Gönderen Konu: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)  (Okunma sayısı 23121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)
« Yanıtla #60 : 20 Haziran 2012, 01:10:58 »
AKK bitince bu ay sonu indireceğim oyunlar arasında. Takip ediyorum güzel gidiyorsun  ;)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 20 Haziran 2012, 20:16:35 »
1. Dünya Savaşı sona ermiş ve artık Ukrayna Alman işgalinden kurtulmuştu. Ayrıca bir zamanlar Rusya imparatorluğunun toprağı olan bu ülke Rusya'da iç savaş yaşanmasından dolayı daha rahattı. Artık kendi meclisini ve kendi yönetim şeklini belirliyebilirdi. Dünya Harbi sırasında Almanlar Ukrayna kozaklarını geçici olarak iktidara getirmiş ve merkezi "Rada" yönetimini tanımadıklarını açıklamışlardı.  Fakat savaş bittiğinde  Rada üyesi Symon Petliura artık Ukrayna'da yönetimi ele geçirmişti. Fransız desteğini arkasına alan Petliura için aslında problemler bitmemişti. Bolşevikler,beyaz orduları ve Azov denizi yakınlarındaki liman ve köyleri ele geçiren Ukrayna anarşist ordusu..

By baris30 at 2012-06-20

Ama hem Petliura, hem de Beyaz Orduları için fazlaca iyimser olan düşünce  1.Dünya Savaşı artık bittiğine göre  batılı devletlerin bolşeviklere karşı askeri anlamda daha fazla  müdahale etmek isteyeceklerini düşünmeleriydi. Ukrayna halkının belli bir kısmının düşüncesi, Alman işgalinin Bolşevik işgaline göre daha tercih edilebilir olduğuydu.
--------------
 İstanbul Boğazının artık gemilere açılması sonucu genelinin Fransız savaş gemilerinin oluşturduğu filo Karadenize ulaşmıştı.

By baris30 at 2012-06-20

1918 Kasım ayında bir başka gelişme Beyaz orduları komutanlarından Rodzianko'nun Pskov kentinde birlik oluşturması idi. Bolşeviklerin Petrograd yakınında birliği olmamasıyla beraber Sovnarkom gerektiğinde Kamenev'i Petrograd savunmasını üstlenmesi için  bölgeye sevk etti.

By baris30 at 2012-06-20

« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 20:43:04 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 20 Haziran 2012, 21:17:45 »
Beklendiği üzere Fransızlar ve Yunanlılar Ukrayna limanına çıkarma yapmıştı. Ama beklenmeyen toplam 50 000 kişilik birlikti. Fransa'nın genel olarak amacı Ukrayna'nın Beyaz orduları ve bolşevikler tarafından işgaline engel olmak , Yunanistan'ın ise Türkiye'nin batı kıyılarını kendi kontrolüne alması için gerekli batı desteğini sağlamaktı.

By baris30 at 2012-06-20

Bolşevikler ise Ukrayna'da oluşan bu yeni güç dengelerine karşı yıpratıcı güç olarak  olarak Ukrayna'nın  güney bölgelerinden Donbas bölgesinde örgütlenen Grigoriev ve Mackhno anarşistlerinden oluşan ukrayna anarşist ordusu ile bir pazarlık düşündüler. Anarşistler hem beyaz birlikleri,Ukrayna ve de Fransız-Yunan birlikleri için problem oluşturabilirdi. Atlıları hızlı idi, gerilla savaşına uygundu. Ama genel olarak siyasi anlamda uzun dönemde bu anlaşma faydalı olmayabilirdi. (Not: Eğer bolşevikler anarşistler ile anlaşma yaparsa her tur -1 ulusal moral kaybederler. )

By baris30 at 2012-06-20

Ukrayna'da bu gelişmeler yaşanırken Stalin'in birlikleri Denisov'a tekrar saldırdı. Saldırı başarılıydı fakat Denisov geri çekilmemekte inatçıydı.

By baris30 at 2012-06-20

Tzartizyn kenti yakınlarında bulunan Deninkin'de kızıl ordunun Azov'da yoğunlaştığını görüp Ghai-kan'ın birliklerine saldırmıştı ama başarılı olamadı.

