Gönderen Konu: [SORU]Eski Türk Yasaları  (Okunma sayısı 272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mami2003

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ejder Yalçın
    • Profili Görüntüle
[SORU]Eski Türk Yasaları
« : 14 Eylül 2017, 22:09:48 »
1- Türk'ten köle olmaz
2- İki Türk, tek düşmana saldırmaz.
3- Atlı bir Türk, yaya düşmana saldırmaz.

4- Yalan söylemek yasaktır.
5- Aman diyene el kaldırılmaz.
6- Kadın ve çocuğa vurulmaz, esir edilmez.
7- Bunlara riayetsizliğin cezası ölümdür.

Türk'ün Türkten başka dostu yoktur ...
Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki fakirlik suç sayılsın
bilge kağan

Böyle bir şey gerçekten var mıdır ? Var ise gerçekten çok onurlu ve şerefli bir millet olduğumuzun 1 kanıtını daha elde etmiş bulunuyoruz.

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: [SORU]Eski Türk Yasaları
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2017, 22:16:19 »
Bilmiyorum ama kitap önerisini  buraya yazayım konuyla ilgili. Boğaziçi yayınlarının Orhun YAzıtlarının tamamının çevirisi olduğu kitabı oku. Tavsiye ederim kesinlikle.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı mami2003

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ejder Yalçın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2017, 22:17:59 »
Bilmiyorum ama kitap önerisini  buraya yazayım konuyla ilgili. Boğaziçi yayınlarının Orhun YAzıtlarının tamamının çevirisi olduğu kitabı oku. Tavsiye ederim kesinlikle.
İnşallah unutmam çünkü daha yeni 3 tane kitap aldım.

Çevrimiçi Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2017, 22:24:18 »
Nerede yapıyormuş ?
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı mami2003

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ejder Yalçın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2017, 23:05:02 »
Nerede yapıyormuş ?
neyi nerede yapıyormuş ?

Çevrimiçi Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2017, 23:06:42 »
Pardon yazıyormuş ?  ;D
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı mami2003

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ejder Yalçın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2017, 23:13:10 »
Pardon yazıyormuş ?  ;D
Hocam yazdıklarından hiçbirşey anlamadım ;D

Çevrimiçi Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2017, 23:15:32 »
Bu bilgiler Nerede yazıyor ?
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı mami2003

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ejder Yalçın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2017, 23:19:21 »
Bu bilgileri sanırım okul kitabımızda yazıyordu.

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Eylül 2017, 00:46:49 »
Efendim Prof. Dr. Muharrem Ergin'in kitabına sahibim ve Göktürk anıtlarını defalarca okumuş birisi olarak şu kadarını söyleyebilirim ki Orhun kitabelerinde böyle bir yazı geçmiyor.

Şimdi ufak bir analiz yapalım (bunların gerçek olacağını düşünmüyorum fakat o dönemki uygulamalarla karşılaştıracağız)

1- Türk'ten köle olmaz
2- İki Türk, tek düşmana saldırmaz.
3- Atlı bir Türk, yaya düşmana saldırmaz.
4- Yalan söylemek yasaktır.
5- Aman diyene el kaldırılmaz.
6- Kadın ve çocuğa vurulmaz, esir edilmez.
7- Bunlara riayetsizliğin cezası ölümdür.

1- Türk'ten köle olmaz; Türkler ve Moğollar gibi Orta Asya halkları genelde esirlerini boylarına göre sıralardı. Bir kağnı tekerleğinin önüne konur. Boyu tekerleği aşan kişi eğer yaşlı kadın veya erkekse esir alan kişi istediğini yapardı. Genelde bu kişiler öldürülürdü. Boyu tekerleği aşan erkek ve kadınlar eğer sağlıkları el veriyorsa çalıştırılırdı. Buraya bir parantez açmak istiyorum göçer Türkler genelde boyu tekerleği aşan herkesi öldürürdü çünkü köle beslemek daha çok boğaz demek ve bozkırda yaptıracak iş yoktur. Boyu tekerleği aşmayanlar çocuk sayılırdı ve zarar verilmezdi. (Bu anlattığım kanun genelde Moğollar ve onlara yakın olan Karait, Nayman, Öngüt, Merkit gibi farklı Türk boylarına mensup kişilerce uygulanırdı. Gerçek tarihte de Cengiz Han'ın hayatını anlatan tarihi eserlerde Tatar boylarının baskını sırasında Cengiz Han'ın bu sayede hayatta kaldığını yazarlar. ) Maddeye gelince. Bir Türk tabii ki de başka bir Türk'ü esir alabilir. Bunun pek çok örneği vardır. En önemli örneklerden birisi Attila'nın esir aldığı Türk beyleridir.

2- Hiç bir ulus böyle bir kuralı uygulamamıştır. Olması ihtimal dahilinde olamaz çünkü savaşta her türlü yöntem uygulanabilir. Bu resmen savaş taktiği yapmayın demek gibi bir şeydir.

3- Tarihsel olarak imkansız. Türklerin savaştığı Çinliler ve özellikle Bulgar, Hun gibi Türk boylarının savaştığı Romalılar, Slavlar neredeyse hiç atlı birim kullanmazdı.

4- Her ulus için geçerlidir. Ancak kanun olarak değil ahlak kuralı olarak geçerlidir. Özellikle cezası ölüm olarak gösterilmesi hiç mantıklı değil.

5- Aman diyen köle edilir 1. maddede yazdığımız gibi sahibinin istediği olurdu. (Genelde verecek iş olmadığı için öldürülürdü)

6- Kadın ve çocuk vurulur esir edilir. Hatta Han'ın eşi Hatun'da kabul ederse Han ile evlenebilir bile.  (Hatun'un izni olmazsa bu olay asla gerçekleşmez)

Yani bu kanunların gerçek olması pek olası değil.

EDİT: İmla. (Aman diyen yazacağım Aman eden yazmışım sizlerden çok özür diliyorum)

EDİT: Bir kaç şey ekleyeyim. Bu kanunların gerçek olmaması Türklerin barbar olduğunu göstermez. Özellikle köle mevzularında şunu asla unutmayın ki köle demek beslenecek boğaz demektir ve Türkler savaş zamanı asker, barış zamanı çiftçidir. Çocukları olan kişiler genelde bir sefer kendileri bir sefer eşleri şeklinde yer değiştirerek sefere giderler ve geri kalan işleri kendileri yaparlardı. Evli olmayan ya da evli olup da çocuğu olmayanlar anne-babalarının yanında kaldığı için işlerle anne-babaları ilgilenir kendileri savaşa giderlerdi. Yani Türkler hiç bir zaman köle ihtiyacı duymamışlardır ve hayatta bırakılan köle demek ileride intikam oduyla yanacak bir köz demektir. Köz söner ancak en ufak bir esintide tekrar parlar.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2017, 19:05:10 Gönderen: SteppeWarrior »

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Eylül 2017, 01:02:09 »
Evet ders kitaplarının güvenilir olmadığını bir kez daha görmüş oldum.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Hearts of İran

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Eylül 2017, 01:24:44 »
Evet ders kitaplarının güvenilir olmadığını bir kez daha görmüş oldum.

Efendim şahsen yeğenlerimin ders kitaplarına baktığımda tarihten soğuduğumu belirtmeliyim. Ancak bu yazıları aslında yadırgamamalıyız. İnsanlar genelde kitapları hazırlarken çok dikkat etmiyorlar. Çocuklara ahlak kurallarını aşılamak isterken böyle tarihi yanlışlar yaparak bilmeden de olsa bilgi kirliliği yaratabiliyorlar.

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
  • Yol ver Türk'ün bayrağına.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Eylül 2017, 02:58:53 »
Sadece müfredat değil bütün sistemin komple değişmesi gerekiyor. Kürşad ihtilalini gerçekmiş gibi anlatan hocamız vardı bizim.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Eylül 2017, 08:34:54 »
Sadece müfredat değil bütün sistemin komple değişmesi gerekiyor. Kürşad ihtilalini gerçekmiş gibi anlatan hocamız vardı bizim.

Kür Şad ihtilali denen olayı ben Göktürk Anıtları'nda geçtiğini görmedim ancak Çinliler bu olaydan bahsediyorlar. Yaz sarayını basan bir Türk'ten ancak bizim aksimize yabancılar bu olayı özgürlük ve bağımsızlık için değil yağmalamak ve öldürmek için yaptıklarını yazıyorlar. Elbette amaçları belki kötüleme, belki gerçekleri anlatmak bilemeyiz ancak dediğim gibi Orhun Kitabelerinde yazmıyor.

Çevrimdışı mami2003

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ejder Yalçın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Eylül 2017, 08:52:09 »
SteppeWarrior cevabın için teşekkür ederim.

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 15 Eylül 2017, 08:58:22 »
SteppeWarrior cevabın için teşekkür ederim.

Rica ederim, her zaman :D

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
  • Yol ver Türk'ün bayrağına.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Eylül 2017, 13:00:42 »
Kür Şad ihtilali denen olayı ben Göktürk Anıtları'nda geçtiğini görmedim ancak Çinliler bu olaydan bahsediyorlar. Yaz sarayını basan bir Türk'ten ancak bizim aksimize yabancılar bu olayı özgürlük ve bağımsızlık için değil yağmalamak ve öldürmek için yaptıklarını yazıyorlar. Elbette amaçları belki kötüleme, belki gerçekleri anlatmak bilemeyiz ancak dediğim gibi Orhun Kitabelerinde yazmıyor.

Nihal Atsız'ın Çişeşuay adındaki bir Türk'ten etkilendiği kesin özellikle 40 kişi ile basma konusunda. Ama dediğim gibi sadece etkilenme. O adamda milli bir kahraman çıkmaz çünkü kendi iradesi ile Çin imparatoruna bağlanmış ve isyanı da milletin bağımsızlığı için değil, rütbe atlayamadığı için çıkarmış. Çin belgelerinde de aynen böyle yazar. Çişeşuay tabi Çinlilerin koyduğu bir isim gerçek ismini bilemiyoruz çünkü elimizde kendi yazdığımız hiçbir belge yok.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Eylül 2017, 14:00:04 »
Nihal Atsız'ın Çişeşuay adındaki bir Türk'ten etkilendiği kesin özellikle 40 kişi ile basma konusunda. Ama dediğim gibi sadece etkilenme. O adamda milli bir kahraman çıkmaz çünkü kendi iradesi ile Çin imparatoruna bağlanmış ve isyanı da milletin bağımsızlığı için değil, rütbe atlayamadığı için çıkarmış. Çin belgelerinde de aynen böyle yazar. Çişeşuay tabi Çinlilerin koyduğu bir isim gerçek ismini bilemiyoruz çünkü elimizde kendi yazdığımız hiçbir belge yok.
İhtilali neden çıkardığı konusu tartışmaya açık. Ama elbette dediğin gibi Aşina Çişie'nin (Farklı söylenişleri mevcut) adı il defa 11.yüzyılda yazılmış Çince eser Suçi Tongçuen'de geçiyor.