Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 19102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« : 04 Eylül 2016, 17:17:30 »

I. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - GUSTAVUS ADOLPHUS

Gustaf Adolf (1594-1632), ülkesini süper güç haline getiren İsveç kralı.  Gustav Adolf, ekonomik, askeri ve bürokratik reformlarla ülkesine çağ atlatmış ve erken modern dönemde İsveç'in Kuzey'deki dominasyonunun altyapısını hazırlamıştır. Tarihte "Büyük" ünvanıyla anılan tek İsveç Kralıdır.

Gustaf kendi döneminde popüler olan tercio'yu bırakıp ateşgücünü ve manevra esnekliğini artıran daha kısa formasyonlara yönelmiş ve geliştirdiği hafif sahra topçuluğuyla piyadelerine müthiş bir ateş üstünlüğü sağlamıştır. Dönemin, manevraya imkan tanımayan defansif tercio düzeninin aksine kendi formasyonu çok daha ofansifti ve bu sayede savaş alanlarında her zaman insiyatifi eline almayı bildi. Bu taktikler sonraki krallara da miras kalmış, mesela Demirbaş Şarl'ın ultra-agresif tutumuna zemin hazırlamıştır. Napolyon gibi askeri bir deha bile Gustaf üzerinde çalışmış ve kendisini "Modern savaş sanatının babası" olarak tanımlamıştır.

Gustaf bütün bu reformları bürokrasiye verdiği önem sayesinde tamamlayabilmiştir. 17. yüzyılın başı gibi erken bir tarihte ülkeyi modern bürokrasiyle tanıştırmış, toprak yönetimi sayesinde nüfus sayımları yaptırmış ve daha etkili bir vergi toplama ve askere alma düzeni getirmiştir. Bütün bu reformlar küçük İsveç'in kendi boyutlarını aşarak süper güç olmasının önünü açmıştır.

Tahta çıktığında babasından kalan üç savaş vardı. Danimarka ile Baltık Denizi Hakimiyeti için girilen Kalmar Savaşı'nda Danimarka başlangıçta üstün olsa da İsveç'i mağlup edemedi ve bu savaşta İsveç toprak kaybı yaşamadı. Rusya'nın fetret devri diyebileceğimiz bir dönemde bundan faydalanmak için girilen savaş ise Stolbovo Antlaşmasıyla sona erdi. Bu antlaşmaya göre Rusya'nın baltık çıkışları kapandı. Önemli topraklar kazanan İsveç, Baltık'taki en büyük güç oldu. Polonya ile girilen savaş ise Livonya'nın kazanılmasıyla sonuçlandı. İsveç daha sonra Otuz Yıl Savaşları'na protestanların haklarını korumak için katıldı. İsveç'in amacı Almanya'daki statükoyu ve protestan devletleri korumaktı. İsveç açılışı Breitenfeld ile yaparak katoliklere umulmadık bir yenilgi yaşattı. Leh Nehri Muharebesi İsveç'in sahadaki üstünlüğünü pekiştirdi. İsveç politik kazanımlar için sahada da kazanmak zorundaydı. Bunun için sürekli savaşmak zorundaydı. Gustaf Almanya'nın içlerine kadar ilerledi. Başlangıçta 4 bin civarında olan askeri gücünü zamanla çoğunluğu Alman olmak üzere 183 bin kişilik bir kuvvete ulaştırdı.

Gustaf, 1632 yılında Lützen Muharebesinde vurularak öldü. Ölümünün ardından İsveç meclisi Gustaf'ı "Büyük" ünvanıyla onurlandırdı. Gustaf'ın meşru bir oğlu olmadığı için taht kızı Kristina'ya kaldı. Kristina hiç evlenmedi. Polonya'daki temsilcileri de ölünce hanedan yok oldu. İsveç tahtı Wittelsbach hanedanının bir koluna kaldı.

Gustaf'ın ölümünün ardından İsveç'in sınırları:

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2017, 18:53:13 Gönderen: Gregory »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı PashaZade

Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2016, 17:34:26 »
Yararlı.

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2016, 17:47:18 »
sabitlendi devamını bekliyoruz  tbrk*

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2016, 17:50:25 »
Yararlı ve güzel konu,devamını bekliyorum. :)
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2016, 18:06:21 »
Konuya isteyen herkes katkı yapabilir.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2016, 18:07:40 »
Bu aralar Annibala çok fazla sempatim oluştu. Onu böyle bir kucaklamak istiyorum  8|

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2016, 18:08:05 »
Karakter resimlerini aynı zamanda wallpaper olarak kullanabilirsiniz. Uzun zamandır istenilen EUIV yükleme ekranındaki resimleri foruma konu açıp sadece düz resim olarak koymak yerine, döneme damgasını vurmuş resimdeki kişiler hakkında bilgiler veren eğitici bir konu olmasını istedik. Konu tarih olunca akla ilk gelen forum üyelerinden Annibal'da ricamızı kırmadı, kendisine teşekkür ederiz :)
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2016, 18:08:39 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2016, 18:17:04 »
takip

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2016, 18:56:16 »
Fikir çok iyi,bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #9 : 04 Eylül 2016, 19:30:13 »
Siz bi düz koysanıza şunları sonra tarihe bakarız  :wiseguy: :wiseguy:
Kronoloji, Aptallar tarihi.

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.

[KAYNAK]

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Eylül 2016, 20:03:36 »
Owww süper konu
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2016, 20:20:39 »
Fikir olarak çok güzel bir fikir ve içerikte fikir kadar güzel. Tek sıkıntı wikipediye yönlendirilen linklerin türkçe dil seçeneği olmaması.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #12 : 04 Eylül 2016, 20:22:54 »
Fikir olarak çok güzel bir fikir ve içerikte fikir kadar güzel. Tek sıkıntı wikipediye yönlendirilen linklerin türkçe dil seçeneği olmaması.

Bazı maddelerde Türkçe seçeneği var. Bu tamamen Vikipedi ile alakalı olduğu içün birşey demedim.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Eylül 2016, 20:53:34 »
I. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - GUSTAVUS ADOLPHUS

Gine de bir fatih sultan mehmet etmez ama bu adam da büyük işler başarmış, tebrik edilmesi gerekir. Herhalde aynı zamanda bir bilim adamıymış. Bu adamı da öğrendiğimiz iyi oldu. Bu adam yeni bir silah felan mı geliştirdi, "geliştirdiği yeni formasyon" demişsin, herhalde hem silah hem de yeni bir tabur savaşı tekniğini kastettin.

Not: Eu4te Olan Gustavian infantry bu adamın geliştirdiği düzenden ilham alınmış.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2016, 20:54:31 Gönderen: Altheir33 »
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Eylül 2016, 20:55:22 »

Ohoo sen iste Annibal 1 sayfa Spanish Tercio tarihi anlatır. Tabi bence  :wiseguy:

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #15 : 04 Eylül 2016, 20:56:39 »
Gine de bir fatih sultan mehmet etmez ama bu adam da büyük işler başarmış, tebrik edilmesi gerekir. Herhalde aynı zamanda bir bilim adamıymış. Bu adamı da öğrendiğimiz iyi oldu. Bu adam yeni bir silah felan mı geliştirdi, "geliştirdiği yeni formasyon" demişsin, herhalde hem silah hem de yeni bir tabur savaşı tekniğini kastettin.

Not: Eu4te Olan Gustavian infantry bu adamın geliştirdiği düzenden ilham alınmış.

Bence şu mantık. Mustafa Kemal de Top Yekün savaşı ortaya attı. Anlatabildim mi ?

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #16 : 04 Eylül 2016, 21:43:54 »
Güzel bir bölüm olmuş. 1631'de İsveç ve koalisyon güçlerinin ilgilenenler için Almanya'daki OOB'si:

(aç/kapa)

1631 zaferinin protestanlar için önemi büyüktür.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #17 : 04 Eylül 2016, 23:55:48 »

Harp tarihi, geliştirilen silahlardan ziyade söz konusu silahların bir doktrin çerçevesinde nasıl kullanıldığını inceler. Tanklar uzun zamandır bilinmesine, geliştirilmesine ve Fransızlar tarafından çokça bulundurulmasına rağmen bir doktrinin parçası haline getirilmemiş yalnızca yararlı bir araç olarak görülmüş. Tankları taktik ve stratejik savaş doktrinlerinin merkezine koyan Almanlar ise bu silahlardan fevkalade faydalanmış. Gustaf'ı deha yapan da bu.

O dönem ordular 10 saf derinliğinde düzen alırken, Gustaf bunu 6 safa indiriyor. O dönemin piyade tüfeklerini reload etmek bir hayli yavaş olduğundan bu sorunu sıkı talimle çözüyor. Bizzat erlerinin talimine katılıp onlara nasıl düzen alıp ateş edeceklerini gösteriyor. Bırakın 17. asrı günümüz standartlarını bile kıskandıracak bir talim düzeni var. Adam işi o kadar ilerletmiş ki askerlerini her durumda kullabilmek adına piyade, süvari ve topçu eğitimlerini herkese aldırıyor ve askerler dönüşümlü olarak her sınıfta hizmet veriyor. Gustaf için, iki asır boyunca muharebenin temel düzeni olacak olan hat piyadesinin mucididir desek abartmış olmayız.

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #18 : 05 Eylül 2016, 01:32:42 »
Rezervasyon.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Eylül 2016, 01:40:43 »
Hat piyadesi ne ola ki?

Bir de silahlar o zamanlar savunma mı saldırı amaçlı mı kullanılıyordu?
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 01:41:32 Gönderen: steallaris »

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #20 : 05 Eylül 2016, 01:41:58 »
Hat piyadesi ne ola ki?

https://en.wikipedia.org/wiki/Line_infantry
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 05 Eylül 2016, 01:54:02 »
Eyv knk :)

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #22 : 05 Eylül 2016, 02:25:53 »
Hat piyadesi döneme göre savunma amaçlı kullanılabilir. Yürüyüş kolu (Column formation) daha çok yakın muharebe esaslı. Tabi bunlar tam bir şablon değil.
Bir örnek. Rus iç savaşı sırasında propaganda gereği Kazak komutanı Semyon Budyonni'nin hafif süvari alayları 'Şok' (ağır hücum süvari) rolüne soyunduruldu. Fakat bunun olası başarısı kendi komutanları tarafından bile inandırıcı olamadı. Çeka tarafından hedef olmamak için en ufak güçlükte mağlup olmamak adına geri çekilmeye razı idiler.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 02:28:08 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Eylül 2016, 03:11:13 »
Bence şu mantık. Mustafa Kemal de Top Yekün savaşı ortaya attı. Anlatabildim mi ?

Osman paşa da ruslara karşı siper savaşını buldu ve kullanarak üstün geldi kardeş :D Ayrıca topyekün savaşı ilk uygulayan ülke fransanın jacobin iktidarıdır. Sen kalk o kadar iç savaş ihtilal geçir 50 bin kişinin kanını akıt (ki bu oran bizim zamanımıza göre en az 1 milyondur) halkın bu kadar sivil kalsın ve bir de 19. yüzyıl başında 20 yıl sonra rusyaya yürü. Buna anca çocuklar inanır.

Harp tarihi, geliştirilen silahlardan ziyade söz konusu silahların bir doktrin çerçevesinde nasıl kullanıldığını inceler. Tanklar uzun zamandır bilinmesine, geliştirilmesine ve Fransızlar tarafından çokça bulundurulmasına rağmen bir doktrinin parçası haline getirilmemiş yalnızca yararlı bir araç olarak görülmüş. Tankları taktik ve stratejik savaş doktrinlerinin merkezine koyan Almanlar ise bu silahlardan fevkalade faydalanmış. Gustaf'ı deha yapan da bu.

O dönem ordular 10 saf derinliğinde düzen alırken, Gustaf bunu 6 safa indiriyor. O dönemin piyade tüfeklerini reload etmek bir hayli yavaş olduğundan bu sorunu sıkı talimle çözüyor. Bizzat erlerinin talimine katılıp onlara nasıl düzen alıp ateş edeceklerini gösteriyor. Bırakın 17. asrı günümüz standartlarını bile kıskandıracak bir talim düzeni var. Adam işi o kadar ilerletmiş ki askerlerini her durumda kullabilmek adına piyade, süvari ve topçu eğitimlerini herkese aldırıyor ve askerler dönüşümlü olarak her sınıfta hizmet veriyor. Gustaf için, iki asır boyunca muharebenin temel düzeni olacak olan hat piyadesinin mucididir desek abartmış olmayız.

Bir orduyu bu seviyede eğitmek pek kolay bir iş olmasa gerek. En azından kesinlikle sancı yaratacaktır. Askerler öldükçe yeni alımlar yapmak gerekecektir ordu eğitmek zorlaşacaktır vs. Çok savaş olursa böyle bir düzende ayvayı yedin valla. Bir ordu herşeyden önce(tabii ki silah kullanmayı bilecek şekilde) kolay takviye edilebilir olmalı. Ya insanın militan olacak ya da eninde sonunda böyle bir düzende çuvallarsın.

