Gönderen Konu: Ticaret  (Okunma sayısı 1212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Slenderman

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
Ticaret
« : 08 Şubat 2014, 22:31:57 »
Beyler şu olayı anlatın bir anlaşılır dilde. Ne kadar rehber varsa okudum hem burada hem de wikide hala anlamadım ticaret olayını.  :sick2:

Çevrimdışı Avicenna

• Yarbay
  • *
  • In God is Our Trust !
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ticaret
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2014, 23:21:29 »
Tüccarlarını ticaret yollarına yoluyorsun.Ancak bunları mantıklı bir şekilde seçersen daha iyi.Mesela osmanlıda aden-iskenderiye-istanbul yolunu izlemelisin vs.yani gereksiz seni ilgilendirmeyen noktalara tüccar yollama.Ucu sana dokunan ticaret noktalarını kullan.Son olarak da ticareti ticaret gemileriyle destekle.Tavsiye olarak da kendi topraklarında bulunmayan ticaret noktalarında transfer kendi topraklarında collect yap.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2014, 23:21:57 Gönderen: III.Vlad »

Çevrimdışı Slenderman

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2014, 23:40:04 »
Tüccarlarını ticaret yollarına yoluyorsun.Ancak bunları mantıklı bir şekilde seçersen daha iyi.Mesela osmanlıda aden-iskenderiye-istanbul yolunu izlemelisin vs.yani gereksiz seni ilgilendirmeyen noktalara tüccar yollama.Ucu sana dokunan ticaret noktalarını kullan.Son olarak da ticareti ticaret gemileriyle destekle.Tavsiye olarak da kendi topraklarında bulunmayan ticaret noktalarında transfer kendi topraklarında collect yap.
Hocam bir sorum daha var. 14 ticaret gemim var, bunları ayırıp 3 ayrı ticaret merkezine mi yollasam daha iyi olur yoksa collect yaptığım bölgeye mi?
Ha bir de unutmadan, üretim ile ticaretin bağlantısı var mı? Ticaretim zayıf olduğu halde üretimden iyi bir gelir alır mıyım?
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2014, 23:43:12 Gönderen: Slenderman »

Çevrimdışı Avicenna

• Yarbay
  • *
  • In God is Our Trust !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2014, 00:03:22 »
Eşit olarak yolla. 5 5 4 şeklinde dağıtabilitsin.Ama eğer özellikle 1 noktada gücünü arttırmak istiyorsan o bölgeye yolla.Bilgim yok açıkçası ama alakalı olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı Slenderman

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2014, 03:53:04 »
Yok hocam ya, yine çözemedim. Gemileri bölüyorum bu sefer ticaret gelirim düşüyor. Tüccarları bir sıra halinde diziyorum (Kırım-İstanbul-Ragusa-Cenova) iş daha beter hal alıyor. Bu gidişle çözemeyeceğim.  gbr*

Çevrimdışı krall1

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2014, 13:28:17 »
collect trade diyerek o belgedeki trade power ını paraya dönüştürürsün, transfer dersen de  o trade bölgesinden (node) çıkan ticareti yönlendirirsin. osmanlı ile oynıyecaksan alexandrea ticaretini ve kırım ticaretini istanbula yönlendirmelisin. istanbulda ticareti toplamana gerek yoktur çünkü senin başkentin o ticaret bölgesindedir. ve bunu otomatik olarak yapar.

sonra elinde başka bir tüccar varsa (yoksada kırımdakini) ragusaya yollayıp collect trade demen lazım. çünkü istanbuldan çıkan ticaret ragusaya gider. şimdi alexandrea bölgesini sen kontrol ediyorsan (memlükleri yok edip oraya hakim olduysan) oraya çok gemi yollamana gerek kalmaz, çünkü zaten çok büyük bir oran senin elindedir. ama %70in altına düşerse biraz gemi yollayabilrsin 10 tane kadar. gemilerin geri kalanını ragusaya yollamalısın. çünkü istanbuldan kaçan ticareti ve başka bölgelerden gelen ticareti toplayan önemli bir ticaret bölgesidir. her ne kadar o bölgeyi domine edemesende %50nin üzerinde tutmak şarttır.

bak burada başka bir rehber var eğer anlatamadıysam buradakini uygula biraz değiştir vs. kafanda oturtmaya çalış. gene anlamadıysan osmanlıyı 1560lı yıllarında açıp sırf ticareti kavramak için oyna. mesela senin ticaret gemilerinin sayısı çok az, o yüzden yeterince çekemiyorlar.

ben 1600lere geldiğimde osmanlıyla en azından 100tane ticaret gemisi kullanıyorum. bunları da genelde 20 alexandrea 70 ragusa geri kalan 10unuda durumuna göre istanbul ve kırım arasında paylaştırıyorum.
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Çevrimdışı Slenderman

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2014, 20:13:33 »
Hocam tamam da daha sonrası ne olacak? Nerelere tüccar göndermem gerektiğini falan çok eksik biliyorum. Böyle aydınlatıcı bir rehber yok mudur tamamen ince detaylarına kadar açıklayacak?

Çevrimdışı krall1

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2014, 22:45:01 »
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=37662.0

burada hem görsellerle örneklendirmiş benim dediğimi, hemde konuda konuşulmuş, bunu oku belki yardımcı olur. yoksa ingilizce rehberleri dene. ama en iyi yol sırf ticarete bakmak için bir oyun açıp onun üzerinden oyunu kavramaya çalışmak
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.