Gönderen Konu: Macaristan oyunumda taktikler  (Okunma sayısı 702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Macaristan oyunumda taktikler
« : 24 Eylül 2017, 12:18:55 »
1468 yılındayım. Osmanlı'dan 3, Bosna'dan 2, Sırbistan'dan 2, Eflak'tan 2 vilayet aldım. Müttefikler sağlam. Arnavutluk'u genişlettim, Venedik ve Osmanlı'daki vilayetlerini aldı. Aragon Kastilya'nın derebeyi oldu, Fransa ile olan veraset savaşında Paris'i ben işgal ettim.

Şuan düzgün bir ekonomim var.
Taktik verin lütfen.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Macaristan oyunumda taktikler
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2017, 12:38:46 »
Bohemya, Lehlere düşmansa ortaklaşa yiyin. Lehistan kurulmadan. Rusyayı'da yanına alırsan Bohem, Rus, Macar. Polonya toparlanamaz.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Hearts of İran

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2017, 17:14:15 »
Macaristan ile hiç oynamadım ama baş düşmanın her zaman için Osmalıdır. Ondan önce Balkanları yutmalisin. Polonya rival atarsa ona karşı Moskova ile ittifak yapmaya çalış. Eğer Polonya rival atmazsa Osmanlıya karşı onunla ittifak kurmaya çalış. Bohemya yönüne yapacağın bir genişleme hem seni Polonya'nın direk hedefi yapar hem de Avusturya ve diğer imparatorluk ülkeleri ile olan ilişkini etkiler. Güneye Osmanlı, Venedik ve diğer Balkan ülkelerine doğru yayilman en iyisi olur senin için ve iyi bir ticaret geliri elde edersin.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2017, 18:03:45 »
Şuan 1510 yılı. Protestan oldum (kilise faydaları ve vergi arttırımı için). Dini kargaşa sona ermek üzere dini birlik %78 şuan. Osmanlı'ya 1475'te Aragon, Kastilya, Napoli, Arnavutluk, Avusturya, Lehistan, Ragusa ile saldırdım. Dededen Arnavutluk'a 1, kendime 3 toprak aldım birde tazminata bağladım. SS eve gidince atacağım, Venedik'e de saldırdım İstirya, Dalmaçya ve Venedik Adası'nın önündeki iki vilayeti aldım. Moskova Litvanya'yı yiyor, Litvanya Lehistan ile PU olmadı. Fransa'ya Aragon saldırdı baya büyüdü şimdi. Sırbistan, Eflak, Ragusa ve Bosna Krallığı'nı yedim. Ragusa vilayet kültürünü Macar yaptım. Bu arada yazmayı unuttum, hanedanım Habsburg.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2017, 19:33:58 »
Direk boğazları alsaydın iki savaşta Osmanlıyı rahat bitirebilirdin donanmayla kapatırdın
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #5 : 24 Eylül 2017, 20:06:21 »
Direk boğazları alsaydın iki savaşta Osmanlıyı rahat bitirebilirdin donanmayla kapatırdın
Macaristan oynuyorum donanma diyorsun :) Denize kıyısı olan 5 vilayetim var (Osmanlı ile savaşırken 2 idi), bu halde donanma yapmak zor bir hayal. Ayrıca ordum zayıf, ülkemin toprakları zayıf, bu halde müttefiksiz Osmanlı ile savaşacak ve boğazları savunacak kudreti Batı Hun kanımda bulamıyorum :D

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2017, 23:14:40 »

Bunu ancak hileli oyunda başarabilirsin Macaristan'la:)

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2017, 12:11:07 »
Eskiden boğazı kapatıyordur ai Osmanlı Kırımdan dolanıyordu  :wall: kafayı yiyorduk.Şimdi boğazın bir tarafını kapatmadan donanma işlemiyor.Boğazda Edirnede kala Kocaelinde kale İstanbulda kale...Sıkıntı oluyor.Ama donanma ideası alırsan hem adm mil puanını harcamazsın hemde İtalyayla baş edebilirsin.Tabii her şeyden öncesi Osmanlıyla aranda büyük bir development farkı olması...

İşin kötüsü Osmanlıdanda olsa fazla toprak alırsan Avrupa ae alıyor  :fpalm:  :fpalm:
Hani dosttuk hani haçlı seferi yapıyorduk  :)

Bu arada Lehlere güvenme.Commonwealt kurulursa Osmanlıdan daha bela olur sana...
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2017, 14:01:32 »
@Ügüt Lehistan aşırı zayıfladı, bu sebeple savaş ilan ettim az önce ve Modolska ile Boğdan eyaletlerini aldım. Osmanlı'da Moskova ile savaşıyor.
Ordum artık güçlü, kalite ve saldırı fikirlerinden ilerledim.