By baris30 at 2012-06-20

Don cephesinde yaşanan en büyük gelişme ise Don cephesi komutanı ve beyazlara karşı savaşlarda Ekaterinodar kentini sonuna kadar koruyan Sorokin'in askeri darbeyle suçlanıp  Sovnarkom tarafından  idam edilmesiydi..

By baris30 at 2012-06-20

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 20 Haziran 2012, 21:57:30 »
Revolution Under Siege, Sir! :)
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 20 Haziran 2012, 22:42:54 »

By baris30 at 2012-06-20

Artık Batı ve Omsk meclisinin  gözünde Amiral Kolchak sadece Sibirya beyazlarının değil tüm  beyazların lideri idi.  Geçmişi başarılar ile doluydu. Çarlık ordusunda kuzey kutbu seferi, Rusya'nın bütün bölgelerinde araştırma yapması, ayrıca 1. Dünya savaşında Baltık denizinden, Danzig limanına kadar mayın döşemek.  Sivastopol'a atanması vs.. gibi.

Amiral Kolchak Omsk kentinde karargahını kurmuştu. Elindeki birliklere baktığında Dutov kozakları, Komuch'un tutuklanmamış olan askeri kanadı ve Çekoslovak Lejyonundan geri kalan çek birlikleri duruyordu. Komuch birliklerinin bir kısmı tutuklanmış bir kısmı ise kızıl orduya katılmak için ordudan kaçmıştı.  Kolchak açısından durum çok iyi gözükmesede Kazan şehrine kadar olan şehirler Sibirya beyazlarının kontrolünde idi. Ama Amiral Kolchak'ın bir sıkıntısı vardı. Trans-sibirya demiryollarının bir kısmını ülkesine dönmemiş Çekoslovak lejyonu koruyordu ki İrkutsk ve ötesine kadar.
Kolchak tam bir monarşist ve elit bir askerdi ki Denikin Wrangel, ve kozaklarla  nasıl anlaşacağı belirsizdi..

Ama askeri tecrübelerinden seziyordu ki  1919 yılında kızıl ordu Sibirya bölgesine büyük bir harekata başlayacaktı.

Tarihi not: Rusların yaptığı 2008 yapımı "Admiral" filmi seyredilmeli.  Kolchak'ın 1916-1920 arası yaşadığı dönem anlatılıyor.

Sibirya beyazlarının "Büyük Sibirya Buz Yürüyüşü" sahneleri görkemli. Filimde ayrıca güzeller güzeli Elizaveta Boyarskaya oynuyor.
Ama film objektif değil baştan söyliyeyim. Onun nedeni ise bazı eksik anlatımlar, ama yinede  gereken tarihsel doğruluk net anlatılmış  ;)

Bu trailer: https://www.youtube.com/watch?v=IESTueKuCDk

« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 23:26:50 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 20 Haziran 2012, 22:59:13 »
PM atmıştım ona bi' cevap :)

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 21 Haziran 2012, 16:43:51 »
Süper yazıyorsun.Sormak istiyorum müsadenle oyunda Beyazları seçebiliyor musun ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 21 Haziran 2012, 17:42:23 »
Süper yazıyorsun.Sormak istiyorum müsadenle oyunda Beyazları seçebiliyor musun ?

Teşekkür ederim. Seçilebilen taraflar: Kızıllar, Don bölgesi beyazları ve Sİbirya beyazları. Ama beyazlar(Sibirya beyazları hariç) bir çok ülkeyle ittifaklar kurabiliyor. Tabi önce DON bölgesi beyazların bu ülkelerin bağımsızlığını tanıması lazım. Buda genel olarak Rus Liderlerinin kolay hazmedebileceği bir şey değil. Bu biraz karışık. Bunu başka bir konu başlığı altında bugün anlatıcağım. Ayrıca oyundaki senaryolarıda. Şu an hikaye üzerinde devam ediyorum kopmalar olmasın diye.  ;)
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 17:46:12 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 21 Haziran 2012, 18:00:50 »
Amiral Kolchak Sibirya beyazlarının lideri olduktan sonra Sibirya ve Moğolistan sınırları yakınlarında bulunan kırsal alanlarda köylü ve bolşevik taraftarı partizan hareketler artmaya başlamıştı.

