki başkan yürütür.
Dernekler takdir ederlerse karar alma organı olarak bir meclis kurabilirler. Bu meclisin işleyişini dernek kuralları yürütür.
Dernekler Bildirisi, Dernek Başkanlarının önerisiyle Yönetici tarafından tekrar düzenlenebilir.

16
Forum Duyuruları / kerem1249'un acı kaybı
« : 23 Haziran 2018, 17:34:25 »
Ben Kerem "kerem1249" Açıkel, dün (22.06.2018) Kocaeli, Kandıra'nın sevilen bir insanı olan dedem Şakir AÇIKEL'i (73 yaşında) yoğun bakımda iken kaybettik. Cenazesi bugün öğle namazı Kefken Camii'nde kılınarak, merhumun naaşını Kefken Mezarlığı'nda defnettik.
Katılan yakınlarımıza pide-ayran dağıtımı yapıldı, bizzat ben dağıttım.

Kendisinin acısını yakında unutmam mümkün değil, seviyordum seni dedem... Allah rahmet eylesin, mekanını cennet etsin inşallah.

17
Dünya Halkları Dairesi en temel görevi olan barışı sağlamayı eksiksiz ve korkusuzca yerine getirecektir. DHD Başkanı olarak, Tüzüğün 4. maddesi uyarınca aşağıdaki işlemleri yapacağım ve orduyu doğrudan komuta edeceğim.
*Batı Trakya Türk Cumhuriyeti'nin hukuki durumunu Alman İmparatorluğu ve Sendikalist Anadolu Cumhuriyeti yapacakları ortak bir antlaşma ile belirler. Bu antlaşma düzenlenirken taraf devletler DHD'ye 100.000 öder.
*Mustafa Kemal Paşa'ya Batı Trakya Türk Cumhuriyeti'ni kurması sebebiyle Atatürk soyadı verilmiştir.
*Mustafa Kemal Atatürk: 19M,12D,14S,6H,18T özellikleriyle DHD Başkomutan İkinci Vekili olmuştur.
*Dünya Halkları Dairesi, Benelüks Konfederasyonu'na savaş ilan eder.
*DHD Orduları Benelüks'e karşı DHD Başkanı tarafından kontrol edilir.
*DHD adına Benelüks ile barış yapmaya Başkan yetkilidir.
*Başkan'ın ve Sekreter'in ortak izni olmadan hiçbir ülke Benelüks'e fırsatçı bir saldırıda bulunamaz.
*Savaşın amacı Benelüks Konfederasyonu'nun bir daha asla saldırgan kalkışlar yapamayacak duruma düşürülmesidir.
*"DHD, Komünizm'in yayılmasına karşı tedbir niyetinde kurulmuştur." ibaresi yerine "DHD, her türlü saldırgan düşünceye karşı ortak savunma amacıyla kurulmuştur. DHD Başkanı gerektiği durumlarda savaş ihtimali doğuracak olan yakınlaşmaları ortadan kaldırmak için her türlü önlemi kararname ile almak zorundadır." ibaresi eklenir.
*Bu kararnamenin etkileri Tur 11 başladığı an yürürlüğe girer.

18
Aşağıdaki düzenlemeler Koordinatör Kanunnamesine eklenir:
*"Kanunname, Kararname veya Emir düzenlenmeden bir ülkeye kredi verilemez." ibaresi Daire Tüzüğüne eklenir.
*"Bir ülkeye kredi vermek için düzenlenen Emirin onaylanması için Başkan'ın onayı gereklidir."
Aşağıdaki düzenlemeler Koordinatör Seçimlerinin Temel Hükümleri Hakkında Kanunnameye eklenir:
*"Bir ülke Koordinatör olmak için en fazla 4 defa aday gösterilebilir. 5 defa ve daha fazla aday gösterilebilmek için DHD Başkanı'nın izni gerekir."
*"Koordinatör Seçimleri düzenlenen tur DHD üyelerinin %50'si '%75'i olarak değiştirilir' oyunu kullanana kadar kesinlikle kapanamaz." ',' ile seçili alan düzenlenir.

DHD'nin dengesi yerinden temelinden sarsılmak üzeredir. Bunu ancak Demokrasiye güvenerek kurtarırız. Bu nedenle, kararımız evet.

19
Bilgi: Bu bir kararname olduğundan yalnızca Daire Sekreteri @RoadWarriror (Almanya) onaylamalıdır. Diğer ülkelerin görüşlerinin hukuki değeri yoktur.

*Sendikalist Anadolu Cumhuriyeti DHD'ye borçları başka ülkelerin desteğiyle ödeneceği kesinleştiği için, borcuna katılma bedelinin üçte biri (100.000) daha eklenerek Daireye üye olarak katılacaktır.
*Dünya Halkları Dairesi, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan eder.
*İngiliz İmparatorluğu askeri güçleri, Sendikalist Anadolu Cumhuriyeti askeri güçleri ve Alman İmparatorluğu askeri güçleri bu savaşta DHD askeri güçleriyle ortak bir harekat düzenleyebilir.
*İngiliz İmparatorluğu komutanı Claude Auchinleck bir sonraki kararnameye kadar DHD Orduları Başkomutanı olur.
*Alman İmparatorluğu komutanı Erwin Rommel bir sonraki kararnameye kadar DHD Orduları Başkomutan Vekili olur.
*Sendikalist Anadolu Cumhuriyeti komutanı Ali Fuat Bey bir sonraki kararnameye kadar DHD Orduları Yedek Komutanı olur.
*Dünya Halkları Dairesi adına Osmanlı ve Anadolu ile barış müzakeresi yapmaya ve antlaşma düzenlemeye DHD Sekreteri yetkilidir.
*"DHD ordularına atanan komutanlar ülkeleri adına bir başka savaşta görev yapamaz." ibaresi Daire Tüzüğüne eklenir.
*"DHD ordularına komutan atama veya komutan tasfiyesi durumları Kararname ile düzenlenir." ibaresi Daire Tüzüğüne eklenir.
*"DHD bir ülkeye son bir yılda en fazla 3.000.000 borç verebilir." ibaresi Daire Tüzüğüne eklenir.
*"DHD'ye bağlı toprakların yönetim koşulları ve hukuki durumlarına kararname ile karar verilir." ibaresi Daire Tüzüğüne eklenir.
*Osmanlı İmparatorluğu'na (şu an savaşta olduğu SAC hariç) ülkeler doğrudan savaş açamaz.

20
Dünya Halkları Dairesi / DHD Koordinatör Seçimleri #1
« : 10 Haziran 2018, 23:29:32 »
Adaylar: @koki(0) , @Bayoj (7), @Hynkel(4)

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 11