Gönderen Konu: Yerleşik Hayata Geçişten Sonra İsmin Değişmesi  (Okunma sayısı 284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stephen_king

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Yerleşik Hayata Geçişten Sonra İsmin Değişmesi
« : 03 Eylül 2017, 23:22:56 »
Arkadaşlar, iyi günler.

Direk soruya geçeyim. Yabguid ile oynamaktayım. Tıpkı Selçukluların tarihte yaptığı gibi İran üzerinden ilerleyerek Anadolu´ya gelmek. İran´dan (Bajanid Devleti) invasion casus belli´si ile bir eyaleti alıyorum. Buraya kadar sorun yok. Ancak ne zaman yerleşik hayata geçsem devlet ismi olan "Yabguid" değişiyor direkt "Khiva" veya "Turkestan" oluyor. Benim isteğim devletin isminin değişmemesi, Yabuid ise veya atıyorum "Bozan" ise o şekilde kalması. Önceki oyunlarımda -ki en az 2 yıl oluyordur- kuzeyden, Hazarlar üzerinden ilerleyerek Kafkasya´dan Anadolu´ya sahip oluyordum, yerleşik hayata geçince isim değişmiyordu. Sonraki DLC´lerden midir yoksa benim kaçırdığım bir şey mi var bilemem. Bir fikriniz dahi olsa işime yarar.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2017, 23:25:35 Gönderen: stephen_king »

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yerleşik Hayata Geçişten Sonra İsmin Değişmesi
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2017, 09:13:00 »
Selçuklular daha önce hiç göçebe oldumu dersin ? Aksine göçebe olan yabgulara yerleşik hayattaki müslümanlar ile beraber isyan ederek devlet kurmadılarmı ? Ardındanda göçebe olmak zorunda kalan diğer tüm Türkler islamiyeti kabul ederek yerleşik hayata geçtiler. Yani yabgular asla yerleşik olmadılar.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2017, 09:34:44 »
Pek emin değilim ama bir fikrim var, yerleşik olmayan milletler bir krallık kurunca o krallığın ismi yazılıyor, Müslüman hanedanlarda ise her şekilde hanedanın ismi yazılıyor, benim fikrim bu ama emin değilim tam olarak.

Çevrimdışı stephen_king

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2017, 18:04:33 »
Selçuklular daha önce hiç göçebe oldumu dersin ? Aksine göçebe olan yabgulara yerleşik hayattaki müslümanlar ile beraber isyan ederek devlet kurmadılarmı ? Ardındanda göçebe olmak zorunda kalan diğer tüm Türkler islamiyeti kabul ederek yerleşik hayata geçtiler. Yani yabgular asla yerleşik olmadılar.
Haklısın, ben,"tarihteki gibi," vurgusu yaparken amacımın sadece Selçukluların izlediği yol gibi, İran ve Irak üzerinden Anadolu´ya yerleşmek olduğunu belirtmiştim. Oralar sadece köprü görevi görüyor yani. Oyunun dinamiklerinin tarihsel ilerlediğini söyleyemeyiz de. Ancak oyundaki Selçuklular yerleşik olmasına rağmen devlet isimleri hanedanlık ismi olarak geçiyor. Ben yerleşik düzene geçmeye çalışınca kontluk gibi bölge ismi ortaya çıkıyor.

@Heinz Guderian Müslüman olarak da denedim, generalim. Devlet bünyesinde bulunan diğer boylara bağımsızlık verdikten sonra yerleşik düzene geçmeye çalışmak gibi diğer tuhaf dinamikleri de denedim. Sonuç yine aynı. 

Çevrimdışı cegreyt

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2017, 19:47:14 »
Bence normal.Khive Ve Türkistan yazması.