Gönderen Konu: Field of Glory II - (Byzantine Games)  (Okunma sayısı 625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Field of Glory II - (Byzantine Games)
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2017, 00:21:30 »
Ufak bir bilgi olarak ilk oyunda medeniyetlerin -Ottoman, Rome, Carthage vs..- early&late ordu setleri bulunmakla birlikte oyun içi ekranında satın alınan birlikler ile (Total War skirmish gibi) Slitherine'nin oldukça pratik server ında rakibe karşı oynandığında oldukça keyifliydi. Ayrıca tarihi düzende de senaryolar vardı. Hem rakip bulmak server üzerinden oldukça kolay hem de fazla vakit almayan satrancı andıran strateji oyunuydu.

Taş,kağıt,makas mantığıyla beraber impact&charge, melee, range ve flank kuralları ile tam anlamıyla güzel oyundur. Buradan duyurulur.  8|

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2017, 00:27:14 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2017, 18:11:35 »
Barış, zannedersem şu sıralar oyun Slitherine den satışa çıkıyor, alıp almamakta kararsızım, Hex oyun olmasına rağmen HPS/JTS gibi micromanagement olmadığını tahmin ediyorum, oyunu alırsan bi konuşalım.
Nasıl, server mı var MP için ? ama herhalde PBeM seçeneği var?..
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2017, 18:12:09 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2017, 18:59:12 »
İlk oyunda multiplay sekmesinden ad ve şifre girildikten sonra multi oyun kolayca oluşturuluyordu. Pbem için e-mail ve forumda rakip aramak gerekmiyor. Slitherine server ında açtığın oyun için şifre girersen her hangi bir oyuncu dahil olamıyor. Çok pratik server i var. Rakip bulmak çok kolaydı. Server içi mesajlaşma alanı da var.

İlk oyunu çok multi oynamıştım zannedersem üzerine katmışlardır. Slitherine turnuva düzenlemişti daha eleme grubunda elenmiştim.   :popcorn:  :fpalm:
Hakan tavsiye ederim çok karışık değil. Ben de ileride almayı düşünüyorum ama şu an zaten vakit bulamadığım bir sürü oyun var.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2017, 12:55:48 »
Oldu Barış, ben de daha karar aşamasındayım... tbrk*

Bi de oyun Slitherine store da 109 TL civarı, steam de 50 TL. tam yarısı!?  :B
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2017, 14:24:31 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2017, 14:37:05 »
Matrix sitesinden alınan oyunların fiyatları her zaman daha yüksek olur ama bu sefer steam ile fiyat farkı abartı olmuş.  :suprised:

Steam ile Slitherine versiyonu arasında fark olmaz Hakan. Zaten Slitherine'den oyun aldığın zaman kayıtlı Slitherine forum hesabından steam key e dönüştürebiliyorsun. Steam için activation code veriyorlar. Steam'de de yükleyebiliyorsun.

Bu oyunun ayrıca boardgame versiyonu olduğu için oyun sistemi oldukça sağlam. Grafiklerde de Pike and shot motorunu kullanmışlar sanırım. Ben ilk oyunu çok oynadığım için indirimde alabilirim. Ama ilk kez oynayana kesin tavsiye ederim.

Bu oyunda server dışında pbem seçeneği yok zaten gerek de yok. Panzer Corps'da da öyleydi. Fakat misal GG War in the West'de hem server hem de pbem seçeneği var. Server in bir artısı tanımadığın bir oyuncuyla oynarken kötü bir hamle yaptığında tekrar load yapmanın önüne geçmek. Yani turu ilerletmeden oyundan çıktığında bile oyunu server e kaydediyor.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2017, 14:39:58 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #6 : 14 Ekim 2017, 17:06:37 »
Uzun yıllar RTS oyunlar oynadıktan sonra Ageod un Strategic Genre oyunlarına zaten 1 senede zor alıştık şimdi yine bir Tactical tarz oyun çıktı karşımıza :D ama PBeM seçeneği olması büyük avantaj- Histwar daki gibi...çünkü artık yaş ilerledikçe RTS için zaman olmuyor çoğunlukla.  :fpalm:

Total War daki gibi oyunun kendi serverı olması çok iyi, yine de kulüpten kişilerle anlaşıp PBeM oyun oynayabileceğiz herhalde, bir şekilde birbirimizi bulabiliriz server da zannedersem.  :-[

Bende "Pike and Shot" vardı ama grafikler yüzünden hiç oynamadım desem yeridir, sonradan da duydum ki Pike and Shot ı kaldırmışlar ve yerine "Pike and Shot: Campaigns" gelmiş. Ben almadım. Bir arkadaş TWC ye dahil edelim dedi, bilmiyorum oynanır mı FoG II varken? Gerçi oyunların devirleri farklı tabii...  :popcorn:
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2017, 17:07:45 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2017, 22:48:58 »
Benim hex bazlı oyunlarla tanışmam Operational Art of War ve Rising Sun üzerinden.  https://www.gamespot.com/reviews/rising-sun-review/1900-2532813/

Araya bir çok oyunlardan uzak kaldığım 'karanlık dönem' girdi. Şimdiki çocuklara sunulan grafik bazlı yarı tarihi kolay oynanan oyunlarla birlikte bir çok tur bazlı stratejik içeriği olan oyunlarda eskiye nazaran oldukça fazla.

