Gönderen Konu: Guderian'ın yaşadığı olaylar ve Alman subaylar hakkındaki görüşleri  (Okunma sayısı 11557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
 Bu konuda Heinz Guderian'ın anı kitabından Nazi döneminin ünlü komutanları-siyasetçileri hakkındaki görüşleri ve bazılarıyla yaşadığı görüş ayrılıklarını,birebir kendileriyle yaptığı hararetli görüşmeleri kendi perspektifinden görebilirsiniz.                                         
                                         Afrika'daki Birliklerimiz
   Afrika cephesinin kaybedileceği kesinleşmişti fakat buna rağmen Afrikaya hala birlik gönderiliyordu ve orada yeni birlikler arasında en yeni Tiger(Kaplan) taburumuz da alevlerin içine atılıvermişti.Böylesine bir politika karşısında tartışmak boşunaydı.Nitekim daha sonra Sicilyanın savunulmasında da aynı durumla karşılaşacaktık.O zaman Tiger'ların Adadan kıtaya alınmasını ısrarla ileri sürdüğüm zaman,Goering söze karışarak:Ama Tiger'lar Messina Boğazını sırıkla atlayıp geçemezler.Bunu bilmelisiniz.Orgeneral Guderian! sözlerini sarfetti.Bende şu karşılığı verdim:Messina Boğazı üzerinde gerçekten hava üstünlüğü elde etmiş olsaydınız,Tigerlar gittikleri gibi Sicilya'dan geri dönerlerdi.Havacılık uzmanı bunun üzerine sesini kesti.Ama kalanlar Sicilya'da kaldı.

MANSTEİN VE HİTLER
Karakterleri birbirinin tamamen tersiydi.Bir yanda kuvvetli iradesi ve verimli düş gücüyle Hitler,öte yanda Alman kurmay sınıfının bir ürünü olan olağanüstü askeri kabiliyet,duygu,soğuk kanlı bir anlayış sahibi,içimizde en güçlü operatif zekaya sahip olan Manstein...Daha sonraları,Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine atandığım zaman Manstein'ın Keitel'in yerine OKW şefliğine getirilmesini sık sık Hitler'e önerdim;fakat tüm çabalarım sonuç vermedi.Keitel'in Hitler'in yaşamını kolaylaştırdığı doğrudur.Keitel,Hitler'in her isteğini önceden tahmin etmeye,ya da öğrenmeye çalışmış ve önderin ağzından bunun sözü çıkmadan yerine getirilmesini sağlamıştır.Manstein böyle rahat iş yapılacak bir insan değildi;fikirleri kendinden doğar ve bunları yüksek sesle ve güvenle çevresine ilan ederdi.Hitler benim sık sık yaptığım önerilere sonunda şu karşılığı vermişti:Manstein herhalde kurmay sınıfının yetiştirdiği en akıllı insandır.Fakat o hep yeni ve yıpranmamış tümenlerle harekat yapabilir;elimizdekiler gibi tümen artıklarıyla değil...Ona yeni,taze tümenler bulamayacağıma göre işi ona vermenin anlamı yoktur.Ama gerçek şuydu ki bunu yapmak istemiyordu ve böyle dolambaçlı yollara saparak olumsuz karşılığını haklı göstermek istiyordu.

