Bağlanılan Hatırlatmalar

• CKII - Jade Dragon [Çıktı!]: 18 Kasım 2017 - 24 Kasım 2017

Gönderen Konu: CKII - Jade Dragon [Çıktı!]  (Okunma sayısı 2864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
CKII - Jade Dragon [Çıktı!]
« : 24 Ağustos 2017, 20:12:37 »

Bugün Crusader Kings II için yeni DLC duyuruldu. Jade of Dragon, Hindistan ve onun çevresini ele alan geliştirmeleri oyuna katacak. Ayrıca oyuna haritada görünmeyen Çin İmparatoru da eklenecek. Çin İmparatoru haritanın doğusundaki devletleri tehdit ediyor ancak onlar için bazı anlarda koz oluşturuyor. İmparatoru memnun etmek ona haraç vermeye bakıyor, bunu yaptığınızdaysa ondan çeşitli yardımlar talep edebiliyorsunuz.

Özellikler

Çin İmparatorluğu: Yeni Çin Penceresi ile Çin Imparatorluğu'nun siyasi yapısını gözlemleyebiliyor ve imparatorluğu memnun etmek için neler yapabileceğinizi görebiliyorsunuz.
Kow-Tow: Bağımsız olarak mücadele etme gücünüzü kaybederseniz haraçgüzar devlet olarak Çin İmparatorluğu'na tabiî olabileceksiniz.
Maceracılar: Sıkılmış Prensler ve Çinli Gezginler artık batı medeniyetlerini geziyor olacak!
Antikalar ve İpek Yolu: Çin ile ilgili arkeolojik eserler oyunda keşfedilebilir olarak mevcut olacak, tarihsel İpek Yolu'nu oyuna bağlayan bir özellik de gelecek.
Konuşlanma Noktası: Birimlerinizi artık istediğiniz noktada konuşlandırabileceksiniz.
Çinli Karakterler: Çinli karakterler artık daha canlı portrelere sahip olacak.
8 Yeni Savaş Sebebi (Casus Belli): Amacınız savaşmaksa sebep bulamıyorum deme olanağınız artık olmayacak. 8 yeni savaş sebebi diplomasiye zenginlik katacak.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2017, 20:22:10 Gönderen: cemoooo »
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Jade Dragon duyuruldu!
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2017, 20:15:32 »
İnşallah oyunu ileri taşıyan güzel bir DLC olur.Geliştirici günlükleri eklenecek değil mi?
İstanbulda sevilmeyen 3 şey;
1.Sabah Metrosu
2.Sabahları Boğaz Köprüsü
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2017, 20:34:49 »
Şuana kadar olanlarını vakit olursa çevirebiliriz. Ancak yeni günlükler konuya ilgi olduğu sürece eklenecek.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2017, 20:40:19 Gönderen: kerem1249 »
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2017, 20:53:51 »
Teşekkürler
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2017, 20:56:34 »
Boş bir DLC Çin gelmeden Çin'i eklemek anca Paradox'a yakışır.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2017, 00:03:00 »
Çin için ayrı bir DLC gelecektir belki de :D

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2017, 12:14:46 »
O daha çok  yakışır. :D

Çevrimdışı mustiuA

• Müsellem
  • *
  • ultrAslan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Ağustos 2017, 21:37:06 »
Aynen şimdi nabız yokluyorlardir :)

Çevrimdışı Bumin

• Yönetici
  • *
  • Kurt kocadı...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Ağustos 2017, 23:11:05 »
Ben hayal kırıklığına uğradım. Çoğrafyası olmadan dinamiklerle varlık göstermek pek de heyecan verici değil. Eğer gerçekten genişletmek isteselerdi yaparlardı. Neden böyle bir abukluk yaptılar anlam veremiyorum.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #9 : 26 Ağustos 2017, 23:25:28 »
CK3'e fazla zaman kalmadı.Çin'i CK3'e bırakacaklar.

Çevrimdışı Bumin

• Yönetici
  • *
  • Kurt kocadı...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Ağustos 2017, 00:36:53 »
Ben Victoria III bekliyorum. İkiyi yükleyip siliyorum sürekli. CK2 ve EU4 sonrası görseller ve menu açıkçası açmıyor.

HoI4'e de başlamadım, biraz daha DLC ve yama bekliyorum açıkçası.

