Anket

Kıbrıs Adasının akıbeti ne olmalıdır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti şu anki gibi durmalıdır. Birleşik Krallık askeri üsleri de kalmalıdır.
KKTC resmi olarak (zaten Dünyanın gözünde Türkiye'ye bağlı) Türkiye'ye bağlanmalı. Kıbrıs Cumhuriyeti'de mevcut sınırlarıyla kalmalı. BK askeri üsleri de kalmalıdır.
KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti birleşmelidir, Birleşik Krallık askeri üsleri de adadan bu birleşmede çekilmelidir.
Tüm Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanmalıdır.
Tüm Kıbrıs Helen Cumhuriyeti(Yunanistan)'a bağlanmalıdır.

Gönderen Konu: Dünya Kıbrıs'ın geleceği  (Okunma sayısı 4513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ketolar

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #80 : 17 Ocak 2017, 17:30:11 »
Çok saçma yerlere gitmeye başladı bu konu. Çok salakça bir şekilde elimizden çıkan Kıbrısı almak hakkımızdı ve bizde aldık. Adadaki Türklere olan soykırım bu harekatı yapmamızı daha da güçlendirdi. Yapma dediler yaptık, müttefiklerimizden ambargo yedik ve sovyet tehdidi var diye tüm adayı alamadık. Kaddafi bile bize ambargoyu umursamayıp yardım etti ve tüm adayı alın dedi ama bu kadar yapabildik. İşgalci yalanlarına maruz kaldık. KKTC yi kurduk ve bağımsız yaptık bakın biz işgalci değiliz diye göstermek için kendimizi. Kıbrıs her şeyi ile bize bağlı ve kendi askerimizle koruduğumuz bir ada. Yavru vatan diye boşuna denmiyor. Türkiye anne, KKTC ise yavrusu. Kıbrıs bizim bir parçamız biz orayı 82. şehrimiz gibi görüyoruz.

Düzelttim hatayı :D
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 19:49:08 Gönderen: ketolar »
 

Çevrimdışı Gregory

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #81 : 17 Ocak 2017, 17:40:27 »
Toplam kaç kişi öldü de sen buna soykırım diyorsun?


 

Çevrimdışı kerem1249

 • Birliğin Temsilcisi
 • Yönetici
 • Başrahip
 • *
 • İleti: 3960
 • Beğenildi: 188 kere
 • Egemenlik, Türk Milletinindir.
  • Kerem1249 Blogu
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #82 : 17 Ocak 2017, 17:50:46 »
@ketolar 82 vilayetimiz yok ki 83. olsun :) 82 demeliydin.

Türkiye çekirdeği olan Kıbrıs'ı işgal ederek mantıklı bir hareket yaptı, şuanki sorunun bitişi için Kıbrıs'ı işgal ettiğimiz yıllarda ilhak etmeliydik. O dönem daha da zora düşerdik bunu yapsak, fakat şuan ortalık yatışmış olurdu.

Agrotur ve Dikelya'da Birleşik Krallık'ın elinde. Yani Türkiye bu işgali yapmasa, Kıbrıs Cumhuriyeti yine de bir komşuya sahip olacaktı. En mantıklı olan Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti ile "Kıbrıslı" olarak devam etmeleri, Türkiye'nin Erenköy bölgesini ana KKTC'ye bağlayıp ilhakı açıklaması ve BK topraklarının da durması. 3 ülkeli bir ada, 2 ülke de NATO hizbinde (Kıbrıs Cumhuriyeti bu dediğim olursa NATOya alınır), bir gerginlik oluşmazdı böylece.
Benim iki büyük eserim var; Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı HadjiNazmi

 • Vulnerarius
 • *
 • İleti: 362
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #83 : 17 Ocak 2017, 18:25:19 »
Kıbrıs Barış Harekatında Kıbrıs'ın tamamı alınmalı ve Kıbrıs Devletiyle teslim anlaşması yapılmalıydı aslında olayı o zamandan çözmek için. Tüm Kıbrıs bizim olunca özel statülü il yapardık. En temel çözüm buydu. Gel gör ki Türkiye bunu yapamadı.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #84 : 17 Ocak 2017, 22:16:28 »
Aşırı EU4 oynamanın zararları.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Noman Man

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #85 : 17 Ocak 2017, 22:37:09 »
Sahada kazanılan her başarı masaya yansımıyor beş istiyorsanız on kazanmanız gerek.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..
 

Çevrimdışı Herr Marschall

 • Equites
 • *
 • İleti: 95
 • Yeni üye oldum.
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #86 : 17 Ocak 2017, 23:31:14 »
@Annibal

Öyle cevaba böyle bir cevap vermek düştü.

Anladığım kadarıyla herkes cahil bir sen alimsin. Gel gör ki, bugün cahilden gayrı alim, ulemadan gayrı da cahil kalmadı. Sen neden tek tek her cümlemi kendine bir cevap gibi düşünüp bunca zahmete girdin anlamadım. Madem sen bunca zahmete girdin ben de tek tek cevap vereyim.

Kimse Kıbrıs'ı verelim de kurtulalım demiyor. Türkiye'nin siyasi elitlerinde de böyle bir eğilim yok. Kıbrıs'ı vermek de çirkin bir ifade. Madem Kıbrıs bizim, o halde ilhak edelim? Yok eğer Kıbrıs Kıbrıslıların ise o zaman bırakalım da kendi kararlarını kendileri versinler. Böyle işine gelince Kıbrıs bizim (buradaki biz herhalde Türkiye oluyor), işine gelmeyince Kıbrıslı Türklerin dramı tiyatrosu oynarsan olmaz. Bu konu yıllardır milliyetçiler tarafından ajite ediliyor.

Kıbrıs'ı vermek yerine doğru ifade Kıbrıs sorununu çözmek olmalı. Çünkü ortada bir sorun var ve adı Kıbrıs. "Yoo ortada bir sorun yok, böyle iyi herşey" diyorsan, Türkiye'nin bizzat 40 yıllık politik duruşunu bile reddetmiş oluyorsun zira Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı'nı adayı işgal etmek için değil, kendi soydaşlarını korumak ve adada barışı tesis etmek için yaptı. Bunu da garantör ülke sıfatıyla yaptı. Yani Türkiye dünyay diyor ki "ortaya böyle bir durum çıktı, ben de anlaşmalardan doğan hukuki hakkımı kullandım." Şu an Kıbrıs'ta "senin" kendine ait saydığın topraklar da Kıbrıslı Türkleri güvende tutabilmek için "kurtarıldı". Yani birilerinin iddia ettiği gibi fethedilmedi. Hukuki olarak da bu "fetih" meselesini zaten politik olarak açıklayamazsın. Rumlar da bunu kendi perspektiflerinden fethin tersi, yani işgal olarak nitelendirip Türkiye'yi dış politikada zor durumda bırakma politikası güdüyor.


demişsin

Senin kadar alim ve kibirli olmadığım için bir konuda hakkını vermeden geçemeyeceğim. Kıbrıs'a bizim sizin demek yerine Kıbrıslıların dmeek daha doğrudur. Kimdir bu Kıbrıslılar? Kuzey Kıbrıs'ta yaşayanlar Türktür. Kendi kanlarının yanında Anadolu'dan gelen Türk askerinin kanıyla vatanlarını kurtarmışlardır. O yüzden Kıbrıs Kıbrıslılarındır yani açıkça söylersek Türk milletinindir. Onun üstünde yaşama hakkı Türk milletine aittir. Kuyrukçusu olduklarınız bunu beğenmese de Türk diye bir millet vardır ve haklara da sahiptir.

Kıbrıs, ne milliyetçiler tarafından ne de başka bir kesim tarafından kendi istekleri uğruna oyalanmamıştır. Bu ve benzeri iddiaları atanlar gitsin de 1960'larda bağımsızlığın ilk yıllarından beridir orası için kan dökenlerin kim olduğuna baksın.

