Gönderen Konu: Srpska Zemlja, Bir 1356: A Timeline Extension Hikayesi  (Okunma sayısı 8583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Srpska Zemlja, Bir 1356: A Timeline Extension Hikayesi
« : 07 Ağustos 2014, 18:21:31 »

(aç/kapa)

Srpska Zemlja, Bir 1356: A Timeline Extension Hikayesi

Oyunun sürümü: 1.7.3/Wealth of Nations, Conquest of Paradise ve Res Publica da var.
Modlar: 1356: A Timeline Extension, 1.6.1 Seviyesindeki AE Azalması, 10 Yıllık Trucelar, Hükümdar Puanı İstemeyen Binalar ve birkaç başka değişikliği içeren editlenmiş defines dosyası.
Hedefler:
 1-)Balkan Devletlerini kesin bir şekilde Sırp Egemenliği altına almak.
 2-)Kuzey'e doğru açılıp bütün Slav Halklarını birleştirmek(Ya da ne kadarını birleştirebilirsek o kadarıyla yetinmek.)
 3-)REMOVE KEBAB!

Yıl 1356. Alman Prensliklerinin kendi aralarında didişmelerini sonlandırmak isteyen Dördüncü Şarl, bugün Altın Mühürlü Fermanı'nı imzaladı. Daha da batıda, İngilizler ve Fransızlar Yüzyıl Savaşlarını yüz yıldan uzun sürdürmeye kararlı gözüküyorlar. İtalyanlar Roma'nın yıkılışından beri bitiremedikleri savaşlarını sürdürürken, ikisi de Rusya'nın donuk topraklarının hakimi olmak isteyen Novgorodla Altın Orda arasında çatışma kaçınılmaz görünüyor. Türkler Avrupa'ya çıkmak için fırsat kollarken, bir yandan da etraflarındaki küçük Beyliklerin kendilerini Selçuklu'nun tek varisi olarak kabul etmelerini sağlamaya çalışıyorlar. Ve bütün bu karmaşanın ortasında, Balkanlar sahipsiz duruyor... Ve Büyük Sırbistan'ın kendisini birleştirmesini bekliyor. İleri dostlar, ileri! Şanlı Özgürlüğümüz için Savaşacağız!

((Yazardan Not: Modu tanıtmak amacıyla yazacağımdan dolayı fazla uzun bir hikaye beklemeyin. Modu merak edenler şuradan bakabilirler: http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=41878.0.))

« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2014, 18:48:15 Gönderen: TirollüDoruk »

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
Ynt: Srpska Zemlja, Bir 1356: A Timeline Extension Hikayesi
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2014, 19:27:20 »
Güzel olacak gibi.

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2014, 19:42:03 »
Takipteyiz.

Çevrimdışı Caine

• Imperator
  • Sipahi
  • *
  • it all returns to nothing
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2014, 19:43:23 »
Remove Kebab!

Çevrimdışı ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 1. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı Miltiades

• Ağır Süvari
  • *
  • Miltiades
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2014, 20:15:30 »
Defend Kebab!

Çevrimdışı kristofkolomb

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Ağustos 2014, 23:28:14 »
I should not proceed by land to the East, as is customary, but by a Westerly route, in which direction we have hitherto no certain evidence that any one has gone.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2014, 00:13:24 »
Başarılar... :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Atadam

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2014, 00:15:04 »
takip edeceğim... :smoking:

Çevrimdışı SkuLLer

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Ağustos 2014, 00:24:00 »
Başarılar  tbrk*

Çevrimdışı Shqiptar

• Sipahi
  • *
  • Zivela Jugoslavija !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2014, 13:19:53 »
Takip  tbrk* Erken Yugoslavya dileğiyle  :D

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Probang

• Paşa
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ağustos 2014, 13:59:48 »
Kısaca Sırbistan.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2014, 14:00:02 Gönderen: Probang »
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2014, 17:29:57 »
KEBAB için takip  evil*
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı jurnal

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Ağustos 2014, 17:47:11 »
Şarkının bağımlısı oldum. ;D