Özetle CK3 gelmesin yakın zamanda. LÜTFEN.  :)

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #11 : 27 Ağustos 2017, 15:03:43 »
Ben Vic2 oynuyorum da Hoi3 açıkcası boğazımı sıkıyor.Tekrar tekrar yüklememek için hazır bilgisayar da.Ama Vic3 gelirse o zaman

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Tomás de Zumalacárregui
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Ağustos 2017, 18:58:20 »
Paradox Extra üzerinden mekaniklerin tanıtıldığı bir seri başlamış.

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2017, 19:04:05 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Hertzoflar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 31 Ağustos 2017, 14:44:49 »
Ck2 den artık soğudum ya.. o eski ihtişamı kalmadı nedense artık yenisini çıkarsalarda şu serinin bir nefes alsak ..
Silence is the best response to a fool..

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 31 Ağustos 2017, 18:49:57 »
Oyun kendisini ciddi anlamda geliştirdi, merakla bekliyorum.

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Eylül 2017, 10:32:59 »
Buraraya yazıyorum aha. En son Afrika ile ilgili bir dlc de yapıp bitirecekler bu olayı

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
  • Yol ver Türk'ün bayrağına.
    • Profili Görüntüle
CKII - Jade Dragon Geliştirici Günlükleri #64
« Yanıtla #17 : 01 Eylül 2017, 22:01:26 »
Selamlar!

En son Geliştirici Günlüğünde bir Tributary olmak ve avantaj/dezavantajlarına değindim. Bu günlükte Çine ve Çin'in çeşitli çıkarlarına
kendi tarafımızdan bakacağız.

Çin çoğunlukla Orta Krallık'ın sınırları içerisindedir, ancak Çin'in Orta Krallık dışında kendine ait Tributary'ler
istemesi de duyulmadık şey değildir. Yayılmacı Çin aktif olarak kendine sürekli Tributary arar, ancak daha pasif bir Çin olsa bile kendine ait
birkaç Tributary isteyebilir. Çin, zaman zaman bazı devletleri kendi Tributary'si yapmak için savaşlara gidecektir. Bu devletler genelde Tarim Basin
ve Tibet bölgesinde bulunur. Küçük devletler Çin tarafından hedef alındığında genelde savaşmadan teslim olma eğilimindedirler.

Çin batıda (Batı Protectorate) toprağı olsa bile sık sık Çin'den birlik getirir. Bu birlikler genellikle Tibet'in hemen üzerindeki Anxi bölgesine ulaşırlar.
Yayılmacı Çin hariç, Çin batıdaki savaşlara düşmanlarını yenebileceğinden emin oldukları birlik sayısından fazla birlik göndermez.
Çoğu hükümdarın Çin'i yenebilmesi için üstünlük kurmaları, paralı asker kiralamaları ve basitçe şanslı olmaları gerektiği yanlış bir düşünce değildir.
Çin'i teslim olmaya zorlamak çok önemlidir. Böyle bir teslim antlaşmasını bozmak genellikle kayıplardan kurtulmak için yeterli değildir.

Çin'in gücü, durumları ve zamana bağlı olarak zaman zaman artacak ve azalacaktır. Bazen zayıflayacaklar ve hatta bazen durdurulamaz olacaklar.
Sağlam bir Çin kıtlık veya bir salgınla uğraşmasına rağmen düşmanıyla kafa kafaya gidebilir. Eğer Batı Protectorate'i yeni kurulduysa onlara saldırmak
için tam zamanı! Ayrıca eğer halk huzursuz veya bir iç savaşın ortasındaysa da saldırmak iyi bir fikir olabilir.
Bu gibi zamanlarda, boyunduruk altındaki bölgeler Çin'e karşı gitmeden özgürleşmeye çalışırlar.

Öte yandan, Çin eğer altın çağındaysa onların işine burnunu sokmak akılsızlık olur. Altın çağında hem daha fazla, hem de daha iyi askerlere sahip olabilirler
ve daha fazla tributary isterler. Altın çağındaki Çin çok fazla tehditkar olsa bile, onlardan hediye istemek karlıdır ve daha sizi daha güçlü yapar.