Türkiye zaten hakkını kullanmıştır. Bunun aksini iddia eden yoktur.

Tam aksine bugün çözümün, birleşmenin itici gücü doğalgazdır. Maalesef jeoekonomi ve jeopolitik bilmeyenler bunlarla alakalı meseleleri yanlış yorumluyor. Doğalgaz, İsrail ve Türkiye de dahil olmak üzere bütün bölge ülkeleri için win-win durumu yarattığından şu an herkes için en hayırlısı adanın birleşmesi. Geçmişte herkes için en hayırlısı adanın birleşmesi olmadığından ada bir türlü birleşemiyordu. Tarihi şekillendiren şey milliyetçi masallar değil, ekonomidir.


demişsin

Ekonomi okudum. Aktif olarak da her gün ekonomi ile ilgili yeni haberleri takip eder, fırsat buldukça da yeni makaleleri okurum. Sen de eminim böyle yapıyorsundur. O yüzden şimdi uzun ekonomi nutukları atmama gerek yok. Kim için kazan-kazan var kim için yok orada arama tarama yapan şirketlerin hangi ülkelerden olduğuna ve Kıbrıs çevresindeki sular üzerinde yapıaln anlaşmalarda kimin olmadığına bir kere daha bakın. Sonra da açıklayın Mısır-İsrail-Kıbrıs'ın üçlü anlaşmalarının jeopolitik Kıbrıslı Türkler üzerindeki müsbet etkilerini.

Rum tarafının da durumu iyi değil ama Rumların Kuzey'e gezmek ve ucuza alışveriş yapmak için geldiklerini söyleyeyim. Ki Kıbrıs, Türkiye şartlarına göre pahalı bir yer olmasına rağmen Rumlar burada daha ucuza alışveriş yapıyor çünkü Güney'in alımgücü daha yüksek. Türkler ise üç kuruş daha fazla kazanabilmek için Güney'e çalışmaya gidiyor. Türkiye'den Kıbrıs'a her sene 1.5 milyar tl para akıtıldığını, yine Kıbrıs bütçesinin, ülke boyutlarına göre devasa bütçe açığı verdiğini de ekleyelim.

Büyük ekonomi uzmanı arkadaş, siz ekonomik performası böyle mi ölçüyorsunuz?

10-12 milyon azınlık kim oluyor sayın bölücü arkadaş? demişsin

Kürtler. Anlamadın mı? Bunun bölücülükle ne alakası var? Sayıları 10-12 milyon değil mi? PKK terör örgütü değil mi? Hükümet ve toplum onların dayattıklarına yıllarca boyun eğmedi mi?

Sıradaki soruyu biliyorum. PKK bütün Kürtler mi? Buradan bunu anlayacak zihniyette insanlarsınız. Hayır, değil ama PKK bir Kürt terör örgütü. Bunu onlar ve destekçisi milyonlar söylerken benim demem mi kabahat?

En başta da seni göçettirelim. Çobanlık yaparak Mesarya ovasında iyi para kazanılıyormuş. demişsin

Sana mı kaldı kimin ne iş yapacağı? Burada çobanlık yapmayı tercih ediyorum. Terbiyesiz arkadaş.

Allah Allah! Dünyada kimsenin tanımadığı, ticareti bırak spor bile yapamayan izole bir ülke nasıl ayakları üstünde duracakmış onu da bir açıklasana. Kimsenin bilmediği şu reçeteyi bir de biz duyalım. Ha göç politikası vardı değil mi, onunla güçlenecekti Kıbrıs unutmuşum.

