Gönderen Konu: Moral Disiplinden Üstündür  (Okunma sayısı 1527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Moral Disiplinden Üstündür
« Yanıtla #20 : 25 Temmuz 2017, 15:23:51 »
moralciler görmeyeli artmıs ama ben hala ikisinin de birbine itihyacı olduğunu düsünüyorum ki ordunun hiçbir eksiği olmasın

illa birini seç derseniz seçim yapmayı hiçbir zaman sevmediğimi belirtirim :P niye mükemmel varken eksiğe gidelim ki

toplum nasıl farklı meslek grubları olmadan düsünülemez ise ve bir devlette en önemli bakanlıklar iç dış ekonomi gibi gözüktüğü halde diğer bakanların isini yapmaması bu iç dış ve ekonomiyi etkiler iste moral-disiplin de böyle bir ilişki vardır ve hatta hayattaki herseyde bu dayanısma kuralı gecerlidir.
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

olması imkansız hayellerim:
age of reason- a vic3 to stallaris AAR
Games for carladian Throne -a bannerlord AAR
Chartage delada est-EU:ROME II AAR

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Temmuz 2017, 15:26:51 »
Madem soru şu düşük morale sahip yüksek disiplinli ordu mu yüksek morale sahip düşük disiplinli ordu mu?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Temmuz 2017, 16:20:15 »
Ne kadar disiplin olursa olsun moral olmadan bir şey olmuyor. Savaş tarihi bunlarla dolu. EU4'te de 0 moralli bir ordu ne kadar disiplini olursa olsun yok olur. Moral düşük olursa da fazla dayanamaz.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Temmuz 2017, 20:18:08 »
Mesela Napolyon ordusunu gönüllülerden kurarmış moral yüksek olsun diye.Ama disiplinleriyle ünlü Almanların neler başardığını biliyoruz.

Ayrıca disiplinli almanlar eger ustun generallerine birakilsaydi savasi kazanabilirlerdi hitlerim cok hatasi var.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2017, 23:22:45 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #24 : 25 Temmuz 2017, 22:34:07 »
Almanlar 2. Dünya Savaşı'nda sahip oldukları moral ruhunu Hitler'e borçlu. Eğer Hitler olmasa sadece yüksek disipline ve ortalama bir morale sahip olacaklardı.
Bugün Almanya hala geleneksel katı disiplinini sürdürüyor, ancak yeni bir savaş için ne halkta ne de askerlerde moral var. Birleşik Krallık, Rusya, Türkiye, ve hatta İsrail günümüzde Almanya'yı rahatlıkla işgal edebilir.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 25 Temmuz 2017, 23:04:49 »
Almanlar 2. Dünya Savaşı'nda sahip oldukları moral ruhunu Hitler'e borçlu. Eğer Hitler olmasa sadece yüksek disipline ve ortalama bir morale sahip olacaklardı.
Bugün Almanya hala geleneksel katı disiplinini sürdürüyor, ancak yeni bir savaş için ne halkta ne de askerlerde moral var. Birleşik Krallık, Rusya, Türkiye, ve hatta İsrail günümüzde Almanya'yı rahatlıkla işgal edebilir.
Hitler çok ateşli bir liderdi ama askeri hazimetlere yol açan çok hamlesi var okumanı tercih ederim.Kimse mükemmel değil.Baştan beri dediğim gibi moral basittir.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Temmuz 2017, 00:33:05 »
Bence organizasyon=disiplin>moral.
Fransa 1914 hücumunda oldukça emin ve moralli saldırdı fakat geri püskürtüldü. 1914 ordu şemalarına bakıldığında 'detachment' (her hangi bir birliğe mensup olmayan, eksik organizasyon) ve reserv birlik eğitimi açısından Almanya daha üstün görünür. 

