Gönderen Konu: Ab ile Hre arasındaki benzerlikler  (Okunma sayısı 475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
Ab ile Hre arasındaki benzerlikler
« : 01 Ağustos 2017, 18:16:53 »
Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Evet Ab ile Hre'nin birbirlerine benzerligi bugün dikkatimi çekti. Şimdi bakıyoruz Hre'de bir imparator va ve bu ülke hre üye ülkeleri arasında otorite sahibi ve Hre'nin başkanı gibi söz hakkına sahip ve hre ülkeleri dış dünyaya karşı kısmen de olsa birlikte hareket ediyorlar. Aynı şekilde Ab'de de Almanya ve Fransa var ve bunlar da Ab'nin imparatoru gibi davranıyorlar ve özellikle Almanya birliğin lokomatifi olarak Ab içinde oldukça etkili gibi. Ve yine hre'de olduğu gibi dış politikada ortak hareket ediyorlar.

Bu konuda sizlerin de görüşlerini merak ediyorum. Benzerlikleri ve farklılıkları buraya yazarsanız değerlendirebiliriz.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı II.Adolf Hitler

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ab ile Hre arasındaki benzerlikler
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2017, 18:52:35 »
HRE adı üstünde bir imparatorluk(empire)AB ise bir birlik(union) HRE daha otoriterdir fakat AB ile kıyaslayamazsın AB demokratiktir.Amerika ile yerlileri kıyaslamak gibi birşey.

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2017, 19:09:46 »
Bence Ab lafta demokratik bize yaptığı muameleler hiç demokratik değil. Demokrasi ve özgürlük gibi değerleri kendi menfaatleri için kullanıyorlar. Ve Almanya önderliğinde Türkiye'ye karşı cephe alarak hre'ye ne kadar benzediklerini gösterdiler.

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2017, 21:46:02 »
bazılarımıza saçma gelebilir ama benzerlikler var
baslamadan önce HRE de bir union dur oteriter bir imparatorluk değildir lütfen karıstırmayalım

bak simdi hatırlamadığım bir adamın sözü vardı(voltiare di galibe)

'Holy roman empire is not holy not a roman nor a empire'
yani adam haklı HRE hem dini kullansa da papalık ile anlasmazlık cıkarıyor bazı impratorları romalı değil alman zaten ve en önemlisi nor an empire yani adamlar almanlar için bir birlik imparator vassaları üzerinde tam bir oteriteye sahip değil sözde hre devletleri yani alman tarhiciler bile almanyayı birlestirmek için basarısız bir birlik denemsi olduğunu yazar

simdi asıl konuya gelirsek

bence benzerlikleri sunlar
-ikiside farklı devletlerden olusan olan bir birlik
-üyelerin birbiri üzerinde otonomiye sahip değiller
-ikisinde de lider secimle gelinir(HRE NİN ELECTİVE MONARSİ OLDUĞUNU UNUTMAYUN LÜTFEN)
-HRE de din yalanları ile genisledi AB de demokrasi yalanları ile genislemeyi umuyor(sadece türkiye değil diğer ülkeler yaptıkları muameleye de bakın)(özellikle rusya)
(ikisinde bu politikalar baslarında patladı HRE 30 yıl savasları AB asırı sağcı grublar tarafından zayıflatıldı)

farkları
-hre daha kücük caplı AB nin hayali büyük
-AB gerçeklikten uzak temeller üzerine kurulu HRE öyle değil(AB ruhu ile bulunan bir turan veya arab birliği bile daha cabuk fedarsyon olur ve daha uzun sürer)
-AB çok otomani var ve fedarasyon olursa daha da karısık olur HRE öyle değil
-diğer ülkeler çıkarlarına ters oluğun bildiği halde HRE ye girmek için biryerlerini yırtmadı ama simdi coğu ülke AB ye girmek için birbirini eziyor
(herhalde ekonomilerinin süper olacağını ve ABnin onları kendilerinden biri bileceğini sanıyorlar)
(AYRICA BAKINIZ YUNANİSTANIN AB YE MİLLİ BORCLARI !)
(AYRICA BAKINIZ SIRPBİSTAN VE TÜRKİYENİN AB DEN RED SEBEBLERİ !)
(hadi türkiyeyi anladık da sırbistan nato ve ab nin en sadık adamı idi 1990lara kadar sonra ne oldu da AB yıllardı ezilen bosnakları bir anda desteklemeye kara verdi...)
(AYRICA BAKINIZ MACAR JOBBİK PARTİSİ)

daha eklemek istiyen olursa söylesin benden bu kadar

edit:
ikisinin de yıkılma sebebi aynı olacak bence HREde avusturya diğerlerini sömürmeye kalktı AB de ise almanya ve fransa sömürme yoluna gitti
(AYRICA BAKINIZ AB POLİTİKALARI YÜZÜNDEN İFLAS EDEN İTALYAN SİRKETLERİN YİNE AB POLİTİKALARI GEREKCESİYLE ALMANYA BÜNYESİNDE YENİDEN ACILMASI)

« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 21:56:12 Gönderen: vakanüvis »
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

olması imkansız hayellerim:
age of reason- a vic3 to stallaris AAR
Games for carladian Throne -a bannerlord AAR
Chartage delada est-EU:ROME II AAR

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2017, 22:00:49 »
Demokrasi yalanı nasıl oluyor üye olan ülkelerin rejimlerini mi değiştirip vali mi atıyorlar nasıl oluyor o iş ? Türkiye'nin bu nüfus ve çomarlıkla AB'ye girme şansı yok zaten her gün farklı bir rezalet çıkıyor. AB'nin temelleride nasıl gerçeklikten uzak deniz kumundan temel mi atmışlar ?

