Gönderen Konu: Orduda Nitelik mi nicelik mi?  (Okunma sayısı 345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
Orduda Nitelik mi nicelik mi?
« : 31 Temmuz 2017, 17:56:01 »
Arkadaşlar sizce hangisi? Bence nicelik.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 01:49:45 Gönderen: mosta13 »

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nitelik mi nicelik mi?
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2017, 18:11:42 »
jeton geç düsüyor bende soruyu pek anlamadım yani aklıma sadece siyasi anlamda birseyler geliyor öyle diyince...
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

olması imkansız hayellerim:
age of reason- a vic3 to stallaris AAR
Games for carladian Throne -a bannerlord AAR
Chartage delada est-EU:ROME II AAR

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nitelik mi nicelik mi?
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2017, 23:38:23 »
Nicel ve nitel edebiyat terimidir. Şahsen ben de anlamadım soruyu.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orduda Nitelik mi nicelik mi?
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2017, 01:50:13 »
Soru güncellendi.

Çevrimdışı neynas1010

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2017, 04:40:51 »
Soru değişmiş ben "Orduda Nitelik mi Nicelik mi?" Sorusunu esas alarak cevaplıyorum.

Niceklikten bahsedilenden başta şeylerin (Personel, teçhizat, mühimmat vb.) herbirinin sayını anlıyorum.

Nitelikten bahsedince şeyleri aynı türden şeylerden ayırabilen pozitif (kalite vb.) özelliklerini anliyorum (Personelin eğitimi, aynı hacimdeki bombanın digerinden daha etkili olabilmesi, demir kılıcın tunçtan üstün olması vb.)

Hem niceliğin hem niteliğin çok önemli olduğu açık ama soruya göre ikisinden birini feragat etmemiz gerekmekte ben tarihi bilgilerimi de yardıma çağırarak niteliğe daha çok önem veriyorum neden mi?

Sosyal ve pozitif bilimlerin hiçbirinden nasiplenmemiş okuma yazma bile bilmeyen Dorların miken uygarlığını yaratan lakin henüz tunç çağında bulunan Akhalıları, demiri işleyebiliyor olmaları hasebiyle ortadan kaldırıp tüm yunan anakarasındaki medeniyeti söndürebilmiş olmaları. 
Perslerin yunan ana karasına başlattığı istilayı da örnek verebiliriz Heredotun abartmasıyla sayısı milyonları bulan Pers ordusunun bir avuç Yunanın karşısında hezimete uğramasının en büyük nedenlerinden biri perslerin yunan ana karasının coğrafi özelliklerini tanımaması(dağlık), sayısı yüzbinleri bulan ordusunu merkezdenden çok uzakta besleyememesi(Yunanistan dağlıktır ekilebilir tarım araziside azdır.) gibi çok önemli nedenleri bir kenara bırakırsak en önemli neden Yunan piyadelerin Perslere nazaran nitelikli olmasıdır, Yunan piyadesi ağır zırh ve geniş kalkanlar kullanır. Perslerin attıkları oklar ne kadar güneşi kaplarsa kaplasın Yunanların zırhların karşısında etkisizdir. Pers askerininse çoğu zaman hasırdan bir kalkanı dışında bir zırhı da yoktur.Yunanların mızrakları da Perslerinkinden uzundur falanks formasyonunda Perslerin yanlarına yaklaşmalarına imkan yoktur. Yunan askeri bedensel olarak da Persten üstündür, Yunanda güreş ve atletizm bir gelenektir tüm gençler aynı zamanda birer atlettir hele Spartalılar tamamen asker olarak yetişir.

Çaldıran Savaşı da nitelik üstünlüğüne bir örnek olabilir. Osmalıyla Safevi Devleti arasında geçen savaşta ağır zırhla donanmış (Süvari)safevi ordusunu Osmanlılar ateşli silahların kullanımıyla bozguna uğratmışlardır.

