Gönderen Konu: Hearts of Iron IV - Tarihi Türkiye Modu (v1.2.1)  (Okunma sayısı 6555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
  • "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır."
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
Hearts of Iron IV - Tarihi Türkiye Modu (v1.2.1)
« : 19 Ekim 2017, 16:49:34 »
Hearts of Iron IV - Tarihi Türkiye Modu v1.2.1

#Açıklama
Merhaba. Hearts Of Iron'u yaklaşık olarak çıktığı günden beri oynuyordum. Ancak zamanla heyecanı azaldı. Oyunda Türkiye'nin generic focus olması ve oldukça zayıf durumda olması, neredeyse grafiksel olarak hiç bir destek görmemesi beni kodları kurcalamaya itti. Bu süreçte en ufak fikrim dahi olmadığı halde Photoshop dahi öğrendim. Dönemi öğrenmek için onlarca makale, yazı hatta ingilizce metin öğrendim. Localisation paketi için kendi çabamla 1000 satır event çevirisi yaptım ve ekibe yolladım. Bunların sonucunda aralıklı olarak 1 yıl süren bir emeğin mahsulü bu mod çıktı ortaya. Bu modun amacı Türkiye'yi daha dengeli bir seçenek haline getirmek ve Türk oyunculara daha çok keyif vermektir.

#Mod İçeriği
1-Türkiye için yepyeni bir odak ağacı eklendi. Focuslar genel olarak tarihi süreçle ilgili olsa da yine de ütopik bir Misak-ı Milli gibi pek çok tarihi olayı içermektedir.(Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Trakya Manevraları, Sadabat Paktı vs). Odaklar tarihi gerçekçiliği artırmak için sık sık tarih sınırlamaları ile desteklendi.
2-200'e yakın event ve bunların en az yarısına özgü event görseli eklendi. Her birisine özgün içerik oluşturuldu.(Yine tarihi olarak Dersim, General Toydemir'in Kursk Ziyareti vs gibi görseller ile desteklenmiş eventler mevcut.)
3-Türkiye'ye özgün "Ulusal Fikirler" oluşturuldu. Ağırlık olarak Tarafsız ve Faşizm ideolojilerine çalışıldı. Başlangıçta Balkan Paktı ile 3 ülke ile saldırmazlık anlaşması ile başlıyoruz ve bu pakt bize bir miktar günlük poltiik güç sağlıyor. Bundan dolayı DoD dlc ile gelen Romanya'nın başlangıçta garanti vermesine gerek kalmadı.
4-Hasan Ali Yücel, Fahrettin Altay gibi yeni danışmanlar oluşturuldu. Mümkün mertebe gerçek görseller ile desteklendi.
5-Materyal tasarımcıları oluşturuldu. Tomtaş,Sümerbank,MKE vs gibi materyal tasarımcıları logoları ile birlikte eklendi. Gölcük NSY için de logo eklendi.
6-Türkiye'nin tarih dosyaları düzenlendi. Nüfus 1935 sayımına göre düzenlenerek 16 milyon civarına çıkarıldı. Başlangıç tümen yapıları düzenlendi ve 1 tank alayı eklendi. Ayrıca tümenlere destek topçusu eklendi. Bunun yanında Milli Birlik %10 artırıldı.
7-Teknoloji ağacında bazı isimlendirmeler yapıldı. Özellikle tank ve uçak isimlendirmeleri tarihi gerçekliği baz alarak yapıldı. Yine bir tarihi hata giderilerek temel topçu ve 1. dünya savaşı tankı(FT-17) araştırılmış başlandı. (Sakarya'da topçulukta destan yazmış bir ordumuz var başlangıçta topçunun açık olmaması her şekilde saçmalıktı zaten.)
8-Türk ordusuna 15 adet general ve 1 adet amiral eklendi. Bunlar için çalıştığım görsellerin bazıları fazla amatörce kaldığı için ileride bunları fixlemeyi düşünüyorum. Ayrıca generic komutan oluşturmada da yine özgün görseller eklendi(Burada sanırım bir bug oluşmuş daha sonra düzeltmeye çalışacağım)
İsimler güncellendi. Generic karakter oluştururken daha çok isim-soyisim kombinasyonu oluştu. Ayrıca As Pilotlar için de bir kaç lakap eklendi.
9-Başlangıçta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e has bazı özellikler verildi. Ancak tarafsız odakla 1939'dan önce savaş yapmak pek mümkün olmadığından ve faşizm ile de bu etkiler kullanılamayacağından bu etkiler OP olmadan sembolik olarak kalıyor.
10-Harita değiştirildi. Batum ve Hatay eklendi. Ayrıca İstanbul bölgesi Montrö'ye kadar asker erişimine kapalı bulunuyor. Bazı bölgelerin sınırları değişi. Sivas'a ise bir miktar demir madeni eklendi.
11-1941 koşullarına dayalı olarak "Seferberlik Odağı" ve bunun doğrultusuna "Varlık Vergisi" yasası eklendi. Bu sayede "Geniş Zorunlu Askerlik" ile beraber asker sayısı tıpkı o dönem olduğu gibi 1 milyonu aşabiliyor(Gerçekte 1,3 milyondu).
12-Celal Bayar ve Fevzi Çakmak'a ait görseller eklendi.
13-1944 Irkçılık-Turancılık davasını konu alan bir odak eklendi. Bu sayede tarafsız ideoloji ile gitmek isteyenlere, istenmeyen bir şekilde Almanya etkisi ile darbe olması engellenebiliyor.
14-Her birim gemi,denizaltı vb isimleri için daha çok seçenek eklendi.
15-Artık Milliyetçi Türkiye bayrağı değişmiyor.
16-Localisation paketinden kalma bazı buglar giderildi.
17-Türkiye için yapay zeka eklendi. Mod kurulu iken başka devletle oynamak isteyenler için Türkiye daha etkili bir oyun sürdürüyor.
18-Siyasi olaylar doğrultusunda diğer devletlerle ilişkilerimizi olumlu/olumsuz etkileyecek faktörler oluşturuldu.

