Gönderen Konu: Günlük HOI4 Geliştirici Günlüğü - Mayın ve Mayın Temizleme  (Okunma sayısı 552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rapper

• Redwood Original         Men of Mayhem
  • Onursal Üye
  • Albay
  • *
  • Beğenildi: 17 kere
  • Redwood Original
    • Profili Görüntüle
Başka bir şanlı Çarşamba'ya(günlük dün yayınlandı) hoş geldiniz! Bugün mayınlar ve mayın temizleme hakkında konuşacağız. Tarihsel olarak WW2 sırasında yüz binlerce mayın atıldı ve Man the Guns ile Hearts of Iron'da bunu yapabilirsiniz.

Bir oyun perspektifinde mayınlar çok ilginç şeyler yapabilir. Oyunun deniz katmanı ile daha fazla etkileşime giriyorlar, daha küçük deniz kuvvetlerinin büyükler ile savaşır iken onları yıpratmasına aracı oluyor hem de büyük deniz kuvvetleri için düşmanın nereden gelebileceğini sınırlıyorlar.

PDXCON'taki sunumumdan hatırlayacağınız gibi, Man the Gus'a bir gemi tasarımcısı eklemekten bahsettim. Göstermek için hazır değil ancak mayın döşeme ve temizleme için gemilerinizi geliştireceğinşz veya yeniden tasarlayacağınız bir şey olduğunu bilmenizi isterim. Mayın gemisi ve mayın tarama gemisi aslında yeni gemi sınıfları değiller. Ekran görüntüsünde gördüğünüz  Destroyer sınıfı gemiler hem mayın döşeyebilir hem de mayın temizleyebilir. Gemi tasarımcıyla ilgili detayları ancak tamamlandığında gelecekteki günlüklerde paylaşacağız, umarım bazı şeyleri açıklamaya yardımcı olmuştur.

Mayınların döşenmesi için monte edilmiş gemilere ve teknolojiye ihtiyacınız var. Destroyerler ve hafif kruvazörlerle ve ilerleyen teknolojilerle bilikte denizaltılar yapabilirler (Almanya ile oynarken bunlarla birlikte İngiltere'ye soğuk terler döktürebilirsiniz). Mayınlar daha sonraki teknolojiler ile birlikte havadan da döşenebilir. Bunların ikisi de donanma ve uçaklar için yeni görevlerin kilidini açar.

Mayınlar teknolojiyle birlikte çok daha iyi yapılabilir. Onları açmak için Contact Mine (müsademeli mayın yani çarptığında patlayan mayın) ile başlıyorsunuz. Daha sonra onların yıkıcı gücü Manyetik ve Akustik geliştirmelerini yaparsınız ve son olarak da Basınç mayınları ile birlikte teknolojide son noktaya varırsınız. Altta (yukarıdaki resimde alt kısım) ayrıca denizaltı mayınlarının döşenmesi için iki teknoloji görüyorsunuz. Birincisi sadece temel yeteneğidir, ikincisi ise mayınların torpido tüpleri vasıtasıyla yerleştirilmesine izin vererek verimliliği artırır, bu sayede artık size özel mayın döşeme denizaltılarını tasarlamanıza gerek kalmaz.

Mayın tarlasından kurtulmak için ise mayın tarayabilen gemilere ihtiyacınız var. Mayınları süpürmek için gemi görevlerinin kilidini açar ve yavaşça temizlemeye başlar gemileriniz. Mayın temizleyiciler, filonuzun ilerisine katılarak filonun ilerleyeceği alandaki mayınların vereceği hasarı düşürür bu sebeple fionuza eklemekte fayda var.

Manyetik mayınlardan sonra araştırılabilen pasif bir “degaussing” teknolojisi de var. Bu, WW2 sırasında gemilerin manyetik imzasını zaltıyor ve böylece manyetik mayınlara karşı bonus veriyor.

Mayınları havadan temizlemek de mümkündür ancak bu oyunun geç dönemlerinde olabilir ve pahalı bir teknolojidir ve bombardıman uçakları için yeni bir hava görevinin kilidini açar. Bu sığ sularda yapılan bir şeydi daha önce Hollanda kraliyet ailesini Britanya'ya tahliye etmek için başarılı bir şekilde uygulanmıştı.