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 08 Ağustos 2014, 17:49:14 »
Bölüm 0: 1356 Yılında Avrupa

Oyuna 1356 yılından başlayınca Avrupa'nın 1444'ten çok daha ilginç bir yer olduğunu görebiliyoruz.
(aç/kapa)
Öncelikle İngiltere'yle Fransa arasındaki Yüzyıl Savaşları son hızda devam ediyor. İngiltere'nin Kara Prens Edward gibi güçlü generaller sayesinde kazanma olasılığı 1444'den daha fazla. Ayrıca Burgundiya Dükleri de 1444'den daha güçsüzler ve Hollanda bölgesinin büyük bir kısmını yönetmiyorlar. Bütün bunların yanında Tiröl bağımsız bir devlet halinde ve Avusturya için işler hiç de iyi gideceğe benzemiyor.

(aç/kapa)
Kutsal Roma-Cermen İmparatoru Bohemya olmasına rağmen, Elektörlerin çoğunluğu Avusturya'ya oy veriyor. Bu yüzden eğer Bohemya İmparator olarak görevine devam etmeyi düşünüyorsa Elektörlerle arasını iyileştirmesi gerekecek.

(aç/kapa)
Rusya'da Kırım ve Kazan gibi Hanlıklar henüz Altın Orda'dan ayrılmadıkları için güçlü bir Altın Orda'yla karşılaşıyoruz. Aynı şekilde Moskova da etrafındaki küçük devletleri henüz yiyemediği için Novgorod'un karşısında çok da güçlü gibi durmuyor. İlginç bir şekilde Putperestliğe devam eden Litvanya'ysa her an Polonya'nın egemenliği altına girebilir.

(aç/kapa)
Anadolu ve Ortadoğu'da işler karışık. Osmanlı güçlenmek istiyorsa sadece Menteşe ve Saruhanoğulları değil, aynı zamanda Katolik Kilikya Devleti'yle ve en önemlisi Eretna'yla da savaşmak zorunda. QaraQoyunlu Kaymak'ı üzecek bir şekilde Irak ve Anadolu'daki topraklarına sahip değil, öte yandan Timur da henüz güçlenmediği için 1444 yılında kapladığı topraklarda şimdi İran, Horasan ve Beluşistan gibi daha fazla ve daha güçsüz devlet var. Aynı zamanda QaraQoyunlu'yla Memlüklerin arasında sıkışmış Celayirliler de fazla uzun süre hayatta kalabilecek gibi görünmüyorlar.

(aç/kapa)
Son olarak, haritanın bizi doğrudan ilgilendiren kısmı olan Balkanlara gelelim. Son bin yıldır ikide bir bölünüp durmalarına rağmen rahatça söyleyebilirim ki, 1356 yılı Balkanların en çok parçalanmış olduğu tarihlerden biri. Bizans topraklarının büyük bir kısmını kaybetmiş olsa da, Edirne ve İstanbul'u elinde tutmaya devam ediyor. Ayrıca Mora da Bizans'ın hakimiyeti altında ve Epirus da onlara bağlı bir devlet olarak yaşıyor. Bizans'ın hemen kuzeyinde Bulgarlar bir kez daha İmparatorluk kurup Macaristan'dan Selanik'e kadar olan bütün toprakları ele geçirme hayallerini sürdürüyorlar. Eflak 1444 yılındaki topraklarının yanısıra denize kıyısı olan Besarabya bölgesinin de hakimi. Karadağ, Arnavutluk, Ragusa ve Akka birer bölgeden oluşan küçük devletçikler. Sicilya da Malta ve Sicilya adalarının yanında Yunanistan'ın bir kısmını elinde tutuyor. Savaşta olduğumuz Bosna ise 1444 yılındaki sınırlarına sahip olarak oyuna devam ediyor. Ve hepsinin ortasında Balkanların belki de en güçlü devleti olan, yakın zamanda Makedonya ve Teselya bölgelerini eline geçirmiş Büyük Sırbistan bulunuyor.