Bir sonraki fikir Kolonicilik mi Ekonomi mi yoksa Nicelik mi olsun sizce arkadaşlar?

Çevrimdışı wintermute

• Müsellem
  • *
  • - Memento Mori -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Eylül 2017, 14:17:54 »
Kolonicilik demek donanma demek, domamma demek denizcilik geleneği ve büyük bir filo demek. En nihayetinde büyük filo ise büyük masraf anlamına gelir, koloni giderlerini saymıyoum bile. Macaristan'ın bu topa girmeye hazır mı?
Acta est fabula

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2017, 14:24:38 »
Donanma git  tbrk* .adm ve mil puanın kalır hem.hemde bizim denizi yaparsın.

İtalyan ulusuna çevirip İtalya ve roma zor ama imkansız değil  :)
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #11 : 25 Eylül 2017, 14:30:05 »
Macaristan kalmak istiyorum. Macaristan hırsları ve gelenekleri gayet güzel, sondaki olumsuz dini birliği yok ediyor.
Dini kargaşa bitti bu arada. Fazla zor olmadı süreç.

Şuan 8 Savaş Gemisi, 11 Kadırga'ya sahibim. Koloni kurmayı özellikle toprak kazanmak için istiyorum. Avusturya PU'ya gelmeden (ki bu zor bir ihtimal) KRİ içinde genişleyemiyorum. Lehistan, Litvanya, Moskova ve Osmanlı dışında da genişleme ortamım kalmadı.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2017, 14:40:21 »
hocam ae yememek için bir italyaya iki anadoluya gircen. bu şekilde 100k asker yapınca polonya'yı istila edersin. rusya seni savaşlarına çağırıyorsa ittifağını bitir. rusyanın güçlenmemesi lazım. sen italya ve anadoluyu tamamen alınca zaten rusya'ya warning atarsın genişleyemez işlem tamam.

sonra düğmeye basar almanya'yı istila edersin. taaa buralara kadar herhalde iberyadakiler, bohemya yada iskandinavya'ya falan bi pu çakmışındır diye düşünüyorum.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2017, 15:16:56 »
İlla kolonicilik yapacağım dersen güçsüz Lehlerden yol yap Moskovayı alırım diyorsan.Rusyadan ilerleyebilirsin.
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #14 : 25 Eylül 2017, 15:21:32 »
Moskova bana yenilir şuan paralı asker bassam. Lehistan ve Litvanya'yı, sonra Moskova'yı Osmanlı daldığında dalarak almayı düşünüyorum. İtalya'ya güçlü müttefikleri sayesinde giremiyorum.
Osmanlı benden iki kat güçlü, onlarla savaşamıyorum. Onlarda bana saldırmıyor Savoy, Aragon, Kastilya, Napoli ve Avusturya müttefiğim olduğu için.

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Eylül 2017, 15:34:26 »
Kolonicilik Macaristan ile çok gereksiz olur. Koloni topraklarına erişebilmen bile çok uzun zaman alacaktır (colonial range). Polonya'nın güneyi, Moldova, Kırım ekseninde genişleyip gelirlerini artirirsan hem Moskova'nın bu yönde ilerlemesini engellersin hem de Osmanlıya kafa tutacak hale gelip Anadolu üzerinden İskenderiye'ye gidersin. En mantıklı genişleme bu olur. Ekonomi ve ticari idea al mutlaka.

Çevrimdışı wintermute

• Müsellem
  • *
  • - Memento Mori -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Eylül 2017, 15:59:41 »
Moskova bana yenilir şuan paralı asker bassam. Lehistan ve Litvanya'yı, sonra Moskova'yı Osmanlı daldığında dalarak almayı düşünüyorum. İtalya'ya güçlü müttefikleri sayesinde giremiyorum.
Osmanlı benden iki kat güçlü, onlarla savaşamıyorum. Onlarda bana saldırmıyor Savoy, Aragon, Kastilya, Napoli ve Avusturya müttefiğim olduğu için.

Ben de Kırım civarına genişleyerek Rusların önünü kesmeni ve Akdeniz'e inmeni öneriyorum. Sömürgeciliğe geç kalıp asla tam yapamayacak gibisin. İtalya da bir tercih olabilir.
Acta est fabula

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #17 : 25 Eylül 2017, 16:20:20 »
Şuanki harita ve gemi sayım.
Bilgisayarın başında önerilerinizi uygulayacağım.

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #18 : 25 Eylül 2017, 16:34:08 »
F11 hocam F11

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #19 : 25 Eylül 2017, 16:48:25 »
Bilgisayarda internet yok ondan telefondan çekiyoruz :)
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2017, 16:49:09 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #20 : 10 Ekim 2017, 15:33:55 »
Oyuna yeniden devam edeceğim yıl aynı taktik alalım :)

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 16 Ekim 2017, 18:15:47 »
Ara mı verdin?
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü