Gönderen Konu: Günlük HOI IV 1.6 #2 Yakıt - 27 HAZIRAN 2018  (Okunma sayısı 443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pistoltr

HOI IV 1.6 #2 Yakıt - 27 HAZIRAN 2018
« : 21 Temmuz 2018, 19:00:48 »
Aradan bir süre geçse de yakıt konusu önemli bir güncelleme olacağı için yapımcı günlüğünü dikkate değer yerleri için ufak çeviri özetleri halinde hazırladım.

Deniz savaşları konseptli Man the Guns, bedava içerik olan 1.6 'Ironclad' güncellemesi ile birlikte sunulmak üzere üzerinde çalışılıyor. Henüz çıkış tarihini yayınlamayacaklar.

Yakıtlar normalde HOI4'te taşıtların üretiminde kullanılıyordu. Bunun iki sebebi; yeni oyuncuların bu sayede oyuna kolay aşina olması ve HOI3'teki yakıt stoklamadaki problemlerin önüne geçilmesi idi. Mevcut sistem çoğu yerde gayet güzel işlese de özellikle deniz savaşlarında yakıt için en ufak endişe duyulmaması pek doğru gelmemeye başlamış, mesela Japonların tarihte savaş planlarını bunu hesaplayarak yapmış olduğu gibi. Önce bu alanda bir yenilik yapmadan deniz konusunda bir güncelleme yapmak pek doğru değilmiş tabi.

Bu güncellemeden sonra motorlu taşıt bulunduran tümenler yakıt tüketecek. Özellikle savaşırken, hareket halindeyken ya da stratejik konumlandırma yaparken daha da fazla yakıt harcayacaklar. Tümenler kendileriyle birlikte az miktarda yakıt taşıyabilecek (erzak sistemi de aynı şekilde işliyor), yani yakıt gönderimi kesilirse tümenin mevcut yakıtının tükenmesi için az bir vaktiniz kalacak. Kötü düzeyde erzağı olan tümenler yakıtlarını daha geç dolduracak. (yani hızlı saldıramayacak veya hareket edemeyeceksiniz) ve tamamen kara bağlantınız kesildiyse yakıtı hiç dolduramayacaksınız. Yakıtsız olan bölüklerin özellikleri de hızlarıyla beraber düşecek.

Uçaklar türüne ve görevlerine göre yakıt tüketecek. (stratejik bombardıman uçakları yakıtı yiyip bitirmeyi sever) Interception (önleme) görevinde olan uçaklar daha az yakıt kullanacak (sadece düşman uçak gördüklerinde çıktıkları için.) Transport uçakları ise paket içine alınmış birliklerinize yakıt ilave edebilecek.

Birçok büyük gemiyi (capital ship) aktif görevde bulundurmaya dikkat etmeniz gerekecek. Yakıt stoklarınızın dibine vuracaklar. Burada yakıt konusunda stratejik davranmanız gerekecek.

Yakıtlar kullanılmamış petrollerden üretilecek, tank vesaire üretmek için artık petrol gerekmeyecek. Bakır gibi materyaller de eklemeyi düşünüyorlarmış. :) Yakıt yoksa elde etme yolları şunlar:
-Petrol zengini bölgeler ele geçirin.
-Petrol olan bölgelerinizin altyapısını güçlendirin.
-İthal petrol alın.
-Sentetik rafineri inşa edin.
-Lend-lease olarak petrol edinebilirsiniz.
-Düşman yakıt stoklarını ele geçirin.
-Daha gelişmiş petrol-yakıt dönüşümü teknolojilerini araştırın.

Yakıt stoklanabilir olacak, savaşta bitip bitmeyeceği garanti olmadığı için doğal olarak. Stoklanabilen yakıt ülkenizdeki bölge sayısına, altyapı oranına, yakıt silolarınıza ve ekonomik kanunlarınıza bağlı olacak. Yakıt siloları bombalanabilir olacak.

Son 2 paragrafta ana özelliklere nazaran arka plan hakkında vs. bilgi verilmiş, özet geçmeye gerek olmadığını düşünüyorum. İlk çevirim oldu, bu günlüğün üstünden zaman geçtiği ama önemli olmasına rağmen henüz paylaşılmadığı için böyle paylaştım. Gelecek günlükleri tam çeviri halinde iletmeye çalışacağız.

Paradox linki: https://hoi4.paradoxwikis.com/Developer_diaries
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2018, 17:15:00 Gönderen: kerem1249 »
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Rapper, Hynkel, kerem1249

Çevrimdışı Dutchy

Ynt: HOI IV 1.6 #2 Yakıt - 27 HAZIRAN 2018
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2018, 19:01:44 »
Güzel şimdiden tebrik ederim. İyi olmuş.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2018, 19:22:17 Gönderen: Dutchy »

Çevrimdışı KoKi

« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2018, 19:20:14 »
Tek kelimeyle Mükemmel. Pf gelişiyor. Sizi seviyorum Gençler :)

Çevrimdışı Rapper

• Redwood Original         Men of Mayhem
  • Onursal Üye
  • Albay
  • *
  • Beğenildi: 17 kere
  • Redwood Original
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2018, 22:02:27 »
Oyunu bir telefon oyunundan bilgisayar oyunana geçmesi adına önemli bir güncelleme. Çeviri ve bilgilendirme için teşekkürler pistoltr  tbrk*

Çevrimdışı alemdar1227

« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2018, 22:22:40 »
Bu güncellemeyi çok daha önce yapmaları gerekiyordu. Bir an önce çıkmalı.
zaman geçiyor.

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
  • Beğenildi: 150 kere
  • Eşsiz gözlerin, senden başkası yok benim için.
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2018, 17:16:36 »
Konuya günlük kodumuzu ekledim, böyle daha hoş okunur. Yoğunluğum dolayısıyla ilk kez bu gelişmeyi gördüm, harika! Sabırsızlıkla bekliyorum. Bombardıman Uçağının önemi de daha fazla artacak böylelikle.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.