Eğer Çin yayılmacı ise kendine ait güvenli topraklar isteyeceklerdir. Yayılmacı Çin oldukça nadir görülür.
Yayılmacı politikayı daha çok Moğol ve Altaik İmparatorlarının himayesi altındayken güderler.
Çin, yayılmacı olduğunda normalden daha güçlü olmaz. Fakat daha büyük balıkların peşine düşer.
Boyutlarına rağmen hemen hemen her diyarı hedef alacaklar, onları kendine haraç vermeye veya himaye altına almaya zorlayacaklardır.
Çin, yayılmacı iken bir savaş kaybederse, yayılmacılık ünvanını kaybedebilir ve halk huzursuzlanabilir.
Eğer Çin yayılmacı ve Altın Çağında ise durdurulamaz bir aygır olacaktır. -bu on oyunda bir olacak kadar nadir bir olasılıktır.-

Diğer bir dikkate değer şey ise, Çin savaşa girdiği sıralarda aynı bölgeleri koruma eğilimindedir. Örneğin, Çin Tarim Basin'deki herkesin kendine vergi vermesini
veya himayesine girmesini istiyor olabilir-kuzeydoğu hindistan için de geçerli-. Fakat zorunda olmadıkları sürece çıkarlarını bozmama eğilimindedirler.

Batıdaki savaşlara sadece imparator gitmez. Bazı maceracılar kendilerine yeni bir yurt yaratabilmek için Çin'den çıkabilirler. Bu maceracıların 3 türü vardır;

Çinlileşmiş Altaik Kabileler: Taocu Jurchen kabilesi İpek Yolu boyunca ya da bozkırlara doğru kendine bir yurt bulmak için gidebilir. Bunlar normal maceracılara çok benzer
bu yüzden akın sistemini oyuncular için daha etkileşime girilebilir hale getirdik. Ama bu kabileleri maceracılardan farklı kılan şey; Maceracılar gibi size saldırmak yerine
yerleşim yeri için size para önerecekler.

Yerinden Edilmiş Prensler: Bir iç savaşı kaybettiktan sonra kaybeden hükümdarın evlatları batıya doğru kaçabilir. Bu prensler yanlarında büyük bir ordu ve bir servetle dolaşır.
Bu prensler müzakereye çok müsaittir ve arazilerinize yerleşebilmek için size olağanüstü bir servet ödeyebilirler.

İsyancı Generaller: Bir iç savaş kaybeden hırslı bir general kendi Çin İmparatorluğunu kurmak için batıya doğru yol alabilir. Çoğu zaman yanlarında isyancı ordusunun geri kalanı ile
gelirler ve çok tehlikelidirler. Yeni bir Çin İmparatorluğu kurmanın gerginliği ve Çin'de hüküm süren hanedana olan kini batılı halklara büyük bir baskı olarak geri dönebilir.

Çin istilalarının oyun tarafından kontrol edildiğini unutmayın. Örneğin Çin ile sadece Tributary devletler kurabilirsiniz. Asla toprak alamazsınız.
Ayrıca sadece Çin'de Orta Krallık'ta bulunan maceracıları seçebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2017, 22:11:23 Gönderen: Hynkel »
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 01 Eylül 2017, 22:16:49 »
Geliştirici Günlüğünü çevirirken hoşuma gitti oyun. Şimdi indiriyorum, bakalım beğenirsem satın alacağım. Tabi bir ton dlc'si var el yakabilir.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Eylül 2017, 10:32:13 »
İndirimle makul fiyatlara iniyor, oyun hakkındaki sorularını Kısa Sorular ve Cevaplar konusunda cevaplayabilirim, iyi oyunlar.

Editör olarak bölümümüze sağlayacağın katkıları merakla bekliyorum.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #20 : 02 Eylül 2017, 11:49:28 »
Ben herzaman ki telkinimi yapayım.Bu oyun mükemmel hayatımda oynadığım en iyi oyun yalnız fiyat politikası nedeniyle alınmasını tavsiye etmiyorum.İndirmle bile yüzlerce TL ediyor.O paraya BF1,GTA5,FIFA18 gibo oyunlar alınabilir.Ama dersiniz israfa kaçsa bile emeğe saygı alın.Ancak CK2'nin değeri DLC'ler Dahil 50-69 TL'dir.O fiyatta olsa alırım.Ne yazık ki 500 TL.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #21 : 02 Eylül 2017, 12:02:44 »
Hynkel çeviri için teşekkürler :)

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 03 Eylül 2017, 11:02:22 »
Öncelikle eline sağlık.

Çin DLC'si modifikasyon edilmiş bir Moğol istilası gibi duruyor.

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Eylül 2017, 15:33:17 »
Çin'in iç yapısıyla ilgili bir DD gelmedikçe ben de öyle düşüneceğim. Teşekkürler :)

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
CKII Geliştirici Günlüğü #65: İpek Yolu Boyunca
« Yanıtla #24 : 04 Eylül 2017, 14:27:34 »
Selamlar!

Bugün sizinle iyileştirmeye ve gözden geçirmeye karar verdiğimiz bir özellik hakkında konuşacağım - İpek Yolu.
İpek yolu ilk kez Horse Lords DLC'si ile size takdim edildi. Karlı olsa bile, yönetimi çok sinir bozucu ve
tutarsızdı.  İpek Yolu, Çin'in önemini belirtmek için gerekli olması nedeniyle Jade Dragon sahiplerine sunulacak.
Horse Lords sahipleri yaptığımız tüm geliştirmeleri de alacak tabi ki.

İpek Yolu çoğu zaman oyuncular tarafından bilinçli olarak göz ardı edildi, çünkü yönetmek için çok fazla güçlük yaşandı.
Trade Post inşa etmek için sadece başka ülkelerle değil, kendi vassallarınızla bile rekabete girdiniz.
Bir başka sorun, İpek Yolu bağlantısının kesilmesi çok kolaydı - Dunhuang'ı yağmalayacak olan 100 kişi ticaret akışını
komple kesebilirdi ki bu hiç gerçekçi değildi. Sınırlı güzergahlarda, ticaret çok küçük bir alanda yapılıyordu.
Ve ticaretin her iki noktası da kuşatma altına alındıysa, yolun tamamen engellendiğini görmek mümkündü.

İpek Yolu, Arap ve Yahudi tüccarları ve Çinliler sayesinde birçok yeni rota kazandı. Ticareti engellemek çok zor. Çünkü kesilecek
bir sürü rota var!

İpek Yolu başlangıç noktaları şimdi Kuzey Tibet, Güney Tibet ve deniz üzerinden ise Güney Hindistan.

İpek Yolu için yeni vizyonumuz; İpek Yolu boyunca kontrol etmek isteyeceğiniz (ve savaşacağınız) belirli kontluklar
Trade Post'ların her zaman inşa edilebileceği yerler olacak. Bu "sıcak noktalar" tarihi olarak belli kontluklara yerleştirildi.
Örneğin;Khotan, Kashgar, Debul, Merv, ve Kudüs, Antakya ve İskenderiye'ye uzanan birçok kontluk. İpek Yolu boyunca şuan 51 Trade Post
konumlandırdık.

Ticaret harita modu size Trade Post'ların nerelerde olduğunu gösterecek, böylece nereye Trade Post inşa edilebilir öğrenme şansınız
olacak.

İpek Yolu'nun değeri, baskınlar, işgaller ve Çin'in şu andaki tutumu gibi birçok faktöre bağlı.
Baskınlar ve işgaller artık İpek Yolu'nu anında kesmeyecek. Kuşatma altındaki kontluklar için %10 ve işgal edilen kontluklar için
%25 değer kaybına uğrayacak. Bu, İpek Yolu'nu dinamik ve bu gibi durumlarda hala değerli kılıyor. Artık İpek Yolu birkaç yağmacı tarafından
keyfi olarak kesilemeyecek.

Artık kolayca İpek Yolu üzerindeki düşmanlarınızın nerede olduğunu saptayabileceksiniz.

Trade Post'ları kontrol etmek yolun kendisini kontrol etmekten daha iyidir. Trade Post'lar yolun daha aşağısına konumlandırıldığı için ulaşması daha zor.
Sadece %50 verimlilikle çalışan bir Trade Post'un ÇOK fazla gelir elde etmesi de görülmeyen bir şey değildir.

Bu ekran görüntüsünde, Bengal'deki bir savaşın Doğu ve Orta Hindistan'dan geçen İpek Yolu'nu kilitlediğini görebilirsiniz.
Ayrıca, Bozkır'daki kaya değer çatışmaların yanı sıra Mısır, İran ve Irak'taki çatışmalar da İpek Yolu ticaretini etkileyebilir.