VON KLUGE VE HEİNZ GUDERİAN ARASINDAKİ OLAYLAR
 10.Motorlu Piyade tümeninin Chern'de tutunamayıp çekildiğini derhal Ordular Grubuna bildirdim.Mareşal Von Kluge,Chern'in boşaltılması için benim emir vermiş olmam gerektiğini ve üstelik bu işi en azından yirmidört saat önce yapmış olmam gerektiğini iddia ederek beni ağır bir dille suçladı.Daha önce sözünü ettiğim gibi,Hitler'in,Kentin elde bulundurulması hakkındaki emirlerini şahsen ast kademelerime iletmiştim.Bu nedenle Mareşal Von Kluge'nin bana yönelttiği haksız suçlarımı kabul edemeyeceğimi hiddetli bir şekilde ifade ettim.
Führer'e Şikayet Edeceğim
Akşam beni yanlış rapor vermekle suçlayan Von Kluge ile sert bir tartışmamız daha oldu.Telefonu şu sözlerle kapadı:Sizi Führer'e şikayet edeceğim.Bu iş artık gereğinden fazla ileri gitmişti.Ordular Grubu Kurmay Başkanı'na bu türlü muamelelere maruz kalmakta devam ettiğim taktirde Ordumun Komutanlığında kalamayacağımı ve görevimden alınmaklığımı isteyeceğimi bildirdim.Derhal bu konuda bir de telgraf gönderdim.Fakat Mareşal Von Kluge benden hızlı davranmıştı ve OKH'den benim görevimden alınmamı istemişti.26 Aralık Sabahı Hitler'in beni OKH subay yedeğine nakletmiş olduğunu haberini aldım.Yerime İkinci Ordu komutanı General Rudolf Schmidt geçecekti.
Kluge Beni Düelloya Çağırıyor
Bir süre sonra Schmundt Berlin'de beni görmeye geldi ve Mareşal Von Kluge'nin Hitler'e yazdığı ve beni düelloya çağırdığını belirttiği mektubu gösterdi.Sayın Von Kluge'nin düellonun yasak olduğunu bilmesi gerekirdi.Üstelik Hitler'in savaş zamanında iki generalinin düello etmesine hiçbir zaman göz yummayacağı muhakkaktı.Bütün bunlara rağmen Von Kluge Hitler'in kendi düello şahidi olmasını istemekten geri durmamıştı.Schmundt,Hitler adına bana Führer'in düello yapılmasını istemediğini ve meselenin dostça çözülmesini istediğini belirtti.

Kaynakça:Bir Askerin Anıları-Heinz Guderian
« Son Düzenleme: 15 Mart 2014, 23:33:15 Gönderen: erman95 »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Hitler hakkında etkileyici bir analizi vardı diye hatırlıyorum. Bir de teknik açıdan üstün olan yeni tankların sadece uygun olmayan cephelere değil Türkiye gibi tarafsız ülkelere hibe edilmesine de karşıydı diye anımsıyorum ama çok oldu tabii, her şey birbirine girmiş olabilir. :)

Devamını bekliyorum.

Çevrimdışı Tiranın oğlu

• (fwif)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

Devamını bekliyorum.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Şu kitabı edinmek lazım.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Tomás de Zumalacárregui
    • Profili Görüntüle
Düello teklifi enteresanmış. Böyle hareketlerin adamı Patton halbuki. :)
« Son Düzenleme: 15 Mart 2014, 23:47:36 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
Guderian'ın tank mantığı şuydu PZIV'ler seri bir şekilde üretilecek arkasından ise Tiger'ların üretimi geliştirilecekti.Fakat Hitler sürekli hücum topu istiyordu hatta PZIV'leri parçalarına ayırıp şasilerine büyük bir  havan topu taktırmaya bile çalışmıştı :P.Hitler'in büyük toplara hevesi o kadar artmıştı ki artık kendisine hakim olamıyordu.
Kitapta bir olay geçiyor.Guderian 25.Zırhlı Tümenin kalan unsurlarını Afrika dan zar zor getiriyor.Onları toparlanmaları için Fransaya yolluyor.Ardından ise bu kahraman tümenin hemen yeni tanklarla donatılıp Doğu'ya yollamak istiyor. 2 ay sonra Henschel'in  tank fabrikasına gittiğinde bir bakıyor Hitler kendisinin haberi olmadan  istediği tankları hücum topuna çevirmiş ardından bunu Hitler'e bildirdiğinde Hitler'in cevabı şu.25.Tümen'i ele geçirilen Fransız tanklarıyla donatın ve hemen Kursk taarruzu için 1 hafta içinde cepheye yollayın
« Son Düzenleme: 15 Mart 2014, 23:52:23 Gönderen: erman95 »

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
Hitler hakkında etkileyici bir analizi vardı diye hatırlıyorum. Bir de teknik açıdan üstün olan yeni tankların sadece uygun olmayan cephelere değil Türkiye gibi tarafsız ülkelere hibe edilmesine de karşıydı diye anımsıyorum ama çok oldu tabii, her şey birbirine girmiş olabilir. :)

Devamını bekliyorum.
Evet doğru hatırlıyorsun kitabın 1.cildinde Hitler ile ilgili etkileyici bir analizi var yarın onu paylaşacağım :)
Guderian tank konusunda Hitler'in büyüklük tutkusundan ve gereksiz silahlardan vazgeçmesini istiyor.Mesela Maus-Gustav gibi silahlardan.Daha çok PZIV üretimine yönelmesini istiyor.
Türkiye ile ilgili şu ana kadar tek bir yazı gördüm o da ilerde Sovyetleri yeninceTürkiye üzerinden Rommel'in ordularını takviye etmeyi düşündüklerine dair bir yazıydı.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2014, 00:29:00 Gönderen: erman95 »

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Uzun zamandır bu kitabı okumak istiyordum lakin bulamıyordum.Bulduğun kaynağı belirtirsen sevinirim.
Guderian'a bir kez daha hayran kaldım. Adam gerçekten muhteşem biri ve mükemmel bir zeka ile organizasyon yeteneğine sahip Manstein'a da gerçekten bütün Alman ordusunda müthiş bir hayranlık ve saygı var.Bu saygı Hitler ve Guderian gibi zıt kutupları bile kapsıyor. Manstein OKW şefi olsaydı neler olurdu insan merak ediyor.Zira bu muhteşem ikili en son planlarını Fransada paylaşmıştı sonuçda Fransanın müthiş fetih planı olmuştu.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
Kitabı Bursa-Heykel'de bir sürü sahafı gezerek buldum cidden çok zor bulunan bir kitap.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2014, 13:09:56 Gönderen: erman95 »

Çevrimdışı F4R3R

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Sönmez'den mi aldın?
Cüretli olmak çekingen olmaktan çok iyidir. Çünkü yazgı kendi üzerinde egemenlik kurmaya kararlı insanlardan yanadır.

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
Evet sönmezden aldım Hazan sahaftan.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu arada Göring'in makyaj yaptığıyla ilgili Guderian'ın yorumları var diye biliyorum.Kitabı okuyan bi iki kişi bu durumdan bahsetmişti
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı F4R3R

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu kitap Uludağ Üniversitesi kitaplığında da vardı. Bursalı arkadaşlar oradan da okuyabilir.
Cüretli olmak çekingen olmaktan çok iyidir. Çünkü yazgı kendi üzerinde egemenlik kurmaya kararlı insanlardan yanadır.

Çevrimdışı Furkan61

• (Sipahi)
  • Yeni Çeri
  • *
  • Eskiden tımar vardı, Sipahilik kolaydı.
    • Profili Görüntüle
Bu arada Göring'in makyaj yaptığıyla ilgili Guderian'ın yorumları var diye biliyorum.Kitabı okuyan bi iki kişi bu durumdan bahsetmişti
Kitabı okumadım bulabilirsem alacağım. Ama Göring'in makyaj konusunda takıntılı olduğunu ve her parmağına büyük taşlı yüzükler takıp Karin Halle'de Nazi kodamanlarıyla partiler yaptığını okudum başka bir yerde.
Neden mi Fenerbahçe? Bilmem.. Biz nedensiz sevdik..

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle

Goering'in Tuhaf Halleri
 Merhametsiz ve çok teklifsiz bir insan olan Goering işe,büyük bir faaliyet göstermekle girişti ve çağdaş bir Alman Hava Kuvvetlerinin temelini attı.Onun sürükleyici enerjisi ve Silahlı Kuvvetler'in üçüncü unsuru olarak bağımsız bir kuvvet yaratılmasında direnmesi olmasaydı,gerçekten çağın gereklerine uygun,harekat bakımından verimli bir hava kuvveti kurulamazdı.Zira,Hava Kuvvetlerinin İlk Kurmay Başkanı Korgeneral Wever'in olağanüstü yeteneklerine rağmen Silahlı Kuvvetler'in daha kıdemli olan sınıflarınca bu gelişmeye karşı ancak sınırlı bir ilgi gösterilmekteydi.
 Fakat,Goering,genç Alman Hava Kuvvetleri'nin ilk sıkıntılı kuruluş dönemini geçirmesini sağladıktan sonra,yani kazanılan gücün tılsımının giderek artan bir ölçüde,tutsağı olmuştur.Nişanlar,değerli taşlar ve antika eşya toplayan:ünlü taşra malikanesi Karin Halle'yi yaptıran ve kedi dış görünümüyle belli edecek şekilde sofralarının tadını çıkaran bir derebeyi yaşamı seçmiştir.Bir gün bir Doğu Prusya şatosundaki eski tabloları seyrederek düşünceye daldığı sırada ansızın şöyle haykırmıştı:Harikulade! Ben de bir Rönesans adamıyım.Debdebeye bayılıyorum.
 Giyim biçimi giderek daha eksantrik bir hal alıyordu.Karin Halle'deyken,ya da avda bulunduğu zaman eski Töton giysilerini taklit ederek giyiniyordu.Görev başındayken üniforması daima nizami olmaktan uzaktı.Ya sarı mahmuzlu Rus derisinden çizme(ki bir uçucu için gerekli olayan bir kıyafetti)ya da Hitlerin toplantılarına gittiği zamanlar yaptığı gibi uzun pantalon ve siyah sun'i deriden hafif ayakkabı giyerdi.Kuvvetli koku kullanır ve makyaj yapardı.Parmakları göstermekten hoşlandığı kıymetli taşlarla süslü kalın yüzüklerle dolu olurdu.Tıp açısından bu üzücü gösteriler hormon bozukluğuna bağlanmaktadır!

http://www.germaniainternational.com/goring11.html
Bu sitede tüm şahsi eşyalarını ve çekilmiş fotoğraflarını görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2014, 19:08:41 Gönderen: erman95 »

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
Ukrayna'lı sivil halkın Davranışları
Sivil Halkın tutumunun önemli bir belirtisi,kadınların ellerinde tahta tabaklar içinde ekmek tereyağı ve yumurta olduğu halde köylerinden çıkarak muharebe meydanına kadar gelerek,hiç değilse benim başıma geldiği gibi,bunları yemedikçe hareketimize izin vermeyecekleri şeklindeki davranıştı.Maalesef Almanlara karşı takınılan bu dostça tutum ancak,iyilikçi olan askeri idare işbaşında olduğu süre devam etti.Reich Komiseri adı verilen çok geçmeden Almanlara karşı gösterilen tüm sempatiyi düşmanlığa çevirmiş ve böylece partizan savaşının olaca dehşetiyle başlaması için zemin hazırlamıştır.

Rus Generali ile aramızda geçen konuşma
Rus Halkının tutum ve davranışlarının bir belirtisi olarak,bu sıralarda karşılaştığım,Çarlık zamanının generallerinden birinin bana söylediklerini buraya almak isterim.Bu eski Rus generali bana şöyle demişti:Eğer yirmi yıl önce gelmiş olsaydınız sizi bağrımıza basardık.Şimdi artık çok geç.Biz ancak ayağa kalkmayı ve kendi bacaklarımız üzerinde durmayı başarmıştık ki sizler geldiniz ve bizi yirmi yıl geriye attınız.Böylece işe yeniden başlamamız gerekecek.Şimdi Rusya için mücadele ediyoruz ve bu davada hepimiz birleşmiş bulunuyoruz.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Paylaşım için teşekkürler bu arada Guderian'a olan hayranlığım gerçekten gözümde kat ve kat daha arttı

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
Ukraynalılara neden kötü davranıyorlar ?

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ukraynalılara neden kötü davranıyorlar ?

Onlar düşük ırk unuttun mu?

B.H.Liddell Hart