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2017, 22:17:58 »
Demokrasi yalanı nasıl oluyor üye olan ülkelerin rejimlerini mi değiştirip vali mi atıyorlar nasıl oluyor o iş ? Türkiye'nin bu nüfus ve çomarlıkla AB'ye girme şansı yok zaten her gün farklı bir rezalet çıkıyor. AB'nin temelleride nasıl gerçeklikten uzak deniz kumundan temel mi atmışlar ?

o detaylı acıklama lazım hak veriyorum

demokrasi yalanı derken -AMA DİKKAT SADECE TÜRKİYE DEĞİL- islerine gelince 'bunlar fasist' islerine gelince 'bunlar model ülke' demek oluyor yani ikiyüzlülük bence hos birsey değil sen seviyorsan bilmem(ayrıca bakınız rusya sırbistan)
2.
o konuda katılıyorum da zaten AB nin pesinde kosmak ta gereksiz bence
3.
AB nin temelleri birbiri ile sadece ama sadece savaş ve düsmanlık tan baska birsey yapmamıs olan Avrupa ülkelerini barıs ve diplomasi ile tek devlet yapmak bunların imkansız olduğunu onlar da biliyor bilerek bu kadar süriyeli alıyorlar kontrollu bir sekilde(AB yi kuran adamın romanini okuyun bence kendi bu konuyu daha iyi acıklıyor)
evet bu konudan incelenince deniz ve kum temelleri atılmıs denebilir...
öte yandan AB ruhu kardeslik duygusu olan milletlerin birlesmesi için kullanilablecek bir Ruh...
ama almanya gibi sömürü yaparsan mısır-suriye birliği gibi direk dağılırsın

siz cömar deyip daha çok çömar olmaya devam edin tek bildiğiniz hakeret zaten birsey bilseniz cömar diye diye oratlikta gezmesiniz

VE AKPLİ DEĞİLİM KESİN İLK AKPLİ OLMAK İLE İTHAM EDERSİN BU SÖZDEN ÖTÜRÜ ÖNCEDEN SÖYLEYEYİM

« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 22:23:33 Gönderen: vakanüvis »
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2017, 22:28:17 »

Irak'a ,  Afganistana demokrasi getireceğiz deyip binlerce masum sivili katletmek, ülkeleri istikrarsızlaştırmak demokrasi yalanı oluyor. Srebrenista'da Ab ve Bm'nin gözü önünde Ab'nin izni ile Hollandalı alçak komutanların sivil sığınma kamplarının anahtarlarını şerefsiz Sırplara verip binlerce kadının tecavüz edilmesini izlemek , binlerce masum çocuğun katledilmesine göz yummak evet bu saydıklarım bazılarınca demokratik ve her türlü özgürlüğe saygılı (!) Ab'nin menfaati için bütün değerlerini satabileceğini gösteriyor. İşte bu yüzden Ab'ye temelleri sağlam değil diyoruz. Menfaati için kendi temelleri olarak söyledikleri değerleri hiçe saydıkları için Ab'ye sonu yakın diyoruz. Ama şu da gerçek ki ekonomi kötü gitmediği sürece , büyük bir sefalet olmadığı sürece Ab ayakta kalacak. Muhtemelen  Hre ile en büyük benzerliği de sonu olacak.

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2017, 22:35:56 »
Irak'a ,  Afganistana demokrasi getireceğiz deyip binlerce masum sivili katletmek, ülkeleri istikrarsızlaştırmak demokrasi yalanı oluyor. Srebrenista'da Ab ve Bm'nin gözü önünde Ab'nin izni ile Hollandalı alçak komutanların sivil sığınma kamplarının anahtarlarını şerefsiz Sırplara verip binlerce kadının tecavüz edilmesini izlemek , binlerce masum çocuğun katledilmesine göz yummak evet bu saydıklarım bazılarınca demokratik ve her türlü özgürlüğe saygılı (!) Ab'nin menfaati için bütün değerlerini satabileceğini gösteriyor. İşte bu yüzden Ab'ye temelleri sağlam değil diyoruz. Menfaati için kendi temelleri olarak söyledikleri değerleri hiçe saydıkları için Ab'ye sonu yakın diyoruz. Ama şu da gerçek ki ekonomi kötü gitmediği sürece , büyük bir sefalet olmadığı sürece Ab ayakta kalacak. Muhtemelen  Hre ile en büyük benzerliği de sonu olacak.

geç bunları da sen asıl suna bak
AVRUPA ÜLKELERİ BİLE AB NİN ASIL YÜZÜNÜ ANLADI BİZİM -ÇOK AFDERSİNİZ- APTAL MİLLET HALA PESİNDE KOSUYOR
SİZ İNGİLİZLER NİYE CIKTI SANIYORSUNUZ

İSTE BEN BUNA KIZIYORUM O ÜLKEYİ KURTARAN TAKIM(VEYA TAKIMLAR) (!) ANCA BİRBİRİNE RECON KESİP KENDİNE ÖZGÜ 'CÖMAR' VEYA 'KAFİR' GİBİ SAÇMA HAKARETLER YAĞDIRIR
BUNLAR ARAYISLARDA OLAN BENLİKLERİNE AMAÇ ARADIKLARI KADAR ÜLKENİN SORUNLARINA POZİTİF RASYONEL cözümler arasa ve YAPICI ELESTİRİLER SUNSA ZATEN SÜPER BİR ÜLKEYDİK