Sanırım 30'lu yaşların başında tur bazlı oyunların değerini anladım ve takipçisi oldum.  :) Bugüne kadar devam etti.

« Son Düzenleme: 18 Ekim 2017, 22:51:14 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2017, 15:17:40 »
Yarın umarım alıyorum FoGII yi. Kulüpten Basilhare,Goldy,Tyler,Dave ve Ryohei56 nın da aldığını öğrendim. tbrk* Bayağı bir süre oyalanacağız anlaşılan. Belki Ageod oyunlarına ufak bir ara veririm, tabii FoGII ne kadar eğlenceli bilmiyorum, Zmiy ile son oynadığımız 3 AJE çok hoşuma gitti, yerini doldurabilecek mi bakalım?  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2017, 15:20:59 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2017, 16:30:10 »
Hakan al ama bence Amerikan İç Savaşı tarihini bana göre campaign boyutunda en iyi anlatan oyun olan AGEod'un Civil War 2'yi de bir ara mutlaka edin. Müthiş detaylı ve firmanın zirve noktası. Nehir savaşları, liman ablukası, gerilla, yerliler vs.. ile tüm mekanikleri kullanıyor.

FoGII çabuk oynanan ve kulüpte turnuva düzenlenebilecek bir oyun. Ama AGEod oyunları daha üst düzeyde.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2017, 22:02:26 »
Anladım, olur Barış CW2 ye bi bakarım ilerleyen günlerde...gerçi ammerikan iç savaşı ilgimi çekmiyor çok ama Ageod o başlıkta iyiyse denemekte fayda var...

Birisi daha sanki FoGII için biraz yüzeysel dedi, zannedersem sen de onu kastediyorsun Barış? Bilmiyorum aslında kararsızım hala  ;D o zamanı harcamaya değer mi o oyun için Ageod lar varken. Ama dediğin gibi almakta fayda var hazır kulüpten 3-5 kişi de almışken, belki turnuva düzenleriz ilerde dediğin gibi.  :popcorn:
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2017, 22:02:56 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Ekim 2017, 00:32:37 »
Evet kulüp oyunları açısından basit kaçabilir. Daha çok Panzer Korps gibi vakti olmayan için hızlıca oynanan ve hikayesi olmadığı içinde evvelki tur akılda kalmayan bir oyun diyebilirim. Yinede kulübe oyuncu katmak için Slitherine turnuvasına katılmak iyi olabilirdi.

Bana göre kulüpte daha ağırlığı olan oyunların ve tecrübeli oyuncuların olması her zaman iyi olur. Mesela RuS beta aşamasında thedoctorking ile oynadığım oyunlar keyifli geçmişti. Kendisi savaş tarihi meraklısı ve şu an GG War in The East'e başlamış. Senin hex oyunlarına ve II. DS dönemine ilgin olmadığını biliyorum ama Gary Grigsby oyunları öğrenmeye yatırım yapmak iyi olabilir. İleride GG War in the East 2 çıkacağı içinde bu derinlikte bir oyunun olması strateji üzerine sohbetin kalitesini arttırır.

Tek dezavantajı fazlaca vakit istemesi. Günlük turlarla oynanması zor. WitE'i pbem oynadığımda Sovyet oyuncusu ilk tur için 3-4 günlük süre istemişti.  krp*

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #12 : 20 Ekim 2017, 18:17:12 »
Galiba dediğinde haklısın. Oyunu alıp tutoriallara baktım. Ne kadar çeşitlilik var gibi gözükse de harala gürele gibi hissettim. Ageodlarla karşılaştırmam belki yanlış olacak, belki tactic genrelerle karşılaştırılabilir, HPS/JTS ye tercih ederim gibi. Ama daha erken konuşmak için, haftaya manuale bakacağum, sonra da biraz MP yaparım umarım.  :popcorn:

Evet ne yazık ki fazla zaman gereken pbemlerden uzak duruyorum. Ageodlar (tabii hepsi değil  ;)) bunun için bana ideal. Belki ilerde GG War in the East 2 vs olabilir, sen kulüpte rakip bulursan belki orada başlatabilirsin oyunu...
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 18:30:49 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Ekim 2017, 23:11:17 »
GG War in the East'i 8 kişi oynamışlar. http://www.matrixgames.com/forums/tm.asp?m=4250683&mpage=1&key=

JTS oyunlarında olduğu gibi Ordu gruplarını bir oyuncuya verip oynanabilir aslında. Çok verimli olur mu tartışılır, ama micromanagement azaltır.
Matrix forumlarında en son 2 oyuncuyla GG War in the West'in kısa senaryolarını oynamıştım. Grand campaign için rakip sıkıntısı yok. Ama kulüpte oynayan olursa daha hoş olabilir.