Morali teoride oyunlardan örnek verirsek Gary Grigsby's War in the East'de her squad (manga) farklı morali ve tecrübe seviyesi vardır ama bir de yıllara göre oyunda 'tarihsel belirlenmiş' ulusal moral vardır. Bu ulusal morale göre zamanla birliklerin morali düşer veyahut yükselir. Ama tamamen determinist değildir.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 26 Temmuz 2017, 08:51:56 »

israil tabi ki isgal edecek adamlar 3 arab ülkesini 6 günde barısa zorluyabilen tek millet dünyanın en kısa süreli toplu savaşı kendi fikrimce yani karsı taraf ne kadar aciz olursa olsun 70 dakikada koskoca hava kuvvetlerinin imhası normal bir şey değil moked oparasyonu bir nevi modern turan hatta modern zamanda turandan daha gelismiş bir taktik iste bazı orduların sağı solu belli olmaz az sayıda moralsiz disiplinsiz gibi görünürler ama bir savaşa girince ortalığın tozunu dumana katarlar bazılarıda süper güçlü gibi görünür ama tarihi ve muthemelen gelecekleri de hazin yenilgilerle doludur(ayrıca bakınız Çin ve ABD evet ABD itiraz edecek olanlar veitmamı hatırlasın Teknoloji olmadan ABD ordusu bir hiçtir anca nükleer atarlar disiplinsiz ve tamamı ile paraya&morfine bağlı moral....cine değinmiyorum bile o kadar adamla imparatorlukla dandik moğul&manchu&türk kabileleri ve hatta japonya gibi bir ada ülkesine bile kayıp ettikleri çok savaş var adamlar taiwan gibi kücücük bir adayı bile isgal etmekten aciz bir millet kurnazlıktan ve kalabalıktan hala hayattalar...)

öte yandan nazi almanyası türkler yahudiler(illa israil değil lehi ve diğerleri) ve diğer koca yürekli ordular ;) .
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #28 : 26 Temmuz 2017, 09:58:26 »
@Baris, Fransa bu moralini savaş sonuna kadar korudu ve 1918'te galip devlet olarak Versay banliyösünde savaşı bitirdi.
@Vakanüvis, Tayvan ABD korumasında, Çin Halk Cumhuriyeti istediği her zaman orayı işgal ederdi ancak bu küresel bir savaşı başlatır. Bunu göze alabilecek bir zalimin çıkması dünyayı felakete sürükler. Ayrıca ABD koruması olmasa bugün Kuzey Kore diğer ülkeyi füzeleriyle çoktan yok etmişti.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 26 Temmuz 2017, 10:33:00 »
@Baris, Fransa bu moralini savaş sonuna kadar korudu ve 1918'te galip devlet olarak Versay banliyösünde savaşı bitirdi.
@Vakanüvis, Tayvan ABD korumasında, Çin Halk Cumhuriyeti istediği her zaman orayı işgal ederdi ancak bu küresel bir savaşı başlatır. Bunu göze alabilecek bir zalimin çıkması dünyayı felakete sürükler. Ayrıca ABD koruması olmasa bugün Kuzey Kore diğer ülkeyi füzeleriyle çoktan yok etmişti.

zamanında işgal etmeyi denedi ama başaramadı ondan sonra birdaha denemesin diye ABD koruması geldi ama hala arkaları o kadar sağlam değil BM onların bağımsızlığını tanımıyor gerci BMnin kafa bir değisik koskoca cin halk chumuriyeti 1949-58 gibi kurulcak sen onu 1980lerde resmi olarak tanıyacağın sırf ideolojisi farklı diye sonra biz herkesi temsil ediyoruz diyorlar peh... onun dısında katılıyorum bizimkiler varsayım elbet ki felaket istemiyoruz zira kuzey kore nükleer füzeleri ABD ye menzili yetmiyor ama türkiyeye yetiyor diye bilioyrum ve türkyie bir NATO&ABD müttefiği
(zamanında resmi menzil haritasını incelemistim en genis füzesi anca alaskaya ve latin Amerikanın bazı kısımlarına gidiyor ama ne hikmetse(!) daha los angelesi vuramazken ıstanbula menzili var hatta geciyor )

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 26 Temmuz 2017, 11:21:05 »
Nazi Almanyası Avrupa'yı yıktı geçti.Morali yüksek ama disiplinsiz ordu barbar orduları gibidir bu barbarlara nolduğunu öğrenmek istiyorsanız Sezar'ın seferlerini okuyun.Galyada morali çok yüksek birlikler vardı hepsi birleşmişti ama Sezar usta manevrayla hepsini çevirde ve yok etti.Lejyon disiplini bu işte.Ayrıca İsrail'i büyütmeyin teknoloji ve ABD yardımı olmadan çok rahat alınır veya kısa savaşlarda böyle başarı sağlaması normal ama uzun savaşlarda fazla dayanamaz yardımsız.

