Gönderen Konu: Rus belasına karşı taktikler.  (Okunma sayısı 333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vickz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Rus belasına karşı taktikler.
« : 21 Ekim 2017, 16:28:24 »
Çoğu ülkenin baş belasıdır bu Rusya, etrafında ki güçsüz/dağılmış devletleri yutarak kısa zamanda büyür. Büyük ülkeler genellikle oyunun başlarında onu takmazlar fakat asıl düşmanları Rusya'dır bilmezler(bkz;Osmanlı) Sınırlar yakınlaştığında ise ağlamalar başlar.. Bu Rusya'yı nasıl parçalarız? Ordu gücü çok fazla, iki katı orduları darma duman ediyorlar. Teknolojide her zaman öndeler..
Ben şahsen şuan Altın Orda ile oynuyorum Rusya'yı kurmasını engelliyorum etrafını çevreledim ama  yine de güçlü. Üçlü müttefik halinde saldırıyoruz hepimizi dağıtıyor.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rus belasına karşı taktikler.
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2017, 22:46:28 »
Muscovy oyun başlar başlamaz Novgorod'un topraklarına ve doğal olarak Novgorod ticari bölgesine konuyor. Sonrasında dediğin gibi çevresindeki küçük ülkeleri yutarak büyüyor ve doğuda kolonileştikten sonra inanılmaz bir manpowera sahip oluyor. O noktadan sonra yenmek çok zor zaten.

Ruslarla fazla büyümesini istemiyorsan iki seçeneğin var.

Erkenden bitirmek için Novgorod ile müttefik olabilirsin. Savaş başladığında Rus ordusunun büyüklüğü gözünü korkutmasın. Vassal orduları genelde tek geziyorlar. Onları teker teker avlayıp Rusları da seni kovalamaya mecbur edersen ordularını eritir sonra da müttefikinle beraber yok edersin.
Novgorod yanaşmıyorsa işler biraz daha zorlaşır. Muscovy'nin komşu olduğu herhangi bir horde ile veya -eğer muscovy'i rivallemişse- danimarka ile müttefik olabilirsin.(buraya dikkat et danimarka genelde patlıyor. isveç'in liberty desire'ını ara ara kontrol et %50'yi geçmişse ve bir iki major devletin desteğini almışsa danimarka'yla ittifakı bozup isveç'i destekle. Böyle yaparsan hiçbir şey kaybetmezsin.

Diyelim ki Muscovy'i başta yenemedin. Bu durumda yapman gerekenler devletine göre değişir. Horde isen Muscovy'nin doğuda koloni kurabileceği toprakları alıp önlerini kesmen gerekir. Ayrıca commonwealth ile iyi ilişkiler kurmak da önemli. (Burada da mühim bir nokta var. Diyelim ki Commonwealth ile bir şekilde müttefik oldun. Güçlü müttefikleri olmayan ve Muscovy ile komşu olan başka bir devlet ile müttefik olmaya kalkma. Onlara saldırırlarsa kaybedeceğin bir savaşa girmiş olursun.)

Eğer Osmanlı isen oradaki en güçlü horde devlet ile müttefik ol. Bu başta ilerlemeni yavaşlatır ama Rusları engellemiş olursun. Ayrıca gene osmanlı ile oynarken Commonwealth'i fazla hırpalamamaya dikkat et. Commonwealth ve Russia birbirlerini dengeliyorlar. Birini çok fazla hırpalarsan diğeri palazlanır.

Commonwealth veya İskandinav ülkelerinden biri isen Russia'nın rivalleriyle dost olmaya çalış ve teknolojik olarak üstünlük kur. Enstitülerin yayılması uzun sürüyor developmentsız Rus ve orta asya topraklarında. Bu fırsatı iyi değerlendirmen gerek.

Oynadığın ülkeden bağımsız olarak bir tane diplomatını muscovy'de spy network kurması için görevlendir ve adm teknolojine göre yapabildiğini yap. Orduyu sabote edebilir, itibarlarını zedeleyebilir veya isyanları destekleyebilirsin.
Bir de hiçbir müttefikine fazla güvenme. Hepsiyle çıkarların çatışabilir bir müddet sonra bu yüzden bunu bilerek davran ve hiçbirinin fazla güçlenmesine izin verme. Toprak alacaksan kendine veya vassallarına al. Ae'den çekiniyorsan seninle aynı dinde olacak bir devleti serbest bıraktırıp diplo vassal yap.