Mayınlar tam olarak ne yapar? Bir şeyleri havaya uçururlar! Patlayıcı sonuçları kaza raporları olarak haritada gösteriliyor ve ayrıntılara görmek istiyorsanız eğer Deniz Kayıpları istatistik arayüzünün altında yeni bir sekme var. Gemiler bir bölge boyunca ilerledikçe veya hareket ettikleri için mayınlara çarpma riskini taşıyacaklardır. Bu hem küçük hasarlara hem de doğrudan batmalara yol açabilir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu alanın mayınlardan arındırıldığından emin olmaktır ancak yukarıda belirtildiği gibi gemilerinizin mayın temizleme gemileri seyahat etmesini sağlamak filonuz için daha güvenli olacaktır.

Her şey bu kadar değil tabi ki, mayınların pasif etkileri de var.

Deniz üstünlüğü - Bir bölgedeki mayınlara sahip olmak, donanmanın etkilerini artırmaya yardımcı olur (ne de olsa mayın sahalarının nerede olduğunu daha iyi bilerek konsantre olabilir). Deniz bölgeleri alanı içine eklediğimiz yeni alanda bunları görebilirsiniz:

Bunun dışında ve mayın döşeyen gemiler, düşman gemilerini yavaşlatırlar (çünkü daha dikkatli olmaları gerekir) ve kıyı bölgelerine istila cezasını artırırlar. Yani mayınlar hem saldırgan hem de savunma olarak kullanılabilir.

Mayınlar sadece savaş halindeyken atılabilir ve ülke tamamen barış içinde olduğunda zamanla ortadan kalkmaya başlarlar. Bir bölgede ne kadar mayın olduğunu her zaman bilirsiniz, bu yüzden onlarla nasıl başa çıkacağınızı ve bunları nasıl hesaba kattığınızı bilirsiniz. Bu, yeni donanma erişim kontrolleri ile gemilerinize ve konvoylara amayın alanlarından kaçınmanızı söyleyebileceğiniz anlamına gelir ancak bu avlanmanız gereken düşmanlarınız için çok daha fazla tahmin edilebilir. Şifreleme ve şifre çözme ile birlikte mayınlara karşı bonus alacaksınız sonuçta nerede olabileceğine dair bir fikriniz olacak bu da size savunma bonusu sağlayacak.

Gelecek hafta Man the Guns’dan bahsetmeye devam edeceğiz, görüşmek üzere!
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2018, 21:28:08 Gönderen: Furkan 65 »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Fernweh, Dutchy, Revanchism

Çevrimdışı Dutchy

Mayınların oyuna farklı bir yön katacağını düşünmekteyim. Hele ki İngiltere için önem arz etmekteler.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2018, 13:40:16 Gönderen: Dutchy »

Çevrimdışı Noman Man

Savaş halinde atılabilir olması kötü olmuş ama özellikler güzel umarım bunun gibi geliştirmeler olur.Çeviri için teşekkürler.  tbrk*
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2018, 15:02:54 Gönderen: Noman Man »
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı 25itroy25

Oyun artık daha gerçekçi tbrk*
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.

Çevrimdışı gktug7

Artık ingiltereyi n*ah alırız kolay kolay

Çevrimdışı Rapper

• Redwood Original         Men of Mayhem
  • Onursal Üye
  • Albay
  • *
  • Beğenildi: 17 kere
  • Redwood Original
    • Profili Görüntüle
Artık ingiltereyi n*ah alırız kolay kolay
İngiltereyi bir deniz istilası ile almak gereksiz bir uğraş oldu benim için her zaman ben her zaman paraşütcüleri kullanırım  ve kolaylıkla düşürürüm ingiltereyi.

Çevrimdışı Armagedon

Bir Şeyi Eklemeyi Unutmuşsun SOĞUK ESPİRİ UYARISI
(aç/kapa)

Çevrimdışı battle4royal

Umarım kara mayınları da eklenir. Çok güzel bir günlük.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: batu.karasu1123

Çevrimdışı gktug7

İngiltereyi bir deniz istilası ile almak gereksiz bir uğraş oldu benim için her zaman ben her zaman paraşütcüleri kullanırım  ve kolaylıkla düşürürüm ingiltereyi.
Bende paraşüt kullanyorum ama liman aldığımda nasıl asker gönderexez dua ede ede ölüme yollarız valla askerleri

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: batu.karasu1123, Revanchism

Çevrimdışı 25itroy25

yeni gelen amerikan reworkunu biri çevirmeyecekse ben baslıyorum

Çevrimdışı TheAnime

yeni gelen amerikan reworkunu biri çevirmeyecekse ben baslıyorum
Ben çevirmeye başlamıştım.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 18:20:56 Gönderen: TheAnime »

Çevrimdışı 25itroy25

Ben çevirmeye başlamıştım.
devam et ozaman sen çevirebilirsin @TheAnime
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 18:23:22 Gönderen: 25itroy25 »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.