Gönderen Konu: EUIV-Fransa Önerileriniz ya da Taktikleriniz  (Okunma sayısı 532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FlorianGeyer

• Yüzbaşı
  • *
  • Beğenildi: 2 kere
  • Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da
    • Profili Görüntüle
EUIV-Fransa Önerileriniz ya da Taktikleriniz
« : 02 Temmuz 2018, 22:16:08 »
Kendi taktiklerim tabi ki var ama sizin ki leride öğrenmek istedim.
Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder, savaşmadan kazanan önderdir.

SUN TZU

Hindistan:Çin seni başını alırım
Çin:Sen Sikkim'in başını alırsın

Çevrimdışı bbjx

Fransa ile oynamadım.Fakat Fransa'ya karşı çok oynadım.Ordu morali en çok iş yapan şey.Konuyla direkt ilgisi yok ama şöyle bir görselle karşılaştım Fransa ile savaşırken.

(aç/kapa)

Öncelikle Ceneviz ticaretini kontrol edebilecek çok hoş bir konumu var.Shadow Empire eventinden sonra buralara çökebilirsin.Müstakbel düşmanın Avusturya'nın başkentine daha yakın olma fırsatın olacaktır.Warscore kazanabilirsin serice buralardan saldırarak.

Ayrıca Protestan olmanı öneririm.Mekanikleri çok kullanışlı.Roma'yı da alınca negatif efekt yemeyeceksin böylece.Zaten Fransa'nın coreları içerisinide Papal State'in Provence'den muhtemelen hatta kesinlikle alacağı şehirler kaldığından aranız kötü olacak oraları almayı reddedeceğini düşünmüyorum :) Dolayısıyla Katoliklik Fransaya çok ters kalıyor.Sicilya'ya kadar inebilirsen de Tunus üzerinden Kuzey Afrika'ya girebilirsin.Tunus trade node'u ve Alexandria'dan Cenoa'ya transfer edersen ticartten deli para kaldırabilirsin.

Çok aşırı ticaret üstünden gidiyorum fakat ticaret elinde olduğu sürece her şeyi kontrol edebiliyorsun.

İdea olarak Quality Quantity ve Hümanist gerekli görüyorum.Moral için defensive de alabilirsin.Koloni işlerinde iyi değilim ben genelde o yüzden kolonici devletlerle pek oynayamam fakat Fransa öyle ya da böyle kolonici bir devlet mutlaka alman gerekir Exploration belki de en başta şart bilemiyorum.

Kişisel fikirlerim bu kadar umarım yardımı dokunur  :)
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Çevrimdışı FlorianGeyer

• Yüzbaşı
  • *
    • Profili Görüntüle
Fransa ile oynamadım.Fakat Fransa'ya karşı çok oynadım.Ordu morali en çok iş yapan şey.Konuyla direkt ilgisi yok ama şöyle bir görselle karşılaştım Fransa ile savaşırken.

(aç/kapa)

Öncelikle Ceneviz ticaretini kontrol edebilecek çok hoş bir konumu var.Shadow Empire eventinden sonra buralara çökebilirsin.Müstakbel düşmanın Avusturya'nın başkentine daha yakın olma fırsatın olacaktır.Warscore kazanabilirsin serice buralardan saldırarak.

Ayrıca Protestan olmanı öneririm.Mekanikleri çok kullanışlı.Roma'yı da alınca negatif efekt yemeyeceksin böylece.Zaten Fransa'nın coreları içerisinide Papal State'in Provence'den muhtemelen hatta kesinlikle alacağı şehirler kaldığından aranız kötü olacak oraları almayı reddedeceğini düşünmüyorum :) Dolayısıyla Katoliklik Fransaya çok ters kalıyor.Sicilya'ya kadar inebilirsen de Tunus üzerinden Kuzey Afrika'ya girebilirsin.Tunus trade node'u ve Alexandria'dan Cenoa'ya transfer edersen ticartten deli para kaldırabilirsin.

Çok aşırı ticaret üstünden gidiyorum fakat ticaret elinde olduğu sürece her şeyi kontrol edebiliyorsun.