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 26 Temmuz 2017, 11:32:35 »
Yorumları okudum da paradox oyunları baya bi söz sahibi olmuş. Günümüzde savaşlar eskiye göre değişti artık saha savaşlarından çok masa savaşları oluyor. Ekonominin ve teknolojinin etkisi hiç olmadığı kadar fazla. Hem de artık büyük devletlerin ideolojisi ve fikirleri para olmuş. Sadece ideolojiyi ve fikirleri küçük devlet ve toplulukları kullanmak için kullanıyorlar. O yüzden yorumları yaparken ve tarihten örnekler verirken günümüzdeki bu değişimleri de göz önüne almak lazım.
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 26 Temmuz 2017, 11:57:21 »
Yorumları okudum da paradox oyunları baya bi söz sahibi olmuş. Günümüzde savaşlar eskiye göre değişti artık saha savaşlarından çok masa savaşları oluyor. Ekonominin ve teknolojinin etkisi hiç olmadığı kadar fazla. Hem de artık büyük devletlerin ideolojisi ve fikirleri para olmuş. Sadece ideolojiyi ve fikirleri küçük devlet ve toplulukları kullanmak için kullanıyorlar. O yüzden yorumları yaparken ve tarihten örnekler verirken günümüzdeki bu değişimleri de göz önüne almak lazım.

kesinlike katlıyorum sözün bittiği yer...

Nazi Almanyası Avrupa'yı yıktı geçti.Morali yüksek ama disiplinsiz ordu barbar orduları gibidir bu barbarlara nolduğunu öğrenmek istiyorsanız Sezar'ın seferlerini okuyun.Galyada morali çok yüksek birlikler vardı hepsi birleşmişti ama Sezar usta manevrayla hepsini çevirde ve yok etti.Lejyon disiplini bu işte.Ayrıca İsrail'i büyütmeyin teknoloji ve ABD yardımı olmadan çok rahat alınır veya kısa savaşlarda böyle başarı sağlaması normal ama uzun savaşlarda fazla dayanamaz yardımsız.

ve mosta13 kardesimiz ben israili o kadar büyütmek için değil tarihten örnek verirken görünüse aldanmayın demek istedim AMA SUNU DA GÖZDEN KACIRMAYALIM:
o savaş senin kafanla normalde 1 yıl en israil çok dirense 3 yıl sürerdi ve kesinlikle arab zaferi beklenirdi ama israil taktiği savasın kısa ve etkili bitirilmesiydi savaşların kısa veya uzun sürmesi önceden planlanan birseydir yani modern taktik zaten düsmanı kısa ve etkili bitirmek senin dediğin yunanların 'biz sakaryayda kayıp etmedik ikmal sıkıntısı yüzünden sakaryadan cekildik yoksa tüm anadolu bizimdi' demesi gibi birsey (ki diyorlar) zaten düsmanın planı seni o duruma düsürmek düsman sen savası uzat diye beklemez hele ki modern zamanda sen biraz ortacağın 100 yıl savaslarında kalmıssın be mosta kardes  ;)
edit:
baska örnekleri de var mesala Irak savasının bu kadar hızlı bitirilmesinin 21.yüzyılda potansiyel ABD rakiplerine gözdağ vermek olduğu söylenir...
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2017, 12:00:05 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 26 Temmuz 2017, 12:07:40 »
kesinlike katlıyorum sözün bittiği yer...

ve mosta13 kardesimiz ben israili o kadar büyütmek için değil tarihten örnek verirken görünüse aldanmayın demek istedim AMA SUNU DA GÖZDEN KACIRMAYALIM:
o savaş senin kafanla normalde 1 yıl en israil çok dirense 3 yıl sürerdi ve kesinlikle arab zaferi beklenirdi ama israil taktiği savasın kısa ve etkili bitirilmesiydi savaşların kısa veya uzun sürmesi önceden planlanan birseydir yani modern taktik zaten düsmanı kısa ve etkili bitirmek senin dediğin yunanların 'biz sakaryayda kayıp etmedik ikmal sıkıntısı yüzünden sakaryadan cekildik yoksa tüm anadolu bizimdi' demesi gibi birsey (ki diyorlar) zaten düsmanın planı seni o duruma düsürmek düsman sen savası uzat diye beklemez hele ki modern zamanda sen biraz ortacağın 100 yıl savaslarında kalmıssın be mosta kardes  ;)
edit:
baska örnekleri de var mesala Irak savasının bu kadar hızlı bitirilmesinin 21.yüzyılda potansiyel ABD rakiplerine gözdağ vermek olduğu söylenir...

