Gönderen Konu: EU4 - Çin'in gücü hakkında  (Okunma sayısı 888 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serdengecti1

EU4 - Çin'in gücü hakkında
« : 24 Nisan 2018, 13:59:27 »
Eğer EU4'ün yapımcısı olsaydım; Çin'i zayıflatırdım. Mandate of heaven dlc'si ile öyle bir bufflanmış ki belli bir tarihten sonra en ileri teknolojiye sahip ve 300k'lık bir orduya sahip oluyorlar.Haliyle yenmek imkansız hale geliyor.Tamam eski versiyonlardaki gibi patlayıp parçalansın demiyoruz ama biraz tarihsellik gerek.Kastettiğim şu:
1-1810'a kadar hiç bir hanedan değişimi olmuyor.1644'da qing hanedanlığı yönetimi devralmıştı(Köylü isyanlarıyla)bildiginiz gibi.Ming de aynı şekilde yuan hanedanlığından.Onlarda song hanedanlığından almış.Bu böyle gider.Ama oyunda bu yansıtılamamış.Eski versiyonlarda ai qing kurabiliyorken şuan ki durumda imkansız.
2-Teknolojik olarak oyunda her zaman en ilerideler.Verdiği %10'luk tech cost'dan ve tribıutarylardan gelen monarch points'lerden olduğu düşünüyorum.Bunun tarihte olamayacağını afyon savaşlarındaki çin ordusunun rezalet durumuyla açıklayabiliriz.Ayrıca ming imparatorunun(tarihini hatırlamıyorum)teknolojik araştırma,icat,keşif yapmayı yasakladığı bilgisi de mevcut.
3-Sınırsız para kaynakları var.Bilirsiniz eski versiyonlarda celestial empire ile %50 autonomy penalty ile başlarlardı.Westernize olduktan sonra bu kalkardı.İlk hali gayet gerçekçiydi bence.Çünkü dün 130 mercenary'lik ordusunu gördüm ve hiç borç almadan uzunca süre savaştı.
Şimdi diyeceksiniz manchu ile zorda olsa yenebilirsin diye.Doğru ama ben çin'in etrafında herhangi başka bir ülkeyle oynamak istesem oynayamayacak mıyım?
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2018, 13:25:45 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • KAPTAN ORTA KAPI
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Çin'in gücü hakkında
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2018, 19:05:10 »
Çin'i zayıflatırdım.Mandate of heaven dlc'si ile öyle bir bufflanmış ki belli bir tarihten sonra en ileri teknolojiye sahip ve 300k'lık bir orduya sahip oluyorlar.Haliyle yenmek imkansız hale geliyor.Tamam eski versiyonlardaki gibi patlayıp parçalansın demiyoruz ama biraz tarihsellik gerek.Kastettiğim şu:
1-1810'a kadar hiç bir hanedan değişimi olmuyor.1644'da qing hanedanlığı yönetimi devralmıştı(Köylü isyanlarıyla)bildiginiz gibi.Ming de aynı şekilde yuan hanedanlığından.Onlarda song hanedanlığından almış.Bu böyle gider.Ama oyunda bu yansıtılamamış.Eski versiyonlarda ai qing kurabiliyorken şuan ki durumda imkansız.
2-Teknolojik olarak oyunda her zaman en ilerideler.Verdiği %10'luk tech cost'dan ve tribıutarylardan gelen monarch points'lerden olduğu düşünüyorum.Bunun tarihte olamayacağını afyon savaşlarındaki çin ordusunun rezalet durumuyla açıklayabiliriz.Ayrıca ming imparatorunun(tarihini hatırlamıyorum)teknolojik araştırma,icat,keşif yapmayı yasakladığı bilgisi de mevcut.
3-Sınırsız para kaynakları var.Bilirsiniz eski versiyonlarda celestial empire ile %50 autonomy penalty ile başlarlardı.Westernize olduktan sonra bu kalkardı.İlk hali gayet gerçekçiydi bence.Çünkü dün 130 mercenary'lik ordusunu gördüm ve hiç borç almadan uzunca süre savaştı.
Şimdi diyeceksiniz manchu ile zorda olsa yenebilirsin diye.Doğru ama ben çin'in etrafında herhangi başka bir ülkeyle oynamak istesem oynayamayacak mıyım?

