Bağlanılan Hatırlatmalar

• EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]: 18 Kasım 2017 - 24 Kasım 2017

Gönderen Konu: EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]  (Okunma sayısı 3437 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Cradle of Civilization [Duyuruldu!]
« Yanıtla #60 : 09 Ekim 2017, 13:35:23 »
Osmanlı 1700 den itibaren varlığı ile yokluğu birdir.fazla abartıyorsun..1700den sonra full kayıp yaşandı..bilim sanat teknoloji alanında geri kalındı.üstelik anadoluda türk halkı geri planda kaldı.yabancılara töleranslar gösterildi kendi halkı küstürüldü.çıkarları dogrultusunda hacılar hocalar ülkeyi çıkılmaz durumlara soktu.yeni ordu kuruldu üzerindeki giysiye kadar eliştirildi.türk aristotrat ailelerin direncini kırmak için devşirme paşalarla sadrazamlarla uğraştık.üstelik bu adamların ihanetleri bitmek bilmedi.bosna seferine gideksin paşa Bosnalı sefere çıkmaz istemez.hilafet elinde cihat çağrısı yapıyorsun araplar İngilizlerden taraf tutuyor.Kanuniden sonrası Osmanlıda hikayedir.Kardeş katli olduda ne oldu hakeden mi geçti sanki tahta.toprak bölünmesin diye en vasıfsız adamlar tahta geçti.sehzade mustafa..cem sultan..genç osman gibi liderler harcandı sırf deli bozuk yeniçeri eskiyaları yüzünden konuşturma beni..dönemin efsaneleri arasındaki tımar ocakları tarumar edildi.ne yapılıysa türke yapıldı.bir sürü türkmen aileler avrupada yeni alınan yerlere sürgün edildi.nedense hep belli başlı boylar.neden yarın öbürgün iktidarıma zarar verir diye.sefevi denen tarikat çıktı anadoluda Türkmenleri devşirip alıp götürdü kimsenin sesi çıkmadı daha sayayım mı.ne zamanki Selçuklu oğuz Türkmenlerine sırt çevirdi bedelini ödedi.osmanlıda anadoluya sırtını döndü o zaman sonunu hsazırladı.
adam hakli
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 09 Ekim 2017, 14:40:22 »
Arkadaşlar burası tarih sohbetleri sayfası değil. Bunun için forumun diğer bölümlerini kullanabilirsiniz. Konuyu saptırmayalım.

Ayrıca bir eleştiri yaparken de birbirinizi kırmayacak şekilde yapmaya özen gösterin lütfen. Herkesin kendine göre bir düşüncesi ve tarafı vardır ve bunu kabul etmeyen karşı tarafa empoze etmeye çalışması kabul edilemez. Saygıyı elden bırakmayalım.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Azab
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 09 Ekim 2017, 15:02:03 »
Arkadaşlar burası tarih sohbetleri sayfası değil. Bunun için forumun diğer bölümlerini kullanabilirsiniz. Konuyu saptırmayalım.

