Gönderen Konu: ✯✯✯ The Wargaming Club(TWC)-(Ageod/Matrix/HQ/Byzantine/Slitherine) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 9867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar,
Yeni (Ageod / Matrix / HQ / Byzantine Games / Slitherine / Histwar) pbem oyun klübüne ne zaman isterseniz bekleriz. Tabi bu arada yardımlarınızı da esirgemezseniz sevinirim. ^^

The Wargaming Club (TWC) Forum
http://www.thewargamingclub.com

The Wargaming Club (TWC) Ana Sayfa
http://www.thewargamingclub.net

« Son Düzenleme: 15 Ekim 2017, 09:02:32 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Wargaming Club (TWC) - (Ageod/Matrix/HQ) pbem oyun klübü
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2017, 13:29:27 »
Hakan merhaba,

Oyunların seçimi seçkin bir kitleyi oluşturacak kapasitede. Advanced Tactics zaman zaman solo oynadığım değeri tam bilinmeyen strateji oyunlardan biri.
WoN konusunda event bazında destek sağlaması gerekenlerden biri ölümle mücadelesinden galip geldi fakat halen toparlanamadı. Diğer ekip yeni oyun geliştiriyor. WoN'un zamanla daha iyi olacağını düşünüyorum.

Tarihi WoN pbem nasıl gidiyor. Diplomasi modülü olmadan bir pbem oyun oluşturulduğunu okumuştum.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 13:33:54 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2017, 14:33:56 »
Evet Barış sağol, klubü biraz yavaştan alıyoruz, ageod ve matrix forumlarına daha koymadık.

2v2 tarihi won a yeni başladık, http://thewargamingclub.freeforums.org/won-game-historical-2vs2-t7.html

Alıntı
Great Britain, Austria : Delano
Prussia, Russia : Durk (Moderator)
VS
France : HHFD50
Spain, Ottoman : Lancier

gerçekten ben de nasıl olacağını merak ediyorum ^^ ama umarım şu diplomasi bariyerini aşmak keyifli olacak, zira zaman zaman insanlar hatalı script lerden bahsediyorlar.
Evet en azından public patch ler var, official olmasa da buna da şükür, won daha iyi olacak aynı fikirdeyim.

WSS ve ECW da TWC klüp oyunları arasında olacak, 1vs1 oyunlarının keyfi başka, eminim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2017, 23:51:43 »
English Civil War'da arazi, kuvvet, şehirlerin siper analizi üzerinden çalışmalar oldukça iyi. Daha mini bir oyun fakat dinamikleri oldukça farklı.
WSS'nin beta çalışması bitmek üzere. WoN üzerinden 2 kişilik pbem oyuna başladım bende.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2017, 13:49:53 »
İyi haber Barış sağol.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2017, 13:22:40 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2017, 13:23:49 »
PBeM Oyun Klubü için ufak bir Ad hazırladık arkadaşlar. ^^

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2017, 08:06:30 »
*** 2017 TWC PBeM Turnuvası #1 ***

Turnuvaya TWC forum üzerinde bu linkte kayıt yapabilirsiniz. AGEOD oyunlarından Napoleon's Campaigns veya Civil War II veya her ikisi ile katılım mümkün.

Kayıtlar 23 Nisan tarihine kadar açık kalacak daha sonra random.org ile eşleşmeler belirlenecek. Bütün AGEOD pbem oyun severleri bekleriz.

TWC Turnuva sitesi: http://twctournament.strikingly.com/

The Wargaming Club
http://www.thewargamingclub.com
TWC
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2017, 08:08:01 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Edit: Oyunlara Byzantine Games de eklendi... ^^
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2017, 08:44:17 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Haziran gibi herhangi bir oyunda Pbem oyun oynayalım.
Ben de PBEM oynamak isterim zira şu an vakit darlığı yüzünden multi konusunda yapabileceğimin en iyisi bu. Arada hem kafa dağıtmak hem de focus olmak için ideal. Zihin egzersizi yapmak lazım, erken yaşta alzaymır olmayalım.

Benim oynayabildiklerim Rise of Prussia ve Alea Jacta Est. English Civil War'u öğrenmek istiyorum. Bakalım artık hayırlısı. Oyunu siz seçin.
Eğer micromanagement tarafı fazla bulunmazsa End of All Wars ve RuS Gold 3 kişilik Pbem oyuna oldukça uygun. 4 kişi olursa RoP Gold'da olabilir veyahut AJE'lerden senaryolar.

Çoklu veyahut tekli rakiple oynarken dropbox kullanıyorum, veri transferini hızlandırıyor.

Öğrenme sorun değil zaten Pbem oynandığında 1-2 oyun sonra senaryo bilgisi oluşuyor.

Arkadaşlar bende saydığınız (EAW-RUS-AJE-RoPg) oyunlar yok FAKAT bunlardan birini zaten almak istiyordum WoS çıkana kadar. (Bende ECW-WoN-NCP-BoAII-PON var ... bilgisayarım zayıf olduğu için WoN ve PON iyi performans vermiyor ne yazık ki)

Annibal elindeki oyunlardan oynamak isterse RoPgold veya AJE yi alabilirim ? Bunlar benim bilgisayarı ne kadar zorlar bilemiyorum belki RoPgold en mantıklısı şu an için ?

Herhangi bir PBeM için 3 kişi miyiz şu anda ? Barış a katılıyorum, dropbox işleri çok kolaylaştırıyor, TWC de biz de dropbox kullanıyoruz (tabi isteyenler dosyalar için (indirme/yükleme) forumu veya email lerini kulllanıyorlar)

Arkadaşlar Annibal zaten TWC forumuna üye eğer Barış ta Haziran da gelirse şöyle klüpte bi kaç ta türk olsun istiyorum. Sitenin roster, puan ve oyun tablolarını ben hazırlıyorum (twc olarak) ✯Buradan✯ bakabilirsiniz.

Sizinle orada bir PBeM e başlarsak harika olur. Roster da bir kaç ta türk oyuncu olur.
www.thewargamingclub.com

RoPg için 4. oyuncumuz var mı? Bu arada ben bu oyuna biraz yabancıyım ama zamanla öğrenirim herhalde. 3 kişi olacaksak RUSg u da alabilirim, size kalmış.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2017, 15:05:12 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Forumdaki Lemelem tecrübeli oyuncu ve oyunların çoğu onda var sanırım. Olmayan oyunları almak yerine bence şimdilik WoS’u beklemeniz daha iyi olabilir. 18-19 yy savaşları konusunda RoP’a yakın oynanışı var. Benim teklifim daha çok biraz daha detay ve micromanagement barındıran oyunların öğrenilmesine yönelik bir Pbem oyun oluşturmaktı. EAW, RuS, CW’2 gibi vs..  Çünkü halihazırda devam ettiğim beta test oyunlar var.

Bence hazır var olan 2 kişilik oyunlardan başlayın ileride bende katılırım. BoAII uygun olabilir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Doğrusu EAW veya RUS oyunlarından birini oynamak isterdim. Özellikle bu iki oyun pbem olarak çok popüler. Annibal ın fikrini duymak isterim yine de.
Forumdaki Lemelem tecrübeli oyuncu ve oyunların çoğu onda var sanırım. Olmayan oyunları almak yerine bence şimdilik WoS’u beklemeniz daha iyi olabilir. 18-19 yy savaşları konusunda RoP’a yakın oynanışı var. Benim teklifim daha çok biraz daha detay ve micromanagement barındıran oyunların öğrenilmesine yönelik bir Pbem oyun oluşturmaktı. EAW, RuS, CW’2 gibi vs..  Çünkü halihazırda devam ettiğim beta test oyunlar var.

Bence hazır var olan 2 kişilik oyunlardan başlayın ileride bende katılırım. BoAII uygun olabilir.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ageod'un neredeyse tüm oyunlarını uzun süredir oynuyorum diyebilirim. Barış ve Annibal ile AJE oynamıştık. Gayet zevkli bir oyun olmuştu. Onun dışında PBEM tecrübem sıfır. Vaktim pek yok ama adam lazım gel derseniz gelirim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Annibal da fikrini söylerse duruma bi bakalım o zaman. ^^
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2017, 02:16:13 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Bende ekstradan BoA ve CW da var ama ilk oyun mu ikincisi mi emin değilim, evdeki bilgisayara bakmam lazım. Tabi yıllar önce aldığım bu oyunları hiç oynamadığımı da söyleyeyim. Oyunları bilmiyorum ama PBEM sayesinde öğrenmiş de olurum, tabi bu durum oyunu önceden bilenler için very easy seviyesine denk gelebilir yani size çok denk olamayabilirim.

RoP ve AJE mekaniklerini ise az çok hatırlıyorum. AJE'de mikromanagement zaten çok az. Bol senaryo var ama senaryolar çok dengeli olamayabiliyor. ROP'da ise 3-4 kişi oynanabiliyor mu bilmiyorum. Yani Rusya, Fransa gibi ülkeleri ayrı oyuncular kontrol edebiliyor mu? Eğer öyleyse belki bu oyun denenebilir.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Acaba benim bilgisayarı AJE mi yoksa ROP mı daha çok zorlar ?
O zaman şöyle diyelim mi Barış da oynuyorsa 4 kişi ROP ... oynayamıyorsa 3 kişi AJE ?
LEMELEM tecrübeli belki senaryoyu o seçer ?

Bende ekstradan BoA ve CW da var ama ilk oyun mu ikincisi mi emin değilim, evdeki bilgisayara bakmam lazım. Tabi yıllar önce aldığım bu oyunları hiç oynamadığımı da söyleyeyim. Oyunları bilmiyorum ama PBEM sayesinde öğrenmiş de olurum, tabi bu durum oyunu önceden bilenler için very easy seviyesine denk gelebilir yani size çok denk olamayabilirim.

RoP ve AJE mekaniklerini ise az çok hatırlıyorum. AJE'de mikromanagement zaten çok az. Bol senaryo var ama senaryolar çok dengeli olamayabiliyor. ROP'da ise 3-4 kişi oynanabiliyor mu bilmiyorum. Yani Rusya, Fransa gibi ülkeleri ayrı oyuncular kontrol edebiliyor mu? Eğer öyleyse belki bu oyun denenebilir.

Ageod'un neredeyse tüm oyunlarını uzun süredir oynuyorum diyebilirim. Barış ve Annibal ile AJE oynamıştık. Gayet zevkli bir oyun olmuştu. Onun dışında PBEM tecrübem sıfır. Vaktim pek yok ama adam lazım gel derseniz gelirim.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2017, 10:24:47 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Acaba benim bilgisayarı AJE mi yoksa ROP mı daha çok zorlar ?
O zaman şöyle diyelim mi Barış da oynuyorsa 4 kişi ROP ... oynayamıyorsa 3 kişi AJE ?
LEMELEM tecrübeli belki senaryoyu o seçer ?

İki oyunda bilgisayarı kasacak oyunlar değil. ROP daha eski tabi. Steam üzerinden oyunları alma imkanı da var. Lancier arkadaşım merakın varsa ikisini de al mutlaka oyna derim. ROP Gold versiyonunda 4 kişiye kadar Grand Campaign oynanıyor diye biliyorum(Prusya/Fransa/Avusturya/Rusya). Rusya savaşa geç dahil olduğu için üç kişide oynanır aslında tabi Barış hocama sormak lazım.

Onun dışında AJE de güçlü bir seçenek. Diğer oyunlarda bana uyar. Oyundan resimler alıp ilerledikçe paylaşsak güzel olur.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
3 kişilik oyun için AJE’nin ana oyunu almak yeterli. Ek paketleriyle gelen senaryoların bazıları dengesiz olabilir – bu tüm AGEOD oyunlarında biraz böyledir aslında-   Ben genelde kronolojik sırayla AJE senaryolarını sabit 1-2 rakiple oynadığımda kazanma&kaybetme istatistiği tutmayız çünkü amaç biraz dönemin ortamını yakalamak. İkmal seviyelerinin çok düşük olması her hamlenin bir kaç kez düşünülmesini gerektirir, kesinlikle tavsiye ederim.

Kafamda RoP Gold için şöyle bir eşleşme var:

Prusya: Annibal
Avusturya: Lemelem
Fransa: Lancier
Rusya: Barış

Annibal Prusya tarafında tecrübeli sanırım, Lemelem ilk karşılamayı yapar. Fransa kalabalık ordusuyla destek verir. Rusya tarafını AI oynarsa Polonya'dan geçişi sırasında ikmal ve hava şartlarından çok asker kaybedip Stettin'e yürüyüşte başarılı dahi olmayabilir. Rusya'nın savaşta tarihi rolü olduğu için oyuncu tarafından yönetilmesi daha iyi olur. Berlin'e ulaşmam 2 seneyi bulacağı için oyuna ilk yıllarda etkisi olmaz.

4 kişilik campaign'de her devletin kendi hedefleri olduğundan ortak ikmal yok sanırım ve savaş sisi mevcut. Kaynaklarda her devlete özel ayarlandığı için Prusya açısından daha dengeli olacaktır.

Kafamda ayrıca bir kaç house rule var, yeri geldiğinde belirtirim.

« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2017, 16:15:37 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar üçünüz de benden deneyimli ageod larda, umarım oyunu bozmam.
O zaman RoP gold u alıyorum.(Bu oyunu bitirirsek AJE yi alırım sonra) Ageod sayfasından almayı tercih ediyorum. TWC de ROP başlığı açacağım bir mahsuru yoksa, 3 ROP pbem oyunu var orada bizimki "RoP Game 4" olacak umarım. http://www.thewargamingclub.com/rise-of-prussia-gold-f17.html Oyunu TWC forum da oynamak ister misiniz ? Egemen zaten oraya üye. TWC dropbox ta var aktif kullanmak isteirseniz ama forum da oynamak ta zevkli oluyor zip/rar yüklenebildiği için...

edit: Rise of Prussia Gold Update v1.11 u yüklüyoruz di mi?
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2017, 22:25:02 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar üçünüz de benden deneyimli ageod larda, umarım oyunu bozmam.
O zaman RoP gold u alıyorum.(Bu oyunu bitirirsek AJE yi alırım sonra) Ageod sayfasından almayı tercih ediyorum. TWC de ROP başlığı açacağım bir mahsuru yoksa, 3 ROP pbem oyunu var orada bizimki "RoP Game 4" olacak umarım. http://www.thewargamingclub.com/rise-of-prussia-gold-f17.html Oyunu TWC forum da oynamak ister misiniz ? Egemen zaten oraya üye. TWC dropbox ta var aktif kullanmak isteirseniz ama forum da oynamak ta zevkli oluyor zip/rar yüklenebildiği için...

edit: Rise of Prussia Gold Update v1.11 u yüklüyoruz di mi?

Steam versiyonu şimdi baktım v1.11 . TWC formunada üye oldum. Kuralları ve ayarları Barış belirlesin ona göre başlayalım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet 1.11 versiyonu credit ve oyun açılış ekranında görünmesi lazım. Bunun yanında hotfixleri de yükleyelim:
http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=267&t=34104, Hepsi RoP Gold klasörü içine. Memel, RGD ve WQ.

4 kişilik campaign 1757'de başlıyor. Bohemya'dan ve Slovakya'dan yeni gelen Avusturya orduları daha güçlü 1756 OOB'sine göre. Fransa daha çabuk savaşın içine dahil oluyor.
Kuralları 15 günlük turlar için bu şekilde ayarlıyorum:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Şimdi gördüm Abdullah, TWC forum a hoşgeldin.
1.11' i ve hotfixleri yükledim, ROP4 başlığını TWC de açtım.

Hakan

Steam versiyonu şimdi baktım v1.11 . TWC formunada üye oldum. Kuralları ve ayarları Barış belirlesin ona göre başlayalım.
Evet 1.11 versiyonu credit ve oyun açılış ekranında görünmesi lazım. Bunun yanında hotfixleri de yükleyelim:
http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=267&t=34104, Hepsi RoP Gold klasörü içine. Memel, RGD ve WQ.

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2017, 00:54:45 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ufak bir hata sezdim. İsveç elit Grenadier birimleri Stralsund' da disiplin penaltısı alıyor, Brandenburg'da almıyor galiba. Tam tersi olması lazım. Bir kontrol edebilirmiyiz. Çünkü hasar aldıklarında çok VP ve moral değeri kaybettirebilen birlikler. Disiplin seviyelerini çok düşük gördüm. Yarın bende üye olurum.
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2017, 01:08:43 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ufak bir hata sezdim. İsveç elit Grenadier birimleri Stralsund' da disiplin penaltısı alıyor, Brandenburg'da almıyor galiba. Tam tersi olması lazım. Bir kontrol edebilirmiyiz. Çünkü hasar aldıklarında çok VP ve moral değeri kaybettirebilen birlikler. Disiplin seviyelerini çok düşük gördüm. Yarın bende üye olurum.

Kontrol ettim benim oyunda da aynı şekilde. Brandenburg'a kadar inmedim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Harika haber Barış. Sen forum a geldikten sonra ne zaman isterseniz başlarız. TWC Slack te de bir kanalımız var şu anda - ROP GAME #4, Abdullah ve Egemen katıldılar seni de hemen çağıracağım düzenlemeleri kolaylıkla yaptırırsın orada.
Sonunda TWC klüpte Türk arkadaşlarla pbem oyun oynayacağım aklıma gelmezdi, bu günleri de gördük. ^^

Hakan

... Yarın bende üye olurum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan üye oldum. Kullanıcı adım 'hoplite' . The Blitz Wargaming Club'dakiyle aynısı.
Kurallar ve seçilen ülkelerde problem yoksa host belirleyelim. Replay dosyaları da .trn dosyalalarıyla beraber gönderilecek sanırım. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Battle on !!  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Gördüm seni Barış, güzel isim ... hemen TWC ROSTER a da ekledim herkesi. Bayrağımız dalgalanıyor güzel güzel

TWC Slack davetiyeni de email ına gönderdim Barış, katılınca ROP4 odasını göreceksin zaten.

Host olmak için pass geçiyorum tahmin ettiğiniz üzere  ^-^

Klüp dropbox davetiyelerinizi yollayayim mi, TWC forum üzerinde mi oynamayı tercih edersiniz arkadaşlar ?

Hakan / Lancier
Hakan üye oldum. Kullanıcı adım 'hoplite' . The Blitz Wargaming Club'dakiyle aynısı.
Kurallar ve seçilen ülkelerde problem yoksa host belirleyelim. Replay dosyaları da .trn dosyalalarıyla beraber gönderilecek sanırım. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Battle on !!  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2017, 18:44:06 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
AGeod'un veyahut herhangi bir Pbem oynanan oyunda ben dropbox kullanıyorum. Dropbox'u açtığımda hepsinin bir arada olması daha iyi olur benim için. WoN'un 7 kişilik Pbem'inde host olduğumda dropbox içinde notepad açıp tarih ve tur numarasını güncelliyordum turu process ettikten sonra. Sürükle bırak şeklinde olduğu için kolay. Zip veyahut Rar yapmaya gerek duyulmuyor. Diğer konuşmalarıda klübün forumunda yapabiliriz belki.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
TWC dropbox davetiyesi yollıyayim mi yoksa kendi dropbox ında mı oynamak istiyorsun Barış ?
Olur,güzel olur, TWC forum türkçe görsün biraz  evil*

AGeod'un veyahut herhangi bir Pbem oynanan oyunda ben dropbox kullanıyorum. Dropbox'u açtığımda hepsinin bir arada olması daha iyi olur benim için. WoN'un 7 kişilik Pbem'inde host olduğumda dropbox içinde notepad açıp tarih ve tur numarasını güncelliyordum turu process ettikten sonra. Sürükle bırak şeklinde olduğu için kolay. Zip veyahut Rar yapmaya gerek duyulmuyor. Diğer konuşmalarıda klübün forumunda yapabiliriz belki.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Kendi Dropboxumdan davetiye gönderebilirim kayıtlı olan dördümüz ileride başka oyun oynarsak hazır klasörden devam ederiz. Veyahut kulübün dropboxu olabilir. Yabancı oyuncularla da bire bir oyun zevkli olur tabi ki.