Suanki versiyon ve dlclerle mingi yenemiyorsun oynama bence

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2018, 11:40:55 »
Suanki versiyon ve dlclerle mingi yenemiyorsun oynama bence
Herkes senin gibi harika bir eu4 oyuncusu değil ki kardeşim.Senin gibi oyunu yalayıp yutmuş adamlara ming az gelir tabi ki. Ama sonuçta oyun sadece senin gibi dahiler için değil.Oyuna +150 IQ sınırı gelseydi haklı olabilirdin ama bak.
Onu geçtim de max 50klık orduyla 300klık ordulu ve sınırsız para kaynagı sahibi ming ordusunu yenebilecek kadar iyi değilim haklısın bırakayım oyunu

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2018, 15:00:45 »
Yeni estate ve süvari oranını arttırabileceğimiz yeni etkenler eklenmeli. Bunun yanında rakip ülkelerde misyonerlik ve kültürel etkiler oluşturabilme yozlaştırma gibi fonksiyonlar oyunun zayıf noktası bunlarda olmalı. isyan çıkarma - isyanı destekleme gibi faaliyetler kesin olmalıydı. Güçlü bir devleti sadece savaşlarla zayıflatıp yıkabilme işi bana pek mantıklı gelmiyor. İç karışıklıklarla dağılmış yıkılmış bir sürü devlet var.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Emreahmet167

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2018, 15:36:55 »
Herkes senin gibi harika bir eu4 oyuncusu değil ki kardeşim.Senin gibi oyunu yalayıp yutmuş adamlara ming az gelir tabi ki. Ama sonuçta oyun sadece senin gibi dahiler için değil.Oyuna +150 IQ sınırı gelseydi haklı olabilirdin ama bak.
Onu geçtim de max 50klık orduyla 300klık ordulu ve sınırsız para kaynagı sahibi ming ordusunu yenebilecek kadar iyi değilim haklısın bırakayım oyunu
300k olana kadar bekliyosan aferin derim. Mandate 0'a düştüğünde çin imparatoru senden 50% daha fazla hasar alıyor. Bu bile mükemmel bişeyken 0 mandate daha kötü şeyler veriyor. Yapman gereken reform yapmasını beklemek ve diğer haraçgüzarları yemek eğer sen de haraçgüzarsan. Teknolojide hiçbir zaman mingin koreden üstün olduğunu görmedim. Genelde isyanlarla boğuşuyor ming. En son transoxiana ile daldığımda 100k isyan görmüştüm. (Bi yerde değil tabii). Koskoca topraklara developmenta sahip olmasına rağmen memlük yemiş osmanlıdan daha az force limiti oluyor. (Osmanlı bonusu aldı mı bilmiyorum)

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2018, 21:48:24 »
300k olana kadar bekliyosan aferin derim. Mandate 0'a düştüğünde çin imparatoru senden 50% daha fazla hasar alıyor. Bu bile mükemmel bişeyken 0 mandate daha kötü şeyler veriyor. Yapman gereken reform yapmasını beklemek ve diğer haraçgüzarları yemek eğer sen de haraçgüzarsan. Teknolojide hiçbir zaman mingin koreden üstün olduğunu görmedim. Genelde isyanlarla boğuşuyor ming. En son transoxiana ile daldığımda 100k isyan görmüştüm. (Bi yerde değil tabii). Koskoca topraklara developmenta sahip olmasına rağmen memlük yemiş osmanlıdan daha az force limiti oluyor. (Osmanlı bonusu aldı mı bilmiyorum)
Ağır konuşmuyayam diyorum ama az kaldı. Neyse.
1-300k olana kadar bekleyen yok.Adamlar 150k orduyla başlıyor zaten ben max 10k.
2-Mandate sistemini biliyorum zaten boşuna yazmışssın. 1650'lere mandate insin bekledim.Reformları tamamladı ona ragmen isyan falan çıkmadı kardeş.
3-Tributary'ları yutmak bir yerden sonra işe yaramıyor çünkü belli bir state sınırın var onun üstüne çıkınca state yapamadığın yerlerin bir katkısı olmuyor.Neredeyse ming'i sarmıştım ama ordu sınırım 70k'yı zor bulmuştu ve toprakları adam etmek içinde monarch point harcanıyor.
4-Teknoloji'de ming yakalanamaz kardeş onu geç
5-Sen oyunun güncellemeyi unutmuşssun herhalde veya bazı dlc'lere sahip degilsin.Çünkü sen eski versiyonlardaki mingi anlatıyorsun