By baris30 at 2012-06-21

Güneyde bulunan Türkistan bölgesinde ise işler iyice karışıyordu. Batı ülkeleri hem Don bölgesi Beyazlarına hemde Sibirya beyazlarına limanlardan mali yardım yapmaya başlamışlardı. Bolşeviklerin bu yardımları engellemesi için bu limanları kontrol altına alması gerekiyordu. Ama şimdilik bu hiç kolay değildi.
İngilizler ise daha fazla yardım yapmaya karar verdiler. İngiliz kontrolündeki Tahran kentinden Aşkabat'a doğru Malleson'un birlikleri ilerliyorlardı.
Ayrıca Fergana vadisinde isyan çıkmıştı. Bolşevikler şehirlerdeki kontrolü kaybediyordu. Türkistan cephesi Kızıl Ordu komutanı Vatzetis Semerkant şehrini ele geçirdikten sonra Buhara'ya yürüdü.

By baris30 at 2012-06-21
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 18:02:08 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 21 Haziran 2012, 18:35:59 »
Ukrayna Cephesinde ise Bolşevikleri sevindiren gelişmeler yaşanmıştı. Fransız ve Yunan birliklerini kontrol eden Berthelot Odesa şehrinden fazlaca uzaklaşıp anarşist bölgesine girmişti. Fransızlar Anarşistlerin kontrolündeki Elizevetgrad kentine yaklaştıklarında önlerini Grigoriev anarşistlerine bağlı bir grup süvari kesti. Nereye gittikleri soruldu. İkna edici bir cevap alınamayınca çatışma başlamıştı. Çatışmayı kazanan anarşistlerdi fakat en kazançlı çıkan Bolşevikler olmuştu. Çünkü yeni bir müttefik kazanmışlardı...

By baris30 at 2012-06-21

Don cephesinde ise Sorokin'in ihanetten kurşuna dizilmesinden sonra birlikleri komtansız kalmıştı. Birliklerine Makhin atandı fakat asla yeterli bir komutan değildi. Zaten kızıl orduda yeterli sayıda komutan bulmak başlı başına bir sorundu. Ataman Krasnov ile giriştiği savaşı kaybetmişti ve geri çekilmek zorunda kaldı.

By baris30 at 2012-06-21

Don cephesinin bir diğer ucu olan Tzartizyn şehrinde Gai-Khan Denikin birliklerine saldırı düzenledi. Denikin geri çekilmek zorunda kalmıştı ama Tzaritzyn tehlikedeydi. Ayrıca bölgede Sovnarkom'um bazı yanlış uygulamaları sonucu kozaklar daha da ayaklamıştı.

By baris30 at 2012-06-21

Tukhachevsky ise Mamantovu yenilgiye uğratmıştı.

By baris30 at 2012-06-21

Volga cephesinde ise Kızıl Ordu yazı ayını beklemeden saldırıya geçmişti. Kappel'in komtasındaki birlikler son anda Simbirsky kuşatmasından kaçmıştı. Yoksa kapana kısılacaklardı.

By baris30 at 2012-06-21

Kızıl orduda komutan kıyımları bitmek bilmiyordu. Trotsky'in ordusundaki subaylardan Muraviev'e karşı  ihanet suçlamaları daha sonuçlanmamışken  cesedi bulundu.

By baris30 at 2012-06-21
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 18:39:08 Gönderen: Baris »

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 21 Haziran 2012, 19:44:15 »
Buda güzelmiş.Şu koca bıyıklı adamı gördümmü çok gülüyorum :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 21 Haziran 2012, 21:57:34 »
Anarşistlerle ittifak meyvelerini vermeye başlamıştı. Kızıl ordu bu yeni silahı envanterine katmıştı. Ve artık kendide üretebilecekti.

By baris30 at 2012-06-21

Ayrıca anarşistler savaş alanında da başarılı idi. Mackhno Odesa önlerine kadar gelmişti. Fakat Fransız birlikleri Odesa limanındaki birliklerinin sayısını gitgide arttırıyordu.

By baris30 at 2012-06-21

Don cephesinde ise Ataman Krasnov'un birlikleri ağır bir yenilgiye uğradı. Bolşevikler Kozaklar için en önemli ve artık son kalelerinden olan şehirlerden Rostov ve Novocherkassk'yı kuşatmıştı.Don'un beyaz birlikleri için artık sonun başlangıcıydı... Artık savaşı kaybedeciğini anlayan kozakların bir kısmı bolşeviklerin tarafına geçmeye başlamıştı.