İdea olarak Quality Quantity ve Hümanist gerekli görüyorum.Moral için defensive de alabilirsin.Koloni işlerinde iyi değilim ben genelde o yüzden kolonici devletlerle pek oynayamam fakat Fransa öyle ya da böyle kolonici bir devlet mutlaka alman gerekir Exploration belki de en başta şart bilemiyorum.

Kişisel fikirlerim bu kadar umarım yardımı dokunur  :)

Önerilerin için sağol

Sence HRE ye karşı tutum ne olmalı ? HRE ye yakınlaşıp HRE imparatorluğumu denenmeli? yoksa HRE dokunulmamalımı?
Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder, savaşmadan kazanan önderdir.

SUN TZU

Çevrimdışı 4S0S

• Üsteğmen
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
ben oyun başında hre içinde genişleme taraftarı değilim ingiltereden core bölgeler alınıp bretonya ihlak edilmeli provencenin bir pu'su var pu'sunu ihlak ettikten sonra ittifak bozulup ateşkes bitince provence vassal olarak alınmalı burgundy toprakları şansın yaver giderse sen saldırmadan event ile paylaşılıcaktır zaten iberian weedingden önce aragon ya da kastilya ikilisinden birine saldırılmalı tercihim aragon aragondan napoli vassal olarak alınmalı napoli puda olduğu için savaş skoru normal den çok daha aza maal oluyor sırayla aragon kastilya ihlak edilip afrikanın tamamı alınmalı daha sonra memlüke dalınmalı napoli ihlak edildikten sonra osmanlıya dalınıp kırım tarafı alınmalı ordanda rusyayı durdurmalıyız idea olarak infulence Exploration Religious bu arada papalığın bonusları oyun başında koalisyon yemeden rahat rahat genişlemek için çok önemli onun için bütün puanlar bağışlanmalı zaten oyun başında en çok kardinal fransada oluyor

Çevrimdışı bbjx

Önerilerin için sağol

Sence HRE ye karşı tutum ne olmalı ? HRE ye yakınlaşıp HRE imparatorluğumu denenmeli? yoksa HRE dokunulmamalımı?

Bence HRE imparatorluğu denenmemeli.Çünkü Burgundy eğer ki Avusturya'ya kalırsa o bölge France Region içinde kalıyor.Senin de buralarda coreların olacak.DOlayısıyla zaten HRE sana pek sıcak bakmayacak buraları geri almak istersen.Ben aksine Dismantle HRE taraftarıyım.Dağıt gitsin.Sonra Berlin'e kadar yolun var.AE al alma o derebeylikleri tek tek ezebilecek bir ordun var.Osman'ı yanına al O Doğusundan vursun sen batısından vur.1600'lü yıllarda Osman'dan katkat güçlü olacaksın zaten dilersen Viyana'yı falan alabilirsin.Fakat bence zamanını Avrupa'da harcama Kastilya (veya İspanya) Porkekiz'i bir an önce bitir.İber Yarımadası'nın kontrolunu eline al.Karayipler'i ele geçir.Sevilla ticaret merkezine inanılmaz bir para akıtıyor Karayip.İspanya ve Portekiz saf dışı kalınca bunlar sana kalacak.Para varsa asker var.SOnrasında gir Avrupa'ya.Gelir'in sağlam olunca burada savaşması daha kolay oluyor.

Önceliğin şöyle olsun bence = France Region içindeki toprakları al(Brittany>İngiltere'nin Fransa'daki toprakları>Provence>Burgundy'nin France region içindeki toprakları>Papal State'in France Region içindeki toprakları>İber yarım adasının Cenoa Trade Node kıyıları>Sevilla Trade Node Kıyıları> Cebel-i Tarık
    Sonrasında kolonicilik işlerine girip bu dediğim Karayipler olayını halledersin sonrasında ise Avrupa içerisine girerek yüksek developmentli şehirleri alarak gücüne güç katarsın.Bu bölgelerin daha hızlı eline geçmesi için Influence idea alabilirsin.İsyanlarla daha az uğraşmak için de HUmanist alabilir ya da religious alıp farklı dinleri daha hızlı çevirebilirsin.Sana kalmış Humanist Religious tercihi.Oyunun gidişatına göre seçmende yarar var.Dediğim gibi hiç oynamadım neler yaşıyor bilmiyorum pratikte,anlattıklarım hep teori  :D :D :D

Çevrimdışı Dutchy

Bence HRE imparatorluğu denenmemeli.Çünkü Burgundy eğer ki Avusturya'ya kalırsa o bölge France Region içinde kalıyor.Senin de buralarda coreların olacak.DOlayısıyla zaten HRE sana pek sıcak bakmayacak buraları geri almak istersen.Ben aksine Dismantle HRE taraftarıyım.Dağıt gitsin.Sonra Berlin'e kadar yolun var.AE al alma o derebeylikleri tek tek ezebilecek bir ordun var.Osman'ı yanına al O Doğusundan vursun sen batısından vur.1600'lü yıllarda Osman'dan katkat güçlü olacaksın zaten dilersen Viyana'yı falan alabilirsin.Fakat bence zamanını Avrupa'da harcama Kastilya (veya İspanya) Porkekiz'i bir an önce bitir.İber Yarımadası'nın kontrolunu eline al.Karayipler'i ele geçir.Sevilla ticaret merkezine inanılmaz bir para akıtıyor Karayip.İspanya ve Portekiz saf dışı kalınca bunlar sana kalacak.Para varsa asker var.SOnrasında gir Avrupa'ya.Gelir'in sağlam olunca burada savaşması daha kolay oluyor.

Önceliğin şöyle olsun bence = France Region içindeki toprakları al(Brittany>İngiltere'nin Fransa'daki toprakları>Provence>Burgundy'nin France region içindeki toprakları>Papal State'in France Region içindeki toprakları>İber yarım adasının Cenoa Trade Node kıyıları>Sevilla Trade Node Kıyıları> Cebel-i Tarık
    Sonrasında kolonicilik işlerine girip bu dediğim Karayipler olayını halledersin sonrasında ise Avrupa içerisine girerek yüksek developmentli şehirleri alarak gücüne güç katarsın.Bu bölgelerin daha hızlı eline geçmesi için Influence idea alabilirsin.İsyanlarla daha az uğraşmak için de HUmanist alabilir ya da religious alıp farklı dinleri daha hızlı çevirebilirsin.Sana kalmış Humanist Religious tercihi.Oyunun gidişatına göre seçmende yarar var.Dediğim gibi hiç oynamadım neler yaşıyor bilmiyorum pratikte,anlattıklarım hep teori  :D :D :D
Hre imparatoru olunca zaten kendi topraklarını katıp direk 1 reform yapabiliyorsun devamı geliyor zaten. Diplomotik olarak ilerleyip Kastilya ve İngiltereyide kolayca pu yapabiliyorsun Portekizide vassallarsın oyun sonuna doğru koloni derdin kalmaz.Polonya litvanyayıda şansın varsa pu larsın oyunu bitirirsin ben böyle yapıyorum :D

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: bbjx

Çevrimdışı bbjx

Hre imparatoru olunca zaten kendi topraklarını katıp direk 1 reform yapabiliyorsun devamı geliyor zaten. Diplomotik olarak ilerleyip Kastilya ve İngiltereyide kolayca pu yapabiliyorsun Portekizide vassallarsın oyun sonuna doğru koloni derdin kalmaz.Polonya litvanyayıda şansın varsa pu larsın oyunu bitirirsin ben böyle yapıyorum :D

Dediğim gibi mekaniklerine hakim değilim HRE olayının.Ayrıca PU'ya düşürmenin yollarını söyleyebilir misin bana :D bu konuda bi fikrim bile yok tamamen şans eseri bi kaç kez düştü onlar da ufak devletler