Tanıtımı da aradan çıkardığımıza göre, ilk bölümümüzle birlikte Kebapları yok etme 2 saat sonra başlayabiliriz. Beklemede kalın.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2014, 17:53:45 Gönderen: TirollüDoruk »

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Ağustos 2014, 17:51:15 »
Bekliyoruz  :popcorn:

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Ağustos 2014, 17:53:05 »
Şarkının bağımlısı oldum. ;D

Öyle oluyor, ben de saat başı açıp açıp dinliyorum bazen.

Çevrimdışı Shqiptar

• Sipahi
  • *
  • Zivela Jugoslavija !
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 08 Ağustos 2014, 19:15:15 »
Bölüm 1: Boşnak Faşistleri!

1356 yılında Sırbistan biraz sıkıntılı bir durumda. Asıl topraklarımızın yanında Makedonya ve Teselya gibi iki tane çok zengin bölgeyi elimizde tutuyor olmamıza rağmen, bu bölgelerin zenginliği aynı zamanda ülkemizin aşırı genişlemiş olmasına da neden oluyor, öyle ki sadece iki bölgeden %52 Aşırı Genişleme alınca "Buraları almasaydık daha iyiydi sanki..." şeklinde düşüncelere kapılıyoruz. "Core yap kurtul, bunu da mı ben söyleyeceğim?" mi dediniz? 520 Yönetim puanını bulursak core yaparız tabii.

520 Puan gibi saçma olacak kadar yüksek bir ücretin en büyük sebebi oyunun başında sahip olduğumuz "High Feudal Monarchy" yönetimi. 1356 Modunun yapımcıları oyunun ilk 100 yılındaki genişlemeyi mümkün olduğunca kısmak için böyle bir yönetim eklemeye karar vermişler ve -1 Diplomat'ın yanında %100 daha pahalı corelar ekleyerek harika(!) bir yönetim biçimi ortaya çıkarmışlar. Ülkedeki soyluların isyan etmesi için dua ederken, yönetim biçiminden biraz daha aşağı iniyorum ve asıl şoku orada yaşıyorum... Kendiniz görseniz daha iyi olacak sanırım.

Kralımız Beşinci Stephen Uroş Nemanjic 0-0-0'lık yetenekleriyle Einstein'ın 7 göbekten büyük dedesi olmaya aday tam bir süperzeka. Bir kez daha kendimi Makedonya ve Teselya'yı düşünürken buluyorum, ama bu seferki düşüncelerim söz konusu bölgeleri nasıl elimde tutacağım değil, nasıl ele geçirdiğim yönünde. Sahi, bu adam nasıl eline geçirdi lan koskoca Makedonya'yı?!
0-0-0'lık bir hükümdara sahip olmak, Hükümdar gücü konusunda yaşayacağımız sıkıntıların yanında 1356 modunun bir özelliğini daha öğrenmemize vesile oluyor. Country Modifiers bölümünde gördüğünüz 3 tane küçük etki, hükümdarımız böyle malın teki olduğunda ortaya çıkıyorlar ve vergi gelirini düşürüp, diplomatic reputation değerini yıkmakla kalmıyor, aynı zamanda ordu geleneğinin de yılda -1 kadar erimesine sebep olup düzgün bir general çıkartma şansımızı da sıfırlıyorlar. Her neyse, sonuçta hikayeyi iptal etmek ya da-Ilgaz'ın kulaklarını çınlatalım-powerpoints yazmak gibi bir niyetim yoksa idare etmek zorundayız.

Şansımıza süperzeka hükümdarımız ve harika yönetim şeklimizin ardından ilk günden çok işimize yaşayacak olan "Hum Bölgesini Fethet" görevine denk geliyoruz. Bu sayede Bosna'ya daha oyunu başlatmadan savaş açma şansını yakalıyor ve kullanıyoruz. 25 Aralık 1356 günü, daha oyun başlamadan Sırp Ülkesi ayaklanıp Kuzeye, Bosna'ya doğru harekete geçiyor. Iz Krajine, Krenuli Su Vuci! Zafere doğru ilerleyin Krajine'nin Kurtları!

