Gönderen Konu: Türkiye 31 Mart 2019 Türkiye Yerel Seçimleri  (Okunma sayısı 1803 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eq1NoX

• Genel Moderatör
  • Senyör
  • *
  • Beğenildi: 62 kere
  • "Kılıç bak, koca bir tarih göçüyor!" / Mehmet Ögül
Tupturuncu bir harita hayal ediyorum...
Desene güzel günleri göremeyeceğiz...

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
  • Beğenildi: 185 kere
  • Hoş gelsin gelecek, güle güle geçecek
    • Kerem1249 Blogu
Bir başka platformda da belirttiğim gibi, genel seçimlerin aksine, Türkiye genelinde AKP'nin (MHP'nin destek verdiği belediyeler de dahil) %45'i geçemeyeceğini, CHP'nin ise %35 kesin alacağını hatta bir ihtimal birinci parti olacağını düşünüyorum. Batıda İyi Parti oylarının çoğu ve HDP oyları CHP'ye gidecek.
HDP'nin %6'yı, MHP'nin ve İYİ Parti'nin toplam %13'ü geçeceğini düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2019, 21:50:22 Gönderen: kerem1249 »
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Bir başka platformda da belirttiğim gibi, genel seçimlerin aksine, Türkiye genelinde AKP'nin (MHP'nin destek verdiği belediyeler de dahil) %45'i geçemeyeceğini, CHP'nin ise %35 kesin alacağını hatta bir ihtimal birinci parti olacağını düşünüyorum. Batıda İyi Parti oylarının çoğu ve HDP oyları CHP'ye gidecek.
HDP'nin %6'yı, MHP'nin ve İYİ Parti'nin toplam %13'ü geçeceğini düşünmüyorum.

Chp'nin birinci parti çıkacağını düşünmek gerçekten hayalcilikten ibaret ve Türk toplum yapısını tanımamaktır. Akp yani Erdoğan ceketini koysa %45'i tek başına alır.

Ayrıca bütün bunları geçtim Muhalif seçmende özellikle 24 Hazirandan sonra oluşmuş bir yenilmişlik ve terk edilmişlik hissi var. Bugünkü siyasi ve politik konjektürde bu hissi değiştirebilecek durumda bulunmuyor. Uzun lafın kısası klasik seçim haritası renkleri olacaktır. Bir sürpriz söz konusu olacaksa Ankara'da olabilir. Başkası mümkün gözükmüyor.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Eq1NoX

• Genel Moderatör
  • Senyör
  • *
Ankara'da ve İstanbul'da bir süpriz olacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı battle4royal

Ankara'da ve İstanbul'da bir süpriz olacağını düşünüyorum.

Ankara malum. Mansur için ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Ancak İstanbul'da bir şey değişmez. Hem Ankara Hem İstanbul'un CHP'ye geçmesi demek Akp'nin çökmesi demek. Gaza gelmeye lüzum yok.

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
    • Kerem1249 Blogu
Mansur Yavaş kazanırsa bir açığı bulunarak görevden alınacak gibi duruyor. Güneydoğu Anadolu belediyelerine kayyum atanacağı zaten herkesin malumu. Seçimlerden sonra tam bir kaos ortamı görmemiz olası.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Eq1NoX

• Genel Moderatör
  • Senyör
  • *
Seçimden kısa bir süre sonra bir ekonomik krizin ülkemizi vurması gibi bir ihtimal söz konusu. Hatta bir ekonomik krizin içinde bulunduğumuzu var sayarsak IMF'den değil fakat Birleşik Krallık gibi ülkelerden borç istenilmesi söz konusudur. Seçimden sonra çoğu ekonomist Dolar'ın 8-10 lira olacağını vurguluyor.

Çevrimiçi bbjx

Seçimden kısa bir süre sonra bir ekonomik krizin ülkemizi vurması gibi bir ihtimal söz konusu. Hatta bir ekonomik krizin içinde bulunduğumuzu var sayarsak IMF'den değil fakat Birleşik Krallık gibi ülkelerden borç istenilmesi söz konusudur. Seçimden sonra çoğu ekonomist Dolar'ın 8-10 lira olacağını vurguluyor.

Ekonomist ya da İktisatçı değilim,Uluslararası İlişkiler okuyorum ve düşüncenize karşıyım.Dolar'da yükseliş beklenilen bir şey fakat 8-10 tl bandına çıkması olası değil.Kaldı ki uzman bir ekonomist için 8-10 arası bir tahmin yapmak demek bence tutarlı bir tahmin değildir.Bana göre de 7-11 olabilir başkası da 6-9 dese bunun olasılığını sorgularlar arasındaki farkın uçurum olması sebebiyle.Takıldığım tek nokta bu.Yoksa doların yükselişi ve ekonomik sıkıntıların olası olması tabii ki tartışılacak mesele bile değil.
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Ekonomist ya da İktisatçı değilim,Uluslararası İlişkiler okuyorum ve düşüncenize karşıyım.Dolar'da yükseliş beklenilen bir şey fakat 8-10 tl bandına çıkması olası değil.Kaldı ki uzman bir ekonomist için 8-10 arası bir tahmin yapmak demek bence tutarlı bir tahmin değildir.Bana göre de 7-11 olabilir başkası da 6-9 dese bunun olasılığını sorgularlar arasındaki farkın uçurum olması sebebiyle.Takıldığım tek nokta bu.Yoksa doların yükselişi ve ekonomik sıkıntıların olası olması tabii ki tartışılacak mesele bile değil.

Yoruma katılıyorum. Seçimden sonra ekonomik kriz çıkacak büyük kaos ortamı oluşacak diye bir durumu beklemiyorum.(Bu tarz yorumları her seçim öncesinde muhalif seçmeden duyuyoruz. Klasikleşen kötüye gidiş dışında büyük kırılmalar olmuyor.) Türkiye'de ekonomik sıkıntılar ve başka bir çok ülke için kaos olarak adlandırılabilecek durumlar var. Fakat bu bizim zaten doğal halimiz rutinin dışında ve seçim öncesinde ekonominin ve siyaset ortamının baskılanması dışında ekstradan gelişecek bir durum yok.

Ayrıca ünlü ekonomistlerden Mahfi Eğilmez'in son değerlendirmelerine göre Türkiye'nin ekonomide yapısal sorunları devam etmekle birlikte kısa vade Döviz kurlarında ciddi bir değişiklik beklenmiyor. Borsa üzerinden de açıkladığı şekliyle Trump'un Papaz olayındaki baskılamasının ardından kaçan yabancı sermayenin ve fonların ülkeye girişinde yeniden bir canlanma görünmüş. Bu fon girişinin ülkeden kaçan fonları yaklaşık %75'ine tekabül etmesini beklediğini de söylüyor.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Eq1NoX

• Genel Moderatör
  • Senyör
  • *
Saçma sapan konuşmayın... Dolar'ın 8-10 tl olacağını ben iddia etmiyorum. Ekonomistler iddia ediyor. Bakın e-ko-no-mist...

Saçma sapan konuşmayın... Dolar'ın 8-10 tl olacağını ben iddia etmiyorum. Ekonomistler iddia ediyor. Bakın e-ko-no-mist...

Mahfi Eğilmez'de kısa vadede 8-10 olması mümkün değil diyor. Aksine ülkeden kaçan yabancı sermaye ve fonlar geri dönmeye başladı diyor. Mahfi Eğilmez'i e-ko-no-mist'ten saymıyorsan birşey demiyorum.

B.H.Liddell Hart

Çevrimiçi bbjx

Konuşmanın nesi saçma anlayamadım. Ben argümanımı sundum buna saçma demek sana düşmez. Varsa söyleyeceğin, savunacağın bir şey söyle  fikrini. Ben senin sunduğun şeye saçma sapan konuşma demedim. Haddini bil.
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
    • Kerem1249 Blogu
Doların kısmi artış yaşamasına ihtimal vermiyorum. Ya büyük bir çöküş (8-9₺) olacak ya da 5.2-5.8 arasında dalgalanmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Ayrıca bugün İstanbul'dayım, seçim standlarına bakılırsa kimse AKP broşürü almıyor, muhtemelen İstanbul'u yıllar sonra ilk kez kırmızı göreceğiz. Dip dalga geliyor, önüne geçmek isteyen boğulur.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı battle4royal