SONRA ÜLKE NİYE GELİSMİYOR CILDIRIYORUM BENİM HEMEN SAKINLESMEM LAZIM  :wall: :wall: :wall:

edit:sakinlestim de benim temeli sağlam deneyisim o yüzden değil kendi iclerinde de sağlam değiller ama onu anlatmak çok uzun
ama belki siz anlasanız aynı zamanda La pen trump ve su ismini hatırlayamadığım ingiliz i anlayabilirsiniz belki

edit not 2:o hollandalı meselesi hollanda da kriz cıkmasa hala gizli kalacaktı biz de az değiliz pek coğuna yardım ettik önce bizi kuzey kıbırısı tek tanıyan lider gaddafi ye diktatör dedik saddamın devrilmesinde ve ABDye barzani ye devlet kurmasında çok önemli rol oynadık ve hatta suriye iç savasından yüzlerce insan bizi sorumlu tutuyor(o konuda çok katılmıyorum ama daha baska sebebleri var) sonra geldik aptallık yaptığımız anladık hala aynı seyleri yapıyoruz anlamadan :wall: :wall: :wall:
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 22:46:47 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2017, 22:44:43 »
geç bunları da sen asıl suna bak
AVRUPA ÜLKELERİ BİLE AB NİN ASIL YÜZÜNÜ ANLADI BİZİM -ÇOK AFDERSİNİZ- APTAL MİLLET HALA PESİNDE KOSUYOR
SİZ İNGİLİZLER NİYE CIKTI SANIYORSUNUZ

İSTE BEN BUNA KIZIYORUM O ÜLKEYİ KURTARAN TAKIM(VEYA TAKIMLAR) (!) ANCA BİRBİRİNE RECON KESİP KENDİNE ÖZGÜ 'CÖMAR' VEYA 'KAFİR' GİBİ SAÇMA HAKARETLER YAĞDIRIR
BUNLAR ARAYISLARDA OLAN BENLİKLERİNE AMAÇ ARADIKLARI KADAR ÜLKENİN SORUNLARINA POZİTİF RASYONEL cözümler arasa ve YAPICI ELESTİRİLER SUNSA ZATEN SÜPER BİR ÜLKEYDİK

SONRA ÜLKE NİYE GELİSMİYOR CILDIRIYORUM BENİM HEMEN SAKINLESMEM LAZIM  :wall: :wall: :wall:

edit:sakinlestim de benim temeli sağlam deneyisim o yüzden değil kendi iclerinde de sağlam değiller ama onu anlatmak çok uzun
ama belki siz anlasanız aynı zamanda La pen trump ve su ismini hatırlayamadığım ingiliz i anlayabilirsiniz belki
Ne demek istediğini anlayamadım . Dediğinin benim yorumla olan alakasını da anlayamadım. Ama kendi içlerinde sadece para kazandıkları sürece sağlamlar.

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2017, 22:48:37 »
Ne demek istediğini anlayamadım . Dediğinin benim yorumla olan alakasını da anlayamadım. Ama kendi içlerinde sadece para kazandıkları sürece sağlamlar.

ben genel konustum kızgındım

ama iç isleri o kadar sağlam değil az arastırın derim ingilizlerin niye cıktığını filan hatta fransızlar da cıkacaktı seçimde la pen secilmediği için cıkmadı

aslında anlasılır konustuğumu düsünyorum kızgın olmama rağmen

-------------------------------

bu arada ben gereksiz yere çok gaza gelmisim benim bu yorumlardan kurtulmam gerek

direk silsem birsey olur mu ?
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 00:19:36 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2017, 04:46:47 »
o detaylı acıklama lazım hak veriyorum

demokrasi yalanı derken -AMA DİKKAT SADECE TÜRKİYE DEĞİL- islerine gelince 'bunlar fasist' islerine gelince 'bunlar model ülke' demek oluyor yani ikiyüzlülük bence hos birsey değil sen seviyorsan bilmem(ayrıca bakınız rusya sırbistan)
(aç/kapa)
2.
o konuda katılıyorum da zaten AB nin pesinde kosmak ta gereksiz bence
3.
AB nin temelleri birbiri ile sadece ama sadece savaş ve düsmanlık tan baska birsey yapmamıs olan Avrupa ülkelerini barıs ve diplomasi ile tek devlet yapmak bunların imkansız olduğunu onlar da biliyor bilerek bu kadar süriyeli alıyorlar kontrollu bir sekilde(AB yi kuran adamın romanini okuyun bence kendi bu konuyu daha iyi acıklıyor)
evet bu konudan incelenince deniz ve kum temelleri atılmıs denebilir...
öte yandan AB ruhu kardeslik duygusu olan milletlerin birlesmesi için kullanilablecek bir Ruh...
ama almanya gibi sömürü yaparsan mısır-suriye birliği gibi direk dağılırsın
(aç/kapa)
@Alemdar Batılılar zaten Irak konusunda hatalı olduklarını kabul ediyor. Katliam oldu ama sonunda Sırpları durduran da yine Batılılardı.