Bu reçeteyi ben değil, sayın Kıbrıs uzmanı arkadaş, taa 90'lardan beri -beğenmezlerdi mumla arıyoruz o yılları- yazılmış raporlardan gelen önerilerdir bunlar. Kıbrıs'ın uzun yıllar tek başına tanınmadan ayakta kalamayacağını biz de söylüyoruz. O yüzden diyoruz ki bu ülke Rum kesimi karşısında bir ülke olarak varolabilirse eşit şartlarla masaya oturur. Şu an yarım bir devlet gibi masaya oturuyor. Akıncı ve Talat gibi kendi tarihine bile ihanet etmekten çekinmeyenler de bunu fırsat bilip yanlarına aldıkları Türkiye Cumhuriyeti iktidarı ile kendilerini adam sanıp Cenevrelerde geziyor, dilencilik yapıyor.

O zaman bunun adı soydaşlarını korumak değil, soydaşlarını koruma bahanesiyle adayı işgal etmektir.

Bunu Rum tarafı bile söylemiyor. El insaf.

Kaç kişi öldü ki? diyenler bari bir google falan yazın.
 

Çevrimdışı Herr Marschall

 • Equites
 • *
 • İleti: 95
 • Yeni üye oldum.
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #87 : 17 Ocak 2017, 23:34:04 »
Çok saçma yerlere gitmeye başladı bu konu. Çok salakça bir şekilde elimizden çıkan Kıbrısı almak hakkımızdı ve bizde aldık. Adadaki Türklere olan soykırım bu harekatı yapmamızı daha da güçlendirdi. Yapma dediler yaptık, müttefiklerimizden ambargo yedik ve sovyet tehdidi var diye tüm adayı alamadık. Kaddafi bile bize ambargoyu umursamayıp yardım etti ve tüm adayı alın dedi ama bu kadar yapabildik. İşgalci yalanlarına maruz kaldık. KKTC yi kurduk ve bağımsız yaptık bakın biz işgalci değiliz diye göstermek için kendimizi. Kıbrıs her şeyi ile bize bağlı ve kendi askerimizle koruduğumuz bir ada. Yavru vatan diye boşuna denmiyor. Türkiye anne, KKTC ise yavrusu. Kıbrıs bizim bir parçamız biz orayı 82. şehrimiz gibi görüyoruz.

Düzelttim hatayı :D
Türkiye Cunhuriyeti hükümeti orayı yavru olarak değil, bilakis başbelası olarak gördü. Son yıllarda da bu zihniyet topluma sirayet etti. Yoksa böyle bir şey tartışılabilir miydi? Annan Planı'na nasıl evet dedik ve Rumlar nasıl ağızlarının payını verdi bir araştırın.

Bizim işgalci olmadığımızı bugün görüldüğü üzere Türkiye'deki zevat bile kabul etmiyor.
 

Çevrimdışı ketolar

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #88 : 18 Ocak 2017, 00:41:21 »
İktidarı bende biliyorum ama ben halkın düşüncesiyle konuşuyorum araya siyaset katmadan. Kıbrıs Türkleri ise Anadoludan oraya yerleştirilen Türkler olduğu için onlar kıbrıslı biz anadoluluyuz diye ayrım yapmak hata olur. Yunanlılar bugün bunu yapmıyor. Bizde eskiden yapmıyorduk ama şu günlerde yapılıyor.

Toplam kaç kişi öldü de sen buna soykırım diyorsun?

İllaki soykırım olması için katledilen insanların belli bir oranı geçmesi gerekmiyor. İnsanlarımızı nasıl katlettiklerini çok iyi biliyoruz. Ayrıca tecavüz edip, öldürüp, evlerini yakıp, insanları zorla başka yerlere sürmek bir soykırımdır. Hepimiz görsek ''neden bizim böyle bir sınıfımız olmadı'' diyeceğimiz bir sınıfta küçücük çocukları vahşice öldürdüler.