Ayrıca bir eleştiri yaparken de birbirinizi kırmayacak şekilde yapmaya özen gösterin lütfen. Herkesin kendine göre bir düşüncesi ve tarafı vardır ve bunu kabul etmeyen karşı tarafa empoze etmeye çalışması kabul edilemez. Saygıyı elden bırakmayalım.
kusura bakma hocam bazı şeylere bazen duyarsız kalamıyorum o yüzden bu kadar yüklendim amacım kimseyi kırmak falan değil.ama herseyin güllük gülistanlık olmadıgıda acık ve net ortada.teşekkür ediyorum herkese iyi forumlar diliyorum.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 09 Ekim 2017, 16:18:18 »
Bu forum bunları da mı görecekti... Adamlar Selçuklu vs Osmanlı atmış... Selçuklu dönemininin süper gücü olabilir ama OSMANLI Türk-İslam tarihinin zirvesidir. Tartışmaya bile açık değil bu konu. Öyle iki üç satır yazarak anlatılacak bir konu da değil açın iki kitap okuyun...
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 09 Ekim 2017, 17:11:24 »
Bu forum bunları da mı görecekti... Adamlar Selçuklu vs Osmanlı atmış... Selçuklu dönemininin süper gücü olabilir ama OSMANLI Türk-İslam tarihinin zirvesidir. Tartışmaya bile açık değil bu konu. Öyle iki üç satır yazarak anlatılacak bir konu da değil açın iki kitap okuyun...
eu4 bile otto vs selçuklu yaptirmiyor. biri yikiliyor sonra diğeri kuruluyor. Insanimiz değerlerini birbirleri ile kapiştirmaya ne kadar da merakli.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 09 Ekim 2017, 17:54:30 »
bunlar işte hep ulus devlet diye tutturmamızdan dolayı oluyor. ülke 2 veya 3'e bölüncekti zamanında. laik-modern, muhafazakar-dinci ve kürtler diye herkes mutlu olacaktı. tutturdular bir ulusalcılık diye.. ne diye birbirinden ölesiye nefret eden bu nefretlerinden dolayı ülkenin gelişmesini engelleyen tarafları birbirleriyle zorla yaşatırsın ki ??? devir özgürlük devri bir kere ... insanlar ne hale geldiler.. sokaklar birbirine karşı bir eleştiride bulununca birbirlerini hemen oracıkta boğazlayacak insanlar dolu. elimize nefretten başka ne geçti ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 09 Ekim 2017, 17:56:45 »
Bu kadar radikal değişiklik olan kaç dlc çıkardılar?

Bence bugüne kadar yaptıkları en büyük dlclerden birisi bu.

büyük dlclerde günlük sayısı fazla oluyor bunda bir memlük kaldı anlatmadıkları gerisi faso fiso değil mi ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 09 Ekim 2017, 17:58:02 »
Şurada iki girip forumda ne oluyor bitiyor diye bakıyorum. Bazı yorumlar cidden şahane ama bazıları cidden bu insanlarla aynı havayı mı soluyoruz acaba diye düşündürmüyor değil.. Osmanlı ve Selçuklu 2 si de Türk devleti ikisi de İslamı sahiplenmiş Türk devleti ama burada şu saçma kıyaslamalar sonrasında günümüz ülkesinden umudumu kesiyorum..
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 09 Ekim 2017, 18:12:25 »
Yani öyle
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 09 Ekim 2017, 18:17:02 »
Osmanlı ile selçukluyu karşılaştırmak neyin kafası ya?
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 10 Ekim 2017, 16:21:13 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-10th-of-october-2017.1049703/#post-23383375/

Herkese günaydın! Geçtiğimiz hafta Polonya'daki EU IV Büyük Lan partisinde İran ulusunu ilginç kılmak için uğraşmaktan başka arkadan bıçaklama, önden bıçaklama ve komploya uğrama gibi olaylardan dolayı biraz sersemlemiş durumdayım. Bu inanılmaz bir olay ve yılın kişisel özetiydi. İsveç'teki günlük normal oyun geliştirme hayatına dönmenin ilk hareketi olarak, size yeni bir Geliştirme Günlüğü sunuyorum. Bugün hem 1.23 İran Güncellemesi ile gelecek bedava, hem de Cradle of Civilization DLC'si ile gelecek paralı bazı özellikleri inceleyeceğiz.

Öncelikle, danışmanlara, hükümdarlara, eşlerine ve varislerine Din ve Kültür'ü, oyunda bedava içerik olarak ekledik. Danışmanlarınızın nereden çıktığına bağlı olarak, o ilin dini ve kültürünü, portresinin hemen yanında, o dinin ikonu ile göreceksiniz ve o kültürün ana mı, seçilmiş mi yoksa diğer mi olduğunu belirtir bir yıldız olacak. 

Hükümdar, eşi ve varisinin din ve kültürü bilgi kısmında görülebilecek ve aslen kendi milletine ait olacak ancak belirli kişilere yeni ve tekrar edilen şekilde eventler ile çeşitli dinler ve kültürler arasında etkileşim sağlanacak ve bunlar sarayınızda gözükecek.

Devlet paraya gerçekten ihtiyaç duyuyor mu?

Şimdi, Kültür ve Din, tüm uluslar için sarayınızda mevcut olsa da, tarihsel olarak bunun çok önemli olduğu bir ulusa göz atalım:

Memlükler.

