Gönderen Konu: Tarihi Çarpıtmak  (Okunma sayısı 2125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
  • Yol ver Türk'ün bayrağına.
    • Profili Görüntüle
Tarihi Çarpıtmak
« : 22 Temmuz 2017, 00:10:29 »
Arkadaşlar bugün farklı dillerde vikipedi'den araştırma yapıyordum. Ve gördüğümde şoka girdiğim bir şey gördüm. Dikkatinizi çekmek istediğim yer 264.000 yunanın öldürüldüğü yalanı. Kaynak olarak da bir almanın 1994'de ki referansı veriliyor. Biz biliyoruz ki bu gerçek değil. Ancak el oğlu bilmez tabi savaşın bizim topraklarımızda olduğunu, yakılan köylerimizi ve katledilen insanlarımızı. O zaman Yunanistan'ın 1 milyon nüfusu ya vardı ya yoktu. Acaba biz 264.000 "SİVİL"'i nerden buldukta katlettik(?) Ermeni katliamı saçmalarının suyu çıktı zaten ona girmek bile istemiyorum. Asıl sormak istediğim tarihi çarpıtmak bu kadar kolay mı?

BTW: Yanlış bölüme açmışım. Moderatörler düzeltirse sevinirim.
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2017, 02:08:48 Gönderen: Hynkel »
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Ynt: Tarihi Çarpıtmak
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2017, 00:36:49 »
250.000'de Ermeni.
Üzgünüm, tarihi bu tür platformlarda çok kolay çarpıtabilirsiniz. Türkiye bu siteyi yasaklayarak doğru bir karar aldı.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2017, 18:19:36 »
tarih artık bilim için değil de probagnda için kullanılıyor eee internetin milliyeti de ingiliz olunca ve ingilizler yunan taraftarı olunça sonuc bu...

aslında ben her türlü probaganda tarihine karsıyım sen bilim adamısın senin görevin arastırmak elestirmek değil elestirmek halkın görevi onun bunun probagandasını yapmak da siyasetcilerin...

ben daha neler duyuyorum yunanlardan

'biz sakaryada kayıp etmedik sadece erzak eksikliğinden dolayı geri cekildik' :no:
'türk kurtulus savası diye birsey olmadı' rlywrd*
'tüm dünya yunanistana karsı birlesti türkleri tuttu'  :drunk:
'bizim de arkamızda türkler gibi süpergücler olsa bizde kazanırdık'  :wall:

yani ben harbi bizzat bunları okudum ve duydum kendi ağızlarından veya klavyelerinden daha nice yalanlar var...
adamlar ciddi ciddi kanıt(!) vermeye calısıyor yalan diyince...verdikleri kanıtlar da italyanların anadoludan cıkması ayrıca ingilizler türkleri destekledi diyorlar ama kanıt sünmuyorlar herhalde anadoluya sırf kendi kücük fikirleri için Ordu göndermelerini filan bekliyorlardı :wall:
daha piyon olduklarından haberleri yok hadi ermenileri anlıyorum adamlar SSCB himayesine gecti hem kücük kaldı simdi bize satasamıyorlar azerilere satasıyorlar bize anca ABD ya duygu sömürüsü yaparak...
enailik kardeş biz ikimiz birlikte hareket etsek çok daha güclü oluruz ama iste illa ego yapacaklar AB ne güzel adam ediyor onları...

edit:
Birde pontus rumları ve izmir rumları hakkında yalanları var adamlar mübadele imzalamıs 30 yıl sonra diyor ki 'orda rumlar vardı türkler katletti' yuh diyorum insan atar da bu kadar mı atar bari var olan seylerden probaganda yapın...

İZMİRDE GÜNÜMÜZDE TARİHİ ASÖNSORÜN ORDA SİNAGOG VAR.VAR MI ÖTESİ DÜSÜNDÜKLERİ GİBİ BİR MİLLET OLSAK YAKARIZ onları ama israil efendiler mescidi aksayı kapatınca hava hos
+orta cağ tarihicleri bile günümüz tarihcilerinden daha tarafsız.....
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 18:38:15 Gönderen: vakanüvis »
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

olması imkansız hayellerim:
age of reason- a vic3 to stallaris AAR
Games for carladian Throne -a bannerlord AAR
Chartage delada est-EU:ROME II AAR

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2017, 00:10:06 »
Yalnız şöyle bir şey de var ben merakımdan hahamla konuşmaya İzmir'de sinagoga gittim. Polis geldi içeriye almadı. İbadet yokmuş, içeri girmek de yasakmış. Son 10 20 yılda çok hoşgörülü olduğumuz söylenemez.
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2017, 01:29:53 »
Kurtuluş Savaşı üzerine OOB konusu açmıştım en son ama ilgi olmadı.  :)