By baris30 at 2012-06-21

By baris30 at 2012-06-21

Volga hattında ise Kamenev stratejik şehirlerden Simbirsky ele geçirmiş ama önemli subaylarından birini çatışmada kaybetmişti.

By baris30 at 2012-06-21

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 21 Haziran 2012, 22:20:09 »
1919 yılı mart ayı başında Sovnarkom yurtdışından gelen komünizm yanlısı ve bolşevik ordusunda savaşmak üzere gelen gönüllüleri Moskova'da ağırlamıştı. Bu gönüllü birliklere motivasyon açısından yeni isimlerde takmıştı.

By baris30 at 2012-06-21

By baris30 at 2012-06-21

Türkistan cephesinde ise zaman zaman isyanlar çıkıyordu ama bolşevikler özellikle doğu bölgesindeki kentlerde huzuru sağlamıştı.

By baris30 at 2012-06-21

Volga cephesinde ise 60 000 kişilik Trotsky komutasındaki birlik Ekaterinburg'a yürüyüşe başlamıştı. Amacı Pern 'deki Sibirya beyazlarını arkadan çavirip demiryollarını kontrol altına almak ve ikmalini kesmekti. Kamenev ise güneyden Samara kentini kuşatacaktı.

By baris30 at 2012-06-21

Mart 1919 haritanın durumu:

By baris30 at 2012-06-21
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 22:35:09 Gönderen: Baris »

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 21 Haziran 2012, 23:34:31 »
Kızıl zafer yakın!Güzel bölüm.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 21 Haziran 2012, 23:47:25 »
Kızıl zafer yakın!Güzel bölüm.

Buda güzelmiş.Şu koca bıyıklı adamı gördümmü çok gülüyorum

Çok ilginç lider fotoğrafları da var. Bolşeviklerdeki bir lider eğitim görevlisi veyahut filozofa  benziyor gözlükleriyle askerden çok.  ;D
Tabi 100 sene evvelki bir savaş olduğu için bazı lider fotoğraflarını bulmak zor. Artık ne bulunursa o kullanılmış. Oraz sırdar'ı ben bulmuştum mesela fotoğrafını.
Şu an kızıl ordu fena gitmiyor ama daha belli değil.. ;) yapay zeka bu tur çok şaşırttı beni iyi hamleleri vardı.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 23:48:35 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 22 Haziran 2012, 00:24:47 »
1919 nisan ayı başında bolşevik taraftarı partizanlar ve anarşistler Ukrayna'nın büyük bir bölümünü ele geçirmişti. Makhno Odesa limanını  abluka altına almıştı.

By baris30 at 2012-06-21

Don cephesinde ise Tukhachevsky Novorovski limanına ani saldırı düzenledi. Kendinden çok emindi fakat işler istediği gibi gitmemişti. Kenti ele geçiremediği gibi birlikleri inanılmaz yorgun düşmüştü bu çatışmadan. Hayatının hatasını yaptığını Kuban kozaklarından Sidorin'i yanında gördüğünde anlayacaktı. Sidorin taze ve güçlü bir birlikle kafkaslardan gelmişti.

By baris30 at 2012-06-21

Denikin ise hala Tzaritsyn kentini tehdit ediyordu. Arada bir saldırı düzenliyordu şehre. Son savaşta ise  Gai-Khan komutasındaki askerler artık çok yorulmuştu. Denikin ise rahatlamıştı. Belki kenti ele geçirebileceğini düşünüyordu.

By baris30 at 2012-06-21

Volga cephesinde ise Kamanev Trotsky ile planladığı gibi Samara kentine saldırdı. Komuch birliklerinden Bakich yenilgiye uğüramıştı ve kent alınmıştı. Fakat Komuch komutan geri çekilmemişti. Ama bolşevikler için en büyük tehlike Kazan üzerinden sağlanan ikmalin tehlikeye düşmesiydi. Hem trotsky hemde Kamenev kentte değildi. Kazan şehrini savunması için kentte komutan bulunmamakla beraber sadece bir kaç bin milis şehir savunmasındaydı. Kazan şehrine doğru hareket edeceği aşikar Nurlat problem teşkil ediyordu.

By baris30 at 2012-06-21

Kızıl orduda asker kaçakları hala üst seviyelerdeydi. Sovnarkom yeni çeka birliklerini komutan ve askerleri "denetlemesi" üzerine cephelere gönderecekti...

