Gönderen Konu: HOI4 - İttifaklar Rehberi  (Okunma sayısı 8157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

HOI4 - İttifaklar Rehberi
« : 26 Aralık 2016, 01:35:04 »
Merhaba, bu rehberde ittifaklar (hizipler) hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İttifak nedir? İttifak sistemi, ittifak üyesi ülkelerin birbirleriyle aynı savaşta savaşabilmelerini, askeri geçiş iznine sahip olabilmelerini, ödünç verme ve kiralama gönderebilmelerini/veya talep edebilmelerini, birbirlerine bağımsızlık garantisi verebilmelerini sağlar. İttifak lideri bir üyeyi ittifaktan kovamaz, ittifak üyeleri birbirleriyle savaşamaz, ittifak üyeleri savaş sırasında ittifaktan çıkamazlar veya lider ittifağı savaş sırasında dağıtamaz.

Bir ittifağa nasıl girerim? İttifak üyeliğine başvurabilirsiniz, veya ittifak lideri sizi davet edebilir. Tek Oyunculu oyunda YZ, benzer ülkelere düşmansanız ve genelde aynı ideolojide iseniz sizi ittifağına davet eder. İttifak üyesi olabilmek için ideolojinize bağlı olarak belirli bir dünya tansiyonu geçmelidir, ittifak lideri ile ilişkileriniz iyi olmalıdır ve (tercihen) ideolojileriniz aynı olmalıdır. İttifak başvurunuz kabul edilmesi için ittifak lideriyle benzer düşmanlarınız olmalı. (İspanya ile Birleşik Krallık tarihsel olarak ittifak olamaz mesela.)

İttifak üyelerinin diplomasisi nasıl olur? Oyuncu, kendi ittifakından kimselere savaş açamaz. Demokratik değilse, ittifağı ve ideolojisi dışındaki ülkeleri garantileyemez. YZ, ittifağında olmayan ancak benzer savaşlardaki ülkelere saldırmazlık paktı gönderir. Örneğin Çin olarak oynuyorsanız, 1940'ta tüm Müttefikler size (Birleşik Krallık - Japonya Savaşı dolayısıyla) saldırmazlık paktı gönderir.

Kendi ittifağımı nasıl kurarım? İttifak kurabilmek için, ideolojiye göre değişen bir dünya tansiyonu limiti vardır. Ayrıca standart olarak ittifak oluşturabilmek için bir ülkenin sizle ittifak yaratmayı kabul etmesi gerekir. Bazı ülkelerde, ittifaklar "Ulusal Odaklarla" oluşturulabilir, veya ittifak oluşturmak için "Ulusal Odaklarla Edinilen" bir milli ruh gerekebilir. Bir devletin tebaasıysanız kendi başınıza bir ittifak oluşturamaz, ustanızın girdiği ittifak dışında da ittifağa giremezsiniz.

Savaş açtığım ülke, kısa süre sonra niye bir ittifağa katıldı? Eğer hiçbir ittifakta olmayan bir ülkeye, haklı savaş hedefi ile savaş açarsanız bu ülke kendini savunabilmek için müttefik arayacaktır. Savaşa kendi müttefiklerinizi çağırırsanız, bu durum daha da yüksek hızla tetiklenir. Sizin ideolojinize ve kendi ideolojisine göre, düşmanınız olan ülke bir ittifağa katılır. Eğer Türkiye ile oynarken Macaristan'a savaş açarsanız Mihver'e, Yunanistan'a açarsanız Müttefikler'e katıldığını göreceksiniz. Bunun olmaması için ittifağa katılma potansiyelindeki ülkelere dünya tansiyonu %50'yi geçmeden savaş açın.

İttifakların müdahil olduğu savaş nasıl biter? Tüm savaş (ittifak) üyelerinin başkentlerini ve önemli şehirlerini işgal etmeniz gerekecektir.

Oyunda başlangıçta hangi ittifaklar var? Oyun başında 3 ittifak vardır. Müttefikler,Komintern,Mihver. Ancak tarihsel olarak oynuyorsanız 1937 yazında İkinci Japon-Çinli Savaşı başladığında Çin Birliği Cephesi adlı dördüncü ittifak oluşacaktır. Tarihsel olmayan bir şekilde, Polonya ile oynarsanız Baltık, Japonya ile oynarsanız Doğan Güneş, İtalya ile oynarsanız Roma İmparatorluğu ittifaklarını ulusal odak ile kurabilirsiniz.

Savaşa müttefiklerimi nasıl davet ederim? Savaşa müttefiklerinizi çağırmak için savaş açma ekranından "Müttefikleri Çağır" tuşunu onaylayın, veya savaşa girdikten sonra savaş panelinde müttefiğinizin isminin yanında görünen "Çağır" tuşunu tıklayın.

Okuduğunuz için teşekkürler, eğlenceli bir Dünya Savaşı deneyimi dileğiyle.
Egemenlik Ulusundur.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluşu.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.