Gönderen Konu: Krallıklar - Osmanlı Devleti'nde RP Yapın  (Okunma sayısı 26013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı salihano

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Hiç Düşünme- miştim.
    • Profili Görüntüle
Krallıklar - Osmanlı Devleti'nde RP Yapın
« : 17 Şubat 2011, 11:49:47 »
Uyarıları önce sıralayayım:

1. Bu bir tanıtım yazısıdır, haliyle bana gıcık olabilirsiniz, özür diliyorum ^^

2. Oyun browserdan oynanan bir oyun ve günde bir iki haraket temeline dayalı (yemek ye, işe gir oluyor bu hareket) Oyunun asıl kısmı rol yapma, hikayeler yazma, insanları organize edebilme gibi "sosyal" kısımları. Çok hızlı ilerleyen aksiyonlu bir şey bekliyorduysanız üzgünüm

3. Oyunun Türkiye oyuncu profili pek de iyi değil. Hele benim gibi Osmanlı Devleti içerisinde Müslüman olmayanları bir tarihçi olarak çalışan ve devleti tek sesli (Müslüman-Türk) olarak görmeyen birisi için biraz fazla milliyetçi ^^

Geçelim...

Oyunun ismi Rönesans Krallıkları ( RK - orjinal hali Royaumes Renaissants- Fransız yapımı). Gözlerinizi kapatın, 1457'ye Rönesans'ın Avrupa'da kemale ermeye başladığı, Osmanlı Devleti'nin de yükseliş döneminde olduğu yıllara dönün. Siz bulunduğunuz krallıkta, ya da imparatorlukta sadece bir bireysiniz. Sizinle beraber binlerce kişi şu an bulunduğunuz toplumu oluşturuyor. Önünüzde bir çok seçenek var. Osmanlı için konuşalım; basit bir çiftçi olabilir, kendinize bir meslek edinebilir, şehrinizden çıkıp haydut olabilir, asker olabilir, imam olabilir, aile babası ^^ olabilir, kasabanıza reis, sancağınıza Sancak Beyi olabilirsiniz, hatta pek yakında Padişah olma ihtimaliniz bile olacak.

RK'nın sunduğu aktif olan yaklaşık 150 bin kişiden oluşan bir Avrupa, ve bu Avrupa'da bir şeyleri değiştirebilme şansı. Sizlere - yine Osmanlı Devleti'ni temel alarak oyunun sosyal, ekonomik, siyasi sistemleri hakkında biraz fikir vereyim.

Sosyal olarak,

En temel mekan bir nevi chat odası işlevi gören meyhane. Osmanlı'da meyhaneler yaygın mıydı sorusunu bir kenara bırakıyorum  Oyun çeviri olduğundan bazı terslikleri normal karşılamak gerekir diye düşünüyorum. İkinci kısım, oyunun forumu. Bütün rpler zaten forumlarda oluyor (Türk oyuncularının kalitesinden olacak, İngiltere ya da Fransa Krallıkları'nda RP çook daha merkezi bir yer oynuyor maalesef) Siyasi partiler, Cemiyetler (çok orjinal cemiyetler var Haydutlar Loncası, Illuminati benzeri "karanlık" cemiyetler gibi), Askeri teşkilatlar, aileler (ki rol yapma olanağını zirveye çıkarıyor) gibi kurumlar rol yapma olanakları açısından oyunculara pek çok seçenek sunuyorlar.

Ekonomik olarak,

Devletler haliyle büyük ölçüde tarıma dayanıyorlar. Oyunculara, seviye 1 e ulaştıklarında (ki bu yaklaşık bir hafta alıyor), bir tarla ya da çiftlik seçme imkanı veriliyor. Ürün olarak, tarlalarda mısır, buğday, sebze; çiftliklerde koyun, sığır ve manda beslenebiliyor. Seviye 2 olduğunuzda (bu da yaklaşık olarak 2 ayınızı alacak) bir meslek sahibi oluyorsunuz. Bunlar arasında Demirci, Terzi, Değirmenci, Fırıncı, Kasap, Marangoz ve bir kaç tane daha özel meslek var. Buradan sonra üretim zinciri başlayacak, bir örnek;

Kasabımızın, devletin askeri gücüne katkıda bulunmak için et üretmesi lazım, et üretebilmesi için sığır tarlası çiftliklerinden hammadde almalı, sığır çiftliği sahipleri de sığırlarını yetiştirebilmek için mısırlara muhtaçlar. Kasabımız etleri kesebilmek için bir demirciden bıçak almalı, demircimiz de bıçak üretebilmek için sancak yönetimindeki madenlerden gelecek demire muhtaç. Ha unutmadan, kasabımız ve demircimiz seviye 2 olabilmek için terziden kıyafet almak zorundalardı.

