Gönderen Konu: [HOI3] Hava Stratejileri, Uçaklar  (Okunma sayısı 648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pistoltr

  • Sipahi
  • *
  • İleti: 653
    • Profili Görüntüle
[HOI3] Hava Stratejileri, Uçaklar
« : 05 Ocak 2017, 18:22:43 »
Hava rehberi yokmuş, belki birilerinin işini görür diye bir yazıyı çeviriyorum. Benim işimi gördü şahsen. :)

İlk olarak uçak tipleri ve kullanıldığı alanlar hakkında bahsedelim.

INTERCEPTOR (INT) - Avcı uçakları düşman uçaklarıyla ofansif veya defansif çarpışmaya girmek için tasarlanmıştır. Tek başlarına güçsüzdürler ve menzilleri düşüktür. Daha iyi çalışabilmeleri için toplu halde kullanılmaları gerekmektedir.

CARRIER AIR GROUP (CAG) - Uçak gemilerinde kullanabilmek için tasarlanmış küçük uçaklar. INTERCEPTOR'a göre daha uzun menzile sahiplerdir, aynı zamanda daha güçsüzdürler. Kara birimlerindense gemilere karşı daha iyi iş görürler. Fakat yine de bir tutam INTERCEPTOR görevi görebilirler.

CLOSE AIR SUPPORT (CAS) - Yakın cephe savaşları için tasarlanmış, daha da küçük uçaklar. Düşman kara birimlerinin gücünü(strength) ve organizasyonunu çökertmede birebir. Kısa menzile sahip olmaları ve uzun süre üstün kalamamaları sebebiyle onları en iyi kullanma yöntemi, saldırılarda/blitzkrieg yaparken zırhlı ve piyadelerinizle saldırmadan önce hedefi önceden onlarla zayıflatmaktır.

TACTICAL BOMBER (TAC)- CAS ile benzer operasyonel işlevi görür. Farkları gücünün (strength) daha az olması, daha uzun mesafeye gidebilmesi ve daha iyi savunmasının olmasıdır. En iyi kullanıldığı yerler uzun mesafeli kara hücumlarının ve buradaki savunmaların desteklenmesidir.

STRATEGIC BOMBER (STR) - Düşman endüstrisine(IC) ve yollarına(Infrastructure) hasar vermek için tasarlanmış çok büyük menzilli ve ağır uçaklar. En iyi kullanıldığı yönler düşman üretmini zayıflatmak ve düşman ilerleyişini yavaşlatmak için erzak hatlarını vurmaktır.

NAVAL BOMBER (NAV) - İsminden anlaşılacağı gibi, düşmanın gemilerini, konvoylarını ve limanlarını(port) vurmak için tasarlanmıştır. Örneğin İngiltere'de oynayan bir oyuncu Cebelitarık ve Malta gibi kritik noktalara bu uçaklardan yerleştirirse İtalya'yı Afrika'da açlıktan öldürebilir.

MULTI-ROLE (FTR) - Avcı uçağı boyutundadır. Avcı uçağından farkları daha güçsüz(strength) olması, fakat avcı uçağına göre daha iyi kara ve deniz saldırısı yapabilmesi ve ayrıca %20 daha uzun menzili olmasıdır. Ayrıca savaşırken havada diğer uçaklara göre daha uzun süre kalabilirler. Genelde oyuncuların filoları 2 CAS + 1 FTR olarak oluşturduğu görülmüştür.

TRANSPORT (TRA) - Paraşütçü askerleri bırakabilir ve kara birliklerine havadan erzak desteği yapabilir. Çok güçsüzdürler, iyi korunmaları şarttır.

Genel taktikler - Eğer uçaklarınız düşmana üstünlük kuramıyorsa yeterli uçağınız yoktur. Her zaman yedek uçaklarınız elinizin altında bulunmalıdır ki diğerleri güçsüzleşince onların yerini alabilsinler. Kritik bir bölgeyi korumak için birkaç avcı uçağı hiçbir zaman yeterli olmaz. (Almanya batı cephesi, sanayi bölgeleri gibi) Genelde uçak savaşlarını izlemeye çalışın ve bu sırada savaşan uçakların organizasyon ve gücünü(strength) gözlemeye çalışın. Güçsüzleşenleri geri çekerek onların yerine yedekteki sağlam uçakları gönderebilirsiniz.

Komutanlar - Bu arkadaşları uçakların görevine/işlevine göre yerleştirmeyi unutmayın. Uçakların savaşta başarılı olup olmamasını komutanlar belirleyebilir. 

Gece/Hava durumu - Yağmurlu bir gecede düşman birliklerini bombalamak gerçekten de saçma olur, uçaklarınız normalin bir hayli altında bir performans sergiler.

Karışık kuvvetler - Eğer düşman birliklerini TAC'ler ile vurmaya çalışırken TAC'leriniz düşman avcı uçakları tarafından düşürülüyorsa, öncelikle avcı uçaklarını düşman uçaklarını vurmak için gönderin. Düşman uçakları zayıfladığında pahalı uçaklarınızla bombardımana devam edebilirsiniz.

Karışık filo düzeni - Farklı uçakları bir tek filoda birleştirmeyin. Örneğin INT ile TAC'leri aynı filoda birleştirirseniz iki uçak tipi de standart performanslarının bir hayli altında bir performans sergileyecektir. Filoları her zaman tek tip uçaklardan oluşturun ve görev bölümü yapın. Ayrıca filoları oluştururken 3 veya 4 uçak kullanın. 5'in üstü hem performanslarını azaltır hem de stacking penalty yüzünden iyice rezil bir performansları olur.


Çevrimdışı Gregory

  • Paşa
  • *
  • İleti: 5421
    • Profili Görüntüle
Ynt: [HOI3] Hava Stratejileri, Uçaklar
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2017, 19:09:30 »
Teşekkürler.