RoP'un tasarımı gereği müttefik olarak görünen ülkeler arası savaş sis var. RuS'da Beyazlar arasında savaş sisi yok. Farklı oyunlarda olması gereken iletişim detayı aslında zaten iyi verilmiş. Ayrıca herhangi bir kanaldan iletişime gerek yok diye düşünüyorum.

Kulübün tasarımı çok iyi, belki daha eski Ageod oyuncularının da katılması lazım.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar belki diğer klüp oyuncuları ile PBEM oyunlarda oynarsınız Barış'ın dediği gibi, onun için "TWC Dropbox" davetiyelerini email lerinize gönderdim. Orada Rise of Prussia altında ROP Game 4 klasörü bizim oyun. İstediğiniz gibi kullanalım, resimler, text file etc. Yine de Barış istersen senin dropbox a da katılabiliriz, sizlere kalmış.

Anladım, tabii, sadece ben Slack i seviyorum çünkü klüple ilgili duyuruları, rakip aramaları, açık oyunları veya devam eden oyunlardaki boşalan koltukları vs oradan duyuruyorum herkese, çok kolay ve kullanışlı bir platform, foruma üye olsada herkes herzaman takip etmiyebiliyor forumları fakat Slack takip ediliyor. Neyse daha çok Klüp açısından kullanışlı, tek oyun için dediğin gibi yaparız Barış zaten TWC forum da da oyunumuz açıldı.

TWC forumun tasarımını beğendiğine çok sevindim. Şu anda sitenin ana sayfası için uğraşıyorum, yakında onu da yayınlayacağız. Klüp Tabloları için daha kullanışlı olacak zannedersem, tabii forum ve Slack hep devam edecekler. Daha tam bitmedi(Roster ve HoF sayfalarını düzelteceğim) ama TWC Home bu olacak: http://www.thewargamingclub.net/
Eski oyunlardan istediğin varsa bir başlık içinde forumda açabilirim Barış, ben sadece 5-6 aydır "Ageod" oyuncusu olduğum için çoğuna yabancıyım. (Histwar ve NTW3 oyuncusuyum 2009 dan beri) 

Kendi Dropboxumdan davetiye gönderebilirim kayıtlı olan dördümüz ileride başka oyun oynarsak hazır klasörden devam ederiz. Veyahut kulübün dropboxu olabilir. Yabancı oyuncularla da bire bir oyun zevkli olur tabi ki.

RoP'un tasarımı gereği müttefik olarak görünen ülkeler arası savaş sis var. RuS'da Beyazlar arasında savaş sisi yok. Farklı oyunlarda olması gereken iletişim detayı aslında zaten iyi verilmiş. Ayrıca herhangi bir kanaldan iletişime gerek yok diye düşünüyorum.

Kulübün tasarımı çok iyi, belki daha eski Ageod oyuncularının da katılması lazım.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2017, 07:44:30 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, TWC üzerinde birisi Espana da sana rakip olmayı kabul etti: http://www.thewargamingclub.com/espana-t149.html#p938
RUS oyununda çok tecrübeli bir oyuncu muhtemelen Espana da da çok iyi bir PBEM oyuncusu. TWC Dropbox ta "Espana 1936" klasörü altında yeni bir klasörde oyunu başlatın isterseniz- "Espana Game 1" Klübün de ilk Espana oyunu olacak, kolay gelsin ve bu title da oyun başlattığın için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2017, 08:03:01 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan kulübün dropboxunu kurdum. Şu an için oynanan oyunlar yeterli. Bizim ROP Gold Game 4'de Maria Theresia’nın mesajını gördüm.  :)

RuS Gold benim için değerli bir oyun çünkü daha 'Gold' versiyonu çıkmadan muhafazakar (bu döneme göre) Bolşevik kanadını oluşturan  Old Fenrir ve daha liberal&ulusalcı iki Rusya kökenli oyuncuyla oynadım. Müthiş tarihi paylaşımlar oldu. Güney Beyazlarını yönetiyordum.

Bizim oyunda host belirleyelim ilk tura bugün başlayalım eğer uygunsa.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan kulübün dropboxunu kurdum. Şu an için oynanan oyunlar yeterli. Bizim ROP Gold Game 4'de Maria Theresia’nın mesajını gördüm.  :)

RuS Gold benim için değerli bir oyun çünkü daha 'Gold' versiyonu çıkmadan muhafazakar (bu döneme göre) Bolşevik kanadını oluşturan  Old Fenrir ve daha liberal&ulusalcı iki Rusya kökenli oyuncuyla oynadım. Müthiş tarihi paylaşımlar oldu. Güney Beyazlarını yönetiyordum.

Bizim oyunda host belirleyelim ilk tura bugün başlayalım eğer uygunsa.

Maria Theresia savaşa hazır gördüğünüz gibi :)

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış sen host et istersen, Abdullah ve Egemen için de tamamsa ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
İlk turu gönderdim. Herkese başarılar. :)

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Oynayıp kaydedip turu çevirmeden save dosyalarını yeniden göndereceğiz değil mi Barış?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet sadece kayıt ediyoruz. .Ord dosyalarını process edip geri yoluyorum.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Beyler ben katılamayacağım kusura bakmayın.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Canın sağolsun Egemen bir dahaki sefere.

Arkadaşlar Prusya için hemen bir oyuncu bulacağım klüpten umarım. Hatırladığım kadarıyla birisi RoP oynamak istiyordu. Sizi hemen bilgilendireceğim, TWC dropbox ta ROP Game 4 klasöründen devam ederiz.

Beyler ben katılamayacağım kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2017, 14:19:14 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar, Max (Graf von Daun) oynamak istiyor. Onu RoP Game 4 dosyasına davet ediyorum ve TWC forumundaki ROP4 başlığında oyuncu isimlerini güncelliyorum. Annibal yerine Graf von Daun.
Max ın bana emaili böyle :

Alıntı
Greetings,

I would gladly take the seat as Prussia, however I am somewhat busy until 8 june as I have an exam that day. After that I am fully commited, so if you don’t mind playing just 1-2 turns now the first 5 days of the game that would work for me.

Best regards,
Max, aka Graf von Daun
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2017, 14:24:34 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Beta testlerde beraber oynadığımız OOB bilgisine çok güvendiğim bir arkadaş var onu kulübe çağırabilirim. Fakat kulübün Ageod oyunlarını tanıtmaktaki misyonu gereği yeni oyuncularla oynamak daha iyi olur. Şu an oynadığım España 1936'daki yeni oyuncu ama tecrübeli rakip izlenimi verdi. Yani oyunu hiç bilmiyorum zor vs.. tarzı çekincelere hiç gerek yok. Ageod oyunlarını oynayanların yaş ortalaması gereği tüm konularda yardımcı olurlar.

RoP'un çatışma kayıpları makul düzeyde fakat eğer aşırı kayıplar görürseniz MTSG mekaniğini iptal edebilirim. Çünkü detaylı bir kolordu dayanışması dönemde mevcut değil. İlk oyun olduğu için açık bırakıyorum.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Barış, yeni oyuncularla oynamak iyi olur, gerçi bu arkadaş (Graf von Daun) RoP da tecrubeli zannedersem çünü halihazırda RoP4 ten başka RoP1 ve RoP2 de de oynuyor.
Görünüşe göre Max bizim oyuna başladı. (Dropbox a Prussia .ord yi yüklediğini gördüm) Eh başlangış yaptık o zaman.
Zmiy daha önce dediğim gibi çok iyi bir RUS oyuncusu. Sana zevkli bir Espana vereceğine de eminim. ^^

Beta testlerde beraber oynadığımız OOB bilgisine çok güvendiğim bir arkadaş var onu kulübe çağırabilirim. Fakat kulübün Ageod oyunlarını tanıtmaktaki misyonu gereği yeni oyuncularla oynamak daha iyi olur. Şu an oynadığım España 1936'daki yeni oyuncu ama tecrübeli rakip izlenimi verdi. Yani oyunu hiç bilmiyorum zor vs.. tarzı çekincelere hiç gerek yok. Ageod oyunlarını oynayanların yaş ortalaması gereği tüm konularda yardımcı olurlar.

Olur, sen bilirsin.
RoP'un çatışma kayıpları makul düzeyde fakat eğer aşırı kayıplar görürseniz MTSG mekaniğini iptal edebilirim. Çünkü detaylı bir kolordu dayanışması dönemde mevcut değil. İlk oyun olduğu için açık bırakıyorum.

Hakan

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, .hst dosyasını save klasöründe tutmamıza gerek var mı acaba ?
yoksa sadece yeni .trn yi kaydedip, .ord yi mi yolluyoruz dropbox a ?
Evet sadece kayıt ediyoruz. .Ord dosyalarını process edip geri yoluyorum.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2017, 18:28:31 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Gerek yok fazladan göndermiştim dropboxtan sildim. .hst sadece host için gerekli, yeni oyunlarda farklı bir sistem var.
Gelen .ord dosyalarını size .trn ve .rpl olarak göndereceğim.

Bu arada pek .rpl dosyası olan oyun göremiyorum. Eğer dropbox trafiğini yoğunlaştırırsa isterseniz replay göndermem, fakat replay görmek isteyen olabilir, siz bilirsiniz.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Trafik olsun Barış önemli değil, bence replay ler güzel olur. Oyuncular sormayınca hostlar da replay lerin pek üstünde durmuyor herhalde, onun için de dropbox a atmıyorlar. Mesela John (Durk) her moderatör olduğu oyunda replay leri yolluyor, biraz moderatör ve oyunculara bağlı herhalde.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
İlk turu cevirdik. Yeni arkadaş iyi bir oyuncuya benziyor. İlk hamleleri oldukça agresif.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Ben Fransa replay de bişi görmedim ama sis yüzünden normal di mi ?
İlk turu cevirdik. Yeni arkadaş iyi bir oyuncuya benziyor. İlk hamleleri oldukça agresif.

Barış, senin Espana rakip iletişim açısından sana email attım. Oyunda sorun mu var ? TWC forumda gördüm.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben Fransa replay de bişi görmedim ama sis yüzünden normal di mi ?

Normal, zaten bu tur savaş olmadı. Galiba sonra ki tur(lar)da büyük bir savaş olacak. Battle report sizde de gözükecek mi acaba. Resim koyarım. Gerçi savaş sisi olduğu için Prusya'ya haksızlık yapmış olur muyuz? Savaş sonuçlarını paylaşabilecek miyiz??

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet Abdullah'ın dediği gibi ilk turlarda savaş olmaması lazım. Bizim oyunda herhangi bir problem yok.
Sorduğun için teşekkürler Espana'daki sorunu bende anlayamadım. Siteye mesaj atmak istemezdim fakat iyi giden bir oyunda canımı sıktı.

Bence bir şekilde AAR'si olsun bu oyunun.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Olsun TWC foruma yazdığın iyi olmuş Barış ... sorunun hallolduğuna sevindim.

Bence de AAR lar güzel olur, oyuna biraz daha eğlence katılmış olur. Prusya ya haksızlık olduğunu zannetmiyorum, zaten Fr-Ru-Aus beraber ona karşı oynuyor di mi ?

Steam adresleriniz var mı arkadaşlar ? Sizi TWC steam gruba davet edeyim. Beni lancier olarak steam den ekleyin isterseniz ?
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2017, 14:14:08 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan .hst dosyasını size de gönderdim, ne olur ne olmaz.Çünkü Espana'yı process ederken problem oluşmuştu, çözüldü. .hst klasörünüzde olsun.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tamam Barış sağol.
Hakan .hst dosyasını size de gönderdim, ne olur ne olmaz.Çünkü Espana'yı process ederken problem oluşmuştu, çözüldü. .hst klasörünüzde olsun.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar bu arada, Klüp ana sayfası yayına başladı, zamanınız olunca bi bakarsınız: http://www.thewargamingclub.net

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Espana'da 15. turdayız. Rakip haritayı güncelliyor, resim göndermiş. Milliyetçiler güney ve kuzey koridorunu birleştirdi moral kazandı. Franco Madrid'e yürüyüşe geçti.. Oyun oldukça ortada gidiyor. Cumhuriyetçilerin sayıları artıp uluslararası tugaylarda dahil olunca sayısal olarak büyük avantaj kazanacaklar.

http://www.thewargamingclub.com/espana-game-1-t149.html

Bizim oyunda Prusya oyuncusu .ord dosyasını gönderdiğinde turu göndereceğim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Haritaları gördüm, iyi yapmış Zmiy.

Max ın Perşembe sınavı var galiba, şu bi kaç gün Prusya yavaş olacak zannedersen.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Gördüğüm kadarıyla Abdullah ın dediği gibi RoPg bilgisayarı kasmıyor, haritada mouse ile rahatça hareket edip, zoom in ve out yapabiliyorum. Umarım oyunun ilerki zamanlarında da böyle olur. WoN and PoN benim bilgisayar için tam bir faciaydı !
Zannedersem EAW da benim için zor olur. TYW den emin değilim. Oyun haritası geniş alanı kapsadıkça bilgisayar kasılıyor.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2017, 16:49:05 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
WoN'da kullanılan toplam bölge sayısı ve regions klasöründeki .bmp bölge resim boyutu EAW'nin iki katı kadar. EAW'de haritada çok birlik olmasına rağmen mouse çok daha  rahat hareket ediyor. Sanırım burada ekran kartı hafızası önemli. 1920*1080 çözülürlükte kullandığım 1 GB hafızası olan ekran kartımda WoN bende de oldukça takılıyor. En büyük problem birlikleri sürükle bırak yaparken. Bu olması gerekenden çok yavaş. Bunun bir sebebide WoN'da 3. koalsiyon sırasında savaş sisinin müttefiklere kapalı olması. Daha çok birlik haritada yer alıyor.

WoS WoN'un tamamen aynı grafik yapısını kullanmasına rağmen daha hızlı. Çünkü Kuzey savaşı ve neticesinde İsveç, Rusya, Lehistan-Litvanya vs.. İspanya Veraset savaşına dahil değil. Harita o bölgelerde kapalı. Kuzey savaşını açınca bu sefer diğer taraf savaş sisi içinde.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2017, 19:00:48 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Çok çok iyi haber ! WoS oynayabilme ihtimalim var o zaman. WoN gibi olmasından korkuyordum. Umarım yakın zamanda oyun beta testleri bitirir ve yayınlanır. Tabii keşke 3-4 kişilik olsaydı oyun RoP,AJE,RUS,EAW gibi ? ama olsun.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
WOS 3-4 kişilik oyuncuya bölündüğünde sanıyorum daha 'casual' oyuncuya hitap etmiş olur. Bir kaç defa JTS'nin  France'14 oyununun ana senaryosunu pbem oynadığımda ölçek gereği haftada 3-4 tur 'hardcore' sınıfında strateji oyunculuğuna merakı olanlar açısından yeterli idi. Hatta ölçek gereği çok iyi bir tur akıcılığı denebilir.

AGEOD oyunları ise Paradox oyunlarını oynayanların oynayabileceği akıcılıkta tur akıcılığı sağlaması lazım. Micromanagement fazla değil.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 00:02:11 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Birşey sorcam bu tür oyunları (pbem veya ageod diyorsunuz galiba) sıfırdan öğrenip başlamak için çok mu geç ?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
HPS/JTS oyunları klüp bazında (NWC-CCC-ACWGC ve TWS) bir süre oynadım. Doğrusu bu kadar çok Micromanagement çok fazla geldi bana. Tabii oynayabilenlere saygım sonsuz. ^^ Onun için hep Histwar oyununa döndüm. Ve sadece 6 ay evvel Ageod oyunlarla tanıştım. Micromanagement olsa da evet Barış ın dediği gibi akıcılık çok güzel. Bence Barış ın tavsiye edeceği bir oyunla başla ak_gandalf yavaş yavaş. Ne zaman istersen de klübe (TWC) bekleriz PBeM için.

Hakan
Birşey sorcam bu tür oyunları (pbem veya ageod diyorsunuz galiba) sıfırdan öğrenip başlamak için çok mu geç ?
WOS 3-4 kişilik oyuncuya bölündüğünde sanıyorum daha 'casual' oyuncuya hitap etmiş olur. Bir kaç defa JTS'nin  France'14 oyununun ana senaryosunu pbem oynadığımda ölçek gereği haftada 3-4 tur 'hardcore' sınıfında strateji oyunculuğuna merakı olanlar açısından yeterli idi. Hatta ölçek gereği çok iyi bir tur akıcılığı denebilir.

AGEOD oyunları ise Paradox oyunlarını oynayanların oynayabileceği akıcılıkta tur akıcılığı sağlaması lazım. Micromanagement fazla değil.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 08:15:31 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
PBEM- play by e-mail (mail yoluyla oynamak)
Hotseat- aynı bilgisayarda iki oyuncunun sırayla turlarını oynaması.

Bizde daha çok tur bazlı oyunları rakiple oynarken hotseat tabiri kullanılıyor sanırım. Öğrenmesi zor değil, Paradox oyunları gibi metin çevirileri gerektirmiyor sadece mekanikleri anlamak yeterli. RuS'un gold versiyonu çıkmadan ana ekipte bulunan tasarımcı Clovis'in dediği gibi piyasanın istediği 'oyuncaklar' üzerinden değil daha sade ana hatlar üzerinden tarih&strateji oyunlarını talep eden oyuncular için yeterli. 

Hakan, bence de JTS oyunlarını tasarlayan dışında ana senaryoyu oynayana da ayrı saygı gerekiyor.  :D  Ama JTS'in 1. Dünya Savaşı konulu oyunlarında daha az micromanagement gördüm. Napolyon dönemi ve 2. DS oyunlarına nazaran France'14 ve East Prussia 14'ü çok beğendim. 1. DS serilerinin devamı çıkarsa Çanakkale Savaşını en detaylı askeri ölçekte ve en detaylı haritada işleyebilen tek oyun olur. Oyun olması dışında en beğendiğim yanı tüm oyunlarında tarihi pdf dosyası sunması.

Bende Histwar'ın Les Grognards var ama bir türlü tam oynayamadım. 
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 13:56:44 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
East Prussia 14 ü almıştım ama detayına inemeden bıraktım. Belki tekrar bi ara JTS oyunlara bakmak lazım. Gerçi gerçekten boş zaman gerekiyor. ^^

Histwar da mı var Barış sende, inanılmaz  :)

Eğer bi ara oynamak istersen TWC de Fransız oyuncularla 2 histwar PBeM e başladım, senle de bir (mirror) senaryo yapabiliriz. Fransız oyuncular iyi çalışan bir patch var diyorlar, şu an onu oynuyoruz. Eğer ilgilenirsen 3bRC2 versiyonu için bütün patch ler BC klan sayfasında sırasıyla. Initial versiyon üstüne sırasıyla yüklemen yeterli.
Patch03bRC2: http://lebatailloncarre.forumactif.org/t29-patchs-histwar-les-grognards

PBEM- play by e-mail (mail yoluyla oynamak)
Hotseat- aynı bilgisayarda iki oyuncunun sırayla turlarını oynaması.

Bizde daha çok tur bazlı oyunları rakiple oynarken hotseat tabiri kullanılıyor sanırım. Öğrenmesi zor değil, Paradox oyunları gibi metin çevirileri gerektirmiyor sadece mekanikleri anlamak yeterli. RuS'un gold versiyonu çıkmadan ana ekipte bulunan tasarımcı Clovis'in dediği gibi piyasanın istediği 'oyuncaklar' üzerinden değil daha sade ana hatlar üzerinden tarih&strateji oyunlarını talep eden oyuncular için yeterli. 