Bunlar gibi niteliğin önemine vurgu yapan aklıma gelmeyen birçok örneğin dışında niteliğin(Alman ordusu - Napolyonum ordusu vb) etkin kullanılamamasından veyahut yönetilememisinden (Napolyonun, Adolf Hitler'in yanlış emirleri vb.)niceliğe mağlup olduğu Fransız-Rus ve I-II dünya savaşlarında Alman-Rus savaşları aklıma gelmekte.

Birde diğer bir durum olan hem nicelik hem nitelik bakımından çağdaşlarından üstün olan Moğolların istilaları aklıma geliyor. Bu dönemde Moğol orduları girdikleri muharebelerden çoğunda sayıca az olmalarına rağmen ezici üstünlükle galip ayrılmaları nitelikten, Avrupa, Anadolu, Ortadoğu, Hindistan, Güney Doğu Asya ve hatta Japonya da dahi eşzamanlı veyahut en azından yüzyıllık zaman dilimi içerisinde savaşabilmiş olmaları niceliksel üstünlüklerini göstermekte.

Sadece verdiğim örneklere bakılırsa niteliğin önde olduğu açık yine de dünya savaş tarihine bakıp niceklemi  mi, nitelekle mi kazanılan savaş sayısının fazlalığına da bakmalı benim kanaatim ikinci yönde olduğu.

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2017, 09:32:27 »
Nicelik mi nitelik mi derken mesala tank sayisini kastettim 10 iyi tank mı 20 kötü tank mı alman ordusu 2 dunya savasindada nitelikliydi ama azdi yenildi.Nitelikli ordu iyi ama kirilgan nicelik ordusu ise kötü ama sağlam.Komutan felanda önemli tabiki.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2017, 10:19:08 »
3.düsündüğüm sey yani simdi anladım sağol soru orduda kalite vs coğunluk olsa daha anlasılır olurmus ama neyse bu da güzel anladık simdi soruna geciyorum

bence ordunun niteliği sayıya göre daha önemli ama sayı da çok kücük olmasa iyi olur orduda kimse ölümsüz değil 300 spartalı 30 spartalı olsa kayıp ederdi 10 tümen geliyorsa en az 3 tümen lazım

yine de az kisiyken savas kazandırıp çok kisi iken savaş kayıp ettiren nitelik olduğu için ben mosta ile aynı fikirdeyim  :ceasaryes:
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2017, 11:09:59 »
İnsan gücü önemli burda.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2017, 12:27:58 »
Öncelikle nitelik ve niceliğin anlamını bilmeyen adam ilkokula baştan başlasın.

Soruya gelirsek Napolyon dönemine kadar tarihte nicelik olarak hiçbir devlet düşmanlarını boğabilecek duruma erişemedi. Kaldı ki ikmal edilebilecek maksimum asker sayısı üç aşağı beş yukarı aynıydı. Dolayısıyla sayısal farklar öyle çok anlam ifade etmiyordu. Fakat Napolyon ile birlikte her yetişkin erkeğin askerlik görevi yapması niceliği ön plana çıkardı. Savaşlar meydan muharebesi olmaktan çıkıp cepheler ortaya çıktı. Cepheyi yeterli miktarda askerle ya da teçhizatla dolduramayan ordular hep kaybetti. Bu dönemden sonraki savaşlarda nep nicelik ön plana çıktı, bunun doruk noktası da II. Dünya Savaşı.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2017, 12:58:38 »
Kesinlikle nicelikltir. Aynı teknolojik imkanlara sahip iki orduda öyle moral falan sıfır etki yapar

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2017, 09:01:19 »
Öncelikle nitelik ve niceliğin anlamını bilmeyen adam ilkokula baştan başlasın.

