Gönderen Konu: Güncel Bir Milletin Kaderini Tayin Etmek: İç Savaşın Pençesindeki Suriye [Modern Day 4]  (Okunma sayısı 9863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

Hepimiz takipteyiz. Moderatörler de güncel işaretlemişler.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı Heinz Guderian

 • Achtung,Panzer! | CKII
 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 1851
 • Beğenildi: 6 kere
 • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
  • Profili Görüntüle
Bende ediyorum.
 

Çevrimdışı Agnostik

 • Vive la Révolution
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 1302
 • Beğenildi: 42 kere
 • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
  • Profili Görüntüle
Ben de buradayım.

Çevrimdışı Alexander Kolchak

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
  • Profili Görüntüle
 

Çevrimdışı vakanüvis

 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 601
 • Beğenildi: 49 kere
 • Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü.
  • Profili Görüntüle
sen yaz biz hep burdayız :)
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero
 

Çevrimdışı HaylHitler


        8. Bölüm: Kalbinde Allah Korkusu Olan Kazanır

    24 Ocak 2017, Beyrut, Direniş ve Özgürlük Meydanı.
     "Kardeşlerim! Kardeşlerim! Boyun eğmeyin! Direnin! Allah büyüktür, kardeşlerim! Allah büyüktür ve merhametlidir! Merhametini bize gösterecektir, gazabını siyonistlere gösterecektir! Emperyalistlere gösterecektir!"
     Milyonlarca kişi, kendinden geçmişti. Yeminler ediliyordu, eller yumruk olmuş inip inip kalkıyordu. Yeşil ve sarı bayraklar güzel ve mamur Beyrut'un her köşesini sarmıştı. Müthiş bir ortam ve müthiş bir lider vardı o gün.
     "Direnişi tüm dünyaya yayacağız! Ve yemin olsun ki, siyonistleri yeryüzünden sileceğiz! Emperyalistlerin çocuklarımızın kanını içmesine izin vermeyeceğiz! Emperyalistlerin kadınlarımızı köle yapmasına izin vermeyeceğiz! Vatanı koruyacağız! Siyonizmin kirli müttefikleri, and olsun ki sizi yaşatmayacağız! Ali'nin takipçileri, Muhammed'in ümmeti, Allah'ın aslanları! Her yerde mazlumun, ezilenin yardımımıza ihtiyacı var. Kardeşlerim, bizi çağırıyorlar, bizi çağırıyorlar! İyi dinleyin, iyi dinleyin, şüphesiz kalbinde Allah korkusu olan kazanır!"
     Hizbullah genel sekreteri Hasan Nasrallah, sarı bezle alnındaki teri sildi, gözleri ateş ateşti. Kalbi nefretle çarpan milyonlarla aynı duyguları paylaşıyordu. Siyah sarığını düzeltti ve arkadan kendisine verilen keleşi havaya kaldırdı, bir daha havaya kaldırdı, dünya canlı yayındaydı ve olan bitenler birilerinin kalbine korku salmıştı şüphesiz. Halk Hizbullah için ve Muhammed'in sevgili damadı Hazreti Ali için sloganlar atıyordu çılgınca. Bu büyük buluşma şüphesiz Orta Doğu'daki tüm taraflara bir gözdağı olarak algılanmalıydı. Nasrallah ve Ali Hamaney'in dev posterleri gökyüzünü kapatmıştı, Suriye'de Esad yönetimi için çarpışırken Irak Şam İslam Devleti tarafından şehit edilen savaşçıların sıra sıra resimleri halk tarafından taşınıyordu, Kubbet-üs Sahra'nın maketleri elden ele dolaşıyordu, Kudüs'ün Müslümanlara ait olduğu haykırılıyordu. Suriye'de ve Irak'ta, Hamas'la kavgalı olsalar bile Gazze'de, Yemen'de, Türkiye'de olacaklarını açık açık ilan etmişlerdi.

(aç/kapa)