Hakan, bence de JTS oyunlarını tasarlayan dışında ana senaryoyu oynayana da ayrı saygı gerekiyor.  :D  Ama JTS'in 1. Dünya Savaşı konulu oyunlarında daha az micromanagement gördüm. Napolyon dönemi ve 2. DS oyunlarına nazaran France'14 ve East Prussia 14'ü çok beğendim. 1. DS serilerinin devamı çıkarsa Çanakkale Savaşını en detaylı askeri ölçekte ve en detaylı haritada işleyebilen tek oyun olur. Oyun olması dışında en beğendiğim yanı tüm oyunlarında tarihi pdf dosyası sunması.

Bende Histwar'ın Les Grognards var ama bir türlü tam oynayamadım.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 21:51:29 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Bendeki ana versiyon+yama 2.no gösteriyor*. 13 senaryo bende mevcut. Bir ara mutlaka deneyelim.
*Belirtilen yamaları yüklemedim.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 23:12:41 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Barış, ekranda 03bRC2 göstermesi lazım tabii yamaları yükledikten sonra. Belki yazdan sonra yüklersen dediğin gibi bir Histwar yaparız.
Bendeki ana versiyon+yama 2.no gösteriyor*. 13 senaryo bende mevcut. Bir ara mutlaka deneyelim.
*Belirtilen yamaları yüklemedim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar Rise Of Prussia Gold #4:

Wesel i aldık gibi görünüyor fakat Prusya kuvvetli geliyor. Ne kadar güçlü o bölgede tam bilemedim ama defans yapmaya değer sanki çünkü Wesel objective ler arasında di mi ?

Muharebe detaylarını nereden görüyoruz arkadaşlar ROP da ? WON daki gibi rapor vermiyor mu bir dahaki turda ?

« Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 10:34:18 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Rise Of Prussia Gold #4:

Wesel i aldık gibi görünüyor fakat Prusya kuvvetli geliyor. Ne kadar güçlü o bölgede tam bilemedim ama defans yapmaya değer sanki çünkü Wesel objective ler arasında di mi ?

Muharebe detaylarını nereden görüyoruz arkadaşlar ROP da ? WON daki gibi rapor vermiyor mu bir dahaki turda ?

Etrafından Ren nehri geçtiği için savunmada avantaj elde edebilirsin. Benim savaş sisi ile görebildiğim Ferdinand Von Brunswick'i senin karşına getirmiş. Bende bilgisayara karşı Prusya ile oynarken genelde bu komutanı Fransa'nın önüne çıkarırdım. Senin o seviyede komutanların yok diye biliyorum. Tugay komutanları ise sıradan. 2500 power ve 2000 power olan iki ordu, yaklaşık 60-70k askeri vardır diye tahmin ediyorum. En az 3500 power gücünde ordu orayı rahat savunur. Zaten ilerleyen turlarda senin asker sayın çok artacak.

Muharebe detayları tur sonunda mesajlar kısmında savaşı kırmızı bir şekilde yazıyor. Oraya tıklayınca savaş sonucu açılıyor. Açılan pencerede üste sağda da detaylı savaş rapuru açılıyor.

« Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 13:45:54 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah'ın dediği gibi Fransa'nın takviye kuvvetleri olacak ama ekonomisi gereği diğer ülkelere göre kayıpları karşılamada yetersiz kalabilir. Cuirassier sınıfında eksik OOB ile başlıyor. Historical attrition açık olduğu için elite, regular depot bns ile şimdiden reserv oluşturmak önemli, süvari için böyle bir seçenek yok. Asker üretim sekmesinde R harfi ile işaretli olanlar reserve anlamına gelir. Bunlardan üretmek önemli çünkü savaş ilerlediğinde ordular çok yıpranacak. Hatırladığım kadarıyla her yeni sefer mevsiminde -mart diye hatırlıyorum- bazı otomatik replacement veriliyor.

Prusya ordularını genelde kalabalık karşılamak gerekir hem üst düzey komutanları hem de piyadesi diğer ülkelere nazaran in iyisi. Rate of fire oranı yüksektir.

Königsberg'e doğru taşıma gemisi trafiği gözlemliyorum, burayı savunacağını zannetmiyorum. Eğer savunursa bölgenin bataklık olması sebebiyle çok uğraştırabilir. Rus ordusunun nerede yarısı hafif süvari sınıfından Don&Volga Kazaklarından oluştuğu için oldukça vakit kaybettirir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Anlaşıldı arkadaşlar, teşekkürler.

Bu arada, umarım soru garip olmaz ama- kale içinde düşmanı karşılamak mantıklı tabii fakat supply açısından kale dışında mı olmamız daha iyi? yani yenilen orduların komşu bölgelere kaçıp kendilerini kurtarması açısından da ? Kale de uzun süre hapis olma durumu yok mu defansta ?

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Anlaşıldı arkadaşlar, teşekkürler.

Bu arada, umarım soru garip olmaz ama- kale içinde düşmanı karşılamak mantıklı tabii fakat supply açısından kale dışında mı olmamız daha iyi? yani yenilen orduların komşu bölgelere kaçıp kendilerini kurtarması açısından da ? Kale de uzun süre hapis olma durumu yok mu defansta ?

Bu enter structure olayını supply açısından konuşursak, ageod un yeni oyunlarında easy supply diye bir seçenek var. Oyun ayarlarından bu seçeneği aktif edersek ''troops in regions with unbesieged friendly structure will always be in supply'' diyor. Bizim oyunda bu seçenek yok galiba.

Savunma açısından kuşatma altında erzak sıkıntısına girme ihtimali olabilir. Surlar düşman tarafından aşılırsa ordunu tamamen imha edilebilir. (ki bunlar çok acı şeyler) Düşmanı sur dışında bekleyip maximum entrench seviyesine ulaşmakla güzel bir savunma bonusu elde edebilirsin.

Çok güçlü bir düşmana karşıda o bölgeyi yağmalayıp geriçekilmek de bir seçenek.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
RoP'ta easy supply seçeneği yok yinede haritada dolaşan ikmal fazla bence. Ammo seviyeleri yüksek en azından. WoS, TYW ve BoA2'de ikmal bölgesel olduğundan kalabalık ordular şehirde bile olsa ikmal sıkıntısı çekiyor. İkmal seviyeleri Valon bölgesinde farklı Rusya'da farklı tabi. Bu da ikmal üzerine stratejiyi daha çok gerektiriyor. RoP'ta daha gelişmiş loyalty mekanikleri olmadığı için ikmal azalmıyor, isyan çıkmıyor. Bu oyunu WoN haritasını ve yeni mekaniklerini kullanarak yeniden yapmalılar.

Lemelemin dediği gibi limanı olmayan kale&şehirlerin içinde olmanın hiç bir artısı yok. Liman olmasının farkı kuşatma olsa dahi denizden abluka olmadıkça ikmal gelir. Mesela bizim oyunda İsveç'in Stralsund'daki birliğinin Prusya hücumu karşısında kaçacak yeri yok. O yüzden kale içine sığınabilir.

Bu arada Prusya oyuncusunun yoğunluğu devam ediyor mu? Asgari günlük 1 tur uygun olur mu.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Anlaşıldı, bilgiler için sağolun arkadaşlar.

Max a email attım, slack ten de yazdım. Umarım yakın zamanda oynar. Abdullah ın Avusturyası ile karşılaştıktan sonra morali bozulmuş gibiydi ...

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan slack'te mesajı gördüm. Prag'da tam kuvvet yüklenmesi gerekebilirdi belki, Abdullah'ın resmini gönderdiği muharebe zannedersem.İstersen oyunu iptal edelim motivasyonu düşmüş olabilir. Prusya'nın kayıplarına dikkat etmesi lazım.

Ben Rusya'yı biraz daha rahat oynanışı var diye tercih etmiştim çünkü hem WoS hem Espana pbem oynadığım için dikkat ve zaman gerekiyor.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet biraz soğuduk oyundan. İptal edersek sorun olmaz.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar biraz daha beklesek mi, klübün devamlı oyuncusu, email larımı cevapsız bırakacağını zannetmem, şaşırdım doğrusu ... hiç cevapsız aniden ayrılırsa etik olmaz çünkü.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben RoP'u Friedrich'in askeri dehasını bilen oyuncularla geçmişte oynadığım için bu tür oyuncuları bilemiyorum. Hakan bence zorlamaya gerek yok. Klüp çok iyi hatta Espana sonrası RuS oyuncusu buldum diyebilirim. Buradaki maksat beraber oynamaktı. Ama devam etmek isterseniz eğer problem olmazsa Rusya olmadan devam eder misiniz?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Prusya'ya güzel kayıp verdirmişsin. Böyle iki üç muharebe daha olursa Prusya biraz zor toparlanır.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Barış Zmiy iyi bir oyuncu (RUS özellikle). ROP4 e devam edemeyeceksen önemli değil fakat yine de yeni bir ROP oyunu oynarım dersen Abdullah ile üçümüz yeni bir oyun açabiliriz.Bildiğim iyi bir ROP oyuncusu var klüpte, Prusya olmak isteyebilir. İlginç bir meydan okuma olabilir.

Bu arada Max ten hala haber bekliyorum, oyun önemli değil, demoralize olabilir insan ve devam etmek istemeyebilir fakat habersiz ayrılmak pek kabul edilir değil. Şu anda oynadığı ROP2 deki moderatöre email attım, gerçekten de işi olabilir bu ara, haber alınca buraya da yazarım.

Ben RoP'u Friedrich'in askeri dehasını bilen oyuncularla geçmişte oynadığım için bu tür oyuncuları bilemiyorum. Hakan bence zorlamaya gerek yok. Klüp çok iyi hatta Espana sonrası RuS oyuncusu buldum diyebilirim. Buradaki maksat beraber oynamaktı. Ama devam etmek isterseniz eğer problem olmazsa Rusya olmadan devam eder misiniz?
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2017, 14:08:11 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet habersiz ayrılmak kabul edilebilir değil. Bende bir süre daha bekleyeyim. Eğer aynı oyuncuyla devam edersek veyahut yeni bir Prusya oyuncusu olursa tur sürelerini günlük minimum 1 tur olması tempo kaybını önleyebilir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Arkadaşlar anlaşılan tamamiyle yanlış anlamaymış, adamcağız devam ediyor ! Bu arkadaşın güvenilir olduğundan emindim onun için şaşırmıştım !

TWC SLACK:
Alıntı yapılan: max
Yes was just busy  :D
Alıntı yapılan: max
Sorry was a bit busy celebrating exams was over, will do a turn a day from now on  :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Friedrich'i pbem oynadığımda anlatan Squalor ve Bertram nickli oyunculardı yanlış hatırlamıyorsam. Eskiden ayrılmışlardı siteden.

Şu oynadığımız rakibimiz üniversite talebesiyse taktir ederim. Çünkü bizdeki üniversite talebelerinin ilgi alanına girmez belki  ;)

Rus'un gold tarasımcısı andatiep'in dediği gibi biz bu oyunları bir anlamda eğitim için tasarlıyoruz, ama ilgi ne olur bilinmez..

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
1937 mart ayında Milliyetçiler Alicante'nin kontrolünü ele geçirdi. Bandera'ya mensup Falco, Tempesta ve Toro alayları Mussolini'nin İspanya'daki kuvvetlerini oluşturdu.. Oyun sanıyorum hala ortada ama iyimser tahmin yapmak zor.

İyi bir AAR olabilirdi, belki Zmiy resim gönderir.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 00:12:32 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Zmiy en son 9 Haziran da turn 30 haritası atmış "Espana Game 1" ile ilgili TWC ye ...

Bu arada ROP4 için Abdullah ı (Avusturya) bekliyoruz galiba?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet Avusturya turu gerekiyor.
Hakan bu arada Histwar'a ilgini biliyorum. Imperial Guard TWC'den bağımsız ona yönelik bir forum sanırım. Bende katılırım, Histwar'u bir ara pbem oynamak isterim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Barış, TWC oyun klubü, IG Klan ... katılımın harika olur. Klan işini ağırdan alıyoruz şimdilik herkeste HWLG yok ve HWN patch daha yayınlanmadı. HWLG de HWN kadar zevkli, şu anda Fransız klan [BC] den iki tecrübeli arkadaşla pbem yapıyoruz. Sen de IG ye katılınca dediğin gibi oyunu hem TWC de başlatırız (Histwar klüp oyunları arasında) hem de bizim klanda oynarız. Steam id in varsa beni (http://steamcommunity.com/id/lancier/) eklemeyi unutma Barış müsait olunca(klan ve klüp gruplarına seni davet ederim). Histwar ilerde steam de de yayınlanacak zannedersem.

Abdullah ın işi var galiba, umarım yakın zamanda oyuna devam ederiz, Prusya bana bu tur saldıracak galiba.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 12:53:55 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah'a mesaj attım, 3-4 kişilik oyunlarda bazen tempo düşebiliyor.

Matrix oyunlarından Gary Grigsby War in the East için yama yayınlandı, bir ara onu da pbem düşünüyorum. Çok eskiden oynamıştım.

Histwar'ın steam'de yayınlanacak olması sevindirici. Böylece serinin fiyatları da düşer.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oyun kesilmedikçe tempo çok önemli değil, zamanımız var ^^ Yeni hst yüklendi galiba, güzel, başladık tekrar.

Görünüşe göre sadece Austerlitz i yayınlayacak JMM steam de, tabii o da olursa, tarihe bakılırsa bir yorulmuşluk var galiba: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=230506942 ama belli olmaz HWN patch i için yoğun çalışmalara başladı. Fiyat konusunda pek iyimser değilim, oyunun fiyatından çok memnun JMM, bir hayli de sattı bu fiyattan.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Les grognards'ı tam oynamadığım için Napoleon ve Austerlitz'e pek bakmamıştım. HistwarLG içinde uzun manual okumak gerekecek sanırım. Pek rehber niteliğinde yazı yoktu sanırım.

Histwar LG yamasını buradan yüklemiştim. Bu linte tüm yamalar içinde değil mi?
http://www.histwar.org/mods/file.php?id=255

Evvelki gönderdiğin linte yamaları tek tek yüklemek gerekiyor galiba.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Biraz WON daki durumla karşı karşıya kaldık 2 Histwar oyununda aslında. Ama bir farkla, JMM işin peşinde, ne olursa olsun yama gelecek bu sonbahar diyor. ^^

HW:LG için sitedeki son yama iyi sonuç vermedi, onun için insanlar HW ye ara vermişti fakat BC klanında Fransız arkadaşlar sana daha evvel linkini attığım yamanın en iyi sonuç veren versiyon olduğunu söylediler. Onun için ben oyunu uninstall edip tekrar dedikleri yamayı yükledim. Evet, baştan itibaren sırayla yüklemek en iyisi olacak, herhangi bir versiyon güncellemesi arada atlamamak için:(Patch03bRC2): http://lebatailloncarre.forumactif.org/t29-patchs-histwar-les-grognards

Aslında başta bütün kitapları okumak gerekmiyor.
Şu linkte: http://www.histwar.org/mods/category.php?id=9  "BOOK EN" diye bi dosya var. İçinde bütün kitaplar ve 3 te ayrı PDF var.(Histwar klasörünün içine açabilirsin rahatlıkla)

Bunlardan:
"Book1", "AddendumE", "Interface2 en (bu çok faydalı)" ve "Sheets" e şöyle bir bakmak yeterli. Tabii bütün kitapları ve diğer PDF leri hatmedenler var ama ben yapamadım daha. Belki HWN patch inden sonra yapacağım. :>

Les grognards'ı tam oynamadığım için Napoleon ve Austerlitz'e pek bakmamıştım. HistwarLG içinde uzun manual okumak gerekecek sanırım. Pek rehber niteliğinde yazı yoktu sanırım.

Histwar LG yamasını buradan yüklemiştim. Bu linte tüm yamalar içinde değil mi?
http://www.histwar.org/mods/file.php?id=255

Evvelki gönderdiğin linte yamaları tek tek yüklemek gerekiyor galiba.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 17:44:48 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan teşekkürler, HistwarLG'de taktiksel oynanışta pürüzler kaldı mı?
http://imperialguard.freeforums.org/histwar-les-grognards-patch03brc2-t5.html bunu okumuştum.

JMM sadece HWN yaması üzerinde mi çalışıyor. Eğer en sağlam versiyon olacaksa o oyunu da sonbaharda edinirim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
zuPferd in dediğine göre hala sorunlar var ama JMM hem HWLG hem HWN yi güncelleyecek. Tabii yenilikler sadece HWN de olacak, HWLG de sadece bug lar düzeltilecek. Tabii... HWN için acele etmeye gerek yok, biraz "HWLG pbem" yaparız, oyunun zevkine varırsın sonra HWN ye bakarsın oyun tamamlanınca. Bu arada tcp/ip - mp de oynanabiliyor iki oyun da belki bir ara onu da deneriz, çok zevkli oluyor. (Patch03bRC2) edinince haber verirsin.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
ROP4: Arkadaşlar şu durumda Fransa için herhangi bir tavsiyeniz var mı ? Orduyu kuvvetlendirmeye çalışıyorum, corplarla beraber.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet bir ara HWLG pbem yapalım. Diğer sorun için 2010'da paradox plaza sitesinde Fransız bir oyuncuyla bir pbem yapmıştık. linki http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=266&t=19931

Ama genel tavsiyem ordu ve kolordunun aynı bölgede bir arada olmaması hem hücum hem de savunmada. Oynayalı çok uzun zaman oldu belki Abdullah'ın başka taktikleri olur.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
ROP4: Arkadaşlar şu durumda Fransa için herhangi bir tavsiyeniz var mı ? Orduyu kuvvetlendirmeye çalışıyorum, corplarla beraber.

Fransa'ya özel değil ama genel taktiklerden bahsedersek;

-Genelde VP ve moral harcayan para, MP, warsupply veren tüm kartları ve event-ları sonuna kadar kullanılmalı (özellikle pbem oyunlarında gördüğüm oyuncular üretebildikleri kadar çok asker üretmek için tüm yolları zorluyorlar)
-Düşmanın karşısına mümkün olan en üst düzey komutanların, en kalabalık askerlerin ile çıkmak lazım.
-Mümkünse düşmanı savunmada yen, sonra hücuma kalk.
-Kışın büyük ofansif işlere girmek zordur. Savunmada kalmak, orduyu baharda başlayacak saldırıya hazır etmek gerekir.
-Savaşıp yıpranmış askerlerini yeni birliklerle değiştirmek gerekir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tamam arkadaşlar, sağolun.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Rakibin hamleleri iyi gözüküyor. Heinrich doğu Prusya'yı savunmak için ideal fakat 100 000 kişilik Rus ordusu karşısında ne yapacak? Senaryoda hatırladığım kadarıyla kış ayında donanma geri çekiliyordu. Sefer mevsiminde tekrar ablukaya alıyordu.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
 Berlin e sen girersin gibime geliyor Barış. İsveç i hızla devreden çıkarmak istiyor gibi ayrıca.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
wesel e güçlü geliyor diye çekildik, hadi hayırlısı  :-\

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Wesel Fransa'nın ilerideki hücum operasyonları açısından başlangıç ikmal noktası. Hücum eden Hannover ve  Braunschweig piyadesi Prusya'nın piyadesine göre daha zayıf. Kaleyi çevreleyen nehir sayesinde burada güçlü savunma yapılabilir. Ben genelde 1 grenadier, 3 regular piyade kuralı uyguluyorum tugay oluştururken. Çünkü elit reserv az olduğu için dağıtmak daha iyi olabilir. Prusya'nın bazı komutanlarına tecrübe kazandırmamak faydalı olabilir çünkü çok güçleniyorlar: Friedrich, Keith, Heinrich ve Ferdinand başlıca üst rütbeli komutanlar. İlk oyun olduğu için maksat sadece tecrübe kazanmak.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Turu process ettiğimde gördüğüm kadarıyla 2 yenilgi alması sonucu Prusya'nın military control düzeyinin düşmesi gerekirdi. Halen %100 oranında devam ediyor. Bu sanırım eski versiyon olmasından kaynaklı. Königsberg kalesinin bir avantajı olmaması lazım bu durumda. RoP'ta yeni oyunlara nazaran geri çekilme için gereken asgari MC düzeyi de farklı sanırım, bir kontrol edeyim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Yavaş yavaş kış geliyo sanki ^^ :>

« Son Düzenleme: 21 Haziran 2017, 08:26:39 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
İsveç için +10 moral kaybettim değer miydi bilemiyorum. :)

Evet kış mevsimi organizasyon ve rezerv kuvvetlerin katılımı açısından faydalı.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2017, 17:48:01 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oyun güzelleşmeye başladı arkadaşlar, Max bu Prusya yı bu kadar seri nasıl oynuyor ben Fransa ile bile yetişemiyorum :>>>

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Acelemiz yok, gönderilen turların içe sinmesi önemli. Günde veyahut 2 günde 1 tur yapılması yeterli.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Acelemiz yok, gönderilen turların içe sinmesi önemli. Günde veyahut 2 günde 1 tur yapılması yeterli.