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2018, 23:20:14 »
Yeni estate ve süvari oranını arttırabileceğimiz yeni etkenler eklenmeli. Bunun yanında rakip ülkelerde misyonerlik ve kültürel etkiler oluşturabilme yozlaştırma gibi fonksiyonlar oyunun zayıf noktası bunlarda olmalı. isyan çıkarma - isyanı destekleme gibi faaliyetler kesin olmalıydı. Güçlü bir devleti sadece savaşlarla zayıflatıp yıkabilme işi bana pek mantıklı gelmiyor. İç karışıklıklarla dağılmış yıkılmış bir sürü devlet var.
Zaten isyan destekleme var.Ajanlık sekmesinde.Diplomasi ekranı.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Ragnaroğulları vs Ramazanoğulları

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Mayıs 2018, 16:25:07 »
Zaten isyan destekleme var.Ajanlık sekmesinde.Diplomasi ekranı.
Bilmiyordum ya çok sağol bu cümleden bunumu anladın pes doğrusu. İşlevsellik ve tatmin edicilikten bahsediyorum. 
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2018, 18:30:07 »
Al bak mesela bugün oynadıgım save'den bir görüntü.Teknoloji'de ming'i geçebilen yok zaten doguda

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2018, 01:00:36 »
Al bak mesela bugün oynadıgım save'den bir görüntü.Teknoloji'de ming'i geçebilen yok zaten doguda

Dostum doğuda oynarken kendine bir ticaret bölgesi seçip orayı başkent yapıp sonrasında enstitü edicti verip dev basıyorum. Geçenlerde Manchu kurdum minge 2 tech fark atmıştım. siz nasıl geri kalıyorsunuz çözemedim. İşin sırrı enstitü bonusu veren şehirlere dev basmak. 30-40 development sahip bir başkentinizde port varsa zaten enstitü rahat alıyorsun. bunlara dikkat etmeni öneriyorum.

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2018, 01:51:53 »
Dostum doğuda oynarken kendine bir ticaret bölgesi seçip orayı başkent yapıp sonrasında enstitü edicti verip dev basıyorum. Geçenlerde Manchu kurdum minge 2 tech fark atmıştım. siz nasıl geri kalıyorsunuz çözemedim. İşin sırrı enstitü bonusu veren şehirlere dev basmak. 30-40 development sahip bir başkentinizde port varsa zaten enstitü rahat alıyorsun. bunlara dikkat etmeni öneriyorum.
Valla kardeş tall oynuyorsan bilemem ama ben başarım odaklı oynadığım için öyle bir durum olamaz.Yoksa bizde biliriz puanları çar çur edip %10 tech bonuslu mingi yakalamayı.Diyelim ki yakaladın.Birbirine denk kalitede ordulara sahipsiniz(aynı şeyleri yazmaktan bıktım) 50k askerle 300klık ve sınırsız para kaynağına sahip olan ming'i nasıl deviriyorsunuz bütün mesele orda işte.Mesela geçen ayutthaya oyunumda dağlarda savunma yaparak savaştım adamın sadece attrition'dan kaybı 300k ama adam durmadan mercenary basarak savaşmaya devam ediyor ve borç falanda almadan yapıyor bunu bütün isyanım buna.

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Mayıs 2018, 12:11:03 »
Valla kardeş tall oynuyorsan bilemem ama ben başarım odaklı oynadığım için öyle bir durum olamaz.Yoksa bizde biliriz puanları çar çur edip %10 tech bonuslu mingi yakalamayı.Diyelim ki yakaladın.Birbirine denk kalitede ordulara sahipsiniz(aynı şeyleri yazmaktan bıktım) 50k askerle 300klık ve sınırsız para kaynağına sahip olan ming'i nasıl deviriyorsunuz bütün mesele orda işte.Mesela geçen ayutthaya oyunumda dağlarda savunma yaparak savaştım adamın sadece attrition'dan kaybı 300k ama adam durmadan mercenary basarak savaşmaya devam ediyor ve borç falanda almadan yapıyor bunu bütün isyanım buna.
Mingi defalarca iromanda yendim. İşin sırrı oyun başı açılacan innovative ideada. Yanındada bir defansive idea açtınmı olay bitiyor. Yeterince güçlenmeden minge saldırırsan takibide yenilirsin. Minge saldırmadan önce en az 3 idea gurubu bitirilmesi gerekiyor. mingin tirbutarysinden çıkınca zaten mandateden patlıyor çoğu zaman defansive savaşta zaten mingi hertürlü yeniyorsun. bence oyunun ince noktaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Her oyunda geleneksel idea diziliminden vazgeçip cesitli kombinasyonlar yaptığınızda çoğu şey karşınızda güçsüz kalıyor. Oyunun gidişatına göre idea seçmek şart. Anlamadığım nokta siz mingden bu kadar müzdaripken ironman oyunlarınızda Osmanlı ile nasıl başa çıkıyorsunuz. Ming yabay zeka olarak Osmanlı yanında aşırı vasat
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2018, 12:25:55 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • KAPTAN ORTA KAPI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Mayıs 2018, 13:23:04 »
Yukarida arkadasin dedigi gibi uc idea bitir. Bunlar offensive innovate quality olacak. Bu ucunu bitieceksin. Innovate asker bakim ucretini azaltacak. Boylelikle cine paralel olarak parali asker takviyesi yaparsin. Teknoloji ve enstitu benimseme masrafini da azalltigindan teknoloji acigini kapatirsin. Quality topcu,suvari,piyade +10 verirken , +1 yillik gelenek ve +5 disiplin sagliyor. Offensive en onemli ordu kapasitesini arttirmasi, +5 disiplin saglamasi, +20 kusatma bonusu saglamasi, moralin hizli toparlanmasi. Ordu sayindaki topculari arttir. Policylerden +20 piyade savas kabiliyeti al. Birde +10 kusatma / +1 general kusatma kabiliyeti.
Savasta doversin zaten. Hemen kalelerini kusat hizla ilerleyeceksin, surekli basmasina firsat verme

Çevrimiçi kerem1249

« Yanıtla #13 : 06 Mayıs 2018, 13:26:23 »
Çin konusu baya uzadı ayrı başlıktan devam edelim arkadaşlar. Yeni konu oluşturulmuştur.  
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimiçi Revanchism

« Yanıtla #14 : 06 Mayıs 2018, 18:44:26 »

Bu iletinin bu başlıkta ne işi var  ;D

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 06 Mayıs 2018, 19:40:07 »
Bu iletinin bu başlıkta ne işi var  ;D
oyuna ne eklerdiniz başlığından taşındı o kısım.

Çevrimdışı Dutchy

• Müsellem
  • *
  • Hollanda dışında hiç bir şey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Mayıs 2018, 19:45:49 »
Çine zayıf diyenleri anlamıyorum ne kadar yeteneklsiniz bu güne kadar biri de kore ile çini ihlak ettimi ki söylüyorlar anlamıyorum...

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • KAPTAN ORTA KAPI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Mayıs 2018, 20:06:34 »
Çine zayıf diyenleri anlamıyorum ne kadar yeteneklsiniz bu güne kadar biri de kore ile çini ihlak ettimi ki söylüyorlar anlamıyorum...
kore ile wc yapan bile var

Çevrimiçi Revanchism

« Yanıtla #18 : 06 Mayıs 2018, 20:11:54 »
oyuna ne eklerdiniz başlığından taşındı o kısım.

Biliyorum uyarı babında(inşallah doğru yazmışımdır  ;D) söylemiştim.

Çevrimdışı pro1453

• Yeni Çeri
  • *
  • Ne pahasına olsun zafer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Mayıs 2018, 22:18:17 »
Mingi Qirat oyunumda 1 toprak yaparak zar zor yenmiştim yanında 2 küçük hint sultanlığıda varmıştı 1 toprak alacağım diye kıyamet koptu ülkede stabilityler isyanlar ohoo..