Gönderen Konu: Osmanlı oyunum için tavsiyeleriniz  (Okunma sayısı 233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Osmanlı oyunum için tavsiyeleriniz
« : 20 Ekim 2017, 22:14:08 »
1.20 versiyonunda Osmanlı ile oynuyorum. Hızlı bir başlangıç yapıp İtalya'ya girdim erkenden, sonrasında polonya'nın zayıf durumda olduğunu görüp saldırmamla olaylar gelişti. Şimdiye kadarki en iyi oyunum oluyor bu ancak ae ciddi manada arttı. En sağlam müttefiğim Fransa bile -60 ae yemiş durumda. Avrupa'da Fransa, İsveç ve Brandenburg dışında dostça bakan ülke yok. Tavsiyelerinizi bekliyorum, aşağıda ekran görüntüleri var.

Avrupa
(aç/kapa)
Diplomasi Ekranı
(aç/kapa)
Koalisyon
(aç/kapa)
Süper Güçler
(aç/kapa)
Ekonomi
(aç/kapa)
Fikirler
(aç/kapa)
Vassallar
(aç/kapa)
Ordu Karşılaştırması
(aç/kapa)
%120 disiplin ve generaller
(aç/kapa)
Donanma Karşılaştırması
(aç/kapa)
Londra Ablukaları
(aç/kapa)

Development
(aç/kapa)

« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 22:17:03 Gönderen: DarkKing37 »

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı oyunum için tavsiyeleriniz
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2017, 23:35:18 »
İran yönüne ilerle ve İran'ın tamamını al. Özellikle Kuzey İran'ı. Batı'da da Kuzey İtalya'ya kadar alıp İtalya'ya karadan bağlantı sağla. Öncelikli hedeflerin bunlar olsun. Quality açmışsın ama Quantity ve Religious idealarını tamamen aç. Bu üçü tamamen açılınca politikalarda 2 tane ordu moraliyle ilgili politika gelecek. (religious+quality ve religious+quantity kombinasyonları sonucunda) Savaş zamanı kesinlikle onları aç. Barış zamanında para getiren şeyleri açabilirsin ama unutma bir politikayı açtıktan sonra 10 yıl boyunca kaldıramıyorsun. Moral çok önemli. 1700'lerden itibaren Avrupa orduları üstünlük kurmaya başlıyorlar, ancak moral ile dağıtabiliyorsun. Donanmada light ship'leri boşver, 10 büyük 50 3. seviye gemi şeklinde donanma kur zaten Akdeniz ve Karadeniz'de savaşıyorsun. İstersen daha fazla büyük gemi basabilirsin ama 3. seviye gemiler her zaman daha fazla olsun.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 23:40:15 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2017, 07:54:21 »
Resimlerin yüklenmesini beklerken ömrüm geçti.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2017, 08:46:46 »
Osmanlı için çok kötü İdealar almışsın. Trade/Economic ve İnfluence mutlaka olmalı. Memlük hala hayatta ve senin için en kritik yerlerden biri olan İskenderiye'ye sahip. 1600'lerde Osmanlı ile gelirin 20'den 3-4 katı olmalı en az. Vasallarını aşırı genişletmişsin. Bu hem özgürlük isteklerini artırır hem de olası bir annexte çok uzun zaman alır. Athenian Maghreb nedir yahu?:)

Bir an önce Memlük'ün işini bitirip, Aden-Basra ekseninde genişlemeye bak.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2017, 08:48:13 Gönderen: fksahin »
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2017, 22:18:53 »
Osmanlı için çok kötü İdealar almışsın. Trade/Economic ve İnfluence mutlaka olmalı. Memlük hala hayatta ve senin için en kritik yerlerden biri olan İskenderiye'ye sahip. 1600'lerde Osmanlı ile gelirin 20'den 3-4 katı olmalı en az. Vasallarını aşırı genişletmişsin. Bu hem özgürlük isteklerini artırır hem de olası bir annexte çok uzun zaman alır. Athenian Maghreb nedir yahu?:)

Bir an önce Memlük'ün işini bitirip, Aden-Basra ekseninde genişlemeye bak.

Erken genişledim, fazla terrority olmasın diye vassallara verdim ama biraz abartmış olabilirim

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2017, 22:21:05 »
İran yönüne ilerle ve İran'ın tamamını al. Özellikle Kuzey İran'ı. Batı'da da Kuzey İtalya'ya kadar alıp İtalya'ya karadan bağlantı sağla. Öncelikli hedeflerin bunlar olsun. Quality açmışsın ama Quantity ve Religious idealarını tamamen aç. Bu üçü tamamen açılınca politikalarda 2 tane ordu moraliyle ilgili politika gelecek. (religious+quality ve religious+quantity kombinasyonları sonucunda) Savaş zamanı kesinlikle onları aç. Barış zamanında para getiren şeyleri açabilirsin ama unutma bir politikayı açtıktan sonra 10 yıl boyunca kaldıramıyorsun. Moral çok önemli. 1700'lerden itibaren Avrupa orduları üstünlük kurmaya başlıyorlar, ancak moral ile dağıtabiliyorsun. Donanmada light ship'leri boşver, 10 büyük 50 3. seviye gemi şeklinde donanma kur zaten Akdeniz ve Karadeniz'de savaşıyorsun. İstersen daha fazla büyük gemi basabilirsin ama 3. seviye gemiler her zaman daha fazla olsun.

Policy'den bahsetmen iyi oldu, pek bilgim olan bir konu değildi. Light shipler trade için var.