Tamda acelemiz yok demişken bayram tatili geliyor.
Cumadan çarşambaya kadar il dışında olacağım.
Bu arada malesef oyuna girme imkanım olamayacak.
Herkese iyi bayramlar...

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah teşekkürler.

Bende senin şimdiden bayramını kutlarım. Ailene çok selamlar. Şehir dışına çıkacaksan dikkatli git ve gel. Döndüğünde devam ederiz.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
İyi Bayramlar arkadaşlar...

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Resim atın arada.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet bayramdan sonra başladığımızda bi kaç resim güzel olur.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok spoiler vermek istemem ama Prusya Heinrich'in kolorduyu oluşturacağı yeni bir ordu göndermişti en son Doğu Prusya'ya. Sanırım rakibimiz benim (Rusya) üzerine odaklı. :)
Kolberg'e yürüyüşümü aksatabilir.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Hepimize tek tek dalacak galiba. İlk hızla bana yüklendi, olmadı. Sonra İsveç'i bitirdi. Ardından Fransa yı bir yokladı. Bu süre zarfında sürekli atlılar ile beni gözlemliyor. Açıkcası biraz pasif kaldım son turlarda.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Perşembe gelse de tekrar başlasak oyuna ^^

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Max turunu gönderdiği vakit yeni turu gönderiyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan kulübün http://www.thewargamingclub.net/en/Home.php ana sayfası dışındaki Hall of fame,   Battles & Results vs.. gibi sekmelerde 'couldn't load plug in' uyarısı veriyor. Opera browser kullanıyorum ondan mı acaba?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Korktuğum başıma geldi Barış ^^ :< Chrome ve Firefox ta sorun yok fakat explorer da sorun vardı baştan beri, demek Opera da da sorun var. Bendeki excel tablolarını PDF olarak dışa aktarıyorum sonra abimin yaptığı ufak python programla siteye koyuyoruz http://www.thewargamingclub.net fakat PDF ler explorer da sorun yaratıyo. Çözemedik o işi. Opera dışında Chrome veya Firefox kullanma imkanı yok di mi Barış ?
Hakan kulübün http://www.thewargamingclub.net/en/Home.php ana sayfası dışındaki Hall of fame,   Battles & Results vs.. gibi sekmelerde 'couldn't load plug in' uyarısı veriyor. Opera browser kullanıyorum ondan mı acaba?
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2017, 22:15:46 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan yok sorun değil sadece görmek isteyen oyuncu çıkabilir. Kulübün forumunda yayınlanan AAR'ler biraz daha detaylı olursa o da faydalı olabilir yeni oyuncu çekmek açısından. Burada bile yayınlanabilir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tabii, herkes Chrome veya Firefox kullanmıyor. Belki yazdan sonra abimle tekrar bu işin üstüne eğiliriz,explorer ve opera da da çalışması lazım nihayetinde.

AAR ler konusunda haklısın, forum genelde oyun girişi ve sonuç bildirimi için kullanılıyor, detaylı AAR lar güzel olurdu yeni oyuncuları çekmek açısından. Yabancı oyuncular forum konusunda biraz ketum, bunu diğer oyun forumlarımda da gördüm, herkes Türkler gibi olsa forumlar aktif olurdu gerçekten ;>

Hakan yok sorun değil sadece görmek isteyen oyuncu çıkabilir. Kulübün forumunda yayınlanan AAR'ler biraz daha detaylı olursa o da faydalı olabilir yeni oyuncu çekmek açısından. Burada bile yayınlanabilir.
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2017, 16:57:00 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
ROP4:
Arkadaşlar depot yapma şartları ageod oyunlarında farklı farklı mı ? Ya da ben bi yerde hata yapıyorum, depot yapma seçeneği yanmıyor genelde birimlerde? ^^

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
2 adet (toplam 8 element) supply train gerekiyor. Her birinde de asgari %50 strenght point olması gerekir.
Evet depot kurma şartları oyuna göre zaman zaman değişebiliyor.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2017, 14:14:34 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Bi yeri atlıyorum o zaman. Tekrar kontrol edeceğim, teşekkürler Barış.
2 adet (toplam 8 element) supply train gerekiyor. Her birinde de asgari %50 strenght point olması gerekir.
Evet depot kurma şartları oyuna göre zaman zaman değişebiliyor.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Rus donanması tekrar limanı ablukaya aldı mevsim müsait olunca. Kolordu Heinrich'in Königsberg kalesine sığındığındaki gücü çok yüksek 3254 pwr. Taşıma gemileriyle birlik ve supply wagon gönderiyor sanırım. Kurt Christoph von Schwerin de yan bölgede orduyu oluşturuyor. Prusya tarafı tahmin etmediğim direniş gösteriyor doğu Prusya'da. Oldukça iyi. :toff:

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Avusturya cephesinde işler iyi ya :D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Silezya'daki ilerlemeyi ben de sezdim. Bayraklar ve MC değişmişti. Neden doğu Prusya'ya kuvvet gönderdiğini anlayamamıştım.  8|
Kayıplar iyi görünmüyor Prusya açısından.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tebrikler...  :popcorn:

Siz Doğuda kazandıkça biz batıda ferahlıyoruz  tbrk*

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Eyvah, fena avlandık !  sphle*  sskn*

« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2017, 09:01:08 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim bu oyunda öğrendiğim önemli bir şey oldu. Daha önce Pbem oynamadığım için tecrübe edememiştim. Rakip oyuncu hafif süvariler ile düzenli aralıklarla gelip benim ordularımın pozisyonu hakkında bilgi ediniyor. Kendi ordusunu da hattın gerisinde tutup benim bilgi almamı engelliyor.

Hakan senin mağlubiyetinde de bu söylediklerim önemli bir etken olmuş olabilir. Böyle kalabalık bir düşman ordusunun o bölgede olduğunu bilseydin, bu savaştan kaçınmaya çalışırdın herhâlde.

Bu turda ufak bir mağlubiyet bende aldım. Şu an için pek sıkıntı yok.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet atlılar ana ordu için bir ön bölgede MC oluşturup perdeleme yapabiliyor. Böylece 'hide' değeri yükseliyor. Oyunun mantığı ufak kuvvetleri aynı bölgede yakalamak için ufak kuvvetler oluşturmak gerekiyor. Gerçekte tam tersi olması lazım ama sistem çok iyi işliyor. Eğer çevre bölgelerde MC lehine yüksekse 1 süvari düşmanın ana ordusunun bölgesine sızıp manevrasını engelliyebilir. Daha henüz cossacks ile tacize başlayamadım çünkü rakip Königsberg çevresinde.

Aşağıdaki muharebelerden toplam 5 moral kazandım. Arazi düşük bir frontage imkanı verdiğinden aslında Rus ordusunun sayıları +110 000'e ulaşsa bile aktif muharebeye katılan birlikler az.

« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2017, 13:21:44 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Anladım, haklısınız arkadaşlar.  tbrk*

* Bu arada 1 hafta tatile gitme durumu olabilir ... salı gününden sonra oyunu biraz yavaşlatırsam kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2017, 22:00:20 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hızlı resimde bir problem var galiba Abdullah ile benim resimler gözükmüyor.  rlywrd*
Hakan şimdiden iyi tatiller dilerim bir ara üçümüz RuS,EAW veyahut AJE'de 3 kişilik senaryolardan birini oynayalım. Şimdilik başka oyunlara katılma.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Fotoğraflar için https://postimages.org i öneririm.
Sağol Barış.
Gerçekten beyler RuS, EAW veya AJE harika olur. Daha yeni aldım bu oyunları, Abdullah ta RuS ve Aje vardı galiba ? Haftaya istediğinizden birini başlatabiliriz. EAW biraz detaylı gerçi galiba, unit sayısı fazla ? Başlangıç için RuS veya AJE tercihim olur.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Beğendiğim bir haritadır. Çoğu operasyonu gösteriyor.
Sanıyorum eğer RuS oynar isek böyle bir eşleşme iyi olabilir.
Bolşeviklerin oynanışı zor olduğu için onu seçerim. Denikin'in ordusu daha ufak alanda başlıyor. Abdullah genelde daha tecrübeli olduğu için Kolçak'ın kuvvetleri uygun olabilir.

Çevrimdışı napolyon94

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Çoktan üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Bie gun bu derinlikte bir oyuna baslayacagima pek ihtimal vermesem de bir AAR yapsaniz belki bi miktar insanin ilgisini harp oyunlarina cekebilirisniz :)

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Vay harika görünüyor. Eğer Abdullah ta RUS varsa bana uyar, yoksa AJE yaparız.
Beğendiğim bir haritadır. Çoğu operasyonu gösteriyor.
Sanıyorum eğer RuS oynar isek böyle bir eşleşme iyi olabilir.
Bolşeviklerin oynanışı zor olduğu için onu seçerim. Denikin'in ordusu daha ufak alanda başlıyor. Abdullah genelde daha tecrübeli olduğu için Kolçak'ın kuvvetleri uygun olabilir.

(aç/kapa)

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Barış ile RUS oynarsak, ondan baya şeyler öğreneceğimiz kesin. Şu an için yeni bir pbem düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2017, 13:21:20 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
İsterseniz RoP'u bitirdikten sonra başlayabiliriz. Çünkü bu çok dinamik bir oyun, rayları kontrol etmek ayrıca stratejik planlama gerektiriyor. Yapımcısı özellikle Volga nehrinin doğu yakasında zırhlı trenlerle ikmalin sağlanmasını hedeflemişti, mühimmat düzeyleri oldukça düşük. Gerçekte de Kızıl Ordu bütün cephelerden aldığı mühimmatı toplayıp 80 000 kişilik orduyla Volga bölgesine hücuma geçmişti. Yapımcısı Corto Maltese hayranıydı. Güzel bir Rus İç Svaşını dolaylı yoldan anlatan çizgi film.
https://www.youtube.com/v/KgzyHMB_crk&fs=1&wmode=transparent

Bie gun bu derinlikte bir oyuna baslayacagima pek ihtimal vermesem de bir AAR yapsaniz belki bi miktar insanin ilgisini harp oyunlarina cekebilirisniz :)

Zaman zaman AAR göndermeye çalışayım fakat çok becerikli değilim.  :) İlgin için teşekkürler.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Çok iyi, o zaman bu ROP oyunundan sonra RUS diyoruz.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
TURN33:
Birisi batıya yığma mı yapıyor ?  ;)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Oldenburg ve Bremen üzerinden İngiliz takviye birliklerini gönderme opsiyonu var Prusya'nın. Oraları ele geçirmek gerekebilir ama tutmak zor.

Prusya baya kuvvet yığmış.  krk*

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Königsberg kalesi savunmasında Prusya toplam 24 moral kaybetti ve şehri de kaybetti. Oyun artık Rusya için şimdi başladı diyebiliriz.  :yes:  Abdullah'ın Avustuya'sının morali çok yüksek sanıyorum dengelemek için oyun moral düşürüp VP ekledi.

« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2017, 23:48:20 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok güzel bir zafer olmuş. Oyunun dönüm noktalarından biri oldu. Rusya'da 3 tane ağır top gözüküyor. Bu oyunda ağır top var mıydı?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok güzel bir zafer olmuş. Oyunun dönüm noktalarından biri oldu. Rusya'da 3 tane ağır top gözüküyor. Bu oyunda ağır top var mıydı?

Siege artillery birim modelinin aynısı fakat sadece yürüyüş hızı ve atış mesafesi daha düşük. Farklı nato sembolü kullanmışlar.
2-3 açık alanda muharebeden sonra kart kullandım, gemilerin yardımıyla 2. seviye breach oldu. İkmalı azalmıştı sanırım. Fırsatı kaçırmadan hemen kaleye assault yaptım.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar oyunda bahar geldi. Tam savaşın kızıştığı andayız. Rusya da galibiyet aldı önü açıldı. Tam bu zevkli anlarda oyuna ara vermek güzel olmayacak ancak hafta sonu yine il dışına çıkıyorum. Cuma, cumartesi, pazar oyuna katılamayacağım.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Prusya'yı bitirmişsiniz tebrikler.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tebrikler ...
Herhalde oradan çok sıkıştırdınız Fransa tarafından çıkış arıyor ? bastırdıkça bastırıyor arkadaş.   :popcorn:

(Olsun Abdullah ufak bi ara kötü olmaz, pbem oyunlarının güzelliği bence bu)

« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2017, 16:31:44 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Tahminim amacı hücum değil sadece tehdit etmek ve oyalamak. Ama hiç Fransız süvarisi göremiyorum.  nrm* Bölge etrafı hep Prusya MC gösteriyor.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Doğru Barış gönderiyorum hemen.

Bu arada Dusseldorf ta:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Sanırım yanlış tahmin yürütmüşüm.  :)

Rakip tüm Ageod pbem oyunlarında olması gereken inisiyatif alma avantajını kullanıyor olabilir. Çünkü genelde önde savunma yapmak ve hamleleri rakipten beklemek yerine rakibin hamlelere cevap vermesine yönelik bir oyun sunmak da iyi bir strateji. Bundan yola çıkarak Kolberg'e yürüyüşümde Friedrich'in tüm ordusunu görebilirim. Ayrıca Polonya'dan ne kadar ikmal ulaştığı da soru işareti. Rakip bunu kendi lehine kullanmak isteyecektir.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Bu adam Friedrich'i pek kullanmıyor herhalde.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben pek göremedim açıkçası farklı cephede olabilir.

Bu arada oyuna devam ediyor muyuz arkadaşlar?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Zannedersem Abdullah yeni geldi, başlarız artık ... eh kolay gelsin herkese tekrar.  tbrk*

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Prusya ya email attım. Daha oynamadı sırasını galiba.  :popcorn:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Şimdiye kadar 4 kişilik oyunda tur bazında iyi ilerledik ama sanırım ben tur bazlı oyunlarda 1 vs 1 rakipleri daha çok tercih ederim.  :smash:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Aslında dediğin doğru Barış, koordinasyon açısından 1vs1 ler ideal ... Histwar 1vs1 PBEM ler oynuyorum Fransız BC klandan arkadaşlarla şu anda, gerçekten çok seri. Klüpteki NCP ve ECW oyunlar da iyiydi. 7 kişilik WON oyunlar genelde insanın kanını kurutuyor  ;) Ama yine de 3 kişilik oyunları (AJE,RUS,EAW) denemek istiyorum. Onlar da seri olabilir yerine göre.  tbrk*

Şimdiye kadar 4 kişilik oyunda tur bazında iyi ilerledik ama sanırım ben tur bazlı oyunlarda 1 vs 1 rakipleri daha çok tercih ederim.  :smash:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
EAW, RuS gibi oyunları 1 vs 1 denemiştim ama çok karışıyor. Bir evvelki turdaki ekonomi veyahut conscript havuzu akılda kalmıyor. Tur planlaması sağlıklı olmuyor bana göre. Evet 3 kişilik oyun daha sağlıklı ve yeteri hızda oynanabilir.

Bu arada Hakan Gary Grigsby War in the East'i yıllar sonra tekrar pbem denemek istiyorum. Son 2 oyunda daha 1941'de yenilgi almıştım. Bu tür 'monster games' oyunlarında rakibe saygı gereği belli bir tecrübe düzeyinde olmak gerekiyor, kendimden şüpheliyim.  :juggle:

Kulüpte oynayan varsa iletişime geçelim.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2017, 01:31:11 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Gary Grigsby’s War in the East bende yok ama belki klüpte taverna forumuna (http://www.thewargamingclub.com/twc-tavern-f39.html) konup kimde var kimde yok bir görülebilir? Gerçi klüp tam bir ageod grup oldu  :) ama belki bu matrix oyun olabilir birilerinde. Bu arada, slack te rakip bulmada çok etkili. Openings and new games odası kullanılabilir.

Max tan ses seda yok. Ne oldu acaba, email da attım ama. Belki tatildedir, bekleyelim bakalım. Slack ten de bir mesaj atayım. :popcorn:
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2017, 10:08:46 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Matrix foruma bakayım o zaman gerçi çoğu kurt oyuncu. :lost: Noob pbem oyun bulabilirim belki.

Max'ı AGeod forumlarından hiç tanımıyorum. Haber bekleyelim.:ears: 

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Yeni turu gönderdim. Max'ın turu geldi. Genel olarak bu tür uzun soluklu pbem oyunlarda güvenilir rakip önemli oluyor. 4 ayda biten ama çok daha büyük askeri&harita ölçeğinde oynadığım oyunlar oldu. Bu açıdan Prusya oyuncusunun tur sürelerini beğenmediğimi belirteyim. Habersiz ara vermek olmamalı.

Blitz wargaming club'da forum profili içinde haftada kaç tur oynadığına dair ufak bir soru vardı. Belki kulübe de adapte edilebilir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, Max konusunda haklısın, aslında iyi bir arkadaş diğer oyunlardan da gördüğüm kadarıyla fakat bazen insanlar pek ciddiye almıyorlar bu sanal dünyayı, karşısındakinin aslında gerçek olduğunu unutuyor. Umarım tekrar habersiz uzaklaşmaz, gerçi özür diledi.  tbrk*

Blitz teki olayı biliyorum, ben de kayıt olmuştum fakat şimdi TWC de 94 üye var, geriye dönük bunu işletmek çok zor. Şimdiye kadar farklı klüp yönetiminde ve turnuvalar düzenlemesinde bulundum (ntw3 ağırlıklı) insanlar -ne yazık ki- detaylarla uğraşmayı hiç sevmiyor, bazen insanlara kendi oyununun sonucunu bile foruma koyduramayabiliyorsun  ;D senelerdir ben alıştım, eğer klüp veya turnuva benzeri şeylerin yönetiminde olacaksan herşeyi yapmayı göze alacaksın, ben bunu öğrendim. :ceasaryes: Dediğim gibi oraya 2 günde bir turn yaparım yazsalar bile uygulayacaklarını zannetmiyorum. Ama teoride güzel fikir onu da kabul etmek lazım.
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2017, 15:28:34 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan evet forum ve kulüplere konan rütbe vs.. gibi şeyler çoğunlukla motivasyon amaçlı oluyor. Napoleonic Wargame Club'daki üstlerden aylık yoklama zamanında çok orijinal ve hoş gelmişti.

Aynen katılıyorum organizasyon işlerinde bulunmak ve özellikle internet ortamında olması oldukça zorlayıcı. Bir avantajı belki JTS, MAtrix ve Ageod oyunları olsun pbem oynayan kitlenin gerçekten ilgi duyduğu tarihi dönemler olduğunda konsantrasyonu yüksek oluyor. Bir oyuna başlayayım sonra bakarım diye oyuna başlamıyor. Dönemin detaylarını merak ediyor ve ekstra bilgi toplamaya çalışıyor. Sonucunda keyif alıyor. Max'ında şimdiden ROP'a ilgi duyması güzel bir şey.

