Gönderen Konu: HOI3: Orduda Hiyerarşi Rehberi  (Okunma sayısı 33915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
HOI3: Orduda Hiyerarşi Rehberi
« : 15 Kasım 2009, 21:03:02 »
Silahlı kuvvetlerin düzenlenmesi HoI3'te büyük önem taşımakta. Bu yüzden düzenli bir hiyerarşi sağlamak gerekmektedir. Oyunda en küçük birlik tugaydır. Üretim sayfasında 2 ila 4 tugaydan oluşan tümenler düzenlenir ve üretilir. Kuvvetleri yönetirken de en küçük birim olarak tümenleri yöneteceğiz. Yönetim birimlerini kısaca görelim;

x Tugay        : 1000 ile 3000 personelden meydana gelir.
    xx Tümen        : 2 ile 4 tugaydan oluşur.
   xxx Kolordu      : 2 ile 4 tümenden oluşur.
  xxxx Ordu         : 2 ile 4 kolordudan oluşur.
 xxxxx Ordular Grubu: 2 ile 4 ordudan oluşur.
xxxxxx Genel Kurmay : 2 ve daha fazla ordular grubundan oluşur.

Not1: Kara kuvvetlerinden başka hava ve deniz filoları da kolorduların, orduların, ordular gruplarının ve genel kurmayın emrine verilebilir.
Not2: Sayılar isteğe göre daha az ya da fazla belirlenebilir. Yazdıklarım ortalama değerlerdir.
Not3:Yönetim birimi aşağı doğru genişlemekte ve tüm silahlı kuvvetler Genel Kurmay'a bağlanmaktadır. Tabii isteğe bağlı Genel Kurmay'ın bünyesinde olmayan özel kuvvetler de oluşturulabilir.

Oyunda bu hiyerarşi nasıldır diyecek olursak;

Resimde Genel Kurmay'a bağlı Anadolu Ordular Grubu ve bu ordular grubuna bağlı 1. ve 2. ordu bulunmaktadır. 2. Ordu 3er piyade tümenine sahip 2 kolorduya sahiptir. Ayrıca 2 hava filosunu da bünyesinde barındırmaktadır. 1. Ordu ise 3er tümene sahip 3 kolorduya sahiptir. Yukarıda belirttiğimiz üzere her tümen 2-4 arası tugaya sahip ancak yönetimin en küçük birimi tümen olduğundan hiyerarşiye girmemiştir. Donanmayı Genel Kurmay'dan ayırdığım için bağımsız komutanlıklar altında İstanbul ve Ereğli'de bulunmaktadır.

Eklemek istedikleriniz varsa lütfen belirtin.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2013, 03:24:35 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı berkay26

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ordu Hiyerarşisi
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2009, 21:04:16 »
Herhangi bir eksik ya da hata görmedim.Teşekkürler :)

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2009, 21:07:21 »
Çok yararlı ve güzel bir rehber olmuş tekekkürler :)

Çevrimdışı Erhan

• HoI3 Modlama Uzmanı
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2010, 14:50:03 »
Ömer arkadaşım güzel bir çalışma olmuş eline sağlık. Müsadenle bir kaç ekleme yapmak isterim.

Bir Tümen en az 5000 askerden oluşur. bu da demektir ki en az 2 Piyade Tugayı (3000 X 2 = 6000 asker eder) yada 1 Piyade Tugayı (3000 asker) ve 2 Destek Tugayı (topçu yada anti-tank vs.) (3000 + 1000 X 2 = 5000 asker eder) gereklidir. eğer oluşturduğunuz birlik 5000 den az askere sahip olursa tümenin başına komutan atayamazsınız.

Bir tümendeki asker sayısının 10.000 ni gecmemesine ozen gostermek faydanıza olacaktır.

Tugay sayısı oyununun başında maksimum 4 tür, fakat teknoloji kısmından Land Sekmesindeki Superior Firepower teknolojisini geliştirdiğinizde bu sayı 5 yükselir.

Herşeyi genel kurmaya bağlamak lojistik destek alabilmek için büyük önemi vardır. Ayrıca ordunuzdaki komutanların yeteneklerine bağlı olarak ordunuzun savaş gücünün de artmasında önemi vardır. Kara, deniz ve hava birliklerini genel kurmaya bağlamalısınız. Deniz ve havayı genel kurmay altında ayrı Ordu Gruplarında toplamanız da bir sakınca yok. ama genel kurmaya bağlı olsunlar.

Ömer arkadaşımın yazdıkları doğrultusunda ekleyebileceklerim bunlar ama bunun dışında daha pek çok konu ve detay var. herkese iyi oyunlar...
« Son Düzenleme: 15 Mart 2010, 01:29:58 Gönderen: Erhan »
HOI3 Rehber ve diğer çalışmalarımı Allah rızası için hazırlıyorum.

Hoi3-Man

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
  • In Soviet Russia, pants jizz in you!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2010, 19:02:23 »
Daha önce görmemiştim,güzelmiş.
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing

Çevrimdışı blitzkrieg

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Nuka Cola!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orduda Hiyerarşi
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2010, 19:15:35 »
Değerini bilenler için önemli bilgiler. (http://niehorster.orbat.com)

« Son Düzenleme: 03 Mart 2010, 19:17:05 Gönderen: blitzkrieg »
1 Drifter              
  Culture: Turkish           Militancy: 1 (-0.02)
  Religion: Sunni             Consciousness: 10.01(+0.001)
  Ideology: Reactionary   Issues: Laissez Faire / Free Trade / Pluralism

Çevrimdışı tahya

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Mart 2010, 18:54:20 »
şuan türkiye ile oynuyorum  kolordular hep doğuda kurulmuş  tümeni herhangi bir kolorduya bağlayınca direk tümen doğuya doğru yolculuk yapmaya başlıyor ordu tamamen  ai nin elinde batıya kolordu yapayım diyorum yeni kol ordu sekmesi çıkmıyor işlevi yok tıklanmıyor yani

Çevrimdışı Gespenter

• Müsellem
  • *
  • Gespenter Division comm. by Wüstenfuchs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Mart 2010, 22:40:03 »
şuan türkiye ile oynuyorum  kolordular hep doğuda kurulmuş  tümeni herhangi bir kolorduya bağlayınca direk tümen doğuya doğru yolculuk yapmaya başlıyor ordu tamamen  ai nin elinde batıya kolordu yapayım diyorum yeni kol ordu sekmesi çıkmıyor işlevi yok tıklanmıyor yani
Ülke nereyi tehdit olarak algılarsa oraya yıgınak yapıyor türkiye için de sorun sovyet sınırı mesela batıda bir şehire tümen koymak istiyorsunuz şehir güvenliği için bu tümenleri bir kolorduya onu da bir orduya bağlayın ve genel kurmay hiyerarşisine sokmadan batı şehirlerini koruma görevi verilebilir böylece batıda en azından şok saldırıları önleyecek birkaç tümen bulunabilir

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2010, 22:41:43 »
Buna gerek yok. Birlik bulunması istenilen önemli şehirlere Genel Kurmay Karargahı seçili iken tıklayıp hedef olarak göstermek yeterli.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Gespenter

• Müsellem
  • *
  • Gespenter Division comm. by Wüstenfuchs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Mart 2010, 22:51:13 »
haklı olabilirsin ancak o zaman ülke orduyu gereksiz ikiye bölüyor ve sürekli tümenlerin yerlerini değiştiriyor yapay zeka biraz sorunlu bu konuda

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Mart 2010, 22:59:00 »
Sorun yok, verilen emirleri çok iyi şekilde yerine getiriyor. Mesela bir ülkeyi hedef gösterdiğimizde orduyu o ülkenin sınırına diziyor. Kendi şehirlerimizden hedef gösterdiklerimizi ise korumak için birer tümen bırakıyor. Mesela Bulgaristan'ı işgale giderken Irak'ı da hedef göstermişsek Irak cephesinde bir kısım birlik bırakıyor.

Çevrimdışı tahya

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Mart 2010, 02:34:03 »
Cevaplarınız için teşekkürler

Aslında yapmak istediğim şuanki  TSK  komutası benim bildiğim tsk komutası

Genel Kurmay Karargahı  xxxxxx

DKK-HKK-KKK BUNLARA xxxxx  desek

1.Ordu   2.Ordu 3.Ordu EGE Ordu   xxxx   (Lojistik komutanlık-Eğitim doktirin komutanlığını  işe katmıyorum)

Kolordu    xxx      (ben burda ordu gruplarına 3 veya 4 er tane kolordu bağlamayı düşünüyorum)

Tümen   xx    (Türkiyede tümen sistemi yok şuan 2 tane tümen var biri ankarada diğeri kıbrısta ankaradaki eğitim doktrine bağlı eğitim birliği olduğu için kıbrıs nereye bağlı bilmiyorum)

Tugay  x    istediğim kadar tugay yapıp bunları tümene değil kolorduya bağlamak istiyorum

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Mart 2010, 09:47:32 »
(Türkiyede tümen sistemi yok şuan 2 tane tümen var biri ankarada diğeri kıbrısta ankaradaki eğitim doktrine bağlı eğitim birliği olduğu için kıbrıs nereye bağlı bilmiyorum)
Kıbrısta 2 tümenimiz(28. ve 39. Mekanize Piyade) ve 1 Zırlı tugayımız(14. Zırhlı) var üçüde Ege Ordu Komutanlığına bağlı
« Son Düzenleme: 17 Mart 2010, 09:50:26 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Mart 2010, 10:12:41 »
Tugaylara general atanmıyor, atamak için en az 2 tugaydan oluşan tümen kurman gerekir.

Çevrimdışı siqneLost

• Sipahi
  • *
  • Pilot
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Mart 2010, 15:36:22 »
Tugaylara general atanmıyor, atamak için en az 2 tugaydan oluşan tümen kurman gerekir.

Atamayı yapamıyordum ama biraz önce birdaha denedim yapabildim bişi sorcam cok az komutanım var N'apmam lazım çoğaltmak için )
Bedava peynir sadece fare kapanında bulunuz.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 17 Mart 2010, 15:38:59 »
Türkiye'nin general sorunu var evet, Türkiye için küçük bir modifikasyon yapmak iyi olurdu aslında.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Mart 2010, 15:39:29 »
ömer mesela  5 -x li bir tugayımız var bu tugaya yüksel tecrübeli generalmi atamalıyım yoksa alçak ama işe yarıyan türden bir generalmi ?

Çevrimdışı tahya

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Mart 2010, 21:03:13 »
Kıbrısta 2 tümenimiz(28. ve 39. Mekanize Piyade) ve 1 Zırlı tugayımız(14. Zırhlı) var üçüde Ege Ordu Komutanlığına bağlı
haklıymışsın kıbrısda 2 tane tümen varmış  çok kafa yoruyor bunları ayarlamak

Çevrimdışı blitzkrieg

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Nuka Cola!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Mart 2010, 21:15:59 »
Bu çok fazla yahu, sanki adada Yunan ordusu var. Bu kadar çok asker bulundurunca karşı tarafın bundan rahatsız olması normal.
1 Drifter              
  Culture: Turkish           Militancy: 1 (-0.02)
  Religion: Sunni             Consciousness: 10.01(+0.001)
  Ideology: Reactionary   Issues: Laissez Faire / Free Trade / Pluralism

Çevrimdışı tahya

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Mart 2010, 22:08:14 »
Bu çok fazla yahu, sanki adada Yunan ordusu var. Bu kadar çok asker bulundurunca karşı tarafın bundan rahatsız olması normal.

Bence normal  kıbrısı kimse tanımıyor Türkiyede inat olsun diye çok fazla asker barındırıyor kıbrısta sonuçta yunanistanda tırstığı için savunmaya para harcaya harcaya  battı :)