Çevrimdışı Dutchy

Dediğim gibi mekaniklerine hakim değilim HRE olayının.Ayrıca PU'ya düşürmenin yollarını söyleyebilir misin bana :D bu konuda bi fikrim bile yok tamamen şans eseri bi kaç kez düştü onlar da ufak devletler
Öncelikle ya başka bir hanedanı (Örnek: ingiltere lanchester hanedanı gibi..) kendi tahtına koyarsın yada başka birinin tahtına kendi hanedanını koyarsın ikiside yapılaiblir
ilkinde kral yaşlıdır  varisi ve kraliçesi yoktur ölürse en yakın devletin hanedanından biri başına geçer. öbürü ise bu olayın yapay zekaya olmasını sağlamak. onu diplomatik saygınlık veren advişor veya diplomatik belki ikisinide kasmalısın bunlar şu durumu etkiler: Örnek: İngilterenın kralı yaşlı ve varisi yok bu durumda kraliyet evliliği olan devletlere bak örneğin castilya ve sen yani fransa genellikle bu durumda tek kişi isen direk pu yapabilirsin ama eğer 2 kişi ise büyük ihtimal savaşacaksın ve kimin dip saygınlığı büyükse çoğunlukla o kişinin pu su olur bu durumda bunlara hazır ol yada hiç kastil ile uğraşmadan varisi olmayan yada weak varisi olan senin hanenenden devletler varsa onlara yönelmelisin kraliyet evliliği gibi. Ama bazen sadece senin hanen geçer pu olmaz bu durumda ise uygun bir anı kollamalısın
 örneğin ingilterenin başında de valois(fransanın hanedanlığı) hanesi var yine aynı şekilde varisi yok ise şu durumlar söz konusu ya yeni varis çıkar kral ölmeden yada varis çıkmaz ve kral ölür pu olur
ama eğer bu riske uğraşmak istemiyorsan claim throne dediğimiz(kraliyet evliliğinin hemen altında) tahtında hak iddiası yapmaya basabilirsin bu durumda dostluğun bozulur kraliyet evliliğin kalır direk saldıırp 1 stability eksi yemeye rağmen union britaine savaş sebebiyle saldırarak başına geçebilirsin bunu genellikle senden güçlü devletler için yapma sıkıntı olur. bu kadar yazabildim daha çok şey var unuttuğum bunları oynayarak öğrenmelisin austria oynamanı tavisye ederim bu konuda iyileşmek istiyorsan...

Çevrimdışı FlorianGeyer

• Yüzbaşı
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle ya başka bir hanedanı (Örnek: ingiltere lanchester hanedanı gibi..) kendi tahtına koyarsın yada başka birinin tahtına kendi hanedanını koyarsın ikiside yapılaiblir
ilkinde kral yaşlıdır  varisi ve kraliçesi yoktur ölürse en yakın devletin hanedanından biri başına geçer. öbürü ise bu olayın yapay zekaya olmasını sağlamak. onu diplomatik saygınlık veren advişor veya diplomatik belki ikisinide kasmalısın bunlar şu durumu etkiler: Örnek: İngilterenın kralı yaşlı ve varisi yok bu durumda kraliyet evliliği olan devletlere bak örneğin castilya ve sen yani fransa genellikle bu durumda tek kişi isen direk pu yapabilirsin ama eğer 2 kişi ise büyük ihtimal savaşacaksın ve kimin dip saygınlığı büyükse çoğunlukla o kişinin pu su olur bu durumda bunlara hazır ol yada hiç kastil ile uğraşmadan varisi olmayan yada weak varisi olan senin hanenenden devletler varsa onlara yönelmelisin kraliyet evliliği gibi. Ama bazen sadece senin hanen geçer pu olmaz bu durumda ise uygun bir anı kollamalısın
 örneğin ingilterenin başında de valois(fransanın hanedanlığı) hanesi var yine aynı şekilde varisi yok ise şu durumlar söz konusu ya yeni varis çıkar kral ölmeden yada varis çıkmaz ve kral ölür pu olur
ama eğer bu riske uğraşmak istemiyorsan claim throne dediğimiz(kraliyet evliliğinin hemen altında) tahtında hak iddiası yapmaya basabilirsin bu durumda dostluğun bozulur kraliyet evliliğin kalır direk saldıırp 1 stability eksi yemeye rağmen union britaine savaş sebebiyle saldırarak başına geçebilirsin bunu genellikle senden güçlü devletler için yapma sıkıntı olur. bu kadar yazabildim daha çok şey var unuttuğum bunları oynayarak öğrenmelisin austria oynamanı tavisye ederim bu konuda iyileşmek istiyorsan...

Bunlar temel pu alma taktiğimi ?
Ve eğer müsat isen bunu ayrıntılı açıklarmısın.Eğer müsait değilsen ayrıntılı öğrenebileceğim bir yer önerirmisin
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2018, 20:09:06 Gönderen: FlorianGeyer »

SUN TZU

Çevrimdışı Dutchy

Bunlar temel pu alma taktiğimi ?
Ve eğer müsat isen bunu ayrıntılı açıklarmısın.Eğer müsait değilsen ayrıntılı öğrenebileceğim bir yer önerirmisin
Temel olarak bunlar evet hatta biraz az bilgi var diyebiliriz durumlar değişebilir.
ayrıntılı olarak yazacağım. bu konuyu daha ayrıntılı öğrenmek istersen rehberlere bir göz at eğer eskilerse yenisini yapmaya çalışırım.
İlk olarak benim orda yazdıklarım genel durumlardı özel durumlar olabilir Ve bu olayın sadece hristiyanlarda olduğunu unutma.
Bazen bazı ülkeler İntegrum ile yönetilir Macaristan Bohemya vb bu gibi ülkeleri pu yapmak basittir royal marriage yapar 1 yıl yada daha az beklersin ve başına senin hanedanından birisi geçmiş olur ve varisi olmadığından bu ülkeler çok açık pu hedefidir benim hikayelerde oynadığım diplomatik avusturya oyunumdan bir fotoğraf:

Dediğim gibi bü tür ülkeler çantada keklik pu lardır ilk bunlara yönelmeni tavsiye ederim ve dost olma çünkü savaş açmak için bozuyorsun ve ateşkes oluyor otomotik sadece royal marriege ile ilerleyip zamanında claim thronelersen rahatlıkla pu yapabilirsin
bu integrum ile yönetilen devletler içindi
Bazende uzun süreli dostluklar beklemen gerekir Örneğin polonya ör ingiltere vb bunlar ile şansın yok ise en az 100 yıl dost kaldıktan sonra hanedanlarına geçersin bazen dost olduğun gibi olabilir.
Bu zaten bilinen en temel pu taktiğidir
Başka bir şey olarak weak varis dediğimiz zayıf olan varise sahip senin hanenden olan devletlerin pu sudur bunlar genellikle savaşla pulanırlar. kralı ölsede yerine weak varis geçeceğinden ölünce pu luk gibi durum olmaz
Birde bazen oyun oynarken kendini bir anda savaşın içinde bulursun buda en basitinden biridir 2 devletin bir devletin başına geçmek için otomatik savaşdır eğer dost olduğun devletin senden güçlü dostu varsa bu durumda pu savaşında yenilebilir toprak kaybedebilirsin zaten bu savaşlarıda sen istemezsin
bazende bu savaşlar senin tahtına çıkmak için olurki benim kabusumdur varisin yoksa ve kral ölürse yakındaki rivallerinden her hangi biri ile bir dostun veya 2 rivalin yada 2 dostunun senin tahtına geçmek için savaştğını görürsün bu durumda kim kazanırsa kazansın pu olarak kalırsın isyan edebilirsin tabii
Birde eventler ile gerçekleşen personal union olayları vardır bunlar macaristanın avusturyaya bağlanması iberian evliliği gibidir.
Bunu yazdığımda biraz kafam dağınıktı. Yarın düzeltebilirim eğer daha çok bilgi istiyorsanda Avusturya hikayemin ilk kısmını okuyabilirsin.. Orada daha detay olmasada daha farklı bilgiler vermiştim sanırsam emin olamadım
Biraz resim kıtlığım vardı. Ondan sadece 1 tane kullanabildim kusurum var özür dilerim iyi forumlar. tbrk*

Çevrimdışı Eyanltrk

• Teğmen
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Öyle çok iyi oynayan bir değilim ama güzel savelerim yokda denemez ben fransayla oynarken ilk ingiletereye çıkmaya çalışıyorum aragona biraz genişliyorum sonra savoyun ordan italyaya iniyorum portekizle kastili çok elemiyorum kastilin ispanyayı kurmasına izin vermiyorum  kastile portekizi elemememim nedeni ben güçlenirken onlar koloni atıyolar  koloni yapiyo ben kolonilerine çöküyorum özelikle karayiplere hiç uğraşmayın bekleyin portekiz sizin için kolonileştirsin ben böyle yapıyorum
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2018, 02:31:52 Gönderen: Eyanltrk »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.