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2017, 07:26:46 »
Allahını seversen Polonya avrupa birliğine layık bir ülkemiydi ? Adamları sırf koyu katolik hristiyan diye aldılar. 5 yil önce adamların giyecek donu yoktu şimdi barbar Türkler diye havalanıyorlar. Avrupa birliği bana göre girmemiz gereken muhim birşey lakin örnek almamız gereken avrupa birliği değil Japonyadır. Biz ataerkil, kapalı, kültürüne, dinine padişahlarına bağlı bir toplumuz. Bunlar gelişmemize engel değil Japonya örneğinde olduğu gibi. Avrupa birliğininde pek farklı yok aslında yalnızca gizliyorlar. Emin ol refahları afrika kadar olsa birbirini yiyip yağmalayan barbarlar olmaya devam edeceklerdir ( profil fotoğrafındaki ragnar gibi o barbarlığı en geç bırakanlardan lakin hristiyan olan avrupalılar ona barbar dediler halbuki kendi geçmişlerini ile yüzleşmeliydiler ) Yani avrupa birliği insan hakları, humanizm gibi şeylere önem vermez onun önem verdiği tek şey karşılıklı çıkarlardır. Ve evet kendisi bir hristiyan birliği idir.  Son zamanlarda bizim ülkemizde Rusyaya yakınlaşmaya başladı iyi niyetiyle polonyayı hristiyan olduğundan değil rusyadan koparmak için aldıklarını düşünüyoruz bakalım bizide rusyadan kopatmak için birliğiemi alacakalr yoska darbeler yapıp askeri müdahaledemi bulunacaklar  çalışacaklar zamanla göreceğiz. Unutma medeniyet denilen şey yalnızca para  ve zaman ile olur, şuanki petrol zengini arap ülkelerine bak pek medeni değiller değilmi. Ama petrol bittikten sonra dahi parasını başka yatırımlara harcadığından zengin kalacaklar var. Yıllar sonra medeniyet olarak onlardan bahsedilecek. Umarımki onlar medeni olmadan önce bizim tarihten gelen hakkımız ile gerekli hagemonyayı üzerlerinde kurabilirizki ileride zorluk çıkarmasınlar hele günümüzde suudiler çok tehlikeli görünüyor. Yani önce kendimiz medenileşmeliyizki başka devletleride medeni yapıp onlara kendi demokrasi anlayışımızı götürebilelim
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 08:06:15 Gönderen: jBEY »

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ağustos 2017, 08:05:18 »
@Alemdar Batılılar zaten Irak konusunda hatalı olduklarını kabul ediyor. Katliam oldu ama sonunda Sırpları durduran da yine Batılılardı.

daha önce dediğim gibi hata yaptığımızı fark edip anladığımız halde daha çok aynı hatayı yapıyoruz aynısı batı için de geçerli sadece bizim için değil hatta tüm insan oğlu için

Allahını seversen Polonya avrupa birliğine layık bir ülkemiydi ? Adamları sırf koyu katolik hristiyan diye aldılar. 5 yil önce adamların giyecek donu yoktu şimdi barbar Türkler diye havalanıyorlar. Avrupa birliği bana göre girmemiz gereken muhim birşey lakin örnek almamız gereken avrupa birliği değil Japonyadır. Biz ataerkil, kapalı, kültürüne, dinine padişahlarına bağlı bir toplumuz. Bunlar gelişmemize engel değil Japonya örneğinde olduğu gibi. Avrupa birliğininde pek farklı yok aslında yalnızca gizliyorlar. Emin ol refahları afrika kadar olsa birbirini yiyip yağmalayan barbarlar olmaya devam edeceklerdir ( profil fotoğrafındaki ragnar gibi o barbarlığı en geç bırakanlardan lakin hristiyan olan avrupalılar ona barbar dediler halbuki kendi geçmişlerini ile yüzleşmeliydiler ) Yani avrupa birliği insan hakları, humanizm gibi şeylere önem vermez onun önem verdiği tek şey karşılıklı çıkarlardır. Ve evet kendisi bir hristiyan birliği idir.  Son zamanlarda bizim ülkemizde Rusyaya yakınlaşmaya başladı iyi niyetiyle polonyayı hristiyan olduğundan değil rusyadan koparmak için aldıklarını düşünüyoruz bakalım bizide rusyadan kopatmak için birliğiemi alacakalr yoska darbeler yapıp askeri müdahaledemi bulunacaklar  çalışacaklar zamanla göreceğiz. Unutma medeniyet denilen şey yalnızca para  ve zaman ile olur, şuanki petrol zengini arap ülkelerine bak pek medeni değiller değilmi. Ama petrol bittikten sonra dahi parasını başka yatırımlara harcadığından zengin kalacaklar var. Yıllar sonra medeniyet olarak onlardan bahsedilecek. Umarımki onlar medeni olmadan önce bizim tarihten gelen hakkımız ile gerekli hagemonyayı üzerlerinde kurabilirizki ileride zorluk çıkarmasınlar hele günümüzde suudiler çok tehlikeli görünüyor
yanlsı anlama ama
senin zihinyette biri niye AB nin muhim birsey olduğunu düsünsün ki anlamadım avrupalılar bile artık biliyor gereksiz olduğunu siz pek çok ülke keyiften mi cıkmak istiyor sanıyorsun
ama AB nin gercek yüzü bu değil daha AB bazı avrupalılarin için bile tehtit İLLA KAYNAK LİNK istiyorsunuz size bazı AB karsıtı avrupablıların niye karsı olduğunu anlatmak lazım

2.biri hariç hiçbir fikirinde katılmasam da saygı duyuyorum galiba biraz koyu monarsist sin ama neyse beni ilgilendirmez.o hariç fikirine ise bir sebepten ötürü katılıyorum ne olmayı secersen hangi ideolojik yoldan gidersen git kültürün ve kökenin ne olursa olsun bunun ülkenin gelismisliği ile alakası yoktur ülkeyi geri bırakan ideoloji diye birsey olsa ne iran suudilere bu kadar atar yapabilir ne dandik feodelite olan japonya ve rusya bir anda evrim gecirip 10-50 yıl gibi kısa bir sürede koskoca dünya savaslarında savasacak bir ülke olur hal bu ki batılı kapitilistler kömünist ideolojisini gerici ve korkunç,japonyanın geleneklerine düskün olmasını da gerici ve fasist gibi görüyor saygı duyarım fikir acısından ama bunlar gelismeye uygun enellese bu ülkeler sizin karsınızda nasıl dikildiler zamanında...yine de diğer fikirlerine katılmıyorum not düseyim