#Ek İçerik
1-Azerbaycan için Mehmet Emin Resulzade eklendi.
2-Azerbaycan için danışmanlar oluşturuldu. 3 adet kadın danışman görselleri ile eklendi.
3-Azerbaycan bayrakları düzenlendi.

#Tavsiye Edilen Tarihi Odak
1936
-BİRİNCİ BEŞ YILLIK PLANI BİTİR
-YABANCI FABRİKALARI MİLLİLEŞTİR
-MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ
-MİLLİ SANAYİYE YÖNEL
-MAKİNE KİMYA ENSTİTÜSÜ

1937
-KARA HARP OKULLARI
-TRAKYA MANEVRALARI
-SADABAT PAKTI
-SİLAH FABRİKALARINI ARTIR
-YAHUDİ BİLİM ADAMLARI

1938
-DEMİRYOLLARINI MİLLİLEŞTİR
-HATAY REFERANDUMU
-UÇAK FABRİKALARINI GELİŞTİR
-YURTTA SULH CİHANDA SULH
-KARA HARP AKADEMİLERİ

1939
-MİSAK-I MİLLİ
-HATAYIN ANAVATANA KATILMASI
-ANKARA PAKTI
(Bunsan sonra savaş gerekçelendirmeler veya tarafsız odaklar tercihlendirilebilir.)

#Kurulum ve notlar
-mod isimli klasörü C:\Users\User\Documents\Paradox Interactive\Hearts of Iron IV içine atınız.
-Bu mod 1.4.2-Oak versiyonu ile ve "Türkçe Yama v2.3" ile sorunsuz olarak çalışmaktadır. Yeni dlc'ler ve Türkçe Yama paketleri güncellendikçe mod güncellenecektir. Oyun içeriği de oyunun yaşadığı sürece göre gözden geçirilebilecektir.
-Her türlü destek/yardım/ öneri için: paradoxfan/battle4royal

----İyi Oyunlar----

#Görseller

v1.0
(aç/kapa)

v1.1

(aç/kapa)

v1.2

(aç/kapa)

1.2.1(Hotfix)

(aç/kapa)

v1.3(Gelecek update-ÇALIŞMA BAŞLAMIŞTIR.)

(aç/kapa)

İndirmek için:

Güncel Sürüm
« Son Düzenleme: Bugün, 13:21:50 Gönderen: battle4royal »

Çevrimdışı The New Kaiser

• Yeni Çeri
  • *
  • Under German Empire
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hearts of Iron IV - Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2017, 17:01:19 »
Gerçekten çok güzel olmuş.Mod birkaç aya kadar biterse ingilizce metin ve dil desteği yaparsan daha fazla kişiye ulaşabilirsin.bu modu öbür türkiye modlarından ayıran fark,generaller ve bakanlar için kendine özgü portreler olması.

« Son Düzenleme: Dün, 16:38:31 Gönderen: The New Kaiser »
"Gott mit Uns"
"Es lebe der Kaiser"

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2017, 17:07:36 »
Gerçekten çok güzel olmuş.Mod birkaç aya kadar biterse ingilizce metin ve dil desteği yaparsan daha fazla kişiye ulaşabilirsin.bu modu öbür türkiye modlarından ayıran fark,generaller ve bakanlar için kendine özgü portreler olması.

Beni bu işe başlatan olay zaten grafiklerdi. İlk yaptığım iş General oluşturmaktı zaten. Ancak ne yazık ki tüm danışmanların görselleri arşivlerde yok. Yani sadece kötü bir siyah-beyaz fotoğrafı olan Memduh Tağmaç'ı renklendirebilmek için dün akşam 1 buçuk saat harcadım. İngilizce'ye çevirmek için yardıma ihtiyacım olacak yoksa benim onu tamamlamam aylar sürer. 2 tane grafiğim kaldı tamamlayıp yayınlayacağım.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2017, 17:10:11 Gönderen: battle4royal »

Çevrimdışı The New Kaiser

• Yeni Çeri
  • *
  • Under German Empire
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2017, 17:11:43 »
Beni bu işe başlatan olay zaten grafiklerdi. İlk yaptığım iş General oluşturmaktı zaten. Ancak ne yazık ki tüm danışmanların görselleri arşivlerde yok. Yani sadece kötü bir siyah-beyaz fotoğrafı olan Memduh Tağmaç'ı renklendirebilmek için dün akşam 1 buçuk saat harcadım. İngilizce'ye çevirmek için yardıma ihtiyacım olacak yoksa benim onu tamamlamam aylar sürer. 2 tane grafiğim kaldı tamamlayıp yayınlayacağım.
yardım edebilirim.
"Gott mit Uns"
"Es lebe der Kaiser"

Çevrimdışı HaylHitler

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • We will take Jerusalem again!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2017, 17:32:02 »
İngilizce çeviride yardımcı olabilirim.

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2017, 23:49:15 »
Gördüğüm en iyi Türkiye odak yaması.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 00:19:25 Gönderen: Agnostik »
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış oradan geliyor isimleri sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı BatuHqn

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Dirilerek Başınıza Geçsede Sezar...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2017, 07:31:40 »
Tebrikler çok güzel duruyor.
adamlar antalyaya deplasmanda 3 çaktıklar dün ligi fenerin önünde bitirirler bence :D

Çevrimdışı Faramir

• Yeni Çeri
  • *
  • здравствуйте товарищ Солдат
    • Profili Görüntüle
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #7 : 20 Ekim 2017, 13:30:04 »
Türkiye için yapılan en ayrıntılı ve en güzel mod bence bu umarım bugün veya yarın yayınlarsın'da bizde hafta sonu keyifle oynamaya başlayabiliriz böylece.

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #8 : 20 Ekim 2017, 21:04:10 »
Modu bekleyen arkadaşlar, bu akşam kendim son testini yapıyorum. Bir problem görmezsem bu gece ya da yarın yükleyeceğim.

Çevrimdışı Fernweh

• Azab
  • *
  • Bollaşanın değersizleşeceği unutulmamalıdır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ekim 2017, 23:36:12 »
Sabırsızlıkla bekliyorum.
you’re in the snipers sight
the first kill tonight
time to die

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2017, 00:29:02 »
LİNKLER EKLENMİŞTİR

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Ekim 2017, 01:38:59 »
Komünistlere de alınabilir nüfusu yüzde 5 yapmalısın. Ayrıca 5. slotu açmamız lazım. Oyundaki bütün devletler faşistte olsa komünistte olsa tarafsızda olsa açabiliyor. Bunu değiştirmelisin bence. Birde faşist veya komünist iken enstitü odağını alamıyoruz. Ama paylaşım odağını almak için enstitü odağını almamız lazım, enstitüyü olmak için tarafsız, paylaşım için faşist veya komünist olmalıyız. Buna bir el atmalısın. Misaki Milli için ise sahada olan asker miktarı çok fazla düşürmelisin.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2017, 02:46:04 Gönderen: Agnostik »
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış oradan geliyor isimleri sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #12 : 21 Ekim 2017, 01:59:22 »
Komünistler üzerine pek kafa yormadım. İleriki sürümlerde ekle çıkar yaparım.

Ama focusların çoğu neutral için. Bu konuda bilginiz olsun
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2017, 02:04:26 Gönderen: battle4royal »

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ekim 2017, 07:51:37 »
Bari konuyu modlar bölümüne taşıyın.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı HaylHitler

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Ekim 2017, 08:52:41 »
Bu konu modlar kısmına taşınsın ve başa tutturulsun.
Bu arada modu Steam Workshop'a İngilizce açıklamasını da ekleyip paylaşırsan daha geniş kitlelere ulaşır. Ve bu konuyu biraz makyajlayıp düzenle. Linki büyütüp renkli yapıp en üste taşı mesela.

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2017, 09:58:23 »
Enstitü komünizm için açmak yerine faşist veya komünist olma koşulu ile bir akademi kurgulayabilirim. Bu bence daha mantıklı olur. Zira enstitü tarihi bir olay olarak tarafsız odakta kalması gerektiğini düşünüyorum. Manpower sınırını da bir miktar düşürebilirim. Ancak İngiltere ve Sovyetlere karşı caydırıcı bir miktar olsun diyerek öyle bir sınır attım.

Bir de konuyu modlara taşımak için kime mesaj atmam lazım?

İngilizce çalışması için biraz zaman gerekiyor. Elbet bu 1 yıllık bir çalışmanın ürünü olsa da eksikleri sorunları var. Steam Workshop konusu belki bir miktar ileride olur.

Çevrimdışı HaylHitler

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Ekim 2017, 10:25:35 »
@kerem1249 İlgilenir misin yönetici bey?

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Ekim 2017, 10:34:28 »
Neden herşeyi kerem'e atıyoruz hoi4 modları ilgilensin.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #18 : 21 Ekim 2017, 10:39:38 »
Konu HOI4 - Modlar bölümüne taşındı. :)
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı battle4royal

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
« Yanıtla #19 : 21 Ekim 2017, 10:58:20 »
Teşekkürler yönetici bey