Yunan OOB ve ikmal ile ilgili de sormamıştım üstelik.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29309.0

Wiki beğenmeyen Türk kaynaklarını bana göndersin. Başımızın üstüne olur.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 01:32:17 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2017, 10:13:33 »
Yalnız şöyle bir şey de var ben merakımdan hahamla konuşmaya İzmir'de sinagoga gittim. Polis geldi içeriye almadı. İbadet yokmuş, içeri girmek de yasakmış. Son 10 20 yılda çok hoşgörülü olduğumuz söylenemez.

onu bilmiyordum ben de merakımdan konusacaktım ama zaman bulamadım

bende niye o kadar boş diyorum ama baska yerden duyduğuma göre ibadet için özel günleri var o zaman gidiyorlar onun haricinde kimseyi sokmuyorlar(güvenlik tebiri)
+coğu yahudi kimliği belli etmez ve dinlerini yaymak istemez yine de sonradan girmek serbestmis onlara çok yardımcı olurlarsa alıyorlarmıs belki ısığı görür diye  :)

ama yine de aydınlattığın için sağ ol  ;)

Kurtuluş Savaşı üzerine OOB konusu açmıştım en son ama ilgi olmadı.  :)

Yunan OOB ve ikmal ile ilgili de sormamıştım üstelik.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29309.0

Wiki beğenmeyen Türk kaynaklarını bana göndersin. Başımızın üstüne olur.

ben forumdaki bilgileri inceliyorum sağ ol sen böyle devam et ;)
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 10:21:05 Gönderen: vakanüvis »
Sah eserim olacak AAR: http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=52985.msg904514#new

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Ağustos 2017, 12:29:25 »
Vikipedi'yi ödevleriniz için kullanın ve sonra bir kenara atın, tarihi Vikipedi'den öğrenmeyelim.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Ağustos 2017, 12:53:50 »
Vikipedi'yi ödevleriniz için kullanın ve sonra bir kenara atın, tarihi Vikipedi'den öğrenmeyelim.

adam noktayı koydu konuya konu kilitlenebilir...

çok ciddiyim

Çevrimdışı Hynkel

• Müsellem
  • *
  • Yol ver Türk'ün bayrağına.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2017, 18:11:52 »

Zaten diğer dillerden bakıyordum, başkalarının gözünden nasıl Kurtuluş Savaşı diye. Ama bu kadar kara propaganda yapıldığını öğrenince şok oldum.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2017, 18:30:24 »
Vikipedi'yi o kadar küçümsemeyin.Kaynaklara göz gezdirin ne kadar ciddi bir ansiklopedi olduğunu görürsünüz.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2017, 21:43:35 »
Eskiden Wikipedia ve internet yoktu o dönemler müthiş değildi.  krp*

Profesyonel oyun yazılımı özellikle tarihi harp üzerine oyunlar Wikipedia üzerinden zaten yapılmaz. Annibal'in dediği gibi entry oluşturulan kaynaklar kontrol edilir. Ödev üzerinden veyahut genel bilgi olarak bakılabilir.

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2017, 21:46:32 »
Neresi özgür ansiklopedi oluyor acaba bunun ? Editörleri seçenler kimler ? Olsa olsa oligarşik diktatörlük olur

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Ağustos 2017, 11:11:08 »
Ordumuz Doğu'da operasyonlar yaparken katliamlar oluyor diye başlık açılmıştı, Selçukluları da uzun zaman Fars devleti olarak gösterdiler, İngilizce Vikipedi'de bile ciddi hatalar ve yanlışlar olabiliyor.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Ağustos 2017, 11:38:26 »
Wikipedia'nın tarihi çarpıttığı falan yok. Wikipedia kitap yazmıyor bu bir ansiklopedi. Varolan bilgi birikimini referans göstererek derliyor. Selçukluların İran devleti olduğuna dair bir bilgi varsa adam onu da yazabilir, makalelerin nasıl yazıldığına dair kurallar gayet açık.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Ağustos 2017, 11:57:15 »
Tarih için en güvenilir kaynak birinci kaynaktır, eğer Vikipedi birinci kaynakları baz alıyorsa ne hoş, en iyisi sadece ödevler için kullanmak, tarih öğrenmek için de kitap okumak.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 03 Ağustos 2017, 12:31:21 »
Kaynak listesi gizli değil, isteyen açar bakar. Şüpheli kaynaklar için zaten çokça tartışma da döner Wikipedia içerisinde. Pek çok bilginin neden öyle yazıldığı da sık sık dipnotlarda belirtilir. Bizim tarihçiler bir halt yazamadığından bu Batılılar tarihi çarpıtıyor demek ucuz bir yaklaşım. Varsa bir argümanın yazarsın kaynağı. Yoksa da kendi tarihçilerini suçla.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvWWFsb3ZhX1Blbmluc3VsYV9tYXNzYWNyZXMjQ29uY2x1c2lvbl9vZl90aGVfQWxsaWVkX2NvbW1pc3Npb24