Kardeşim ben ona mı dedim üstteki moral yorumlarına dedim ben.Biz bilmiyor muyuz şimdiki devletleri.Tek sen mi biliyorsun?Kısa ve etkili savaş diyorsun ordaki araplar barışa razı oldu çok kayıp verdiklerinden.Ama 2.dünya savaşında yıldırım savaşı kısa ve etkiliydi.Sovyetler fazla kayıp verdi ama devam etti yani devletlerin amaçları önemli orda veya çıkarları.Araplar Amerika'da karşılarında olduklarından pes ettiler uzun savaşı göze alamadılar.Ayrıca biz moral ve disiplin konuşuyoruz kardeşim sen yanlış yere gelmişsin.Sana göre ortaçağda moral ve disiplin yok heralde.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 26 Temmuz 2017, 12:28:29 »
Kardeşim ben ona mı dedim üstteki moral yorumlarına dedim ben.Biz bilmiyor muyuz şimdiki devletleri.Tek sen mi biliyorsun?Kısa ve etkili savaş diyorsun ordaki araplar barışa razı oldu çok kayıp verdiklerinden.Ama 2.dünya savaşında yıldırım savaşı kısa ve etkiliydi.Sovyetler fazla kayıp verdi ama devam etti yani devletlerin amaçları önemli orda veya çıkarları.Araplar Amerika'da karşılarında olduklarından pes ettiler uzun savaşı göze alamadılar.Ayrıca biz moral ve disiplin konuşuyoruz kardeşim sen yanlış yere gelmişsin.Sana göre ortaçağda moral ve disiplin yok heralde.

evet konudan sapıyor olabilirim ama sadece cevaplamak istedim amacım ki artislik yapmak değil elbet eğer öyle bir hisiyat verdiysem özür dilerim zira bu forumda herkesin yeterli ingilizce ve tarih bilgisi olduğunu biliyorum ve yine geri kalanı cevaplamak istiyorum onun için de kusura bakma

arabların israile karsı su anki durunuma bakarsan kendileri mi barıs istedi yoksa birileri mi onları barısa savasta yenerek zorladı anlarsın diye düsünüyorum Blitz ve barbrossanın farkı blitz basarılı bir oparasyondur senin de bildiğin gibi fransa belcika hollanda ve lüksemburg resmi anlamda direk teslim oldu sadece opasyon sealion barbrossanın sonrasına ertelenmeseydi belkide müttefikler full cökecekti ama öte yandan barbrossa basarısız bir oparasyondur yine senin bildiğin gibi hitler blitzde yakaladığı basarıyı barbrossada yakalayamdı cünkü sovyetlerin yüz ölcümü düsünldüğünde o oparasyon daha da hızlı olması lazımdı(ki antifriz ve jet gibi seyler o dönem bulunsa belki de basarılı olurdu)moskava stalingrad ve leningradda kaç zaman oyalanıdılar ve doğal olarak sovyetlerde onları taaa berline kadar geri püskürttü yani rusya yüz ölcümünden ve kuzeyde olmaktan kazanıyor isgal edilmesi kolay değil(enver pasa ve napolyanu da unutmayalım)
ABD örneğine katılıyorum ama ben baska bir sey iza etmeye calıstım çok önemli değildi