Memlükler artık kendi benzersiz Hükümet türüne sahipler: Memlük Hükümeti ve bu hükümet türünde hüküm süren sınıfın kültürü büyük önem taşıyor. Memlükler, hükümdar eşi ya da varisine sahip olmamakla birlikte, hükümdar öldüğünde her zaman yeni bir Sultan'a sahip olacaklar. Memlük ulusu, kendi kültürlerinin topraklarından bir Sultan ya da daha uzak bir yerden, bir köle hükümdar tarafından yönetilmek isteyip istemediğine karar verecek. Tarihsel olarak ve bizim kurgumuza göre, ulusun yönetimi üzerinde yüksek bir meşruiyete sahip olan Çerkes hükümdarlarını getirebilecekler ama ulusunuzun topraklarındaki başka bir kültürden hükümdar seçmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu sultanlar daha az meşruluğa sahip olmakla birlikte, sahip oldukları kültürün toprak miktarı ile ölçeklendirilerek, Kültürel Etkileşimlerini kullanarak başka avantajlara sahip olacaklar.

Memlük Hükümeti, her yıl, kültürel etkileşimlerinin her biri için 3 + hükümdar ADM / DIP / MIL puanı kazanacak ve bunlar aşağıdaki gibi kullanılabilecek:

°ADM Eylemi: Hükümette [hükümdar kültürünü] teşvik edin
          °1 yıl boyunca tüm güç maliyetinden -%5 kazan.

°DIP Eylemi:  [hükümdar kültüründen] köle satın.
          °Altın kazan (hükümdarın kültürünün gelişim puani * 2 * güncel yaş)

°MIL Eylemi: [hükümdar kültürü] topraklarından asker edin.
          °Insan gücü (hükümdar kültür arazisinin gelişmişliği * 50 * güncel yaş) kazan

Dolayısıyla, yerel yetişen bir Sultan, meşruluk azlığıyla başlayabilirken, etkileşimlerinden daha fazla yararlanmak için onlara karşı daha kararlı bir alternatif de tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak, bazı kültürleri yaymak ve fethetmek Memlükler için daha fazla ilgi çekici olabilir.

Buna ek olarak Memlük Hükümeti, tüm Sultanların ADM statlarına +2 ve ulusun Hükümet derecesine bağlı olarak ekstra kültürlerin kabul edilmesine izin verecek. Kültürleri kabuk etmek Memlük Hükümeti olan bir ulus için% 50 daha ucuz olacak. Şimdi, sadece "Memlükler" yerine "Memleket Hükümeti olan bir ulus" diyorum çünkü Memlükler haritadan silindiğinde, Kahire'ye sahip olan bir İqta Hükümeti'ne sahip ulus, bunu (Memlük Hükümeti) kendilerine adapte edebilecek.

İqta'dan bahsetmişken, kendileri için Cradle of Civilization'da bir değişiklik olacak. Bir Iqta ülkesi, Vergilendirme Politikaları yoluyla vasallarını teşvik edecek. Her 20 yılda bir, bir Iqta ulusu Vergilendirme Politikalarını belirleyebilecek ve vasallarının gelişmişliğine bağlı olarak toplu ödeme ve politika süresince ulus üzerinde bir modifiyeye sahip olacak.

°Verimli tarım vergisi: +%15 Ulusal Vergi Modifiyesi, +2 * toplam vasal gelişmişlik dükatı

°Arazi Edinimi: -5% core maliyeti, +50 * toplam vasal gelişmişliği insanı gücü

°Hafif Vergilendirme: -15% Vasal özgürlük arzusu, +1 diplomatik İtibar

Daha önce spekülasyona tabi tutuldu ama evet, Timur Devleti artık Bozkır Göçebesi olarak başlamayacak. Artık büyük miktarda vasal ve yabancı corelara sahip bir İqta olacaklar. Ayrıca Imparatorluk derecesine sahip olacaklar.

Bu günlük bu kadar yeter. Memlük Hükümeti'nin Kültür Etkileşimleri İle İran Güncelleştirmesinin bir parçası olarak Saray'da yapılan değişiklikler ve Cradle of Civilization DLC'si ile gelecek Iqta Vergilendirme Politikalarını inceledik. Gelecek hafta tamamen farklı şeylere bakacağız.