Trade Post'lar şimdi hastanelere benzer şekilde çalışıyor- kim kontluğa sahipse trade post'u kontrol eder.
(Bu tüccar cumhuriyetlerinde geçerli değildir.) Bu ayrıca elde edebileceğiniz kadar Trade Post'a sahip olmak
isteyeceğiniz anlamına gelir. Bu DLC'de vassal olarak oynamak daha eğlencelidir. Çünkü derebeyiniz sizin Trade Post slotunuzu çalamaz.

İpek Yolu Trade Post'ları çok değerlidir ki, kuşatmacı askerler daha kuşatılmamış başka yerler olmasına rağmen sizin Trade Post'unuzu yok etmeye çalışırlardı.
Bu özellik değiştirildi. Hala yok ediliyor, fakat en son kuşatıldığında. Böylece Trade Post'ları kaleler ve surlarla koruyabilir, ve inşa eden kişinin deneyimini
arttırabilirsiniz. Şimdi İpek Yolu'nda çeşitli binalar inşa etmek daha az risk taşıyor.

Çin'de yaşanan salgınlar, huzursuzluk, istilalar, iç savaşlar ve kıtlıklar İpek Yolu'nun değerini düşürüyorken Çin eğer Altın Çağda ise İpek Yolu'nun değeri kat kat
artacaktır. Bazen Çin İpek Yolu'nun kendi kısmını kapatmaya ve içeriye dönük ticaret yapmaya
karar verebilir. Eğer yeterince güçlüyseniz asker ile veya İpek Yolu üzerinde yeterince kontluk kontrol ederek onları İpek Yolu'nu açmaya zorlayabilirsiniz.

Genel Olarak artık İpek Yolu ve Trade Post'ları kontrol etmek daha tatmin edici olmalı. Artık İpek Yolu'nu aramaya, kontrol etmeye ve akıncılara karşı güvende tutmayı isteyeceksiniz.

Socotra Emiri, kendine ait Trade Post'u ile..

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 04 Eylül 2017, 14:59:17 »
abi bu trade postları elyordamı ile mi buluyorduk zaten biz ya hatırlamıyorum.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #26 : 04 Eylül 2017, 15:15:18 »
İpekyolu geliştirmeleri güzel olmuş. Ticaret Haritasının da gelişeceğini duymak memnun edici. Çeviri için teşekkürler.

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #27 : 04 Eylül 2017, 16:44:12 »
İpekyolu bu DLC'nin tek güzel yanı olacak gibi.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Eylül 2017, 09:52:23 »
Eline sağlık, bunlara ek olarak, İpek Yolu'nun tamamına hakim olma ile ilgili bir başarım bekliyorum.

Çevrimdışı jankos55

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Eylül 2017, 20:42:28 »
Elinize sağlık gerçekten çok başarılı olmuş merakla bekliyoruz
“There is no Humpty Dumpty, and there is no God. None, not one, no God, never was”.
-George Carlin

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
CKII Geliştirici Günlüğü #66: Hayat Standardı
« Yanıtla #30 : 15 Eylül 2017, 04:23:45 »
Tünaydın. Ben Magne "Meneth" Skjæran. CK2'de yazılım üzerine çalışıyorum ve sizlere bir geliştirici günlüğü
yazmak için inimden çıktım. Geçmişte modlama, optimizasyon, hayat standardı ve bazı filler günlükleri sizlerle buluşturdum
Ve bugün bu günlük konularından birine döneceğim; Hayat Standardı.

2.7'de birkaç hayat standardı geliştirmesi yaptık ki, bunların geliştirici günlüklerini yazmak benim için bir onurdu.
Bu değişiklikler çok popüler oldu ve 2.8'de tekrarlamaya karar verdik. Buna yönelik ilk adımımız Jade Dragon'da yer alacak
Ralli Noktaları özelliğiydi, ancak bir miktar ücretsiz özellik de eklemeye karar verdik. Daha fazla uzatmadan başlayalım.

Eğer şimdiye kadar aynı türden birçok esere (artifact) sahip olduysanız, o artifact'ı bırakıp başka bir artifact kuşandığınızda
birçok sıkıntı çekmişsinizdir. Sadece kuşanılmış articaftı bırakıp başka bir artifact kuşanabiliyordunuz. Artık bir artifact'a direk kuşan dediğinizde slot
otomatik olarak boşalacak ve istediğiniz artifact'ı otomatik olarak kuşanacaksınız. Tek slota bir çok artifact alan modlar için artık kuşan dediğinizde ilk
artifact bırakılacak ve istediğiniz artifact kuşanılacak.