Slitherine&Matrix'in sattığı oyunları takip ederim ama en büyük projesi Gary Grigsby oyunları. O yüzden tavsiye etmiştim. Arada ilginç oyunlarda çıkıyor.

FoGII ile ilgili daha çok gözlem bekliyorum. Bakalım sevecek misin Hakan. MP resimlerini bekliyorum. :)

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #14 : 04 Kasım 2017, 10:38:27 »
Slitherine zaten devamlı FOGII Turnuvası düzenliyor ve yakında TWC FOGII Turnuvası da başlayacak umarım ve sadece kulüp FOGII olyuncuları arasında olacak rekabet.  :ceasaryes: Hazırlıklar devam ediyor... ^^
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2017, 10:42:21 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 04 Kasım 2017, 23:48:20 »
Benim yıllardır gözlemim micromanagement ı fazla oyunlarda rakibin turlara sadakati ve devamlılığı aranıyor. Bu açıdan kulüpler iyi bir çatı. Fakat daha kolay oynanan ve server sayesinde rakibe kolay erişilen oyunlarında kulüpte olması artı. Belki bu vesileyle kulüpte oynanan AGEod oyunlarına da ilgi olur.

FOGII'nin methini duydum bende ileride katılırım Hakan. Skirmish tarzı sadece taktiksel tarz savaşlar olsa da heyecanlı olacağından eminim.  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2017, 00:00:46 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 05 Kasım 2017, 16:16:23 »
Oyunu indirdim ama tutorial'ı bile beceremedim. :( Güzel bir oyuna benziyor ama İngilizce.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #17 : 06 Kasım 2017, 20:03:21 »
Evet Barış, çok büyük stratejiler gerekmiyor gerçekten ama ince detaylar var anladığım kadarıyla savaşlarda. Daha manuali okumaya fırsatım olamadı  :-[ ama tutoriallar zevkliydi.

alemdar oyunun fazla ingilizce gerektirdiğini zannetmiyorum, tutorial da nerede takıldın?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #18 : 06 Kasım 2017, 20:06:32 »

TWC FOGII turnuvası "The Die is cast" 1 Aralık ta başlıyor!..  :ceasaryes:

« Son Düzenleme: 06 Kasım 2017, 20:08:55 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Kasım 2017, 21:54:19 »
Evet Barış, çok büyük stratejiler gerekmiyor gerçekten ama ince detaylar var anladığım kadarıyla savaşlarda. Daha manuali okumaya fırsatım olamadı  :-[ ama tutoriallar zevkliydi.

alemdar oyunun fazla ingilizce gerektirdiğini zannetmiyorum, tutorial da nerede takıldın?
mesela zoc ne demek çözemedim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #20 : 07 Kasım 2017, 14:52:54 »
Kontrol bölgesi olması lazım Alemdar...

Alıntı
google translate:
Hareket, düşmana yaklaştığında şu şekilde kısıtlanır:
Her birim, doğrudan önündeki kareye birincil bir ZOC (kontrol zonu) uygular.
Ayrıca, birincil ZOC un her iki tarafındaki kare için ikincil bir ZOC uygular.
Birimin hareketi düşmanın birincil veya ikincil ZOC una girebilir, ancak bunun ötesine geçemez.
Birimi seçtiğinizde, potansiyel hareketini etkileyen düşman ZOC'lar ekranda gözükür, birincil ZOC'ler için kırmızı vurgulama ve ikincil ZOC'ler için sarı kullanılarak belirtilir. Aynı rengin noktaları, hangi birimin ZOC u uyguladığını gösterir.
Halihazırda bir düşman ZOC unun içindeki birim, düşmandan uzaklaşmaktan başka bir hamle yapamaz - bu da (dönme kısıtlamaları nedeniyle) çoğunlukla hafif birlikler için mümkündür. Hareket yönü, düşman biriminden doğrudan 45 derece uzakta olmalıdır. Yanlara doğru harekete izin verilmez - bu özellikle hafif birliklerinin kayganlığını azaltmak için tasarlandı. Birim birden fazla düşman ünitesinin ZOC unda bulunuyorsa, hangisinden daha uzakta durması gerektiğine oyun karar verecektir – birincil ZOC 'lara öncelik verilmesi.
Birincil ve ikincil ZOC lar unit hareketini eşit derecede etkiler ancak birincil ZOC'lar dönüşler ve  charge lar üzerinde ilave etkilere sahiptir.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2017, 14:54:54 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 07 Kasım 2017, 16:17:38 »
Ne yazıkki oyunu anlamaya vaktim yok. Üniversite sınavından sonra biraz ingilizcemi geliştirip ageod oyunlarına ve bu tarz oyunlara başlamayı düşünüyorum. Belki o zamana burada olursanız turnuva atarız.

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #22 : 08 Kasım 2017, 08:40:51 »
Tabii Alemdar, umarım pek beraber buralarda oluruz da Ageod ve FOGII oynarız.  tbrk*