 

Çevrimdışı Loneyking

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #89 : 18 Ocak 2017, 00:47:57 »
Şimdi bide bu tarafından düşünmek lazım Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birligine üye para birimi Euro bizim KKTC ise TL euroya gecmek onlar için daha yararlı olacaktır Euro 4 TL yi bulmuşken tabi haberlerde euro,dolar inecek Amerikadan adam getiriyoz falan diyolar ama boş beleş laflar saten tepki verceklerini sanmiyorum Dünyada orta doğu vatandaşı doğmak istemez kimse kdv,vergiler derken alt sınıf insanin ellerine veriyolar diyebiliriz nasıl victoria 2 de vergileri yÜkseltigin zaman halk nasıl ayaklanıyorsa
bizimde ayaklanmamiz lazim derdime ülkeyi 80 yıl geriye götürmeyi hiç bir milliyetçi istemez ülkenin %80 den daha fazlası artık umursamıyor parti liderleri ise bir ayağı çukurda partiyi daha genç bilgili kişilere bırakmıyorlar hal böyle olduğu zaman bizi yaratandan yardım istiyoruz ama ondanda tepki yok böyle giderse Allahın Askerleri görevlerini tamamlıyamadan hayata gözlerini yumar
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 00:49:05 Gönderen: Loneyking »
Bu mesele derin mesele benim mesele bilinmesede
sesim ezele gidiyo sende bu dert çıkıp benim desene
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #90 : 18 Ocak 2017, 15:08:06 »
Şimdi öncelikle ben kimsenin kuyrukçusu falan değilim. Olduğumu iddia ediyorsanız ispatlamakla mükellefsiniz. İspat edecek durumunuz yoksa bir özür bekliyorum. Millete ağır ithamlarda bulunmak ne kadar da kolay. İnsanlara çamur atmak, onları karalamak, hakaret etmek ne kadar da basit! Ben böyle ifadeleri kullanmıyorsam saygımdan, adamlığımdan kullanmıyorum. Yoksa benim de bildiğim hakaret sözcükleri var.

Konuya dönersek ben Türk diye bir millet yok demedim. Kıbrıslıların Türk olmadığını da söylemedim. Artık her tartışmada milliyetçi ajitasyonlara başvurmayı, her tıkandığınız yerde şovenizm goygoyunu bırakmanız lazım. İstisnasız her tartışmada bir şekilde Türk diye bir millet olmadığını iddia etmişim gibi bir algı oluşturmaya çalışmayın! Bu artık kabak tadı verdi. Argüman üretemediğiniz her meselede "Sen şimdi Türk diye bir millet yok mu diyorsun, Kıbrıslılar Türk değil mi diyorsun! Sen kimsin, necisin, kimin adamısın?" diyerek ad hominem yapıyorsunuz. Yapmayın!

Daha yazdığım kavramları anlayamıyorsunuz, sonra çıkıp "alim misin" diye soruyorsunuz. Evet alimim. Çünkü okuduğum ve araştırdığım bir konuda her şeyi bilmeye çalışıyorum. Ne konuştuğumu bildiğimden emin olmam lazım. Eğer böyle yapmasam, benim sonum da sizin gibi tartışmayı "ama oralar Türk kanıyla sulandı" noktasına getirmekten öteye gidemeyecek. Kıbrıslılara Kıbrıslı demek onları daha az Türk yapmaz. Kıbrıslı diyorum çünkü Kıbrıs denen yerde yaşıyorlar. Evet onlar da bizim gibi Türk ama burada zaten etnik kökene vurgu yapmıyorum ki. Kıbrıs'ta yaşadıkları için bu adamlar Kıbrıslı oluyorlar (ne kadar tuhaf!), tıpkı Azerbaycan adındaki bir ülkede yaşayan Türklerin Azerbaycanlı olması gibi. Etnik kökene vurgu yapmak isteseydik "Türk" derdik, inanca vurgu yapmak isteseydik "Müslüman" derdik. Spesifik olarak Karadenizlilerden bahsetmek istesem Türk demeyeceğim herhalde, Karadenizli diyeceğim.

Kıbrıs'ta Türklerin yaşama hakkı yok mu dedik? Benim derdim -ya da önerim- insanca yaşasınlar. Rum'un ya da bir başkasının eline bakmasınlar. Buna Türkiye de dahil. Fakat Türkiye'de insanlar yıllardır Ankara'dan, kokuşmuş politikacılar tarafından yönetilmeyi o kadar kanıksamış ki başkasını onun adına yönetmeyi "iyi politika" zannediyor.

KKTC bir ülke olarak eşit şartlarda masaya otursun diyorsun ama birleşme planının "iki devletli, iki kesimli, federal" bir birleşme planı olduğundan haberin yok sanırım. Bu müzakereler sonunda Kıbrıslı Türklerin bir devleti olacak. Hem de herkes tarafından tanınan bir devlet. Ve bu devlet Kıbrıs Cumhuriyeti'nin eşit, kurucu unsuru olacak. Kendi yasaları ve parlamentosu olacak. Kıbrıslılar asimile edilmeyecek çünkü Türk tarafındaki Rumların oranı %20'yi geçemeyecek. Yanı başında Türkiye gibi kültürel bir güç varken zaten Kıbrıslılar asimile olmaz.

Ekonomi okumuşsun hala neyin itirazını ediyorsun o halde? Doğalgazdan elbette Kıbrıslı Türkler de faydalanacak ki Rumların bile itirazı yok bu konuda. Türkiye desen, transit ülke olacağı için haliyle o da payını alacak, üstelik doğalgaz konusunda Rus pazarına bir de alternatif yaratmış olacak. Avrupa, Rus doğalgazına bağımlılıktan kurtulacak. Yani herkes için win-win. Ha doğalgazı çıkaracak şirketlerin menşeine bu kadar takıldıysan bir şey diyemiyorum. Sonuçta bu gazın bir şekilde çıkarılması lazım ve hiçbir şirket de bunu babasının hayrına yapmaz, elbette paylarını alacaklar. Türkiye de isterse kendi MEB'sinde doğalgaz işini Türk şirketlerine verir. Tabi bunu yapabilecek teknolojiye sahiplerse. Ama mesele o değil tabi, o gaz çıkmasın gerekirse Kıbrıslı Türkler sürünsün değil mi? Biz nasılsa paralarını veriyoruz. Ben şahsen kendi vergimin bir halkı -ya da kesimi- sübvanse etmek için kullanılmasını istemem. Bizim eğitim, sağlık sistemimiz ne olacak?

Evet ben ekonomik performansı böyle ölçüyorum. Kıbrıslılar hellim peyniri ve incik boncuk satmak, kumar oynatmak ya da internet kafe işletmek dışında başka iş ve istihdam sahalarına kavuşurlarsa alım güçlerinin artacağını ve ekonominin gelişeceğini düşünüyorum. Dünyayla ticaret yapamayan, adadaki statüko yüzünden kimsenin yatırım dahi yapmadığı ve yapmayacağı bir yerde ekonomi nasıl gelişecek? Daha fazla göçle mi? Yani sen şimdi istihdam yaratmadan işgücü piyasasını genişletmeyi ciddi ciddi bir ekonomist olarak mı savunuyorsun? Çobanlık ironisini o yüzden yaptım, anlamamışsın, bir de terbiyesiz demişsin. Çobanlık ayıp mı? Mesele o değil zaten fakat gidersen çobanlık da mecburi alternatiflerinden biri olacak. Nüktenin özü buydu.

En sona Kürt meselesini bıraktım çünkü en başa onu yazsaydım öteki paragrafların bir anlamı olmayacaktı. 10-12 milyon insana hukuki gerçeklerle bile uyuşmamasına rağmen azınlık diyorsun. Yani şunu okuduktan sonra ben daha buna ne anlatayım dedim içimden. Bu insanlar azınlık değil, Lozan'da bile azınlık statüsüne alınmadılar. Bu insanların başka bir vatanları, kültürel de olsa bir hamileri yok. Burası onların da vatanı. Terör örgütleri ya da ayrılıkçıların ne yaptığından alakasız bir konu bu. Sen zaten terörü bitiremiyorsan, bu insanlarla huzur içinde yaşamayı sağlayacak politikalar üretemiyorsan zaten devlet anlamında da, ortak akıl anlamında da, hoşgörü anlamında da, beyin anlamında da bitmişsin demektir. Fikir üretemeyen, beyin ölümü gerçekleşmiş toplumlar yok olmaya, parçalanmaya mahkumdur. Avrupa bunu asırlar önce yaşadı -Amerika daha da yakın tarihte yaşadı- ama orada önemli fikir adamları ve entelektüel üretim vardı ve her sorunu fikri tekamül ile aştılar. Proje ürettiler, barış ve birlikte yaşama projeleri. Buradayasa insanlar artık fikir üretmeye bile tenezzül etmiyor, ya susuyor ya da yurtdışına yerleşiyor. Çünkü adam fikir ürettiği anda "vatan haini" ya da en iyi ihtimalle "satılmış" olarak damgalanacağını biliyor. Çünkü "en iyi Kürt ölü Kürttür", o kadar iyisini yapamıyorsak en azından "itaat etmelilerdir", "aslında Kürt bile yoktur da neyse"dir. Zaten onlar olsa olsa K.rttür.

Şimdi böyle cinnet geçirmiş bir toplumda sen neyi çözeceksin! Merak etmeyin, zaten bu tavırlarınızla mevcut "milli birlik ve beraberliğimizin" de ömrünü kısaltmış oluyorsunuz. Çok fazla karamsar görünmek istemiyorum ama belki de Kıbrıs birleşemeden Türkiye bölünecek. Hepsi de sayenizde olacak, meraklanmayın.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 15:08:49 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Sauron

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 249
 • Only Kebab Player
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #91 : 18 Ocak 2017, 15:15:25 »
Annibal fikirlerine bir sözüm yok fakat bu kadar yazı ne?  rlywrd*

Çevrimdışı Gregory

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #92 : 18 Ocak 2017, 16:34:50 »
Çok basit bir soru sordum soykırım var diyenlere çünkü ben bugüne kadar Kıbrıs'ta soykırım olduğuna dair bir şey duymadım. Daha kaç kişinin öldüğünü yazamıyorsanız buraya ne diyeyim...


 

Çevrimdışı Gök Börü

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #93 : 18 Ocak 2017, 17:16:32 »
Soykırım tehditi vardı bu bir gerçek.Hatta bir Rum bürokrat Türklerin adaya çıkarma ihtimalike karşı "Geldiklerinde Turk bulabilecekler mi acaba?" tarzı bir cevabı var.
 

Çevrimdışı Probang

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #94 : 18 Ocak 2017, 20:19:14 »
Konudaki diğer mesajları okumadım, fakat bazı arkadaşlar polyannacılık oynuyorlar. Kıbrıslı Türkleri korumak elbette bir politikamızın parçasıdır, fakat bunun yanında ulusal çıkarlarımızda vardır. Kıbrıs Doğu Akdeniz'in kalbidir, her ne olursa olsun burada hakimiyetimizin kaybedilmesi düşünülemez.

Avrupa'nın ortasında barışın hüküm sürdüğü topraklarda değil, Ortadoğu bataklığındayız. Polyannacılığın lüzumu yok. Adaları kaybettik, Kıbrıs gibi önemli bir yeri kaybetmemiz düşünülemez.

He kürt meselesine gelirsek. Kürtlerin toplumda uyandırdığı nefret Kürtlerin suçudur, sorunudur. Türkiye'de Kürtler dışında başka azınlıklarda bulunmakta. Onlar dışında bu kadar sorun çıkaran, ismini duyduğumuz topluluk yok kardeşim. Hep bir ajitasyon, hep bir mağdur edebiyatı. Geçin bunları.

@Gregory

Tamam soykırım değil, katliam. Ne çıkarmaya çalışıyorsun ki? Ortada bir etnik temizlik çabası var.
Ayrıyeten soykırımı belirleyen şey miktarı değil, başka etmenlerdir.

Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle
 

Çevrimdışı HadjiNazmi

 • Vulnerarius
 • *
 • İleti: 362
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #95 : 18 Ocak 2017, 20:32:08 »
Namık Kemal Girit Sorunu sırasında Ali Paşa'yı şöyle eleştirir;

"Girit'e sorunu çözeceğim diye gitti. Özerklik verdi geldi".

O özerk Girit sonraki yıllarda da Yunanistan'a katıldı. Yunanistan'a katılan Girit'ten binlerce Giritli Türk ve Müslüman Yunan göç etti. Şimdi Girit'te Müslüman kalmadı. Kıbrısta da olacak olan aynısı. Ali Paşa misali bu. Yani mallık bizimkilerde. Yoksa düşman tabii ki kendi çıkarını düşünecek. Mesele bizimkilerin ver kurtul uğraşmayalım demesinde. Ama o kadar körler ki Kıbrıs'ın tüm güney sevahilmizi koruduğunu göremiyorlar.

@Gregory soykırım yok diyor. O adada vuku bulan bir sürü katliam var. Daha geçen gün yeni bir toplu mezar bulundu 90 Türk'ün öldürüldüğü. Ne olması gerekiyordu soykırım için? Gaz odası mı?
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 20:34:45 Gönderen: HadjiNazmi »
 

Çevrimdışı Noman Man

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 21:03:31 Gönderen: cemoooo »
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..
 

Çevrimdışı Gregory

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #97 : 18 Ocak 2017, 22:17:19 »
Öncelikle Türk Dış işleri bugüne kadar hiçbir zaman adada yaşananlar ile ilgili soykırım ifadesi kullanmadı (Rumların amacı soykırımdı demek başka soykırım yaşandı demek başka), bu ifade resmi politikamızda dahil yok. Ha Kıbrıs'ta yaşananlar ille de soykırım diyorsanız şu atacaklarımı da soykırım olarak görüyorsunuzdur:

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_genocide
https://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_genocide
https://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_Genocide

Dışişleri sitesi -> http://www.mfa.gov.tr/kibris-meselesinin-tarihcesi_-bm-muzakerelerinin-baslangici.tr.mfa

Ben olsam orada yaşananlara soykırım demezdim yukarıdaki örneklerden dolayı. Sonuçta gene biz zararlı çıkarız.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 22:19:01 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı cemoooo

 • Onursal Üye
 • Cumhuriyet Generali
 • *
 • İleti: 2108
 • Burrard
Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #98 : 18 Ocak 2017, 22:33:29 »
Seneler boyu silâhlı mukavemet göstermeyen yerleşim birimlerine kafalarına estikleri vakit dalıp herkesi biçtiler. Hepimizin bildiği gibi Türk Mukavemet Teşkilâtı'nı kurduran da, adaya ayak bastıran da bu caniliktir.

Ancak soykırım lafı büyük bir laf, bugün bütün hariciyesi buna bağlı olan bir ülke bunu yapıyor diye biz de bu lafı ağzımıza pelesenk etmeyelim. Yanlış olur.

Ayrıca Ermeni Olayları ile bu durumu kıyas etmek/eşitlemek, taraflar arasında benzerlik durumu söz konusu olmadığından tarihî olarak komik durur.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 22:36:04 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc
 

Çevrimdışı Gregory

Ynt: Kıbrıs'ın geleceği
« Yanıtla #99 : 18 Ocak 2017, 22:42:32 »
Neden ki? Kıbrıs'ta, 'Rumlar ülkelerini Türklerden arındırıp Yunan yapmak istediler' ise takındığımız durum, Türkiye dışındaki devletlerde aynı şeyi Osmanlı için söylüyorlar; "Yunanları, Süryanileri ve Ermenileri bölgeden arındırıp ulusal bir devlet kurmak".


 

 

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.