Bağlanılan Hatırlatmalar

• EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]: 18 Kasım 2017 - 24 Kasım 2017

Gönderen Konu: EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]  (Okunma sayısı 3440 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Cradle of Civilization [Duyuruldu!]
« Yanıtla #20 : 05 Ekim 2017, 15:01:49 »
haden geçmiş ola hayrola.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Azab
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 05 Ekim 2017, 16:05:55 »
coreların silinmesi diğer devletlerin haritadan erken silinmesini engellemek içindir.sana söyle bir örnek vereyim.dün aksam internet kafeye gittim çıktı için 17-18 yaşlarından bir çocuk eu4 oynuyordu bende izleyeyim dedim.çocukla konuştum önerilerde bulundum..çocuk egoist çıktı bana bisey anlatmana gerek yok ben 2 yıldır sürekli bu oyunu oynuyorum dedi.peki dedim kaç devletle oynadın dedim sadece Osmanlı..bu forumdada net şekilde görebilirsin..oynayanların cogu Osmanlıyı oynuyor ve sadece Osmanlı oynayanların sayısı epeyce fazla..ben karamanoglu,dulkadir,ramazan ve akkoyunluyu 100'lerce kez denedim Osmanlı yıkıp geçiyor.bu devletlerinde artık şansları olmalı..oyun başı haritadan core yüzünden silinmeleri hoşuma gitmiyor..iyi forumlar.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2017, 16:19:54 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Ekim 2017, 16:13:06 »
Aynen Osmanlı Anadolu'daki beylikleri hemen süpürüp Sırbistan'a 100 sene dokunmadığı oluyordu. Bu şekilde hayatta kalma süreleri uzadı, bence güzel de oldu.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı bhdr28

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Ekim 2017, 16:21:19 »
çok kez Akkoyunlular ile oynadım her seferinde yok ediyordu osmanlı sadece 1 kere memlük sayesinde kara koyunluyu hızlıca bitirip osmanlıya akkoyunlunun ana topraklarını satıp şansıma bir anda osmanlı ile ittifak oldum tekrar denediğimde de aynı şansım yoktu.Bence bu dlc o bölgeye çok zevk katacak

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Ekim 2017, 17:26:51 »
saçmalığın daniskası.bir yer ya coredur yada değildir.Bu zamana kadar core du da FSM 1 ay önce değiştirmiş gibi bi ortam oldu.

Madem core değildi bu zamana kadar niye coreluydu.

Madem beylikleri yaşatacaklar bu zamana kadar niye yaşatmadılar.

Bidahaki yamada arnavutluğuda silerler.Her toprak fethi için(ironmanı diyorum) ae yiyecez mi koalisyon kurulacakmı onu düşünürüz.Türk İslam topraklarına ayıracağımız otonomi ve admin puanıda ayrı bir konu.
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı Celikhan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Ekim 2017, 18:28:10 »
Oooo cok guzele benziyo bence bu tutar

Çevrimdışı SameTR

• Azab
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Ekim 2017, 19:10:21 »
Bir Osmanlı düşünün. Tarihte ulaştığı sınırlarına 150 yılda ulaşıyor. Etrafını zorluk yaşamadan tokatlıyor. Kırım eventi ile savaşsız toprak sahibi oluyor. Etrafındakiler el pençe. Bir oyuncu toprak bolluğundan nereye saldıracağına şaşırıyor. Oyunun genişlemesi en kolay ülkesi. Artıları eksileri bir torbaya koyalım. Hızlı ve istikrarsız bir gelişim. Nitekim tarihte Osmanlı bu kadar rahat ilerlememiştir. Haçlı seferlerine ( koalisyon diyebilirz) maruz kalıyor. Bölegede ki istikrarsızlıklar işini kolaylaştırmış olsa da bu kadar kolay hiç bir zaman olmadı. Artık Osmanlı oyuncuları müttefiklerini (Müttefiksiz oynayan bile vardı.) doğru seçmek zorunda.Doğru politikayla ilerlemek zorunda saldırırken bir değil 3 kez düşünmek zorunda. Bir fransa oyununa bkz. bu kaliteyi yakalamak ve sonunda zafere ulaşmak bence inanılmaz zevk verecektir. Alacağım kolay zaferdense zorlanmayı tercih ederim.
Sanma şahım herkesi sen, sadıkhane yar olur

Herkesi sen dostum sandın, belki ol ağyar olur

Sadıkhane belki ol alemde, dildar olur

Yar olur, ağyar olur, dildar olur, serdar olur

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #27 : 05 Ekim 2017, 20:01:52 »
Ben osmanlı ile hep müttefiksiz oynarım :P
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı onuray210

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Ekim 2017, 20:30:35 »
Bir Osmanlı düşünün. Tarihte ulaştığı sınırlarına 150 yılda ulaşıyor. Etrafını zorluk yaşamadan tokatlıyor. Kırım eventi ile savaşsız toprak sahibi oluyor. Etrafındakiler el pençe. Bir oyuncu toprak bolluğundan nereye saldıracağına şaşırıyor. Oyunun genişlemesi en kolay ülkesi. Artıları eksileri bir torbaya koyalım. Hızlı ve istikrarsız bir gelişim. Nitekim tarihte Osmanlı bu kadar rahat ilerlememiştir. Haçlı seferlerine ( koalisyon diyebilirz) maruz kalıyor. Bölegede ki istikrarsızlıklar işini kolaylaştırmış olsa da bu kadar kolay hiç bir zaman olmadı. Artık Osmanlı oyuncuları müttefiklerini (Müttefiksiz oynayan bile vardı.) doğru seçmek zorunda.Doğru politikayla ilerlemek zorunda saldırırken bir değil 3 kez düşünmek zorunda. Bir fransa oyununa bkz. bu kaliteyi yakalamak ve sonunda zafere ulaşmak bence inanılmaz zevk verecektir. Alacağım kolay zaferdense zorlanmayı tercih ederim.

Valla sahsen ben hic oyunda 1520 yilinda gercekteki 1520 sinirlarina ulasamadim.Misiri hicazi tamamen fethetmem en asagi 1550leri buluyor.Hatta oe yi dusurmekle ugrasmaktan adam akilli bati seferine cikamiyorum.1550de mesela Macaristan irak  bizde ama ben o tarihlerde tam olarak o kadar genisleyemiyorum.+ olarak Kirim olayinda zaten tarihte de savassiz  sahip olmuyormu?

Bence Osmanlinin 1600e kadar guclu ve hizli genislemesi lazim ondan sonra oyunda guc kaybetmeli teknoloji askeri yonetim falan.Oyunda cunku mesela Kanuni donemi sonundaki sinirlara geldinmi gerilemen zor.ilerledikce ilerliyosun.Yani diyecegim erken safasini nerfleyeceklerine gec safhasini nerflemeleri daha iyi

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 05 Ekim 2017, 20:43:28 »
Osmanlı kolay bir devlet.
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #30 : 05 Ekim 2017, 21:54:34 »
Valla sahsen ben hic oyunda 1520 yilinda gercekteki 1520 sinirlarina ulasamadim.Misiri hicazi tamamen fethetmem en asagi 1550leri buluyor.Hatta oe yi dusurmekle ugrasmaktan adam akilli bati seferine cikamiyorum.1550de mesela Macaristan irak  bizde ama ben o tarihlerde tam olarak o kadar genisleyemiyorum.+ olarak Kirim olayinda zaten tarihte de savassiz  sahip olmuyormu?

Bence Osmanlinin 1600e kadar guclu ve hizli genislemesi lazim ondan sonra oyunda guc kaybetmeli teknoloji askeri yonetim falan.Oyunda cunku mesela Kanuni donemi sonundaki sinirlara geldinmi gerilemen zor.ilerledikce ilerliyosun.Yani diyecegim erken safasini nerfleyeceklerine gec safhasini nerflemeleri daha iyi
Yanlış anlma ama 1520 de ben moskovaya kadar gittigimi bilirim

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 05 Ekim 2017, 22:02:12 »
Vahllahi osmanlının zor olmasını istiyorsanız orhan gazi devrinden başlatacaksınız oyunu. nitekim ck2 de öyle osmanlı çok suskun kalıyor. Yani osmanlının zorlanması felan karşısında haçlı ittifakı olmadığı müddetçe zor. Zaten de çok saçma olur.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2017, 22:02:49 Gönderen: Altheir33 »
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #32 : 05 Ekim 2017, 22:30:28 »
Osmanlı yeteri kadar nerflendi, bu haliyle bile hala güçlü.
Beyliklerin yaşatılması politikasını destekliyorum. Osmanlı'ya buff gibi gelebilir ama Memlük'ün tüm topraklarını tek savaşla alabilme kesinlikle gelmelidir.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 05 Ekim 2017, 22:34:35 »