Başka bir sorun olursa yaz bana, ara ara giriyorum. Görünce cevaplarım.

İyi oyunlar
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2017, 22:49:36 Gönderen: DarkKing37 »

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2017, 10:03:25 »
Rusları gözünüzde çok da büyütmeyin, Rusya Rusya olduğu zaman yani 1700'lerde bile yenebilirsiniz. Ancak bir müttefiğiniz olmalı. Osmanlı oyunlarımda Commonwealth veya İsveç ile müttefik olup Rusya'yı  yendiğim çok oldu. Tek başıma yendiğim de oldu. Çin veya Kore doğuda güçlendiyse onlardan biriyle de müttefik olmanız işinize yarar. Ayrıca casus gönderip savaş sisini kaldırıp bütün bölgelerini görebildiğiniz zaman eğer orduları çin taraflarındaysa dalabilirsiniz, gelmeleri 1 yıl sürüyor. 1 yıl için de de Rusya nın merkezini düşürürsünüz. Tabi Osmanlı ile ulaştığınız güç de önemli. Force limitiniz 900'ü geçtiyse ve ordu moraliniz 12'yi buluyorsa Rusya kolayca yeniliyor. Bir de fırsat yakalamak önemli tabi, Çin ile savaştığını gördüğünüz gibi dalın. Bu oyun sonları için tabi. Oyun başlarında olabildiğince büyümeye bakın ben hiçbir oyunumda Rusya'nın önünü kesmeye çalışmadım, odağımı İran Mısır İtalya ve Avusturya yönlerinde genişlemeye verdim. Oralardan aldığın güçle Rusya'yı yenersin. Ancak savaşı iyi yönetmen gerekir en ufak bir hataya bile yer yok.

Hatta oyunlarımda Rusya ile müttefik olduğum da çok oldu. Kuzey sınırımı güvene alıp diğer yerlere odaklanabiliyordum dediğim gibi. Sonradan zaten Rusya müttefikliği bozuyor. O aşamaya geldiğimizde zaten Rusya'yı tek başıma yenebilecek gücü elde etmiş oluyordum.

Orda'lar ile Rusya'yı nasıl durdurabileceğini hiç bilmiyorum Orda'lar zaten oynaması zor devletler bir de Moskova gibi bir gücü durdurmak daha da zor ;D
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2017, 10:12:33 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı pro1453

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2017, 11:04:34 »
Ben İsveç olarak oynayıp rusya,ingiltere,iskoçya bağımsızlığımı desteklediği zaman danimarkayı ezerek iskandinavyayı kurmuştum. Daha sonra Polonya ile Litvanya birleşmeden ikisini ezip yemiştim. Daha sonra ruslar topraklarıma göz dikip müttefikliği bozdu. Avusturya+İskandinavya olarak daldık kalite+saldırı+aristotik idea vardı hep 3 yıldızlı generallerim vardı ruslar 100k adam gönderirken 75k'lık ordumla onların ordusunu 35k indirdiğimi bilirim. Güçlü müttefik bulmak çok önemli

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2017, 12:05:04 »
Rusya abartılacak bir ülke değil müttefikin sağlamsa rahat alırsın.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Vickz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2017, 15:15:54 »
Şuan Büyük Orda'yım, Rusya'nın önünü kestim sadece Novgorod'u dağıtabildi başka türlü ilerleyemiyor. Boş olan toprakları kolonileştiriyor ama.. Rusya'yı ne hikmetse kurdu, manpoweri bir anda yükseldi baya.. Ben de asyayı eziyorum beni zorlayacak bir tane devlet yok, tek sıkıntım Rusya. Altın Orda'yı kurmam için Rusyayı halletmem gerekiyor ama çok güçlü.. Polonya ve Osmanlı ile müttefiğim, bir kaç kere savaş yapmayı denedim Polonya-Litvanyanın ordularını da eziyor benimkileride.. Osmanlı savaşlarıma gelmiyor sınır uzaklığından dolayı x(