Hat piyadesi ne ola ki?

Hat piyadesi piyadelerin hizalanıp aynı hizzada aynı anda ateş eden piyadelere denir diye biliyorum. Yani kardeş başını çıkartanı vuruyorlar herhalde ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 03:17:42 Gönderen: Altheir33 »

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #24 : 05 Eylül 2016, 03:13:00 »
Osman paşa da ruslara karşı siper savaşını buldu ve kullanarak üstün geldi kardeş :D Ayrıca topyekün savaşı ilk uygulayan ülke fransadır. Sen kalk o kadar iç savaş ihtilal geçir 50 bin kişinin kanını akıt (ki bu oran bizim zamanımıza göre en az 1 milyondur) halkın bu kadar sivil kalsın ve bir de 19. yüzyıl başında 20 yıl sonra rusyaya yürü. Buna anca çocuklar inanır.

Bugün en azından bu gece Anti Kemaistlerle kapışmaya niyetim yok :(

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Eylül 2016, 03:19:25 »
Cidden ama bende topyekün savaşı Atatürk bulmadı diye biliyorum...

Çevrimdışı Norse

• Müsellem
  • *
  • Sons of Odin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Eylül 2016, 20:44:14 »
Almanlar neden bilim ve sanayide bu kadar ileri seviyede üniversiteleri bu kadar iyi eu4'den de biliyoruz.

Küçük Alman prenslikleri hepsi üniversite yarışına girdiler ve rönesans döneminde en elit üniversiteye sahip olmak istediler. Çok sayıda Alman prensliği olduğu içinde Almanya çok sayıda elit üniversiteye sahip oldu.

Kaynak Celal Şengör

https://www.youtube.com/?hl=tr&gl=TR
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 20:45:30 Gönderen: Norse »

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #27 : 05 Eylül 2016, 21:21:34 »
Google açtım hat piyadesi diye arattım, tek bir sonuç bulamadım nasıl bir ülke la bura :S

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Eylül 2016, 21:36:28 »
Bende bulamamistim hep ingilicce :P

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Eylül 2016, 00:16:47 »
hat piyadelerinin bir örneğini empire totalwar oynayın ya da napoleon. orda gayet iyi görebilirsiniz. en sevdiğim savaş tarzı :) mel gibsonun patriot filmini de izleyebilirsiniz.

mesela şu sahneyi..

https://www.youtube.com/watch?v=dyn9NWYCQos
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 06 Eylül 2016, 01:22:13 »
Bugün en azından bu gece Anti Kemaistlerle kapışmaya niyetim yok :(

Bu anti kemalistlik değil kardeşim bu tarihi bir gerçek. Kanıtları ve delilleri ile. Bizim ders kitaplarımız herşeyi o yaptı dese de, araştıran böyle olmadığını görür. Paşa da ciddi bir fransız aşığı olduğu için, pek tabii ki bu fikri de ordan aldığı ayan beyan belli oluyor.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2016, 01:24:47 Gönderen: Altheir33 »

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Eylül 2016, 01:27:15 »
Lütfen konunun özüne dönelim  tbrk*

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Eylül 2016, 01:29:03 »
Amacım siyaset yapmak değil :D

Neyse işte o zaman bu büyük gustav 100 yıllık isveç efsanesinin başlamasının yegane sebebi heralde :D

Çevrimdışı Herr Marschall

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Eylül 2016, 04:51:09 »
Adam işi o kadar ilerletmiş ki askerlerini her durumda kullabilmek adına piyade, süvari ve topçu eğitimlerini herkese aldırıyor ve askerler dönüşümlü olarak her sınıfta hizmet veriyor.
Bunu İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu doğru düzgün yapamıyor.

Kısa ve öz olmuş. Döneme dair kitap film belgesel?

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Eylül 2016, 09:27:20 »
Hat Piyadesi Empire Total War da var,Ben severim kendilerini.
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Eylül 2016, 18:50:15 »
Yeni bölüm ne zaman gelecek ve kim olacak  ???  :popcorn:
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2016, 18:51:25 Gönderen: Patlıcan »
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 08 Eylül 2016, 03:42:30 »
Otto Von Bismarck olsa güzel olur aslında. Vic2 döneminde yaşamasına rağmen Bence akıllı bir siyasetçi. Hatta bir siyasetçiler yüzyılı olan 19. yüzyılın en iyi siyasetçilerinden biri. O yüzden öğrenmek isterim.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 08 Eylül 2016, 12:03:26 »
bismarck eu4'de yok ama onun victoria 2 konusunda yapılması lazım. ben güneş kralı istiyorum aydınlanalım biraz.

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 29 Eylül 2016, 21:25:16 »
Kimse paylaşmamış mı hayret?

https://www.youtube.com/v/FH9yjmmAE3k&fs=1&wmode=transparent

Konu çok güzel düşünülmüş devamı gelir umarım.  &)

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #39 : 29 Eylül 2016, 21:49:51 »
II. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - CATHERINE THE GREAT (II. KATERINA)

Çariçe İmparatoriçe veya Büyük Katerina...

Doğum:2 Mayıs 1729
Tahta Çıkış:9 Temmuz 1762
Ölüm:17 Kasım 1796

Genişleme Politikası:

II. Katerina'nın çariçeliği döneminde Rusya batısı ve güneyindeki 518.000 km²'lik bir alanı topraklarına katmayı başardı. Bu genişleme Lehistan ve Osmanlı İmparatorluğundan alınan topraklar sayesinde oldu. Novorusya, Kırım, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Kurşas (Letonya) Rusya'nın topraklarına katıldı. Lehistan'ın parçalanarak Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılmasına öncülük etti. II. Katerina 1796 yılında öldüğünde Lehistan diye bir ülke artık ortada kalmamıştı. Ancak 123 yıl sonra I. Dünya Savaşı'nın bitmesinden sonra Polonya tekrar bağımsızlığını kazanabildi.

Osmanlı-Rus İlişkileri:

Döneminde 3 Osmanlı Padişahı görmüştür(III.Mustafa,I.Abdülhamit,III.Selim)
1768-1774 savaşının başında Osmanlı tahtında III.Mustafa olmasına karşın savaşı bitirmek I.Abdülhamit'e düşmüştür.1774 senesinde tahta geçen Abdülhamit Küçük Kaynarca Anlaşması ile Kırım'ın bağımsızlığı tanınmış Osmanlı geniş topraklar kaybetmiştir.Nitekim 9 yıl sonra 2.Katerina 1783'te Rusyanın Kırımı ilhakını duyurdu.

Nitekim II.Abdülhamit bu durumu kabullenememiş ve 1787-1792 savaşını başlatmıştır.Savaşın sonunda Yaş anlaşmasıyla ilk defa Müslüman Osmanlı toprağı Hristiyanlara bırakılmış oldu.

Öldüğünde Rus Çarlığının sınırları:

« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 11:36:21 Gönderen: Gregory »
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 29 Eylül 2016, 22:32:06 »
Meşhur Yekaterina bu mi yoksa civilizationdaki fıstık mı?   :-[  :-[

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #41 : 29 Eylül 2016, 22:55:39 »

Evet Yekaterina
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #42 : 29 Eylül 2016, 23:42:48 »
Kendüleri Alyaskaya gidmişti sanırsam ? Tarih bilgisi sıfır. (Not Fransa ve Özellikle Rusya Tarihi hakkında pek bir bilgim yok.)

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 01 Ekim 2016, 09:35:59 »
Kandırıldık dostum  ;D

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #44 : 03 Ekim 2016, 19:10:37 »
III. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - V. CHARLES (ŞARLKEN)

Doğum: 1500
Ölüm: 1558
Hanedan: Habsburg

1500 yılında Habsburg Hollanda'sında dünyaya geldi. V. Karl -ya da Türkçede daha iyi bildiğimiz adıyla Şarlken- oyunda erken dönemdeki en güçlü hükümdarlardan biridir. Çocukluğu Hollanda’da geçmiştir. Anadili Fransızcadır. Flamancası akıcıdır, sonraları ilahi dil olarak tanımladığı İspanyolcayı da öğrenmiştir. İmparator seçilene kadar akıcı bir Almancası yoktu. Meşhur “Tanrıyla İspanyolca, kadınlarla İtalyanca, erkeklerle Fransızca, atımla Almanca konuşurum” vecizesi kendisine atfedilir. İspanyolca din etkisinden dolayı ilahi dil, Fransızca diplomasi dili, İtalyanca aşk ve dolayısıyla metresiyle konuştuğu dil ve Almanca ordusunun çoğunluğunu oluşturan Almanlara emir vermek için kullanılan kaba bir dil olarak düşünülebilir. Çocukluğu sırasında daha sonra yıllarca savaşacağı Fransa Kralı Fransuva’nın kızlarıyla nişanlandırıldı fakat kızlar daha küçük yaşta öldü.

1506’da babasından Habsburg Hollandası'nı miras aldı. 1515-1523 arasında Hollanda’daki isyanları bastırdı. Hollanda’daki 17 vilayet onun döneminde ilk kez birleşti ve 1549’da çıkardığı bir fermanla Hollanda’yı tek bir yasal birim haline getirdi. 1516’da II. Ferdinand’ın ölümüyle Kastilya ve Aragon tahtları kendisine miras kaldı ve kanuni kraliçe olan annesiyle birlikte krallıkları yönetti. İki farklı monark olması Kastilya meclisi için sıkıntı yaratıyordu, dahası meclis bir yabancının kral olmasını da istemiyordu bunun için ideal olmasa da annesi Joanna’nın hükümdarlığı daha çok kabul görüyor, Şarlken’in meşruiyeti sorgulanıyordu. Neticede meclis, İspanyolca öğrenmesi, yabancılara bakanlık vermemesi ve ülke dışına değerli metal çıkarmaması şartıyla Şarlken’in hükümdarlığını tanıdı. Şarlken Aragon meclisini de ikna edip Aragon Kralı olarak kabul edildi.

Krallıklar arasındaki yasal ve geneleneksel farklılıklar Şarlken’e tepki ve isyanların doğmasına neden oldu. Bunun temel sebebi ağır vergiler, yüksek mevkilere Flamanların atanması ve Şarlken’in otoriter yönetimiydi. Dedesi Maximilian’ın ölümünden sonra Habsburg monarşisi de kendisine miras kaldı ve 1519’da Kutsal Roma İmparatoru seçildi. 1521’de Avusturya Arşidüklüğü’nü kardeşi Ferdinand’a bıraksa da imparator ünvanını kullanmayı sürdürdü. Oyunda da HRE dışından imparator olarak oynanılabilen tek karakter kendisidir.

Fransa Kralı Fransuva’ya karşı VIII. Henry’nin desteğini sağlamak üzere teyzesi Katalina’nın (Catherine of Aragon) girişimleriyle İngiltere’yi ziyaret etti. Bu ittifak başarılı oldu ve Fransızları İtalya’dan atmayı başardı. 1524’te Navarra’yı ilhak etti. 1525’te Pavia Muharebesi’nde Fransuva’yı esir alıp ordusunu yok etti.

Fransuva esir düşünce annesi Louise, kral naibi olarak yönetimi devraldı ve oğlunu kurtarma çalışmalarına başladı. Bu amaçla Osmanlı padişahı Muhteşem Süleyman’a bir heyet yolladı. Jean Frangipani başkanlığındaki heyet başarılı bir diplomasiyle Osmanlı-Fransa ittifakının ilk adımlarını attı. Sultan Süleyman, Şarlken’e gönderdiği ültimatomla Fransuva’nın serbest bırakılmasını talep etti. Talebi karşılanmayınca Macaristan’ı fethetti.

Şarlken Fransuva’ya ağır bir anlaşma metnini imzalatmaya çabalarken Papa VII. Clement’in ve Venedik’in talepleriyle karşılaştı. Yeni Papa, imparatorun büyüyen etkisinden çekiniyordu. Talepleri, Fransızlardan alınan Milan’ın, gerçek sahibi olan Sforza hanedanına verilmesiydi. Fransuva sonunda Madrid Antlaşması’yla Hollanda ve İtalya’daki hak iddiasından vazgeçip Burgonya’yı Şarlken’e teslim etmeyi kabul etti. Fransuva serbest kaldıktan sonra Papa’nın girişimleriyle yeni bir Anti-Habsburg ittifakı kuruldu. Madrid Antlaşması’yla hiçbir şey kazanamadığı için kızgın olan İngiltere Kralı VIII. Henry de ittifaka katıldı. Henry’nin bir diğer amacı da Katalina’yı boşamaktı. Şarlken boşanma konusunda Papa’yı engellemek için 1527 yılında Roma’yı yağmaladı. Bunun üzerine Henry Katolik kilisesinden ayrılarak Anglikan kilisesini kurdu. Savaş 1529’da bittiğinde Fransuva yalnızca Burgonya’yı (Burgogne ve Charolais civarı) kurtarabildi.

1529’da Viyana Türklerin eline düşmekten son anda kurtuldu. 1535’de Tunus fethedildi. 1538’de ise İspanya ve İtalyan müttefiklerinin donanması Preveze’de ağır bir yenilgiye uğradı. Bu tarihten sonra Akdeniz’de Osmanlı üstünlüğü tartışmasız hale geldi. 1535’te Fransa ile yeniden savaş başladı. Fransuva İspanya’dan bir şey alamasa da Şarlken’in müttefiki olan Savoy’u ilhak etmeyi başardı. 1542’de savaş yeniden başladığında Fransız-Osmanlı ortak donanması Nice’i ele geçirdi. Bu sefer sırasında Osmanlı donanması İspanya’nın İtalya’daki kıyılarına büyük zarar verdi. Şarlken’in Safevilerle ittifak kurup Osmanlılara ikinci bir cephe açma çabaları ise aradaki büyük coğrafi mesafeden ötürü pratikte yararlı olamadı.

Şarlken’in dönemindeki önemli gelişmelerden biri de reform hareketleridir. Martin Luther’in çabaları, 1531’de Alman prenslikleri arasında Protestan birliğinin kurulması ve bu birliğe Fransa, Osmanlı gibi yabancı güçlerin destek vermesi Şarlken için işleri zorlaştırdı fakat kendisi İspanya’daki meselelerle uğraştığından bu meseleleri kardeşi Avusturya Arşidükü Ferdinand’a bıraktı. 1545’te ise Karşı reformasyonu başlatarak Protestanlığı bitirmeye çalıştı. Protestanları Mühlberg Muharebesi’nde mutlak yenigliye uğratsa da karşı reformasyon çabaları yeterli olamadı.

1556’da İspanya tahtından ve İmparatorluk tacından kendi isteğiyle feragat ederek bir manastıra kapandı. Şiddetli bir gut hastalığına yakalanan Şarlken, 1558’de sıtmadan öldü. En önemli fiziksel özelliği devasa çenesi olan imparator, Osmanlılar tarafından hiçbir zaman imparator olarak kabul edilmedi ve iki adet aşağılayıcı antlaşmayla Muhteşem Süleyman’ın imparatorluğunu kabul etmek zorunda kaldı.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 16:17:18 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 03 Ekim 2016, 21:06:02 »
Bir ara şu kitabı almıştım ama okumaya fırsat olmadı şimdi kim bilir nerde.

Yalnız ben Charles olsam bende tahtı bırakırdım. Adamın hükümranlığı süresince yaşamadığı şey kalmamış.

Bu arada Common Sense ilk açıklandığında V. Charles'ın kulaklarını çenesini bayağı bir çınlatmıştık :)
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=46079.msg812320#msg812320
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2016, 23:17:34 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 03 Ekim 2016, 22:47:40 »
beyler paşa haklıymış adam gerçekten mesih  :J

Osmanlı'yı sallamıyorlar, sallasalar İstanbul görev ile alındıktan sonra yönetim biçimi İmparatorluk olurdu Sultanlık değil.

dedi ve oldu.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 03 Ekim 2016, 23:01:28 »
Bütün Common Sense konusunu mu okudun naptın da buldun onu ;D

Edit: Pardon verdiğim linkin 1 sayfa gerisindeymiş :S
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2016, 23:02:36 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #48 : 03 Ekim 2016, 23:07:59 »
beyler paşa haklıymış adam gerçekten mesih  :J

dedi ve oldu.

Haksız olduğum şeyler azdır da anlayan ve değerlendiren yok :D

Mesihimizi tekrardan tebrike diyoruz ozman. :P  evil* evil* evil*

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 05 Ekim 2016, 14:21:58 »
İtalyan Savaşlarına bakarken, savaşı Şarlken'in kazanması üzerine yapılan şu resmi gördüm. Süleyman'a şalvar giydirmeyi yada kıyafetini azıcık uzun yapmayı unutmuşlar ;D
Soldan sağa, Sultan Süleyman, Papa VII. Clement, I. Fransuva, V. Şarlken, Cleves Dükü, Saksonya Dükü ve Hesse Prensi (Landgrave).

« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 18:02:02 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #50 : 05 Ekim 2016, 14:39:35 »
Şarlken: Kesiyim mi lan topunuzu! ;D

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Such forum much theme many mods wow
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 05 Ekim 2016, 17:52:41 »
Süleyman çok kısa olmuş gerçekde de o kadar kısa mıydı ?

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #52 : 05 Ekim 2016, 18:29:35 »
Süleyman çok kısa olmuş gerçekde de o kadar kısa mıydı ?

Papa topuklu giyiyordur ya da bu resmi çizen adamın gözü kördür.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 05 Ekim 2016, 20:06:12 »
Süleyman dışındakiler deve gibi çizilmiş.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #54 : 05 Ekim 2016, 20:13:57 »
Süleyman dışındakiler deve gibi çizilmiş.

Osmanlılara karşı bir antipatikleştirme operasyonu olabilir diyecem de Hristiyanlardan ve Müslümüanlardan Osmanlıyı seven var mı ? (Endonezya Adaları Hariç)

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 05 Ekim 2016, 20:31:22 »
Pakistan,irlanda sever bizi.

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #56 : 05 Ekim 2016, 20:33:05 »
Ben şahsen en soldakini yavuz sultana benzettim.Pos bıyıklı ve sakalsız belki küpeside vardır.Onun sağındakini ise süleymana benzettim.
(aç/kapa)
Bu süleyman
Edit=Evet küpeside var en soldaki bildiğin yavuz sultan selim yahu
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 20:35:01 Gönderen: serdengecti1 »

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #57 : 05 Ekim 2016, 20:47:21 »
Gençlerin nitelik ve nicelik konularında bocalamarı normal. 13 sene evvel üniversitede okur iken padişah boyu posu çok konu olmuştu.  8|

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #58 : 05 Ekim 2016, 21:15:03 »
Ben şahsen en soldakini yavuz sultana benzettim.Pos bıyıklı ve sakalsız belki küpeside vardır.Onun sağındakini ise süleymana benzettim.
Edit=Evet küpeside var en soldaki bildiğin yavuz sultan selim yahu
Yavuz Sultan Selim'in küpesi yok yalnız. O meşhur portre Yavuz'a ait değil.

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #59 : 05 Ekim 2016, 21:22:11 »
Yavuz Sultan Selim'in küpesi yok yalnız. O meşhur portre Yavuz'a ait değil.
Orası tartışılır.Çünkü küpe taktığını savunan birçok tarihçi var.Yalnız sakalsız ve pos bıyıklı olduğu çogunluk tarafından kabul edilir.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #60 : 05 Ekim 2016, 21:24:17 »
Tam tersine küpesiz ve sakallı olduğu (zaten sakalsız olması akla hiç yatkın değil) konusunda neredeyse görüş birliği var. Küpe takıyor diyenler menkıbelerle tarih anlatanlar.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 21:24:46 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #61 : 05 Ekim 2016, 21:37:02 »
Ben senelerdir osmanlı tarihini araştıran biri olarak ilk defa senden duyuyorum sakallı olduğunu.Kendisi yıllarca yeniçeri ocagında kalmış birisi ve kendisini tahta çıkaran yeniçerilerdir.Kendisinide bir yeniçeri saymıştır.Dolayısıyla sakalı yoktur.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #62 : 05 Ekim 2016, 21:58:32 »
Ben senelerdir osmanlı tarihini araştıran biri olarak ilk defa senden duyuyorum sakallı olduğunu.Kendisi yıllarca yeniçeri ocagında kalmış birisi ve kendisini tahta çıkaran yeniçerilerdir.Kendisinide bir yeniçeri saymıştır.Dolayısıyla sakalı yoktur.

Ben de bir yerde ölmesine yakın iken Yanındaki Hasan Can'ın sakallarını kesip bir yerde muhafaza ettiğini okumuştum. Belki ölümüne yakın olabilir. Ama küpe taktığı kesin gibi birşey bence. Sonuç olarak ortak kanı bu yönde. Ve bir çok onu gören de küpesi olduğunu söylüyor. Her ne kadar Yavuzu baba katletmek suçundan sevmesem de sonuç olarak Fatihi görebilmeye eren bir zatı alem.  8|

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 06 Ekim 2016, 08:19:13 »
Küpe taktığı falan yok,baba katletmek?

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #64 : 06 Ekim 2016, 09:59:44 »
https://www.youtube.com/watch?v=gYFVIdx6NcE

tam bölümü izleyenler görüntüyüde bulabilir dinleyin.
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 06 Ekim 2016, 14:50:58 »
Hiçbirimi takmamış yoksa sadece Yavuzmu?

Çevrimdışı Nureddin Mahmud Zengi

• Azab
  • *
  • Und du Deutsches volk,sieg Heil!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 06 Ekim 2016, 16:12:06 »
Arkadaş size tarih öğreteni çok merak ettim..Ne demek Selim Han babasını katletti!Alevi safsatalarını millete tarih diye yutturmayın!
Und du Deutches volk,Sieg Heil!

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 06 Ekim 2016, 16:17:01 »
Adam bunu yazmak için üye olmuş ;D

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #68 : 06 Ekim 2016, 16:59:25 »
Baba katletmek falan yok.3 şehzadeden ilk 1.Selim Trabzondan Kırıma gidip Rumelide sancak isteme bahanesiyle Kırım Hanının ve Yeniçerilerin desteğini aldı(askeri başarılarından dolayı(nitekim 8 yılda yaptıkları ortada...))

Sonra Şehzade Korkudda izinsiz Manisaya yürüdü.
Şehzade Ahmet ise 1.Selim ve Şehzade Korkutun ölümü için izin istemiş(Beyazid-i Veli kabul etmemiş)

Nitekim taht kavgasından galip ayrılıp sultanlığını ilan ettikten sonra Beyazid Han Dimetokaya ikamet etmek için giderken Edirne sırtlarında ölmüştür.
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı GoldenPunch

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 06 Ekim 2016, 17:17:22 »
Tarihin kesinlikle istediğiniz gibi fantezilerinizdeki gibi olduğunu düşünüp etrafa fantazilerinizi satmayın bunu Osmanlıcı muhafazakarda yapıyor türkçü ateistte şu bilinmeleli tarih kimsenin ideolojik yada şahsi tatmin için çarpıtabileceği bir alan değildir.....

Not:klasik küpe muhabbetinine çok bulaşmadan

Yavuz Sultan Selim: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Nakka%C5%9F_Selim.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Yavuz_Selim.jpg
Şah ismail:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Shah_Ismail_I.jpg

Gördüğünüz gibi ikiside küpe takmıyor klasik şehir efsanesi 12 dilimli kızılbaş sarığı dolayısıyla resimde ki Selim Han olamaz kara pala bıyık ve sert yüz yapısı sebebiyle şah ismail de olamaz.....
Birde Sultan Selim Baba katili filan olabilir ama Şah ismailde boş değildir kendisi ana katilidir tarihte kimse tertemiz değil bu biline....

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #70 : 06 Ekim 2016, 18:22:48 »
Tamam artık bu konuyu kapatalım. Şarlken'den Yavuz'un küpesine nasıl geliniyor anlamıyorum.

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi konu herkesin katkısına açık. İlla hükümdarları tanıtacaksınız diye bir olay da yok. Oyunda geçen ne varsa tarihsel bağlamını burada yazabilirsiniz. Bu oyundaki bir devlet olabilir, bookmark olabilir, event olabilir vs...

Maksat, oyunda geçen şeyleri öğrenmek ve öğretmek.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #71 : 06 Ekim 2016, 18:32:31 »
Arkadaş size tarih öğreteni çok merak ettim..Ne demek Selim Han babasını katletti!Alevi safsatalarını millete tarih diye yutturmayın!

Konu kapansın da Millet beni alevi olarak tanımasın gençler ben Caferiyim. Yanlış yerlere çekmeyin bir de o ünlemi çok kullanma olay çıkarma.  :popcorn:

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 06 Ekim 2016, 19:09:12 »
Ben niye küpeye takıldığını anlamıyorum okumuş etmiş adamların. Hadi tarih spesifik olarak sosyal tarih bilmeyen konuşsun küpeyi de, zaten modernite öncesini şimdiki gibi düşünmek sevdası nereden geliyor? Küpe takmak o gün erkekler için yüzük takmak ya da bulgur yemek gibi tabii bir şey. Bu gerizekalı ecdadçılar sanıyor ki kurun-ı vusta 20.yüzyıl dünyası gibiydi. Al işte en basitinden en popüler dizimiz Muhteşem'e bak, saçlar facia. Ulan biriniz de numune de olsa bir tepe perçemi bıraksın da o devri izlediğimizi hissedelim. Hepsinin saçı alabros mübareklerin. Allah belanızı vermesin.

Sinirlendim.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2016, 19:09:29 Gönderen: HadjiNazmi »

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #73 : 06 Ekim 2016, 19:22:05 »
Tamam artık bu konuyu kapatalım. Şarlken'den Yavuz'un küpesine nasıl geliniyor anlamıyorum.

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi konu herkesin katkısına açık. İlla hükümdarları tanıtacaksınız diye bir olay da yok. Oyunda geçen ne varsa tarihsel bağlamını burada yazabilirsiniz. Bu oyundaki bir devlet olabilir, bookmark olabilir, event olabilir vs...

Maksat, oyunda geçen şeyleri öğrenmek ve öğretmek.

Advisor da oluyor değil mi Annnibal bey ?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #74 : 06 Ekim 2016, 20:07:29 »
Herşey olur.

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #75 : 14 Ekim 2016, 20:24:43 »
Ne olmuş Küpe taktıysa takmadıysa  Yavuz
Ne olmuş Müslüman ise Müslüman değil ise Mustafa Kemal

Asıl sorun halkımızın insanların neler yaptığına değil de onların ne olduğunu konuşmak...

Arkadaş Yavuzun 8 senede yaptıklarına bak...
Arkadaş Atatürkün her savaşı kaybetmeye başlayan ülkede neler yaptıklarına bak...
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 14 Ekim 2016, 20:27:51 »
arkadaş haklı.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #77 : 14 Ekim 2016, 21:14:42 »
Bu arada yeni yamayla gelen enstitülerden de güzel malzeme çıkar.

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 14 Ekim 2016, 21:17:51 »
Konunun takipçisiyim daha sık yazılar olsa tadından yenmez.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 15 Ekim 2016, 02:07:21 »
Konunun takipçisiyim daha sık yazılar olsa tadından yenmez.

Çevrimdışı nerde bu devlet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 18 Ekim 2016, 22:26:02 »
Takipteyim

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #81 : 23 Ekim 2016, 13:35:34 »
Belki yeri değil ama yardımcı olursanız bir bilgi öğrenmiş olacağım.Ben ygs hazırlanan bir öğrenciyim aşağıdaki soruyu eu4den düşünerek e şıkkını işaretledim lakin cevap a imiş.Benim bildiğim yüzyıl savaşları öncesinde fransa ingilterenin pu'su altındaydı.Savaşı kazanınca pu'dan çıktı ve yönetim şekli değişmiş oldu.Yanlışımı düzeltirseniz sevinirim.
(aç/kapa)

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 23 Ekim 2016, 13:50:25 »
Belki yeri değil ama yardımcı olursanız bir bilgi öğrenmiş olacağım.Ben ygs hazırlanan bir öğrenciyim aşağıdaki soruyu eu4den düşünerek e şıkkını işaretledim lakin cevap a imiş.Benim bildiğim yüzyıl savaşları öncesinde fransa ingilterenin pu'su altındaydı.Savaşı kazanınca pu'dan çıktı ve yönetim şekli değişmiş oldu.Yanlışımı düzeltirseniz sevinirim.
(aç/kapa)

Ben asla PU altına girmedi diye biliyorum. Bildiğim kadarıyla İngiltere sürekli oraları işgal ediyordu yani aynı sömürge mantığı. Sonra hak iddaa etme durumları ortaya çıkınca yani burası bizim havalarına girince İngiltere zaten o zaman yüzyıl savaşları patladı. Doğal olarak iki ülkeninde ekonomiler pert oldu 116 yıl savaş dile kolay. Pert oldu ama adamlar sürekli askeri yatırım yaptıkları için askeriyede level atladılar tabi. :D Fakat yönetim şekillerinde bir değişme olmadı. Fransa'nın sadece merkezi otorite kuvvetlendi.

Yanlışım varsa daha bilgili birisi düzeltsin beni. Çünkü hatrımda böyle kalmış.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 13:51:46 Gönderen: xxmodz »

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • "Patriota,Libertas"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 23 Ekim 2016, 13:56:57 »
Yüzyıl savaşlarının nedeni İngiltere'nin claim throne butonuna basıp savaş açmasıydı .Başlangıç evet Pu ama başarısız oldu diye biliyorum ben de :D

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Ekim 2016, 14:30:21 »
Fem değil mi o? xd

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #85 : 23 Ekim 2016, 14:32:20 »
Hayır PU oldu. Yani tek bir kral altında birleştikleri zaman. Lakin ondan sonra Normandların ve Kuzeyden Gelen İskandinav tehdidi ile PU gevşedi ve Kralın ölümü üzerine de bozuldu. Ondan sonraki gelen kral oğlu ise tüm bu kötü olaylara rağmen Fransa için Tekrar Pu savaşı açtı ve sonucunu biliyorsunuz zaten. Ben de bu şekilde biliyorum.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #86 : 23 Ekim 2016, 15:03:02 »
Savaşın nedeni Fransa tahtıydı ama Fransa hiçbir zaman PU olmadı. Sorunun kökleri taa Fatih William'ın İngiltere'yi istilasına dayanır. William, Fransa Kralı'na bağlı bir düktü fakat bir krallığı fethedince Fransız kralıyla aynı statüye yükseldi. Akrabalık ilişkileri sebebiyle İngiliz ve Fransız monarşileri arasındaki bağ uzun süre devam etti.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 23 Ekim 2016, 15:10:33 »
CKII'de uzun süre anlamadığım ve gıcık olduğum olay buydu işte, nasıl bir derebeyi Kraldan izinsiz gidip başka devlete savaş açıp toprak alıyor anlamıyordum oyunda :) Kralın derebeyleri üzerindeki otoritesi sıfır herhalde diyordum...

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 23 Ekim 2016, 15:29:07 »
CKII'de uzun süre anlamadığım ve gıcık olduğum olay buydu işte, nasıl bir derebeyi Kraldan izinsiz gidip başka devlete savaş açıp toprak alıyor anlamıyordum oyunda :) Kralın derebeyleri üzerindeki otoritesi sıfır herhalde diyordum...

Al benden de  o kadar.Bizim mantigimiz EU4`e alismis.

Çevrimdışı strateggy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 23 Ekim 2016, 15:41:56 »
Vikings dizisini izleyen bilir. Ragnar'ın kardeşi Rollo, Fransız kralıyla antlaşma yaparak hem kızıyla evlenir hem de Normandiya bölgesini yönetir ve korur. -Spoiler olabilir fakat tarihi bilgi- Fatih William Rollo'nun soyundan gelen birisi. Yani Normandiyalılar (Köken North-Man) İngiltere'yi istila ederler. Normandiya derebeyiyle Fransız kralının durumu diğer derebey-kral ilişkilerinden farklı.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 15:45:34 Gönderen: strateggy »

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #90 : 23 Ekim 2016, 16:47:06 »
Fem değil mi o? xd

Yasak kaynak değilmiş artık. Hükümet matbaaları onların içerisindeki 'Gizli İdeolojik Bilgileri' kaldırıp aynı yayın evi altında tekrardan piyasaya sürüyorlarmış.

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #91 : 23 Ekim 2016, 18:37:06 »
Yasak kaynak değilmiş artık. Hükümet matbaaları onların içerisindeki 'Gizli İdeolojik Bilgileri' kaldırıp aynı yayın evi altında tekrardan piyasaya sürüyorlarmış.
3 sene önce hediye etmişlerdi öyle duruyordu bu ay çözmeye başladım.Hayatım boyunca kullandığım tek fem kitabıdır zaten bu.Biz solcuların fetöyle alakası yoktur o yüzden np diyorum

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #92 : 23 Ekim 2016, 19:10:39 »
Solcu derken ? Komün mü Sosyalist mi ?

Çevrimdışı strateggy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 23 Ekim 2016, 19:23:08 »
Aynı zaten ikisi de. Komünizm Sosyalizmin bir üst evresi. Kendine sosyalist diyen örgütler ile komünist diyen örgütlerin eylem tarzları farklı. Bende Sosyalistim.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 19:24:10 Gönderen: strateggy »

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #94 : 23 Ekim 2016, 19:41:09 »
Aynı zaten ikisi de. Komünizm Sosyalizmin bir üst evresi. Kendine sosyalist diyen örgütler ile komünist diyen örgütlerin eylem tarzları farklı. Bende Sosyalistim.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #95 : 23 Ekim 2016, 20:13:02 »

Bence aynı değil. Ya da kafamda öyle bitiyor. Ben NAZİ Sempatizanı birisiyim lakin Sosyalistleri severken Komünistlerden haz almıyorum. Madem ikiside aynı şeyse problem bende mi oluyor ? Ya da Ne

zaman Troçki ve Lenin üstadların dedikleri şeyler Stalin'inkilerle uyuştu ?  :thumbsdown:

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #96 : 23 Ekim 2016, 20:16:51 »
Bence aynı değil. Ya da kafamda öyle bitiyor. Ben NAZİ Sempatizanı birisiyim lakin Sosyalistleri severken Komünistlerden haz almıyorum. Madem ikiside aynı şeyse problem bende mi oluyor ? Ya da Ne

zaman Troçki ve Lenin üstadların dedikleri şeyler Stalin'inkilerle uyuştu ?  :thumbsdown:
Sen bir nasyonal SOSYALİSTsin ;) Ama biz senin gibi ırkçı değil biraz daha hümanizm yanlısıyız.
Sosyalizm komünizm benzer şeyler.Hükümet kadın filminde şu örnek vardı çokta hoşuma gitmişti.Senin iki inegin var diyelim.Sosyalizm bir ineğini alır ihtiyacı olana verir.Komünizm senin iki ineğini alır sana süt verir.Faşizm senin iki ineğini alır sana süt satar  ;D
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 20:21:49 Gönderen: serdengecti1 »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 23 Ekim 2016, 20:30:32 »
Hayvan Çiftliğinden değil miydi bu ya? :) Yada Sosyalizmin Alfabesinden?

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #98 : 23 Ekim 2016, 21:19:31 »
(aç/kapa)

PU olunca yönetim şekli değişmiyor ki...Polonya Kralının kralı olmayan Macaristan Krallığını puya alması.Almadan önce Macaristan krallıktı.PU bozuldu Macaristan gene krallık.Avusturya ilhakına kadar...

Yani pu kralı olmayan bir krallığın başka kral tarafından yönetilmesi.

Edit:Nasyonel Sosyalizm avrupa totaliter(dikdatorvari) rejimleri oluşturmuştur.
Almanya--->Hitler
İtalya--->Mussolini
İspanya--->Franco
Bana kalırsa sempati duyulacak hiçbir yanı yoktur.İnsan fıtratına en uygun yönetim biçimi cumhuriyettir.İstediğini seçersin yada seçilirsin...

Komünizm sosyalizm odur şudur yalan.Bizim derhal makine üretip patent almamız gerek.Yemişim sağı solu...

Dünyaya satabileceğin otomobilin,telefonun,televizyonun yok...

Çalış üret sonra konuşuruz komünizmi...
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 21:30:32 Gönderen: Ügüt »
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı strateggy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 23 Ekim 2016, 21:24:29 »

Nazi birisi nasıl Lenin ve Troçki'ye üstad der anlamadım. Bu arada Nazilere Sosyalistler ve Komünistler pek sevimli gelmiyordu. Çalışma kampları ve gaz odalarında öldürülüyorlardı. Sanırım ne Naziliğin (ucube bir ideoloji) ne Sosyalizmin/Komünizmin ne olduğundan haberin var. Bu konuda kitaplar okumalısın. Stalin ile Lenin ve Troçki'nin görüşleri ise çok farklı.

Gregory 2 dediğin kitabı da okudum böyle bir şey geçmiyor. Sosyalizmin ile Komünizmin ayrımı bence bu cümlede net anlatılıyor.

Sosyalizmin Alfabesi adlı kitaptan gelsin.

Herkesten yeteneğine göre, herkese emeği kadar. (sosyalizm)
Herkesten yeteneğine göre, herkese gereksinmesi kadar. (komünizm)

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #100 : 23 Ekim 2016, 21:27:28 »
Konudan sapmayalım.

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #101 : 23 Ekim 2016, 21:32:05 »
Konudan sapmayalım.

Patron geldi ben kaçar  :)
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #102 : 23 Ekim 2016, 23:50:21 »
Konudan sapmayalım.

Şunu düzelteyim de gideyim. Kendilerini birşey sanan insanlar tekrardan devam ediyorlar benim NAZİ olduğumu ileri sürmekle. Lakin bunu onlara anlatmaya çalışayım ;

Ben NAZİ değilim. ZATEN olamam da. En fazla Neo-NAZİ olabilirim. Lakin Ben orada Nazi Sempatizanı olduğumu yazdım. Hem Nazi Sempatizanı olup hem de Troçki, Lenin sevilemez mi ? Hem Stalin'in

peşinden sürüklenen bir avuç aptal yerine, hiçbir zaman asıl yoldan sapmayan Troçki'yi neden sevmeyeyim ? Troçki'nin Stalin tarafından, koltuk sevdası yüzünden hunharca katledildiğini biliyor mu

bana Komünizm, Sosyalizm hakkında kitap okumamı öneren yavrucaklar ? İlk önce benim yazdıklarımı okuyun sonra cevap verebileceksiniz zaten.

[Bu arada @Annibal bu konu başlığı altında başlattığım ikinci konu saptırması oldu sorry  :popcorn:]

Çevrimdışı Mdmusti

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 24 Ekim 2016, 00:57:02 »
IV. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - ANDREA GRITTI

Doğum:1455
Ölüm:1538

1523-1538 arasında Venedik Cumhuriyeti'nin dogesidir. Hayatının erken dönemlerini Konstantiniyye'de bir buğday tüccarı olarak geçirmiş, Galata semtinin önemli tüccarlarından biri olarak sarayda dostlar edinmiştir. Memleketi Venedik'e de Türk donanması hakkında şifreli bilgiler göndermiştir. Bu casusluk faaliyetlerinden dolayı 1499'da yakalanan Andrea, sarayda edindiği dostları sayesinde idamdan kurtulmuş ve üç yıl sonra salıverilmiştir.

Salındıktan sonra Venedik'e dönen Andrea bir yıl sonra elçi sıfatıyla İstanbul'a gelmiş, burada Venedik-Osmanlı savaşının bitmesine çok önemli diplomatik katkıları olmuştur. Kutsal Roma Cermen İmparatoru I. Maximillian'ın Venedik'in İtalyan anakarasındaki toprakları almasıyla generalliğe getirilmiş, Padova şehrini imparatordan geri almış ve şehrin belediye başkanlığını yürütmüştür. Başkomutan Nicolo di Pitigliano'nun ölmesinden sonra başkomutanlığa getirilmişken Fransızların tavsiyesiyle el çektirilmiş ve tekrar generallik görevine, hazinedarlık göreviyle birlikte devam etmiştir.

Cambrai ligi olarak bilinen Papalık, Fransa, HRE ve İspanya'nın oluşturduğu ittifağa karşı savaşan Venedik'i başarıyla savunmuş, Brescia'yı Fransızların elinden almış, diplomatik yetenekleriyle ittifağı bozup Fransa'yla birlikte HRE ve İspanyaya karşı savaşmıştır.

1523'te devlet başkanlığına adaylığını koymuş, çetin mücadeleler sonucu 20 Mayıs'ta doge seçilmiştir. HRE imparatoru Şarklen ile anlaşarak İtalya Savaşları sırasında HRE tarafında yer alarak Fransızlara karşı savaşmış ve böylece Fransuva'nın olası işgalinden topraklarını korumuştur. Döneminde Osmanlı-Venedik ilişkileri oldukça parlak olmasına rağmen 1537'de Kanuni'nin Korfu'ya saldırmasına engel olamamıştır.

İstanbullu bir rum olan karısından olan oğlu Alvise, İstanbul'daki ticaret ağını genişletmiş ve soyu da İstanbul'da varolan levanten nüfüs arasında yerini almıştır.

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2016, 18:57:52 Gönderen: Mdmusti »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #104 : 24 Ekim 2016, 14:55:44 »
Bunun gayrımeşru oğlu Alvise Gritti İstanbul'da baya sağlam çalışıp sıkı dostlar edinmiştir. Uzun süre balyoluk yapmıştır. Muhteşem Yüzyıl dizisinde de bol bol görünür. Yalnız adam 83 yıl yaşamış o zamanların rekoru herhalde ;D
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 14:56:49 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 24 Ekim 2016, 16:10:10 »
Tipinin komik olmasından dolayı en bilinen doç kendisi sanırım :P Teşekkürler yazı için, İstanbul bağlantısını bilmiyordum açıkçası.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 16:13:21 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #106 : 24 Ekim 2016, 23:17:51 »
Aynı bakış.
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 02:49:02 Gönderen: Rapper »
Kronoloji, Aptallar tarihi.

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.

[KAYNAK]

Çevrimdışı Mdmusti

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 25 Ekim 2016, 01:20:42 »
Bunun gayrımeşru oğlu Alvise Gritti İstanbul'da baya sağlam çalışıp sıkı dostlar edinmiştir. Uzun süre balyoluk yapmıştır. Muhteşem Yüzyıl dizisinde de bol bol görünür. Yalnız adam 83 yıl yaşamış o zamanların rekoru herhalde ;D

Sadece türkçe wiki'de gayrımeşru yazıyor. Diğer kaynaklar natural son falan filan diye bahsetmiş. Andrea'nın piçine bütün birikimini bırakacağını sanmıyorum. Muhtemelen meşru oğludur.

Çevrimdışı Annibal

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 25 Ekim 2016, 13:35:30 »
Ayrıca, 1.19 ile gelecek olan ve RoM ile gelmiş olan;

IV. Christian, Danimarka Kralı
Büyük Friedrich, Prusya Kralı (Cemo'nun sözü vardı :-))
var.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 13:47:15 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı nerde bu devlet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 27 Ekim 2016, 00:09:59 »
Barbaros paşayı anlatacak olan üyemizin, resimde elinde tuttuğu 3 başlı mızrağımsı zımbırtının ne olduğu konusuna da değinirse ziyadesiyle mutlu olurum

Çevrimdışı Mdmusti

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 27 Ekim 2016, 00:31:59 »
Barbaros paşayı anlatacak olan üyemizin, resimde elinde tuttuğu 3 başlı mızrağımsı zımbırtının ne olduğu konusuna da değinirse ziyadesiyle mutlu olurum
https://tr.wikipedia.org/wiki/Poseidon%27un_%C3%BC%C3%A7_u%C3%A7lu_m%C4%B1zra%C4%9F%C4%B1

Çevrimdışı GoldenPunch

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 28 Ekim 2016, 23:51:21 »
Andrea gritti devrinin gerçek politil dehalarından biriydi.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #113 : 29 Ekim 2016, 02:54:03 »
Troçki ve Lenin'in de hataları oldu. Ukrayna'da 1918'deki zırhlı trenin üzerinde yazığı gibi 'güç parazitleri doğurur'.
Bu dönemler bu oyunun kapsamında değil.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 29 Ekim 2016, 13:04:25 »
İtalyan Savaşlarının Cambrai Birliği ayağındaki Venedik'in ilginç durumu için bkz:
Adamlar ne yapıp edip kazanan tarafta olmayı bilmişler ;D
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2016, 13:05:43 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Sahipkıran

• World Conqueror
  • Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 29 Ekim 2016, 13:33:01 »
Kazanmanın sırrı direk Ally France   ;D

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #116 : 29 Ekim 2016, 14:50:22 »
Oyunda şu Fransa'nın ordu morali neden böyle, gerçekcilik ile alakası var mı ?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #117 : 29 Ekim 2016, 15:40:21 »
İtalyan Savaşlarının Cambrai Birliği ayağındaki Venedik'in ilginç durumu için bkz:
Adamlar ne yapıp edip kazanan tarafta olmayı bilmişler ;D
http://i.hizliresim.com/E3kZYB.png
Bu aslında isteyerek yaptıkları bir şey değil. Venedik başta Fransa'nın karşısındayken, Fransa'nın tehditleri ve askeri gücü sebebiyle zorla Fransa'nın yanında savaştırıldı.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2016, 15:41:14 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 23 Kasım 2016, 21:32:04 »
hani yeni bölüm ???

Çevrimdışı enes28

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 26 Aralık 2016, 17:56:05 »
Oyun sayesinde gerçekten tarihi çok iyi öğrendim araştırma yapmamı sağladı sınavlarımdan yüksek aldım :D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #120 : 26 Aralık 2016, 18:09:31 »
Oyun sayesinde gerçekten tarihi çok iyi öğrendim araştırma yapmamı sağladı sınavlarımdan yüksek aldım :D

O zaman seni buraya alalım -> http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=47797.0
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2016, 18:09:56 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
V. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER Moctezuma I (1440-1469)
« Yanıtla #121 : 05 Ocak 2017, 00:19:31 »
V. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER

MOCTEZUMA I (1440-1469)

Aztek İmparatorluğunu oluşturan 'Üçlü İttifak' devletleri

Bir diğer adı olan ‘Huehuemotecuhzoma’ olarakta bilinen I. Moctezuma, II. Aztek imparatoru ve Tenochtitlan şehir devletinin 5. tlatoani’sıdır (=kral). Onun döneminde Aztek İmparatorluğu ciddi anlamda genişlemiş, bölge üzerindeki egemenliğini pekiştirmiş ve kralı olduğu şehir devleti Tenochtitlan (Tenoçtitlan diye okunuyor olması lazım) İmparatorluk içinde baskın hale gelmiş ve başkent olmuştur.

Babası Huitzilihuitl, Tenochtitlan’ın ikinci kralıdır. Kardeşleri; Aztek İmparatorluğunu oluşturan Üçlü İttifağın babası olarak kabul edilen Tlacaelel, Tenochtitlan’ın 3. kralı Chimalpopoca ve Aztek orduları baş kumandanı Huehue Zaca’dır. Kendinden önceki Aztek İmparatoru Itzcoatl’ın oğlu ile evlendirdiği kızı II. Atotoztli, kendinden sonraki 3 Aztek imparatorunu doğurmuştur.

I. Moctezuma İmparator Itzcoatl’ın 1440’daki ölümü üzerine görevi devralmıştır. Aztek İmparatorluğunu oluşturan Üçlü İttifak Tenochtitlan, Tlacopan ve Texcoco ile yeni ele geçirilecek bölgelerin taksimi konusunda anlaşmaya varmıştır. Bu anlaşmaya göre ele geçirilen yeni bölgelerin 2/5’ini Tenochtitlan, 2/5’ini Texcoco ve kalan 1/5’lik alanı ise Tlacopan alacaktır.

I. Moctezuma ayrıca İmparatorluğun topraklarını Meksika Vadisinin dışına çıkararak Huastec ve Totonak halklarını hükmü altına aldı ve topraklarını Meksika Körfezine kadar genişletti. Bu sayede İmparatorluk kakao, kauçuk, pamuk, tropikal meyve çeşitleri, deniz kabukları yada kuş tüyleri gibi egzotik ürünlere erişim sağladı.

1458 gibi Mixtec topraklarında bulunan Coixtlahuaca şehir devletine karşı casus belli olarak Aztek tüccarlarına kötü davranılmasını göstererek seferlerde bulundu. Mixtecler Azteklerin geleneksel düşmanları olan Tlaxcala ve Huexotzinco'dan gelen savaşçı desteğine rağmen savaş sonunda mağlup oldular. Çoğu yerel kabile şeflerinin Azteklere bağlı olmak kaydıyla mevkilerini korumasına izin verilmesine karşın, Mixtec Hükümdarı Atonal düzenlenen bir törenle boğularak idam edildi ve ailesi ganimet olarak köle alındı. Codex Mendoza'da1 yazılanlara göre; Coixtlahuaca tarafından ödenen savaş tazminatı; 5 farklı tipte 2000 adet battaniye, 2 adet başsüsü ve kalkanı dahil askeri giysi, 2 adet yeşil renkte değerli taşlardan oluşan kolye, 800 daldan oluşan yeşil tüy, 40 kova kırmızı boya ve 20 adet altın kumu dolu kase. Moctezuma ayrıca Coixtlahuaca'dan birçok kadını -10 tanesini kişisel haremine- aldı. Hatta 3 tanesini ölen kardeşi Zaca'dan çaldı. Kalan dönemde benzer seferler Cosamaloapan, Ahuilizapan ve Cuetlachtlan gibi şehir devletlerine karşı da yapıldı.

I. Moctezuma 1469 yılında 70'li yaşlarda iken vefat etti.

Chapultepec su kemerininden geriye kalanlar (Mexico City)

Bu dönemde I. Moctezuma ve mimar olarak da bilinen Texcoco hükümdarı Nezahualcoyotl, Aztek İmparatorluğunun en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen başkent Tenochtitlan’in su ihtiyacını karşılayacak çift kemerli su yolları inşa etmişlerdir. Bu sayede Texcoco gölü üzerindeki bir adada kurulu olan başkent Tenochtitlan şehri o dönem Paris, İstanbul ve Venedik gibi şehirlerle birlikte dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Aztek İmparatorluğunun Genişlemesi
   Moctezuma I (Codex Mendoza, 1535)

1 Codex Mendoza (Mendoza kitabı), 1535'de yani Aztek İmparatorluğu'nun İspanya tarafından feth edilmesinden 14 yıl sonra, Aztek İmparatorlarının savaşlarını, savaş antlaşmalarını ve günlük hayatlarını ele alan kitap yazılmasını isteyen Kutsal Roma İmparatoru ve İspanya Kralı Şarlken'in isteği üzerine alelacele yazılmış ve İspanya'ya gönderilmiştir. Fakat gönderildiği gemi yolda Fransız korsanlar tarafından saldırıya uğramış ve kitap Fransa kralı II. Henry'nin eline geçmiştir.

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2017, 18:54:21 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Paytak

• Sekban
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #122 : 05 Ocak 2017, 00:45:28 »
Azteklerin özellikle yüzen tarım alanlarını çok beğenmişimdir.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 05 Ocak 2017, 01:36:29 »
Moktezuma'yı bir de Tarih-i Hind-i Garbi müellifinden okumanızı tavsiye ederim. Şöyle şeyler geçiyor;

"ol kara suratlı habis putundan yardım diledi. Putun içindeki şeytan da ona akıllar veriyordu". Mikemmel.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 05 Ocak 2017, 11:27:38 »
Montezuma mı yoksa Moctezuma mı ? bazı kaynaklarda montezuma olarak geçtiği için soruyorum aydınlatırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Mdmusti

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 05 Ocak 2017, 13:58:17 »
ikisi de aynı kişiyi refere ediyor. Moteksoma diye okunuyor kendi dillerinde. montezuma avrupalıların ilk öğrendiği şekli olabilir.

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #126 : 05 Ocak 2017, 14:23:58 »
O eski sürümde neydi kardeşler...Zapotek ve Mayayı yiyip İspanyollar gelene kadar oturuyorduk  :).Şimdi vassallayınca bonus veren bir din yapmışlar Nahuatlı.Eskiden animistti galiba
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 06 Ocak 2017, 09:07:09 »
VI. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER

III. JAN SOBIESKI (1629-1696)

Lehistan'ın seçimle tahta çıkan ve 1674 - 1696 yılları arasında hüküm süren devlet adamı. Osmanlı Devleti'yle yaptığı savaşlar sonucu Lehistan-Litvanya Birliği'ni kısa bir süre için yeniden canlandırmıştır.

Jan Sobieski, 1629'da soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Jakob sarayda bir görev edinmiş, yaşamının sonuna doğru da Lehistan Senatosu'nun üyeleri arasında ona en yüksek rütbeyi sağlayan Krakow kale komutanlığına getirilmişti.

1655 senesinde İsveç İmparatorluğu'nun Lehistan'ı işgal ettiği sıralar Lehistan kralı ile arası kötü olduğu için İsveç İmparatorluğu tarafında savaştı. Fakat 1 sene sonra kendi ülkesine ihanet etmek istemediğinden dolayı Lehistan tarafına geçti.1665'te koruyucusu Kraliçe Maria Ludwika'nın etkisiyle saray başmareşalliğine getirildi. 1666'da Lehistan ordusunda cephe komutanı oldu. Ekim 1667'de Tatarları ve Kazakları yenilgiye uğratarak kendini tamamen Lehistan kral ve kraliçesine kendini kanıtladı.

Kral Michał 1673'te öldü. O sırada devam etmekte olan 1671-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı'nda kumandanlık görevini üstlenen Sobieski 11 Kasım 1673 tarihinde Hotin yakınlarındaki yapılan çarpışmada Sarı Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı ordularını yenilgiye uğrattı. Bu başarıları 1672'de imzalanmış olan Bucaş Antlaşması'nın ağır koşullarını değiştirmemekle beraber, Sobieski'nin saygınlığını büyük ölçüde artırdı.

Sobieski nihayet Mayıs 1674'de Habsburgların desteklediği adaya karşı kral seçildi.

Kral olduğu dönemde Fransa yanlısı bir politika izledi ve Fransa arabuluculuğu ile Osmanlı ile aralarında ki savaşa son vermeye çalıştı.

II.Viyana Kuşatması

1683 yazında Osmanlı orduları Viyana'yı kuşattığında, Sobieski yaklaşık 25 bin kişilik ordusunun başında yardıma koştu. Viyana'yı kurtarmak amacıyla toplanan bütün komutanlar arasında en yüksek rütbeli olduğu için yaklaşık 75 bin kişilik müttefik kuvvetlerinin komutasını üstlendi. Avrupa tarihini belirleyen en önemli savaşlardan bir olan bu savaşın sonucunda Osmanlı ordularını Kahlenberg'te yenilgiye uğrattı. Buna karşılık Sobieski 1683 sonbaharında Osmanlıların elindeki Macaristan'a düzenlenen seferde aynı başarıyı gösteremedi. 10 bin Leh askeriyle Macaristan'a ulaşan Sobieski 6 Ekim 1683 tarihinde Ciğerdelen mevkiinde Budin valisi Kara Mehmet Paşa'nın ordularına yenildi ve canını zor kurtardı. 1684-1691 arasında Boğdan'da çeşitli harekatlara girişti ama çoğunlukla başarısız oldu. Son seferinde tutsak düşme tehlikesiyle bile karşılaştı.

III.Jan Sobieski, 17 Haziran 1696 tarihinde 66 yaşında iken vefat etmiştir.

2.Viyana Kuşatması savaşında Jan Sobieski

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2017, 18:55:48 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 06 Ocak 2017, 14:36:20 »
Sobieski!!! Lanetullahi aleyhim!!!

Nefret ediyorum bu heriften. Adam Polonya'nın özeti gibi.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 06 Ocak 2017, 15:01:32 »
Sobieski!!! Lanetullahi aleyhim!!!

Nefret ediyorum bu heriften. Adam Polonya'nın özeti gibi.

Banada nefret edilen bir " herif " i yapmak düşerdi zaten :)

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 06 Ocak 2017, 19:34:32 »
aztekler ilgi alanımda ama hiç kitap okumadım :( Sobieski bize dalmak yerine bizle ittifak etse hem ruslara hemde habsburgerlere karşı çok tatlı olurdu. tatlı tatlı 100 büyük yıl daha yaşarlardı.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 06 Ocak 2017, 22:36:43 »
Bu konuya olan ilgiyi az buldum dikkat çekilebilecek şeyler yapılabilirse daha çok ilgi bulacağına inanıyorum. Duruma göre henüz yapılmamış diğer tarihi kişilikleride yapabilirim.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 08 Ocak 2017, 18:54:43 »
sağdan soldan kopyalamıcaksan yap. yazdığını aratır wikide felan görürsem kabul etmem ona göre :D :D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 08 Ocak 2017, 19:59:45 »
Evet biraz orijinallik olsun, bir yerlerden kopyalamayalım yazıları İngilizce'den çeviri olabilir ama. Herkes katkı yapmakta serbest.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2017, 19:59:59 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #134 : 08 Ocak 2017, 23:39:20 »
Polonya iç savaşında (1704-1706) Stanislaw vasıtasıyla ordunun bir kısmının Büyük Kuzey Savaşı ile ilgili dönemde İsveç saflarına geçmesi ilginç bir dönem. Polonya tarihte zaman zaman büyük güçlerin arasında kalan bir ülke oldu. Buradan yazı çıkar.  8|

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #135 : 11 Mart 2017, 19:04:10 »
Ölmedik Yahu

Maurits (Oranje Prensi)

Oranje Prensi, Nassau Kontu Maurits...
Doğum:13 Kasım 1567
Tahta Çıkış:1585
Ölüm:23 Nisan 1625

Felemenk ordusunu yeniden düzenleyerek Avrupa'nın en modern ordusu haline gelmiştir.

Kısaca bu yakışıklı abimiz babasının ölümü üzerine tahta geçiyor.İspanyollara karşı İngilizlerin desteğini alıyor.Ülkesinde Holland ve Frisland valileriyle anlaşarak güçlü bir iktidar sağlıyor.Yönetimi Johan van Oldenbarnevelt bırakan Maurits ordunun başına geçti ve Başkomutan oldu.

İspanyollarla yaptığı savaşlardan üstün çıktıklarıda olsa kalıcılık sağlayamıyor ve ateşkesle bağımsızlık mücadelesi kesintiye uğramış oldu ve Felemenk'in bölünmüşlüğü sürdü..

Savaş zamanı araları açılan ikilinin savaş sonundada iyice açılmıştı.Oldenbarnevelt Protestanların savunuculuğunu üstlenirken Maurist Kelvincileri savunur.Bu çatışma Oldenbarnevelt'in 1617'de paralı asker toplamaya başlamasıyla doruğuna ulaştı.Bu mücadelenin sonucundan galip çıkan Maurits abimiz oldu ve Oldenbarnevelt'ı idam ettirdi.

Maurits, bu zaferin ardından, katı Kalvencilerle olan ittifakını güçlendirerek, Oranje hanedanı yanlısı siyasal bir hareket oluşturdu. 1621'de, İspanya ile yaptığı 12 yıllık barış antlaşmasının sona erdiğini açıkladı. Ama, Habsburg tehdidi karşısında Katolik Fransa'yla ittifak kurmak zorunda kaldı. 1625'te, ölümünden kısa bir süre önce, İspanyollar Breda'yı geri aldılar.
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #136 : 11 Mart 2017, 20:16:27 »
Bu adamı kim yazacak diye bekliyordum ama çok kısıtlı bir metin olmuş. Çarpıcı bilgi pek yok. Ek olması açısından, Maurice için salvo ateşinin mucidi diyebiliriz. Hollanda isyanlarıyla da İspanyol hazinesi iflas ediyor.

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #137 : 12 Mart 2017, 19:05:09 »
Bu adamı kim yazacak diye bekliyordum ama çok kısıtlı bir metin olmuş. Çarpıcı bilgi pek yok. Ek olması açısından, Maurice için salvo ateşinin mucidi diyebiliriz. Hollanda isyanlarıyla da İspanyol hazinesi iflas ediyor.

Bir şey yok ki zaten.Vikiden aldım bunları.Resmen üvey evlat muamelesi yapmışlar.Ama oyun açılırken şu değirmenlerin önünde ki resmi beni gaza getiren nadir resimlerdendir.Bi havaya sokar beni.
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı Mdmusti

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 13 Mart 2017, 14:51:03 »
Eline sağlık ama detay az olmuş gibi, o yüzden portakal sıkasım geldi.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 13 Mart 2017, 17:33:21 »
vikidenmi kopyaladın ??? :(

Çevrimdışı enes28

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 14 Mart 2017, 09:46:50 »
vikidenmi kopyaladın ??? :(

Sanki diğer bilgileri yazan arkadaşlar kütüphanede araştırmalar yapıp yazıyor.

Çevrimdışı kerem1249

« Yanıtla #141 : 11 Nisan 2018, 11:10:22 »
Merhaba arkadaşlar,
Konunun tekrar güncel hale gelmesini isteyenler buradan bildirebilir. Talep çokluğuna göre yeni bölümler ekleyebiliriz.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Furkan 65

« Yanıtla #142 : 11 Nisan 2018, 15:22:48 »
Evet aktifleştirilirse güzel olur.

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #143 : 11 Nisan 2018, 18:23:15 »
Prusya kralı Friedrich'i yapabilirim eğer uygunsa.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Beğenildi: 28 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 11 Nisan 2018, 18:43:43 »
Tabii ki. Yapabilirsin. Ana mesaja eklerim.

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #145 : 11 Nisan 2018, 19:09:23 »
kanuni osmanlı imparatoru yapabilirim çok detaylı olarak
TitanBey™ - Blog tıklayarak bloguma gidebilirsin!

TitanBey™ - Discord tıklayarak discord kanalıma gelebilirsin

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #146 : 11 Nisan 2018, 22:00:11 »

Büyük Prusya kralı Fredrick 24 şubat 1712  doğdu ve 17 ağustos 1786 yılına kadar yaşadı.
Tahta 1940 yılında geçti ve ölene kadar tahtta hüküm sürdü. Başarılarından ötürü tıpkı Süleyman'a  verilen 'Muhteşem' gibi Büyük Fredrik ismi verilmiştir.
Kendisi sıkı disiplin altında yetişmiştir gençliğinde bu baskıdan kurtulmak için kaçma girişiminde bulunmuş,Sonrasında yakalınca arkadaşının idamını seyretmek cezasına çarptırılmıştır.
19. yüzyıl Alman tarihçilerinin neredeyse tamamı, Frederick'i, önderliğini, yönetim verimliliğini, görevine bağlılığı ve Prusya'yı Avrupa'da büyük bir güce kurmada başarıyı öven övgü dolu bir savaşçının romantik bir modeline dönüştürdü. Tarihçi Leopold von Ranke, Frederick'in "Prusya devletinin bir güç düzeyine yükseltilmesiyle ölümsüzleştirilen ... silahlarla dolu büyük fikirlerden esinlenen kahramanca yaşam" övgüsüne kapılmamıştı. Johann Gustav Droysen daha da güzeldi. Frederick, Birinci Dünya Savaşı'nda Alman İmparatorluğu'nun yenilgisiyle takdir edilen tarihi bir figür olarak kaldı ve Naziler onu Hitler'i önceden kuran büyük bir Alman lideri olarak yüceltdi, ancak hem Doğu hem de Batı Almanya'daki saygınlığı, düşüşünden sonra daha az elverişli oldu. Nazi rejimi, büyük ölçüde Nazilerin favori bir simgesi olarak statüsüne bağlı. Bununla birlikte, 21. yüzyılda, mirasının büyük bir general ve aydınlanmış bir monarşi olarak yeniden değerlendirilmesi onun lehine görüşünü geri getirdi.

Frederick'in hedefi, zayıf şekilde ayrılmış topraklarını modernleştirmek ve birleştirmek oldu; Bu doğrultuda, Habsburg hanedanlığının neredeyse sürekli olarak 15. yüzyıldan 1806'ya kadar süren Kutsal Roma İmparatorları olarak hüküm sürdüğü Avusturya'ya karşı savaşlar düzenledi. Frederick, Prusya'yı, fruktoz babasının yetiştirdiği kaynakları kullanarak beşinci ve en küçük Avrupa gücü olarak kurdu.

31 Mayıs 1740'da babasının ölümü üzerine tahta çıktıktan sonra  ve Avusturyalı Silezya eyaletini (Prusya'nın da küçük bir iddiası vardı) istemekle sonuçlanan Frederick, 1713 tarihli Pragmatik Yaptırım'ı onaylamayı reddetti. Habsburg etki alanlarının mirasını, Avusturya'nın Maria Theresa, Kutsal Roma İmparatoru Charles VI'nın kızı tarafından sağlanması için mekanizma. Böylece, 29 Ekim 1740'da Charles VI'nın ölümü üzerine, [23] Frederick 23 yaşındaki Maria Theresa'nın sırayla Habsburg topraklarına karşı çıkarken aynı anda Silesia'ya karşı kendi iddiasını savunuyordu. Buna göre, Birinci Silezya Savaşı (1740-1742) Avusturya Arması Savaşı'nın bir parçası), Frederick'in istila ettiği ve hızlı bir şekilde eyaleti işgal ettiği 16 Aralık 1740'ta başladı. [31] Frederick, Silesia'yı işgal etmemesi durumunda, Polonya Kralı ve Saksonya'nın Elçisi olan Augustus III'ün, Silezya üzerinden kendi farklı topraklarını birbirine bağlamaya çalışacağından endişe ediyordu. Bu nedenle, Prusya kralı, Hohenzollern ve Britanyalı Piast hanedanlığı (Brzeg) arasında 1537'den kalma bir anlaşmazlık olarak gerekçelendirerek, önleyici ve hızlı bir şekilde Silezya'yı işgal etti.

Hohenfriedberg Savaşı, Prusya Piyade Saldırısı, Carl Röchling
Frederick, Zavallı yollara ve kötü hava koşullarına rağmen, sadece yedi hafta içinde Glogau, Brieg ve Breslau'daki  üç kalesi dışında Silezya'yı işgal etti. Ohlau'daki kale hemen hemen Frederick'e düştü ve Frederick'in ordusunun kışlık mahallesi oldu. 1741'in sonlarında, Frederick tekrar kampanyasına başladı, ancak Avusturyalıların ani bir sürpriz saldırısıyla geri çekilmeye zorlandı. Frederick'in Silesia'da karşılaştığı ilk gerçek savaş 10 Nisan 1741'de Mollwitz Savaşı oldu. Frederick gerçekte Savoy Prensi Eugene'nin başına hizmet etmiş olsa da, bu bir orduya ilk kez komuta ediyordu. Ordusunun Avusturyalılar tarafından yenilgiye uğratıldığına inanan Frederick, ele geçirilmekten kaçınıyordu ve orduya komuta etmek için Saha Marshal Kurt Schwerin'den ayrılıyordu. Gerçekte, Prusyalılar, Frederick'in kaçtığı anda savaşı kazanmıştı. Frederick daha sonra bu disiplin ihlalinde küçük düşürülmeyi kabul eder ve daha sonra şöyle yazdı: “Mollwitz benim okulumdu.” Babası eğitimini piyade lehine ihmal etmiş olan süvarilerinin performansı ile hayal kırıklığına uğramış olan Frederick, zamanının çoğunu Silesia'da geçirdi ve onlar için yeni bir doktrin oluşturdu.

1756'da patlak veren Yedi Yıl Savaşı (1756-63) süresinde Prusya ordusu başta ağır yenilgilere uğradı. Hatta 1759'da başkent Brandenburg istila edildi. Ancak 1759'dan sonra şansı dönen Prusya ordusu, düşmanlarını her cephede bozguna uğrattı. Ancak bu çarpışmalar Prusya ordusunun asker sayısını önemli ölçüde azalttı. Rus Çariçesi Yelizaveta 1762'de ölünce, yerine geçen ve Friedrich'in hayranı olan Çar III. Petro, Prusya'yla barış anlaşması yapmakla kalmadı, savaşta Rusya'nın ele geçirdiği bölgeleri de geri verdi. Çar III. Petro'nun aynı yıl devrilmesine karşın,Prusya şimdi daha iyi durumdaydı. İsveç'in de Prusya'yla barış anlaşması imzalayarak savaştan çekilmesinin ardından Prusya'nın düşmanı olarak kalan Fransa ile Avusturya, 1763'te barış anlaşması imzalayarak savaştan çekildiler ve Yedi Yıl Savaşı, Friedrik'in zaferiyle sonuçlandı.Bu zafer Avrupada ki asıl askeri gücün Almanlarda olduğunu kanıtlamıştır.

Frederick, gençliğinden bu yana Polonyalıları hor gördü ve Polonya karşıtı ön yargıyı dile getiren ve Polonya toplumunu "aptal" olarak nitelendiren ve "soyadıyla sona eren bütün bu insanların - sadece hor görmeyi hak ettiğini" belirten çok sayıda ifade var. Tutkulu bir şekilde Nefret ve toprak genişlemesini Aydınlanma'nın fikirleriyle meşrulaştırırken Polonya ile ilgili her şeyden nefret ediyordu. Polonyalıları “slovenly Polish trash” olarak tanımladı; 1735'ten "kirli" ve "aşağılık maymunlar" olarak bir mektupta onlara atıfta bulunarak Polonyalı köylüleri Amerikan yerlileriyle karşılaştırdılar.

Kral Friedrik II, Anna Dorothea Therbusch, 1772 tarafından
Friedrik, Polonya'nın aydınlanma ve medenileşme misyonunun bahanesiyle Polonya topraklarının fethini üstlendi, özellikle Polonya ve onun yönetici seçkinlerinin gelenekleri hakkındaki olumsuz algıları göz önüne alındığında, bunların hepsi Aydınlanma'nın  iyileştirilmesi için sadece uygun bir yol sağladı. “Prusya yolunun” ayırt edici özelliklerinde yükselen güvencedir. Polonya-Litvanya'nın en geç 1752'de, Pomerania, Brandenburg ve Doğu Prusya eyaletleri arasında toprak köprüsüne kavuşmasını umuyordu. Friedrik, Polonya hükümetinin zayıflığından kısmen sorumluydu ve 1756'da Saksonya'nın fethi sırasında elde ettiği Polonya parası kalıpları ile parasını şişirmişti. Karlar, Prusya'nın barış zamanında ulusal bütçesinin iki katını aştı. Polonya'da siyasi reform girişimlerine karşı çıktılar. ve birlikleri, Vistula'daki gümrük kapılarını bombaladı ve Polonya'nın modern bir mali sistem oluşturma çabalarını bertaraf etti. 1731'in başlarında, Friedrik, Prusya Krallığı'nın ayrılan topraklarına katılmak için ülkenin Polonya Prusyası'na katılmasıyla iyi hizmet edileceğini öne sürmüştü.
Friedrik 17 Ağustos 1786'da öldüğünde, Prusya Avrupa'nın en önemli ülkelerinden sayılıyordu. Friedrik'in ölümünden sonra yerine kardeşi August Wilhelm'in  oğlu II. Friedrik Wilhelm (1744-1797) geçti.

Arkadaşlar kısa olduysa uzatabilirim istediğiniz zaman.
Beğenmişsinizdir umarım.  ;) ;) ;) ;)

Kaynakça: vikipedia(çoğu bilgiyi burdan aldım)
Birde şu kitaplardan bazı bilgileri aldım:
Büyük Frederik-Anti-Machiavel(Kendisi yazmıştır çok sevdiğim bir kitap yaşamını anlatır. Voltaire düzenlemiştir.) ( bu siteden bulabilirsiniz kitabı=https://archive.org/details/AntiMachiavelFriedericktheGreat)
Historische, militärische und philosophische Schriften, Gedichte und Briefe bunu okuyamadım fırsatım olmadı Almanca olduğundan ötürü.(Ama çevirisine göz atmıştım bunu yazmadan önce)

Tekrardan zamanınızı aldığım için özür dilerim keyifli forumlar.  ^-^ ^-^

(bundan bir kaç gün sonra birinci Elizabeth'i yapabilirim eğer uygunsa :DD )

« Son Düzenleme: 11 Nisan 2018, 22:16:07 Gönderen: Dutchy »

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #147 : 15 Nisan 2018, 02:10:45 »

6 Kasım 1494 tarihinde, Trabzon'da doğmuştur.

Babası bir Osmanlı Sultanı olan I. Selim'dir.

Çocukluk yıllarını, süt kardeşi Yahya Efendi ile birlikte Trabzon'da geçirdi. Sonrasında büyüdüğünde eğitim almak için İstanbul, Topkapı Sarayı'na gönderilmiştir. 1508 yılında kendisi Karahisar Sancakbeyi atandı ancak çevre beylerin reddi sonucu Bolu Sancağı'na atanmıştır. Her ziyarete gittiği fethedilmiş bölgelerden kendisine dost edindi bunlardan en sadığı ise Pargalı İbrahim'dir. 1520 yılının 21 Eylül de 9. Padişah Selim Han aniden vefat etti ve veliaht şehzade olan Süleyman, tahtını ilan etti.

yapan hem en çok sefere çıkan ve de en uzun süre sefer yapan Osmanlı Sultanı olmuştur.

I. Süleyman 1520 yılında, babası I. Selim'in ölümünün ardından tahta çıktı. Batıda Belgrad, Rodos, Boğdan ve Macaristan'ın büyük kısmını imparatorluk topraklarına kattı. 1529 yılında Viyana'yı kuşatsa da çeşitli sebeplerden ötürü bu kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. Doğuda, Safevîlerle yapılan savaşlar sonrasında Orta Doğu'nun büyük kısmını ele geçirdi. Afrika'da imparatorluğun sınırları Cezayir'e kadar uzanırken; Osmanlı Donanması ise Akdeniz'den Kızıldeniz'e kadar olan sularda hakimiyet kurmuştu. I. Selim'den 6.557.000 km2 olarak devraldığı Osmanlı İmparatorluğu'nu, padişahlığı döneminde 14.893.000 km2'ye ulaştırdı.  Zigetvar Kuşatması'nın sonlanmasından bir gün önce, 7 Eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti ve yerine oğlu II. Selim geçti.

1579 yılında, Nakkaş Osman'ın Şemâilnâme adlı eserinde yer alan ve I. Süleyman'ı gençlik yıllarında resmeden bir minyatür
6 Kasım 1494 tarihinde, Trabzon'da doğdu.[8] Babası, Süleyman doğduğu zaman Trabzon valisi olan ve 1512 yılında padişah olarak tahta geçen I. Selim, annesi ise Ayşe Hafsa valide sultan idi. Çocukluk yıllarını, süt kardeşi Yahya Efendi ile birlikte Trabzon'da geçirdi.[10] Yedi yaşında bilim, tarih, edebiyat, din ve askeriye alanlarında eğitim almak için İstanbul'a, Topkapı Sarayı'ndaki Enderûn'a gönderildi.

1508 yılında Şarkî Karahisar sancak beyi olarak atandı; ancak babası Selim'in kardeşi Amasya sancak beyi Ahmed'in itirazı sonrasında Bolu'ya atandı. Ahmed'in buna da itiraz etmesi sebebiyle atandığı Kefe sancağına 1509 Temmuz'unda çıktı. Babası I. Selim'in 1512'de tahta çıkmasından sonra İstanbul ve Edirne'de oturdu. 1513 yılında Saruhan sancak beyliğine atandı. Burada, sonraları baş danışmanlarından biri olacak olan Pargalı İbrahim ile yakın bir arkadaşlık kurdu. Yaklaşık yedi yıllık Saruhan sancak beyliğinin ardından, 1520 yılının 21 Eylül'ü 22 Eylül'e bağlayan gecesi babası I. Selim'in ölümü üzerine İstanbul'a hareket etti ve tahtta hak iddia edecek başka biri olmadığından herhangi bir mücadele vermeden 30 Eylül 1520 tarihinde onuncu Osmanlı padişahı olarak tahta çıktı. Tahta geçişinden birkaç hafta sonra Venedik elçisi Bartolomeo Contarini Süleyman'ı "Yirmi altı yaşında, uzun fakat sırım gibi ve kibar görünüşlü. Boynu biraz fazla uzun, yüzü zayıf, burnu kartal gagası gibi kıvrık. Gölge gibi bıyığı ve küçük bir sakalı var. Cildi biraz soluk olsa da yüzü oldukça hoş. Derisi solgunluğa meyilli. Akıllı bir hükümdar olduğu söyleniyor ve herkes onun saltanatının hayırlı olacağını umuyor" şeklinde tanımlamıştır.

I. Süleyman'ın tahta geçmesinden kısa bir süre sonra Şam Beylerbeyi Canberdi Gazali, Süleyman'ın padişahlığını tanımadı ve kendi hükümdarlığını ilan ederek isyan başlattı. Merkezden gönderilen Ferhad Paşa komutasındaki birlikler, Zülkadriye Eyaleti'nde bulunan kuvvetler ve Şam'daki kuvvetlerin etkinlikleri sonucunda Şam yakınlarındaki Mastaba adlı bölgede, 27 Ocak 1521 tarihinde yapılan çarpışmalar sonucunda Gazali'nin yenilmesi ve öldürülmesiyle isyan bastırıldı. Onun yerine Ayas Paşa bölgeye atanmıştır. Süleyman ilk seferini 1521 yılında Belgrad Şehri'ne yapmıştır. Çevresindeki Böğürdelen, Zemun ve Salankamen şehirlerinin alınmasının ardından 1 Ağustos günü kuşatılan şehir, 29 Ağustos 1521 tarihinde teslim oldu. Avrupa'da gerçekleştirilebilecek fetih ve seferler için önemli bir merkez olan Belgrad'ın fethi hakkında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun İstanbul elçisi "Belgrad'ın ele geçirilmesi, Macaristan Krallığı'nın çöküşüne sebep olan olayların başlangıcıydı. II. Lajos'un ölümü, Budin'in ele geçirilişi ve Erdel'in işgaliyle devam eden süreçte Macaristan İmparatorluğu yıkılmış ve diğer ülkeleri de benzer sonu yaşayacağına dair bir korku sarmıştı." ifadelerini kullanmıştı.

Ertesi yıl Süleyman, Hospitalier Şövalyeleri'nin bulunduğu Akdeniz'deki Rodos adasına karadan sefer düzenledi. Kuşatmaya katılacak olan Osmanlı Donanması ise Haziran 1522'de adanın "Cem Bahçesi" körfezine demir attı.

Yaklaşık 100.000 kişi ve 400 gemiden oluşan Osmanlı ordusu, 6 aydan fazla süren kuşatma, 26 Aralık 1522'de şövalyelerin başı Philippe Villiers de L'Isle-Adam'ın teslim koşullarını kabul etmesi ve adanın hakimiyetinin Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geçmesiyle sona erdi. Mart 1525'te, Süleyman Kâğıthane'de avlandığı sırada yeniçeriler şehirde ayaklanma başlattılar. Kısa sürede bastırılan ayaklanma sonrasında Yeniçeri Ağası Mustafa Ağa, kâhyası Kıran Bali ile reis-ül küttab Haydar idam edildi. Mısır'ı düzene koyan İbrahim Paşa ise 6 Eylül 1525 günü İstanbul'a döndü.

Bu dönemde İstanbul'a gelen Fransa elçisi Jean Frangipani, 24 Şubat 1525'teki Pavia Muharebesi sonrası Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'na esir düşen Kral I. François için, kralın annesi Louise de Savoie'un ricası üzerine Süleyman'dan yardım istedi.
Yazdığı mektupla yardım sözü veren Süleyman, iki devlet arasında anlaşma sağlanıp François serbest bırakılsa da Macaristan üzerine sefer gerçekleştirme kararı aldı.

Macaristan üzerine önce Sadrazam İbrahim Paşa'yı gönderdi, 23 Nisan 1526'da ise Süleyman'ın önderliğindeki ordu Macaristan'a hareket etti. 1526 yılında Macar ve Osmanlı orduları mohaç ta karşılaşmıştı Macarların sayısı Osmanlı'dan yüksekti. Sultan Süleyman taktiklerini düşündü ve kararlaştırdı. Macar ordusuna birden taktiksiz saldırdı Macar ordusu yenmeye başlayınca Osmanlı'nın üstüne geldi ve o sırada Kırım Hanlığı birlikleri çıktı ve birden hepsi helak olup kaçtılar.

Bu yokoluş fırsatını bilen Osmanlı Ordusu, Viyana'ya yürüdü ancak havalar kışa yaklaşmıştı Osmanlı Ordusu nerdeyse yok oluyordu. 'İyi bir serdar zamanında geri çekilmeli' sözünü kullandı ve ordusunu alıp Payitahta döndü.

Osmanlı açısından başarısızlıkla sonuçlanan Viyana kuşatmasının ardından Ferdinand tarafından gönderilen ve Macaristan Krallığı'nın kendisine verilmesi gerektiğini bildiren ikinci elçi de Süleyman'dan ret cevabı aldı.

Bunun üzerine Kutsal Roma orduları kaleleri ele geçirip tekrar bağımsızlıklarını aldılar. Süleyman ise bulduğu kuklası [ Translivler ]'i macar tahtının başına istiyordu ve tekrar sefere çıktı. Ancak bu sefer birsürü devlet ile karşılaşmıştı. Deniz güvenliğini sağlayamıyordu ancak o sayıyı bilmediğinden Piri Paşa, Yunan deniz açıklarına çıktı ve 3 katı bir donanmayla karşılaştı. Yapacak birşey yoktu, tüm leventler dualar edip onları yazıp suya attılar tek umutları rüzgarın kesilmesiydi ve rüzgar birden kesildi. Avantaj Osmanlı Donanması'na geçti ve helak olan donanma geri çekildi Osmanlı'da moraller yüksekti.

Boğdan Litvanya'dan ayrılmıştı tabiki Sultan Süleyman bu fırsatı bulup Boğdan'ı ikinci kez kuklası yaptı ancak 3-4 sene sonra kıtlık olan devlet, Boğdan'dan yardım istedi ancak ret cevabı geldi ve isyan çıkarıldı. Seneye Osmanlı Ordusu, Boğdan'a yürüdü kolayca fethetti.

Bu savaşlardan yorulan ordu dinlenirken Safeviler tekrar hakkını almak amacıyla Anadolu'yu işgale çıkardı ve büyük bölümünü işgal etti. Paşalar 1 sene bölgeleri tutmayı başardı ve sonra Osmanlı Ordusu, kayıplarla Tebriz'i fethetip Bağdat'a yürüdüler. Bu sefer iş içine Safevi Donanması girdi, Portekiz Donanması ile anlaşma yaptılar ve Osmanlı'nın hint ticaret gemilerini bombaladılar bunun üzerine Piri Paşa hint seferine çıktı.

Safeviler, Tebriz'i kuşatıp almak için rambo saldırılarına başladı ve Nahçivan bölgesini ele geçirdi. Tebriz - Kars ilişkisi kesildi.

Bunu anlayan Osmanlı Şehzadesi Mustafa ordusunu oraya sürdü ve kayıp versede başarılı oldu.

Yıllar boyunca vergi vardı Macarlara ancak aradan 20-30 sene geçtiğinden tekrar güçlendiler ve Belgrad'a kadar geldiler. Sultan Süleyman yaşlanmıştı, ancak yinede sefer ısrarı edip Zigetvar'a yürüdü. Ancak otağında hayatını kaybetti. En azından sarayında değil bir savaşçı olarak vefat etmişti.

Eşleri
Hürrem Sultan: Sancak beyliği veya 1520'deki tahta çıkışının ardından haremine girdiği tahmin edilen cariye Hürrem Sultan, 1521'de Mehmed'ı, 1522'de Mihrimah'ı, 1522 veya 1523'de Abdullah'ı, 1524'de Selim'ı, 1525'de Bayezid'ı, 1531'de Cihangir'ı dünyaya getirdi. 15 Nisan 1558'de vefat etti.

Mahidevran Sultan (bazı kaynaklarda ismi Gülbahar olarak da geçer): 1500 yılı civarında doğan ve cariye kökenli olan Mahidevran Sultan, 1515'de Mustafa'yı dünyaya getirdi. Mustafa'nın Süleyman tarafından 6 Ekim 1553'te boğdurulmasının ardından Bursa'da yaşamaya başladı. 3 Şubat 1581'de, Bursa'da vefat etti.

Gülfem Hatun: Süleyman'ın, Hürrem Sultan'dan önceki ve sonraki hasekisi olduğu yönünde görüşler olan, cariye kökenli eşiydi. 1561 veya 1562 yılında vefat eden Gülfem Hatun'un,1521'de dünyaya gelen ve 12 Ekim 1521'de vefat eden Şehzade Murad'ın annesi olduğu yönünde görüşler mevcuttur.

Fülane Hatun: Süleyman'ın ilk eşi olup, gerçek adı bilinmemektedir. 1512'de dünyaya gelen Mahmud'un annesiydi.

Çocukları

II. Selim
Şehzade Mahmud: 1512 yılında, Fülane Hatun'dan doğan Süleyman'ın ilk oğluydu. 29 Ekim 1521'de, geçirdiği hastalık sebebiyle vefat etti.

Şehzade Mustafa: 1515 yılında Mahidevran Sultan'dan dünyaya geldi. Çeşitli sancaklarda, sancak beyi olarak görev yaptı. Tahta geçmek istediği söylentilerinin ardından 6 Ekim 1553 günü, Konya Ereğlisi'nde babası Süleyman tarafından boğdurtuldu.

Şehzade Murad: 1521'de dünyaya gelen ve ekim 1521'de vefat eden Murad'ın annesi kesin olarak bilinmese de, Gülfem Hatun olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır.

Şehzade Mehmed: 1521 yılında Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Mehmed, 1543 yılında vefat etti.
Mihrimah Sultan: 1522 yılında, Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi, 1578'de vefat etti.

Şehzade Abdullah: 1522 veya 1523 yılında, Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Abdullah, doğumundan iki-üç yıl sonra vefat etti.
Şehzade Selim: 1524'te Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi. Annesi Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra, kardeşi Bayezid ile girdiği taht mücadelesinde babası Süleyman'ın da desteğini aldı. Süleyman'ın vefatının ardından, II. Selim olarak Osmanlı Padişahı oldu. 1574'te ölene kadar padişah olarak kaldı.

Şehzade Bayezid (1525-1561): 1525'te Hürrem Sultan'dan dünyaya geldi. Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra, kardeşi Selim ile taht mücadelesine girdi. Süleyman'ın Selim'in tarafını tutmasıyla İran'a kaçtı. 1561'de Osmanlı elçileri tarafından Kazvin'de boğularak öldürüldü.

Şehzade Cihangir (1531-1553): 1531'de Hürrem Sultan'dan dünyaya gelen Cihangir, 1553'te vefat etti.
Raziye Sultan: 1524 yılında, 1571'de vefat etti.
İsmi bilinmeyen bir kız

Kaynakça: http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSS5fUyVDMyVCQ2xleW1hbg

TAMAMEN TARAFIMCA YAZILMIŞTIR
İLK BAŞLARDAKİ BÖLÜMLER VİKİPEDİ'DEN KOPYALANMIŞTIR.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2018, 12:31:49 Gönderen: TitanBey™ »

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #148 : 15 Nisan 2018, 13:48:01 »
Çok bilgilendirici bir yazı olmuş sağ olun. Bazıları ecdadının tarihini bile bilmiyor ne yazık ki.  :no:

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #149 : 15 Nisan 2018, 15:24:49 »
Eu4 ile tarih öğreniyorumun ne alakası var wikiden copy paste ile ?

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #150 : 16 Nisan 2018, 11:11:15 »
Bunların hepsi eu4 dede eventlerle olduğu için olabilir mi?

Çevrimdışı kerem1249

« Yanıtla #151 : 16 Nisan 2018, 13:06:11 »
Alıntı yapılan: Ragnarr Loðbrók
Eu4 ile tarih öğreniyorumun ne alakası var wikiden copy paste ile ?
Yanlışım varsa düzelt ancak Kanuni Sultan Süleyman portresi EU4 yükleme ekranında var diye hatırlıyorum. Konuda EU4'de değinilmiş tarihi kişilikler hakkında makaleler hazırlanıyor.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #152 : 16 Nisan 2018, 20:48:23 »
Eğer eu4 e değinmesem sefer ağırlıklı değil tüm hayatını yazardım.

Çevrimdışı Furkan 65

« Yanıtla #153 : 17 Nisan 2018, 20:15:47 »
Yeni updatelerle gelen liderleri de yapılmamış tarihi karakterler kısmına eklersek güzel olur.