'wargaming' kitlesi çoğu internet ortamında görülmeyecek kadar kaliteli ve küçük bir kitle bence.

Mesela JTS France'14 deki 1. Marne muharebesi gibi detaylı ölçekte pbem oynadığım bir oyuncunun Ageod oyunlarında beta ekibinde olması güzel bir sürpriz olmuştu.

Kulüp bu arada iyi bir üye sayısına ulaşmış.  :smash:

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Friedrich berserk moduna aldığı (gözlerinden ateşler saçan) askerleri ile beraber :

Prag'ı kaybettik. Dresden, Leipzig, Brandenburg ise benim elime geçti. Sonraki  tur Berlin'i kuşatıyorum.
İkinci ve üçüncü mağlubiyette, sonradan Prag'ı savunmak için yetişmeye çalışan ordularımın cohesyonları düşüktü. Tek turda 24NM kaybettik.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2017, 14:53:30 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet, şu andan sonra kaliteyi korumak lazım. Üye sayısı güzel, oyuncuların başladığı oyunları bitirmeleri klüp kalitesi açısından önemli olacak. Bakalım, umarım istediğimiz gibi olur. NWC veya WGS deki gibi klüpte muharebe düzeni(oob) ve içtima yerine daha rahat bir ortam olsun istedik ama evet rütbe,rozet ve madalyalar motive edici. :popcorn:

Hakan evet forum ve kulüplere konan rütbe vs.. gibi şeyler çoğunlukla motivasyon amaçlı oluyor. Napoleonic Wargame Club'daki üstlerden aylık yoklama zamanında çok orijinal ve hoş gelmişti.

Aynen katılıyorum organizasyon işlerinde bulunmak ve özellikle internet ortamında olması oldukça zorlayıcı. Bir avantajı belki JTS, MAtrix ve Ageod oyunları olsun pbem oynayan kitlenin gerçekten ilgi duyduğu tarihi dönemler olduğunda konsantrasyonu yüksek oluyor. Bir oyuna başlayayım sonra bakarım diye oyuna başlamıyor. Dönemin detaylarını merak ediyor ve ekstra bilgi toplamaya çalışıyor. Sonucunda keyif alıyor. Max'ında şimdiden ROP'a ilgi duyması güzel bir şey.

'wargaming' kitlesi çoğu internet ortamında görülmeyecek kadar kaliteli ve küçük bir kitle bence.

Mesela JTS France'14 deki 1. Marne muharebesi gibi detaylı ölçekte pbem oynadığım bir oyuncunun Ageod oyunlarında beta ekibinde olması güzel bir sürpriz olmuştu.

Kulüp bu arada iyi bir üye sayısına ulaşmış.  :smash:
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2017, 12:19:32 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Sanırım en keyifli çatışmalar Abdullah ve Max arasında olanlar. Ben daha oyuna tam dahil olamadım; ilkbaharı bekliyorum. Donanmanın ablukası gerekiyor.

Bir ara moral 110'dı tekrar +120 morali olmuş Prusya'nın.

Slitherine ile Battle Academy 2 motoru üzerinden çalışıyorlar. Oyunları daha akıcı olacaktır. Kulübe de yeni üyeler çekebilir. Fakat umarım tüm savaş oyunlarında olduğu gibi tekrar oynanabilirlik faktörü pbem üzerinden tasarlanır. Detaylar düşürülmez. Ana ekip artık yaşlandı fakat ömürlerine piyasa tarafından bilinen oyunlar sığdırabilirler. Bekleyip göreceğiz.  :)

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
OO Barış, Highlandcharge ile RUS PBeM e mi başlıyorsun? Güzel. Bildiğim kadarıyla çok tecrubeli bir oyuncu? Oyunu TWC de RUS forumu altında altında başlatmayı unutma bir zahmet http://www.thewargamingclub.com/revolution-under-siege-gold-f12.html , kolay gelsin, iyi şanslar.  :popcorn:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan bu sefer kulüp bünyesi içinde bir oyun olmadı maalesef. :-\
Kendi dropbox um üzerinden oynayacağız. Hep oynadığım rakibim üye değil kulübe.
Ama aramızda yakın zamanda yeni oyun kurarız.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tabii sorun değil Barış, kolay gelsin. Bu arada belki "Ebbingford" ta klübe gelir bir ara ?  tbrk*
Hakan bu sefer kulüp bünyesi içinde bir oyun olmadı maalesef. :-\
Kendi dropbox um üzerinden oynayacağız. Hep oynadığım rakibim üye değil kulübe.
Ama aramızda yakın zamanda yeni oyun kurarız.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Son 3 senedir beta testi ve eski oyunlar üzerinden pbem olsun beraber oynarız. Pek arzu etmedi, sormuştum. Şu en son RuS pbem oyununa benim ısrarım oldu diye kırmamak için geldi diyebilirim. Çok tecrübeli ve tarih bilgisi yüksek bir oyuncudur.

Bu arada -isim vermeden; belki çevirip okuyabilirler- en son RuS Pbem'i oluşturan üye kulüpte bir çok pbem oyun başvurusunda bulunmuş. Oyunlarının devamı üzerinde inceleme gerekli olabilir. En son RuS Gold'un Fatal years modunu beraber oynamıştık onunla.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet gelmek istememiş olabilir, önemli değil, sağol yine de Barış.

En son RUS u açan kişi senin Espana oynadığın kişi galiba? iletişimdeyim, pbemleri aktif, daha doğrusu kendisi aktif bazı rakipleri oyunu bırakmış.

Bu aralar dropbox ta aktivitesi kesilmiş oyunların katılımcılarına email attım tek tek, kimisi nedenli kimisi nedensiz oyunu bırakmış. Bi kaç oyunda da iki taraftan cevap alamadım.

Klüp adminleriyle yaptığımız tespit: 2 kişilik oyunlar devam açısından çok başarılı değil. 2 kişiden kalabalık oyunlar şaşılacak derecede daha başarılı. &) Herhalde moderatörler böyle oyunlarda işi daha sıkıya alıp sorumluluk hissediyorlar. Tabii oyunlar da daha heyecanlı. WON,TEAW ve ATG modu GD1938 oyunları aktif ! ve oyuncular oyunu kolay kolay haber vermeden bırakmıyorlar.
2 kişilik CW2, AJE ve RUS da ne yazık ki durum böyle değil. Heyecanla oyunlar başlanıyor fakat bir taraf oyunu ya bırakıyor ya da bir mazeret buluyor. :popcorn:

Bu arada paradoxfan da yeniçeri olmuşum, avatarıma kavuştum. ^^
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 00:03:51 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Yok Espana oynadığım değil Hakan, En son Ageod forumunda pbem matchups bölümünde yazıştığım oyuncu. Başlamadan bitecek gözüküyor. Teknik problemler var diyordu. Belki bir çok oyuna katıldı sonra vazgeçti.  huh2*

Ageod forumları da pek hareketli değil bu aralar yaz olmasından kaynaklı olabilir. Eylül'de WoS çıktığında daha hareketli olur.

CW'2 özellikle firmanın  Amerikalı oyuncu tabanında çok tartışıldı, bir çok strateji makaleleri ve AAR yazıldı ama belli bir süre sonra bıkkınlık vermiş olabilir. Müthiş bir klasik. Firmanın bence halen amiral gemisi.

RuS özellikle Reds tarafı oynadığında tam adrenalin ve gerilim içeriyor. VOKhR (http://www.undertheredstar.com/vokhr.htm) birlikleri olmadan o tur hareket edemiyor. Ordu organizasyonu çok zor, galiba bu oyun çok tanıtılamadı. Tur kalitesi olarak WON'a göre hem CW'2 ve hem de RUS için her tur iyi bir .ord oluşturmak daha önemli. Bana göre 80-120 turluk grand campaign ideal Ageod oyunlarında.

Avatar güzel olmuş.  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 09:20:17 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı vitrenco

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
An itabariyle Pride of Nations almış bulunmaktayım. Oyunu kavradıktan sonra aranıza katılmayı ümit ediyorum.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Güzel dedin Barış. Aslında yenmek yenilmek değil de benim de tam aradığım senin bahsettiğin bu "adrenalin ve gerilim"!
Seneler evvel uzun süre Lords of Conquest (http://www.lords-of-conquest.com/) oynadım. Belki sen de oynamışsındır bu PBeM oyunlarını, Ageod oynamamın bir nedeni de bu LoC dir. Yine WEGO sistemi. Ama turn ler haftada bir akardı. Adrenalin ve gerilim çok yüksekti. Ne yazık ki insanların çoklu accountlarla oynaması(cheat) yüzünden bırakmak zorunda kaldım. Ve Ageod oyunlarını 8 ay evvel yeni keşfettim. :-[ Fakat istediğim adrenalin ve gerilimi yakalayamadım diyebilirim. Belki oyunların detayına daha inemedim ondandır. Çokça WON oynadım, diğerlerine daha vaktim olmadı.

CW2 konusunda haklısın, çok oyun başlıyor ama klüpte yarıda bırakan da çok. Ama evet çok popüler hala. Belki de klüpte 1v1 oyunları bulundurmak manasız, emin değilim. Eski bir arkadaşım eğer insanlar 1v1 oynayacaklarsa email kullansınlar dropbox a ve klübe ihtiyaçları yok demişti, belki de haklı ama sonuçta klüp AGEOD ağırlıklı, 1v1 lerde Ageod sonuçta neden bulunmasın diye düşündüm. Oyununu bitiren bitirir puanını, ribbonunu neyse alır bitirmeyen de kendi bilir, bir dahaki sefere rakip bulamaz. Ciddi yaptırımlar, kara listeler bence gereksiz, oyun oynuyoruz sonuçta. ^^

ROP bitsin, yazdan sonra istediğin bir oyunu oynayalım, Abdullah ve Egemen de gelir belki. RUS neden olmasın fakat belki pbem yapmadan önce biraz AI ile oynamam lazım ki multiplayer oyun bozulmasın ?

Yok Espana oynadığım değil Hakan, En son Ageod forumunda pbem matchups bölümünde yazıştığım oyuncu. Başlamadan bitecek gözüküyor. Teknik problemler var diyordu. Belki bir çok oyuna katıldı sonra vazgeçti.  huh2*

Ageod forumları da pek hareketli değil bu aralar yaz olmasından kaynaklı olabilir. Eylül'de WoS çıktığında daha hareketli olur.

CW'2 özellikle firmanın  Amerikalı oyuncu tabanında çok tartışıldı, bir çok strateji makaleleri ve AAR yazıldı ama belli bir süre sonra bıkkınlık vermiş olabilir. Müthiş bir klasik. Firmanın bence halen amiral gemisi.

RuS özellikle Reds tarafı oynadığında tam adrenalin ve gerilim içeriyor. VOKhR (http://www.undertheredstar.com/vokhr.htm) birlikleri olmadan o tur hareket edemiyor. Ordu organizasyonu çok zor, galiba bu oyun çok tanıtılamadı. Tur kalitesi olarak WON'a göre hem CW'2 ve hem de RUS için her tur iyi bir .ord oluşturmak daha önemli. Bana göre 80-120 turluk grand campaign ideal Ageod oyunlarında.

Avatar güzel olmuş.  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 18:41:27 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Merhaba vitrenco, ben Hakan (lancier). Barış ve Abdullah bana göre daha tecrubeli, ben de Ageod oyunlarını yavaş yavaş alıyorum. 8 ay evvel WON almıştım, bunun dışında CW2 ve TYW harici çoğu var şimdi (steam indirimleri sağolsun :>) Doğru mu bilmem ama duyduğum kadarıyla PoN Ageod un en zor oyunlarından? Ve oyun bende olmasına rağmen bilgisayarım kaldırmadı. Bunun dışında üçünüz herhangi bir oyun kurarsanız zevkle katılırım.(TEAW ı da bilgisayarım kaldırmayabilir gerçi ama ROP iyi görünüyor)

Ne zaman istersen TWC pbem klübe gel, seviniriz. Adminlerinden biri de benim ... Egemen,Barış,Abdullah gibi Türk arkadaşları orada görmek hatta beraber pbem oynamak iyi oldu, senelerce yabancılarla LoC ve NTW3 oynadıktan sonra !? ^^

Klüp forum bu: http://www.thewargamingclub.com
Tablolar da burada: http://www.thewargamingclub.net

An itabariyle Pride of Nations almış bulunmaktayım. Oyunu kavradıktan sonra aranıza katılmayı ümit ediyorum.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 18:38:09 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Lords of Conquest'i maalesef oynamadım Hakan ama iyi gözüküyor. WEGO sistemi bence de oldukça güzel.

Ageod oyunlarını 1 vs 1 oynamak rekabetçi oyunun özü. Zaten asıl Ageod oyunlarının kuvvetli olduğu nokta burası. WON'da bu tür her tur için gerekli bir hamle kalitesi gerekmiyor. Mesela diğer uzun turlu oyunlara göre 3 turda gerçekleşebilecek hamlenin akıbeti her tur CW'2 ve RuS'da yaşanabiliyor. Sanırım WON oyunları biraz da görev gereği ve çok oyunculu yapısı gereği devam ediyor. Bence en büyük eksiklik ölü mevsim olan 'winter campaign' döneminin ilkbahar, yaz mevsimiyle aynı uzunlukta olması. Tempoyu oldukça düşürüyor. Bazı oyunlar kış turlarını kısa tutar.

Bana göre CW'2 de oyundan erken çekilmelerinin sebebi iyi düşünülmemiş VP sistemi. Ben genelde pbem oynarlen VP değerleri umursamam ama kulüp çatısı  altında oynanan oyunlarda 1862-63 'de Konfederasyonun  hem VP hem de askeri açıdan ezilmeye başladığı dönemde oyuncunun oyunu bırakması normal. Buna belki kulüpteki tecrübeli oyuncular tarafından house rule getirilebilir. Şu tarihte şurası alınması lazım vs.. Bunun dengelenmesi zor.

Aynı şey  RuS içinde geçerli. Bolşeviklerin tüm sol ittifaklarla (Reds united seçeneği) yaptığı anlaşma sonrası (gerçekte yapmamıştı) 1919'da tüm Baltık, Kafkas, Finlandiya bölgelerine savaş açmaması moral ve VP kaybettiriyordu. Bunu yapması içinde Kızıl Ordu'nun belli sayılara ulaşması gerekiyor. Bu da zor.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Doğru dedin Barış.

Bu arada slack te okumayanlar için Max (Prusya) yazdı:

Alıntı yapılan: graf_von_daun
Hi guys! Hope you enjoy the comeback of the Pruss! This game is definitely getting intense  :)
I'm going to be away on vacation without internet from tomorrow to the 10th of august, sorry for the inconvenience
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 10:08:03 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Enteresan bir oyun bizi bekliyor olabilir. Son turda Kolberg'i donanmayla ablukaya almıştım. Orduyla kuşatmaya geçmiştim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan Eylül ayı gibi oyunu sonlandıralım. Slack'ten ROP bölümüne mesaj gönderim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tabii, nasıl isterseniz arkadaşlar, ben uyarım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Belki buraya göndermek daha uygun olur.  krp*

Gary Grigsby's War in the West steam'de çıktı arkadaşlar. Bugün edindim.  71 tl gibi bir indirimle çıkması çok iyi. WEGO turları yok ama air ve ground phase üzerinden turlar bölünüyor. Şu ana kadar operasyonel bazda yapılan en detaylı Batı ve Afrika Cephesini ele alan strateji oyunlarından biri.
http://store.steampowered.com/app/644710/Gary_Grigsbys_War_in_the_West

Çevrimdışı Slenderman

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben burayı görmemişim, işleri yoluna koyabilirsem en kısa zamanda aranıza katılmayı umuyorum. AGEOD harici WITE, WITW, JTS'den birkaç oyun da bende mevcut. Türklerle oynamak iç sahada oynamaya benziyor ;D
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2017, 23:20:38 Gönderen: Slenderman »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Bilgi için teşekkürler Barış.

Evet Slenderman, ben de şimdiye kadar oynadığım oyunlar gereği pek Türk arkadaşlarla oynayamamıştım, fakat Kasım 2016 da Ageod PBeM lerle ve dolayısıyla Barış & Abdullah ile tanışınca bu fırsatım oldu. Gerçekten de iç sahada oynamak gibi :>>
PBeM klübe gelmek istersen forum bu: http://www.thewargamingclub.com/ ... Klüp istatistiklerde burada: http://www.thewargamingclub.net Yaz olduğu için ortam biraz sakin gerçi ;>
Genelde Ageod ağırlıklı klüp ama PBeM olduğu sürece her oyun dahil edilebilir.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Belki buraya göndermek daha uygun olur.  krp*

Gary Grigsby's War in the West steam'de çıktı arkadaşlar. Bugün edindim.  71 tl gibi bir indirimle çıkması çok iyi. WEGO turları yok ama air ve ground phase üzerinden turlar bölünüyor. Şu ana kadar operasyonel bazda yapılan en detaylı Batı ve Afrika Cephesini ele alan strateji oyunlarından biri.
http://store.steampowered.com/app/644710/Gary_Grigsbys_War_in_the_West

WITE ile WITW arasında oynanış açısından farklar var mı Barış? Aynı oyunun sadece cephe farkı mı var?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
WITE ile WITW arasında oynanış açısından farklar var mı Barış? Aynı oyunun sadece cephe farkı mı var?

Şu an sadece Operation Husky senaryosunu kendi kendime (AI'yı kapatıp) 2 tarafı da oynuyorum. WITE'e göre öğrenme süresi çok daha uzun gözüküyor.

Daha detaylı hava kuralları ve bölgesel hava şartları, koda eklenen Batı, Akdeniz cephesindeki çıkarmalar&hava indirme kuralları, ikmal için depo oluşturmak, replacement üzerine ek arayüz ilk gözlemlerim. Haritada fabrika vs.. gibi detaylar ile zenginleşmiş.

En önemlisi WITE'deki yanlış olan tek demiryolu hattından olan ikmal ve sonrası kamyonların kullanımı geliştirilmiş. Artık bu ikmal trafiği yaratıyor.
Hava operasyonları ayrı bir tur içinde oynandığından en zoru burası. Air doctrine tarzı yeni arayüzler eklenmiş. Müthiş micromanagement içeriyor.

Oyunu tam öğrenip pbem oyuna başlamam sanırım 2 ayı bulur. :-[

Bu arada Max 10 Ağustos'da dönsün oyuna devam edelim.  :)
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2017, 19:55:19 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Slenderman

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
WITW'in hava savaşı gerçekten beklediğimden de detaylı. Şu ana kadar AI'a bırakıp oynadım. Oyunun dosyalarında hava savaşına özel bir manual koymuşlar zamanım olduğunda ona bakacağım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
WITW'in hava savaşı gerçekten beklediğimden de detaylı. Şu ana kadar AI'a bırakıp oynadım. Oyunun dosyalarında hava savaşına özel bir manual koymuşlar zamanım olduğunda ona bakacağım.

Tahmin ediyorum pbem oyun için hava savaşı detaylarını öğrenmek gerekecek. WITE bu detayda çok yorucu olurdu oynaması şimdiki halinden. Ama halen geliştirilen bir oyun.