Doların kısmi artış yaşamasına ihtimal vermiyorum. Ya büyük bir çöküş (8-9₺) olacak ya da 5.2-5.8 arasında dalgalanmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Ayrıca bugün İstanbul'dayım, seçim standlarına bakılırsa kimse AKP broşürü almıyor, muhtemelen İstanbul'u yıllar sonra ilk kez kırmızı göreceğiz. Dip dalga geliyor, önüne geçmek isteyen boğulur.

imkansız
« Son Düzenleme: 20 Mart 2019, 16:45:37 Gönderen: battle4royal »

Dolar kısmını uzatmaya gerek görmüyorum ancak broşür örneği çok da geçerli olmuyor. Adamlar benim oturduğum semt'te(bulunduğu ilçenin) oy deposu dahi sayılabilir. Akp teşkilatı kapı kapı geldi broşür dağıttı. Meşhur çay kampanyasından bile getirdi. :D Şimdi çayı almış olmam veya almamış olmam veya evde dahil olmasam'da oy tercihimi göstermez. Dip dalga konusu 24 Haziran'da da gündeme geldi. Muharrem İnce belirli bir ivmelenme sağladı ancak dalganın kuvveti yetersiz kaldı.

Şahsi görüşüm ise eğer Akp Binali Yıldırım gibi halk nezdinde sempatik ve iş bitirici görünen birisini aday göstermeseydi İmamoğlu'nun şansı kampanya anlamında çok yüksekti derdim ama doğru adayı tercih ettiler. Bu yüzden ana akım medya'da Mansur Yavaş'ın üstüne tüm güçleriyle yüklenme stratejisi izliyor.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2019, 19:09:38 Gönderen: Erich von Manstein »

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Eq1NoX

• Genel Moderatör
  • Senyör
  • *
Senin dediğin Mahfi Eğilmez Dolar'ın 7.5 tl'ye uğrayabileceğini söylüyor. 7.5 tl az mı? Evet belki 8 veya 10 tl olmayabilir. Onu zaman gösterecek fakat 7.5 tl bile fazla. IMF ise 10 tl olacak diyor. Kendisini ekonomist olarak tanıtan birçok kişi de IMF'ye katılıyor. Ama 7.5 tl bile çok bunu baştan belirteyim.

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
    • Kerem1249 Blogu
Politik tahminimi pek üstelemiyorum ancak dolar konusunda ısrarcıyım. Artışın istikrarlı değil ani bir ivme ile en az 8 olmasını bekliyorum. Zaten IMF 10 dedi, böylesi bir kuruluş bilgisi olmasa bunu tahmin etmezdi.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Eq1NoX

• Genel Moderatör
  • Senyör
  • *
Politik tahminimi pek üstelemiyorum ancak dolar konusunda ısrarcıyım. Artışın istikrarlı değil ani bir ivme ile en az 8 olmasını bekliyorum. Zaten IMF 10 dedi, böylesi bir kuruluş bilgisi olmasa bunu tahmin etmezdi.
Ben de 8-10 tl tahminindeyim. Birçok ekonomist 8-10 tl olacağı konusunda hemfikir. Bazı ekonomistler ise 7-8.5 tl konusunda hemfikir. Yani ülkede yüksek bir Dolar kuru olacağı söz konusu. Her halükarda ülkenin ekonomisini alt üst edecek oranlar bunlar.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2019, 23:55:54 Gönderen: Eq1NoX »

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
    • Kerem1249 Blogu
Meral Akşener, kendisini tutuklanmakla tehdit eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a partisine hazırlattığı kliple yanıt verdi: Daha yeni başlıyorum.
https://www.youtube.com/v/4VyaHVDLx7I&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 21 Mart 2019, 20:10:05 Gönderen: kerem1249 »
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
    • Kerem1249 Blogu
Seçim sonuçları açıklanmaya başlandı. Türkiye genelinde birinci AK Parti.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.