Kardeş masal anlatma burda.İronman normal ve üstü oyna bakalım neler oluyor.zaten manpower başlı başına dert oluyor.Her beyliğin 10 12k ordusu oluyor sen 23k asker 9kmanpowerla başlıyorsun.beylikler arnavutluk bizans derken zaten yiyorsun bu manpoweri.
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #34 : 05 Ekim 2017, 22:37:28 »
Mandate of Heaven böylesine güzel kazanımlar sundu. Paradox (Third Rome hariç) son EU4 DLC'lerini çok iyi tasarladı.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Hertzoflar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Ekim 2017, 22:51:54 »
Bakalım.. Güzel olacağa benziyor.
Silence is the best response to a fool..

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 05 Ekim 2017, 23:51:28 »
memlüğü nasil 1550 de anca aliyorsunuz. Ben memlüğe ilk savaşimi en geç 1460 da açarim.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Azab
  • *
  • Geri Dönsün Ulu Günler...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 06 Ekim 2017, 09:26:01 »
Kardeş masal anlatma burda.İronman normal ve üstü oyna bakalım neler oluyor.zaten manpower başlı başına dert oluyor.Her beyliğin 10 12k ordusu oluyor setti 3k asker 9kmanpowerla başlıyorsun.beylikler arnavutluk bizans derken zaten yiyorsun bu manpoweri.
sürekli savaş mi yapacaksın arada bir oturup etrafta neler dönüyor ona bak.bende zor modda oynayanlardanim.man power düşünüyorsan ona göre oynayacaksin.vura vuran gideceksen ne anlamı kaldı.bazen küçük beylikleri savaş olmadan Vassal yaparakta topraklarina katabilirsiniz ilişkilerizi iyi tutarak.merak ediyorum hiç oyunlarınız boyunca casusluk aksiyonlarını kullandınız mi.? Osmanlıya gazi özelliginden man power yenilenme geliyor estateden anlarim baş ederim diyorsan ordanda geliyor.etti %40 recovery..birde idea aç %60 el insaf.estateden man power aliyorsun oyunun mingten sonra en güçlü ekonomisi sende.oyuna full danışmanla başlıyorsun.oyunun en iyi lideri sende.%5 disiplin bonusun artı pietyden %10 ordu morali artı danışman.Önüne geleni kağıt gibi katlıyorsun savaş başlamadan bitiyor zaten etrafında güçlü devlet yok rahatca ilerliyorsun daha ne olsun be hocam.çok abartiyorsunuz bazı şeyleri şapkayı çıkarıp önünüze koyun arada.iyi forumlar
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 09:49:24 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 06 Ekim 2017, 10:18:19 »
osmanlidan baska devletle de oynayin. mesela bizansi diriltmeyi deneyin
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 06 Ekim 2017, 10:20:38 »
Osmanlı bu kadar zor geliyorsa eğer oyun stratejinizi değiştirmeniz lazım. Herşeyi geçtim Osmanlı'nın gelirleri bardaktan boşanan su gibi zaten, ben önceliği vergi ve ticaret artırma binalarına verdiğim halde bir de MP arttıran bina yapabiliyorum çokça ve hiçbir zaman mp ve gelir sorunu yaşamadım Osmanlıyla.

Memlûk'ü de 1550lere bırakmamanız lazım. En kötüsü Lübnan Suriye vs gibi devletleri serbest bıraktırın. Ae sorunu olduğunda benim yaptığım taktik Karakoyunlu'ya Suriye'yi serbest bıraktırın (tek vilayet), Suriye'yi vasallayıp, Memlûk'teki topraklarını ona verin. Daha değişik stratejiler de geliştirebilirsiniz ama Osmanlı ile para, MP, genişleme dahil herhangi bir sorun yaşıyorum diyemezsiniz:) Oyunun en güçlü ülkesi.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 10:34:13 Gönderen: fksahin »
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.