3.
ona bazı aceleci tarihciler '2.soğuk savaş' diyor aslında bir bakıma doğru rusyanın ukrayna ile arası iyi di zamanında niye durduk yere ukryna ya fasist diyip saldırmaya basladılar?
tam da diğer ülkeler -belkide diğer blok demeliyiz- yakınlasınca basladı saldırmaya

4-tarihten gelen hak diye birsey yoktur yunanlar gibi yapmayalım lütfen bir farkımız olsun onlardan sen zaten var olan hakkını korumaz isen onu alırlar sen de 2000 yıl sonra gidip
bir daha isteyemezsin TEKRAR BASTAN KURMAN gerekir çok calısarak gerçi biz onu da kendi ellerimizle yine dıs mıhraklara veririz ve sonra tarihten gelen hakkımız deriz artık coğu millet böyle ne yazık ki

edit:daha detaylı acıklamak istedim yani bizim 'ex osmanlı toprağı'dememiz yunanların yüzyıllardı istanbul olan yerli halkın bile 99 türk olduğu yere costantine polis diyen ve zorla öyle dedirten tebalalara istanbul yazdırmayan ve youtube videolarının altına 'orası bir gün tekrar costantine olacak' demesi kadar bos bir iş olur
(ki diyorlar iste bu yüzden yerlerinde sayıyorlar)
(aynı muhabbet ermenilerde de var...)

yeni devlet kurduk ona göre sekil verip onu güclendirmeye çalısmalayız yok ex-seljuk land yok ex-ottoman land diye baslarına gitsek kimse bize toprak vermez zaten sadece toprak ile süper güç olunmaz ilk cağlardaydı o simdi markentelizm var sanayi var eğitim var teknoloji var iran bile halkını bilerek çok lüks yasatmasa(DİP NOT bu bir devlet felsefesidir çin ve kuzey kore de öyle) bile uzay arastırmaları yapıyor nükleer santral kuruyor yani kendini gelistiryor batıdakilere değinmiyorum bile zaten biliyorsunuz yani almanlar hala alsas lören için ex-german dese bu günlere gelemez bu günlere gelmez ise o ex-german landı alacak durumda olmaz yani anlatabildim insallah

UZUN LAFIN KISASI ÖNCE SEN ÖNCE KENDİ TOPRAĞINI GELİSTİR SONRA DİĞERLERİNE ALIRSIN !
ASIL DAHA ELİNDE GÜC YOKKEN KAÇ YIL ÖNCE EL DEĞİSTİRMİS YERE ELE GECİRMEYE GİDERSEN ELİNDEKİNİ DE KAYIP EDERSİN YERİNDE SAYARSIN
coğu millet bundan kayıp ediyor....
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 08:43:57 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2017, 11:31:52 »
daha önce dediğim gibi hata yaptığımızı fark edip anladığımız halde daha çok aynı hatayı yapıyoruz aynısı batı için de geçerli sadece bizim için değil hatta tüm insan oğlu için
yanlsı anlama ama
senin zihinyette biri niye AB nin muhim birsey olduğunu düsünsün ki anlamadım avrupalılar bile artık biliyor gereksiz olduğunu siz pek çok ülke keyiften mi cıkmak istiyor sanıyorsun
ama AB nin gercek yüzü bu değil daha AB bazı avrupalılarin için bile tehtit İLLA KAYNAK LİNK istiyorsunuz size bazı AB karsıtı avrupablıların niye karsı olduğunu anlatmak lazım

2.biri hariç hiçbir fikirinde katılmasam da saygı duyuyorum galiba biraz koyu monarsist sin ama neyse beni ilgilendirmez.o hariç fikirine ise bir sebepten ötürü katılıyorum ne olmayı secersen hangi ideolojik yoldan gidersen git kültürün ve kökenin ne olursa olsun bunun ülkenin gelismisliği ile alakası yoktur ülkeyi geri bırakan ideoloji diye birsey olsa ne iran suudilere bu kadar atar yapabilir ne dandik feodelite olan japonya ve rusya bir anda evrim gecirip 10-50 yıl gibi kısa bir sürede koskoca dünya savaslarında savasacak bir ülke olur hal bu ki batılı kapitilistler kömünist ideolojisini gerici ve korkunç,japonyanın geleneklerine düskün olmasını da gerici ve fasist gibi görüyor saygı duyarım fikir acısından ama bunlar gelismeye uygun enellese bu ülkeler sizin karsınızda nasıl dikildiler zamanında...yine de diğer fikirlerine katılmıyorum not düseyim

3.
ona bazı aceleci tarihciler '2.soğuk savaş' diyor aslında bir bakıma doğru rusyanın ukrayna ile arası iyi di zamanında niye durduk yere ukryna ya fasist diyip saldırmaya basladılar?
tam da diğer ülkeler -belkide diğer blok demeliyiz- yakınlasınca basladı saldırmaya