Bosna'ya karşı hızlıca harekete geçmiş olmanın değeri, Bulgaristan-Eflak-Karadağ-Bosna ittifakının oluşmasıyla anlıyoruz. Neyse ki Bosna'yla olan savaşımıza ne Bulgar ne de Eflak birlikleri katılıyor.

Bosna'yla olan savaşımız fazla uzun sürmüyor, 3 bin kişilik acınası Boşnak ordusunu yenen 7 bin Sırp Kurdu kısa süre içerisinde Bosna'nın her tarafında işgal hareketlerine başlıyor. Önce Travuni'anın, ardından da Donji Kraji'yle Bosna'nın hemen hemen aynı gün düşmeleri savaşın bittiğinin sinyallerini veriyor. Aradan 6 ay kadar daha geçip asıl hedefimiz olan Hum Bölgesi de tamamen Sırp egemenliği altına girdiğinde Bosna'yla barış yapıyoruz. Uçuk core ücretlerinden kurtulmak için Bosna'yı ülkemize bağlamakla yetiniyoruz:

Tarih 14 Temmuz 1358

Ordularımız Boşnak Faşistlerine diz çöktürürken, diplomatlarımız da armut toplamıyorlar tabi, kısa süre içerisinde Güney İtalya'nın tartışmasız hakimi olan Napoli Kraliçesi I.Giovanna ile Kralımızın eniştesinin kuzeninin amcağolunun askerlik arkadaşının karşı komşusunu evlendiriyoruz. Bu kraliyet evliliği dolayısıyla bütün ülkede 3 gün boyunca şenlikler düzenlenip Faşist avlıyoruz! Evlilikten kısa bir süre sonra Napoli Kraliçesi'nin kralımıza ettiği ittifak teklifini Sicilya'yı Balkanlardan atmamıza yardımcı olacakları umuduyla kabul ediyoruz.

Kralımız şenlikler sırasında tam da faşistin tekini oklayacakken Kahpe Bizans'taki casuslarımızdan biri Kebapistanlıların Bizans'a savaş ilan ettiklerini ve İstanbul'a doğru balıkçı takasından daha büyük gemilerle harekete geçtiklerinin haberini getiriyor. İlk önce balıkçı takasından daha büyük gemilerin var olabileceğine inanmayan kralımız tarafından oklanma tehlikesi geçiren casusumuz, diplomatımızın "Hocam faşist kaçıyor lan faşist kaçıyor çabuk okla!" uyarısının ardından dikkati dağılan kralımızdan uzaklaşmayı başarıyor.

Sonuçta, "Petrovça'da Osmanlı Kebabı görmektense Bizans Çiğköftesi görürüm!" diyen kralımız, henüz oklamadığı danışmanlarının da yardımıyla dahiyane bir planla çıkageliyor: Johan(c.c.) sayesinde İstanbul'u alamayacak olan Osmanlılar'a Edirne ya da Mora'yı işgal etme şansı tanımadan bu bölgelere biz konarsak, Osmanlılar doğruca Boğazın karşı yakasına geçmek zorunda kalırlar! Bosna'dan dönen ordumuzun da beğendiği plan sonucunda, Bizans'a savaş ilan ediyoruz. İlginç bir şekilde, kralımızın planı işe yarıyor ve İstanbul'u alamayan, Edirne'ye de Sırp işgali altında olduğu için dokunamayan Kebapçılar geri çekiliyor.

Mora'daki kanlı savaşların ve Konstantinopolis'in düşmesinin ardından, Bizans yenildiğini kabul edip barışmaya razı oluyor. Makedonya ve Teselya bölgelerini Bizans hakimiyetine bırakmamız karşılığında Bizans Despot'unun Sırp Kıralı'na bağlı bir hükümdar olması şartlarıyla anlaşıyor, Aşırı Genişleme derdinden kurtulurken bir yandan da sonradan işimize yarayacak olan Bizans gibi güçlü bir vasal elde ediyoruz.

Biri "Maşallah sınırlar çok düzenliymiş xd" mi dedi yoksa bana mı öyle geliyor?

Son durum:

Bizans ve Bosna vasal, Napoli'yle de müttefikiz.