Gönderen Konu: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)  (Okunma sayısı 23118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
Ynt: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)
« Yanıtla #20 : 18 Haziran 2012, 15:34:04 »
İyi gidiyor ve açıkçası imparatorluğu destekliyorum ;D Kozaklar için önemli şehir derken, orayı kaybedersen isyan falan mı edecekler ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 18 Haziran 2012, 15:51:35 »
Yok isyan çıkmaz sadece aşağıdaki oyunu kazanmak için gereken puanı ve "ulusal morali" etkiler. Eğer savaşlar ve stratejik şehirler kaybedilir ise "ulusal moral düşer" bunun sonucu olarak şehirler daha az ikmal üretir ve ordunun "cohesion" puanı çok düşer. Yani çabuk yorulurlar,savaştan kaçarlar, haritada daha yavaş hareket ederler.

İsyan çıkması için bir evvelki ekranlarda "bıçak ve el" simgeleriyle gösterdiğim gibi bölgelerden fazla vergi ve askere almak .Bunun sonucu olarak köylü isyanları oluyor. Oyun mekaniğinde "loyalty" diye bir şey var. Örnek her bölgede "red loyalty 52%, white loyalty %32" bir de "green loyalty" kavramı var. O da atıyorum 12 %. yani onlar ne bolşevik taraftarı ne de savaştığım beyaz orduların taraftarı sadece kendi yapay zekası olan köylü isyanlarını tetikliyorlar. Eğer köylüler isyan ederse şehirlere bile saldırırlar,ikmal yollarını keserler vs..

By baris30 at 2012-06-18
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 15:52:38 Gönderen: Baris »

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Haziran 2012, 16:00:33 »
Beyazlara üstünlüğün var :no:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 18 Haziran 2012, 16:05:24 »
Moral olarak üstünlüğüm var evet. Şu ana kadar savaşlarda hepsinden çok adam kaybettim. Bir de ayrıca beyazların stratejik şehir hedefleri farklı. Bu sadece bolşeviklerin hedefleri.
Mesela ilerde Azerbeycan'a savaş açarsam Bakü'yü ele geçiririm.(ufak bir ihtimal Türkiye'de Azerbeycana destek verebilir) Finlandiya Helsinki de hedef. Baltık ülkeleri de hedef. Daha bunlara savaş açmadım. Mesela Ukrayna Almanya kontrolünde. 1. dünya savaşı sonunda ALmanlar çekildikten sonra Ukrayna'da hedifim. Hedef çok.  ;) Daha kızıl ordu hazır değil.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 16:06:44 Gönderen: Baris »

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 18 Haziran 2012, 16:08:35 »
CBT. Power askeri güç oluyor değil mi ? Öyle ise senin kaç :beam:

Beyazların blitz. tarzı bir saldırı yapmaları mümkün mü ? Yani güçleri cohesionları düşük saldırayım imha edeyim tarzı bir şey yapabilir mi ?
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 16:09:43 Gönderen: Foederati »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 18 Haziran 2012, 16:16:31 »
Doğru zaten beyazların beni yenilgiye uğratması lazım. Victory point'im artıyor. Fakat bu şekilde oyunun sonu berabere biter.
Güç olarak daha azlar ama daha evvel anlattığım gibi benim genel birlikler "militia" onlarda ise daha elit birlikler var. Ve çok daha iyi komutanları var. bu ekran yanıltmasın. benim 1/4 üm kadar birlikle saldırsalar bile muharebeyi kazanabilirler belki.

Blitz tarzı saldırılar olabilir fakat genelde harita çok büyük. Ageod oyunlarında  iki tane felsefe var aslında. Bütün orduyu birleştirip saldırırsın ama diğer bölgeleri kontrol edemezsin. Haritadaki manevra yeteneğin zayıflar. Bir de daha ufak ordularla saldırırsın farklı hedeflere. Müthiş strateji yapma imkanı var tek bir oynanma şekli yok.  ;)
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 16:19:25 Gönderen: Baris »

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 18 Haziran 2012, 16:23:16 »
Yani işi spam ile çözeceksin..

Ayrıca Güney ve Sibirya Beyazları müttefik ve Polonya toplanabilirse saldırabilir mi peki ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 18 Haziran 2012, 16:26:40 »
Yani işi spam ile çözeceksin..

Ayrıca Güney ve Sibirya Beyazları müttefik ve Polonya toplanabilirse saldırabilir mi peki ?

Aynı ikmal hattını kullanamazlar. Yani birbirlerinden ikmal alamazlar. Koordinasyon biraz zor ve harita büyük. Zaten hedefleri de farklı hepsinin.
Hikayenin ilerki bölümlerinde anlatacağım ama spoiler vereyim. Bolşeviklerde de çok iyi birlikler olacak ama şu an daha kızıl ordu kurulmadı.  ;)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 18 Haziran 2012, 16:54:27 »
Aslında tarihsel olarak şu soru var. O da eğer beyaz orduların hepsi koordinasyonlu olarak çalışıp bolşevik ordusunu yenebilir miydi? Ama tarihsel olarak bu mümkün olmadı.
 Don bölgesinde bulunan beyaz ittifakı kendi içinde bile kırılgan. Kuban kozakları yerel bağımsızlık derdinde. Denikin ve beyazların en büyük liderlerinden  Wrangel'in siyasi görüşleri farklı ve istedikleri askeri strateji. Kolchak zaten zorla Sibirya beyazlarının komutanı olmuş. 100 000 kişilik ordusundan sadece savaş kaçakları nedeniyle sayı 10.000'e düşmüş 3-5 ayda . Oyunda birde böyle bir problem var. Bolşevik ve sibirya beyazları ordusundan düzenli olarak kaçanlar var muharebe dışında. Ama bolşeviklerin bunu önleyecek,disiplin sağlayacak birlikleri var veya olacak  ;)
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 16:56:22 Gönderen: Baris »

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 18 Haziran 2012, 17:03:37 »
Bütün umudum tükendi :thumbsdown:

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 18 Haziran 2012, 20:28:10 »
Kamenev'in Moskova'da bulunması sırasında anarşist bir isyan patlak verdi.(oyun bu birliği Sibirya beyazları tarafı göstermiş ama yanlış)
Emrindeki elit litvanyalı birlikler ile bu isyanı bastırmak zor olmayacaktı.
Kazan'ın savunmasına yardım için bu şehre yakın bulunan Simbirsky'de General Gai birlikler oluşturdu.

By baris30 at 2012-06-18

Bu gelişmeler yaşanırken Sibirya, Çekoslovak ve Komuch birlikleri Saratov ve Saransk bölgesine ilerlemeye başladılar. Çekoslovak zırhlı treni Penza'yı ele geçirdi. Bu sırada Tambov'da bulunan Makhin, 18000 piyade 3252 süvari ve 23 top ile savunma hattı kurmaya başladı. Ama gerektiğinde Penza harekatı yapılmalıydı ve yapılacaktı.  Kamenski'de bulunan Chapev Denikin birliklerinin Tzaritzyn'i tehdit edebileceğinden dolayı hemen oraya hareket etti.

By baris30 at 2012-06-18

Sorokin'in zor durumunu farkeden Kirov emrindeki 24000 kişilik birlik ve zırhlı trenle Salsk şehrine doğru yola çıktı. Amaç Ataman Krasnov'un ordusu eğer Ekaterinodar'a doğru hücum ederse arkadan kıstırmak ve ikmal yollarını kesmek idi.

By baris30 at 2012-06-18
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 20:30:01 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 18 Haziran 2012, 20:42:28 »
Türkistan cephesinde Zinoviev çevreden gönüllüleri toplamış ve hızla Taşkent şehrini doğru ilerliyordu.

By baris30 at 2012-06-18

Amerikan ve İngiliz birlikleri Murmansk limanına indirilmiş ve çevredeki yerek anti-bolşevik unsurlarla beraber ilk hedef diğer bir kuzey bölgesi olan Segezha ve belki daha sonra Petrograd idi.

By baris30 at 2012-06-18

By baris30 at 2012-06-18

Şu andaki kızıl orduya ait birliklerin bir kısmı.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 18 Haziran 2012, 20:46:37 »
Ben haritayı pek anlamadım. Mesela Miller'ın resimde haritada bağımsız parçacıklar var gibi duruyor.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 18 Haziran 2012, 20:54:11 »
Ben haritayı pek anlamadım. Mesela Miller'ın resimde haritada bağımsız parçacıklar var gibi duruyor.

Bunlar "off-map box" yani geçiş noktaları. Hepsini birbirine bağlayan oklar var. Mesela Norveç denizinden Rusyanın kuzey denizine ok var. Bunlar transit geçiş noktaları. Murmansky' den Rusyanın kuzeyine demiryolu hattı geçiyor ben o haritayı yayınlamadım. Mesela Türkiye'de sadece İstanbul, Ankara ve Erzurum kutucukları var. Çünkü asıl savaş Rusya'da geçiyor. Bunlar sadece transit noktası.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 21:00:33 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 19 Haziran 2012, 00:09:20 »
RUS oynanış açısından ROP'dan zor mudur bilmem fakat Kızıllarla oynamak zor ve zevkli görünüyor. O dönem de çok karışıkmış. İsimler ve coğrafya biraz daha tanıdık olsa hemen başlamak isterdim bu oyuna fakat önce Wiki'de iç savaşı okusam iyi olur. Oyunun en uzun senaryosu kaç tur? Ve hangi taraflar seçilebiliyor?
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Haziran 2012, 00:57:53 »
RUS oynanış açısından ROP'dan zor mudur bilmem fakat Kızıllarla oynamak zor ve zevkli görünüyor. O dönem de çok karışıkmış. İsimler ve coğrafya biraz daha tanıdık olsa hemen başlamak isterdim bu oyuna fakat önce Wiki'de iç savaşı okusam iyi olur. Oyunun en uzun senaryosu kaç tur? Ve hangi taraflar seçilebiliyor?

Yaklaşık hatırladığım kadarı ile 88 tur. Fakat ROP'a göre oldukça birlik hareket ettirmen lazım. Ben bu AAR'de tüm yürüttüğüm birlikleri gösteremedim malesef. Ve daha 2. turdayım düşün.  ;) bir de ayrıca Drang Nacht senaryosu varki belki oynanması RUS iç savaşına göre daha zevkli ve karmaşık. Bu oyunu çok tavsiye ederim gerek müzikler ve atmosferi resmen baş yapıt. Hele Pbem tam bir gerilim iliklerine kadar.  ;)

Seçilebilen taraflar Reds, Southern whites ve Siberian whites.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2012, 01:00:30 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 19 Haziran 2012, 02:31:42 »
Basmaçı Hareketini yönetebilsek iyi olurdu. Enver ile biraz ortalığı dağıtırdık. Valla son bölümleri beğendim. Aslında diğerlerini de beğendim de çok bi şey anlayamadım, son bölümler güzel olmuş. Anlaşılır. Dikkatimi çekmedi değil. Beyazlarla oynamak da zevkli olurdu.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 19 Haziran 2012, 02:36:59 »
Basmaçı Hareketini yönetebilsek iyi olurdu. Enver ile biraz ortalığı dağıtırdık. Valla son bölümleri beğendim. Aslında diğerlerini de beğendim de çok bi şey anlayamadım, son bölümler güzel olmuş. Anlaşılır. Dikkatimi çekmedi değil. Beyazlarla oynamak da zevkli olurdu.

Basmacı hareketi aslında biraz 1922'lerdeki bir hareket, yani oyunun son turundan sonra. Enver Paşa'nın yaptığı organizasyonlar var tabi ama genel olarak Türkmenlerin öz meselesi ve başka liderler ile devam etmiş bir hareket. Hatta 1940'lara kadar. Oyun içindeki lider Firunze bu hareketi bastırmış bir bolşevik lideri. Bu konu ile ilgili tarih bölümünde güzel bir doküman göndermiştim ;)

Ama şu varki oyunun bir başka "campaign" olarak algılanan ve 1922'den sonraki dönemi konu olan Drang Nacht senaryosunda basmacı hareketi verilebilirdi. Ama yine de Madamın-bek ve Oraz sırdar ile tanışacağız. ;)
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2012, 02:44:32 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 19 Haziran 2012, 13:54:40 »
Drang Nacht alternatif tarih senaryosu değil mi?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 19 Haziran 2012, 13:58:24 »
Yeri değiştirildi.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2012, 14:01:29 Gönderen: Baris »