4-tarihten gelen hak diye birsey yoktur yunanlar gibi yapmayalım lütfen bir farkımız olsun onlardan sen zaten var olan hakkını korumaz isen onu alırlar sen de 2000 yıl sonra gidip
bir daha isteyemezsin TEKRAR BASTAN KURMAN gerekir çok calısarak gerçi biz onu da kendi ellerimizle yine dıs mıhraklara veririz ve sonra tarihten gelen hakkımız deriz artık coğu millet böyle ne yazık ki

edit:daha detaylı acıklamak istedim yani bizim 'ex osmanlı toprağı'dememiz yunanların yüzyıllardı istanbul olan yerli halkın bile 99 türk olduğu yere costantine polis diyen ve zorla öyle dedirten tebalalara istanbul yazdırmayan ve youtube videolarının altına 'orası bir gün tekrar costantine olacak' demesi kadar bos bir iş olur
(ki diyorlar iste bu yüzden yerlerinde sayıyorlar)
(aynı muhabbet ermenilerde de var...)

yeni devlet kurduk ona göre sekil verip onu güclendirmeye çalısmalayız yok ex-seljuk land yok ex-ottoman land diye baslarına gitsek kimse bize toprak vermez zaten sadece toprak ile süper güç olunmaz ilk cağlardaydı o simdi markentelizm var sanayi var eğitim var teknoloji var iran bile halkını bilerek çok lüks yasatmasa(DİP NOT bu bir devlet felsefesidir çin ve kuzey kore de öyle) bile uzay arastırmaları yapıyor nükleer santral kuruyor yani kendini gelistiryor batıdakilere değinmiyorum bile zaten biliyorsunuz yani almanlar hala alsas lören için ex-german dese bu günlere gelemez bu günlere gelmez ise o ex-german landı alacak durumda olmaz yani anlatabildim insallah

UZUN LAFIN KISASI ÖNCE SEN ÖNCE KENDİ TOPRAĞINI GELİSTİR SONRA DİĞERLERİNE ALIRSIN !
ASIL DAHA ELİNDE GÜC YOKKEN KAÇ YIL ÖNCE EL DEĞİSTİRMİS YERE ELE GECİRMEYE GİDERSEN ELİNDEKİNİ DE KAYIP EDERSİN YERİNDE SAYARSIN
coğu millet bundan kayıp ediyor....
Avrupa birliğine girmek istememin sebebi zaten seninde söylediğin gibi "Kendi toprağını geliştirmek" avrupa birliği içerisinde sınırsız sermaye, hammadde ve yatırım akışının olduğu bir topluluk. Yani avrupa birliği üyesiysen bu güvence ile dünyanın her tarafından sana yatırımlar gelmeye başlar. Hammaddeye daha rahat erişirsin. Ayrıca toprak işgal etmekten bahsetmişsin benim araplarla bir arada yaşamak gibi bir niyetim yok yalnızca onların günümüzdeki gibi parça parça kalmasını sağlayıp oralarda askeri üstler açıp petrol kuyularını elimde tutmaktan bahsediyorum. Suudilerdeki "wahabilik" ve suriyedeki ve geçmişte ıraktada faliyet gösteren "baas" partisinin yaptığı arap milliyetçiliği çok tehlikeli diyorum. Wahabilik ve Bassçılık mutlak Osmanlı düşmanlığı içeriyor ve Arapları birleştirmeyi amaçlıyor.  Araplarla aynı vatandaşlığa sahip olmayacağız. İngiliz Milletler Topluluğu gibi bir statüde olacaklar.  Bu arada istanbulun isminin Konstantinniyye olması gerekiyor onu feth eden ailenin yüzyıllarca uygun gördüğü isim.  Tarihten gelen hak yok demişsin o zaman fransızların neden afrikada bu kadar askeri var dersin. Şu anda bizim hakkımız olan petrolu başkası alıyor farkındamısın. Bir ülkede sanayinin gelişmesi için öncelikle hammadde gerekiyor avrupadaki sanayi devriminin sömürgeciliği doğurmasının sebebi budur. Sen hammaddeye erişemiyorsan bir ülke nasıl gelişir nasıl işsizlik biter ? Neden bizimde kendimize ait Emperyalizmimiz yok neden Türk Emperyalizmi yok ! Avrupalılar gibi sonradan görme sözde imparatorluklardan dahamı az hak ediyoruz. Bizim padişahlarımız Kayser- i Rum idi Romanın devamı biziz. gerçek imparatorluk biziz. İslamı bizim yönetmemiz için arapların gücünün kırılması Romanın mirasini bizim devalmamız için Yunanların yok olması gerek ! Gerçek Romalılar gerçek avrupalılar biz olmalıyız.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 11:36:39 Gönderen: jBEY »

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2017, 11:49:07 »
Avrupa birliğine girmek istememin sebebi zaten seninde söylediğin gibi "Kendi toprağını geliştirmek" avrupa birliği içerisinde sınırsız sermaye, hammadde ve yatırım akışının olduğu bir topluluk. Yani avrupa birliği üyesiysen bu güvence ile dünyanın her tarafından sana yatırımlar gelmeye başlar. Hammaddeye daha rahat erişirsin. Ayrıca toprak işgal etmekten bahsetmişsin benim araplarla bir arada yaşamak gibi bir niyetim yok yalnızca onların günümüzdeki gibi parça parça kalmasını sağlayıp oralarda askeri üstler açıp petrol kuyularını elimde tutmaktan bahsediyorum. Suudilerdeki "wahabilik" ve suriyedeki ve geçmişte ıraktada faliyet gösteren "baas" partisinin yaptığı arap milliyetçiliği çok tehlikeli diyorum. Wahabilik ve Bassçılık mutlak Osmanlı düşmanlığı içeriyor ve Arapları birleştirmeyi amaçlıyor.  Araplarla aynı vatandaşlığa sahip olmayacağız. İngiliz Milletler Topluluğu gibi bir statüde olacaklar.  Bu arada istanbulun isminin Konstantinniyye olması gerekiyor onu feth eden ailenin uygun gördüğü isim.

