Gönderen Konu: Moral Disiplinden Üstündür  (Okunma sayısı 1566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
Moral Disiplinden Üstündür
« : 24 Temmuz 2017, 12:01:15 »
öyle olmasa barbar german sakson kabileler Romayı yıkamazdı. Barbarlar moralli disiplinsiz. Romalılar disiplinli ve moralsizdi.
Ayni durum spartaküs isyanında da vardı.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı HaylHitler

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • We will take Jerusalem again!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Moral Disiplinden Üstündür
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2017, 12:11:12 »
Yanlış yere açtın konuyu galiba.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2017, 13:23:33 »
Kısa savaşlarda disiplin çok etkili bir güç kaynağıdır. Öyle olmasa Büyük Britanya Krallığı Arjantin'i Falkland Savaşı'nda yenemezdi. Ancak uzun muharebelerde disiplin yenilmeye mahkumdur, İkinci Dünya Savaşı morali en üst seviyede olan Amerikan askerlerinin disiplinin vücut bulmuş hali Almanları yendiğini bizlere gösterdi.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2017, 18:07:06 »
Disiplin hayattır.2.dünya savaşında Almanlar Sovyetlerle veya ABD ile teke tekte karşılaşsalar.Almanya silip süpürürdü.Dünya ile savaşırken dahi Sovyetleri neredeyse alıyordu.Ayrıca disiplin olmadan hiç bişey yapamazsın moral değişkendir.Ayrıca madem barbarlar o kadar üstündü çok az sayıdaki Sezar'ın ordusunu niye yenemediler?Adam  azıcık orduyla Galya'daki barbarları silip süpürdü.Barbarların sonra Roma'yı yenmelerinin sebebi Roma'nın düzgün Generale sahip olmamasıdır.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #4 : 24 Temmuz 2017, 18:44:09 »
Roma bölündükten sonra tüm Romalıların morali çöktü. Moralin etkisi azımsanamaz.
Subayların aklanması çabasında tüm Sovyet Ordusu moralmen çöktü, bunu bilmeliyiz.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Temmuz 2017, 19:24:04 »
insanın sağ kolu sana göre daha önemli olabilir ama sol kol olmaz ise de sağ koluda iyi kullanamaz.

yani ikiside azımsamayacak kadar önemli biri olmaz ise diğeri ise yaramaz...
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

olması imkansız hayellerim:
age of reason- a vic3 to stallaris AAR
Games for carladian Throne -a bannerlord AAR
Chartage delada est-EU:ROME II AAR

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Temmuz 2017, 19:38:47 »
Moral kolayca kurulabilir propagandayla ama disiplin daha zordur.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2017, 20:47:15 »
Moral kolayca kurulabilir propagandayla ama disiplin daha zordur.

etkili propaganda yapmak her baba yiğitin harcı değildir

edit:ikiside zor ama asıl zor olan aradaki dengeyi bulmak biri kalpleredeki sevgi ve inanç a diğeri kalplerdeki korkuya dayanıyor

ama nicolo machvelli nin birden çok alanla alakalı lakin benim katılmadığım bir sözü vardır ki bu da senin dediğini destekler nitelikte
'it is better to be feared than loved if you cant be both'
yani 'eğer ikisi birden olamıyorsan sevilen olmaktansa korkulan olmak daha iyidir'
hayat felsefeme zıt olduğu için katılmasam da adam hayatı iyi çözmüs...
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2017, 21:10:21 Gönderen: vakanüvis »
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2017, 21:03:43 »
Saf değilsen yaparsın arkadaşım mesala yalan zaferlerle veya güçlü bir hitapla ordunun moralini arttırırsın veya törenlerle.Tören yapmak her baba yiğidin harcı değil deme şimdi bana.Vatan millet diyerek kolayca kazanırsın zaten o kadar akılsız değilsen.Ama disiplin hitabetle veya yalanla olmaz.Disiplin her gün bişeyi yapmaktır.Moralse şöyledir moralin yüksek olduğunda çok yap az olduğunda az yap böyle bir yere varamazsın.Disiplin düzendir.Moral önemlidir ama kolaydır.Disiplin daha önemlidir ve daha zordur.Sen istediğin kadar yüksek moralli ol karşıdaki adam demir gibi disiplin içerisindeyse her nolursa olsun seni yener.

---------------------------------

Ayrıca disiplin istemediğin bişeyi yapmaktır.Ne kadar istemesende kontrolünle iradenle yaparsın.Yani savaşta o kadar moralsiz ol yinede savaşırsın
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 00:03:16 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Temmuz 2017, 21:12:11 »
önceki yorumumdaki editimi oku cevabın orada  :)

2.edit:ilk editi düzeltiyorum AMA ÖNCE İLK EDİTİ OKU LÜTFEN... evet moral sağlamak daha kolay olabilir ama ikiside önemlidir askerler takip etmek istemediği birini ne kadar korkarlarsa korksun gün gelir de ordu bir kere olsun zayıf düserse(illa askeri mağlubiyete gerek yok hannibal barca gibi dehalar bile siyasetle yolun üstünden çekildi diğerleri ise para ile...) takip etmez askerden kaçarlar(en disiplinli ordularda bile münküm zira zayif düşerse diyoruz) ve eğer bunlar duyulursa korku azalır korku azalırsa disiplin düser hepsi bağlantılı bir önceki yorumda dediğim gibi dengeyi sağlamak her ikisini de esit oranda yüksek tutmak lazım birini bile atlamamak lazım ki ordunun hiçbir zayif noktası olmasın...

« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2017, 21:26:56 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2017, 21:16:50 »
Tabi öyle.Zaten nazizm ve kapitalizm gibi sistemlerin,çıkarcılığın,pragmatikliğin temeli oraya dayanıyor.İnsanlar korktuklarından sana itaat ederler sevdiklerinden değil.Mesala kaç arkadaş grubunda durum şöyledir bir kişiyi çok severler ama dalga geçer dururlar ama korktuklarına bişey yapamazlar.Mesala bir yönetici böyle biri herkes dalga geçiyor ama çok seviyor moral çok şirkette.Ama böyle hiç bir iş yürümüyor.Şirket yöneticisi sert amansız bir adam oluyor.Herkes sevmiyor korkuyor ama işler düzeninde gidiyor.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2017, 21:30:32 »
evet bende o durumu biliyorum ve bunun için hayatı iyi çözmüş dedim ama biz ordudan söz ediyoruz orda fikir ayrılıkları olabilir herkes Komutan olarak doğmadı  tbrk*

edit:benim  katılmama sebebim -kisisel olarak- o korkuyu canlı tutmak zordur hepimiz insanız ne kadar amansız olursak olalım elbet bir gün basımız belaya girecek veya basımıza bir is gelecek iste o zaman insanlar hem sevmedikleri hemde korkmadıkları birine dönüsürsen baya sıkıntı olur...

adam da 'if you cannot be both' diyor yani yapabilrsen ikisi de ol diyor ben bunu anlatmaya çalısıyorum ama ikisi olmak imkansıza yakın onu da biliyorum

not:nicalo machavelli ve cicero çok zeki ama çok ünlü olmayan adamlardır aristo gibi günlük hayatta hiçbir ise yaramayan isler yapmazlar direk sosyal hayatın kendisini incelerler onları arastırmanı öneririm hele hele macahvelli nin 'Prens' adlı kitabına zihniyet olarak çok katılacağını düsünüyorum
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2017, 21:47:39 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı Miltiades

• Ağır Süvari
  • *
  • Miltiades
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2017, 21:42:55 »
Disiplin daha üstündür gibi geliyor çünkü disiplinli bir ordu zaten düşmanını ezerek moral kazanacaktır ancak morali yüksek ve disiplini az bir ordu, düşmanına karşı zaten beklenenden fazla kayıp vereceği için moralleri altüst olacaktır.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Temmuz 2017, 21:48:48 »
Disiplin daha üstündür gibi geliyor çünkü disiplinli bir ordu zaten düşmanını ezerek moral kazanacaktır ancak morali yüksek ve disiplini az bir ordu, düşmanına karşı zaten beklenenden fazla kayıp vereceği için moralleri altüst olacaktır.

evet o da var daha önce dediğim gibi herkes sizin gibi komutan olarak doğmaz komutanlık ayrı hayat felsfesi ayrıdır  tbrk*

isin komik tarafı EU4 de Savas modelinde moral daha önemli çünkü kimse 180 disiplin yapamıyor yapsa bile karsı tarafın insan gücü ve morali fazla ise yine o kazanıyor :D
TABİ BU OYUN gerçek hayatta çok çok farklı olabilir ve senin dediğine daha yakın seyler olur

ve günümüzde herseyden daha önemlisi hiç süphesiz Teknoloji oldu ABDde adamlar oturuduğu yerden Ortadoğuyu vuruyor füzeyle  :) ne disiplin ne ordu ne moral ne adam ne savaşçı gelenekleri kalıyor ortada :)

edit: ayrıca bakınız hirosima nagasaki...
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2017, 21:59:15 Gönderen: vakanüvis »

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Temmuz 2017, 21:59:55 »
Başlık ikisini karşılaştırıyordu ben o yüzden ikisinin olabilecegi yorumunda bulunmadım.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 24 Temmuz 2017, 22:03:48 »
Başlık ikisini karşılaştırıyordu ben o yüzden ikisinin olabilecegi yorumunda bulunmadım.

evet anlıyorum ve sen ne hızlı cevap veriyorsun bazen forumun geri kalanı(ben dahil) çok uyusuk gibi geliyor ;)

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 24 Temmuz 2017, 22:48:32 »
Sabırsız ve aceleci olunca.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Temmuz 2017, 13:52:45 »
Moralsiz bir birlik silah arkadaşını kaybedince çöker, disiplinsiz bir birlik ise ilk atışta parçalanır ve kolay hedef haline gelir, ikisinin de eksikliği kötü, eğer birini tercih edersem moral derdim, moral firarı bile önler.

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Temmuz 2017, 15:13:16 »
Bence moralli ama disiplinsiz bir ordu komutanın tüm becerisini etkisiz  hale getirir çünkü komutan istediği gibi yönetemez yönlendiremez.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #19 : 25 Temmuz 2017, 15:15:36 »
Türk Kurtuluş Savaşı askerlerimizde disiplin düşüktü sonuçta savaşanların çoğu sıradan insanlardı. Ancak hem dini, hem milli duygularla herkesin morali yüksekti. Moral uzun savaşlarda korunabilirse galibiyet moralli tarafındır.