      24 Ocak 2017, Halep, ez-Zahra semti.
     Yıkılmış apartman bloklarından rejimin temizlediği bölgelere doğru havan atışları devam ediyor. Halep şehri tam bir ay önce teröristlerden tamamen temizlenmişti, ama şehir için tehlike hala devam ediyordu. İmarlı ve iç savaştan önce hızla gelişen Halep'in çevre semti, artık yarı yıkılmış binalardan ibaret.
     Havan atışlarının ardı arkası kesilmedi. Molozların kapattığı gri sokaklar, yan yatmış apartmanlar ve yanmış arabalardan geriye kalan metal parçalar. Rus uçaklarının kuzeybatı Halep'e yaptığı hava akınlarına misilleme olarak yeni bir taarruz başlatacağı tahmin ediliyordu ki o hamle günün akşam saatlerinde geldi. Topçu atışları rejimin kontrol mevzilerini paramparça etti, zırhlı araçlar avlanmaya başladı teker teker, Amerikan malı tanksavarlarla. Durumun kötüleşmeye başladığını gören teğmen saha telefonuyla Muhammed Bek'teki Halep valisiyle görüşmeye çalıştı. Bulunduğu bina topçu atışları dolayısıyla sallanıyor ve tavanından aşağı tozlar dökülüyordu. Binadaki piyadeler gece karanlığının etkisiyle hiçbir şey gözükmeyen karşı sokaklara ateş ediyor, mevzi alıyor ve yaralıları sakinleştirmeye çalışıyorlardı. Teğmenin girişimleri sonuçsuz kaldı. Yaklaşık 50 piyade sokağı tahliye etmeye başladılar. Ağır topçu ve havan ateşi altında molozları ve yıkıntıları geçerek Halep çevre yoluna ulaşmaya çalıştılar. Çevrelerine üşüşen halk da endişeli ve tepkiliydi. İslamcı örgüt militanları karadan cılız saldırılarla rejim mevzilerini geri çekilmeye zorladılar. Semtin ışıkları daha hazla hedef olmamak için kesildi. Havan mermilerinden biri sivil bir binaya isabet etmişti ki teğmen ve askerleri sokaktan çıkmayı başardılar. Bölgeye takviye kuvvet lazım olacaktı.

(aç/kapa)

     24 Ocak, 2017, Rastan şehri, güney Hama.
     Pilot Albay Kerem Zafiri şehre anlamsız bir bakış attıktan sonra ısı ayarlarını kontrol etti, kalbi hiçbir şey için atmıyordu. Hissizdi ve acımasızdı. Az sonra bırakacağı bombalar yüzünden birçok çocuk veya kadın ölebilirdi, insanların evleri yıkılabilirdi ama bu onun için hiçbir şey ifade etmiyordu. Olması gereken gibi. Kokpitin sağ üst köşesinde uğrunda ömrünü feda ettiği devlet başkanı Beşar Esad'ın fotoğrafı vardı. Gözleri dolar gibi oldu, kendini bırakacak kadar güçsüz biri değildi ancak. 56 yıllık hayatına birçok başarı sığdırmıştı. Milli istihbarat teşkilatı el Muhaberat'ta Hama Hareket Şubesi Müdürlüğü görevinde bulunmuştu. Şam'da ve İdlib'de muhalifleri bombalamıştı ve son görev yeri Hama olmuştu. Ordunun güney Hama cebine başlattığı büyük taarruz kapsamında hareket halinde bulunan 34 uçakla birlikte Rastan şehrini bombalamak için havalanmıştı.
     Oğlunu Palmira'da şehit veren Albay için hayat çok zor değildi artık, uğrunda yaşayacağı bir tek ülkesi kalmıştı. Merhamet göstermek gibi zayıf bir davranışı yapmaması gerektiğini çok iyi biliyordu. Yabancı işgalcilere karşı vatanını savunamazsa geriye neyi kalırdı ki? Düğmelere sertçe bastı. Onlarca varil bombası büyük şehri vurdu. Semtlerden yükselen dumanı gördü, keyfi yerine gelmişti. Onlarca teröristi öldürmüştü birkaç saniyede. Daha fazlasını yapmalıydı. MiG -23'üne keskin bir manevra yaptırdı. Uçaktaki son varil bombalarını bıraktı. Gürültülü patlama sesleri akabinde yanan semtleri ardında bırakarak Hama Havalimanı'na doğru yola koyuldu.
     Birkaç saat geçmişti ki, devlet radyosunda Hama cebinin büyük bölümünün alındığını, terörist militanların silahlarını bırakıp kaçtığı ya da ordu birliklerine teslim olduğu söyleniyordu. Rastan şehrinde ve diğer civar köylerde ise 100'den fazla sivilin öldüğünü Batı haber kanalları veriyordu.

(aç/kapa)

Çevrimdışı Furkan 65

Uzun zamandır olmayışın'ın hakkını vermişsin.
 tbrk*
Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
 

Çevrimdışı HaylHitler

Uzun zamandır olmayışın'ın hakkını vermişsin.
 tbrk*
Teşekkürler, bu hikaye çok uzun sürecek gibi. Özgürleştirilmeyi bekleyen onlarca şehir var. Allah, Suriye, ya Beşar!

