Gönderen Konu: Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Detaylı Rehber [Detaylı Tümen Dizaynı İpuçları]  (Okunma sayısı 4088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boltux

  • Köylü
  • *
  • İleti: 3
    Bölüm Sonu Canavarı üzerinde kendi başıma hazırladığım uzun ve detaylı tam çözüm kıvamındaki rehberin bir kısmını paylaşacağım. Aşağıdaki linkten tüm detaylarıyla anlattığım oyunun rehberine ulaşabilirsiniz. Her konuda elimden geldiğince detaylı açıklama yaptım. Bu bir alıntıdır. [Genel forum kurallarını düşünerek bunu belirtiyorum. Bu rehberi hazırlayan kişi olarak forumda yazıyorum.]

    Her tümen 25’e kadar seçebileceğiniz taburdan ve 5 adet destek taburundan oluşuyor. İlk tabur sınıfını seçtikten sonra o kısımda sadece o sınıftaki taburlardan seçebilirsiniz. Piyade, motorize ve zırhlı olmak üzere üç adet tabur sınıfı bulunuyor ve bunlar kendi içinde çeşitlere ayrılıyor. Piyade sınıfında dağcı komando, bahriyeli ve paraşütçü özel piyade sınıfları ile topçu birlikleri bulunuyor. Motorize sınıfında süvari birliği, motorize piyade, mekanize piyade ve motorize roket topçusu taburları bulunuyor. Zırhlı sınıfında da araştırdığınız takdirde, hafif, orta, ağır, çok ağır ve modern gibi çeşitleri olan dört farklı topa sahip varyasyonları olabilen tüm tank taburları bulunuyor. Destek taburları da tümenin hız, ağırlık ve muharebe genişliğini etkilemeden tümene topçu birlikleri koyabiliyor veya farklı konularda güzel destek taburları eklemenizi sağlıyor. Eski oyunlardaki araştırmalarla birlikte beş adet tugay ile oluşan tümenimiz, şimdi 25+5 adet tabur şablonu ile daha fazla çeşitlendirilmiş ve güzel olmuş.
   
     Eski oyundaki farklı türden tugayların sağladığı bonus da kaldırılmış. Ayrıca eski oyunlardaki garnizon, milis, mühendis ve askeri polis gibi tugayların yerini yardımcı tabur kısmından ekleyebildiğiniz özellikleri birleştirilmiş askeri polis ve mühendis taburları almış. Ayrıca eski oyunlardaki motorize topçu birlikler kalkmış, sadece motorize roket topçusu bulunuyor. Destek birimi olan zırhlı araç da kaldırılmış. (Tank değil direk zırhlı araç.)
 
     Öncelikle her İkinci Dünya Savaşı oyununda olduğu gibi burada da taş, kağıt, makas sistemi bulunuyor. Yani anti-tank dolu bir piyade tümeni tank tümenini, topçu varyasyonlu tank ve mekanize taburlar dolu bir tümen de piyade tümenlerine üstün gelir.

     Eklediğiniz her tabur tümenin özelliklerini değiştirir. Tümen oluştururken sağ alttaki bonuslara dikkat etmelisiniz, mesela dağcı komando birliğe topçu taburu eklemek isterseniz, dağcı komando birliğinin dağ ve tepelerde kazandığı bonusların gidip yerine kötü özellikler geldiğini göreceksiniz. O yüzden eklediğiniz taburların özelliklerine göre yanına onu kötü etkilemeyecek taburlar eklemelisiniz.
 
      Burada oluşturduğunuz tümenle ilgili en önemli kısım, tümenin ne kadar zırhlı birime sahip olduğunu temsil eden hardness ve ne kadar insani güce sahip olduğunu temsil eden softness oranı diye tabir edebileceğimiz bir yüzde var. Özetle; eğer tamamı piyade taburundan oluşan bir tümene sahipseniz burası %100 soft olur. Eğer tamamı tank taburundan oluşan bir tümene sahip olursanız %90 ve üstü bir değere sahip olursunuz. Sonuçta tank da olsa içinde insan her zaman olacağından soft kısmı hep olacak. Her tümenin soft ve hard olmak üzere iki saldırı değeri var. İşte tümenin bu yüzdesi de soft ve hard saldırılardan aldığı darbeyi gösterir. Yani soft atağı fazla olan bir topçu tümeni ile hardness yüzdesi %95’lere çıkabilen bir tank tümenine çok az zarar verebilirken, tamamı piyade olan tümene soft saldırı gücünüzün %100’üyle saldırabilirsiniz.
 
     Buradaki değerler arasında her çeşit tümen için en çok hıza, organizasyona ve muharebe genişliğine önem vermelisiniz. Tümenin hızı, taburlardaki en yavaş birime göre belirlenir. Yardımcı taburlar bu hızı ve muharebenin genişliğini etkilemez. Yani motorize veya mekanize piyade taburları olan bir tümene topçu taburunu direk olarak ekleyerek hızı düşürmek yerine, destek taburu olarak ekleyerek hızın yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz.
 
     Çoğu strateji oyununda ürettiğiniz bir birim çok güçlü olsa dahi savaşabilmesi için moral gibi değerlere ihtiyaç duyar. Birçok şey de bu değeri etkiler ve muhteşem olarak hazırladığınızı düşündüğünüzün ordunun bu değeri sıkıntıya düştüğünde ordunuzun bir anda yerle bir olduğunu görebilirsiniz. Bu oyun için de bu önemli değer organizasyon. Bu değer egzersizler, üst üste savaşlar ve kapana kısılıp ikmal konusunda sıkıntı yaşadığınızda yüksek derecede düşer ve daha güçlü ekipmanlara sahip olsanız da o savaşı kaybetmenize yol açar. Her taburun farklı organizasyon değerleri bulunuyor. Bunu belli başlı piyade içeren tabur çeşitleriyle tuttuğunuz sürece çok düşmüyor. Çok düşük bir değer olmamasına dikkat ediniz.
 
     Muharebe genişliği ise gördüğüm kadarıyla bu oyunun en çok hata yapılan ve en anlaşılmayan mühim kısmı. Bir şehir üzerindeki muharebenin genişliği 80 birimdir. Başka şehirlerden her saldırı için muharebe 40 birim daha genişler. Burada örnek vermek gerekirse, çok iyi bir tümen yaptığınızı düşünüyorsunuz, 25 taburu da piyade ile doldurdunuz ve 50 muharebe genişliği olan 4 tane tümeniniz bir şehirde duruyor. Karşıdaki rakibiniz ise size 4 adet içinde 10 adet piyade taburu ve 20 muharebe genişliği olan birimle saldırırsa normalde 200’e 80 muharebe genişliği veya 100’e 40 piyade taburu ile üstün gelip kazanacağınızı düşünüyorsunuz. Aslında karşıdaki rakibin dört tümeni de muharebeye girerek 80’lik genişliği dolduracak, sizin ise sadece tek bir tümeniniz muharebede olup, 80’e 50 veya 40 piyade taburuna 25 piyade taburu gibi kötü bir durumda kalacaksınız. Diğer 3 tümeniniz içinde olan 75 adet piyade taburunuz yaptığınız yanlış şablondan dolayı rezerv olarak duracak ve muharebeye girebilmek için en öndeki birliğinizin kaybetmesini bekleyecek. Burada tavsiyem hep 5-10-20-40 gibi değerlerde tümen oluşturmanız. Bu şekilde sürekli olarak 80’e tamamlayabilirsiniz. Ayrıca yine de 40’lık 2 adet tümendense 4 adet 20’lik tümen hem organizasyon, hem tek tek bakınca saldırı gücü bakımından daha iyi. Aslında ne kadar küçük birlikler ile saldırabilirseniz o kadar iyi olabilir. Kaliteli bir tümen şablonu için 10-20 genelde ideal.
 
     Buradaki mühim kısımlardan biri de generallerinizin kazandığı ofansif özellik. Bu muharebe genişliğini %10 düşürüyor. Yani normalde 20 birim genişliğe ulaştırdığınız birliği artık 22’e çıkartıp daha büyük avantaj elde edebilirsiniz. Yani bu özelliği olan bir generalin altında 4 adet 22 muharebe genişliği olan birlik ile 88 muharebe genişliğine ulaşmanıza rağmen 80’mişçesine tek bir şehir üstünde rezerve girmeden savaşabilirsiniz. Bir diğer deyişle 40 adet piyade yerine 44 adet piyade ile rahatça muharebeye girebilirsiniz.
 