Siyasi olarak,

Osmanlı Devleti şu an 4 Sancağa bölünmüş durumda. Toplamda sanırım 25 civarı ayrı kasaba var. 2000 civarı da aktif nüfus.Osmanlı'da hayal edilemeyecek bir şey olan siyasi partiler var. Bunu da 21. yüzyıl insanlarının ihtiyaçları olarak meşrulaştırıyor oyun yönetimi, neyse... İki ayda bir siyasi partiler Sancak Hükümetini kurmak için seçimlere giriyorlar, ayda bir de her kasabada belediye reisliği yarışı oluyor. Maalesef, şu anki oyuncu kitlesi genelde siyaset etrafında konuşlandırmış vaziyetter kendisini.

Özetleyecek olursam,

Çok vakit ayırmak gerektirmeyen, ama isterseniz vakit ayıracak pek çok şeyi olan; oyuncu kalitesinin genel itibariyle maalesef çok içaçıcı olmadığı, ama çok kaliteli arkadaşların da bulunduğu ve RP için 5-6 kişilik bir grubun çok büyük zevk alabileceği bir oyun. [Hatta Fantastik Edebiyat Camiasından bir kaç kişi oyuna başlayıp bir Osmanlı aşireti kursa, ben de dışardan bir izleyici olarak büyük zevk alacağıma eminim ^^]

İlginizi çekebildiysem:

http://www.kralliklar.com/EnregistrementKC.php?parrain=nasuh (Oyuna başlarsanız, pek referanstan kazanacağım bir şey olmadığını göreceksiniz ^^)

- Seviye bire geçene kadar hayat biraz sıkıcı olabilir (meyhaneye girişinize de izin verilmiyor çünkü)
Almanya'dan korumak için mi? Assclugh olmasın diye mi?

Hacı Anchluss'u ne hale getirdin :P .

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Krallıklar - Osmanlı Devleti'nde RP Yapın
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2011, 11:52:42 »
Üveybaba ya ne yazıyoruz?

Ayrıca bu oyunda durduk yere zeka düşme olayı felan var adam ağzına kadar tok öbürkü  gün yok zeka düşüyo yok şu bu oluyodu :D .Neyse sen anlatırsın artık.
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı salihano

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Hiç Düşünme- miştim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2011, 12:16:59 »
Ben yeni başladım oyuna :D :D
Almanya'dan korumak için mi? Assclugh olmasın diye mi?

Hacı Anchluss'u ne hale getirdin :P .

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2011, 12:23:38 »
Nickin ne ?
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2011, 14:57:24 »
Hangi ile gireyim.Bursaya attı beni :D Divandakileri adeta spam'a tuttum,1 gp daha yolladılar 2 gp'em oldu.Birde bugün ki çalışmamdan 3 olacak,2 gp daha lazım.O kadar adama mesaj attım,2 kişide ticaret nazırı gibi gp yollarsalar iş sade paraya kalır.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2011, 12:53:50 Gönderen: csskyfire »

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2011, 13:21:42 »
Arkadaşlar oyunda her iş 1 gün sürüyo oyun çok zevkli deyil ama size tavsiyem oyunu bırakmadan öcne isyan çıkartın kasabayı elinize alıp bütün parasını kendinize çekip kıyafet falan alın öle bırakın sonra hapise  evil*

Çevrimdışı PANZER GENERAL

• Paşa
  • *
  • MR.KEY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2011, 15:54:30 »
Ben 2 sene önce üye olmuştum sonra bıraktım uzun bir zaman sonra girdiğimde ölmüştü sanırım benim adam tam hatırlamıyorum.

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2011, 14:17:10 »
Bütün paradoxfan hep berarber oynayalım ileride bi rodu kurup bulgarlara gireriz  evil*

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Mayıs 2011, 09:32:06 »
Zaten oynuyorum. Level 1, Balıkesir,Gönen
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Mayıs 2011, 09:42:07 »
Kötü bu level 1den level 2 ye geçemiyordum zekamartsın diyesüt falaniçiyorum. 15dakikasonra bir bakıyorum gene 0 a düşmüş :P
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Mayıs 2011, 09:45:26 »
Sinirliyim, ekmek aldım ve hâlâ gelmedi :(
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Mayıs 2011, 16:52:31 »
Sinirliyim, ekmek aldım ve hâlâ gelmedi :(

10 dakika içinde geliyor ben de oyuna yeniden başlıyacam arakadaşlar hep beraber oynayalım başka gelcek varmı

Çevrimdışı Ahilex

• Kısıtlı Üye
  • *
  • Brawlers, Bawlers & Bastards
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Mayıs 2011, 22:30:30 »
Bende uzun yıllar önce oynamıştım bu oyunu. Her gün meyhanelerde sohbet eder poker oynardık. Tekirdağ ve çevresinde seyehat edip ticaret yapardım. En sonunda büyük bir işe girişmişken biri beni soydu. Bende hemen kadıya gidip şikayetimi filan yazdım. 30 gün filan hapis verdiler ama kaybettiğim malları geri karşılamadılar. Etraftaki tüm nüfuzlu herkes arkadaşlarımın içerisindeydi. Gül gibi geçinip gidiyorduk. Tarla aldım, terzi oldum meyhane açtım. Meyhaneyi tam kapatacakken biri oyunu bırakıcam dedi benden tüm ekmekleri filan alıp tüm parasını harcadı. Bende büyük bir servet oldu, tanıdık demirciye silah ve zırh yaptırıp Edirne'ye gittim tam savaşa gidecekken emekliye ayrıldım. Yani bir nevi tatile ayrıldım 1-2 ay sonra döndüğümde ise karakterim silinmişti fakat oradan edindiğim dostlar ile hâlâ görüşmekteyim. Çok güzel bir deneyimdi benim için... (Bu ne lan :D)
don't be another brick in the wall

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Mayıs 2011, 10:30:34 »
Ben de inegöl'deyim  camide sürünüyom şu anda  ;D

Çevrimdışı Speedy

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Mayıs 2011, 12:32:16 »
Sadece Osmanlı mı var bu oyunda?
“Bugüne kadar beyazlar bizi birçok söz verdiler , hatırlayamadığım kadar çok , ama biri dışında hiçbirini yerine getirmediler ; topraklarımızı alacaklarını söylediler ve aldılar”
Kızıl Bulut(Mahpiu Luta)

Çevrimdışı Cesurkan

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 21 Mayıs 2011, 13:16:54 »
Hayır oyunun içide Fransa,İngiltere,Bulgaristan,Romanya vb. var.Bende onuyorum seviye 1 tarlam var 3 özellikte 20 üstü kılıç,kalkan ve giysilerle donattım kendimi. :smash:
;P

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Ekim 2013, 19:07:39 »
Ben yeniden başladım balıkesirdeyim e-postanızı özelden atarsanız davet gönderebilirim yada kayıt olurken üvey baba kısmına avros yazarsanız beraber aynı kasabada onyabiliriz.

Çevrimdışı b4ckr0und1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Şubat 2014, 21:57:14 »
2007'den 2013'e kadar oynadım. Oyun seçimlere dayandığı için ve çoklu karakter açma hilesine karşı yöneticilerin bir şey yapmaması bu oyunu oynanmaz hale getirdi. Oyun sistemi yanlış bi kere zira internet ortamında çoklu karakteri önlemek zor olsa gerek. Devlet büyükleri de meşru görülmediği için devlet otoritesi diye bir şey kalmadı. Oyun ancak birlik ve beraberlikle çözülür. Bunun da bu oyuncu kitlesine baktığımızda olması zor gibi görünüyor. "İsyan edelim kasayı boşaltalım. Divana multi ile girelim kasayı soyalım." mantığı olduğu sürece ve bu da engellenmediği sürece bu oyunda rezil olmaktan öteye gidemeyiz.

Emevi Devleti(Hikaye) - b4ckr0und1

Çevrimdışı TheVikings

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Şubat 2014, 22:12:41 »
Oyunun konusu amacı,çeşitliliği hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

Çevrimdışı b4ckr0und1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 15 Şubat 2014, 23:37:19 »
Oyunun konusu Avrupa'daki Rönesans devrini kapsıyor. Oyunun orijinal ismi de Rönesans Krallıkları zaten. Bize bakan açıdan da Osmanlı Devleti'nin yükselmesini anlatıyor. Oyunda tamamen gerçek dışı olarak Yunanistan ve Bulgaristan Osmanlı'dan bağımsız olarak varlıklarını sürdürüyorlar. Sadece devletlerinin isimlerinden sonra parantez içinde Osmanlı İmparatorluğu yazıyor.

Oyunun çeşitliliği ise bence oldukça fazla ve yeterli de. Asker, kasap, terzi, han işletmecisi, tüccar, fırıncı, marangoz, mandıracı, tarla sahibi, demirci, bey, derebeyi, savcı, kadı, seyyah, korsan, haydut, hoca, divan üyesi, nazır ve sultan dahi olabilirsiniz.

Oyunun belli bir amacı yok. Her devlet ve her kişi amacını kendisi belirliyor.

Emevi Devleti(Hikaye) - b4ckr0und1