Gönderen Konu: HOI4 - Hava Kuvvetleri Rehberi  (Okunma sayısı 17306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MrTurk

HOI4 - Hava Kuvvetleri Rehberi
« : 09 Haziran 2016, 02:00:45 »
Ben ilk başlarda bu konuyu anlamamıştım.Anlamayan arkadaşların daha çok olduğunu farkederek bunu hazırladım.Umarım yararlı olur.
Not:Öğretici olsun diye hile kullandım,siz kullanmayın!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bölüm 1-Uçak türleri
Evet,ilk olarak sağ üstte uçak simgesine tıklayarak hava kuvvetlerinin sayfasını açıyoruz:
(aç/kapa)
Evet sol tarafta uçakların simgeleri var ve üstünde sayıları yazıyor.İlki yakın hava desteği,ikincisi avcı uçağı,üçüncüsü torpido,dördüncüsü ağır avcı,beşincisi taktik bombardıman,altıncısı stratejik bombardıman ve yedincisi ise nakliye uçağı.
Yakın hava desteği(Close air support),piyadelere etkin şekilde yardım eder.Düşmanın kara birliklerine,donanmasına ve limanlarına zarar verir.
Avcı Uçağı: Adı üstünde,düşman uçaklarını avlar ve hava üstünlüğü kurmaya çalışır.
Deniz Bombarıdman Uçağı(Torpido uçağı yazmışım Eren hariç uyaran yok :D): Düşman gemilerine torpido saldırıları düzenler
Ağır Avcı: Avcı uçağından 2 kat daha uzaklara operasyon yapabilir(2000 km uzağa).Saldırı,savunma ve hızı daha yüksektir fakat avcı uçağına göre bayağı bir hantaldır.
Taktik ve Stratejik Bombardıman:Taktik Bombardıman uçağı daha hızlı,daha çevik ama daha güçsüz bir bombardımandır.Yakın Hava Desteği uçakları ile aynı işi yapar.Stratejik Bombardıman ise çok hantaldır fakat müthiş şekilde bombalama yapar.
Nakliye uçağı: Paraşütçüleri taşır.Diğer rehberde anlattım.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bölüm 2-Bölgeler
(aç/kapa)
Gördüğünüz gibi uçaklar için bölgeler piyadelerin savaş alanından daha büyük.Uçaklarınızı savaş zamanı üslerinden çıkartıp,azsonra anlatacağım gibi bu bölgelere yollarsınız.
(aç/kapa)
Aşağıdaki resim gibi herzaman üsler ile bölgeler arası menzil yetmeyebilir.Bu durumlarda daha yakın üsleri kullanın.Fakat gene yetişmiyorsa menzili uzun uçakları kullanın.
(aç/kapa)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bölüm 3-Uçakların üretimi,Araştırma ve Filolar
(Air wings'i filo diye çevirdim umarım doğrudur)
Tabi ki hayalet uçaklara binmiyecek pilotlar.Öncelikle uçakları üretmemiz gerek.
(aç/kapa)
25 tane üretince bir uçak filosu yerleştirme hakkına sahip oluyoruz.(Uçak türüne göre sayı değişebilir)
(aç/kapa)
Uçak filosu yarata bildiğimiz zaman oyun yukarda "You can create new air wings"diye bizi uyarıyor.Oraya tıklayarak:
(aç/kapa)
Ve aşağıdaki gibi filomuz istanbul üssüne konuşlandırılıyor.En alttaki filo yani.
(aç/kapa)
Başka türden uçak da üretiyoruz...
(aç/kapa)
Avcı uçakların dan da 30 tane üretilmiş.İki türden uçağı da konuşlandırıyorum...
(aç/kapa)
Ve tabiki ,çeşitli türden uçakları üretebilmek için araştırma yapmak gerekiyor:
(aç/kapa)
Ve uçaklardan daha iyi verim almak için doktrin yapmalıyız:
(aç/kapa)
Ve Türk Hava Kuvvetleri!Yunanistan için yeterli uçağımız var:(en alttaki ikisi daha istanbula ulaşmadı yeni yarattım kafanız karışmasın)
(aç/kapa)
Bölüm 4-SAVAŞ!!

Yunanistana savaş açtım.Bir ülkeye savaş açınca oyun yukarıda sizi "Air wings with no mission!" yani "Filoların görevi yok!" diye uyarır.Bunu görür görmez atayın filoları.
İlk önce uçaklarınızın bulunduğu üsse/üslere tıklayın:
(aç/kapa)
Haritadan yollamak istediğiniz yere sol tıklayın.Mesela ben yunanistan bölgesiye yolluyacam.
(aç/kapa)
Sağ taraftan tüm uçakları seçin,veya nekadar isterseniz okadarını seçerek soldaki bölüme sağ tıklayın:
(aç/kapa)
Uçakların üssü,onları yolladığımız bölge olan Greece(yunanistan)'in içinde.Bu yüzden daha çok etki ederler.(Çok uzak bölgelere yollamadım hiç onuda siz keşfedin denemeyi unuttum)
Şimdi uçakları yollayacağımız yeri seçtik.Sıra hangi görevi vereceğimizde:
Avcı uçaklarının iki görevi var:Biri hava üstünlüğü,diğeri kendi uçaklarını düşman avcılardan savunma.
(aç/kapa)
(aç/kapa)
Böylece tüm avcı uçaklarını istediğiniz gibi görevlendirirsiniz.Şimdi sıra Yakın Hava Deseteği ve Taktiksel Bombardıman uçaklarına.Close Air Support(kara) seçeneği adı üstünde sizin birliklerinize fayda sağlar.Düşmanlar divisionlarına zarar verir.Naval Strike,düşman gemilerini hedef alır,Port Strike ise düşman limanlarına saldırarak düşmanı erzak ve ekonomi bakımından zayıflatır.
(aç/kapa)
(aç/kapa)
(aç/kapa)
Ve en son olarak Stratejik Bombardıman uçağının özelliği Stratejik Bombalama:
(aç/kapa)
Ve evet,havalardaki durumumuz altta gördüğünüz gibi yeşil.Üstünlüğümüz var o bölgede.Üzerine gelince detaylar gözüküyor.Ve aktif uçaklarımızın sayısı yazıyor.Ayrıca tespit edilen yonan uçaklarının da...
(aç/kapa)
Eksik veya yanlış gördüğünüz yerleri lütfen bildirin.Umarım beğenirsiniz!
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2016, 19:32:52 Gönderen: MrTurk »

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 6 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: HoI4-Hava Kuvvetleri
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2016, 03:26:32 »
Eline sağlık.

Çevrimdışı Wayfear

« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2016, 11:59:18 »
Eline , beline , diline sağlık .
Arkamda dost Fransız tümeni olmasındansa önümde Alman ordusu olmasını tercih ederim.

George S. Patton

Çevrimiçi kerem1249

« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2016, 12:34:43 »
Eline emeğine sağlık güzel bir anlatım olmuş.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Rapper

« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2016, 13:10:59 »
Eline sağlık oldukça güzel hazırlamışsın gerçekten.

Çevrimdışı MrTurk

« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2016, 13:13:56 »
Teşekkür ederim okuduğunuz için.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2016, 18:59:17 Gönderen: MrTurk »

Çevrimdışı Vİkingtog

• Bölüm Moderatörü
  • *
  • Hearts Of Iron III Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2016, 13:33:31 »
Eline emeğine sağlık güzel bir anlatım olmuş.
Görüşmek üzere

Çevrimdışı RuhAdam

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2016, 15:47:50 »
Eline sağlık. Akıcı olmuş.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle