Gönderen Konu: Hearts of Iron IV Tartışmaları-2. Hafta: Kum Havuzu  (Okunma sayısı 1386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
 Nasıl olsa forum yaşayan ölü olduğundan, bari HoI4 bölümüne azıcık can ve kan gelsin diye böyle bir tartışma konusu açma gereği duydum. Tartışmalar elimden geldiğince her hafta devam edecek ve her hafta yeni bir soru/konu olacak. Fazla uzatmadan kurallara geçiyorum:

1-)Siyasi/Dini/Milli/Tarihi/Ivıri/Zıvıri duyguları rencide edecek sözler sarf etmeyin. Kimse gidip "Heil Hitler!" demenize bir şey demiyor ama "Heil Hitler, Bütün Yavudilere ölüm!" derseniz bozuşuruz.
2-)Kendi görüşünüzü savunun ama karşıt görüşlere de saygılı davranın. Burada bir oyun tartışıyoruz, karşıt görüşler ne kadar karşıt olabilir ki?
3-)Tirölleme çalışmalarını mümkün olduğunca az tutun. Arada bir dalga geçmeniz sorun değil ama gidip 2 sayfada 1 "bence hoi4 süpper olcak çünkü hoi3te hile yapılmıyodu." demezseniz hem konunun, hem de genel olarak forumun çok daha temiz, düzenli ve aile dostu bir mekan olmasını sağlayabiliriz.(Aile dostu? Ne içtim ya ben...)
4-)Elinizden geldiğince cevabınızın nedenini de ekleyin. Eminim çoğu kişi "Bence HoI2'deki teknoloji sistemini almalıyız, çünkü teknoloji takımları oyuna gerçekçilik katıyordu." demenizi "HoI2'yi getirin. HoI2 Teknoloçisi isterük! Hiyaaaa!" demenize yeğleyecektir.
5-)Kimsenin bu kuralları okumadığını, okuyanların da takmadığını biliyorum bu yüzden kafanıza göre tartışabilirsiniz, çünkü karşınızdaki kafasına göre tartışacaktır.

İlk haftaki konumuzun bol miktarda ilgi, beğeni ve tamı tamına 12 adet yanıt (Hadi beni de sayarsak 13 oluyor.) toplamasının ardından ( :wall: ) hiç zaman kaybetmeden 2. haftanın konusunu açmaya karar verdim. Bu haftaki tartışmamız Paradox Plaza'da bir süredir devam eden bir tartışmanın yerli versiyonu olacak...

Soru şu:

Sizce Hearts of Iron IV'te II. Dünya Savaşı daha detaylı ve ayrıntılı bir şekilde yansıtılmaya mı çalışılmalı ve olaylar HoI3'teki gibi belirli tarihlerde ve belirli şekillerde mi olmalı, yoksa daha "Kum Havuzuvari(Google Translate'ten İnciler)" bir yaklaşım benimsenip İrlanda'nın nükleer araştırmalara ağırlık vererek 1943 yılında ilk Atom Bombası'nı üreterek Almanya'ya savaş açarak Berlin'i ellerindeki tek bombardıman uçağıyla bombalaması gibi durumlara izin verilmeli mi?

NOT: Bu arada bu tartışmalar için önceki haftalardan oluşacak sarkmaları ve karışıklıkları önlemek amacıyla her hafta ayrı bir konu açmaya karar verdim, sorun oluşturursa bütün konuların tek bir başlık altında toplanmasına da razıyım.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2014, 18:56:32 Gönderen: TirollüDoruk »

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
  • Bülent Ecevit (1925-2006)
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hearts of Iron IV Tartışmaları-2. Hafta: Kum Havuzu
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2014, 08:15:01 »
Evet,HOI3'te gerçelik eventleri çok az.Yani bir anda bütün ülkelerde Dışişleri bakanlığı yenilenmez değil mi?Aynı zamanda tarihler çok çarpık mesela İspanyol iç savaşı 5 Ocak '36'da başlıyor.Alakasız yeri ihlak ettiğimden 1936'da 2.Dünya Harbi başlıyor,Almanya hep doğuya gidiyor vb. vb.

İrlanda'nın nükleer araştırmalara ağırlık vererek 1943 yılında ilk Atom Bombası'nı üreterek Almanya'ya savaş açarak Berlin'i ellerindeki tek bombardıman uçağıyla bombalaması gibi durumlara izin verilmeli mi?[/i]

Oyunun amacı zaten kendi tarihini yaratmak gibi bir şey.