     Diğer değerlerden kısaca bahsetmek gerekirse, HP askerlerinizin dayanaklılığı diye özetlenebilir. Recovery rate organizasyonun ne kadar çabuk tekrar toparlanacağı ile ilgili. Reconnaissance yani keşif sadece gözlemci yedek taburu ile artan daha iyi taktiksel saldırı planına yarar. Suppression yani baskı oradaki isyan değerini bastırmanıza yarar, bunun için Süvari Taburu ve Askeri Polis destek taburu çok uygun. Ağırlık sadece konvoyunuz ile transfer olurken veya bir şehri istila etmeye çalışırken etki eder ve doğal olarak tümeniniz ne kadar ağır ise bu işlemin süresi o kadar uzar. Supply Use, tümenin her gün ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir. Buradan sonrakiler yardımcı taburların getirileri.

      Destek taburlarından kısaca bahsetmek gerekirse; basit olarak tank, hava ve piyade için üç çeşit topçu birlik ve roket topçusu taburlarımızı daha önce de bahsettiğim muharebe genişliği, hız ve bazı arazilerde tümenlere kötü etki etmeden rahatlıkla eklenebiliyor. Mühendis taburu size birçok arazide daha iyi olmanızı sağlayan bonuslar veriyor. Gözlemci taburu sizi baya bir hızlandırıyor. Askeri polis taburu hem garnizon görevi hem de oradaki isyanı bastırma için çok başarılı. Bakım taburu motorize, mekanize ve zırhlı birliklerin daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Sahra hastanesi taburu muharebe içinde kaybettiğiniz askerlerinizin %50’sine kadar kısmını iyileştirip tekrar iş gücü havuzuna düşmesini sağlayıp, deneyim puanı kaybetmenizi engelliyor. Lojistik taburu tümenin ikmal ihtiyacını düşürüyor. Sinyal taburu da yaptığınız savaş planınızın daha iyi ve daha hızlı işlemesinde yardımcı oluyor. Buradaki tüm destek taburlarının organizasyonu düşürdüğünü söylemeliyim, gerçekten de ihtiyacınız olmadığı bir taburu eklemenin çok da anlamı yok. Bazı yardımcı taburların başka değerlere de katkısı bulunuyor, bunları da gözden kaçırmayın.

    Bahsettiğim üzere burada tam olarak şu tümen şablonu herkesi yener gibi bir şey demek mümkün değil. Burada her cephe, her tarih, her arazi, her düşman için farklı tümenleriniz olabilir. Tümen çeşidinizin çok olmasına, güzel özellikleri bulunan her birimden ordunuzda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Tümenlerinizi o andaki araştırmalarınıza, sivil ve askeri fabrikalarınıza bakarak ihtiyacınıza göre düzenlemelisiniz. Mesela piyade dolu tümenleriniz ile piyade tümenleri olan bir ülkeye saldırıyorsanız normal topçularla güncelleyebilirsiniz. Fakat tank tümenleri olan bir ülke, sizin ülkenize saldırıyorsa tümenlerinizi hemen iki adet anti tank topçularıyla genişletirseniz o ülkeyi püskürtebilirsiniz. Her şey için hazırlıklı olmalısınız, araştırmalarınızı fabrikalarınızı her türden ekipman ve araç için hazırlayarak, gireceğiniz savaşa göre düzenlemeleri yapmalısınız.

    Taburlar hakkında tek tek bilgi vermek yerine tümenlerin içinde nasıl kullanabileceğini söyleyeceğim. Zaten tüm taburların isimleri hangi konuda iyi olabileceklerini gösterir türden.

    * Temel Düzeyde Piyade Tümeni;
7 adet Piyade taburu + 2 adet Topçu taburu [Topçu + Sinyal + Gözcü(Anti tank topçusu da olabilir) + Lojistik + Mühendis Destek Taburları] (20 muharebe genişliği)
     Bu birlik soft atağı fazla, piyadeler ile savaşırken başarılı. Zayıf minör devletler için başlangıç seviyesinde çok uygun.
 
     * Ofansif Mareşal Piyade Tümeni;
8 adet Piyade taburu + 2 adet Topçu taburu [Topçu + Sinyal + Gözcü(Anti tank topçusu da olabilir) + Lojistik + Mühendis Destek Taburları] (22 muharebe genişliği)
     Bu birlik Ofansif özelliği olan Mareşaller için uygun bir dizilim.
 
     * Mass Assault Piyade Tümeni;
10 adet Piyade taburu + 2 adet Topçu taburu [Topçu + Sinyal + Gözcü(Anti tank topçusu da olabilir) + Lojistik + Mühendis Destek Taburları] (20 muharebe genişliği)
     Mass Assault doktrini seçerseniz piyade taburlarının muharebe genişliğini 0.4 azaltan bir özellik kazanıyorsunuz. Yani normalde 5 adet piyade taburu 10 muharebe genişliği kaplar iken bu doktrin sonrası 8 birim kaplıyor. Daha fazla piyadeyi muharebeye sokabilmek için uygun.
 
     * Anti Tank Piyade Tümeni
8 adet Piyade taburu + 4 adet Anti Tank Topçu taburu [Anti Tank + Lojistik + Gözcü + Mühendis Destek Taburları] (20 muharebe genişliği)
     Eğer sanayiniz tank yapmaya yeterli değil ve düşmanınız çok fazla tank’a sahipse onları püskürtmek için çok başarılı bir tümen.
 
     * Anti Hava Piyade Tümeni
2 adet Piyade taburu + 6 adet Anti Hava Topçu taburu [Anti Hava + Mühendis Destek Taburları] (10 muharebe genişliği)
     Eğer düşman uçakları çok fazla ülkenizin arkadaki topraklarına saldırıyor ve şehirlerinizde yeterli sayıda uçaksavar yoksa bu piyade tümeni yeterli bir koruma sağlar. Zaten şehirlere sanayi binaları yapmak çok uzun süreceğinden hiçbir şehre uçaksavar yapacağınızı zannetmiyorum, onun yerine bu tümen size iyi bir savunma sağlar.
 
     * Garnizon Piyade Tümeni
5 adet Piyade taburu + 2 adet Anti Tank + 2 adet Anti Hava + 2 adet Topçu [Mühendis(Savunma için özellikle olmazsa olmaz.) + Anti Hava + Anti Tank + Topçu + Askeri Polis] (20 muharebe genişliği)
     Her türlü düşmana karşı şehirlerinizi koruyabilecek veya en azından rakibi oyalayabilecek türden bir tümen dizaynı.
 
     * Dağcı Komando Tümeni
10 adet Dağcı Komando taburu [Topçu + Sinyal + Gözcü + Lojistik + (İhtiyacınıza göre bir destek daha.) ] (20 muharebe genişliği)
     Özel piyade tümenlerine direk olarak topçu taburları eklemeyiniz, çünkü tüm arazi bonusları gidiyor. Bu şekilde dağ, tepe gibi yerlerde çok iyi savaşan bir tümeniniz oluyor.
 
     * Bahriyeli Piyade Tümeni
10 adet Bahriyeli Piyade taburu [Topçu + Sinyal + Gözcü + Lojistik + (İhtiyacınıza göre bir destek daha.) ] (20 muharebe genişliği)
     Denizden istila saldırısını gerçekleştirebilen en hızlı birlik. Ayrıca bataklık gibi arazilerde de iyi.
 
     * Paraşütçü Piyade Tümeni
10 adet Paraşütçü taburu [Topçu + Sinyal + Gözcü + Lojistik + (İhtiyacınıza göre bir destek daha.) ] (20 muharebe genişliği)
     Bu birlikler ile düşmanın başkentini çok hızlı bir şekilde işgal edip, onların Ulusal Birlik değerini düşürebilirsiniz.
 
     * İsyan Bastırma Süvari Tümeni
10 Adet Süvari Taburu [Askeri Polis + Anti Hava + Mühendis] (20 muharebe genişliği)
     Bunları sadece isyan çıkabilecek yerlerde kullanın. Kısa bir sürede bastırır. Ayrıca uçak savar ile topraklarınızı uçaklara karşı bir nevi koruyabilir.
 
     * Motorize Hızlı Piyade Tümeni
10 adet Motorize Piyade Taburu (Araştırdıktan sonra hepsini Mekanize tabur ile güncelleyebilirsiniz.) [ Gözcü + Mühendis + Topçu + Sinyal + Lojistik] (20 muharebe genişliği)
     Aslında motorize ve mekanize araçlar tek başlarına çok güçsüz birlikler, fakat bu tümenlerden üç dört tanesini özel olarak bir generale atayıp, cephenin minik bir bölümünden hızlıca bastırmak ve rakibi bir köşeye kıstırmak için kullanırsanız avantajını görürsünüz.
 
     * Çeşitli Tank Tümeni
3 adet Normal Tank Taburu + 2 adet SP Topçu Tank Taburu + 1 adet SP Anti Tank Taburu + 3 adet Motorize(veya Mekanize) Tabur [Bakım + Sinyal + Lojistik + Mühendis + Gözcü] (20 muharebe genişliği)
     Tank taburlarını asla tek başına salmayın, aslında motorize ve mekanize araçlı piyadeler tankları desteklemek için varlar. Bu araçları kullanarak tümenin hızını da kaybetmezsiniz. Hafif ve orta sınıf tanklar ile bu tümen gayet yeterli oluyor, Ağır ve Çok ağır hız konusundaki dezavantajı büyük sıkıntı yaratıyor. Özellikle sizden daha güçlü sanayiye sahip ülkelere karşı bile kuvvetli.
 
     * Topçu ve Büyük Tank Tümeni
3 adet Normal Tank Taburu + 2 adet SP Topçu Tank Taburu + 4 adet Motorize(veya Mekanize) Tabur [Bakım + Sinyal + Lojistik + Mühendis + Gözcü] (20 muharebe genişliği)
     Eğer sanayi gücünüz iyi ve araştırmalarınız yerindeyse yani sizden daha iyi bir tank üretebilen bir ülke yoksa bu şablon gayet başarılı. Tank şablonu varyasyonu 10’a kadar çıkartılabilir, bu şablonları durumunuza ve düşmanın sahip olduğu birimlere göre düzenleyebilirsiniz.

     Tüm birimlerin Ofansif Mareşal ve Mass Assault doktrin için versiyonlarını yapmadım, bir tane yaptım örnek için. Diğerlerini siz zaten düzenlersiniz kendinize göre. Hava savunma sistemli tankların neredeyse hiçbir anlamı yok, gereksiz araştırma ve üretim puanı harcama. Hava saldırısını topraklarınıza, savunma birlikleriniz olan garnizonunuza ve süvari birliklerinize koyun destek olarak. Zaten hücumda uçaklarınızı kullanabilirsiniz. Hafif tanklar ile ağır tankları karıştırmayın, bu şekilde hafif tankların hızlı olma ve arazi gibi özellikleri alamıyorsunuz. Anti-tank tanklarını veya topçularını sizden daha üstün ülkelere karşı kullanın, hafif anti-tank, orta ağırlıktaki tankı yok etmek için çok iyi gibi. Dört farklı ağırlıklı tank için dört farklı tümeniniz olabilir. Çok ağır tankların arazi bonusları ve hızları çok kötü fakat güçlüdür, savunma için kullandığınız garnizon tümenlerinize eklemeniz uygun olabilir belki. Fakat bunlarla saldırmamanız daha tercih edilesi gibi. Hafif, orta ve ağır tank tümenlerinden üç çeşit tümen sinyal destek taburuyla beraber cephede etkili olacaktır.


    Koyduğum linke tıklayarak oyunla alakalı tüm detayları bulabileceğiniz tam çözüm klasmanındaki rehberime ulaşabilirsiniz. Diplomasiden, Ticarete, Savaş Planından, Araştırmaya, Donanmadan, İdeolojilere kadar bir çok detayın açıklamasını bulabilirsiniz. Tekrardan belirtiyorum, benim adım Burak Gezgin. Bölüm Sonu Canavarı isimli video oyun inceleme ve haber sitesinde editör olarak çalışıyorum. Bu yazı da kendi başıma yazdığım yazıdan bir alıntıdır.

http://www.bolumsonucanavari.com/TamCozumDetay-Hearts_of_Iron_IV_Tam_Cozum_ve_Rehber-67.htm

  Sadece bu detaylı rehberden herkesin yararlanmasını istiyorum. Saygılar dilerim.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2017, 01:03:12 Gönderen: boltux »
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.