Gönderen Konu: HOI4 - Arayüzü Tanıyalım  (Okunma sayısı 3582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rapper

HOI4 - Arayüzü Tanıyalım
« : 07 Haziran 2016, 21:23:38 »

National unity(Ulusal Birlik)
Ülkenin savaş kararlılığının bir ölçüsü/değeridir. Ulusal birliği düşük olan ülkenin kendinden daha fazla ulusal birliğe sahip olan ülkeye göre daha kısa bir sürede teslim olur. Ulusal Birlik bir senaryoda bazı ülkelerde atanabilir ulusal ruh özellikleri tarafından belirlenir (Fransa, örneğin, çok düşük ulusal birlik ile başlar), ama bunu değiştirmek için ulusal odak seçimler veya hükümet yetkilileri ile değiştirilebilir.

Political power(Politik Güç)
Bu, ulusal liderlik birikmiş politik paranın miktarıdır. Politik güç, ulusal odak fikirleri tamamlamak için, askeri ve bilimsel danışmanları işe aşmak için ayrıca ticaret ve askere alma yasaları ve bazı diplomatik eylemler için kullanılır. Her ülke base değeri oalrak günde 2 ulusal liderlik puanı kazanır.

Manpower(İnsan gücü)
Ülkenizdeki mevcut erkeklerin sayısıdır, asker oluşturmak ve eksilen askerlerin yerini doldurmak için kullanılır. 

Factories(Fabrikalar)
3 ayrı fabrika türü vardır; askeri fabrikalar, deniz tersaneleri ve sivil fabrikalar. (Bu bölüm yetersiz, zamanla geliştireklermiş)

Army(Ordu), Navy(Donanma) ve Air(Hava) deneyimi,
Birimler savaşarak ve exercise(talim) yaparak deneyim kazanırlar. Ordu deneyim puanı birim tasarlamada, birim yaratmada yada ordu bölümü(land division) oluşturmada harcanabilinir. Deniz ve Hava deneyimi gemi değişiklikleri ve uçak tasarımları için kullanılır ayrıca bu puanlar bu birimlere hız, atış gücü, dayanıklılık bonusları verir bunların yanı sıra ticaret alanında da fayda sağlar. 

Convoys(Konvoylar)
Konvoyların sayısı yada mevcut transport'ları gösterir. Bütün stratejik kaynakların ticareti için kullanılır. Mevcut nakliye sayısı birim üretim menüsünde yeni konvoylar oluşturarak artırılabilir.

Kaynak: http://www.hoi4wiki.com/Beginner%27s_guide#The_interface
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2016, 16:37:42 Gönderen: Gregory »
 
 

Çevrimdışı Rapper

Birincil harita modları
Land Map Mode(Kara Modu): Ülkelerin sınırlarının belirtildiği oyunun ana harita modudur.
Naval Map Mode(Deniz Modu): Deniz filolarını emir verirken oyundaki deniz bölgelerinin isimlerini görebileceğiniz harita modudur.
Air Map Mode(Hava Modu): Hava üslerinin yer aldığı hava kuvvetlerinize  emir verirken oyundaki hava üss bölgelerinin isimlerini görebileceğiniz haria modudur.
Supply Map Mode(Tedarik Modu): Bölgelerin tedarik edebileceği sınırı gösteren harita modudur.
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2016, 02:34:06 Gönderen: Rapper »
 
 

Çevrimdışı Rapper

World tension - Dünyadaki gerilim
Ekranın sağ üst köşesinde yer alır ve dünyadaki gerilim oranını gösterir. Özellikle tarafsız durumda olan yada Demokratik yönetim şekline sahip olan ülkeler bazı diplomatik ve askeri eylemler için bellili bir düzeyde Dünya geriliminin belirli bir düzeyde olması gerekir. Dünyadaki gerginlik düzeyini tarihsel olaylar, savaş ilanları ve barışçıl olmayan diplomatik eylemler arttırır .
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2016, 02:46:30 Gönderen: Rapper »
 
 

Çevrimdışı Rapper

National information and development - Ulusal bilgi ve gelişim
Oynadığınız ülkenin sol üst kenarda yer alan bayrağa tıkladığınız anda açılan bölümdür. Bu alan ulusun lideri, politik destek ve partiler, ulus için aktif değişkenler, faktörler ve siyasi gücü harcayarak etki edebileceğiniz bölümler mevcut.

Aktif ulusal odağınız yoksa sizden ulusal odak seçmeniz istenir. Bu ulusal odakların tamamlama süresi 70 gün olup günde 1 siyasi güç harcar.

Bu menü siyasi iktidar hükümet yasaları değiştirmek veya siyasi, askeri ve endüstriyel danışmanları işe almayı sağlar. Değişikliklerin çoğu en az 150 siyasi puan gerektiriyor, güçlü danışmanlar için 250 siyasi puan gerektirirken çok güçlü danışmanlar için 300 siyasi puan harcanır.


« Son Düzenleme: 10 Haziran 2016, 04:05:34 Gönderen: Gregory »
 
 

Çevrimdışı atoma

  • Burjuva
  • *
  • İleti: 24
  • Yeni bir üyeyim.
Ynt: HOI4 - Arayüzü Tanıyalım
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2016, 19:36:46 »
devam devam bekliyorum  tbrk* :ceasaryes:
 

Çevrimdışı Rapper

Ynt: HOI4 - Arayüzü Tanıyalım
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2016, 03:40:46 »
Bir kaç ekleme yapıldı ve Ulusal bilgi ve gelişim kısmında az bir şey kaldı.
 
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.