sende AB nin sadece ekonomik avantajını düsünenlerdensin avrupalılar o yönden bakmıyor zaten sadece tek acıdan düsünmek yanlış bence
gerçi avrupalıların zaten ekonomisi güclü olduğu için o acıdan hiç bakmıyorlar biz güclü ekonomiye ağzımız açık baktığımız için sadece o kısmını görüyoruz
her neyse istesek de giremeyeceğimiz bir birlik için bu kadar tartısmanın anlamı yok

bak arablar hakkında katılıyorum ba'hat (öz türkcemizle baas) partileri ve wahabism tehlikeli seyler ama ingiliz milletler topluğu uygulamak için geç kaldık ne yazık ki yoksa ben de öyle olmasını isterim

ingiliz milletler topluluğundaki milletlerin tek özelliği eski ingiliz sömürgesi olmaları değil coğunluğun hala londra ya ve krala sadık olmasıdır bizim eski tebaa için aynısı gecerli değil müslüman diyip bağrımıza bastığımız arablardan tut da diğer kardes diye bildiğimiz bulgarlara kadar hepsi icten nefret ediyor böyle bir ortamda 'osmanlı milletler topluluğu' olmaz ne yazık ki daha değisik bir dağılma olsa olurdu ingilizler yine kurnazlık yapıp kolonilerdeki radikalleri temizledikten sonra bağımsızlık verdiler durum böyle olunca geri kalanın ingiliz düsmanlığı yapmasına gerek kalmadı

ve İSTANBUL! hakkında
o zamanlar bizde bir bakıma avrupa ya dalmaya calısyorduk avrupada hakimiyet isteyen kisilikler kendini romanın varisi gibi göstermeye calısır cünkü bunun avrupa etkisinden dolayı konstantinniye dedik diye biliyorum yoksa direk islambol sonra da istanbul olurdu hertürlü sen merak etme  tbrk*

yunanların hak iddasını mesrulastırmak için yapıyorlar onu kuran hanedan öyle dediği için değil

AMA SEN BÖYLE DEVAM ET FİKİR BULMAK DÜSNMEK GÜZEL SEYDİR

EDİT AVRUPA ETKİSİ DEĞİL ROMANIN AVRUPA ÜZERİNDEKİ ETKİSİNDEN DOLAYI YANLIS ANLASILMA OLMASIN

edit 2:
AYRI EDİT YAPMISSIN YENİ GÖRDÜM BENDE EDİT YAPIYORU SİMDİ DAHA GÜZEL BİR ÇEVAR İÇİN EDİT YAPINCA LÜTFEN EDİT YAZ...

hakkı yok demedim sadece hakkını almak için önce çok calısmamız lazım dedim ki hakkımızı alalım öyle utangaç vatandalar gibi hak istemeyi bilmeyip arkasından 'bizim hakkımızdı ama'
demeyelim yani hak istemek için de ortalama bir güç olması lazım VE HAKKIMIZI ARARKEN HAKSIZ DURUMA DÜSMYELİM o isler RTE nin dediği gibi 'bir gecede geliriz'le olmaz dikkatli yapılması lazım gerçi kendi de biliyor gaz vermek için diyor ama neyse burası çok önemli değil

Empralizm konusunda aslında anlıyor ve hatta katılıyorum ama bunun hakkında daha fazla konusmamasak iyi uzun lafın kısası gücsüzün ezilip güclünün yükselmesi doğa kanunu.....

ama bu durumda ne yazık ki gücsüz biz oluyoruz önümüzde yüzlerce fırsat var kaç yıldır hala birbirimizi yiyoruz offf
o dediklerin kaç yıl önceden olacaktı az daha uyanık olsak
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 12:22:53 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2017, 12:27:33 »
AB ile HRE arasında bağ kurmak yanlıştır. AB demokrasi temelleri üzerine farklı devlet ve milletlerin oluşturduğu bir birlik iken, HRE bir imparatorluktu. Hayat EU4'ten daha farklı arkadaşlar.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ağustos 2017, 12:52:46 »
AB ile HRE arasında bağ kurmak yanlıştır. AB demokrasi temelleri üzerine farklı devlet ve milletlerin oluşturduğu bir birlik iken, HRE bir imparatorluktu. Hayat EU4'ten daha farklı arkadaşlar.

hayat EU4ten farklı mı yok artık bildiğim hersey yalanmıs  :(
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 12:55:19 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2017, 18:33:07 »
HRE'nin neresi imparatorlukmuş bir anlatın da bilelim. İkisi de konfederasyondur.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Ağustos 2017, 20:19:39 »
Hannibala katılıyorum. Şekspir'in dediği gibi hre kesinlikle bir imparatorluk değil.

Ama vakanuvisin dediği gibi güçlünün daima güçlendiği güçsüzün de daima zayıfladığı bir sistem asla sürdürülebilir değildir. 2008 krizinde olduğu gibi zenginle fakirin arasındaki farkın gittikçe açılması er ya da geç sistemde büyük bir krize neden olacak ve kapitalistler yaptıkları bu büyük yanlışın bedelini ödeyecekler. İşte o zaman Ab diye bir birlik de kalmayacak.

Ne mutlu Türküm diyene!

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2017, 11:09:00 »
HRE'nin neresi imparatorlukmuş bir anlatın da bilelim. İkisi de konfederasyondur.
Terim olarak söyledim, yoksa kesinlikle bir konfederasyondur, ne Romalı ne kutsal ne de imparatorluk.

Ayrıca alemdar, onu Voltaire söylüyor Şekspir değil.

AB ile HRE'yi birbirine karıştırmamak gerek, HRE bir konfederasyon olmasına karşılık Alman bir imparatorluktur. Günümüz AB'si ise farklı milletleri ve devletleri içinde barındırıyor. Kuruldukları temeller de çok farklı.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2017, 11:17:35 Gönderen: Heinz Guderian »

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 03 Ağustos 2017, 18:47:34 »
Terim olarak söyledim, yoksa kesinlikle bir konfederasyondur, ne Romalı ne kutsal ne de imparatorluk.

Ayrıca alemdar, onu Voltaire söylüyor Şekspir değil.

AB ile HRE'yi birbirine karıştırmamak gerek, HRE bir konfederasyon olmasına karşılık Alman bir imparatorluktur. Günümüz AB'si ise farklı milletleri ve devletleri içinde barındırıyor. Kuruldukları temeller de çok farklı.

ben bu sözleri 2.yorumda söyledim ama siz baska yerlerine dikkat etmisiniz klasik yerlerine...

evet orası doğru farklı ideolojiler var ama ikiside konfradasyon ve ikiside daha merkezi bir devlet olmaya çalısıyor

konudaki ilk yorumu inceleyin derim

+bir daha söyleyeyim adamlar ekonomi güclü olması önemli değil tek basına bile güclüler önemli olan milli birliklerini ve milli cıkarlarını korumak avrupalı sağcılar için
AB globallesme istiyor AB italyan fransız veya alman istemiyor sadece avrupalı milleti istiyor bunu da kavimler göcüne benzer yöntemlerle yapacak

AB Yİ KURAN ADAMIN KİTABINI OKUYUN KENDİSİ YAZMIS...

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 04 Ağustos 2017, 12:16:16 »
AB şu an merkezi bir devlet olmak yerine, kendi varlığını sürdürmeye çalışıyor, İngiltere çıktı, bu mülteci politikaları ile de AB 50 yıl daha görür mü, bilemiyorum.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 04 Ağustos 2017, 12:57:09 »
AB şu an merkezi bir devlet olmak yerine, kendi varlığını sürdürmeye çalışıyor, İngiltere çıktı, bu mülteci politikaları ile de AB 50 yıl daha görür mü, bilemiyorum.

evet sonunda görmeye basladınız

AB merkezlesme islerini hemen yapmıyor çünkü tüm avrupayı içine alan bir birlik olmak istiyor hala AB üyesi olmayan avrupalılar ve AB y istemeyen bir sağ kanat ile mücadele veriyor

ve tabbi ki mülteci politikaları bu AB karsıtlarını kıskırtıyor ama yine de ırkaları melezlestirmek için yapıyorlar tek bir Avrupa ırkı lazım yoksa hitlerin dediği gibi olur(sidmi lafı yazmaya üseniyorum)

uzun lafın kısası 100 tane milletli devleti avrupa anca demokrasi ve melezlestirme yolu ile yapılabilir yoksa sömürme yoluna giderse dağılır

simdilik ABnin geleceği pek belli değil bençe ama herkes niye ise süper parlak geleceği olan bir birlik gözüyle bakıyor anlamıyorum...

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #23 : 04 Ağustos 2017, 13:06:48 »
AB'yi birleştirmek için önce bölmek gereklidir. Birleşik Krallık'ın ayrılığı bu siyasetin bir parçasıdır. Ayrılığı istemeyen İskoçya ve Kuzey İrlanda 2020'ye kadar özgürlük kazanacak ve AB'ye girecek. Artık sadece İngiltere ve Galler'i denetleyen BK ise kendi içinde zayıf bir birlik olacak, onları da cumhuriyetçi bir askeri darbe (evet bunu AB organize edecek) AB'ye geri sokacak.

Daha İspanya bölünecek, Katalonya ve Extredemuniela bağımsız olacak, belki Endülüs bile bağımsızlaşacak. Bu yeni devletçikler önce birbiriyle savaşıp sonra Portekiz'e ve İspanya'ya karşı birleşecek ve İber Federasyonu'nu kuracaklar...

Türkiye'yi de bölmeyi, AB'ye almak için istediler; ancak artık bunu istemiyorlar (yapamayacaklarını gördüler).
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 04 Ağustos 2017, 13:11:29 »
AB'yi birleştirmek için önce bölmek gereklidir. Birleşik Krallık'ın ayrılığı bu siyasetin bir parçasıdır. Ayrılığı istemeyen İskoçya ve Kuzey İrlanda 2020'ye kadar özgürlük kazanacak ve AB'ye girecek. Artık sadece İngiltere ve Galler'i denetleyen BK ise kendi içinde zayıf bir birlik olacak, onları da cumhuriyetçi bir askeri darbe (evet bunu AB organize edecek) AB'ye geri sokacak.

Daha İspanya bölünecek, Katalonya ve Extredemuniela bağımsız olacak, belki Endülüs bile bağımsızlaşacak. Bu yeni devletçikler önce birbiriyle savaşıp sonra Portekiz'e ve İspanya'ya karşı birleşecek ve İber Federasyonu'nu kuracaklar...

Türkiye'yi de bölmeyi, AB'ye almak için istediler; ancak artık bunu istemiyorlar (yapamayacaklarını gördüler).

biraz fal bakmak gibi oldu ama su böl ve yönet isi çok mantıklı gerkçekten de iskoc,welsh,kuzey irlanda ayrılmak istiyorlar kaç yıl sonra ben bile hayret etmsitim bu duruma durduk yere nerden çıktı diye çok mantıklı bir analiz