disiplin VS moral konusunda söyleceğimi dedim baska söze gerek duymuyorum

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 26 Temmuz 2017, 12:46:28 »
Hitler generallerini dinlese belki kazanırdı çok hatası var.Örneğin Stalingrad hazimeti Hitler yüzünden şehirde kalmalarını emretti geri çekilmeleri yerine işte o zaman Almanya kaybetti.Generallar başta direkt Moskova'ya yönelinmesini söylediler Hitler leningrad ve stalingrada önem verdi ekonomi diye güneye girilmesini emretti.Stalin de bu sayede Moskova'yı askerlerle donattı.Leningrad kısmında ise tanklar çoktan varmıştı hitler tanklar piyadeleri beklesin dedi bu arada Leningrad'a yardım geldi :wall:.Ayrıca batıda dunkirk de generaller orduyla birlikte saldırılması gerektiğini söyledi Hitler orduyu durdurdu.Böylece 300 bin küsür asker kurtuldu daha sonra Almanya'ya karşı savaştılar.Erich von manstein adlı generalde savaşın generallere bırakılsaydı kazanaılacağını söyler zaten.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 26 Temmuz 2017, 13:09:06 »
Moralin bir çok bileşeni var. Birlik moralinin yanında bir de ulusal moral var. Almanlar Prusya'dan beri disiplini kendilerine şiar edindi fakat moral olmayınca nasıl bozguna uğradıklarını Napolyon bize gösterdi. Napolyon morali bulunmaz bir nimet olarak değerlendirir. Moral bir yerde savaşma isteğidir. İstek yoksa istediğin kadar disiplinin olsun, yenilgi kaçınılmaz olur.

Bugün Ortadoğu'da morali en yüksek ülke İsrail'dir. Çünkü İsrail bir ülkü çerçevesinde kurulmuş, düşmanlarla çevrili genç bir ulus. Savaşmayı bıraktıkları an yok edileceklerini bilen toplumsal hafızası kuvvetli bir devlet. İbn Haldun'un deyişiyle assabiyyeti hala mevcut bir millet. Arap devletleri ise hala monarşi ya da askeri diktatörlükle yönetilen, herhangi bir ülkü ya da ideaya sahip olmayan, klikçi, mezhepçi ve kabileci yapılar. Cehennem anında her kliğin kendisini kurtarmaya çalıştığı devletler bunlar. Assabiyyeti yok. İsrail karşısında kaybetmeye mahkumlar.

"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 26 Temmuz 2017, 13:11:20 »
Hitler generallerini dinlese belki kazanırdı çok hatası var.Örneğin Stalingrad hazimeti Hitler yüzünden şehirde kalmalarını emretti geri çekilmeleri yerine işte o zaman Almanya kaybetti.Generallar başta direkt Moskova'ya yönelinmesini söylediler Hitler leningrad ve stalingrada önem verdi ekonomi diye güneye girilmesini emretti.Stalin de bu sayede Moskova'yı askerlerle donattı.Leningrad kısmında ise tanklar çoktan varmıştı hitler tanklar piyadeleri beklesin dedi bu arada Leningrad'a yardım geldi :wall:.Ayrıca batıda dunkirk de generaller orduyla birlikte saldırılması gerektiğini söyledi Hitler orduyu durdurdu.Böylece 300 bin küsür asker kurtuldu daha sonra Almanya'ya karşı savaştılar.Erich von manstein adlı generalde savaşın generallere bırakılsaydı kazanaılacağını söyler zaten.

evet aynen öyle  tbrk*

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 26 Temmuz 2017, 16:05:44 »
Güncel OOB, nükleer başlıklı füze vs.. bunları takip etmediğim ve sayılara tam güvenmediğim için o yüzden şu şunu yener yorumu yapmak zor.
Annibal'ın bahsettiği İsrail örneği iyi bir örnek, 1914'de Belçika'da Alman istilasına beklenilenden farklı tepki&direniş göstermişti.

Konu genel seferberlik ve milis gücü anladığım kadarıyla ulusal moral burada önemlidir. Ama bence düzenli ordu açısından organizasyon&disiplin becerisi önem taşır.

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 26 Temmuz 2017, 16:15:28 »
Ayrıca şuan nükleer biyolojik kimyasal silahları saymazsak en etkili şey taktikler ve stratejilerdir.Blitzkreig gibi taktikler modern dünya için ideal çeşitli uyarlamalarıda olur tabi.Mesala İran-Irak savaşı gibi savaşlar rezalet 8 yıl sürüyor 2.dünya savaşı 6 yıl. :wall: