Gönderen Konu: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?  (Okunma sayısı 15070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Göktürk Gökbörü

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
Çağlarda alınan özellikler bir sonraki çağ kaybolmamalı bence. Kabul edilen kültür sayısıda sınır kalkmalı alınan her kültürde verilen diplomatik puan artırılabilir. Atlı oranı oyunu çok bozuluyor bence onada bir ayar çekilmeli.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Celikhan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Soykirim eklerdimmm. Lazim abi ya bide ulkenin nufusu manpower degil nufus

Çevrimdışı serdengecti1

Bir sehrin kulturunu degistirdiginde aslinda soykirim yapmis oluyorsun.Sonucta bu insanlar buharlasmiyorlar ya?

Çevrimdışı Victoria2ci

• Yeni Çeri
  • *
  • YAŞASIN TÜRK IRKI
    • Profili Görüntüle
Bir sehrin kulturunu degistirdiginde aslinda soykirim yapmis oluyorsun.Sonucta bu insanlar buharlasmiyorlar ya?

asimile oluyorlar

Çevrimdışı Furkan 65

Soykirim eklerdimmm. Lazim abi ya bide ulkenin nufusu manpower degil nufus
Tepki çekerdi.
Hür doğmuştur insanoğlu,
Hür yaşamak hakkıdır.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
abi soykırım dedinde kurtulamadık şu ermeni mmuhabbetinden.

geçen şu çirkin türk ünlünün miami'de çekilen üstsüz fotoları patladı ya yabancı sitede, yorumlara baktım. artık kadın ne kadar çirkinse (bence leş göğüsler falan silikon) adamlardan biri yoruma türkler soykırım yapmakta plastik cerrahiden çok daha iyiler falan yazmış coptum resmen. (bak burdada bi coptomans esprisi sıkıştırdım dikkatini çekerim http://imgim.com/1566.jpg )
« Son Düzenleme: 03 Mart 2018, 18:28:54 Gönderen: Patlıcan »
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı YasinSaka

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Kültür değiştirmek için dini değiştirmek zorunluluğunu kaldırırdım. Zannedersem seküler bir devlet de kurulamıyor. Onu da eklerdim.

Çevrimdışı battle4royal

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Beğenildi: 18 kere
  • "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır."
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
Birden fazla varis ve varisler arasındaki taht kavgası

Çevrimdışı Furkan 65

Güzel bir fikir  tbrk*
Hür doğmuştur insanoğlu,
Hür yaşamak hakkıdır.

Çevrimdışı Elessar

Birden fazla varis ve varisler arasındaki taht kavgası
(bknz. Crasuder Kings 2)
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Ragnaroğulları vs Ramazanoğulları

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
Kültür değiştirme olayınada bir misyoner eklenmesi gerekirdi. diplomatik puanla değiştirme olayı tamamıyla saçmalık. Asimilasyon ve kabul edilen kültür sayısının sabit olması tamamıyla kısıtlama. Türk ve Azerbaycan kültürlerinin farklı kültür gruplarında olması zaten tamamıyla fiyasko heleki Türkmenlerin altayda olupta bunları iyice ayrıştırmaları saçmalıktan öte değil. Levanten kültür gurubu bize hakarettir.

Levanten : Levanten ya da argo tabiri ile Tatlısu Frengi, Osmanlı Devleti içinde özellikle Tanzimat sonrasında büyük liman kentlerinde yoğunlaşan ve ticaretle uğraşan Hıristiyanları tanımlamak için kullanılır. Bundan iyi bişey anlayan varsa söylesin.

Levant bölge diye anlatılmak isteniyorsa ondanda anadolunun olmadığı bir bölgeden bahsediliyor.

« Son Düzenleme: 13 Mart 2018, 11:25:49 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı battle4royal

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Beğenildi: 18 kere
  • "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır."
    • Profili Görüntüle
    • Tarihi Türkiye Modu
(bknz. Crasuder Kings 2)

CK çok eski tarihler. EU4'te de olması lazım

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
Kültür değiştirme olayınada bir misyoner eklenmesi gerekirdi. diplomatik puanla değiştirme olayı tamamıyla saçmalık. Asimilasyon ve kabul edilen kültür sayısının sabit olması tamamıyla kısıtlama. Türk ve Azerbaycan kültürlerinin farklı kültür gruplarında olması zaten tamamıyla fiyasko heleki Türkmenlerin altayda olupta bunları iyice ayrıştırmaları saçmalıktan öte değil. Levanten kültür gurubu bize hakarettir.

Levanten : Levanten ya da argo tabiri ile Tatlısu Frengi, Osmanlı Devleti içinde özellikle Tanzimat sonrasında büyük liman kentlerinde yoğunlaşan ve ticaretle uğraşan Hıristiyanları tanımlamak için kullanılır. Bundan iyi bişey anlayan varsa söylesin.

Levant bölge diye anlatılmak isteniyorsa ondanda anadolunun olmadığı bir bölgeden bahsediliyor.

hadi türke levanten dedin de arabistan çölündeki adamıda levantenden sayınca orda "hopdedix bilader orda dur" demek gerekiyo galiba.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2018, 16:58:01 Gönderen: Patlıcan »
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
Büyük Selçukluyu Formlamayı Koyardım.

Yönetim Şekli ve Teknoloji : Aşiret federasyonu ( Anadolu Teknoloji Grubu )

Gelenekler
% 15 Moral
% 5 Disiplin

İdealar
% 15 Administrative efficiency
% 35 Cavalry combat ability
% 3  Missionary strength
% 20 Culture Conversion cost
% 20 National Manpower
+1 Legitimacy And Tribal Allegiance
+2 Land leader maneuver

Ambition
%20 Manpower Recovery Speed
« Son Düzenleme: 17 Mart 2018, 21:39:42 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı serdengecti1

Büyük Selçukluyu Formlamayı Koyardım.

Yönetim Şekli ve Teknoloji : Aşiret federasyonu ( Anadolu Teknoloji Grubu )

Gelenekler
% 15 Moral
% 5 Disiplin

İdealar
% 15 Administrative efficiency
% 35 Cavalry combat ability
% 3  Missionary strength
% 20 Culture Conversion cost
% 20 National Manpower
+1 Legitimacy And Tribal Allegiance
+2 Land leader maneuver

Ambition
%20 Manpower Recovery Speed
O idealarla çok saçma olur.Orta halli idea(tribeslerin azıcık iyi olanı)olsa daha mantıklı olur.

Çevrimdışı evdeki zambak

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Tüm devletlere veliahtı bir yere bey ya da dük vs. atanmasını getirirdim.
Örneğin Osmanlı`da eğer sancağa atamazsak hani 10 yılda ve 25 yılda gelen özellikleri gelmez.

Total War Atilladaki gibi yöneten ailenin soy ağacı gözükse fena olmaz.

Advisor dışında para ödemeden vezir, şansölye seçme gelse.
Örneğin seçtiğimiz kişiler aynı anda +%2 moral ve +0.5 unrest gibi  artısı eksisi olan özelliklere sahip olsa.

« Son Düzenleme: 24 Mart 2018, 18:18:02 Gönderen: evdeki zambak »

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
Yeni paketlerde kesinlikle tatarlara update gelmeli. Yakmayla yıkmayla görevle bu işler olmuyur. Ruslara ve slavlara karşı uğraş veremiyorsun kolayına. Oyun başı moskovu yıktın yıktın yıkamadın geçmiş olsun. Moskova oyuna çok güçlü başlıyor 5 vasal + kendisi ayıptır harbiden. Moskova alıp denim dedim steplere cossacks estate verip özel atlı aldım oyun başı çatır çutur kesiyorsun. İçime sindiremedim herhalde milliyetçi damarım tuttu alt f4 çektim bir dahada elime almam :). Bu kadar abartılmaz bir devlet. Oyunda formlanabilen devletler daha güçlü idealara sahip olmalı. Oyunda en zor kurulanabilen devletlerin ideaları vasatın biraz üstünde. bunlara kesin ayar lazım.

Çevrimdışı Emreahmet167

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Bu dediklerinizin bir çoğu oyuna daha derinlik ve gerçekçilik katacak şeyler. Mekaniklerin kaldırılması söz konusu değil geliştirilmesi lazım tabi ki.

En önemli gelmesi gereken değişiklik ordu maaşları, donanmaya böyle bir şey getirdiler orduya neden gelmiyor acaba?

Diğer önemli şey de barışın karşılıklı çıkarlarla yapılması ve seçeneklerin arttırılması. Kaldırılmış boğaz kapatma özelliğinin de geri gelmesini istiyorum şöyle ki bizans genileri boğazlarda ve osmanlı gemilerinden 2 kat güçlü osmanlı donanması dışarı çıkamıyor ama birlikler boğazdan geçebiliyor yok böyle bi şey orduyu yok etmesi lazım o gemilerin hem böylece oyunda donanma önem kazanmış olur.

Oyunda diğer değişikliklerimde de güçlü devleri daha da güçlendirirdim olması gereken şekilde. Mesela osmanlının corelarını geri verirdim, çünkü o topraklar daha önce onundu. Küçük beyliklerin şansları az olması gerekiyor o şans da şu şekilde olur eğer arası iyiyse memlükle ve memlükle osmanlı rivalse AI barışa zorlama vreya yeni bir sistemle beyliğe yardım edebilir. Memlük hemen hemen aynı şekilde ittifak olmaz ama rivala karşı koruyabilir rival beylipe savaş açtıktan sonra, bu garantiye almakla aynı şey değil tabi garantilede diplo slot doldurup uzun süre bekliyosun ve osmanlı senin geleceğini biliyor falan fila. Savaş açtıktan sonra beyliğe itti atmak ise dolaylı bir yol ve AI için uygun değil. AI'ler değişti biraz anlatım bozuldu ama neyse şu an anlamadığım haçlı seferini geliştirirdim sanırsam yok ama gördüm gibi neyse, ülkeler bütün ordularını gönderebilsin ve o orduyu papa denetleyicisi mi çevirisi curia controller işte o yönetsin ülkeler o denetleyici seferi bitirmeden askerleri çekemesin ve böylece ülkeleri rivallerine falan savunmasız kalabilsin. Gönderilen birlik sayısına ve kalitesine göre papa ve hrıstiyan devletlerde olumlu etki ve papalık etkisi alsın birlik göndermezse eksi ilişki alıp etkisi azalsın bu aylık etki şeklinde de olabilir. Maliyeti muhtemelen papalık denetleyicisi ödesin yani ordu maaşını sadece reinforce değil. Bu nirlik göndermeyene aforoz edilme riski verirken osmanlı gibi gelişniş avrupa vilayetlerine saldıran ve koalisyondan korkmayan çok güçlü devletler için güzel bir dengeleme olur diye düşünüyorum. Oyunun yapısını etkilese de orduda kültüre sahip birlikler olsun istiyorum. Mesela ruslar orta asyada kazakistanla savaşda astrakhan ve sibirde 2 paralı asker basıp gönderirse ayvayı yiyebilir askerler karşı tarafa geçebilir neden geçebilir çünkü aynı kültür grubunda değil ama benzer kültür grubunda olucaklar. Mesela tatarlarla altayikler benzer olucak ve kabul edilmemiş kültürden +2 unrest yerine +1 unrest alıp gelir -33%den biraz arttırılacak -20% gibi mesela. Çok farklı kültür grupları da olucak ingiliz irlandalıdan +3 unrest alıcak mesela. Ve koloni milletleri olucak mesela osmanlı brazilyaya koloni yaparsa yeni bir kültür oluşup turkic brazilian adını alıp kendi ana kültür grubuna eklenecek tabi ana kültür grubundakiler kabul edilmezse +0.5 unrest alıcaklar. Bu arada bu ana kültür grubundakileri slot doldurmadan monarch puan harcamadan nasıl kabul ediliyo hâlâ onu anlamadım imparatorluk olunca mı oluyo? Bi de gerçekte bu devletlerin yönetim düzeyi diye bir şey var mı ve ne belirliyor bunu varsa, mesela fatih istanbulu alınca osmanlı imparatorluk oluyormuş imparatorluğun tanımı çok uluslu devlet, ee istanbulu almadan önce yok muydu osmanlıda sırp bulgar yunan? Neyse çok karıştı şuraya geliyim hordelar çok güçsüz. Zaten bozkırdasın vilayeyler geniş developmentları düşük gelirin az bi de üstüne moskova altına ming tek genişleyecek yer iran. İranı alınca hindistandaki 15-20 vilayet delhi gene zorluyor. O zorlukla aldığın yerleri aldıktan sonra tekrar zorlu bir savaşı kazanıp tam rahatlıyacakken bi rusya dalıyo tamam o uğraştan sonra tam rahatlıyacakken bitti. Bu dediğimi yapanlara da helal olsun en azından oralara gelebilmişsiniz bi cengiz han olur sizden ssndjxkfk. Osmanlıyı saymadım bile sürekli onla iyi ilişkiler kurup ona hiçbir zorluk çıkarmayı düşüneceğinizi düşündüğüm için. Yukarda arkadaşın dediği gibi vilayet savaş scoru düşüp core maliyeti artması mantıklı olur. Bu büyük yerler fethetmeyi osmanlı için de düşünüyorum ben. Ya eventla görevle ya da hilafetle olur bu sanırım. Hilafeti almak için devleti ortadan kaldırman gerekir ve devletin topraklarını almak için savaş scoru maliyetin 25%-40%a falan düşer. Önemli olan almak. Over-extension artsın isyan çıksın ama gerçekle uyumlu olsun. Tabi bu hilafet ne kadar gerçekçi orası size kalmış ben kafamdan uydurdum tamamen. Hilafetin gelmesi de çok iyi olur ne kadar papalık kadar olmasa da birkaç şeyde kullanılabilir müslümanlarla ilişki artar ve meşruluk prestij falan verebilir. Yine arkadaşın dediği gibi din değiştirmek kolay olsun. Dini birlik 0%a iner unrest artar isyan çıkar ama hükümdar olursa onun orduları da olur halk da yavaş yavaş kabul eder isyan ede ede. Bir de yine arkadaşın dediği gibi kültür değiştieme misyonerle ve az diplo point güzel bir para karşılığı olsun. 2 tane büyük şehir çebircem diye teknolojiden geri kalıyorsunuz olmaz böyle şey. Çok uzun yazdım okuyup gözü kanamayana helal olsun. Konular ben hatırladıkça geldiği için birbiriyle bağlantılı diye ayırmadım.

Şunu unutmuşum karamana özel bi hak iddiası görev kuyruğu gelmeli önce rum sonra selçukluyu kurma şeklinde sonlansın. Ve diğer devletlere dönüşme çok daha arttırılsın ve kolaylaştırılsın. En basitinden rum kurmak için osmanlı olmaması ne?
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2018, 16:47:00 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı basar_

Öncelikle kültürlerin sadece ekranda gözüken basit kelimeler olmasını değiştirirdim. Oyunda Türkü de Japonu da İngilizi de Rusu da aynı. Sadece isimleri değişik. Bun sistemin değişmesi lazım. Her kültür için çeşitli artılar ve eksiler verilmeli. Bazı kültürler asla ve asla başka bir kültürden hükümdarı, devleti kabul etmez, bazıları seve seve eder. Bazıları +man power kazandırır, bazıları +disiplin vs.

çoğumuz bu oyunu kendi alternatif tarihimizi, alternatif bir tarih oluşturmak için oynuyoruz. Buna uygun olarak da yeni devletler, aslında hiç var olmamış ama olabilitesi yüksek devletler restore edilmeli. Müslüman Osmanlı ile coptic, ortodoks, katolik osmanlı bir olmamalı. En azından bayrak değişmeli. Oyunda yeni seçenek eklenmeli, oyuna başlarken eğer o seçeneği seçer isek, daha önce olmamış ülkeler kurulabilmeli. Hem YZ hem de oyuncu kurabilmeli.

Şimdi çoğu kişinin "Git CK oyna yaaa" dediği meseleye gelelim. Soy ağacı getirilmeli, sadece 1 varis olmamalı. İç karışıklar detaylandırılmalı, karışıklıklar basit yazı olmaktan çıkmalı. Hanedan evlilikleri detaylandırılmalı. Hükümdarlar daha da etki etmeli. Evlilikler de tek tuşla oldu bitti olmamalı. Çeyiz karşılığı evlenme olmalı. Kısacası bir beylik Osmanlı'ya kız + çeyiz olarak toprak verip kendini güvene almalı. Tarihte de böyle olmuştur.

Bir vakitten sonra oyun, harita boyama oyununa dönüyor. Bunun önüne geçebilecek tek şey ise, her devletin başkenti ortada olacak şekilde bir çember oluşturulmalı. Çemberin dışındaki toprakları hükmetmek oldukça zor olmalı. Hükmetmeye çalışmak devleti zor durumda bırakmalı. Tarihte de gördüğümüz gibi her imparatorluk bu sıkıntıyı yaşamıştır. Gereğinden fazla büyümek, ne kadar güçlü olursa olsun o imparatorluğun gücünü azaltmıştır. Roma İmparatorluğu kurmaya çalışırken bir vakitten sonra bırakın AE, koalisyonlar bile gram düşündürmemeye başlıyor. Kimse size karşı koyamaz, yenilmezsiniz.