Gönderen Konu: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu  (Okunma sayısı 1450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle

1936'da ilk kez üretilen yerli uçak ND36

Bağımsızlık mücadelemizi ülkemizin tüm insanlarıyla kazandıktan sonra toparlanma süreci oldukça uzun sürmüştü. 1936 yılına gelindiğinde kendi uçağımızı üretebilecek kadar toparlanmayı başarmıştık. Patlayacak olan savaşın fitili çoktan ateşlenmiş, patlamasına saniyeler vardı. İşte bu kalan saniyeleri çok iyi değerlendirip, savaşın pastasından bize düşen dilimi almalıyız!

Anlayanlar İçin Bilgiler
(aç/kapa)

Seçilen Ülke
Türkiye

Partiler
Bağımsız - CHP - Mustafa Kemal Atatürk - %91
Demokratik - DP - Celal Bayar - %9
Komünist - TKP - Reşat Fuat Baraner - %0
Faşist - MP - Yusuf Hikmet Bayur - %0

Başlangıç Tarihi
1 Ocak 1936

Avrupa ve Asya Genel Politik Durum

« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2017, 22:19:59 Gönderen: King of Israel »

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Kızıl Yıldız - Bölüm 1
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2017, 20:11:48 »
Not: Komutanlar, generaller ve parti liderleri isimleri dışında geri kalan tüm isimler kurgudur, gerçeklikle hiçbir alakası yoktur.


Ülkenin dört bir yanında bulunan birliklerimizin başına Salih Omurtak geçmişti.

Salih Omurtak 1 Ocak 1936'da saatler henüz öğleyi geçmemişken ani bir emir vererek tüm birliklerin Ankara'da toplanmasını istedi. Bu emir üzerine tüm birlikler derhal hazırlanıp Ankara'ya yola çıkmıştı.


Bu sırada Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile ülkemizde destek ekipmanlar ve motorlu araçlar araştırmaya başlanmış, ülke dışından işini iyi bilen eğitimciler getirilerek belli başlı komutanlara Denizcilik eğitimi verilmeye başlanmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk ülkenin endüstriyel durumu ile ilgili rapor istemiş, istediği rapor yine bugün eline ulaşmıştı. Raporun en altında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ali Özkol, Ekonomi Bakanı Hikmet Yurtsever ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sabri Alışık'ın imzası vardı. Rapor aynen şu şekildeydi;


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan ülkemizi kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk Paşa'ya

Ülkemiz zor zamanlardan geçmiştir, fakat emin olun ülkemizin iç kaynakları bizi geleceğe götürecektir.

Ülkemizde;

2'si Ankara 2'si İstanbul'da bulunmak üzere 4 askeri fabrika,
2'si Ankara, 2'si Adana, 1'i İstanbul, 1'i Bursa, 1'i İzmir, 1'i Afyon, 1'i Antalya, 1'i Sivas'ta bulunmak üzere 10 sivil fabrika
1'i İstanbul'da bulunmak üzere 1 tersane bulunmaktadır.

İstanbul'da 20 ton olmak üzere toplam 20 ton çelik bulunmaktadır.
İzmir'de 96 ton, İstanbul'da 84 ton, Bursa'da 54 ton, Antalya'da 46 ton, Afyon'da 32 ton, İzmit'te 26 ton ve Ankara'da 16 ton olmak üzere toplam  354 ton krom bulunmaktadır.
Ülkemizde petrol, tunç ve alüminyum üretimi yoktur.

Ülkemizin altyapısı ortalamanın altı düzeydedir.

Saygılarımızla

Ali Özkol               Hikmet Yurtsever               Sabri AlışıkMustafa Kemal Atatürk raporu okuduktan ve gerek gördüğü insanlara danıştıktan sonra 4 Ocak 1936'da ülkede 5 yeni sivil fabrika, 2 askeri fabrika ve bir adet tersane inşa etmeye karar verdiğini ilgili bakanlıklara duyurduktan sonra inşaat emrini verir.

Paşa'nın verdiği emirlere göre 5 sivil fabrikanın 3'ü İzmir'e inşa edilecek, geri kalan ise Sivas ve Erzurum'a inşa edilecek, 2 askeri fabrikanın 2'si de Adana'ya inşa edilecekti. Tersane ise Mersin'e inşa edilecekti.


Sivil Fabrikalar

Askeri Fabrikalar

Tersane

İnşaat emirlerinden tam bir hafta sonra, 11 Ocak 1936'da, Milli Savunma Bakanı Ahmet Dörtkol ihtiyaç olunan piyade ekipmanlarının üretilmesinin emrini verdi.

Üretilen ekipman ise M38 Kırıkkale tüfeği ve el bombasıydı. Depolarımızda 2000 adet bulunmasına rağmen hala 12172 ekipman eksiğimiz vardı. Bunun için halihazırda bulunan 4 askeri fabrika aynı anda çalışmaya başladı. Günlük 18 ekipman üretimi vardı, fakat her geçen gün emekçi işçilerimiz üretime alıştıkça daha da artacaktı.


Denizcilik Bakanı Eşref Tok ise konvoy üretimi emrini vermişti. Halihazırda 20 konvoyumuz olsa da konvoylar geleceğimiz için oldukça önemli bir yere sahipti. Çıkarma yapmak için, ticaret için, ulaşım için konvoylar kullanılmaktadır.


Fakat, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sabri Alışık Denizcilik Bakanı Eşref Tok'a yazdığı notta petrol üretiminin eksik olduğunu belirtip üretimin petrol bulunana kadar duracağını bildirmişti. Eşref Tok aynı şekilde Ekonomi Bakanı Hikmet Yurtsever'e bir telgraf çekerek en kısa zamanda petrol ithal edilmesi gerektiğini bildirmişti.

Hikmet Yurtsever, SSCB Dış İşleri Bakanı Sergey Manikovich'e bir mektup yazarak Türkiye Cumhuriyeti'nin petrol ihtiyacı bulunduğunu en mümkün olan en kısa zamanda bir anlaşma imzalayarak SSCB ve Türkiye arasında petrol ithalatına başlanması gerektiğini bildirdi. Kabul edildi ve 15 Ocak 1936 sabaha karşı 4'te gizli bir anlaşma yapıldı.

İç İşleri Bakanı Mehmet Kolay ulusal odağın ne olacağı konusunda danışmanları ile tartışırken danışmanlarının birinden mantıklı bir öneri geldi. Komşu ülkeler ile ilişkimizi geliştirmek adına politikaya odaklanmalıydık. Mehmet Kolay bu öneriyi kabul ederek gerekli çalışmalara başladı. Bu odak tamamlandığında  bize yeterince politik güç kazandıracaktı.
Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Kızıl Yıldız - Bölüm 2
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2017, 20:45:28 »
Arkadaşlar yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Her türlü öneri, fikir ve eleştiriye açığım.


1 Şubat 1936'da tüm ordularımız Ankara'da toplanmıştı. Yine Salih Omurtak'ın emriyle sıkı bir eğitim programına başlayarak gerekli yerlere dağıtımları sağlandı. Ordumuz 3 Süvari Tümeni, 3 Dağ Tümeni ve 21 Piyade Tümeni ile toplam 27 Tümenden oluşuyordu. Bu da yaklaşık olarak 27.000 aktif askeri personel demekti. İstihbaratçılarımızdan aldığımız bilgilere göre bu sayı Nazi Almanyası'nda yaklaşık 21-47 bin arası, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde 69-125 bin arası, İngiltere'de 23-35 bin arası, Japonya'da 41-75 bin arası ve İtalya'da ise 27-60 bin arasıydı.


Dışişleri Bakanı Osman Özgür'ün Mustafa Kemal'e çektiği bir telgraf'ta Sovyetler Birliği ile yaptığımız gizli antlaşmanın etkilerinin güzel olması amacıyla Sovyetler Birliği'ne bir diplomat göndererek ilişkilerimizin geliştirilmesini önerdi. Bunun sonucunda 3 Şubat 1936 sabah 8'de bir diplomatımız Ankara'dan Moskova'ya yola çıktı. Diplomatımız sayesinde Sovyetler Birliği ile -10 olan ilişkilerimiz her gün 3 puan artacaktı.


Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Ziya Terk bir rapor yazarak kaç adet uçağımızın olduğunu Mustafa Kemal'e bildirdi. Ziya Terk'in verdiği rapora göre 45 Avcı Uçağı ve 16 Bombardıman Uçağı'mız bulunmaktaydı. Mustafa Kemal bu uçakların Irak sınırımızda devriye gezmesini istediğini belirtti. Bu sebeple uçaklar 4 Şubat 1936'da Malatya Hava Üssü'ne yerleşmek üzere yola çıktı.


Aynı günün ilerleyen saatlerinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı İsmet Öz'de bir rapor yazarak ülkemizin Deniz Güçleri ile ilgili bilgi verdi. Rapora göre İzmir'de demir atmış 2 adet 1. Seviye Muhrip, 4 adet 2. seviye Muhrip, 4 adet Hafif Kruvazör ve 1 adet Savaş Kruvazör'ü olmak üzere toplam 9 gemiden oluşan bir filomuz bulunmaktaydı. Bunun yanısıra Samsun'da demir atmış 5 gemiden oluşan bir denizaltı filomuz bulunmaktaydı. İsmet Öz'ün emriyle İzmir'deki filomuza Amiral Şükrü Okan, Samsun'daki filomuza ise Hasan Yılmaz atanmıştı.

 

Daha sonra İsmet Öz iki filonun da Karadeniz ve Akdeniz'de devriye gezmesini emretti.


Bu arada 4 Şubat 1936'da aldığımız bilgilere göre Almanya Rhineland'a tekrar asker yerleştirmeye başlamıştı.


(aç/kapa)

Tedirgin gözlerle durumu izlerken bizim de aynı durumdan muzdarip olduğumuz bilinen bir gerçekti. Lozan Antlaşması sebebiyle İstanbul ve çevresi askersiz bölge olarak ilan edilmişti. Çanakkale ve İstanbul boğazlarından İngiltere'nin istemediği hiçbir gemi ya da filo geçemezdi. Bu duruma en yakın zamanda tepkimizi koymalıydık.


21 Şubat 1936 saat öğleden sonra 3'te tüm birliklerimiz dağıtımı tamamlamış gereken yerlerini almıştı.


Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak yazdığı bir telgrafla tüm birliklerin piyade tümenine dönüştürülme emrini vermişti. Bu bize 86 bin olan insan gücümüzün 15 binini kullandıracak aynı zamanda da 12 bin 105 adet piyade ekipmanı gerektirecekti. Henüz yeteri kadar piyade ekipmanımız olmadığı için emekçi işçilerimiz ürettikçe askerlerimize dağıtılacaktı.17 Mart 1936'da ulusal odağımızı tamamlamıştık. Sırada İstanbul ve çevresinin tamamen kontrolümüze verilmesi vardı. Bu odağımızı da tamamladığımız zaman Avrupa'yı tehdit etmeye başlayacaktık.


(aç/kapa)Devamı yakında!
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2017, 14:52:09 Gönderen: King of Israel »

Çevrimdışı napolyon94

 • Yarışma Kazanan
 • *
 • İleti: 308
 • Çoktan üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bölüm 2
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2017, 21:56:59 »
Neden ayri konu actin ki?

Çevrimdışı kerem1249

 • Community Manager
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 2371
 • Bir gün sözlerim bilimle çelişirse bilimi seçin.
  • Profili Görüntüle
  • Wizard101 Türkiye
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2017, 22:02:32 »
Konular birleştirildi bir hikaye için iki ayrı konu açmayalım buna dikkat edelim. Teşekkürler.
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bölüm 2
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2017, 22:04:34 »
Neden ayri konu actin ki?

Neden ayri konu actin ki?

Dostlar kusura bakmayın bir daha dikkat edeceğim.  ^-^

Çevrimdışı mosta13

 • Führer und Reichskanzler
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 1141
 • Sen kalk forum için o kadar çalış...
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2017, 23:02:15 »
Farklı bir anlatış tarzı.Bundan ötürü tebrik ederim.Yazıları da büyütmelisin.Video da ekleyebilirsin gaza getirmesi açısından.