Çevrimdışı vakanüvis

 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 601
 • Beğenildi: 49 kere
 • Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü.
  • Profili Görüntüle
Teşekkürler, bu hikaye çok uzun sürecek gibi. Özgürleştirilmeyi bekleyen onlarca şehir var. Allah, Suriye, ya Beşar!
evet bir keresinde bende esat denemesi yapmıştım,zor ve eğlenceli bir sefer olmuştu :)

bende bir aralar eski tecrübelerimi kullanarak bomba AAR yapacağım ama tam olarak karar veremiyorum. zamanı gelince görürsünüz.

(muhtemelen suriye olmayacak ama modern veya soğuk savaş dönemleri...)
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero
 

Çevrimdışı HaylHitler

Bu hikaye unutuldu mu ya  :(  Bu akşam çok güzel bir bölüm atacağım, hazır hevesim gelmişken yazıyorum yeni bölümü.

Çevrimdışı Noman Man

Biraz yavaş mı gidiyor sanki?
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..
 

Çevrimdışı vakanüvis

 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 601
 • Beğenildi: 49 kere
 • Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü.
  • Profili Görüntüle
Bu hikaye unutuldu mu ya  :(  Bu akşam çok güzel bir bölüm atacağım, hazır hevesim gelmişken yazıyorum yeni bölümü.
unutur muyuz! yeni bölümü at! yeni bölümü at!
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero
 

Çevrimdışı Furkan 65

Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
 

Çevrimdışı HaylHitler

       9. Bölüm: Şam Sokak Sokak Temizleniyor


       24 Ocak 2017, Jobar semti, Doğu Guta.     
     Başkanlık sarayının 15 kilometre ötesinde, Suriye Arap Ordusu ve Ceyşül İslam tekrar birbirini boğazlamaya başlamıştı. Savaş öncesinde fakir bir semt olan Jobar iç savaş başlayınca muhalif tarafı seçti, bu seçimin bedelini de yıllardır ödediler. Hemen yanlarındaki zengin ve orta halli semtler Esad yönetimini seçince bu fakir insanların oturduğu gecekondular, Suriye Arap Ordusu ve silahlı muhalifler arasında kanlı bir cephe hattı olmaktan kurtulamadı. Yıllardır kuşatma altında tutulan Doğu Guta'nın semtleri şuanda sık yıkıntılardan ve her dakika bombalanan düzlüklerden ibaret. 2013'ten beri ağır bombardımanlarla ve ablukayla boğuşan Doğu Guta'nın masum halkı, ayrıca bir pislikle daha yüzleşmek zorunda kaldı; cihatçı teröristler. Bu cihatçı radikal örgütler, savaşın başlarında semtleri bir bir ele geçirirken, "Esad'ın kalbine doğru ilerlerken", Alevi kadınları kafeslere kapatmışlar ve Guta'nın sokaklarında sergilemişlerdi. Ve semtlerin altına köstebek gibi tüneller ve mühimmat istiflemek için dev yeraltı mahzenleri inşa etmişlerdi. Guta halkı ise yıllardır Suriye Arap Ordusu'nun bölgeye yapacağı geniş kapsamlı taarruzun özlemini çekti. Sonunda Ordu'nun kurmay komutanları Şam'ın tamamıyla güvenlik altına alınması konusunda anlaştılar. 19 Ocak 2017 günü, Şam'ın merkezine her gün roketler yağdıran, binlerce Şam sakininin ölümüne sebep olmuş terörist yuvalarının imhasına başlandı.
     Guta yılların terörist gruplara vermiş olduğu fırsatla her taraftan müstahkem mevki gibi çevrilmişti. Tanklar semtlere giremesin diye 10 adam boyunda hendekler açmışlar, topçularını hava saldırılarından korumak için dev barınaklar inşa etmişler, ve üstelik yerel halkı zorla yerinden edip sık yerleşim bölgelerini el yapımı patlayıcılar, mayınlar ve tuzaklarla doldurmuşlardı. Doğu Guta harekatı 19 Ocak günü başladı. Ağır hava bombardımanına Rus uçakları da katıldılar. T-90'lar terörist mevzilerini vurmaya başladı. Arazi temizleme sistemleri Ordu birliklerine ilerleme imkanı sağlamak için EYP dolu bölgeleri bombalamaya başladı. İlk günün zaiyatı ağır oldu. Suriye Ordusu 70'ten fazla askerini bir gün içinde şehit verdi. Çok iyi savunulan sık yerleşim bölgeleri içinde ilerlemek zaten zordu. İkinci gün topyekün taarruzlarla yerleşimi sık olmayan tarım alanları ele geçirildi. Hendekler tankların bölgede saplanıp kalmasına yol açsa da Suriye Ordusu'nu durduramadılar. Nihayet 23 Ocak günü akşam saatlerinde Jobar, Harasta ve Zamalka semtlerindeki teröristler teslim oldular. Yıllardır alınamayan Guta bölgesi 5 günlük topyekün taarruzda temizlendi. Semtler tümüyle yıkılmış, caddeler moloz yığınlarıyla kapanmış haldeydi. Taarruzda Ordu birliklerimiz 653 şehit verdi. Binlerce asker de yaralanmıştı. Başkentin yanı başındaki çıbanın yok edilmesi ağır kayıplara bedel olsa da Ordu ilerleyişini devam ettirecekti. Başkentin çevresi temizlenmeli ve Beşar Esad'ın hayatı güven altına alınmalıydı. Güney Şam'daki IŞİD bölgesinin etrafına yığınak yapılmaya başlandı.

         2 Şubat 2017, Yarmuk semti, Güney Şam.
      Bir haftadır başkentin güneyi adeta bir cehennem olup çıkıvermişti. İslam Devleti militanları muhalifler gibi yumuşak başlı olmamışlar, Suriye Ordusu'nun tek metrekare ilerlemesine izin vermemişlerdi. Hem karadan hem havadan çok ağır bombardımanlar altında kalan Yarmuk, Hacerül Esved, Kadam semtleri taarruz dalgalarına karşı direnmeyi başarabilmişlerdi. Ancak sonları yakın. Tankların ve zırhlı araçların ilerleyemediği bu sık semtlerde Ordu 50'den fazla zırhlı aracını ATGM atışlarıyla ve mayınlarla kaybetti. Hizbullah'ın ve İranlı milislerin de dahil olduğu bu gırtlak gırtlağa çarpışmalar dünya medyasının dikkatini de çekmeye başlamıştı. Her apartmanda her daire ve hatta her oda için mücadelenin yaşandığı bu bölgede bölgeye yeni zırhlı tugayların ve Iraklı milis grupların varmasıyla savaşın lehi Suriye Ordusu'na dönmeye başladı. Ağır bombardımanlar eşliğinde ilerleyen piyade birlikleri Kadam mahallesini ve çevresindeki sanayi alanlarını düşürdüler. Dar bir alana sıkışan IŞİD, yaşadığı hezimete ağır bir misillemeyle karşılık verdi. Çarpışmalarda esir aldığı 41 Suriye Ordusu mensubunu Yarmuk semtinin ortasında yıkıntılar arasında ve hava bombardımanlarının devam ettiği bir esnada kafalarına tek mermi sıkarak infaz ettiler. Ve bu görüntüler tüm dünyaya yayıldı. Kan donduran bu vahşet görüntülerinde, IŞİD'in Şam Emiri konuşuyordu: "Nusayrileri ve onların eli kanlı destekçileri Rusları öldürmek, Allah'ın bize emrettiği farzdır. Yemin olsun ki direneceğiz, İslam yeni bir çağ başlatıyor, tüm dünyayı bu çağa ikna etmek için savaşacağız, biz Allah'ın sevgili kullarıyız."

(aç/kapa)

Çevrimdışı Furkan 65

Demek ki modu güncelledin.

Güzel bir bölüm olmuş biraz gaza geldim.
 :)
Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
 

Çevrimdışı Liquido

Hikaye'nin son durumu nedir ?
Bir millet, zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür.
 

Çevrimdışı The New Kaiser

Güzel Bölüm tbrk*
”Biz Milliyetçiliği Demirellerden,Türkeşlerden öğrenecek değiliz. Biz milliyetçiliği Ege’nin serin ve derin sularına, Afyon’un haşhaş tarlalarına ve Kıbrıs’ın Beşparmak Dağlarına yazdık..Değil ayakları onların hayalleri bile oralara ulaşamaz..”

                -Bülent Ecevit
 

Çevrimdışı HaylHitler

Hikaye'nin son durumu nedir ?
Devam ediyor, ilgi biraz daha fazla olsaydı daha hızlı devam ederdi.

Çevrimdışı vakanüvis

 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 601
 • Beğenildi: 49 kere
 • Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü.
  • Profili Görüntüle
Devam ediyor, ilgi biraz daha fazla olsaydı daha hızlı devam ederdi.
ben sessiz bir şekilde takip ediyorum , kesinlikle devam etmelisin.
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero
 

Çevrimdışı 25itroy25

 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 251
 • Beğenildi: 15 kere
 • "ahirette iman, dünyada mekan [ANAP Seçim Sloganı]
  • Profili Görüntüle
yeni bölüm ne zaman gelecek ?
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.