« Son Düzenleme: 10 Ekim 2017, 16:22:22 Gönderen: fksahin »

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 10 Ekim 2017, 16:28:17 »
Ağzımın suyunu akıttı şuan. Çıksa da oynasak.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Hearts of İran

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 10 Ekim 2017, 16:31:49 »
Bencede bu günlük güzeldi.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #73 : 10 Ekim 2017, 16:39:32 »
Güzel özellikler bi memlük oynarım ben. tbrk*
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 10 Ekim 2017, 17:15:25 »
Memlük güzel olmuş. Onun yanında timur u ikta devleti yapmaları daha da isabetli olmuş. artık timur dahi oynanabilecek bir devlet olacaktır.
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Azab
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 10 Ekim 2017, 17:25:16 »
Ben şahsen beğenmedim bu haftaki günlüğü. Danışmanın kültürünü ve dinini koymak ne işe yarıcakmış anlamadım. Zaten göründüğü gibi verdiği şeyler yine aynı. Başka kültür ve dinden olan danışman ülkede isyanamı sebep olacak.? Birde söylemek gerekirse daha önceki günlüklerdeki rum sultanlığı bayrağını sahsen beğenmemiştim. Ben taslak olarak zannetmiştim fakat orijinal olarakta bu bayrağı kullanacaklarmış yabancı forumlardada gördüm. Birde koskoca rum yazısını görünce bu işe oyunlarımda kesinlikle girmeyeceğim. Memlüklere gelen mekanikler güzel görünsede yeterli görmedim ben şahsen. Hükümet eylemlerine değinecek olursak, Bence ülkede genel olarak tek bir kültür yayıp o kültürden hükümdar seçmek daha mantıklı hükümet eylemleri için. Belki Osmanlıdaki harem mekaniği gibi güçlü liderler seçebilirsin bu yeni sistemle.Ticaret noktalarından ucuza köle satın alıp askere katma gibi bir mekanik olmuş olsaydı daha gerçekçi olurdu.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2017, 17:43:00 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #76 : 10 Ekim 2017, 19:30:35 »
Bu DLC'nin konusu İslâm oldu, ancak ben Yahudilik'e de oyunda mekanik eklenmesini savunuyorum. İspanya, Portekiz ve Osmanlı'da Yahudiler mihrak(estate) olarak veya isyan eden bir devlet olarak var olmalıdır.
Yahudilik inancı oyunda ufak da olsa yer alacak, ileri de daha da genişletilebilir.

Timur İmparatorluğu'nun devlet düzeyi yükseltmesi doğru olmuş, ancak Bozkır Göçebesi tipi yerine İkta'ya geçirilmeleri gereksiz bir güçlendirme. Timur Şahlığı adıyla yeni bir yönetim olußturup onu ekleyebilirlerdi.
Memlük Sultanlığı hükümeti Osmanlı'nın işini daha da zorlaştıracak, artık 1600'lere kadar Kahire'yi denetleyen bir Memlük görebiliriz.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 10 Ekim 2017, 19:51:07 »
Yahudilik inancı oyunda ufak da olsa yer alacak, ileri de daha da genişletilebilir.

Timur İmparatorluğu'nun devlet düzeyi yükseltmesi doğru olmuş, ancak Bozkır Göçebesi tipi yerine İkta'ya geçirilmeleri gereksiz bir güçlendirme. Timur Şahlığı adıyla yeni bir yönetim olußturup onu ekleyebilirlerdi.
Memlük Sultanlığı hükümeti Osmanlı'nın işini daha da zorlaştıracak, artık 1600'lere kadar Kahire'yi denetleyen bir Memlük görebiliriz.
güncelleme gelsin kahireyi 1517 de alip ss aticam  :P
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 10 Ekim 2017, 19:52:08 »
Osmanlı'nın yediği o kadar nerften sonra Memlük'ün bu kadar güçlendirilmesi sonucu tüm Anadolu'ya hakim bir Memlük bile görebiliriz bence.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 10 Ekim 2017, 19:52:24 »
Önce güncellemeyi sonra seni bekliyorum.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü