Gönderen Konu: Bizans Hiç Yenilmeseydi - İlgisizlikten dolayı iptal oldu  (Okunma sayısı 21769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
  • Brawlers, Bawlers & Bastards
    • Profili Görüntüle

Bizans Hiç Yenilmeseydi

Oyuna ilk başladığımda hep hayal ederdim. Acaba Bizans ile oynasam onun yıkılmasını engelleyebilir miyim, diye.Yaptım olacak...

I.CİLD:
 I.Bölüm: Büyük Cesaret

II.Bölüm: Plan

III.Bölüm: Uygulama

IV.Bölüm: Osmanlı Dostluğu ve İnanç Değişikliği

V.BÖLÜM: Kaderin Yol Ayrımı

VI.BÖLÜM: Siyasi Yalnızlık Kurtuluşu

VII.BÖLÜM: Her Küçük Şey Sonunda Büyür ve Büyüklere Karşı Baş Kaldırır

VIII.BÖLÜM: Fibonnaci Planı

IX.BÖLÜM: Fibonnaci Planı - 2

X.BÖLÜM: Yeni Bizans Dönemi

XI.BÖLÜM: Doğu Anadolu Seferleri

SEZON FİNALİ - XII.BÖLÜM: Doğu Anadolu Seferleri-2

Oyuna başlamadan önce ordu teknolojisini 14. seviyeye ilerlettim. Emin olun yararı olduğu kadar zararıda vardır. Ayrıca Ticaret ve Tarım(gibi bir şey) Teknolojileri de 3.seviyeden başlıyor. Böylece diplomatlar vs. yılda daha fazla olucak. Onun dışında hiçbir şekilde oyunun özgünlüğüne müdahale etmedim...

II.CİLD:
I.BÖLÜM: Batı Karışıklılığı
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2011, 22:05:51 Gönderen: Ahilex »
don't be another brick in the wall

Çevrimdışı Deniz

• General
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
Ynt: Bizans Hiç Yenilmeseydi
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2010, 18:45:24 »
"Yaptım, olacak"
-Ali Ağaoğlu

Kolay gelsin.

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2010, 18:48:15 »
Edit: Sorun yok...
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2010, 15:31:38 Gönderen: Ahilex »

Çevrimdışı Quaim

• Orgeneral
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2010, 18:52:12 »
Reklam varyas Ali Ağaoğlu oynuyor hani.

"Yaptım Olac(z)aak!" diyor. Hiç mi izlemedin arkadaşım? ;D
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2010, 19:02:55 »
Edit: Tamam BKM ile daha komik ;D
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2010, 15:31:54 Gönderen: Ahilex »

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
I Bölüm Yayınlandı :P
« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2010, 21:21:15 »
I.BÖLÜM:
Büyük Cesaret

AGCEEP modunda "Fantasy Byzantium" senaryosuyla başladım.

Öncelikle Osmanlı'nın vassaliğinden çıkıp Morea ile olan ittifaklığımı  güçsüz kurup ittifakımı bozdum ve o an Venedik ile savaşan Macaristan, (nasıl oluyorsa) aynı anda hem Avusturya ve Bohemya ile müttefik ve ayrı olarakta Sırbistan ile müttefik. Bende Macaristan ve Sırbistan'ın müttefikliğine katılıp aynı zamanda Venediğe savaş ilân etmiş oldum.

Bu savaş Bizans için çok önemliydi. Normalde bu savaşı Macaristan'ın kaybetmesi lazımdı ve benim katılmam nasıl bir şey değiştirecekti hiç farkında değildim. Var olan donanma ve biraz asker ile Venedik'in Ege Denizi'ndeki İonia adasına saldırıp kısa zamanda orayı elegeçirdim.

6.Konstantinos'un İonia adasını elegeçirdikten sonra yaptığı toplantıdaki konuşmanın bir bölümü:
- Bu ada ile Ege Denizi'nde bir hak etmiş olduk. Osmanlı bir süre sonra Doğu'ya seferler yapacaktır. Bundan istifade edip Osmanlı'nın Balkanlardaki topraklarına saldırı yapmalıyız. Böylece Avrupa'da büyük bir yankı uyandırıp aynı anda eski gücümüze kavuşmayı düşünebiliriz.

Toplantıdan bir adam:
-Efendim, bence Girit'i almayı düşünüp Akdeniz ile ilgili planlar yapmalıyız!

Başka bir adam:
-Karadan destek sağlanamadığı sürece böyle bir şey yapmak hiç doğru olmaz! Donanmamız çok zayıf Venedik korsanları ile başa çıkamayız!!!

6.Konstantino:
-Çok doğru. Girit adası bizim için çok kanlı bir yer olacaktır...

Toplantıdan bir adam:
-Tabiki de başkent donanmasını oraya harcamayacaz. Benim yaptığım bazı planlarım var...

Devam edecek...

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Mareşal
  • *
    • Profili Görüntüle
Güzel. Oyuna başlasam mı acaba?

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
Oyun grafikleriyle EU3 yanında çocuk oyunu gibi kalıyor ama başlarsan EU3'ün tam bir çocuk oyunu olduğunu düşünmeye başlarsın...

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
2.Bölüm
« Yanıtla #8 : 30 Ekim 2010, 22:59:22 »
Şu an oyuna devam ediyorum ve dayanamayıp hikâyeyi devam ettirmek istedim...

II.BÖLÜM:
Plan
6.Konstantinos:
-Anlat. Planın nedir?

Toplantıdan bir adam:
-Tabiki de efendim, siz benden iyi bilirsiniz ki Morea eskiden bizimdi. Bizim elimizden giden en son topraktı. Onu sırf Osmanlılara kaptırmamak için kolayca özgürlüklerini verdik ve bir yandan da sonumuzu hazırlamış olduk. Eğer kral bu iddiaları öne sürüp Morea'ya savaş ilân ederse buradaki donanmamız ve ordumuz orayı kolayca alır. Böylece Morea yarımadasının hemen yanında olan Corfu adasınada bir saldırı yapıp Venedikten kolayca İonia'yı alırız...

Yaşlı Yüzbaşı Spertius(adamın sözünü keser):
-Venedikliler bu planı göz önünde bulundurmuşlardır!Eğer...

Toplantıdan bir adam (Spertius'un sözünü keser):
-Evet bulundurdular fakat...

-VENEDİKLİLER DONAN...

-Tüm donanması Regusa ile Apulia arasında zincir çekmiş durumda...

-Öyleyse Corfu ve Morea bu Venedik donanmasından yaklaşık 300km uzaklıkta demektir!!!

-Macaristan'ın gizli olarak yaptığı kışkırtmasıyla Lorraine ittifakı Venediğe savaş açıcak. Böylece Venedik o donanmayı haraket ettirmesi başkentine çıkartma yapılma riski almış olur. Ve benim bildiğim Venedikliler bu riski asla göz önüne alamazlar.

6.Konstantinos, bu konuşmalar sırasında sessiz kalırken aynı zamanda bir mektup yazıyordu. Dışarıdan bir askeri çağırır ve:
-Al bunu yarın sabah Kırım'a açılacak olan ticaret gemisine binip Konstantinopol'de dur ve bunu Kral'a ilet.

Asker:
-Emredersiniz efendim.

6.Konstantinos:
-Başka bir fikri olan?

Toplantıdan bir adam:(Bu kişi hep aynı kişidir)
-Efendim, Morea'da yapıcağımız donanmalar Girit için asla yetmez. Bunun için İzmir bölgesini almalıyız...

-Osmanlı orayı yaklaşık 2sene içinde diplomatik yollar ile alıcak. Eğer bir saldırıp orayı alırsak Osmanlı sırf bunun için bize savaş açıcaktır.

Toplantıdan bir adam:
-Yanılmıyorsam Kralımız Osmanlı'ya verdiği askeri geçiş imtiyazını kaldırdı. Böylece Osmanlı'nın tüm ordusu Balkanlar'da kaldı. Donanma yapmaya başlamıştır. Fakat şimdi düşük bir serveti var. Güçlü bir donanma yapamaz. Eğer bize savaş ilân ederse kolaylıkla başkentini alırız ve oda bunu biliyor.

6.Konstantinos:
Bu çok güzel bir fikir. Fakat böylece Karamanoğulları'da bize savaş açmış olur. Onun ciddi olmasa da kalabalık bir ordusu var...

Toplantıdan bir adam:
Yanılmıyorsam Kral Osmanlı tehlikesi için askerler üretmeye başladı. Başkentteki askerlerin yarısını Konya bölgesine göndeririz.

6.Konstantinos:
-Tamamdır, bu planların işe yararsa çok büyük bir üne kavuşmuş olursun.
Toplantı bitmiştir.

Devam edecek...

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Mareşal
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok güzel yazıyorsun.

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
İlk defa bir hikâyemde insan konuşturuyorum çok zevkli bir şey.
(Ayrıca bu 2.hikâyem  :beam:)

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Mareşal
  • *
    • Profili Görüntüle
1. Hikayen hangisi?

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
Crusader Kings'ten Makedonya... çok deneyimsiz bir şeydi hâlâ bitiremedim hikâyeyi (O hikâyeye kimse bir şey yazmıyor diye devam edesim yok)

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Mareşal
  • *
    • Profili Görüntüle
Bunu ben takip ediyorum ama, sen devam et. Maalesef FTG, HoI, EU gibi çok değerli oyunlar, çok oynanmıyor Türkiye'de.

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
Malesef  :-\

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
3.Bölüm
« Yanıtla #15 : 31 Ekim 2010, 00:24:46 »
III.BÖLÜM:
Uygulama
Söylemek, yapmaktan daha kolaydır.
Plautus

Kral 6.Konstantinos'tan gelen mektupu alır almaz okudu ve bunun üzerine Morea'ya ve Gazi'ye savaş ilân etti. Başkenti koruyan birliğin 3bin süvarisini başkentte bıraktı kalan 11.ooo piyadeyi İzmir'e gönderdi. Bu arada Karadeniz'de olan dağılmış Venedik Korsanları bir araya gelip Ege Denizi'nde Bizans donanmasıyla çarpışmış ve gerekli darbeyi almıştı...

Tüm bunlar olurken sarayda bekleyen diplomatların limiti dolmuştu. Hemen Sırbistan ve Macaristan'da askeri geçiş izni alındı ve sonradan Albania bize geçiş izni verdi. Böylece Venedik'in elinde olan Regusa topraklarına kara yolu ile ulaşmak için sadece Osmanlı'nın iznine ihtiyacımız vardı. Faat Defalarca diplomat göndermemize rağmen  kabul etmedi ve o sıra Veneto'dan (vVnedik'in başkenti) üretilen ordu Regusa'yı savunmak için gitmişti ve bu ordunun miktarı Bizans'ın toplam ordusu kadardı. İonia'da bulunan komutanlar donanma ile Morea Kuşatması'na gidiyorlardı...
   Tam o sırada Bizans'a hiç fark ettirmeden Kuzey Afrika kıyılarını dolaşıp Ege Denizi'ne iner inmez Bizans donanmasıyla savaşa girdi.
   Venedik donanması Bizans'ın yaklaşık üç katı kadardı. Gemilerden birinin içinde bulunan 6.Konstantinos sonuna kadar savaşmaya hazırdı. Fakat onları sayıca fazla olmaları tayfaların moralini düşürmüş ve anlamsızca Ak Deniz'e doğru kaçmışlardı. Buradan sonra Morea'ya gitmek donanma için tehlikeliydi. Mecburen yollarının üzerinde olan Girit Ada'sını kuşatmak zorundalardı. Orayı savunacak Venedik ordusunun olmaması kuşatmayı kolaylaştırdı...

Bu arada Başkentten gelen ordu İzmir'de kolay bir savaş yaptı ve bir süre sonra İzmir kuşatması başarı ile sonuçlandırdı. Ardından başkentte yapılan yeni bir ordu Karaman ile aramızdaki savaşı kazanmak için Konya'ya gönderildi... İzmir'de olan askerlerde hiç bekletilmeden Anltalya'ya gönderildi

Bu arada Bohemya krallığı Husit inancı ile ikiye ayrılmıştı; Husitler ve Romanist Bohemya. Romanist Bohemya'nın arkasında Macaristan vardı ve Husitlere savaş açtılar. Macaristan Venedik ile olan savaşından vazgeçmiş başkentinde kalan son 2.ooo ordu ile Romanist Bohemya'ya yardım etmek için göndermişti. Venedikliler bu fırsattan yararlanıp ordusuyla Macaristan'ın topraklarını tek tek fethetmeye başladı. Bu durum karşısında Bizans İonia Ada'sını unutsa iyi olurdu...