Çevrimdışı serdengecti1

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 245
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2017, 23:06:12 »
"Montrö Boğazlar Sözleşmesi sebebiyle İstanbul ve çevresi askersiz bölge olarak ilan edilmişti"yazmışsın.Hatanı düzeltmek amaçlı söylüyorum.Askersiz bölge olmasının sebebi Lozan Antlaşmasıdır.Lakin bu yasaklamayı ortadan kaldıran anlaşmanın adı Montrö Sözleşmesidir.
Saygılarımla

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2017, 23:09:49 »
Farklı bir anlatış tarzı.Bundan ötürü tebrik ederim.Yazıları da büyütmelisin.Video da ekleyebilirsin gaza getirmesi açısından.

Tabii ki hocam teşekkür ediyorum öneriler için :)

"Montrö Boğazlar Sözleşmesi sebebiyle İstanbul ve çevresi askersiz bölge olarak ilan edilmişti"yazmışsın.Hatanı düzeltmek amaçlı söylüyorum.Askersiz bölge olmasının sebebi Lozan Antlaşmasıdır.Lakin bu yasaklamayı ortadan kaldıran anlaşmanın adı Montrö Sözleşmesidir.
Saygılarımla

Teşekkürler 1 saate düzelteceğim:)

Çevrimdışı Kirpi

 • Müsellem
 • *
 • İleti: 73
 • AS
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2017, 23:10:41 »
Hikaye güzel klavyene sağlık . Forumdaki takma adın çok hoşuma gitti.  &)

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2017, 23:11:48 »
Hikaye güzel klavyene sağlık . Forumdaki takma adın çok hoşuma gitti.  &)

Çok teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Noman Man

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 807
 • Etnik döküntülere geçit yok !
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #11 : 09 Temmuz 2017, 23:23:40 »
Modu anlamak için güzel bir hikaye olur umarım.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #12 : 09 Temmuz 2017, 23:30:07 »
Modu anlamak için güzel bir hikaye olur umarım.

Teşekkür ediyorum :)

Çevrimdışı HaylHitler

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 459
 • Suriye Arap Cumhuriyeti - Beşar Esad
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2017, 00:24:18 »
Güzel hikaye takip  :popcorn:

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #14 : 10 Temmuz 2017, 00:25:18 »
Güzel hikaye takip  :popcorn:

Teşekkür ederim :)
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2017, 00:34:32 Gönderen: King of Israel »

Çevrimdışı napolyon94

 • Yarışma Kazanan
 • *
 • İleti: 308
 • Çoktan üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #15 : 10 Temmuz 2017, 23:56:56 »
Bence guzel gidiyor. Resimler akillica kirpilmis. Anlatimda farkli.

Kotu olaraksa simdilik diyebilecegim tek sey , Salih Komutan in derdi ne ki tum orduyu baskente topluyor? :popcorn:

Çevrimdışı King of Israel

 • Azab
 • *
 • İleti: 9
 • Tzion v'Yerushalayim.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #16 : 10 Temmuz 2017, 23:59:22 »
Bence guzel gidiyor. Resimler akillica kirpilmis. Anlatimda farkli.

Kotu olaraksa simdilik diyebilecegim tek sey , Salih Komutan in derdi ne ki tum orduyu baskente topluyor? :popcorn:

Teşekkür ederim hocam :)

Salih Komutan'ın derdi askerleri gaza getirmek, orduların temasını değiştirmek vs. :D

Çevrimdışı kerem1249

 • Community Manager
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 2371
 • Bir gün sözlerim bilimle çelişirse bilimi seçin.
  • Profili Görüntüle
  • Wizard101 Türkiye
Ynt: Kızıl Yıldız - Bir Hearts of Iron IV Türkiye Senaryosu
« Yanıtla #17 : 11 Temmuz 2017, 00:36:07 »
Salih komutan yönetime el koymasın dikkat et :D
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~