Hakan'a ayrıca teşekkürler bizim piyasanın 'Wargaming' potensiyeline dokunduğu için. Piyasa 'bir dokun bin ah işit' olsa da bana göre kendi aramızda oynayacağımız oyunlar ve rakip potensiyeli yeterli, ileride sayılar artacaktır.  :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Max turunu göndermiş yeni turu gönderdim. Zmiy ve Ebbingford ile yeni bir RuS PBEM'e başladım. Eğer beraber bir ara oynayacak isek ufak bir AAR gönderirim. Mini bir rehber niteliğinde olur.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Max geldi ^^ Devam etmek güzel olacak.
RuS ta kolay gelsin, yine Zmiy var demek, oyun zevkli olacak. Eylül 15 ten sonra ben herhangi bir PBeM e daha varım. tbrk*
Max turunu göndermiş yeni turu gönderdim. Zmiy ve Ebbingford ile yeni bir RuS PBEM'e başladım. Eğer beraber bir ara oynayacak isek ufak bir AAR gönderirim. Mini bir rehber niteliğinde olur.

Sağolasın Barış. Ben de herkes gibi uzun süre pbem klüplerinden Blitz, ACWGC, NWC, CCC (ve onlardan ayrılılanların kurduğu - WS) klüplerinde bulundum ve onları takip ettim. Gördüğüm 2 nokta vardı:

1) Klüpler çoğunlukla JTS-HPS oyunları ağırlıklıydı, yani ana oyunlar bunlar olduğu için Ageod oyunları klüp resmi oyunları olmasına rağmen hep üvey evlat gibiydi, Ageod cular buralara gelmiyordu. Puanlama sistemi bile hep JTS-HPS den yola çıkarak tasarlanmıştı. Neden Ageod u temel aldığımız bir klüp olmasın dedik.
2) Sıkı kuralların olduğunu (TGHQ de özellikle tek kişi yönetimi gibi!?) ve klüp yönetimindekiler arasında sorun çıkabildiğini düşünüp, administrative olaylarını minimumda tutmaya ve oyun oynamaya odaklanmayı düşündük.

***Uzun süre NTW3 klübünü idare eden bir kişi olarak hep "yenme ve kazanma" odaklı grubun yönetiminde olmak gerçekten zordu. Ana odak kazanmak olunca çok büyük sorunlar çıkıyor. Ve ne kadar güzel ki PBeM oyunlar ve topluluğu öyle değil şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla.
Sadece aktiflik ve oyunları tamamlamada bazı sorunlar çıkabilir, umarım aşılır.
Zaten çok büyük konuşmamak lazım şimdiden, daha 6 ay oldu klüp açılalı, bakalım iyi sonuç verecek mi. Zaman gösterecek.  :ceasaryes:

Hakan'a ayrıca teşekkürler bizim piyasanın 'Wargaming' potensiyeline dokunduğu için. Piyasa 'bir dokun bin ah işit' olsa da bana göre kendi aramızda oynayacağımız oyunlar ve rakip potensiyeli yeterli, ileride sayılar artacaktır.  :)
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2017, 13:13:09 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan evet, daha çok yerli oyuncu potansiyeli (bu zamanla daha iyi seviyeye gelebilir) ve yerli forumlar açısından durum iç açıcı değil demiştim. Oyun harici başka konular işlendiğinde bir çok moderatör gerekiyor. İdare edilmesini zorlaştırabiliyor.

Gerçekten de Ageod pbem oyunlarının kitlesi oldukça nazik ve kaliteli. Resmi forumunda da sıcak bir ortam vardır. Sağlık problemleri, tatil vs.. gibi konularda zaman zaman oyunlar durabiliyor. Oyunlarda çok bir exploit olmadığı için gerekirse house rule kullanılıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam NWC'de administrative kaynaklı problemler olmuştu. Bir ara üye kaybı oldu diye hatırlıyorum. Resmi forumları olmadığı için JTS oyuncularını toparlamak daha çok kulüplere düşüyor.

TGHQ' de hiç oyun oynamadım. Bu site sanırım. http://tghq.org/tghq/structure.php
Organizasyon şeması oldukça detaylı.  :dizzy2:
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2017, 16:33:02 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet iyi dedin Barış.

NWC de yönetimdekiler arasında sorun çıkınca ayrılıp WS yi kurdu bir kısmı. Aslında güç kavgası gibi bi olaydı zannedersem, çok eskiler yeni gelen ve yönetimde olan aktif bi gruba bırakmadılar istediklerini yapsınlar daha tutucu davrandılar. Hangi grup haklıydı bilmiyorum ama bence neresinden bakarsan bak saçma bir olaydı. Sonuçta oyun kulübü bunlar. Üye çalmaya çalışma gibi olaylar da oldu zannedersem. :fpalm:
TGHQ burası:https://www.thegeneralshq.org/ eski bir avustralya kökenli oyun grubu. Başındaki kişi herkese illallah dedirtti, ben ne dersem o tarzı herkesi bıktırdı, en yakınlarını bile.

Bu arada ROP #4 için Abdullah ı bekliyoruz di mi ?
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 10:54:36 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
RuS'da 3 gün içinde 8 tur ilerledik 3 kişilik oyunda. Ara verilen turlar rakipleri toplamada problem olabiliyor. Ben biraz da WITE ve WITW üzerinden ileride pbem oyun düşündüğümden eylül tarihini vermiştim. Abdullah gönderdiği vakit yeni turu bende göndereceğim. Bu oyunu sonuna kadar oynamak arzum tabi ki.  :smash:
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 23:14:05 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Bitirelim mi yoksa devam edelim mi?  Şu ana kadar yine de iyi ilerledik ama oyunun final bölümüne ulaşamadık.. :-\  Avusturya turu halen gelmedi.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Biraz bekleyelim isterseniz arkadaşlar, yaz tatili neticede biraz aksaklık normal ^^ Abdullah ın ani bir işi çıktı herhalde, Max hazır oyuna zaten.
Bitirelim mi yoksa devam edelim mi?  Şu ana kadar yine de iyi ilerledik ama oyunun final bölümüne ulaşamadık.. :-\  Avusturya turu halen gelmedi.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan katılıyorum ama oynarken keyif alınıyordur umarım.  :)

Pbem organizasyonunun göreve dönüşmesini istemem.

Zmiy ile 2'inci oyundayım bu kadar konsantre rakip az gördüm. Bir ara mutlaka beraber oynayın.

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Konuşulanları her ne kadar anlamasam da ilgi çekmiş bir başlık olduğu kesin :) Konu sabitlendi.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
The Wargaming Club (TWC) - (Ageod/Matrix/HQ/Slitherine) "PBeM" Kulübü
« Yanıtla #192 : 16 Ağustos 2017, 21:37:00 »
Bence oyun güzel, biraz daha akıcı olabilir ama oyundan kopmadık.^^ Abdullah ı da merak etmedim değil hani, aniden gidince, umarım herşey yolundadır.

Max Slack te şunu yazdı en son:
Alıntı
It's a defining moment in the game for Austria, apart from any reallife issues, so I am happy to wait
Ne kastetti tam anlamadım ?

Zmiy konusunda haklısın, inanılmaz bi rakip eminim, oynasak beni çiğ çiğ yer  krp* yenmek yenilmek önemli değil ama çok tecrübeli oyuncu olduğu için benim gibi acemilerle oyun onu sıkar biliyorum. Zaten rakip ararken mutlaka tecrübeli oyuncu aradığını belirtiyor adam. Belki çok ilerde bi oyun oynarız onunla  :D

Hakan katılıyorum ama oynarken keyif alınıyordur umarım.  :)

Pbem organizasyonunun göreve dönüşmesini istemem.

Zmiy ile 2'inci oyundayım bu kadar konsantre rakip az gördüm. Bir ara mutlaka beraber oynayın.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2017, 21:48:30 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Konsantrasyon ve senaryo bilgisini öğrenme arzusu yeterli.  :)  RUS Pbem deki rakibim daha 1919'da Don Kazaklarının seferberliğe geçmesini beklemeden Ukrayna üzerinden değil Voronej üzerinden hücuma geçti Mamontov ile.  Bilinen tabirle 'rush' yapıp Tambov'a yönelmek istedi. İkmal açısından cesur bir hamleydi.

Max'ın dediği anladığım kadarıyla Avusturya için kritik turlar? Her neyse hayat tur beklemek için çok kısa devam edecek isek haberim olsun.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2017, 01:27:48 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Abdullah a ulaştım. Özel hayatla ilgili işleri yoğun. O gelene kadar Avusturya turunu Barış yaparsa bir mahsuru var mı diye sordum. Bence bu oyun devamlılığı için çok iyi bir çözüm kalabalık oyunlarda. WON da bunu insanların sık sık yaptığını gördüm, bir ally senin için 2-3 tur yapıyor sen tatildeyken veya işin varken ve sistem güzel işliyor.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
ROP'a kendi aramızda oynarız diye başlamıştım. Yeni bir oyun oluşturulsa ilgimi çekmezdi açıkçası çünkü bu oyunu çok oynadım. Avusturya turunu oynarsam tur ilerlemesi benim için sadece görev niteliğinde olur.

Ayrıca Rus'da ilerledik harita çok genişledi. Günlük 1-2 tur oynadığında her tur yarım saat vakit alıyor. Egemen isterse Avusturya'yı Abdullah müsait olana kadar o yönetir belki? Veyahut Abdullah'ı bekleriz.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2017, 20:55:09 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Abdullah tan cevap geldi, olur dedi. O zaman Egemen isterse Abdullah gelene kadar Avusturya yı oynar.  :ceasaryes:

edit: Egemen e email attım.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2017, 00:38:29 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah tan cevap geldi, olur dedi. O zaman Egemen isterse Abdullah gelene kadar Avusturya yı oynar.  :ceasaryes:

edit: Egemen e email attım.

Battle on..!  :yes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
hah çok güzel Barış!  tbrk*

Egemen in işi varmış bi dahaki sefere dedi, Eddie (hhfd50) olur dedi. Dropbox tan rop4 hst yi alıp Avusturya yı oynayacak Abdullah gelene kadar.  :popcorn:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Hafta sonu tatilinden döner dönmez Eddie Avusturya ord yi yollayacakmış, slack ten söyledi.  :yes: tbrk*

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki Hakan, bu oyuna bir şekilde devam edip sonunu getirelim. Umarım başka rakip eksilmez.  &)
O yüzden hep bildiğim rakiplerle oynarım. Bu oyun biraz macera oldu.  :popcorn:

AAR tarzı şeyler bence yazıştığımız yerel siteleri zenginleştirir. Bilmiyorum son RuS AAR ye bakan oldu mu. ^-^

Hafta sonu tatilinden döner dönmez Eddie Avusturya ord yi yollayacakmış, slack ten söyledi.  :yes: tbrk*
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2017, 21:46:21 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Twc'de RuS bölümüne baktım ancak AAR vs. göremedim. Üye olmamız mı gerekiyor ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
TWC'de AAR yok, olsa iyi olabilirdi. Ageod resmi sitesi dışında rakip bulmak için çok faydalı bir kulüp.  Mesela şu an RuS oynadığım rakiplerden biriyle kulüp sayesinde tanıştım. Diğer rakip ise Ageod sitesinden uzun yıllardır tanıdığım bir oyuncu.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Avusturya turu geldi, Eddie dahil oldu. ;)
Evet, umarım daha fazla uzun soluklu kesinti olmaz.
Bu sitedeki Barış ın RUS AAR ne güzel, TWC da yabancılar forumu pek kullanmayı sevmiyorlar, belki #slack olduğu için, daha rahat geliyor onlara, bi de yaz tabii herkeste bir rehavet var. :popcorn:

Peki Hakan, bu oyuna bir şekilde devam edip sonunu getirelim. Umarım başka rakip eksilmez.  &)
O yüzden hep bildiğim rakiplerle oynarım. Bu oyun biraz macera oldu.  :popcorn:

AAR tarzı şeyler bence yazıştığımız yerel siteleri zenginleştirir. Bilmiyorum son RuS AAR ye bakan oldu mu. ^-^
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2017, 08:07:58 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Esasında loki100 ve Narwhal nickli oyuncular geçmişte Ageod oyun dinamiklerini açıklamak için çok AAR yayınladılar. Bir kaç oyuncu daha sayılabilir. Hatta Loki100 WiTW ve WiTE üzerinden de yardımcı olur. Bu tür oyuncular yeni oyuncuyu çekmekte oldukça faydalı. Bunların sayısı az ama değerli oyuncular.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2017, 23:33:12 Gönderen: Baris »

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Paradoxplaza ve Ageod forumlarına biraz göz attım. Maalesef çoğu AAR'daki fotoğraflar photobucket veya PP yüzünden kaybolmuş.

Loki ve sağlam kalan 1-2 aardan anladığım kadarıyla RoP'da Prusya kırık bir durumda. Avusturya/Fransa ile %20-30 sayısal üstünlükle 1:1.2-1.5 kayıp vermek normal sayılıyor :P Freddy ve Keith ortalıkta Jaws gibi dolaşıyor, nereden çıkacakları belli değil ve çıktıkları zaman terör estiriyorlar.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
loki100 ün Ageod ile ilgili bi kaç post unu matrix forumda takip etmiştim, adam gerçekten detaylara hakim. :ceasaryes:

Paradox Interactive Türkiye yeni forum design üstünde çalışıyo galiba, hayırlısı, güzel bişi çıkacak eminim. Gerçi eski hali de çok güzeldi. tbrk*

Eddie, Abdullah gelene kadar ROP4 ü oynarım dedi.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet Hakan, Eddie 3 gün evvel turunu yollamıştı. Eğer istersen tecrübe amaçlı Avusturya'yı sen devral.  :)

Paradoxplaza ve Ageod forumlarına biraz göz attım. Maalesef çoğu AAR'daki fotoğraflar photobucket veya PP yüzünden kaybolmuş.

Loki ve sağlam kalan 1-2 aardan anladığım kadarıyla RoP'da Prusya kırık bir durumda. Avusturya/Fransa ile %20-30 sayısal üstünlükle 1:1.2-1.5 kayıp vermek normal sayılıyor :P Freddy ve Keith ortalıkta Jaws gibi dolaşıyor, nereden çıkacakları belli değil ve çıktıkları zaman terör estiriyorlar.

Kaybolmuş olabilir.  :-\ Loki'nin Narwhal ile oynadığı oyunda galiba Rus Cossacks oyunun dengesini değiştirebiliyor. O yüzden ana kuvvetin önünde en fazla 3 bölge ötede atlıların olması iyi bir house rule olabilir. Fazlaca 'deep raiding' oluyordu.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Ben Avusturya yı yapacağım demişti Eddie, ayıp olmasın adama Barış.  :yes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, 31 Ağustos-3 Eylül arası 4 gün tatildeyim, bu günlerde ROP Game#4 Fransa turn ü beklerseniz ya oynayıver ya da save edip ilerleyiver bir zahmet, teşekkürler. :popcorn:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan ayıp olmaz ama 4 gündür Eddie turu görmedim. ^-^
Bu oyuna başlarken aramızda oynarız diye başladık. Aramızda oynamasak bile ben genelde rakiplerimi seçerken günlük 1 tur mecburiyeti getirim. Mesela RUS günde 1 tur zaman zaman 2 tur üzerinden oynanıyor. Tatilde olduğun zaman tabiki bekleriz. Haber verdiğin için teşekkürler.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ufak bir ekleme 1759 tarihi oldukça kritik. WON gibi herhangi bir oyuncuya devredilemez!  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, TWC #slack teki postunu gördüm, oyundan çıkman zaten moderatör olduğun için oyunun sonlanması demek. 53/162 tur oynadık zannedersem, 4 kişiye birden katılımcı puanı yazdım ve kulüp tablolarını güncelledim: http://www.thewargamingclub.net
Aslında güzel oyun oluyordu, keşke Abdullah ın çok işi çıkmasaydı. Neyse moderatörlüğün için çok sağol Barış, Abdullah sen de katıldığın için sağol.
Dediğim gibi Eylül 10 dan sonra 3-4 kişilik bir pbem e adam lazım olursa haber verin. Biliyorsunuz Ageod larda çok tecrübeli değilim ama aklınızda olsun. TWC de yeni oyunlarda görüşmek üzere arkadaşlar :cool4:.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış merhaba, Max ten mesaj aldım. Kulüp kural gereği moderatör karar vermesi lazım, ben herkese katılımcı puanı vermiştim ama Max başka türlü düşünüyor. Senin kararına göre puanlamayı değiştireceğim veya olduğu gibi bırakacağım.

Alıntı yapılan: Max
But I was winning...
I'm ok with 2 points but shouldn't the leading side get 4 points?
I think it was pretty clear that I was going to win eventually, but it would probably have taken another 20 turns 
So I'm fine with the 2 points, just if you all agree that Prussia would have won eventually it would be nice with 4 points

Alıntı
:::ACHIEVING CLUB HALL OF FAME POINTS:::

* For Club games, Each Game Moderator tells the winner/s - leading player/s (members of the winning coalition) at the end of the games,

:And points for games as follows:

>>> 2 player games:
%50 and above turns complete: Victory/Leading: 2 points / Lose(Participate): 1 point
below %50 turns complete: no points

>>> 3 player games:
%50 and above turns complete: Victory/Leading: 4 points / Lose(Participate): 2 point
below %50 turns complete: Leading player 2 points / Lose(Participate): 1 point

>>> More than 3 players games:
%50 and above turns complete: Victory/Leading: 6 points / Lose(Participate): 3 points
below %50 turns complete: Victory/Leading: player 4 points / Lose(Participate): 2 points
below %25 turns complete:Victory/Leading: player 2 points / Lose(Participate): 1 point
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2017, 19:12:25 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler arkadaşlar. İyi bir oyun oldu. Yeni bir oyun bazen iyidir daha motive oluruz. Tecrübe hiç önemli değil maksat sadece istek& öğrenme arzusu ve yeterli sıklıkta tur süreleri. AJE'nin 3 kişilik senaryolarından birini veyahut TEAW deneyebiliriz.

Hakan Prusya'nın kazanabileceğinden pek emin değilim ama isteği gereği ve kulüp oyunlarına motivasyon amaçlı Prusya'ya galibiyet verilebilir. 4 puan uygun gibi.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış, Max ın TWC puanını değiştirdim.

Hakan Prusya'nın kazanabileceğinden pek emin değilim ama isteği gereği ve kulüp oyunlarına motivasyon amaçlı Prusya'ya galibiyet verilebilir. 4 puan uygun gibi.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2017, 11:05:01 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
TEAW ı oynamak ve öğrenmek istiyorum gerçekten ama çok detaylı ve çok unit var sahada kontrol edilmesi gereken? Bir de benim bilg bu oyunu kaldırmayabilir, WON haritasında da zorlanıyor özellikle pan olayında. AJE olur, RUS ta olur. 10 Eylül den sonra istediğiniz zaman başlayabilirim. 3. oyuncumuz var mı PBEM için ? TWC de oynarsak tercihim olur arkadaşlar, kulüp aktivitesi bakımından.  tbrk*

Teşekkürler arkadaşlar. İyi bir oyun oldu. Yeni bir oyun bazen iyidir daha motive oluruz. Tecrübe hiç önemli değil maksat sadece istek& öğrenme arzusu ve yeterli sıklıkta tur süreleri. AJE'nin 3 kişilik senaryolarından birini veyahut TEAW deneyebiliriz.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2017, 11:10:32 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ageod sitesinden Highlandcharge dün bana ÖM atmıştı yeni bir RuS oyun için, reddetmiştim. Şu an zaten halihazırda Rus oyunu oynamasaydım onu oynayabilirdik. Hakan evet TEAW'de baya birim var, üretim ve planlama gerekiyor. O yüzden ileride oynarsak fazla oyuna katılma çünkü çok vakit alıyor.