Aradan zaman geçtikten sonra Antalya Kuşatması başarılı olmuş ve Gaziler İzmir ve 57 dinar ile barış teklifi ediyorlardı. Zaten toprağı alıcaktır parayıda almamız çok iyi olmuştu. Aynı zamanda Konya Kuşatması'nı da başarılı oldu ve Konya'dan 125altın ile toprak istemeden barış yapmış olduk. Böylece yeni askerler için para bulmuş olduk.

Devam edecek...
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2010, 00:30:16 Gönderen: Ahilex »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Mareşal
  • *
    • Profili Görüntüle
Tek kelimeyle ''Harika''

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
4.Bölüm Yayınlandı
« Yanıtla #17 : 31 Ekim 2010, 13:42:54 »
IV.BÖLÜM:
Osmanlı Dostluğu ve İnanç Değişikliği
  Macaristan Romanist Bohemya'ya yaptığı yardımlardan dolayı kendi topraklarını tehlikeye atmış durumdaydı. Güçsüz kalan Macaristan ile müttefik olmak anlamsızdı. Ayrıca Venedikliler ile olan savaşta Macaristan'ın olması ve savaşın kaptanı olması kazanacağımız toprakların ona bağlı olmasını sağlıyor. Yeni,yeni yapılanmaya başlayan Osmanlı ile ilişkilerimizi iyi tutmak bizim yeni müttefiğimizi belirler. Yalnız Ortodoksların başı olmamıza rağmen Katolik devletler ile müttefik olmak anlamsızdı. Tam bu sıradan Osmanlıların Ortodokslara yaptığı teklifi kabul edip Bizans'ın dinini Katolik olarak değiştirdik.

Böylece elimize biraz para geçti ve Avrupa devletlerinden bazıları ile ilişkimiz ilerledi.
 İzmir'de çıkan isyan bir kaç gün olan bir savaş sonrasından bastırıldı ama stability 0'a indi.
Tabi bunun yanında Ortodoks olan bir çok devlet ile ilişkimiz azaldı. İlerde bunlara savaş açacağımız için bu bizim için önemli değildi...

Bu sırada Osmanlı sultanı I.Mehmed ölmüş onun oğlu II.Murad tahta geçmişti. Murad'ın kardeşi Mustafa tahtta hak iddia etti ve Bizans'ın bir kalesine sığındı. II.Murad onu bizden istedi ve bunun karşılığında bize 125 altın önerdi. Böylece hem hazineye para eklemiş hem de Osmanlı ile ilişkimiz ilerleyecekti. Seve seve kabul edip ilişkimizi geliştirdik. Böylece Osmanlı'dan tekrar askeri geçiş izni istedik. II.Murad hiç düşünmeden  isteğimizi kabul etti ve bizde Macaristan'ın topraklarını korumak için başkentteki bir bölüğü Macaristan topraklarına gönderdik...

Tüm eventler ard arda geliyordu, bir Katolik peder Bizans'ta iş istedi bu bizim stability'yi düzelticekti ve din değiştirmenin en büyük etilerini üzerimizden atıcaktık.

Dünya'da sadece Venedik ile Macaristan savaşı yoktu. İngiltere Fransa'nın tüm topraklarını elegeçiril kendisinin vasali yapmıştı. Altık Hetmenlığı Lithunya ile savaşta ve Lithunya yavaş yavaş toprakları elegeçiriyordu. Ve bildiğiniz gibi Avusturya,Romanist Bohemya ve Macaristan, Husitlere karşı savaşıyordu...

Bizim Girit Ada'sının etrafında olan donanma Venedik donanmasından kaçamayıp tüm gemiler batırıldı. Fakat son anda tüm bölükler Girit'e çıkıp orayı kuşatma altına aldı. Emrinde yaklaşık 8.ooo asker ile Girit'i kuşatan 6.Konstantinos İonia'da konuşan adamı çağrıp onunla konuşmaya başladı...

Devam edecek...
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2010, 13:46:38 Gönderen: Ahilex »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ahilex sayende Ftg oynayacağım :)

Çevrimdışı Ahilex

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
Forumdaki FTG oynayan oyuncuların artması beni çok mutlu eder  tbrk*

Ayrıca sen hâlâ başlamadın mı ya? Sana o kadar link verdim :)
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2010, 15:38:42 Gönderen: Ahilex »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.