Artifact'lar ile ilgili olan başka bir hayal kırıklı ise bir servet harcadığınız artifactın yeni vasiye geçtiğinde rastgele kaybolmasıydı.
Artık kuşanılmış artifactlar yeni bir vasiye geçtiğinde yok olmayacak. Ama kuşanılmamış artifactlar için hala az da olsa kaybolma riski var.
Eserlerin son çare olarak bir karakterin mirasçısı tarafından devralınması durumunda bunun geçerli olmadığına dikkat edin; o zaman kuşanılmış eserler bile kaybolabilir.

Şimdi başka bir konuya göz atalım; Karakter Ekranı
Korkarım ki hala aynı görünüyor, ama oynamak için biraz daha güzelleştirdik.

Öncelikle bir yerleşime sahip olan bir karakter seçtiğinizde topraklarının sınırları parlıyor, bu da kim olmadığınız bir Dük'ü bulmanızı kolaylaştırıyor.

Ayrıca uzun zamandır birçok durum ikonumuz vardı. 2.7'de "hapishane" ikonu sizi tutsak olan kişiyi kim tutsak etti ona götürüyordu.
Bunu şimdi birkaç ikon için daha uyarladık;

İş: Bu ikon artık bir meclis üyesinin nerede ve kimin himayesinde olduğunu gösteriyor.
Koruyucu: Bu ikon sizi koruyucunun karakter ekranına götürecek.
Komuta Edilen Birlik: Bu ikon sizi hangi karakter hangi birliğe komuta ediyor onu gösterecek. Ama sadece kendi vassallarınızı.
Karakter Portresi: Eğer ekranında olduğunuz karakterin portresine tekrar tıklarsanız nerede olduğunu göreceksiniz.
Karakter ekranına yeni eklenen bir özellik ise "Evlilik Yasağı" kutucuğu. Bazılarınız belki bu haftaki yayında görmüştür.
Çocuklarınız ve torunlarınız için evliliği yasaklayabiliyorsunuz ve böylece istenmedik evlilikleri engelleyebiliyorsunuz.
Ama hala bazı eventler aracılığıyla evlenebiliyorlar, yani çok beklemeden bir evlilik ayarlarsanız iyi olur.
Bu konuda yardımcı olması için bir karakterde evlilik yasağı varken bile bir evlilik ayarlayabilirsiniz.
Bu çok güçlü bir özellik olduğu için bir takım kısıtlamalar getirdik. Öncelikle sadece çocuk ve torunlar için kullanılabilir.
İkinci olarak, bir vassal, veya meclisinizin üyesi olması gerekir.
Üçüncü olarak ise evlilik yasağı olan kişiler bir toprağa 10 yıldan fazla hükmedemez ve 10 yıldan uzun bir süre bir toprağa hükmediyorsa sizin evlilik yasağınızı reddedebilir.

Sonuç olarak bu özellik bir hükümdarın çocuklarına toprak vermekten kaçınmasını engelliyor ve hanedanınızın mükemmeliyetini korumanızı sağlıyor.

Ayrıca ünvan ekranına sizden sonra kim geçeceğini gösteren bir yer ekledik.

Ayrıca bunlar daha son değil. Sadece mükemmel yazılım yeteneğimin kısa bir örneği(ego).

Son olarak bir değişiklik daha yaptık; Dini yaymak için kullandığınız konsül üyesi artık daha kolay kontrol edilebilir.
Şimdi yanlış dinler mavi ile gösteriliyor ve üzerine geldiğinizde hangi din olduğunu size söylüyor.
Dine çağırabileceğiniz yabancı hükümdarlar ise artık kırmızı ile gösteriliyor.

Bu sistem ayrıca mod yapımcıları tarafından herhangi bir eylem için de kullanılabilir.

Bugünlük bu kadar. Eğer hayat standardı geliştirmeleri için başka önerileriniz varsa duymaktan mutlu oluruz. Fakat 2.8'e yetiştirebileceğimze dair söz veremem.