Yukarıda Yunan ordusunun Yalova'da yaptığı katliamları anlatan bir madde var, örnek olarak koyuyorum. Yunanlar da buna çarpıtma diyor tartışma sayfasına bakarsanız. Yani herşeye kendi dar çerçevenizde bakmayın.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 03 Ağustos 2017, 13:04:20 »
Biz tarih yazımı olarak gerideyiz, bu yüzden kendi savunmalarımız konusunda eksik kaldık, lakin Selçukluların Fars olduğunu hangi ciddi kaynak yazmış olabilir ki ? Vikipedi'nin içeriğini bende biliyorum.

Sana katılıyorum çoğu şeyde, lakin Vikipedi'nin tarafsızlığı hakkında şüphelerim var.

Çevrimdışı jBEY

• Yeni Çeri
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Ağustos 2017, 13:28:04 »
Kaynak listesi gizli değil, isteyen açar bakar. Şüpheli kaynaklar için zaten çokça tartışma da döner Wikipedia içerisinde. Pek çok bilginin neden öyle yazıldığı da sık sık dipnotlarda belirtilir. Bizim tarihçiler bir halt yazamadığından bu Batılılar tarihi çarpıtıyor demek ucuz bir yaklaşım. Varsa bir argümanın yazarsın kaynağı. Yoksa da kendi tarihçilerini suçla.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvWWFsb3ZhX1Blbmluc3VsYV9tYXNzYWNyZXMjQ29uY2x1c2lvbl9vZl90aGVfQWxsaWVkX2NvbW1pc3Npb24

Yukarıda Yunan ordusunun Yalova'da yaptığı katliamları anlatan bir madde var, örnek olarak koyuyorum. Yunanlar da buna çarpıtma diyor tartışma sayfasına bakarsanız. Yani herşeye kendi dar çerçevenizde bakmayın.
Tartışma dönmesi birşey değiştirmiyor wikipedi kapatılmadan önce belirli konularda tartışmalar döndü Türk editörler defalarca uğraştılar ama hepsi banlandı. Yani kafalarına göre editör seçtikten sonra tartışmanın yaptığı fark etmiyor. Bizim editörlermizi banlayıp kendilerini destekleyen editörleri ortaya çıkardılar. En sevmediğim olay birinin iki yüzlülüktür. Tarafsız değilseniz tarafsız değiliz demelisiniz tarafsız diyipte el altından olay çeviremezsiniz.

Çevrimdışı vakanüvis

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Ağustos 2017, 13:47:23 »
ben bir konuda heinz gudeiran a katılıyorum vikipedi ana kaynak olamaz her ne kadar genis olursa olsun...

baska yerlereden de bakılmalı orda da taraflı seyler olabilir sonucta onları dolduran da insan :)

medya ve hatta pek çok bilgi kaynağı da öyledir sözde tarafsızdır ama onları da insanlar sunuyor bilgi vercekleri yere diğerlerinin bilmediği konuda direk elestiri--yönlendirme yapıyorlar...

bir medyacının bir bilim adamının kısaca görevi arastırmak olan insan taraf tutmanalı sadece arastırıp kaynakları önüne koymalı insanlar kendi düsünmeli kendi taraf tutmalı mantığa göre

biz hemen haberin arkasından sahte prof lar cıkarıyoruz mesala halk sanki onları kendi düsünemeyecek zaten pek farklı seyler de söyleniyorlar tek farklı sey taraf tutmaları yönlendirme yapmaları...

bende böyle arastırmacının her türlüsüne karsıyım ve bence viki de öyle bir yer hemde en kurnaz olanı...

pek globelliği yok modern çin babül dömeni hindistan ve türkler ile ilgili çok taraflı yazıları var

özellikle babül sahlığının dini baskıları (!) ve moe zadong hakkında...

ing vikide hitlerin dinine Pagan demisler ne olsa savunan cıkmaz diye bunun kaynakcası nere çok merak ettim doğrusu...

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Tomás de Zumalacárregui
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2017, 13:50:36 »
Ansiklopedi kültürü budur. Kıyas yapılır. Larousse du XXe siècle ile Encyclopedia Britannica aynı konuyu farklı cihetlerden işler. Bu mesele bugün Wikipedia genelinde de geçerliliğini sürdürüyor. Kaynağa bakıp tahlîl yapın.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2017, 13:52:34 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc