Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: Suriye Ordusu Kiminle Savaşıyor - Rusça (Türkçe Altyazı)  (Okunma sayısı 336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Loki

 • Ordinaryus Profesör Dr.
 • *
 • İleti: 7350
Suriye ordusu kiminle savaşıyor?

Suriye'de yaklaşık 1.5 yıldır süren çatışmalara ilişkin Rusya 24 kanalının hazırladığı belgesel "fazla söze gerek yok" dedirtiyor.

Suriye ordusu ve sivillerle 2 ay boyunca birlikte çekim yapan Rusya 24'ün film ekibi "Suriye Ordusu kiminle savaşıyor?", "Silahlı muhalefet kimin için savaşıyor?", "Ve neden bu kadar çok taraf bu çatışmayla ilgileniyor?" sorularına yanıt aradı.

Birçok sivilin öldürülmesini de konu alan belgeselde, Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip militanların ve birçok yabancı paralı askerin "muhaliflerle" birlikte savaştığını gözler önüne seriyor.

Halep'te bulunan El Hayat Hastanesi, okul ve şehir stadyumlarına yerleştirilen patlayıcılar sonuncuda birçok insanın hayatını kaybettiği saldırıya da yer veren belgeselde batı medyasının yalanları gözler önüne seriliyor.

Silahlı çetelerce Şam'da Hıristiyan Mahallesi hedef alan saldırı, çocukları ve sivil halkı hedef alan bombalı saldırılar, Suriyeli askerlerin de kaldığı hastanelerin havaya uçurulması, Alevilerin katledilmesi... belgesel bu gibi birçok olaydan kısa kesitler sunarken, silahlı çeteleri ABD, Fransa, İngiltere, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin desteklediğinin altını çiziyor.

http://www.youtube.com/v/qoNwuiez91Y&fs=1&wmode=transparent

Çevrimdışı Loki

 • Ordinaryus Profesör Dr.
 • *
 • İleti: 7350
Haberlerde sürekli gördüğümüz bu hadiseyi farklı bakış açıları ile takip edebiliriz ve değerlendirebiliriz.Sizin görüşleriniz nedir ? Sizce Amerika ve İsrail'in çıkarları için savaşmanın adı Cihad mı ? Esed gidince demokrasi gelecek mi ? Savaşı ABD'nin organize ettiği Türkiye ve Arap devletlerinin finanse ettiği muhalifler kazandığında Şii kıyımı yaşanacak mı ? Bu durumda İran ve Irak'ın muhalif yönetime savaş ilan etme olasılığı nedir ?

Çevrimdışı Börklüce

 • Profesör Doktor
 • *
 • İleti: 3880
Belgesel çok doyurucu olmamış, yani hükümet tarafının yaptığı yanlışlar da gösterilebilirdi. Ama artık 'Bu adam bu kadar şeytansa nasıl hala halka karşı direniyor? Gerçekte bu savaşın Suriye halkı ile ne kadar alakası var?' sorularına cevap bulmuş gibiyim. Yine de çok merak ettiğim Suriye meselesiyle ilgili aklımda çok soru var. Mesela, katliamları yapan kökten dinci örgütler muhalefet desteği almadan nasıl bu kadar zamandır savaşıyor? Bu örgütler, birleşmiş muhalefet veya muhalefeti destekleyen Türkiye'den silah-para desteği alıyorsa yazıklar olsun.
 


Çevrimdışı Loki

 • Ordinaryus Profesör Dr.
 • *
 • İleti: 7350
Belgesel çok doyurucu olmamış, yani hükümet tarafının yaptığı yanlışlar da gösterilebilirdi. Ama artık 'Bu adam bu kadar şeytansa nasıl hala halka karşı direniyor? Gerçekte bu savaşın Suriye halkı ile ne kadar alakası var?' sorularına cevap bulmuş gibiyim. Yine de çok merak ettiğim Suriye meselesiyle ilgili aklımda çok soru var. Mesela, katliamları yapan kökten dinci örgütler muhalefet desteği almadan nasıl bu kadar zamandır savaşıyor? Bu örgütler, birleşmiş muhalefet veya muhalefeti destekleyen Türkiye'den silah-para desteği alıyorsa yazıklar olsun.

Esed'e karşı olan kadar Esed'i destekleyende oldukça fazla. Kaddafi gibi bütün halkı karşısına alsaydı ve paralı askerler ile tutunmaya çalışsaydı başarısız olurdu. Esed'in yanında savaşanların hepsi Suriye vatandaşı halktan gelen kişiler bu yüzden Esed yıkılmıyor. Dikkat ettiyseniz Esed'in gitmeyeceğini anlayan İsrail biraz olsun yardım yapmaya çalıştı ayrıca Muhalifler'' TERÖRİSTLER ''  dış yardım çağrısı yaptılar müdahale diye. Ancak ABD buna yanaşmıyor sebebi Çin ile Rusya belki şu durumda sadece kınarlar ancak ABD , Suriye'ye müdahale ederse ( kaldı ki etmez karşısında dağınık bir güç yok ) Rusya ve Çin ise misillemede bulunur. Çin Tayland'a girer. Rusya Ukraynaya saldırır ( sebebi aldıkları gazların bir çoğunun parasını vermeyişleri ) Bu tür misillemeler yaşanır yani. Böyle bir atmosfer ABD'nin işine gelmiyor. Çin dünyanın 3. büyük ekonomisi olan ve Çinden çok daha güçlü bir donanmaya sahip Japonya'ya karşı bir şey yapamıyor şuan belki ama Tayland'a karşı ciddi anlamda diş biliyor  :)

Ayrıca dikkat ettiyseniz yani bu işi dış medyalardan takip ediyorsanız Esed yavaş yavaş muhaliflerin başını ezmeye başladı. Artık şehirlere tank sokmuyor komutanlarını değiştirdi ve Suriye ordusu muhaliflerin taktiklerine karşı yeni hamleler geliştirdi artık milis savaşına karşı tecrübeliler. Hiç Esed'in barışalım veya savaş dursun dediğini duydunuz mu ? ama muhalifler her fırsatta Esed gitsin biz barışmak istiyoruz diyorlar çünkü Esed o hazırlıksız yakalandığı dönemde değil artık  :) Esed yanlısı halk milis güçleri kurmaya başladı ve ordudan bağımsız şekilde muhaliflere saldırıyorlar. Kadın kollarından oluşan birlikler kontrol noktalarında düzeni sağlıyor. Esed tamamen savaş durumuna geçmiş konumda ve böyle giderse yani müdahale yapılmazsa. Muhalifler ve Türkiye ağır bedel ödeyecek. Muhaliflerin işini bitiren bir Esed'in PKK'ya nasıl bir yardım yapacağını hepimiz iyi biliyoruz  :)

Esedin silahı halktan aldığı destek ve bunu verimli şekilde kullanmaya başladı.
ABD'nin silahı radikal Bersunlar ve bu Bersunları çok iyi kullanıyor cihad yaptıklarına inanıyorlar Müslümandan başka bir şey öldürmüyorlar halbuki  :fpalm:

ABD Esed'i neden istemiyor ? Sebebi gayet belli İsrail İran'ı vurmak için can atıyor ancak saldıracak bir yeri yok. Irak Şiilerin elinde Uçaklar gözüktüğü an hem ateş açarlar hemde İran'a haber verirler. Araplara güvenemiyorlar çünkü Araplar her ne kadar İran'ı istemese bile İsrail'e karşı daha büyük bir nefrete sahipler ABD'nin müttefikleri konumundalar ancak ABD haklı olarak güvenemiyor. Geriye Esed kalıyor. Esed düştüğünde İsrail uçakları gözükmeden rahat bir şekilde Kürt bölgesi üzerinden İran'a girebilir. Peki neden Türkiyeden geçmiyorlar ? RTE bu riski almak istemiyor çünkü İran açık açık söyledi İsrail uçakları Türkiye üslerini kullanıp geçerlerse Türk şehirlerine şahap füzeleri yağacaktır diye. Türkiyenin savaşa girmesini geçtim ( Türkiye girerse Rusya ve Hindistan'da girer ) RTE büyük bir oy kaybına uğrar bir daha AKP'yi göremezsiniz siyaset meydanında çünkü hem İsrail'e geçiş vermiştir hemde bu füzeler onun yüzünden şehirlere düşmüştür üstüne birde savaşın getireceği kayıplar ve ekonomik bunalım  :)

Bakalım zaman neleri gösterecek. Müdahale olmadığı sürece ben Esed'in yıkılmayacağını aksine muhalifleri def edeceğine inanıyorum.

Çevrimdışı Kurt Knispel

 • Ordinaryus Profesör Dr.
 • *
 • İleti: 5530
Sizde Esad'ı Esed diye söylemeyenlerden misiniz ? İşte tüm mesele bu .
 

Çevrimdışı Swhimme

 • Yrd. Doçent Doktor
 • *
 • İleti: 1820
 • Elhamdülilûvatar
@Loki,
Çin niye Tayland'a girsin lan, Tayvan olmasın o  ;D
Tayvan'a girmek biraz sıkar, dünya teknolojisini yönlendiren en önemli merkezlerden biri. Bu durumda dünya yeni bir krize girer, hem ekonomik hem siyasi.
 

 

Suriye'nin iç işlerine karışmalı mıyız?

Başlatan katilemre

Yanıt: 73
Gösterim: 1523
Son İleti 20 Mayıs 2012, 23:03:26
Gönderen: zibartan
Özgür Suriye Ordusunu Kim eğitti.

Başlatan Loki

Yanıt: 3
Gösterim: 184
Son İleti 17 Mayıs 2012, 17:26:12
Gönderen: PANZER GENERAL
Suriye Türk savaş uçağını düşürdü, arama çalışmaları sürüyor

Başlatan Deniz Ali

Yanıt: 11
Gösterim: 283
Son İleti 23 Haziran 2012, 14:08:49
Gönderen: Emperor
Suriye Meselesinde Türkiye Ne Yapmalı?

Başlatan rizeli53

Yanıt: 356
Gösterim: 6703
Son İleti 10 Ağustos 2016, 17:21:52
Gönderen: Gök Börü
Irak,Suriye ve Ukrayna'daki son durum

Başlatan FokluGeneral

Yanıt: 0
Gösterim: 114
Son İleti 08 Mart 2015, 10:14:24
Gönderen: FokluGeneral
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.