Gönderen Konu: Günlük Hearts of Iron IV Geliştirici Günlükleri 13 - Askere Alım ve Eğitim  (Okunma sayısı 2973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
((Ich bin wieder da!))
Herkese selamlar, yepyeni bir günlüğün zamanı gelmiş de geçiyor! Bu sefer PdxCon Buluşması'na gelenlere gösterdiğimiz bazı şeyleri biraz daha ayrıntılı olarak sizlere anlatacağım.

HOI4'ü tasarlarken kendimize koyduğumuz önemli hedeflerden birisi, savaş öncesi üretime biraz daha fazla odaklanmak ve bir yandan da ordunuzu geliştiriyor ve büyütüyormuş hissini sizlere yaşatmaktı. Önceden ordunuz için araç-gereç depolamanın ve üretim hatlarınızı daha da etkili hale getirmenin önemi hakkında sizlerle konuşmuştuk. Ayrıca ordunuzdaki birliklerin yapısını değiştirmek amacıyla nasıl askeri tecrübe kazanacağınız ve bu tecrübeyi nasıl harcayacağınız konusunu da sizlerle konuşmuştuk. Peki bu durumda orduyla ilgili konulardan geriye ne kaldı? Tümenlerin yumuşak kısımlarını oluşturan ve asıl savaşma işini yapan askerler! Bu askerleri de daha fazla etkileyebilmenizi ve bu etkilerin daha görünür olmasını istedik ve bu yönde çalışmalar yaptık.

Askere Alım ve İnsangücü

HOI4'te insangücü önemli ölçüde değişmiş olacak. Artık askere alım yasalarınız sadece insangücünün aylık dolum hızını değil, nüfusunuzun tamamının yüzde kaçını askere alabileceğinizi de etkileyecek. Askere alım yasalarının yararlarının yanında zararları da olacak, örneğin daha çok kişiyi askere aldıkça sanayinizin verimliliği de düşmeye başlayacak ve askere çok da uygun olmayan kişileri askere aldıkça bu yeni askerlerin kalitesi de düşmüş olacak ve birliklerinizi başka birliklerle aynı eğitim seviyesine getirebilmek için daha çok eğitimden geçirmeniz gerekecek. Bu sistemi oyuna eklediğimiz zamanki düşüncemiz, HOI3'teki gibi daha çok insangücünün her zaman daha iyi olmasını engellemekti.

Haritadışı Eğitim
HOI4'te karşımıza "Ordu Planlayıcı" adında yeni bir ekran çıkıyor. Burada hem elinizdeki tümen şemalarını hem de savaşa yollayacağınız tümenleri görebilir ve bunları çeşitli şekillerde etkileyebilirsiniz. Ayrıca yeni tümenleri de buradan üretebilirsiniz. İstediğiniz sayıda tümeni buradan eğitime sokabilirsiniz, sanayide yeni donanım üretildikçe bu donanımlar askerlerinize verilecektir. Az bile olsa eline donanım geçen tümenlerdeki askerler eğitime girerler ama bu eğitimin askerleri ne kadar geliştirebileceği ellerindeki donanıma bağlıdır. Sonuçta tek bir Panzer II Tankını 10.000 kişiyi eğitmek için kullanırsanız, hiçbirinin doğru düzgün eğitilmemesi normaldir. Bu yüzden ilkel tankları oyunun başında üretmek çok da kötü bir fikir olmayabilir, sonuçta bu tankları eğitimde kullanabilirsiniz.

Gereken eleman ve donanımının %10'una sahip her tümeni haritada konuşlandırabilirsiniz, ama en azından barış zamanlarında ihtiyaçları olan donanımın tamamı ellerine geçene ve askerler mümkün olduğunca eğitilene kadar beklemek daha iyidir.

Eğitim demişken, askerlerin deneyimini de 5 seviyeye ayırdık; acemiler, eğitimliler, muvazzaflar, savaş görmüşler ve son olarak da kıdemliler. Haritadışı eğitim askerlerinizi en fazla eğitimli seviyesine kadar getirebilir ve kışlalardaki vb. eğitimi temsil eder. Askerlerinizin daha fazla deneyim kazanmaları için onları haritada konuşlandırmanız gerekir.

Haritada Eğitim
Ayrıca haritada konuşlandırmış olduğunuz askeri birlikleri de eğitebilirsiniz. Bu eğitim aşaması büyük ölçekli askeri eğitimleri ve savaş oyunlarını temsil eder. Haritada eğitime sokulan askerler muvazzaf derecesine kadar deneyim kazanabilirler. Savaş görmüş ya da kıdemli seviyesine ulaşmaları içinse gerçekten savaşa girmeleri gerekir. Ancak askerlerinizi biraz daha eğitmek istiyorsanız bunun size vereceği zararları da göz önünde bulundurmalısınız. Haritada yapılan eğitim her gün kırılan ve bozulan aletleri temsilen bir miktar donanıma ihtiyaç duyar. Bu yüzden önemli bir taarruz harekatı için donanım biriktirmeye çalışıyorsanız ordunuzu eğitmek istemeyebilirsiniz. Bu eğitimlerin bir yan etkisi ise size (6. Günlükte konuştuğumuz) ordu tecrübesi kazandırmalarıdır, ki bu tecrübe de tümen şablonlarını değiştirmek için gereklidir. Örneğin Almanya olarak hafif tank birliklerinin yanında orta dereceli tank birlikleri de kullanmak istiyorsanız tümen şablonlarınıza bu orta dereceli tankları eklemek için ordu tecrübesine ihtiyaç duyacağınızdan askerlerinizi eğitime sokmak isteyebilirsiniz. Bu özellik aynı zamanda ABD gibi ülkelere de ordularını savaşa sokmadan yeniden düzenleme olanağı tanır.

Şınav çekmek sizi güçlendirir!

Savaşta
Savaşırken askerleriniz eğitimde olduğu gibi ama eğitimde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde tecrübe kazanmaya devam edecektir ama aynı zamanda zaiyat da vereceklerdir. Oyun, her tümendeki askerlerin kaç tanesinin deneyimli askerler olduğunu ayrı ayrı takip eder ve savaşta sıra zaiyat vermeye gelince bu askerlerden tecrübesiz olanların ölme ihtimali daha fazladır. Bu, gerçekçi olmanın yanı sıra ordunuzun deneyim düzeyini yüksek tutmanıza da yardımcı olacaktır.

Herkese hayırlı haftasonları ve gelecek ay yeni bir günlükte görüşmek üzere!

((Ç.N. Çevirmeye çevirmeye paslanmışım yahu, hatamız olduysa affola.[Ki olmuştur.]))
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2018, 14:56:28 Gönderen: Furkan 65 »

Çevrimdışı podtavsan

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • BOL ŞANS
    • Profili Görüntüle
süper ayrıntı istediğim özelliklerden biri.

Çevrimdışı Reichstag

Askerlerin morali arttırmak için ordu gazinosu falanda açsak tam olur  :P

Çevrimdışı Ecdad Computer

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
Bana HoI3'den zor ve Karmaşık gibi geldi.

(aç/kapa)
Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

Çevrimdışı ßozkurt

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tanrı Türk'ü Korusun !
    • Profili Görüntüle
Çok güzel olmuş istediğim özelliklerden bir tanesi.Zor olur güzel olur.
TÜRK'ÜN ATASI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR !

Çevrimdışı ALERHATE

Şöyle 1 saatlik bir oynanış videosu olsa güzel olur.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı FatihTr

Ceviri için tesekkurler.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.