Gönderen Konu: Bizans Hayatta kalma sorunu  (Okunma sayısı 630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AHMET EREN SARIKAHYA

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Bizans Hayatta kalma sorunu
« : 08 Eylül 2017, 01:24:09 »
Bizans ile oynamaya çalışıyorum ama Osmanlı çok güçlü. Üstelik Osmanlı saldırmasa bile Venedik saldırıyor. Hiç bir süper güç de benle müttefik olmuyor. En fazla 5 sene sonra yok oluyorum. Daha önce Bizans ile oynayan varsa yardım edebilir mi  ?

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Hayatta kalma sorunu
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2017, 09:43:32 »
Polonya veya Macaristan ile dost ol.Dip. geliştiren advisor al.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2017, 09:47:18 »
yeni dlc lerle çok ama çok zorlasti bizansi kurtarmak. Zamaninda basarimi aldigim icin memnunum
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı kerem1249

• Işık için Karanlık
  • Yönetici
  • *
  • Winter is coming...
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2017, 12:25:36 »
Tapınak Şövalyelerine saldır, sonra onları ilhak et ve başkentini Rodos'a taşı.
Ardından güçlü müttefikler edinerek Venedik, Memlük falan yayıl. İstanbul'u üzerindeki binaları yıkarak Osmanlı'ya teslim et. Yani başka yol göremiyorum :D
Cumhuriyet bayramımız tüm ulusumuza kutlu olsun.

"Cumhuriyeti biz kurduk, on yaşatacak ve yüceltecek olanlar sizlersiniz."
Mustafa Kemal Atatürk

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2017, 18:26:14 »
Polonya veya Macaristan ile dost ol.Dip. geliştiren advisor al.

Diplomatik itibar için Atinayı ilhak etmem lazım Polonya ile Macaristan benle müttefik olmuyor. Tapınak şovalyeleri ve diyer çevre ülkelerde Venediğin koruması altında.

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2017, 18:36:51 »
Atina'yı ilhak edersen -3 diplomatik itibar kaybedersin, müttefik bulman iyice zorlaşabilir. Eğer oyun başı Osmanlıya rival atabilirsen, onun düşmanlarıyla +20 ilişki kazanırsın. Bu sayede Polonya ya da Avusturya'yla müttefik olabilirsin. +1 diplomatik ilişki veren danışman alıp, ilişki geliştirirsen sorun olacağını sanmıyorum.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Haeloth

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Eylül 2017, 16:54:33 »
Aslında DLCin varsa o kadar zor değil. Ben achievementımı v1.22'de almayı başardım ve de açıkçası bi kere götürmeye başladıktan sonra çok da zor olmadı, gerisi çorap söküğü gibi geldi. (Yine bi kaç restart attım ama yine de diğer runlarım kadar zorlanmadım, Luck of Irish achievementı beni en çok zorlayandır hala)

İşin ilk başında Polonya ve Macar birbirine rivallik atmış mı ona bi bak önce ve de diplomatic reputation veren advisor var mı diye bak, Poland Macarı rivallediyse ya da tam tersi olursa ve de advisor yoksa restart at baştan dene. Bunları sağladıktan sonra Light Ship'leri Atina ve Memlüke sat çünkü sana o para lazım olacak. Moradaki kaleyi direk yık gitsin bi şeye yaramıyor zaten en azından para kazanırsın adam gibi. Sonra force limitine kadar asker bas (11 oluyor sanırsam başta force limit) ve de 4-5 tane en azından heavy ship basman lazım, ne polonya ne macarda adam gibi filo yok ve de senin boğazları elinde tutman lazım, 5 tane heavy ship oyunun başında osmanı yenmene genelde yeterli oluyor denizde. (Heavy ship pahalı bi olay gerekirse borç falan al çekinme).

Bütün bunları yaptıktan sonra diplomatların döner dönmez candara claim atmak için spy at, macar ve polonyayla ilişki kas diğer iki diplomatla da. Claimi attıktan sonra hemen adama gir, general olarak kralı ya da heiri ver ikisi de çöp zaten ölseler de bi şey olmaz. Şimdi buraya kadar, düşük ihtimalle eğer Macar ve Polonya seninle ally olabiliyorsa ne ala, çünkü sen girince candara genelde osman da giriyor, osmandan önce candarı düşürüp vassal yaparsan candarın o sıradaki osmanla olan savaşını kendin üstleniyorsun ve de defensive war olduğundan diğer bütün elemanları beleşe çağırıyor yok toprak vereyim de trust düşmesin falan uğraşmıyorsun ve de bu durum baya avantajına geliyor, ama bu çok zor bu ihtimal o yüzden genelde olmaz.

Şimdi yukardaki işe yaramadığını varsayıyorum, direk candarı annexle ve de hemen theodoro'ya spy at. Claim attıktan sonra hemen gir theodoroya. Theodore trabzonla ally, trabzon da gelecek savaşa ama trabzonu direk co-belligient olarak alma, gürcüler elemanı garantilediğinden aynı anda hepsiyle uğraşmak zor olur. Önce trabzonla ayrı barış yap ve de, trabzonu yemeden önce bi save al, ben direk aldığımda trabzonu osman warning atmıştı ama vassalladığımda warning atmamıştı o yüzden vassallamıştım trabzonu, sen de duruma göre ne yapacağına karar verirsin. Ondan sonra da savaş lideri theodoroyu da ye.

Bu noktaya kadar geldikten sonra, osman muhtemelen albaniayı yemiş olur ilk ona dalıyor zaten, sonra candara, sonra da ya ak koyuna ya da bizansa giriyor. Burada hala daha eğer macar ya da polonya ally olarak gelmiyorsa (bende gelmemişlerdi) ya altın orda ya da QQ'nun tributary state'i olmanı tavsiye ederim, polonya ve macarla ally olana kadar osmanı olabildiğince geciktirmen lazım. Bi de üstüne Wallachia ile ally olabilirsin ki osman bi kaç kez düşünsün sana girmeden önce, amaç osmanın olabildiğince geç girmesini sağlamak. Ben altın ordayı almıştım QQ kabul etmediği için.

Daha da sonrasında QQ'dan önce gürcistanı yalayıp yutman lazım claim atıp direk gir gürcistana. Savaş esnasında çerkezyaya da claim atma işlemini başlat. Gürcüyü yut, sonra çerkezleri. Bu noktadan sonra iyi bir asker basacak duruma gelirsin zaten, o yüzden macar sana daha bir iyi bakmaya başlar. Polonya da vassallarından birini annexler ki bundan sonra ilişki slotu da boşalır adamın, ally olma işlemi çok daha rahat olacaktır. Onlarla ally olduktan sonra tributary state olayını iptal edersin direk zaten.

Ben aynen burda dediklerimi yaptım ve de başardım bir kaç denemeden sonra :) Arada aksilikler olabilir, mesela avustur bazen macarı pu yapıyor eventle. Bütün bunlardan sonra şansa bağlı olarak bir kaç tane alternatif genişleme yolun olabilir. Bende altın orda kırıma girmişti, o sırada ben de girdim kırımı aldım (komple değil de sadece kırım toprağını ama bi tek oranın bile sağlam developmentı var) Sonrasında ırak bağımsız olunca QQ'ya girdim tebrizi ve çevresindeki bir iki toprağı aldım, içinden ermenistan çıktı onu da yedim. Altın ordadan astrakhan çıktı ona da girdim. Hatta ben bu savaşlarla uğraşırken macar kendisi girdi osmana, yanına polonya, avustur, ve beni de çağırdı (ben avusturu ally alamamıştım daha o yüzden bu aslında biraz iyi de oldu ilk savaş olarak osmanı zayıflatmak adına) Bütün bunları başardıktan sonra bi şekilde yürürsün zaten. Son tavsiye: donanma çok önemli polonya + macar + avusturu alsan bile bütün donanma senden çıkıyor hiç birinde liman yok zaten adam gibi, osmanı yenebilecek donanman olması şart. O yüzden heavy ship dedim zaten direk en başında bu olayın.

Ha bi de daha zor bi taktik var, osmanı negroponteye sıkıştırma taktiği ama hiç uğraşma derim ben baya denedim olmadı :D

Edit: Bu arada bütün bunların hepsini ben akıl etmedim, r/EU4'de bi eleman paylaşmıştı ordakini biraz kendime uyarladım sonuç mis gibi de oldu :D Allah o adamdan razı olsun :D
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2017, 17:11:34 Gönderen: Haeloth »

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2017, 19:19:15 »
Şimdi Lehistan'la müttefik oldum Venediğe karşı Avustuya ve Macaristan savaş ilan eti bende bunu fırsat bilerek Venedik ten toprak aldım. Osmanlı ordusu Dulkadir ve Candar'a karşı sefere gitti Candar Osmanlının Donanmasını ezdi geçti. Bende bunu fırsat bilip Osmanlıya savaş açtım hemde Lehnistan ve Sırbistan ile beraber. tek sorunum Marmara denizindeki boğazların geçitini kapatamıyorum. Donanmam Osmanlının donanmasından kat kat büyük ama Osmanlı bir gemiyle boğazı kapatabilirken ben niye yapamıyorum  ?
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 19:23:54 Gönderen: AHMET EREN SARIKAHYA »

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2017, 19:29:09 »
İstanbul'u falan kuşattın mı?
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2017, 20:04:01 »
İstanbul benim başkentim zaten Osmanlı ordusunu Anadoluya sıkıştırsam edirneyi kuşatacağım.

Çevrimdışı Agnostik

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2017, 21:07:14 »
O sorun bende de oluyor ya. Onu bir türlü çözemedim. Hiç bir boğazı kapatamıyorum. Asker geçiyor hep.
Ben geldim. Sana geldim. Terliklerimle...

Hearts of İran

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2017, 23:37:29 »
Yanlış hatırlamıyorsam boğazın iki yakasında da kale olması gerekiyordu. Osmanlının Kocaeli ve Edirne'de kalesi var.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Eylül 2017, 13:58:39 »
Boğazı Osmanlının geçişine kapatmak için ne yapmalıyım ?

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Eylül 2017, 17:37:00 »
Eğer düşmanın boğazın iki yakasını da kontrol ediyorsa gemiler bir işe yaramıyor. Edirne'yi almalısın.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Eylül 2017, 21:51:10 »
Sonuç ne oldu ?
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 20 Eylül 2017, 09:05:56 »
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 20 Eylül 2017, 13:34:59 »
Tabi Osmanlı çok güçlü olucak gerçek tarihte de öyle.Ben bir sıkıntı görmüyorum.Rehber için diğer arkadaşlar söylemiş zaten.