By baris30 at 2012-06-21

By baris30 at 2012-06-21

Kızıl ordudaki 1919 model üniformalar da göze çarpıyordu. Ordu bir değişim içindeydi.

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 22 Haziran 2012, 00:34:32 »
Ben hâlâ imleci birliğin üzerine getirdiğinde çıkan bilgilerden birliğin durumunu anlamakta sıkıntı çekiyorum, Sidorin Corps'un mevcudu tahmini ne kadardır mesela? Ve parantez içindeki sayılar neyi ifade ediyor?
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 22 Haziran 2012, 00:45:21 »
Ben hâlâ imleci birliğin üzerine getirdiğinde çıkan bilgilerden birliğin durumunu anlamakta sıkıntı çekiyorum, Sidorin Corps'un mevcudu tahmini ne kadardır mesela? Ve parantez içindeki sayılar neyi ifade ediyor?

İmlecin üzerindeki "Strenght point" cohesion'ı bilme şansı yok. Ama düşman ordusunun ikmali az olduğu anlaşılır. "Supply map mode" seçili iken birliğin altında  sarı veya kırmızı yuvarlak toplar var ise ise ikmali azaldı demektir düşmanın. (Bence bu bilgi en önemlisi ve Fog of war açık iken bu bilgiyi oyun motoru vermemeli)

Şu an Tukhachevsky'nin sadece 168/168 strenght point var ama birliklerinden bazı "element"lerin Strenght point 'i kırmızıda yani güçleri düşük asker kaybetmişler. Ve 10 000 kişilik ordusu var. Sidorin'in ordusu en az 25000-30000 arası tahmini. ama bilemiyorum.  Birde bu sayılar şöyle önemli değil, stenght point yüksek olsa bile ne tip birlikleri olduğu önemli. Bu tecrübede karşı tarafı oynadığın zaman gelişiyor.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2012, 01:23:30 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 22 Haziran 2012, 14:33:30 »
Al bakalım madem Kızıl Devrim ile ilgili bir hikaye yazıyorsun ve bence gayet başarılı , Kızıl Devrimin marşını ekleyeyim kullanırsın belki ( Türkçe )

AKK yemiş arkadaşlar ben gibi , müziği dinleyeceğiniz zaman youtube üzerinden dinleyin ve bu konudan çıkın resimlerin açılması hızı kesiyor çünkü.

<a href="http://www.youtube.com/v/R1ML-YLpvrw?version=3&amp;border=0&amp;autohide=1&amp;showinfo=0&amp;rel=0&amp;theme=light&amp;color=white" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/R1ML-YLpvrw?version=3&amp;border=0&amp;autohide=1&amp;showinfo=0&amp;rel=0&amp;theme=light&amp;color=white</a>

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 22 Haziran 2012, 22:54:45 »
Beğendiğin için sağol.  ;)
Ama ben bu şarkının bu versiyonunu beğenmedim. Bir kere org   ile Sovyet marşları okunmaz. Güçlü koro sesi ve vokal lazım ayrıca destekleyen müziksel entrümantal altyapı.
Ama genel olarak  1918-1922 Rus iç savaşı sırasında yapılan müziklerde ön plana çıkan Lenin, bolşevikler veya komünizm değil. İşçiler ve askerler. Şarkılar onlar için yapılmış. Emperyalizm ve Faşizm gibi kavramlar biraz farklı.
Oyun içinde Song of Volga boatmen(Bulgar bas Boris Christoff müthiş okur)  Varshavyanka, White army black baron gibi enfes parçalar var. Ben bunları burda hikayeyi yazarken dinletmek isterdim çünkü tam havaya sokuyor.
Bu siteyi tavsiye ederim. http://www.sovmusic.ru/english/last_updates.php . Bu site Rusça dilinde açlırsa daha fazla şarkı mevcut.

Benim şu ara beğendiğim ve müthiş bulduğum "smelo v boy poydem" Bravely We Will Fight for Soviet.
http://www.youtube.com/watch?v=DSMPqSV2KTU. Dönemle ilgili siyah beyaz kamera çekimleri var ve şarkı sözleri ingilizce alt yazılı.

Oyunda senaryosu bulunan Soviet-Polonya savaşı için ise "O mój Rozmarynie" süperdir.  ;)
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2012, 22:56:07 Gönderen: Baris »