Soruya gelirsek Napolyon dönemine kadar tarihte nicelik olarak hiçbir devlet düşmanlarını boğabilecek duruma erişemedi. Kaldı ki ikmal edilebilecek maksimum asker sayısı üç aşağı beş yukarı aynıydı. Dolayısıyla sayısal farklar öyle çok anlam ifade etmiyordu. Fakat Napolyon ile birlikte her yetişkin erkeğin askerlik görevi yapması niceliği ön plana çıkardı. Savaşlar meydan muharebesi olmaktan çıkıp cepheler ortaya çıktı. Cepheyi yeterli miktarda askerle ya da teçhizatla dolduramayan ordular hep kaybetti. Bu dönemden sonraki savaşlarda nep nicelik ön plana çıktı, bunun doruk noktası da II. Dünya Savaşı.

biliyoruz a daha önce bir forumdasın dediği gibi edebi terimler yani pek çok anlama gelebilir ve bence asıl soruyu pek yansıtan terimler değil gerci konuyu acan da haklı en güzel böyle anlatabilrdi kalite vs sayı biraz basit bir konu baslığı olurd

bu arada doğru söylediğin bir yer var ama o cağdan cağa göre değisir

mesala orta cağ ve önceki devirlerde adamlar istese de o kadar sayı üstünlüğü yapmamaz yapsa bile taktik orduyu tek bir yerde toplayıp düsman ordusunu tek ama büyük bir meydan muharebesinde yenip  düsman kralı ele gecirip savaşı erken bitirmek olur

ama napolyon döneminden ve sonrasından söz edersek o zaman isler değisir teknoloji daha gelismis devlet organizasyonu daha fazla olduğu için asker kacakları ve askere gidecekler daha kolay tespit ediliyor ve dünya nüfüsü daha fazla yani böyle bir ortamda tabi ki dediğin gecerli birden fazla ordu olusuyor birden adam asırı fazla olduğu için sonra da cepheler olusuyor ve bu cephelere adam yetistirmen gerekiyor...

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2017, 09:59:41 »
biliyoruz a daha önce bir forumdasın dediği gibi edebi terimler yani pek çok anlama gelebilir ve bence asıl soruyu pek yansıtan terimler değil gerci konuyu acan da haklı en güzel böyle anlatabilrdi kalite vs sayı biraz basit bir konu baslığı olurd

bu arada doğru söylediğin bir yer var ama o cağdan cağa göre değisir

mesala orta cağ ve önceki devirlerde adamlar istese de o kadar sayı üstünlüğü yapmamaz yapsa bile taktik orduyu tek bir yerde toplayıp düsman ordusunu tek ama büyük bir meydan muharebesinde yenip  düsman kralı ele gecirip savaşı erken bitirmek olur

ama napolyon döneminden ve sonrasından söz edersek o zaman isler değisir teknoloji daha gelismis devlet organizasyonu daha fazla olduğu için asker kacakları ve askere gidecekler daha kolay tespit ediliyor ve dünya nüfüsü daha fazla yani böyle bir ortamda tabi ki dediğin gecerli birden fazla ordu olusuyor birden adam asırı fazla olduğu için sonra da cepheler olusuyor ve bu cephelere adam yetistirmen gerekiyor...
Nitelik nicelik en doğru terim.Modern dünyada insan gücü önem kazanıyor.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ağustos 2017, 10:10:05 »
Nitelik nicelik en doğru terim.Modern dünyada insan gücü önem kazanıyor.

evet zamandan zamana göre değisiyor ama yine yakın bir gelecekte teknoloji çok gelistiği için yine insan gücünün önem kayıp edip kalite nin artacağını düsünüyorum

ama günümüz ve yakın tarih için genis caplı savaşlarda insan gücü çok önemli.insan gücü bir nevi savaşa devam etme güçü gibi birsey askeri acıdan(yakın tarih için)

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2017, 12:00:17 »
Hatta rusların insan gücüne dayalı doktrini vardı.Bence taktik ve doktrin de önemli.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2017, 12:04:12 »
Hatta rusların insan gücüne dayalı doktrini vardı.Bence taktik ve doktrin de önemli.

taktik ve doktorin zaten olması lazım diye hiç saymadım ben

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2017, 12:15:25 »
İtalya hakkinda konusuyorsak soylemek lazim.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ağustos 2017, 12:23:51 »
Ne nitelik ne nicelik, her şey stratejidir.