İsterseniz ya bu siteden veyahut kulüpten oyuncu bulup 3 kişilik AJE oynarız. Hem daha hızlı oynanıyor. III. Mithridates savaşı dışında 3 kişilik senaryoları ne solo ne de pbem oynadım. Enteresan oyun olabilir.   :ceasaryes:

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Ageod ve RuS'a yeni biri olarak sizce Kızıllar mı yoksa Beyazlar mı daha iyi bir seçim olur ?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış istersen önce bu forumda bizim kulübe katılıp AJE PBEM isteyen Türk arkadaş var mı diye bi bakalım, ilgilenen olmazsa ntw3 den tanıdığım Amerikalı bi arkadaşım var, TWC ye de üye, Goldy- ona sorarız? O da olmazsa TWC de ve ageod forumlarda duyuru yaparız.  ;)

3 kişi için AJE de 4 senaryo var di mi ?

Ageod sitesinden Highlandcharge dün bana ÖM atmıştı yeni bir RuS oyun için, reddetmiştim. Şu an zaten halihazırda Rus oyunu oynamasaydım onu oynayabilirdik. Hakan evet TEAW'de baya birim var, üretim ve planlama gerekiyor. O yüzden ileride oynarsak fazla oyuna katılma çünkü çok vakit alıyor.

İsterseniz ya bu siteden veyahut kulüpten oyuncu bulup 3 kişilik AJE oynarız. Hem daha hızlı oynanıyor. III. Mithridates savaşı dışında 3 kişilik senaryoları ne solo ne de pbem oynadım. Enteresan oyun olabilir.   :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2017, 11:52:51 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan Marius vs Sulla senaryosundan başlarız. Sulla'yı sen kontrol edersin. Çok güçlü komutandı oynaması daha kolay olur. Ben Marius veyahut Pontus tarafını oynarım. İstersen şimdiden TWC'de konu aç. Katılacak rakip günde 1 tur oynarsa tempolu oyun olur.

Ageod ve RuS'a yeni biri olarak sizce Kızıllar mı yoksa Beyazlar mı daha iyi bir seçim olur ?

Beyazları oynamak daha kolay. Eğer Beyazlar minor devletlerin (Finlandiya, Kafkas, Baltık vs..) bağımsızlığını kabul ederse bu ülkeleri de oynayabiliyor. 1920'de Polonya savaşa otomatik girdiğinde bu ülkeyi Sibirya Beyazları oynuyor. Bu opsiyonla moral ve VP kaybetse dahi daha evvel bahsettiğim gibi Kızıl Ordu tarihi sayılara oyunda tam ulaşamadığından dolayı oldukça dezavantajlı.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış, o zaman bayramdan sonra oyun başlığını TWC de açarım. Ayın 10 undan sonra da başlarız. AJE de 3 kişilik senaryolar 2v1 di mi ?

Kulüpte genel olarak 1v1 ve 2v1 oyunlarda devamsızlık inanılmaz. Sadece kalabalık oyunlar- WON, ATG ve GD1938 başarılı bu bakımdan, ilginç.

Hakan Marius vs Sulla senaryosundan başlarız. Sulla'yı sen kontrol edersin. Çok güçlü komutandı oynaması daha kolay olur. Ben Marius veyahut Pontus tarafını oynarım. İstersen şimdiden TWC'de konu aç. Katılacak rakip günde 1 tur oynarsa tempolu oyun olur.

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2017, 08:17:41 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
AJE 'deki 3 kişilik senaryolarda herkes tekti galiba. Sulla'nın özel yeteneği kalelere breach olmadan assault yapabilmesi. Bu büyük avantaj.

Hakan ilginçmiş gerçekten. 1 vs 1 senaryolar çoğu zaman daha çok play test görmüştür. Pbem için çoğunun dengeli olduğu söylenemez tabi, ama buna gerek yok. Dönemi iyi yansıtırlar. WON Pbem  şu an oynayacağım en son oyun olurdu. ATG ve GD1938 multi olarak daha başarılı.

AJE serileri çok tutmuştu 1 vs 1 senaryoları çok iyidir. Bu arada ben AJE'ye ufak bir mod kurup 'naval interception' emrini kaldırmıştım. PÖN savaşında deniz savaşları çok yıkıcı oluyordu.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan bu arada WoS'nun İspanya Veraset Savaşı senaryosunun 1706 ve 1709 campaign'in OOB ve play test'i için yeni bir beta alımı başlayabilir. Aklında olsun. Duyuru yaparlar mı yoksa önceden seçtikleri oyuncuları mı eklerler bilemiyorum. Fakat oyunun çıkmadan evvel son betasını pbem denemek istiyorum. Bizim oyuna belki biraz erteleyebiliriz.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan bu aralar sessiz olduğun için  WoS'un Hussar süvarilerini ardı ardına üstüne saldım. Problem olmaz sanırım. :)

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Hakan gelse de görse bu süvarileri :)
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Yeni geldim, malum bayram tatili arkadaşlar  ;)

Vay müthiş bu Hussar süvarisi! Tabii Barış erteleyebiliriz bizim AJE yi sorun olmaz, WoS herzaman öncelikli bizim için yeni oyun olduğundan. :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Marius vs Sulla senaryosundan başlarız. Tahmin ediyorum WoS'un yeni 1706 ve 1709 senaryolarının pbem testi için yeterli zaman olmayacak. Pbem oyun genelde 1 ay sürebiliyor. Ayrıca zaten şimdilik OOB eksiklikleri var.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış... O zaman bize 3 kişilik AJE PBeM e katılan var mı ? TWC kulüpte (dropbox) oynayacağız. https://thewargamingclub.com/  Herkese uyarsa 12 Eylül de başlarız...
(Burada oyuncu bulamazsak TWC de de duyuru yaparım)
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2017, 11:11:20 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan bence kulübe katılım açısından Ageod forumundan rakip bulmak daha mantıklı olur. Burada pek olduğunu zannetmiyorum. Müsait olduğun zaman Ageod sitesinde konu aç istersen.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu yaptım Barış: http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=88&t=51873&p=394867#p394867  olmazsa TWC forum+#slack e de koyarız bi kaç gün içinde.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, TWC foruma hoplite39 diye biri katıldı, sen değilsin di mi senin hesabın farklı? emaili de yine hoplite39.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben değilim Hakan. Hesap fake olmaz umarım. İsim benzerliği şaşırtıcı.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Fake hesaba benziyor, IP de bi gariplik var evet. TWC ye de koydum bizim oyunu: https://thewargamingclub.com/aje-game-7-t190.html#p1309
Ben değilim Hakan. Hesap fake olmaz umarım. İsim benzerliği şaşırtıcı.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Tamam Hakan. Pontus veyahut Marius tarafını ben oynarım diğer rakibin isteğine bağlı olarak.

Kurallar şöyle belirlenebilir:

Kulüpte fake hesap enteresan geldi bu arada. Bilinçli bir şekilde mi yapılmış yoksa bot mu bilemiyorum. Bir ara olmazsa senden hesabın IP adresini isterim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Zmiy oynamak istedi Barış, TWC ye yazdı.
Slack te AJE 7 odası açtım bak istersen.

Fake hesaplı kullanıcıyı sildim, bot galiba dediğin gibi. 2sa0:2cob... gibi bi IP idi.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok iyi bir rakip. Şu an ki RuS oyunumuzda bana soğuk terler döktürüyor.  :smash: Ama oyun hala ortada.

'Quick Fix for Alea Jacta Est 1.05 - Requisitions and Enslave Decisions' üzerinden http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=306&t=41374  bir hotfix kurmak gerekiyor. Linki demin kontrol ettim sanırım problem var. Yenilenmesi lazım. Host belirledikten sonra istenilen bir zamanda başlayabiliriz.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • "Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu biz öldürdük!"
    • Profili Görüntüle
Hocam son sayfayı tamamen okudum da, hiç bir şey anlamadım :D bu oyunlar ne oluyor tam olarak
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Hearts of İran

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Gerçekten de...Ben kendisini uyardım gerçi çünkü biliyorum tecrübeli oyuncularla RUS u oynamayı seviyor, Ageod larda çok tecrübeli değilim sıkılabilirsin dedim, yok dedi AJE yi çok oynamadım şimdiye kadar, dahil olmak isterim bu PBEM e dedi. Eh kendisi bilir.  :popcorn:

TWC Dropboxta ve Slackte AJE#7 odası açtım, üçümüzü de ekledim, bi bak istersen Barış, sen host edersin dedik eğer sana da uyarsa? Pazartesiye kadar çok aktif olamayabilirim ama sonra hergün bir turn yapabilirim umarım.  tbrk*

Çok iyi bir rakip. Şu an ki RuS oyunumuzda bana soğuk terler döktürüyor.  :smash: Ama oyun hala ortada.

'Quick Fix for Alea Jacta Est 1.05 - Requisitions and Enslave Decisions' üzerinden http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=306&t=41374  bir hotfix kurmak gerekiyor. Linki demin kontrol ettim sanırım problem var. Yenilenmesi lazım. Host belirledikten sonra istenilen bir zamanda başlayabiliriz.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2017, 07:46:03 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan sorun değil üçümüz de bu senaryoyu hiç oynamadık. Zmiy geçen Espana ve şimdiki oynadığımız RuS Pbem'de gördüğüm kadarıyla tur süreleri oldukça iyi. Güvenilir bir rakip. 3'lü oyundaki diğer RuS pbem rakibim Ageod oyunlarında çok tecrübeli ama senaryoda tecrübesiz. O yüzden enteresan bir oyun oluyor. AI ile oynamaktan her haliyle daha iyi.

Slack'te mesaj attım. 1.05 yaması üzerine http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=315&t=51015  quickfix yüklemek gerekiyor. AJE klasörü içerisine yükleniyor. Gamedata klasörü değişmesi gerekiyor.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış bende steam versiyon var, steamapps içinde AJE yi bulup, gamedata da "RgnDecisions" üzerine yazdım, herhalde doğrudur?
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2017, 18:44:49 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet doğrudur Hakan.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam son sayfayı tamamen okudum da, hiç bir şey anlamadım :D bu oyunlar ne oluyor tam olarak

Eski AAR'deki resim linkleri zamanla kayboldu sanırım.  :) Tur sistemiyle oynanır. Her oyunları sadece bir dönemi ele alır. Çatışmaları hem ulusal hem de yerel düzeyde yansıtır. İç savaşlar Ageod oyunlarında büyük yer tutar.

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Photobucket kullanan bütün AAR'ların fotoğrafları yokolmuş. Herifler bir günde AGEOD AAR'larının %99unu yok etti.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Eh galiba AJE #7 başladı... :popcorn:

« Son Düzenleme: 08 Eylül 2017, 08:55:26 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan Roma'yı ele geçirdim. Oyun başlarında olması gereken bu sanırım. Gerçekte olduğu gibi Sulla'nın Roma'ya dönüp kenti tekrar ele geçirmesi gerekiyor. Ama bu esnada morali çok düştü. AJE'de genelde Romalı iki fraksiyon arasında lejyonların kalite farkı oluyor. Bu senaryoda var mı emin değilim. 2. turdaki eventde adı geçen amiralin gemileriyle belirtilen liman kentleri dolaşıp  donanma toplaman gerekiyor Pontus'a karşı denizde rekabet edebilmen için. 1 tur limanda beklemek yeterli. Olasılık hesabı fazla olan limanlara başta yönel. Fırtınalara dikkat et, deniz savaşından daha etkili hasar verebiliyor. Umarım sana zor fraksiyonu vermedim. Sulla'nın ordu sayıları iyi gözüküyor.

Marius tarafında Galiçya ve Lusitania bölgesindeki düşman savaşçı kabileleri AI oynuyor.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2017, 11:23:01 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet ilk etapta Pontus ile ilgilenmek gerek diye düşündüm çoğu unit kitli olduğu için ama yanıldım herhalde. Denize çıkmak bir mesele gibi, Pontus limanı bloklamış  krk*

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Mithridates'i Makedonya ve Yunanistan'da yendikten sonra güçlenip dönebilir zaten sanırım. Numidia'da yeni bir cephe açtım bu arada.  :ceasaryes:

Donanma çok önemli limanı olan 3. seviye kaleleri kuşatıp almam yıllarca sürebilir. İki tarafında 3-4 katı donanması var gözüküyor. İspanya'daki savaşçı kabilelerini AI aktif oynuyor kara ordusu yarı gücümde. Marius zor taraf olarak gözüküyor şimdilik.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Bu ne hızlı oyun bu böyle, başım döndü...  rlywrd* :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Dün Rus'da 4 tur bugünde 3 tur yaptık. Bizim oyunda 8. turu bulduk 2 günde. AJE'deki senaryolarda ortalama 5-10 dk turun hazırlanması. Bu arada bölgedeki erzakların dönem gereği sınırlı olmasını konsantre orduyu besleyemediğini unutmuşum. Hemen hasar alıyorlar 1-2 element kaybediliyor.

Yeni turu gönderdim bile. Battle on!! :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Vay!
Yaw adam tam bi savaş makinası :tired: :) iyi rakip cidden.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Zmiy ve Ebbingford ile birbirimizi bulduk ama bizim oyunda hayli hızlı ilerliyor. Aynı anda sadece 1-2 oyunda olmak daha verimli bence.
Sitede Abdullah ve Egemen ile oyunlarınızda hızlı ve güzel geçmişti ama pek aktif değiller.

Bu arada Cisalpina Galya bölgesindeki şehirlerimi ele geçirmişsin Hakan bunun mutlak rövanşı olacak.  :smash:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Gerçekten de oyun hızı birbirine yakın ve ne olursa olsun oyun yarıda bırakmayan rakip bulmak PBeM ler için en önemli noktalar gibi. Ebbingford ile oynamak isterim bir ara. TWC de de böyle 2-3 kişi var pbem için kafa dengi olan. Böyle rakiplerin değerini bilmek lazım.

Rövanş yakındır tabii farkındayım  ;) :ceasaryes:

Replay hakkında bir bilgin var mı Barış, opt.rpl yi seyredemedim?
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2017, 13:03:28 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Arayüzdeki Replay previous turn butonu çalışmıyor mu. Save klasörünün içine yerleştirmiştin opt.rpl yi değil mi Hakan?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet save klasörüne koydum Barış, yok "replay" butonundan girince çalışmıyor. &)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Belki POP. trn'yi de göndermek gerekiyor. Bende replay çalışıyor tüm oyuncuların .trn dosyası olduğu için olabilir. Yeni oyunlarında tek bir .hst üzerinden oyuncuların turları olması çok pratikti. Bir daha ki sefere benim .trn'yi de gönderirim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan Afrika'da dikkat ettiğim kadarıyla birliklerden ufak detachment oluşturmuyorsun. Zone of control dan kurtulmak amacıyla zaman zaman ana birliği ufak unsurlara bölüp kaçmak da iyi bir çözüm olur. Yoksa tümü erzak yetersizliğinden kaybedilebilir.  Ageod oyunlarında her zaman bir geri çekilme&kaçış bölgesi gerekli. Yeterli bir MC oluşturmak gerekiyor geri çekilmesi olası hücumlarda tedbir amaçlı.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2017, 22:20:20 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Aa anladım Barış, sağol. Ufak parçalara bölmedim cidden, demek Pontus tan da onun için kaçamadı ana ordum anlaşılan!? :fpalm:
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 13:17:10 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet Hakan. Durum kötüyse istersen tekrar başlayalım. Sulla'yı Zmiy oynayıp Mithradates'i sen oyna. Daha dengeli oyun olabilir. Populares fraksiyonunda Marius oyunun ilk turlarında ölüyor. Onun oynanışı daha zor gözüküyor ama İtalya oyunun başlarında onun kontrolünde.

Bu arada Field of Glory 2'nin Matrix tarafından yayınlanacağını kulüpte okudum. İlk oyununu çok defa Slitherine server de pbem oynamıştım. Bağımlılık yaratan bir oyun. Müthiş haber.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Yok Barış, durumun kötü olması önemli değil, oyunun sonuna kadar gidip hakkıyla bitmesi önemli benim için  tbrk* yani sorun yok. Sadece Zmiy ve sen sıkılmazsınız umarım.

FoG II, evet, trailer güzel görünüyor cidden. ^^
https://youtu.be/Xh9dNRn8iic

Alıntı
Evet Hakan. Durum kötüyse istersen tekrar başlayalım. Sulla'yı Zmiy oynayıp Mithradates'i sen oyna. Daha dengeli oyun olabilir. Populares fraksiyonunda Marius oyunun ilk turlarında ölüyor. Onun oynanışı daha zor gözüküyor ama İtalya oyunun başlarında onun kontrolünde.

Bu arada Field of Glory 2'nin Matrix tarafından yayınlanacağını kulüpte okudum. İlk oyununu çok defa Slitherine server de pbem oynamıştım. Bağımlılık yaratan bir oyun. Müthiş haber.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Tamam Hakan devam edelim. 20 EP ve 250 para harcayıp opsiyonla Epirus'a seferi kuvveti gönderdim Pontus ordusunun ortasına düştüm.  sskn*
Durum iyi gözükmüyor. Yakında Pontus'la komşu olurum. :D

Yok Barış, durumun kötü olması önemli değil, oyunun sonuna kadar gidip hakkıyla bitmesi önemli benim için  tbrk* yani sorun yok. Sadece Zmiy ve sen sıkılmazsınız umarım.

FoG II, evet, trailer güzel görünüyor cidden. ^^
https://youtu.be/Xh9dNRn8iic
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 20:18:34 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet kötü olmuş, Pontus oralarda çok kuvvetli, göz açtırmıyor kimseye! :tired: :suprised:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan bide road&water transport gibi RGD'lere  bu senaryoda denarii ayırmaya bence gerek yok.Çok maliyetli ve sonucu için uzun turlar beklemek gerekiyor. Daha uzun senaryolarda (2. Pön Savaşı) bölgelerin development değeri  çok düşük ve büyük attrition oluyor. Aynı zamanda yeterli erzak için bu RGD'ler o senaryolarda kullanılabilir. Bu dönem Roma'nın daha geç dönemi olduğu için bölgeler daha gelişmiş.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Aa evet denarii leri harcamamak lazım, gerekecek, doğru dedin.  tbrk*

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Gelecek sene YKS'ye kadar ara veriyorum.
    • Profili Görüntüle
Konunuzun arasına giriyorum ama özellikle Barışa soruyorum. Böyle oynayabileceğimiz paradox oyunlarından daha üst düzeyde stratejiyi sonuna kadar hissedeceğimiz üzerinde çokca kafa yoracağımız oyunlar önerebilir misiniz? Sizin burada bahsettiğiniz oyunlar mesela nasıl?
- Zamanla artan sadece iki şey vardır : 1. Ölüm korkusu  2. Kaybettiklerimiz.
- Bazen delirmek en akıllıca seçimdir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Kendinize iyi bakın. 24 Haziran 2018'de buradayım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Sabitlenmiş başlıklar ile bu bölümdeki bir çok konu Ageod oyunlarıyla ilgili . Bir alt başlıklarda olan oyunlarda(Rise of Prussia, Alea Jacta Est gibi) aynı şekilde. Fakat zamanında yine bu bölümde Ageod oyunları dışında bu türe yakın oyunlarla ilgili yazılar yayınlanmıştı. Mesela War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ), 'Napoleonic Battles' kural&dinamikler (John Tiller Software)gibi. Sonradan kafa karışıklığı yaratacağı için sadece bu bölümde Ageod oyunları olması gerektiğine karar vermiştik.

Bu başlıkta Hakan ile yazışmalarımız AGeod'un Alea Jacta Est oyunu üzerinden. 3 kişi olarak oynuyoruz ve oynarken kritik yapıyoruz.

Benim her zaman bu türe geçişte ilk tavsiyem Ageod oyunları olur. Hem öğrenmesi nispeten daha kolay ve fazla vakit almayan oyunlar. Bunun dışında bir çok firmanın bu türde oyunları var. Bir ara uzun bir liste hazırlarım. Listeyi hazırlarken firmaları tanıtıcı yazılar yazmak sanırım daha verimli olur. Bir çoğu strateji dalında artık duayen firmalar. İlgin için teşekkürler.

Konunuzun arasına giriyorum ama özellikle Barışa soruyorum. Böyle oynayabileceğimiz paradox oyunlarından daha üst düzeyde stratejiyi sonuna kadar hissedeceğimiz üzerinde çokca kafa yoracağımız oyunlar önerebilir misiniz? Sizin burada bahsettiğiniz oyunlar mesela nasıl?

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Eğer real time oyunlara zamanınız yoksa Ageod başlıkları PBeM için ideal ve WEGO sistemi eşsiz bence. Seneler önce Lords of Conquest oynardım. Bu pbem oyun turları moderatör tarafından haftada bir çalıştırılırdı ve o gün, o saati iple çekerdik. Kasım ayında Ageod un böyle WEGO olduğunu ve turların daha çabuk yürüdüğünü görünce şaşırmıştım ve hayran olmuştum. Paradox oyunları zannedersem sadece pause yapılabilir real time oynanıyor ve pbem i yok? Ageod un bir üstünlüğü de pbem avantajını bir kenara koyarsak oyun başlıklarının Strategic tarz oluşu. HPS/JTS pbem oyunlar Tactic bazlı olduğu için bence bu derinliği veremiyor. Tabii o oyunlarda Advanced ama birimleri bu kadar mikro hareket ettirmek zorunda olmak zevkler ve renkler meselesi. ^^ Ageod un bu Turn-Based IGOUGO sistemden çıkabilmiş olması da harika gerçekten.  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2017, 16:57:42 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
TEşekkürler. Peki Ageod tarzı oyunlarda yapay zeka nasıl? Mesela singleplayerde de yapay zeka gelişmiş mi yoksa bu oyunlar sadece multiplayer için mi tasarlanmış?

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu tarz derken aslında tur sistemi bazında benzerliklerinin yanı sıra aynı oyuncu grubu tarafından beğenilip oynandığını belirtmek istemiştim. Yani Ageod oyunu oynayan kitle aynı zamanda  JTS, Slitherine, Matrix oyunlarına merak duyabilir. AI konusunda yine tur sistemiyle oynanan JTS oyunlarında AI’nın yüzlerce belki 1000 adet birliği hem taktiksel olarak doğru yönetip hem de haritayı operasyonel anlamda doğru değerlendirip hamle yapmasına imkan yok. O oyunda AI ile sadece oyunu öğrenme için oynanabilir. Aynı kategoriye Gary Grigsby oyunlarıda girer.

Hakan'ın dediği gibi AGEod'un WEGO sistemiyle oynanması ve campaign türü stratejik oynanışı daha büyük resim olarak olarak çatışmaları yansıtmakta başarısını arttırıyor. Bu nedenle bildiğim Civil War 2 adlı oyunu bazı ABD üniversitelerinde derslerde gösteriliyor. Bu bakımdan ayrıca öğretici oyunlardır. AGEod oyunlarında AI iyidir, bazı oyunlarında ise daha iyi.

Çevrimdışı alemdar1227

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için sağolun.

Ne mutlu Türküm diyene!

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet save klasörüne koydum Barış, yok "replay" butonundan girince çalışmıyor. &)

İlk turu process ettiğim zaman 'save replay' seçeneğini işaretlememiştim. Turu bu yüzden tekrar process ettiğimde oyundaki AI fraksiyonları tekrar process olmadığından  -onların hali hazırda önceden oluşturulmuş save dosyasını kullandığım için- senkronizasyon kaynaklı replay lerde sorun olabilir. Çünkü dropbox'da gönderdiğim zaman gönderim saati benim gönderdiğim saatle uyumlu değil. Ama yinede replay leri görmemde bir problem yok  Zmiy'de de problem var mı? Tur emirleri açısından zaten bir problem yok.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2017, 00:50:24 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Ben de görmesem olur (çok birimim kalmadı haritada zaten  :fpalm: ;))  ama yine de Zmiy e slackte sordum bakalım o görebiliyor mu replayleri.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Replay çalıştı Zmiy söyledikten sonra. Save replay i işaretlememişim option da!?  :fpalm: :-[

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Replay in çalıştığına sevindim Hakan. Eşleşmeler benim hatam, Zmiy ile karşı karşıya gelmemen gerekirdi. Ama yine de iyi bir rakiple oynamak tecrübe olur. Onunla ve Ebbingford ile oynadığım RuS'dan sonra yakın zamanda TEAW'a başlayacağız sanırım.

Pbem oyunlarda kısa ve uzun dönem hedef gerekiyor. Mesela bizim oyunda ilk hedefim İtalya'yı tamamıyla ele geçirmekti. Şimdiki hedef -eğer yeterli tur kalırsa- donanmayı Pontus ile mücadele edecek kadar güçlendirmek. Bunun için riske girip çok VP ve para harcayıp donanmaya odaklandım. Kara birliği havuzu zaten tükenmişti.  VP harcamayıp Roma'nın özel kartlarını kullanıp VP arttırarak belki oyunu kazanmayı bekleyebilirdim ama kesin zaferden ötesi kabul edilemez.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan Slack'te de mesaj attım bana göre oyunu sonlandıralım ve Zmiy'e kulüp oyunlarına motivasyon amaçlı galibiyet verelim. Fazla birliğin kalmadığı için senin de oyundan keyif alman önemli. 1 vs 1 oyun olsa idi Zmiy ile devam ederdim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış en azından 36. tura gelirsek iyi olur böylece oyunun %50 sinden fazlasını tamamlamış oluruz, Zmiy de 4 puan alır.

Alıntı
http://www.thewargamingclub.net
:::ACHIEVING CLUB HALL OF FAME POINTS:::
>>> 3 player games:
%50 and above turns complete: Victory/Leading: 4 points / Lose(Participate): 2 point
below %50 turns complete: Leading player 2 points / Lose(Participate): 1 point

Zmiy ile karşılaşırsam ne olacağını tahmin ettim tabii ama Pontus' un bu kadar kuvvetli olduğunu bilmiyordum gerçekten. :fpalm: Eğer Populares in kazanma ihtimali varsa ben seve seve devam ederim. 2 iyi oyuncuyu takip etmek iyi olur bana da, arada da Pontus u rahatsız ederim ;D Siz karar verin ama 36. turu bi görelim derim zaten 4 tur kaldı. tbrk*

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2017, 08:11:39 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış, bu pbem üçlüsünü sevdim  tbrk*, eğer 4 kişilik RoP oynarsanız veya 3 kişilik oyunlarda (AJE,RUS) oyuncu lazım olursa haber verirsin.(TEAW haritası benim bilgisayarda zor gözüküyor)
...Onunla ve Ebbingford ile oynadığım RuS'dan sonra yakın zamanda TEAW'a başlayacağız sanırım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet tam ölüm grubu.  ;D Ebbingford'a karşı nadiren kazanmışımdır. Bu ikili çok iyi, konsantrasyonları çok yüksek. İkisiyle şu an oynadığımız RuS oyununda 1920 Eylül ayında Kızıl Ordu Don Kazakları ve Gönüllüler Ordusuna karşı taarruza geçti ve 300 000 kişilik orduyu yenilgiye uğrattı. Bu oyunu bir ara oynamanı isterim çok keyifli.

Aklımda Ageod forumlarında yazılan AJE oyunlarına Sulla ile başlayın kalmış.Fakat galiba ROP'daki Friedrich gibi her yere yetişmesi gerekiyor. Oyuna devam edelim o zaman Hakan sen sıkılma diye sonlandıralım demiştim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan turu gönderdim ama slack'te de açıklamasını yapmıştım. Oyun üzerinden vaktimi daha iyi değerlendirmek istiyorum. Daha arzu edip pbem oynamadığım 'Gary Grigsby's War in the West' var. Hayat malum kısa ve keyif alacağım pbem oyunlarda bulunmak isterim. Bu oyunla ilgili karara varalım.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Slacki gördüm Barış. Tabii siz ikiniz devam edin, Sullayı AI devam ederse daha hızlı olur, son turumu yolladım, oyun için sağolun, bi dahaki sefere görüşmek üzere. krp* Sonucu TWC ye yazmayı unutmayın, kolay gelsin. :popcorn:
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 08:09:41 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Böyle daha iyi olur Hakan. Hızlıca oyunu bitiririz. Lusitania AI'ye bakınca aklıma geldi.

Bir daha ki oyun için Great Mithridatic War senaryosu uygun olabilir. Ben Sertorius'un Roması olurum. Sen ya Pontus ya da Roma'yı oynarsın. Bu senaryoyu bu sitedeki arkadaşlarla pbem oynamıştık, son 1.05 yamasından sonra Roma daha kuvvetli. İstersen başta 3-5 tur alıştırma yap AI'ye karşı.

Slacki gördüm Barış. Tabii siz ikiniz devam edin, Sullayı AI devam ederse daha hızlı olur, son turumu yolladım, oyun için sağolun, bi dahaki sefere görüşmek üzere. krp* Sonucu TWC ye yazmayı unutmayın, kolay gelsin. :popcorn:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış, elimde bi NCP oyunu var ben de onu bitirmiş olurum herhalde bu arada sonra bakarız yeni oyuna. :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 10:06:40 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben yine de OPT turunu gönderdim. İstersen devam edelim. Kusura bakma çelişkili bir durum oldu, oyundan çabuk düşünce zevkli olmaz diye düşünmüştüm. 1 vs 1 hızı açısından da garanti yok. NCP almadığım tek oyun, harita ve senaryo yapısı kısıtlı gelmişti ama WON keşke NCP gibi bir çok campaigne bölünüp tasarlansaydı.  nrm*

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Yoo Barış problem yok. Son turumu sabah göndermiştim (Kıbrıs çevresine, Pontus a ufak bi donanma göndermiştim Mısır dan bilmem bişi yapabildi mi  ;D) artık 1vs1 devam edersiniz, turlar daha hızlı olabilir.

NCP yi çok sevdim keşke WoN da böyle olabilseydi diplomasiden nispeten kurtulup.

Benim esas bu Ageod oyunlara başlama amacım Napolenic Era oyunu oynayabilmekti, NCP ve WON gibi. Klanımız da zaten Napolyon dönemi klanı, [IG] Imperial Guard - https://www.tapatalk.com/groups/imperialguard/ Şimdiye kadar dahil ettiğim oyunlar: Histwar: Les Grognards & Histwar: Napoleon, Ageod: Napoleon's Campaigns & Wars of Napoleon  ;)
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 14:12:03 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Yok Hakan hatırlayamadım. Arada requisitions ve enslave kartlarından dolayı isyan çıkıyor onu bastırıyorum. Aslında Marius'un donanması hala çok iyi. Hata yaptığım nokta sana saldırmayıp Pontus ile uğraşmam gerekirdi.  krk*

Ebbingford ile WoS'da Veraset Savaşında Bourbon vs Grand Alliance üzerinden pbem e başladım.Bana göre ikmal yapısı WON'a göre daha iyi. Mesela Flaman bölgelerinde erzak nedeniyle John Churchill bir ilerleyip bir geri çekilme durumunda kalıyor. Senaryonun bu yapısı oldukça tarihi. Bana göre bölgesel supply kuralı WON'da da olması gerekirdi.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 13:27:47 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan slack'te yazdım zmiy de cevap vermiş. Bu oyunu iptal edip üçümüz tekrar aynı senaryodan AJE game 8 oyunu kuralım mı? Bu oynadığımızı deneme oyunu olarak varsayıp zmiy e galibiyet verelim. Çünkü daha çok tur var ve bu senaryoya 2 kişi devam etmek de pek uygun değil.  Ben Sulla'yı oynarsam belki erken yenilgiler olmaz 3'ümüzde oyunun içinde kalırız. Sen Populares'i oynarsın.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tur 37, %50 yi geçtik, bana olur kapatalım oyunu. AJE game 7 Sonucunu TWC ye yazmak ister misin ?

Önceden dediğin gibi Great Mithridatic War senaryosu oynamak istersen o da olur, zavallı Zmiy e aynı senayro aynı faction oynatmayalım?  Siz ikiniz karar verin.

Hakan slack'te yazdım zmiy de cevap vermiş. Bu oyunu iptal edip üçümüz tekrar aynı senaryodan AJE game 8 oyunu kuralım mı? Bu oynadığımızı deneme oyunu olarak varsayıp zmiy e galibiyet verelim. Çünkü daha çok tur var ve bu senaryoya 2 kişi devam etmek de pek uygun değil.  Ben Sulla'yı oynarsam belki erken yenilgiler olmaz 3'ümüzde oyunun içinde kalırız. Sen Populares'i oynarsın.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 20:23:57 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Edit: Bir turn çalıştırabilir misin Barış AJE 7 de tur 37 olsun, teşekkür.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Tamam Hakan yeni turu gönderdim.

TYW ve WoS'u beta testlerde aynı tarafı aynı oyuncuya karşı belki 10'larca defa oynamışımdır. Pbem i bitirip tekrar aynı senaryodan başlıyorduk gelen yamalarla birlikte. Senaryo bilgisi her oynanışta pekişiyor, zaten playtest üzerinden önemli. Ama görev olarak değil keyif için oynamıştım.   :ceasaryes:

İstersen aynı senaryodan veyahut  Great Mithridatic War senaryosundan başlarız. Ben Sulla veyahut Pontus'u oynarım.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış. siz Zmiy ile karar verin yeni oyun için senaryoya, ben hepsine uyarım.

Gitmeden bi zayiat verdirdim Pontusa.  ;D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Eline sağlık Hakan.  tbrk* Adamında kulaklarını çınlattık galiba. Biri benim hakkında yabancı sitede bir şeyler mi yazıyor demiştir.  ;D Umarım bu siteyi çevirip okumazlar.

Ben yine de onda Ebbingford'un sakin ve kararlı oyunculuğunu göremiyorum. Bazen fazla agresif postürle hücuma geçiyor. Mesela RuS oyunumuzda büyük bir kuvvetle saldırdı ve 8 moral kaybedip ordusunun 3'te birini kaybetti.

Aynı senaryoyu oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Pontus güçlü başlıyor istersen onları sen yönet, ben Sulla veyahut Marius oynayabilirim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Tabii Barış, bana olur. İkiniz ne zaman isterseniz host edin...

TWC AJE#7 sonucunu foruma attım: https://thewargamingclub.com/ended-aje-game-7-t190.html#p1329
(aç/kapa)

TWC tablolar sayfasını ( http://www.thewargamingclub.net ) da güncelledim.

AJE#8 başlığını forumda açtım. Taraflar belli olunca onu da güncelleriz.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Bi ara şu kare (Zmiy, Lancier, Hoplite, Ebbingford) RoP oynasak dengeli bi senaryoyu Barış? Geçen sefer tamamlayamadık RoP u çok güzeldi oyun bence.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı senaryoda israr etmem deki amaç Sulla çok çabuk yenildi. Strateji üretmek için senaryo ve event bilgisi de gerekiyor. Zmiy senaryoyu bilmese de AGE motoruna daha hakim. Tarafların eksik ve fazlalarını görmek için bir çok defa oynamak gerekiyor. Daldan dala başka senaryolara atlarsak sanırım yine çabuk çözülme olabilir.

ROP'un 4 kişi oynanması konusunda kararsızım. Bizim oyundan evvel Rusya ile yine 4 kişilik oyun oynamıştım ve oynanışı çok durağan, beklemeler çok. Rusya gelene kadar Avrupadaki savaşlar bitmiş oluyor ya da süre zarfında oyuncunun işi çıkabiliyor. Geçen oyunda artık savaşa dahil olmuştum ama oyun çok durdu. Pkete verilen vakte değmeyebilir.

Ebbibgford tanıdığı kişilerle oynuyor pek kulüp oyunlarına ilgisi yok. Zaten genelde hep onla kendi dropbox umdan 1 vs 1 oynuyoruz.

NCP yi çok sevdim keşke WoN da böyle olabilseydi diplomasiden nispeten kurtulup.

Benim esas bu Ageod oyunlara başlama amacım Napolenic Era oyunu oynayabilmekti, NCP ve WON gibi. Klanımız da zaten Napolyon dönemi klanı, [IG] Imperial Guard - https://www.tapatalk.com/groups/imperialguard/ Şimdiye kadar dahil ettiğim oyunlar: Histwar: Les Grognards & Histwar: Napoleon, Ageod: Napoleon's Campaigns & Wars of Napoleon  ;)

P. Thibault artık duayen. Eskiden oluşturduğu kutu oyunları da vardı. Ama business konusunda bilgisi yeterli değil.PON ve WON'da tasarımlarda hata yaptılar. Ama hem böyle bir tasarımcı hem de Fransız firması olarak WON daha iyi olabilirdi. Sanırım iyi yönlendirilmediler.

Scourge of War: Waterloo da var ama galiba PBEM oynanamıyor.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan oyuncu seviyelerine göre eşleşme belirledim. 3 kişilik oyundan bir kişi bile erken yenilgi aldığında oyunun rekabetçi yapısı kayboluyor. Bu 1 vs 1 oyunlarda problem değil.

Buna göre Sulla ve Marius iç savaş halinde olduğu için Sulla'yı ben Marius'u Zmiy oynayabilir. Sende Pontus'u oynarsan üzerindeki baskı daha az olacaktır.

BAttle on!!  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet doğru dedin, o zaman bu AJE senaryosundan devam...

SoW:W pbem oynanmıyor doğru. Kriegsspiel (http://kriegsspiel.forumotion.net/) bunu HITS oynuyor gerçekçilik bakımından ama yine de Real-Time oyun. :<
Şu Napolyon dönemi için ageod 3 veya 4 kişilik adam gibi bi PBeM yapsaydı da oynasaydık. ;) WON a yazık oldu cidden, 2 oyuncudan fazla kişiyle oynanan bu dönem oyun fırsatı bi daha olmayabilir.

Aynı senaryoda israr etmem deki amaç Sulla çok çabuk yenildi. Strateji üretmek için senaryo ve event bilgisi de gerekiyor. Zmiy senaryoyu bilmese de AGE motoruna daha hakim. Tarafların eksik ve fazlalarını görmek için bir çok defa oynamak gerekiyor. Daldan dala başka senaryolara atlarsak sanırım yine çabuk çözülme olabilir.

ROP'un 4 kişi oynanması konusunda kararsızım. Bizim oyundan evvel Rusya ile yine 4 kişilik oyun oynamıştım ve oynanışı çok durağan, beklemeler çok. Rusya gelene kadar Avrupadaki savaşlar bitmiş oluyor ya da süre zarfında oyuncunun işi çıkabiliyor. Geçen oyunda artık savaşa dahil olmuştum ama oyun çok durdu. Pkete verilen vakte değmeyebilir.

Ebbibgford tanıdığı kişilerle oynuyor pek kulüp oyunlarına ilgisi yok. Zaten genelde hep onla kendi dropbox umdan 1 vs 1 oynuyoruz.

P. Thibault artık duayen. Eskiden oluşturduğu kutu oyunları da vardı. Ama business konusunda bilgisi yeterli değil.PON ve WON'da tasarımlarda hata yaptılar. Ama hem böyle bir tasarımcı hem de Fransız firması olarak WON daha iyi olabilirdi. Sanırım iyi yönlendirilmediler.

Scourge of War: Waterloo da var ama galiba PBEM oynanamıyor.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 15:09:41 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Haklısın, bakalım rekabet olacak mı bu sefer!?  tbrk*
Hakan oyuncu seviyelerine göre eşleşme belirledim. 3 kişilik oyundan bir kişi bile erken yenilgi aldığında oyunun rekabetçi yapısı kayboluyor. Bu 1 vs 1 oyunlarda problem değil.

Buna göre Sulla ve Marius iç savaş halinde olduğu için Sulla'yı ben Marius'u Zmiy oynayabilir. Sende Pontus'u oynarsan üzerindeki baskı daha az olacaktır.

BAttle on!!  :ceasaryes: