Gönderen Konu: Savaş Sanatı - Çatışma Rehberi  (Okunma sayısı 2825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Noman Man

Savaş Sanatı - Çatışma Rehberi
« : 01 Eylül 2017, 12:24:18 »
Merhaba Paradoxfan üyeleri! Bu başlık altında sizlere HOI4 savaş sanatı ve savaştan nasıl galip gelebileceğiniz hakkında bir rehber sunacağım.Bu rehberler arada güncellenerek yeni bölümler eklenecektir.

Bölümler:
Savaşlar
A-Kara Savaşları
  -Kara Savaşlarında Birlikler
   --Kısım 1 Askeri Hareketler
  -Kara Savaşı Etkenleri
  -Birlik Nasıl Oluşturulmalı ?
B-Hava Savaşları
  -Hava Savaşında Birlikler
  -Hava Savaşı Etkenleri
  -Nasıl Bir Hava Aracı Üretilir?
C-Deniz savaşları
  -Deniz Savaşında Birimler
  -Deniz Savaşı Etkenleri
  -Bir Donanma Nasıl Oluşturulmalı?
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2017, 12:56:07 Gönderen: Noman Man »
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: Savaş Sanatı - Çatışma Rehberi
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2017, 12:27:19 »
Rehber ilerleyebilirse güzel ve faydalı bir kaynak olacaktır. Başarılar!
Egemenlik Ulusundur.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluşu.

Çevrimdışı Noman Man

« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2017, 12:27:56 »
Rehber ilerleyebilirse güzel ve faydalı bir kaynak olacaktır. Başarılar!
Teşekkürler.  tbrk*
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Noman Man

Bölüm 1 / Kısım 1 Askeri Birimler ve Hareketleri

Oyuna yeni başladınız ve karşınızda bir sürü birlik var ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.Merak etmeyin şimdi size yardım edeceğiz.

Öncelikle fare imlecini birimin üstüne getirerek nasıl bir birim olduğunu ve hangi birlikleri içerdiğine bakalım.Gördüğünüz gibi organizasyon yazan kısımda 53/53 ve ortalama güç kısmında ise %100 yazmaktadır.Şimdi bu özelliklerin ne olduğuna bakalım.

Birimizi sol fare tuşu ile seçiyoruz.Seçtiğimiz birlik ekranın sol üst tarafında üstte göründüğü şekilde görülecektir.Bu ekranda gördüğümüz birlik raporunda soldan sağa doğru şu şekilde sıralanmaktadır: Organizasyon,Ortalama güç,Deneyim,Birlik istihkamı,Birliğin adı. Şeklinde sıralanmaktadır. Şimdi gelin isterseniz Organizasyon ve bunu etkileyen etkenlere bakalım.

Alt Başlık: Organizasyon
Her birliğin organizasyon değeri birbirine göre farklılık taşımaktadır.Organizasyon teknolojiler ile artırılabilir.Organizasyonu etkileyen birden fazla etken bulunmaktadır bunlar: ,
ikmal sorunları,eğitim hali ve stratejik yeniden tahsis etme olarak ayrılabilir.Organizasyonsuz birimler geri çekilmeye mahkumdur.

-Stratejik Yeniden Tahsis Etme: Normal bir hareket halinde birlikler belli bir hıza sahiptir fakat stratejik yeniden tahsis etme sayesinde bu hız daha da hızlandırılabilir.

Buna gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse bir tank tümeni normal bir yoldan giderken bulunduğu , hız tren ile gönderilen tank tümenine göre daha yavaştır fakat trenin üstünde bir tümen cephe hattını yaramaz

-Eğitim Hali:   Birliklerin belirli bir tecrübesi vardır.Bu tecrübeyi eğitim yaparak düzenli durumuna kadar çıkartabiliriz.Bu aşamalar beşe ayrılır bunlar: yeşil ordu,eğitilmiş,düzenli,savaş görmüş ve gazi olarak.Bu tecrübeler savaş alanına etki etmektedir.

Bir grup birliği eğitmen için öncelikle birliği bir ordu içine almanız gerekmete bunun için öncelikle sağ fare tuşu ile birimlerimizi seçiyoruz.

Karşımıza böyle bir görüntü gelecektir sol üst tarafta.

Ardından alt tarafta bulunan bu simgeye tıklayarak ordumuzu oluşturuyoruz.

Sonunda bir ordumuz oluştu.Bu orduya isterseniz bir general atayabilirsiniz veya hemen çalıştırabilirsiniz.

Bu eğitim durumu sırasında birliklerinizin organizasyonu düşecek fakat tecrübeleri artacaktır.

İkmal Sorunları
İkmal sorunlarının ana kaynağı başkent ile bölge arasında bulunan hatlardan birimlere destek gitmemesidir.Bu kopukluk gereğinden fazla sürerse birimlerin organizasyonu ve ortalama güçleri zaman içinde düşecektir.Bu olay başka birlikler tarafından kuşatmaya alınma durumunda yine geçerlidir. Bu olayı anlamak çok basittir birimin üzerinde bir ünlem ile beraber benzin bidonu şekli ortaya çıkmaktadır.

Alt Başlık:Ortalama Güç
Bir birimin belirli bir gücü vardır.Bu gücü teknolojiyle veya birimin içerdiği birlik sayısını ve türünü değiştirerek artırabilir veya azaltabilirsiniz.Bunları yapmadığınız halde birimin gücünü azaltan en önemli neden savaş gereçlerinin eksikliğidir.Bir piyade birliği için bu piyade silahı olurken bir tank birliği için bu gereç tanktır.Bu gereçleri,üretimleri ve eksikleri lojistik kısmında bulabiliriz.

Buna ek olarak birimlerin geliştirmelerini ve birliklerin düzenini askere alma ve yerleştirme bölümünden bulabiliriz.

Bu bölümden düzenle diyerek birimlerin içinde bulunan birlikleri ve diğer özelliklerini görebiliriz.Bu konuda başka bir kısım yazacağım.

Sağ üst tarafta bulunan birim ekipmanı kısmı ile birimin hangi silahları kullanabileceğini işaretliyoruz.

Bunlara ek olarak bu birimlerin üç kategoriye göre ayırabiliyoruz.Bunlar: Rezerve,Normal ve Elittir.Bu kategoriler ile birimlere hangi öncelik ile ekipman gönderileceğini seçebiliyoruz.

Birinci kısımın sonu.
Yazan:Noman Man
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2017, 15:33:56 Gönderen: Noman Man »
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı mosta13

• Führer und Reichskanzler
  • Sekban
  • *
  • Beğenildi: 2 kere
  • Sen kalk forum için o kadar çalış...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2017, 15:38:28 »
Başarılı.Video rehberi olmaması çok iyi videolar çok sıkıcı oluyor.

Çevrimdışı kerem1249

« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2017, 19:08:20 »
İlk bölüm gayet güzel, yeni bölümleri bekliyorum.
Egemenlik Ulusundur.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluşu.

Çevrimdışı alemdar1227

« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2017, 19:11:05 »
Özellikle deniz ve hava bölümlerinin bekliyorum. Zira bunları tam bilmediğimden özellikle deniz savaşlarını rastgele yapıyorum.
zaman geçiyor.

Çevrimdışı Noman Man

« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2017, 19:13:22 »
Her hafta bir bölüm yapmayı planlıyorum.Zamanla diğer kuvvetlere geçeceğiz.
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Rapper

• Redwood Original         Men of Mayhem
  • Onursal Üye
  • *
  • Beğenildi: 17 kere
  • Redwood Original
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2017, 20:10:30 »
Kolay gelsin

Çevrimdışı Noman Man

Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #10 : 04 Eylül 2017, 22:40:30 »
Birlik nasıl oluşturulmalayı bekliyorum. Torpil yaparsan sevinirim  ;D

Çevrimdışı Noman Man

« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2017, 22:44:52 »
Bu hafta üretim ve birlik olayına gireceğim.
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #12 : 04 Eylül 2017, 22:53:22 »
Birlik olayı için thanks  :-[

Çevrimdışı kenanhan

« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2017, 23:45:59 »
Güzel olmuş. Örnek tümenler hakkında da rehber paylaşırsan güzel olur  tbrk*

Çevrimdışı YamanGump

• Yaya
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Devamı gelicek mi?

Çevrimdışı Noman Man

Devamı gelicek mi?
Bu yaza kadar gelmeyecek yoğun bir çalışma içerisindeyim.
Paradoxfan gelişiyor..

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.