(aç/kapa)

Çevrimdışı FatihTr

• HOI4
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Hearts of Iron IV - Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 15 Eylül 2017, 08:51:54 »
Bir çoğu en baştan olması gereken özellikler. Neyse en azından ücretsiz.
Avrupada kurulacak bir birlik hiçbir zaman Amerika'nın rakibi olamayacaktır. Çünkü Avrupa halklarının birbirlerine olan tarihsel düşmanlıkları Avrupa Birliği'nin karar alma mekanizmalarını olumsuz yönde etkileyecektir.
-Adolf Hitler-

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #32 : 15 Eylül 2017, 15:38:27 »
Çeviri için teşekkürler.Fatih'e katılıyorum en başta olması gerekirdi bunların.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 15 Eylül 2017, 16:18:56 »
Çeviri için teşekkürler.

Çevrimdışı Celikhan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 18 Eylül 2017, 09:42:19 »
Ne zaman cikiyor?

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #35 : 18 Eylül 2017, 11:24:41 »
Ne zaman cikiyor?
Belli değil ancak en geç Kasım'da çıkar.

Çevrimdışı Uchiha

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 11 Ekim 2017, 18:25:12 »
Çıkış için Fall, fiyat için 15 dolar demişler. Çok fazlaya geliyor TL bazında :S Tüm hevesim kaçtı.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Whatever happens,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #38 : 12 Ekim 2017, 14:28:05 »
Çıkış için Fall, fiyat için 15 dolar demişler. Çok fazlaya geliyor TL bazında :S Tüm hevesim kaçtı.
Dolar-TL kuru değişken ve dalgalı. Steam sabit olarak bir tutarı 15 Dolarlık ürünler için belirlemiştir ve o tutar ödenecek. Tahminen 31-34TL.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 13 Ekim 2017, 20:26:41 »
Son geliştirici günlüğünde mekanik üzerine konuşmaktan ziyâde Tibet ve Çin için eklenecek görsel geliştirmeler tanıtılmış:

Tibet kültürü bina tipleri

Çin kültürü armaları

Muhtelif event resimleri

Tibet kültürü portreleri

Çin kültürü portreleri
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2017, 20:30:46 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 13 Ekim 2017, 20:30:59 »
 tbrk*
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 14 Ekim 2017, 14:14:56 »
Eline sağlık.

Çevrimdışı AdolfUstpMert

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Varlığını Hissettir bana Varmısın yokmusun!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 16 Ekim 2017, 17:02:01 »
Yeni günlük ne zaman gelecek?
Kutsal Kitapları okuyup anlamayan dindar, Okuyup anlayan Ateist olur...

CehaIetIe deha arasındaki gerçek fark nedir biIiyor musunuz? Dehanın sınırIarı var cehaIetinse hiçbir sınırı yoktur.

Bir hayatımız var, bizim yerimize başkaIarının yaşadığı, başkaIarının yerine bizim öIdüğümüz bir hayat.

Sesini değiI, sözünü yükseItmeIi insan! Çünkü gökgürüItüIeri değiI, yağmurIardır yaprakIarı yaşatan.

Hedefini al, piyasanı al, her şeyi al Herşey senin olsun! Beni rahat bırak!

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 17 Kasım 2017, 14:17:19 »
Dlc çıkmış. Oynayan var mı?
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 17 Kasım 2017, 17:35:21 »
Orjinal değil.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 17 Kasım 2017, 17:36:54 »
Daha fırsatım olmadı ama yakında oynayacağım.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 17 Kasım 2017, 17:38:55 »
Denerseniz yazın buraya.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #47 : 18 Kasım 2017, 11:59:16 »
Ağabeyimle bir Co-op denemesi yaptık.Özellikler,bölge sınırları,tasarımlar güzel.Şimdilik bir hata ile karşılaşmadım.Hoş gözüküyor şimdilik.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Whatever happens,
and they have not.

Hilaire Belloc

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Jade Dragon [Çıktı!]
« Yanıtla #49 : 19 Kasım 2017, 14:58:17 »
Video için teşekkürler. Jade Dragon 24 TL'den satışta.

Çevrimdışı Furkan 65

• Sekban
  • *
  • ''Paradox'a geldim''
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Jade Dragon [Çıktı!]
« Yanıtla #50 : 21 Kasım 2017, 20:12:18 »
Güzel bir DLC'ye benziyor.
1.Sabah Metrosu
3.Akşam 6-7 metrobüsü